Mogelijk otters in de Stierskreek deste Publi Zeeuws Seniorenorkest is enthousiaste club Nieuwe supermarkt in Sas van Gent is volgend voorjaar klaar Dertien organisaties actief bij jeugd vakantie weken Terneuzen POLITIE RAPPORT De Pannenschuur en Zonneweelde winnen jeugdvoetbaltoernooi Te zien c 'Over paar jaar is het water schoon genoeg voor zes tot acht dieren' DE STEM ZEELAND Portemonnee kwijt Wiet Dronken Voor vijfde keer verlichte boerderij- en dorpenroute Bromfietsster zwaargewond bij ongeval Sinte Pier-dag in Nieuwvliet Waterpolitie onderschept afvaltransport Den Bosch tijd DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 C3 Van onze verslaggever Sas van Gent - De nieuwe A&P-su- permarkt in Sas van Gent is volgend voorjaar gereed. Dat verwacht direc teur C. de Bruin van de Hermans- groep in Baarn. Na de bouwvakvakantie gaan de bouw- voorbereidingen voor de nieuwe winkel op het terrein van de voormalige meelfa briek Walsenmolen van start, schat De Bruin in. Tegen die tijd moet ook nog enig aanvullend bodemschoonmaakwerk plaatsvinden. De grond van het fabriek sterrein was namelijk vervuild met olie, naftaleen en aromaten. Bij de provincie Zeeland was een (goedgekeurd) sane ringsplan ingediend. De saneringsopera tie heeft vervolgens plaatsgevonden. Bij evaluatie daarvan bleek echter dat het karwei niet helemaal volgens dat plan was uitgevoerd. Volgens een medewerker van de provinciale directie Milieu is het vervolg geen ingrijpende klus en kan het werk na de bouwvak plaatsvinden. De bouwtijd bedraagt volgens De Bruin naar schatting zeven maanden. De bouw van de supermarkt is daarmee sterk ver traagd. De Hermansgroep had gehoopt snel na de sloop van de oude meelfabriek en de schoonmaak van het terrein in maart dit jaar te kunnen beginnen niet de bouw. Het bouwplan ligt dus al geruime tijd gereed. De ingang van de supermarkt komt aan de kant van de Wilhelminalaan, waar tevens 84 parkeerplaatsen en een fietsenstalling worden aangelegd. De Wilhelminalaan wordt door een passage verbonden met de Zuidstraat. Naast die passage komt aan de kant van de Wilhel minalaan een slijterij. Het hele complex krijgt een oppervlakte van 1.300 vierkan te meter. Nu zit Hermans nog in een noodwinkel, omdat twee jaar geleden de boel in de Canadalaan in brand vloog. De onderhandelingen tussen de voormalige eigenaar Meneba Meel en koper Hermans namen veel tijd in beslag, onder meer door de vervuiling van de grond. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De Stierskreek bij de Hoge Weg in Aardenburg is over een paar jaar geschikt voor de otter. De gemeente Sluis-Aardenburg, de pro vincie Zeeland en water schap Het Vrije van Sluis werken momenteel geza menlijk aan een otterplan voor deze kreek. Sectorhoofd Grondgebied J. Nae- ije van de gemeente verwacht dat de Stierskreek over een jaar of drie dermate schoon is dat er zes tot acht van deze uitbundige viseters uitgezet kunnen worden. De laatste otters in de Zeeuws- Vlaamse natuur zijn gezien in 1962. De strenge winter van 1962- 1963 hebben ze niet overleefd. Sindsdien is de otter daar verdwe nen. Maar daar komt nu dus ver andering in. In de Stierskreek zit ten momenteel nog wat pcb's (po- lychloorbifenylen) en nitraten, maar volgens Naeije is deze ver vuiling de laatste jaren sterk ver minderd. Dat komt onder andere door de zelfreinigende werking van de kreek en verbeteringen aan de riolering. „Vanuit België komt er nog wat spul