Breda heeft videotheek voor 6andere film' Verslaafd aan andermans doods- en sekssensaties Tornadofilm 'Twister' in Grote Bergse Filmnacht Amnesty International Filmfestival in de Balie Jan van Goyen-expositie Subsidie in gevaar voor de Wiener Philharmoniker bloemen Galerant DESTEM ZOMER-GIDS D3 Oude meesters op Filmfestival in Venetië Next Page biedt alternatief voor populaire Amerikaanse producties Verloedering anno 1999 in 'Strange Days' Filmzomerprogramma's Breda en West-Brabant Ook in de bioscoop USTUS 1996 D 2 N ALS dochter van een aker die zelf graag e, maar vooral bezeten beeldhouwen, sloeg Ga- dt ook al snel het artis- in. Ze volgde tekenon- an de jeugdacademie in orteplaats Temse (B) en daarna voor kleuteron- es. Vijfendertig jaar oe- dat beroep uit, waarbij eativiteit kon botvieren lei materialen, ije tijd maakte ze olie- erijen, vooral met bloe- nderwerp. De laatste ja- ze zich volledig toe op n op zijde. 'Zomerbloe- ijde' zijn dan ook te zien ntoonstelling van haar Atelier De Paaien in rdag tot en met zondag .00 tot 18.00 uur en na k.(Tot 2 september). TAAR twintigste was Ria een veelbelovend kunste- het Antwerpse. Ze be- schillende kunstacade- weerwil van haar doof- strijk gezin stond de af- twintig jaar haar ont- g als kunstenares in de ar nu is ze toch weer be- op zoek naar eigen stijl, zoektocht kijkt ze naar en naar andere kunste aar werk, dat momenteel in galerie In de Galerant ieuwstraat Terneuzen, is afspiegeling van. met dat van Tubbax, galerie werk tentoon van ige kunstenaar Guust de n meer dan dertig jaar en was een van de eerste n van de vermaarde en regionaal bekende Pieter t. De Waele maakt zeer "ijk werk, zonder daarbij vloed te raken van een of kunstrichting. Het is zijn xpositie. Naast dat van en De Waele is er in de werk te zien van Mirella Ben van Lier, Bart 1, Bert Begijn, Sia an, Monique Martens, Grevel en Dennis Basti- ag tot en met donderdag zaterdag van 11.00 tot uur. Op vrijdag van 11.00 1.00 uur. (Tot 1 septem- ra Theater - Eraser - Mission Ie - Down Periscope - Spy e Rock - Goofie Movie - It Ta- - Rumble in the Bronx - Flip- ERPEN olis 14.30, 17.00 en 20.00 uur The e r Seven -14.30 en 17.00 uur Babe 22.30 uur Cinema Cinema - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 close and personal -14.30 en 17.00 uur Goofy Mo- 22.30 uur The Rock - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 Rock 14.30, 17.00 en 20.00 uur Checks In ur City Hall 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 dusk till Dawn 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 Hard - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 Craft 0 - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 less 1 - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 Monkeys 2 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 of time -14.30 en 17.00 uur Toy Story ;n 22.30 uur The Rock 4 -14.30 en 17.00 uur Ace Ven nen nature calls en 22.30 uur Things to do in r 5 -14.30 en 17.00 uur Dracula: ind loving it ;n 22.30 uur Cinema Cinema 16 - 14.30, 17.00 en 20.00 en jur Crying Freeman 7 - 14.30, 17.00 en 20.00 uur A re in Brooklyn jur Screamers 8 - 14.30,17.00,20.00 en 22.30 nchaser 9 - 14.30, 17.00,20.00 en 22.30 sHuitième Jour 20 - 14.30, 17.00,20.00 en 22.30 imal Fear !1 - 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 itical Decision 22 - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 ie final Cut 23 - 14.30, 17.00 en 20.00 uur less uur Braveheart 24- 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 he Juror RUGGE edy Komplex - Eraser - Cam- - Cosmos - Spy Hard- The Craft - "itièrne Jour - Loch Ness - Crying tan ENT scoop - From dusk till Dawn - laser - Spy Hard - Crying Freeman Hose and Personal - Clueless - fit- ear - Le Huitième Jour - Nick or - A Goofie Movie - Dunston <s In - Lord of Illusions - The Craft Rock IOKKE »rly Screens - From dusk till Da- The Rock - Spy Hard - Nick of - Dunston checks in DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 Venetië (dpa) - De recentste films van oude meesters als Volker Sehlöndorff, Jean-Luc Godard en Ken Loach horen tot de belangrijkste werken die op het 53e Filmfestival van Venetië strijden om de Gou den Leeuw. Aan de competitie doen vijftien films mee. Het festival duurt van 28 augustus tot en met 7 september. Festivaldirecteur Gillo Ponte- corvo ziet de lijst met vijftien films als een weerslag van een overgangsfase. Grote delen van de film zijn aangetast door een ideeën- en producti- viteitscrisis, aldus Pontecorvo bij de presentatie van het pro gramma in Rome. Sehlöndorff had Der Unhold al in mei op het festival in Cannes willen presenteren, maar de film was toen niet op tijd klaar. Ken Loach heeft met Carlo's Song over de revo lutie in Nicaragua opnieuw een politiek thema gekozen. Bij de opnamen ontstond er al opschudding over de film, maar dat is niets bijzonders bij het werk van de Britse re gisseur. De vijftien competi tiefilms zijn: Ilona llega con la lluvia van Sergio Cabrera (Co lombia, Spanje, Italië), Piane- se Nunzio 14 anni a maggio van Antonio Capuano (Italië), Party van Manoel de Oliveira (Portugal), Ponette van Jac ques Doillon (Frankrijk), The Funeral van Abel Ferrara (VS), Forever Mozart van Jean-Luc Godard (Zwitser land-Frankrijk), Brigands van Otar Iosseliani (Georgië- Frankrijk), Michael Collins van Neil Jordan (Ierland), Hommes, femmes: mode d'em- ploi van Claude Lelouch (Frankrijk), Carta's Song van Ken Loach (Groot-Brittannië, Vesna va veloce van Carlo Mazzacurati (Italië), Profundo carmesi van Arturo Ripstein (Mexico), Der Unhold van Vol ker Sehlöndorff (Duitsland), Basquiat van Julian Schnabel (VS) en Buddha Bless America van Wu Nien-Jen (Taiwan). Buiten competitie worden Portrait of a Lady van Jane Campion (Nieuw-Zeeland- GB-VS), Sleepers van Barry Levinson (VS) en Una favola metaforica van Francesco Ma- selli (Italië) vertoond. Door Jill Waas Breda - Die Hard with a Venge ance, Ace Ventura en Nine Months. Het zijn de grote Ameri kaanse filmproducties waar je niet omheen kunt in de reguliere videotheken. Wie echter genoeg heeft van de zoveelste populaire massafilm kan sinds enige tijd zijn hart op halen in cult-videotheek Next Page aan de Speelhuislaan 38. Het fenomeen culf-video is nog niet zo bekend in Nederland. Het gaat om videoversies van films die doorgaans eerst -commer cieel dan wel artistiek - floppen voordat ze in een relatief kleine groep liefhebbers een enorme status krijgen. Slechts drie Nederlandse steden hebben een cultvideotheek: Am sterdam, Hengelo èn... Breda. Next Page is een initiatief van Paul Hagenaars, Dorien Eggink en Peter de Jaeger van Stichting Idee-fix, ook wel bekend van de Boul Films. Ze hebben de videotheek opgezet om de (alternatieve) film te pro moten. „We vinden het zonde dat in de bioscopen bijna alleen maar gro te Amerikaanse producties te zien zijn, terwijl er zoveel meer is op het filmgebied," zegt Hagen aars. „Neem bijvoorbeeld landen als India en Egypte, die hebben ontzettend veel goede films die de Nederlandse bioscopen nooit be reiken." „We verhuren voornamelijk cult films, films die alternatief, origi neel en eigenzinnig zijn." Een specifiekere omschrijving van het fenomeen cult-film kan Hagen aars niet geven. „Er zijn geen vaste criteria voor een cult-film. Het is meestal het publiek dat een film tot cult maakt. Dat kan komen doordat er iets vernieuwends in de film zit Paul Hagenaars en Dorien Eggink van cult-videotheek