Massale strijd tegen iepziekte Veromca-leden voelen zich gepakt 169 349 4&- DE STEM Vandalen vernielen voor duizenden guldens in Cadzand-Bad Belfort in Sluis rijk aan kunstschatten Gedumpte ganzen overleven tragedie 2 HALEN 1 BETALEN 2§9 Mogelijk nieuw middel tegen processierups TRAININGSPAKKEN, SPORTSCHOENEN böiip|jn Altijd 5% korting Iepziekteberaad Zeeuws-Ylaanderen moet uitsterven bomen voorkomen Boer tegen wil en dank 6bekende Nederlander9 op alle EDAH winkelmerk artikelen met de EdahCard NU BINNEN DE NIEUWE NAJAARSCOLLECTIE Axels groenbedrijf probeert methode uit Door noodzakelijke aanschaf van andere schotelantenne mm C1 Politie pikt graantje mee Bestuurder onder invloed komt in sloot terecht FB4H Slagers- leverworst 250 gram, "§4Q per stuk 4?*" Shoarmasalade1' schepvers, bakje 150 gram >QQ -37* Katenspek" snijvers, per 100 gram -27* WW Mona volfruit yoghurt diverse smaken, pak 1 liter 449 Jagdwurst met champignons'9 snijvers, per 100 gram "fl^Q 47*" Boursin kruiden verpakt, 150 gram ■47* f Magere runderlapjes per 500 gram -H7*77* fyiOQ per kilo 2Ï7*" |fc|pO Triumph mini frites diepvries, zak 1 kilo 47* Friki kalkoen- shaslicks per 100 gram -27* Gehakt half-om-half gekruid, per 500 gram -57*37* /"QQ per kilo 407* On5 im/ff, Edah Servicelijn BEL van maandag t/m vrijdag 06-0506 van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur kunt u vkATIS a gratis bellen met onze ^-V////'1 service-afdeling. n zijn uitverkocht, n voor filialen 20, Made-Nieuwstraat 5-7, nnekenstraat 36, 1, Rijen-Stationsstraat 61, bergen-Zuidhaven 43. nt. Scherpe prijzen. \d emeemod er Zeeland havenstraat 15 - terneuzen - tel. 0115-619505 p00r Harold de Puysseleijr Cadzand - Nog onbekende vandalen hebben ji de nacht van dinsdag op woensdag voor naar schatting vele duizenden guldens scha de aangericht op de Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad. Ze vernielden achttien boompjes en vijf afvalcontainers en gingen er vandoor met drie fietsen. Vandalisme is een van de meest voorkomende vor men van recreatie-criminaliteit. Tijdens de zomer maanden zorgen toeristen voor een verdubbeling van de West-Zeeuws-Vlaamse bevolking. Vechtpar tijen en zinloze vernielingen zijn gedurende die pe riode in deze streek praktisch aan de orde van de dag. Dat gebeurt door jongeren in de leeftijdscate gorie van vijftien tot en met vijfendertig jaar, veelal na 'een avondje stappen' in een van de uitgaansge legenheden langs de kust. De leeftijd van de groot ste groep ligt duidelijk tussen de 19 tot 23 jaar, waarbij jongens in de meerderheid zijn. Ieder meis je zou theoretisch gezien aan elke arm een jongen kunnen krijgen. Er blijken ongeveer 64 procent jon gens en 36 procent meisjes te zijn. Recreatie-crimi naliteit gaat volgens de Arnhemse criminoloog dr. B. Beke voor 99,9 procent gepaard met (overmatig) alcoholgebruik. Tien tot vijftien glazen alcohol op een avond zijn eerder regel dan uitzondering. Voornaam wapen in de strijd tegen deze vorm van Van onze verslaggever Hulst - De beheerders van iepen in Zeeuws-Vlaanderen gaan gezamenlijk de strijd aanbinden tegen de verwoes tende iepziekte. Als gevolg van hiervan leggen in Zeeuws- Vlaanderen jaarlijks nog steeds honderden bomen het' loodje. In het Iepziekteberaad Zeeuws- Vlaanderen proberen vertegen woordigers van gemeenten, wa terschappen, Domeinen, Staats bosbeheer, provincie en Rijkswa terstaat samen een strijdplan te maken. Op dit moment wordt ge werkt aan een inventarisatie van plekjes met iepen die de moeite waard zijn om te beschermen. Vervolgens zullen de inspannin gen er dan vooral op gericht zijn juist die plekjes van de iepziekte te vrij waren. De meeste Zeeuws-Vlaamse ie pen zijn geplant in het begin van de jaren zeventig, toen er van iepziekte nog praktisch geen sprake was. In ieder geval dacht men nog dat de jonge bomen er wel tegen zouden kunnen. Maar dat bleek niet het geval. De do delijke schimmelziekte wordt grotendeels verspreid door de iepspintkever, maar ook via wor telcontact kunnen bomen besmet raken. Er is een mogelijkheid om de bomen tegen de ziekte te in jecteren, maar voor de meeste beheerders is dat een financieel