binnen, maar daar wordt aan gewerkt. Zo is in het Vlaamse Middelburg een project aan de gang om woningen op de riolering aan te sluiten." Het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (Rivo) presenteerde een tijdje terug een rapport op basis van een onderzoek naar het voor komen van pcb in bodem en vissen van de Stierskreek, Braakman kreek en Groot Eiland. Productie en gebruik van pcb zijn al geruime tijd verboden, maar in de loop der tijd hebben zich hoeveelheden op gehoopt in zowel waterbodems als in vissen (vooral de van nature al vette paling) die in de kreken leven en de voedselbron zijn voor de ot ter. De pcb's in de paling komen uiteindelijk terecht in de dieren die aan de top van de voedselketen staan, in dit geval de otter. Mede met het oog op het otterplan in Aardenburg wordt de gehele Stierskreek met zijn uitlopers schoongemaakt. „Op een paar plekjes in de bodem komen nog pcb's voor," aldus Naeije. „Maar niet meer zo veel als een paar jaar geleden. De concentraties zijn een stuk minder. Daarom verwacht ik dat binnen een paar zes tot acht otters in de Stierskreek geplaatst kunnen worden. We weten dat ui teraard niet geheel zeker, maar ik ben van nature een optimist." Voor de provincie is de terugkeer van de otter en zeer lange-termijn- doelstelling. „Op zijn vroegst na 2000, met als uiterste termijn het jaar 2020," zei een woordvoerder van de provincie enige tijd terug. „De otter is een dier dat heel kri tisch reageert op de waterkwali teit. Als die kan voortbestaan is het water van uitstekende kwali teit." Optreden van het Zeeuws Seniorenorkest in Goes. Van onze verslaggever Goes - De Manhuis-tuin, hartje Goes, was gistermiddag het decor voor een optreden van het Zeeuws Seniorenor kest. Het zoveelste concert van dit jaar voor een altijd enthousiast publiek. „Dit jaar treden we in totaal 22 keer op. Steeds op woensdagmiddag, want dat is onze musiceerdag. Hebben we geen con cert, dan repeteren we in de voormalige Groene School van Kapelle," zegt voorzit ter en het enige niet spelend lid C. Slabbe- koom. De oud-burgemeester van Brou wershaven is wegens zijn bestuurlijke kwaliteiten aangetrokken. Tholen niet Een enthousiaste club, dat Seniorenor kest. In leeftijd variërend van 5Y tot ver in de zeventig. Vroeger was zestig jaar de on dergrens, maar na het in zwang komen van de VUT zijn 57-jarigen nu ook van harte welkom. En de aanduiding Zeeuws in de naamgeving is niet overdreven. De muzikanten komen uit alle delen van de provincie: op één na. „Wij hebben geen lid uit Tholen en dat vinden wij eigenlijk wel jammer. Anders zou iedere regio verte genwoordigd zijn." Bij het tienjarig bestaan van het Orkest, in 1990, moest Slabbekoom nog melden dat er geen leden uit Oost-Zeeuws-Vlaande ren kwamen. Dat is inmiddels rechtge trokken. „Wij hebben zo'n tien leden uit Zeeuws-Vlaanderen, waarvan de helft uit het oostelijk deel." Onnodig te zeggen dat het Seniorenorkest ook de oudste dirigent van de provincie heeft. „Jan Kruis Voorberg uit Hoede- kenskerke is de 75 inmiddels ook al gepas seerd, maar nog even bezeten van muziek als in zijn jonge jaren," zegt Slabbekoorn. „Dat geldt trouwens ook voor alle leden." Het orkest bestaat overigens niet uitslui tend uit mannen. „We hebben twee da mesleden. Mevrouw Jobse uit Westkapelle bespeelt de saxofoon en mevrouw Leen- dertse uit Wemeldinge de klarinet. Of ze een beetje verwend worden Welnee, het zijn gewoon twee goede