Next Page of juist door het waanzinnige of schokkende in een film." Import Next Page heeft momenteel een collectie van 550 verschillende video's waarvan de helft nooit in de Nederlandse bioscopen en filmhuizen heeft gedraaid. Het grootste gedeelte van de films be hoort tot de categorie Modern Ci nema. Dit zijn de zogenaamde filmhuis-films als Smoke en Pris- cilla, Queen of the Desert plus de Engelse import die in Nederland nooit heeft gedraaid. Andere bijzondere genres in de cultvideotheek zijn bijvoorbeeld Trash (goedkoop gemaakte ex ploitatiefilms), Manga (Japanse tekenfilms voor volwassenen), Underground (extreme films van filmmakers uit de subcultuur van de jaren tachtig) en HongKong (keiharde actiefilms uit Hong Kong). Deze categorieën zijn doorgaans niet terug te vinden in de reguliere videotheek en dat is ook de meteen de voornaamste reden waarom 'Next Page' niet hoeft te concurreren met andere videotheken. Hagenaars: „We proberen iets toe te voegen aan het bestaande aanbod van films. We kunnen naast de gewone vi deotheek bestaan zoals het film- FOTOJOHAN VAN GURP huis naast de bioscoop kan be staan. We streven een heel ander doel na dan de gewone vide otheek. We hoeven niet rijk te worden van video, het gaat ons puur om het promoten van film. We werken met een groep van tien vrijwilligers die stuk voor stuk filmfreak zijn. Elke cent die we verdienen, gebruiken we om nieuwe video's aan te schaffen. We willen beslist niet dat de cult videotheek commercieel wordt, dan is voor ons de lol eraf." Seks Iets wat in de reguliere vide otheek heel veel verhuurd wordt, is de seksfilm. Ook Next Page heeft dit genre, al heet het hier sexploitation. Volgens Hagenaars zijn er verschillen met de gewone pornofilms. „Sexploitation is porno die verheven is tot cult." Maar hoe kan porno in godsnaam cult zijn? „Dat heeft ook weer te maken met het vernieuwende, schokkende of waanzinnige dat in porno kan zitten. De films die wij hier hebben, gaan meestal veel verder dan gewone seks- films. Ze zijn veel extremer." Om zijn woorden te verduidelij ken, laat hij een bloederig under ground/sexploitation fragment zien waar geliefden elkaar met bijlen te lijf gaan. „We hebben klanten die speciaal voor onze sexploitation komen. Die huren hier een dag of tien achter elkaar films en dan zie je ze nooit meer want dan hebben ze alles gezien." Het is de bedoeling dat de Breda se cult-videotheek in de toekomst andere filmactiviteiten in de stad gaat financieren. „Er moet meer film in de stad ko men. Datgene wat Chassé Cine ma niet kan draaien, willen wij de mensen aanbieden. En dan met name zoveel mogelijk minder bekende, niet-Amerikaanse films." Volgens Hagenaars zit het publiek daar wel degelijk op te wachten. „Mensen die hier ko men, zeggen dat het een hele ver ademing is om eens iets anders te zien." Cultvideotheek 'Next Page' aan de Speelhuislaan 38 is iedere dag open van van 18.00 tot 21.00 uur, behalve op zondag. Daarnaast is de videotheek op woensdag- en zaterdagmiddag geopend vanaf 14.00 uur. Leiden (anp) - Op de overzichtstentoonstelling van Jan van Goyen (1596-1656) dit najaar in De Lakenhal in Leiden, zijn ruim vijftig schilderijen en dertig schetsen en tekeningen te zien. Die moeten een beeld geven van Van Goyen als vernieuwer van de landschapsschil derkunst in de Gouden Eeuw. De vierhonderdste geboortedag van de kunstenaar is de aanleiding voor de expositie, die van 12 oktober tot 13 januari wordt gehouden. Van Goyen geldt als de belangrijkste en invloedrijkste landschaps schilder van de zeventiende eeuw. Van Goyen was de schoonvader van Jan Steen. Van onze filmredactie De Uruguyaanse schrijver Eduardo Galleano opent op zon dag 15 september het Amnesty