onhaalbare kaart. Het beste wat men dan kan doen is aangetaste bomen zo snel mogelijk rooien en vernietigen, zodat de ziekte zich moeilijker kan verspreiden. Nalatig Tot 1989 bemoeide het Rijk zich met de strijd tegen de iepziekte. De Plantenziektenkundige Dienst spoorde zieke exemplaren op en gaf de beheerder vervol gens opdracht de bomen te ver nietigen. Dat ging redelijk en het Rijk kwam dan ook tot de slot som dat de ziekte beheersbaar was en legde de bestrijding ver derop het bordje van de beheer ders. Sinds die tijd is de iepziek te begonnen aan een enorme op mars, want een aantal beheer ders keek verder niet meer naar de bomen om. En als één beheer der nalatig blijft zijn de inspan ningen van de anderen voor niets. De oprichting van een Iepziekte beraad, niet alleen in Zeeuws- Vlaanderen maar ook elders in Zeeland, moet hierin verande ring brengen. Het doel is te voor komen dat binnen een aantal ja ren alle iepen verdwijnen. De iep is een karakteristieke boom voor het Zeeuwse landschap. Het is zowat de enige boom die goed is opgewassen tegen de zilte zee wind en dus uitstekend in Zee land past. Daarom zijn er in het verleden ook vele duizenden aangeplant. Inmiddels loopt het iepenbe stand jaarlijks met honderden tegelijk terug als gevolg van de iepziekte. Rijkswaterstaat in Zeeuws-Vlaanderen heeft alleen vorig jaar al meer dan vijfhon derd zieke of dode iepen moeten vellen. Het jaar daarvoor waren het er vierhonderd. Hoeveel het er dit jaar worden is nog niet be kend, maar volgens C. Vinke zal het ook wel op die koers liggen. Grote gaten Langs de rondweg om Hulst stond eens een onafgebroken rij iepen, maar ieder jaar worden de gaten in de rijen groter. Eenzelf de beeld geeft de parallelweg naar de veerhaven in Perkpolder. Jaarlijks moet het waterschap Hulster Ambacht op beide loca ties tientallen bomen rooien. Dit jaar al zijn er veertig omgehakt, weet M. de Kroon. Vorig jaar zes tig stuks. Bij het waterschap de Drie Ambachten praat men over dezelfde aantallen. En dan heeft men het over bomen en niet over veldiepen, die meer een struik- vorm hebben. Ook die sneuvelen met honderden. Binnen de grenzen van het wa terschap het Vrije van Sluis is de iepziekte evenmin te stuiten. Daar heeft men handen vol werk om zieke fen dode exemplaren op te ruimen. Deze week gebeurde dat onder meer langs de Noord- dijk bij Cadzand-Bad en de ko mende weken komt de Kanaal- weg tussen Retranchement en Sluis aan de beurt. Door Eugène Verstraeten Hulst/Axel - Het Axelse groenbedrijf Den Doelder heeft moge lijk een nieuw middel ontdekt in de strijd tegen de gevreesde ei- kenprocessierups. De methode gaat niet uit van directe bestrij ding van de rupsen, maar moet voorkomen dat vlinders hun ei tjes in eikenbomen leggen. Met medewerking van de ge meente Hulst zijn daar bij wijze 'an proef enkele tientallen bo men behandeld. Het is echter "achten tot volgend jaar om te "eten of de proef gelukt is. net middel is ontwikkeld in sa menwerking met een gepensio neerde professor uit Gent. Ad junct-directeur G. Post van Den Doelder wil, met het oog op de concurrentie, niet te veel ingaan op de preciezee samenstelling van bot middel, maar wel op de manier waarop het zou moeten Werken. «Kijk," zegt hij, „de rups ver popt zich tot vlinder en die legt mtjes in de eikenbomen en daar Komen dan weer rupsen uit. Alle methoden richten ziph op het moment dat de aanwezigheid 'an die rupsen geconstateerd wordt. Er is nog niets dat preventief erkt. Welnu, daar zijn wij nu mee bezig. Zo'n vlinder gaat af op de geuren van bomen. Wat e doen is een bepaalde stof in o boom aanbrengen, vlak voor bestaande rupsen zich gaan ver poppen tot vlinders. De behan delde bomen geven een andere geur af, de vlinder raakt in de war en vindt gewoon geen ge schikte boom meer om de eitjes te leggen." Bij het sportpark aan de Zand straat in Hulst staan zo'n dertig Hollandse eiken die dienen als proefkonijn. Vorige week zijn er 25 behandeld en vijf niet. Als het goed is leggen vlinders hun eitjes niet in de behandelde bo men, maar wel in de vijf onbe handelde exemplaren. „Toen Den Doelder ons vroeg of we aan de proef wilden