muzikantes," zegt de voorzitter. De bezetting van het orkest is soms wel een probleem. Tenslotte zijn alle orkestle den op leeftijd en soms best kwetsbaar. „Bij de bassen en trombones is het geen probleem als er eens eentje ontbreekt. Maar als onze hoboïst er niet is of de flui tist dan hebben we wel een probleem. Kun je geen stukken spelen waarin een solo voor deze instrumenten voorkomt. En je mist een bepaalde klank in je orkest. Daar zouden we best wat aanvulling kunnen gebruiken. Het gekke is dat bij ieder or kest in Zeeland genoeg fluitistes zijn. Al lemaal jonge mensen. Een oudere flui tiste) is bijna niet te vinden." Spelen bij het Seniorenorkest is niet ge heel vrijblijvend musiceren. „Wij doen ook wel mee aan concoursen. Dat vereist toch weer wat repetities en bepaalt soms de repertoirekeus bij een concert," zegt Slabbekoorn, die uiterst tevreden was over de goede recensies die het orkest bij het laatste landelijke concours heeft ge kregen. Veel van de leden van het orkest spelen ook nog in eigen muziekgezelschappen. „Maar naar ons komen ze met plezier. Het is ook leuk, je ontmoet mensen uit de ge- FOTOJAAPWOLTERBEEK hele provincie iets wat in de jeugd van on ze leden wat minder voor de hand lag. En ze spelen graag. Door het regelmatig repe teren en optreden blijven ze goed in de muziek zitten. Het is altijd gezellig en wat heel leuk is, is dat wij voor leeftijdsgeno ten optreden. Dat schept ook een band." Op uitnodiging Het orkest speelt op uitnodiging. Maar die komen dan ook bij de vleet binnen. Be jaardentehuizen, KBO- en ANBO-afde- ling en De Zonnebloem zijn trouwe 'klan ten'. „En dikwijls is het zo dat na een op treden direct het concert voor volgend jaar wordt afgesproken. Ze zien ons ken nelijk graag komen," klinkt het met enige trots. Aan de optredens zijn wel kosten verbon den. „We proberen iets van onze kosten terug te krijgen. Ook hebben we een pro vinciale subsidie, maar dat werd dit jaar teruggedraaid. Jammer. Daarom dat we druk bezig zijn nog meer donateurs voor het orkest te krijgen. Want het is toch een muziekgezelschap dat uit Zeeland niet meer is weg te denken," zegt Slabbekoorn. Van onze correspondent Terneuzen - Maar liefst dertien organisaties tekenen dit jaar voor de jeugdvakantieweken in Terneuzen. Vorig jaar nog werd het samen werkingsverband geconfronteerd met een aan tal uitvallers, maar dit jaar is men weer op vol le sterkte. In de kern Terneuzen houdt Scouting Terneuzen op 5 en 6 augustus weer een zomerkamp, bedoeld voor kinderen van groep 3 tot en met 8 van alle basis scholen in Terneuzen. Opzet van het kamp op 't Weitje is om de kinderen aangenaam bezig te hou den tijdens de laatste weken van de vakantie en te gelijkertijd op speelse wijze kennis te laten maken met de scouting. Op het programma staan een kampvuuravond, tochtjes en waterspelletjes. Het centrale thema is circus. Dinsdagavond is er een op treden voor de ouders. Boerenleven In Hoek begint het programma op maandag 12 au gustus. Het thema is 't boerenleven op de hoeve. Het Molenplein en dorpshuis worden omgetoverd in de sfeer van het boerenleven. De jeugd begint met het bouwen van boerderijen, schuren en hooibergen en zorgt daarna voor de verdere aankleding. Donder dag 15 augustus wordt het vakantiefeest afgesloten met een groot boerenfeest en een rit per huifkar. Buurtvereniging Hof Zeldenrust en St. Annapolder kunnen met hun nieuwe buurthuis goed uit de voe ten. Centraal thema