international Filmfestival, een internationaal festival dat werd georganiseerd in samenwerking met de Balie in Amsterdam. Daarna volgt de wereldpremière van de onthullende film Inside the School of Assasins van de Amerikaan Robert Richter over de militaire academie in de Ame rikaanse staat Georgia. Op dat instituut zijn tal van mili tairen uit Centraal en Zuid Ame rika opgeleid, zoals Noriega en de moordenaars van aartsbisschop Romero. Op deze militaire school wrd o.a. gebruik gemaakt van daklozen uit Panama om martel- methodes op te demonstreren. Tot en met 19 september vraagt Amnesty in de Balie en het aan grenzende Alfa-theater (Leidse- plein) aandacht voor wereldwijde schendingen van de mensenrech ten. Naast films en video's biedt het festival ook een selectie aan nieuwe media waarbij mensen zelf actief kunnen zijn. Er zijn in ternationale speelfilms en docu mentaires over o.a. jongeren en mensenrechten, vervolging op grond van seksuele geaardheid en de mensenrechten in China. Een aantal gerenommeerde film makers, zoals Paul Garrin, Alfre do Jaar en Chris Vail, politici on der wie Aristide, ex-president van Haïti, en vertegenwoordigers van belangrijke media- en men senrechtenorganisaties zijn aan wezig om lezingen te geven of discussiegroepen te leiden. Aan het festival is de Amnesty International Film Award ver bonden, een prijs in de vorm van een stipendium van 5000 dollar voor een jonge talentvolle film maker. Deze prijs is mede moge lijk gemaakt door het Hubert Bals Fonds van het International Film Festival Rotterdam. Door Marjan Mes Aan het eind van deze eeuw - an no december 1999 - zijn de chaos en verloedering in Los Angeles compleet. De rassenrellen hebben een permanent karakter; het lijkt wel altijd oorlog. Gewone drugs zijn allang niet meer voldoende om mensen hun kicks te bezor gen, De nieuwe, verboden drug heet SQUID, een technologische vinding waarmee andermans er varingen direct uit diens herse nen kunnen worden opgenomen en afgespeeld in het hoofd van de 'verslaafde'. Een verhevigde vorm van virtual reality, want de gebruiker beleeft niet alleen rechtstreeks de beel den maar ook de emoties van die ander. Hij hoeft er alleen maar een soort haarnetje voor op te zetten om zijn behoefte aan ge weld en seks op verpletterende wijze te bevredigen. Regisseuse Kathryn Bigelow maakte met Strange Days een film-noir-achtige thriller over een toekomstige samenleving, die er moreel en materieel alleen nog wat verloederder uitziet dan de huidige. Hoofdpersoon is de ge wezen politieman Lenny Nero (Ralph Fiennes) die handelt in clandestiene schijfjes met mense lijke ervaringen. Hoewel zelf ver slaafd aan deze emoties uit de tweede hand gaan sommige bi zarre wensen van zijn klanten hem toch te ver. Wolkenkrabber De heftige openingsscène zet meteen de toon; een inbreker nam zijn eigen val van een wolken krabber op en Lenny weigert la ter die spectaculaire handels waar te verkopen. Ook de schijf jes van de gruwelmoord op een bevriend hoertje en de executie van een zwarte activist door twee agenten gaan hem te ver. Samen met een oude vriendin, een zwarte politievrouw (Angela Bassett), gaat Lenny op zoek naar de herkomst van deze gruwelijke tapes, waarin de doodsstrijd van de betrokkenen werd vastgelegd. Zelf is Lenny een sympathieke anti-held die nog steeds terug verlangt naar zijn vriendin, een zangeres (Juliette Lewis) die hem verlaten heeft voor een criminele manager, die haar in zijn greep houdt. Weemoedig speelt Lenny de zonnige tapes af uit de tijd dat hij nog gelukkig met haar was. Onvoorzichtig Zijn ongelukkige liefde maakt Lenny onvoorzichtig tijdens zijn speurwerk naar de grote boos doener, zodat er ook nog dave rende actie van komt