van de jeugdvakantieweek is weer het bouwen van hutten. Er is een grote pick nick en een spelcircuit. Donderdag worden de acti viteiten afgesloten met een kinderdisco. In het centrum zorgt de stichting Leefbaarheid Bin nenstad weer voor vertier voor de kinderen. Woens dag 7 augustus is er een themadag rond het circus. Een week later is er een busreis naar Schoten. Het SKI in Sluiskil pakt donderdag 15 augustus uit met het thema poppenkast. Aan deze dag werken mee een poppenspeelster en jeugdcabaret het Talent. De kinderen maken zelf de poppen en er wordt een poppenkastverhaal bedacht. Vanaf 19.00 uur is er een voorstelling voor en door alle deelnemers. Zeeslag Kinderclub Biervliet houdt een kinderspeeldag in en om peuterspeelzaal Dikkie Dik. Er worden vlie gers gemaakt en spelletjes gedaan. Tussen de mid dag is er een kinderbarbecue. Speeltuinverening De Groene Zwaan voert een zee slag uit rond de pas in gebruik genomen speelmuur. In het programma zit een overnachting en een disco. De Vier Heren uit Zaamslag organiseert 15 augus tus een speeldag in en rondom de kantine van de korfbalvereniging. Buurtvereniging Serlippens houdt 12 augustus een rommelmarkt. De gezamenlijke slotdag wordt 16 augustus gehou den in de Oudelandse Hoeve. Stoeptekenen, lunch, spellencircuit en een disco besluiten de week. In het verleden trad regelmatig een clown op, zoals hier bij Hof Zeldenrust. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen - Een 24-jarige man uit Sint Michielsgestel is zijn portemonnee met een inhoud van 1200 gulden kwijtgeraakt. Hij ontdekte dat op de Stu- vesande in zijn woonplaats. Sluis - Een 19-jarige man uit Brugge is op de Nieuwstraat aangehouden in het bezit van negen gram wiet. Proces-ver baal werd opgemaakt. De drugs zijn in beslag genomen. Retranchement - Een 39-jarige vrouw uit Leiden is in de nacht van dinsdag op woensdag met een slok teveel op achter het stuur aangehouden door de po litie. Ze reed over de Kanaal- weg met een alcoholpromillage van 1,5. Dat is drie keer de maximaal toegestane hoeveel heid. Na invordering van haar rijbewijs kreeg de vrouw een dagvaarding mee. Van onze verslaggever Cadzand - In de omgeving van Zuidzande, Cadzand en Re- tranchement/Terhofstede wordt voor de vijfde keer de ver lichte boerderijen- en dorpenroute gehouden. Dit evene ment vindt plaats op 16 en 17 en 23 en 24 augustus. De tocht is ongeveer zeventien kilometer lang. De route leidt langs talloze sprookjesachtig verlichte boerderijen en door fantasierijk, al dan niet met lichteffecten, versierde stra ten in voornoemde dorpen. Volgens de organisatie is een belang rijk deel van het succes van dit evenement de inventiviteit van de bewoners langs deze route. De tocht wordt aangegeven met oranje reflecterende pijlen. De route heeft geen vast begin of einde zodat op iedere plaats begon nen kan worden. Het is mogelijk de weg met de auto af te leggen maar de organisatie vindt het verstandiger de fiets te nemen om beter van de route te kunnen genieten. Ook dit jaar is er gezorgd voor een aantal aangename onderbre kingen. Zo worden in de schuur van de familie De Hullu langs de Kokersweg wafels aangeboden tegen een schappelijke prijs en zijn er diverse optredens van muziekgezelschappen langs de rou te. Op 16 augustus een optreden van de Blaaskapel in Cadzand, op 17 augustus staat een draaiorgel op de Markt van Zuidzande en speelt Apollo op de Markt van Retranchement. Op 23 augustus