na twee uur toekomstvisioenen. Echt veront rustend wordt Strange Days niet omdat Bigelow geen visueel be angstigend toekomstbeeld schiep en de thrillerpiot toch wat rom melig voortsukkelt. Toch treffen de beelden van de verloedering soms en vooral die van de virtuele sensaties. De ge dachte alleen al aan de mogelijk heid van zo'n overdraagbare wer kelijkheid is verontrustend ge noeg. Regisseuse Kathryn Bige low maakte eerder helder ogende, psychologische actiefilms als Blue Steel (met Jamie Lee Curtis als vrouwelijke agent). Deze toe komstfantasie is heel wat minder overzichtelijk en heeft ook iets troebels en smoezeligs. 'Strange Days' van Kathryn Bige low draait in Cinésol 3 in Breda. Ralph Fiennes en Angela Bassett in de film noir-achtige toe komstfantasie 'Strange Days'. fotro uip Wenen (dpa) - Het wereldberoemde Weens filharmonisch orkest dreigt zijn staatssubsidie te verliezen omdat het weigert vrouwen aan te nemen. Het Oostenrijkse ministerie van Kunst onderzoekt of het Puur mannelijke muziekgezelschap eigenlijk wel recht heeft op de jaarlijkse staatsbijdrage van 400.000 gulden. Wiener Philharmoniker is door haar anti-vrouwelijke houding al I1ren 'n °PsPraak- De voorzitter van het bestuur van het orkest ver klaarde drie jaar geleden dat uitsluitend een overduidelijk gebrek aan nieuw mannelijk talent een reden zou kunnen zijn om op musicerende vrouwen terug te vallen. De uitspraken waren voor een afgevaardige van de Oostenrijkse sociaaldemocratische partij aanleiding de minis ter van Cultuur vragen te stellen. Het ministerie zelf is sceptisch of maatregelen kunnen worden geno men. Aan subsidies zijn in de regel geen voorwaarden verbonden. Ook is het symfonie-orkest een vereniging, waardoor de staat praktisch geen invloed heeft op het toelatingsbeleid. Het ministerie ziet wel een indirecte mogelijkheid om druk uit te oefe- nen °p het bestuur van het orkest. De Wiener Philharmoniker neemt "-muitend leden aan die voorheen in het orkest van de Weense opera peelden. Deze staatsinrichting is voortaan verplicht vrouwen aan te emen. In de toekomst kan dan mogelijk een tekort aan mannelijk ta- v°or het filharmonisch orkest ontstaan, redeneert het ministerie. Van onze filmredactie De diverse filmzomerprogramma's in Bre da en West-Brabant presenteren deze en volgende week niet alleen het meer artis tieke werk maar ook enkele voorpremières van nieuwe Hollywood-spektakels. Zo worden tijdens de 'Grote Bergse Film nacht' op zaterdag 3 augustus voorpremiè res gegeven van Jan de Bonts tornado- avontuur Twister en de actiethriller Era ser met Arnold Schwarzenegger. Daarnaast draait tijdens deze filmnacht, die om 24.00 uur in de Roxy-bioscoop in Bergen op Zoom begint, ook Multiplicity met Michael Keaton. Twister, waarin de stormen en de actie bijna nonstop doorda- veren, is de grote Amerikaanse zomerhit van dit seizoen. In september gaat deze nieuwe actiefilm van de voormalige Nederlandse camera man Jan de Bont (Speed) in Nederland in première. In Eraser, die overigens ook deze week als voorpremière in Casino Breda draait, is Arnold Schwarzenegger opnieuw het type van de meedogenloze redder uit Termina tor 2 en Predator; lid van een eliteteam dat voor de overheid getuigen die gevaar lo pen, middels de cybernetica, van een nieu we identiteit moet voorzien. Chassé Cinema Breda start haar zomer- programma vandaag met de bizarre Spaanse klucht Kika van Pedro Almodo- var en met The bridges of Madison County, de prachtig geacteerde romance tussen fo tograaf Clint Eastwood (ook regie) en de getrouwde Meryl Streep. Deze filmweek wordt ook de complete De- kalog vertoond, de tien briljante morele vertellingen van de dit jaar overleden Poolse cineast Krzysztof