een optreden van de Blaaskapel in Zuidzande en op 24 augustus een draaiorgel in Cadzand en een optreden van Excelsior op de Markt van Retranchement. De route kan op beide weekeinden worden gereden van 21.30 tot 23.30 uur. De officiële start is de Molen van Cadzand. Ter gele genheid van dit eerste lustrum krijgt iedere deelnemer een gratis aandenken. Nieuwvliet - De Pannenschuur in de jongste en Zonneweelde in de oudste leeftijdscategorie pakten gisteren in Nieuwvliet de winst in de traditionele jeugdvoetbaltoemooien voor campings. Toernooien die ook dit jaar weer een knappe bezetting kenden. In de leeftijdscategorie tot en met 10 jaar speelden Pannenschuur en International zich in de fina le. In die finale liet de jeugd van Pannenschuur er geen twijfel over bestaan wie de beste was. Met 4-0 werd International te rug naar de Bavodijk gestuurd. In de oudere leeftijdscategorie (tot en met 14 jaar) wonnen Zonneweelde en de Wulpen hun poule en kwamen dus tegenover elkaar te staan in de finale. Ook hier waren geen penalties nodig om de toemooiwinnaar aan te duiden want toen Jaap Faas het laatste fluitsignaal gaf stond het 3-0 voor Zonneweelde. Vogelenzang dat vorig jaar in Van onze verslaggever Sint Annaland - Een zeventien jarig meisje uit Sint Annaland is dinsdagavond zwaargewond ge raakt bij een ongeval op de Lan- geweg in haar woonplaats. Omstreeks 19.00 uur reed ze op haar bromfiets in de richting van Poortvliet. Ter hoogte van de vei ling stak ze de weg over met de bedoeling het links gelegen fiets pad te volgen. Terwijl ze overstak kwam ze in botsing met een land- bouwtractor, die uit de tegen overgestelde richting kwam en het veilingterrein op wilde rijden. Het meisje schoot met haar brommer onder de tractor waar bij haar rechterbeen op vier plaatsen brak. Een huisarts uit Sint Maartensdijk verleende eer ste hulp waarna het meisje per ambulance werd overgebracht naar het Lievensberg-ziekenhuis in Bergen op Zoom. Daar werd ze met spoed geopereerd. De bromfiets raakte totaal ver nield, de landbouwtractor licht beschadigd. Van onze correspondent Nieuwvliet - De kern Nieuwvliet houdt op maandag 5 augustus de traditionele Sinte Pier-dag. 'Sin- te Pier' is in de volksmond de aanduiding voor Nieuwvliet. Een dag waarop alle plaatselijke verenigingen zich inzetten met ondermeer een Rommelmarkt en Vlaamse kermis. In de avonduren verzorgt de rijvereniging De Zwinruiters een demonstratie met pony's. Het touwtrekken, ge pland om 19.00 uur, om de Grote Prijs van Nieuwvliet sluit de dag af. beide leeftijdscategorieën de ze ge pakte moest dit jaar met min der genoegen nemen. Een vierde plaats bij de jongste en een ne gende in de oudste categorie. In totaal kwamen 21 teams in actie op de twee velden die op het sportpark aan de Mettenijedijk waren uitgezet. Loco-burgemeester Carine Bo- lijn van de Gemeente Oostburg verzorgde na afloop de prijsuit reiking. De regie was in handen van SV Nieuwvliet. Eindstanden: Jeugd t/m/ 10 jaar: 1. Pannen schuur, 2. International, 3. De Waag, 4. Vogelenzang, 5. Nooitge- dacht, 6. De Hoogte, 7. Zeebad, 8. Hof ter Wilgen, 9. SV Nieuvliet, 10. Zonneweelde. Jeugd t/m 14 jaar: 1. Zonneweelde, 2. Wulpen, 3. Hof ter Wilgen, 4. Zeebad, 5. De Hoogte, 6. Pannen schuur, 7. SV Nieuwvliet, 8. Interna tional, 9. Vogenlenzang, 10. De Waag, 11. Nooitgedacht. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuwse wa terpolitie heeft gisteren op het Schelde-Rijnkanaal een ille gaal afvaltransport met be stemming België onderschept. Tegen de kapitein van de Duitse duwbakcombinatie, met vierhonderd ton zwaar verontreinigd afval aan boord, is proces-verbaal opge maakt. Het schip is onder begeleiding van ambtenaren van het ministe rie van Milieu terug gestuurd naar de thuishaven in Duitsland. Volgens de vrachtpapieren ver voerde de duwcombinatie schroot. Bij een routinecontrole ontdekten patrouillerende water politiemensen echter dat zich tussen de lading een grote hoe veelheid met olie doordrenkte fil ters bevond. De Zeeuwse waterpolitie heeft een aantal speciaal opgeleide agenten in dienst die op de hoog te zijn van de complexe milieu wetgeving. Een woordvoerder van de waterpolitie zei dat de pa trouilles bij hun controles wel eens vaker illegale af valtranspor- ten tegen het lijf lopen. Zo open lijk als dat in dit geval gebeurde, was echter nog niet vaak voorge komen, aldus de woordvoerder. De Duitse duwcombinatie was onderweg naar de haven van Antwerpen. Na overleg met de Belgische autoriteiten is de com binatie de toegang tot het land geweigerd in verband met de aard van de lading. Theatermakers van de groep Van onze verslaggevers Na maanden plannen, orga en voorbereiden, wordt morgt het startschot gegeven van he tertestival Boulevard. Tien lang is de Parade in Den Bo middelpunt voor theater- en n minnend Brabant. Met zoals kelijk weer heel wat voorste op locatie. Overigens trekt de vard voor het eerst in de ges nis ook de stad in. Verschillen sche wijken krijgen krijgen ee dag bezoek van Boulevard-ar Dit jaar belooft het visuele theater van Vis a Vis uit Utree een van de toppers te worden. Tv eerder stonden deze heren in Der Hun voorstellingen Topolino sche theater met Fiatjes 500 in rol - en Central Park waren van jewelste. De nieuwste vooi heet Drift, een mix ditmaal van Vis a Vis zo kenmerkende drog( met waterballet en sprekende fi den. Een stuk waar per keer 280.™ water aan te pas komt. Hoe gelie Vis in zes jaar is geworden blijkt het feit dat in de voorverkoop nu van de vijf voorstellingen uitv zijn. La Fura Nog zo'n publiekstrekker is de I Vrijdag 2 augustus Njava (muziek), Operatent, 20. 21.30 uur United Cowboys met 'No Wc (theater), Artis, 21.00- 22.00 uur. Drie Vingers met 'Spinnen kunt niet opereren' (theater), Lijntheat 21.00-22.00 uur. Un Oeuf is un Oeuf met 'Picturi Pirates Pickles' (theater), Theat Bis, 21.00- 22.00 uur. Claude Coppens en de Gentse Ope (muziek), La Scala, 21.45-22.30 ui Whole Some Fish (muziek), Danss Ion La Luna, 22.30-01.30 uur. Loquitos (muziek), Café Kerkzic 22.30-01.30 uur. Mackintosh Teacher's en Norma Winston en Van Doom (Ja Around Midnight), Operatent, 23. uur. Zaterdag 3 augustus Annie en De Formica's (muzie Operatent, 20.15-21.30 uur. United Cowboys met 'No Wj (theater), Artis, 21.00-22.00 uur. Drie Vingers met 'Spinnen kunt met..' (theater), Liintheater, 21. 22.00 uur. Wetten van Kepler met 'Solde Facteur en Rachel' (theater), Isab( Ja Kazerne, 21.00- 22.00 uur. Un Oeuf is un Oeuf met 'Picture Pirates Pickels' (theater), Theat Bis, 21.00- 22.00 uur.' Mette vd Sijs met 'Talud' (dans), Schöfferlaan, 21.30-22.30 uur. Vural Vandewalle met 'Gent Opera'La Scala, 21.45-22.30 uui Super Fatala (muziek), Danssal La Luna, 22.30-01.30 uur. Rumbanana (muziek), Café Ker zicht, 22.30-01.30 uur. Die Anarchistische Abendunterhi tung (Jazz around midnight), Or ratent, 23.00 uur.

de Stem | 1996 | | pagina 16