Kieslowski. Ge wone mensen staan voor onmogelijke, dra matische dilemma's in deze merendeels Chassé Cinema Breda vertoont deze filmweek de complete 'Dekalog' van de Pool se cineast Kieslowski. Hier een beeld uit deel 6, 'A short story of love'. foto cinemien glasheldere beschouwingen over de bete kenis van de Tien Geboden voor mensen van deze tijd. Het bekendst werden het meedogenloze A short story of killing (deel 5) en het ge heimzinnige en erotische A short story of love (deel 6). Op 3 en 4 augustus: Farinelli il Castrato van Gérard Corbiau, het fraai uitziende verhaal van een beroemde 18e eeuwse cas traatzanger en minnaar. Op 4 en 5 augus tus: Nightwatch, een spannende Deense thriller van Ole Bornedal over een jonge nachtwaker in een mortuarium. (6 augus tus ook in Cinemactueel Bergen op Zoom) Chassé Cinema Breda presenteert als maandagavond-klassieker Paris, Texas, de prachtige, geheimzinnige reisfilm van Wim Wenders uit 1984, met Harry Dean Stanton als een eenzame zwerver die met zijn zoontje dwars door Amerika reist op zoek naar zijn voormalige vrouw (Nastas- sia Kinski) die in een peepshow blijkt te werken. Filmtheater Oosterhout (Slotjesveld 15) brengt op 6 augustus de beklemmende en geheimzinnige Portugese speelfilm Trés Ir- maos van Teresa Villaverde, over een pas sief meisje dat de dupe wordt van de agressie in haar verscheurde en verknipte familie. De stad Lissabon speelt visueel een mooie rol in deze ongewone speelfilm met zijn magisch-realistische momenten. De Boulevard in de St. Janstraat in Breda vertoont morgenavond de filmklassieker Das Kabinett des dr. Caligari van Robert Wiene uit 1919 en op 16 augustus Nosfera- tu, de griezelclassic uit 1922. In Cinemactueel in Bergen op Zoom wordt op zaterdag 17 augustus weer The All- Night Horror Show gehouden (28 septem ber in City Roosendaal). Op het program ma met griezelfilms staan ondermeer The Dentist van Brian Yuzna, The Prophecy met Christopher Walken als gevallen en gel, Phantasm 111 van Don Coscarelli (niet ondertiteld) en From dusk till dawn van Robert Rodriguez en Quentin Tarantino (scenario). Filmclub Cinema Paradiso vertoont maan dagavond in City Roosendaal Pickpocket van de Franse filosoof onder de filmers, Robert Bresson. Via het zakkenrollen be landt een student in de echte misdaad be landt; een proces dat door middel van con crete handelingen zichtbaar wordt. La Dolce Vita, de beroemde film van Federico Fellini over de Romeinse jet set (met Anita Ekberg in de Trevi-fontein), is maandag avond te zien in Cinemactueel in Bergen op Zoom en 12 augustus in City Roosen daal. Persuasion van Roger Michell is een fraai uitziend Brits romantisch drama naar de gelijknamige 18e eeuwse ro man van Jane Austen over de meisjes Elliott. De 27-jarige, ongehuwde An ne ontmoet na jaren weer de marine officier wiens huwelijksaanzoek ze eerder heeft afgewezen. (Cinésol 2 in Breda) Kung fu-expert Jackie Chan slaat, trapt en springt in de amusante actie film Rumble in the Bronx op elegan te wijze heel wat af om een stelletje onverlaten te vellen. (Mignon in Bre da, De Koning van Engeland in Hulst) De dolfijn Flipper steelt in de gelijk namige familiefilm het hart van een jongetje dat bij zijn ruige oom (Paul Hogan) in Florida logeert. (Cinésol 3 in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst) Een aan lager wal geraakte ex-bow lingspeler (Woody Harrelson) reist in de grove klucht Kingpin met een vro me sukkel (Randy Quaid) en een mooie meid naar Reno om rijk te wor den. (Casino 1 in Breda, City 1 in Roos endaal, Roxy 2 in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst) Tom Cruise raakt in de spionage- en actiefilm Mission; Impossible van Brian de Palma verzeild in een inge wikkeld complot. Drie adembene mende scènes zitten in deze visueel bijzondere, maar tegenvallende tech- no-thriller. (Grand in Breda, Roxy 1 in Bergen op Zoom, City in Roosendaal, Centraal 1 in Geertruidenberg, De Ko ning van Engeland in Hulst) Ted Danson moet als Amerikaanse ge leerde aantonen dat het monster van Loch Ness niet. Deze romantische avonturenfilm draait in Cinemactueel in Bergen op Zoom. De zwarte komiek Eddie Murphy is in de onzinnige griezelkomedie Vampi re in Brooklyn van horrorspecialist Wes Craven een vampier, die in Brooklyn een bruid komt zoeken. (Ca sino 4 in Breda) From dusk till dawn van Quentin Tarantino (scenario) en Robert Rodri guez (regie) is een excentrieke combi natie van ironische en erotische mis daadfilm en wanstaltige horror. (Cine mactueel in Bergen op Zoom, De Ko ning van Engeland in Hulst) In de romantische komedie It takes two nemen twee sprekend op elkaar lijkende meisjes tijdens een zomer kamp eikaars plaats in en weten zo hun alleenstaande ouders (Steve Gut- tenberg en Kirstie Alley) aan elkaar te koppelen. (Casino 2 in Breda, City in Roosendaal, De Koning van Engeland in Hulst) In de filmklucht Down Periscope van David Ward moet zeeluitenant Kelsey Grammar met een oude duikboot en een krankzinnige bemanning de strijd aanbinden met een hypermoderne onderzeëer. (Centraal 2 in Geertrui denberg) In de spetterende actiefilm The Rock van Michael Bay leiden Sean Connery en Nicholas Cage een anti-terreur team dat moet voorkomen dat San Francisco wordt opgeblazen. (Casino 3 in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal, De Koning van Engeland in Hulst) De aandoenlijke kluns Goofy beleeft in de leuke Disney-tekenfiim A Goofy Movie een avontuurlijke autovakan tie met zijn tegensputterende zoon. (Casino 3 in Breda, Centraal 1 in Geertruidenberg, Cinemactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal, De Koning van Engeland in Hulst) James Bond is weer even terug in Gol- deneye. Pierce Brosnan speelt hem, omringd door een spectaculaire en tourage en mooie meiden onder wie Femke Jansen. (Casino 4 in Breda) Leslie Nielsen speelt in de slapstick klucht Spy Hard een blunderende ge heim agent. (Cinésol 1 in Breda, Roxy 2 in Bergen op Zoom, City in Roosend aal, De Koning van Engeland in Hulst) Richard Gere is in de rechtbank-thril ler Primal Fear een succesvolle advo caat die de jonge verdachte van een moord op een aartsbisschop verde digt. (Cinésol 1 in Breda) Demi Moore is jurylid in een rechts zaak tegen een maffiabaas in de lang zaam voortkabbelende, maar aan het slot exploderende thriller The Juror van Brian Gibson. (Casino 4 in Breda) Toy Story, de schitterende Disney- animatiefilm met plastic speelgoedfi guurtjes die tot leven komen en strijd leveren tegen een akelig, gemeen joch, blijft in Casino 4 in Breda. Dunstons checks in, de vrolijk opge klopte komedie rond een ondeugen de orang oetang, draait nog in City in Roosendaal. Het kostelijke Australische dier- sprookje Babe, een buitengewone big blijft nog als matinee in Cinésol 2 in Breda. Blue in the face is het verrukkellijke, geïmproviseerde vervolg op Smoke van Wayne Wang en Paul Auster. Met Harvey Keitel als de sympathieke eige naar van een sigarenzaak in Brooklyn waar vogels van diverse pluimage bin nen komen waaien om wat te kletsen of los te barsten in zang, dans en mu ziek. (Chassé Cinema Breda) Hoe homoseksualiteit in oudere Hol lywood-films werd verhuld, bewijst de boeiende compilatiefilm The Cellu loid Closet van Rob Epstein en Jef frey Friedman. Ruim 120 fragmenten uit bekende speelfilms en 24 inter views met acteurs geven een onthul lend beeld van hoe Hollywood om ging met dit taboe. (Chassé Cinema Breda)

de Stem | 1996 | | pagina 19