meewer ken hebben spontaan ja ge zegd," aldus de Hulster wethou der G. van de Voorde. „Snel handelen was nodig, want in juli en augustus vliegen de vlinders uit om hun eitjes te leggen. Bij ons in de gemeente zijn ook exemplaren van de processie rups gevonden en ik denk dat het een goede zaak is dat zo'n bedrijf probeert iets te doen aan de bestrijding ervan." FOTO WIM KOOYMAN Medewerkers van het waterschap Het Vrije van Sluis rooien in Cadzand-Bad bomen met de verwoestende iepziekte. Van onze verslaggever Slijkplaat/Hilversum - Adrie Becude uit Slijkplaat voelt zich door de Veronica- omroeporganisatie flink in de steek gela ten. Ruim twintig jaar steunde hij met zijp lidmaatschap de voormalige zeezen der. In het niet bekabelde Slijkplaat heeft hij een schotelantenne nodig om zijn favoriete pro gramma's te zien. „Nu moet ik uit de krant le zen dat ik straks een andere schotel nodig heb omdat Veronica digitaal gaat uitzenden. Maar van Veronica zelf heb ik nooit wat gehoord. Geen briefje met wat uitleg of een artikel in het Veronicablad. Zodra ze met die digitale uitzen dingen beginnen stuur ik het Veronicablad te rug en eis mijn resterende abonnementsgeld op. Ik voel me flink gepakt," zegt hij verontwaar digd. Becude zegt niet alleen te staan. „In Slijkplaat, Nummer Een en Sasput zijn er meer Veronica- leden die hun lidmaatschap gaan opzeggen. Ën elders in het land zijn er ongetwijfeld nog veel meer. Jarenlang hebben wij betaald om die club overeind te houden en nu ben je als scho tel-bezitter bedankt. Toen ze op de schotel gin gen hebben wij een kleine duizend piek moeten neertellen voor antenne en decoder. Nu mogen wij nog eens minstens 1500 gulden op tafel leg gen om Veronica te kunnen blijven zien. Daar begin ik absoluut niet aan." Bij de ledenadministratie van Veronica klinkt het gemor van Becude niet onbekend. „Wij hebben meer boze leden aan de lijn gehad, die hun lidmaatschap opzeggen omdat zij ons str aks niet meer kunnen ontvangen. Dat is na tuurlijk heel vervelend, maar wij kunnen er niets aan doen. Het besluit om op 15 augustus digitaal te gaan uitzenden is genomen door Veronica Televisie," zegt een medewerkster. Adrie Becude heeft nog wel een Suggestie voor Veronica. „Waarom niet iets speciaals doen voor leden die op de schotel zijn aangewezen Een bijdrage in de aanschafkosten om maar wat te noemen. Dan heb je het idee dat je door je eigen club serieus wordt genomen," zegt hij. Er onmiddellijk aan toevoegend dat zoiets wel eën illusie zal blijven. „Het gaat in Nederland dan wel om zo'n 150.000 schotelbezitters, ze zullen niet allemaal Veronica-lid zijn. Dat aan tal valt natuurlijk in het niet bij de miljoenen die straks via de kabel Veronica wél kunnen ontvangen." „Wi'j kunnen niets doen voor onze leden of kij kers," zegt hoofd publieksvoorlichting Hans van der Veen hierop. „Het enige dat wij hebben bedongen toen het contract met Multi-Choice - de tussenpersoon om het zomaar te noemen - werd getekend, was dat onze signalen gratis zouden worden doorgegeven en dat er een de coder op de markt moest zijn. Ik besef dat het een doekje voor het bloeden is, maar méér kun nen wij niet doen." Hij had nog een verwijtje richting vakhandel. „Vorig jaar al was bekend dat digitale uitzendingen eraan zaten te komen. Toch is men fluitend de straks onbruikbare schotels blijven verkopen." Van onze verslaggever Sluis - Het Belfort in Sluis is sinds enige tijd weer te be zichtigen. De raadzaal is ver rijkt met oudheidkundige voorwerpen en binnenkort worden tekstbordjes geplaatst bij Sluise kunstvoorwerpen. In de historische raadzaal hangen en staan tal van kunstvoorwer pen. Beschilderde kopwanden van dertiende en veertiende eeuwse sarcofagen, een monu mentaal smeedijzeren hekwerk van Jean-Baptiste Bauerscheidt de Jongere (1699-1768) en een groot zeventiende eeuws Vlaams (of Brabants) wandtapijt met de voorstelling van een gevecht van drie mannen en een slang. Voorts zijn zeventiende en acht tiende eeuwse schilderijen te zien van Jacob van Loo, uit de scholen van Rubens en van Dijck. Op een groot anoniem wérk is een Franse aanval uit 1672 op Aardenburg afgebeeld. Het topstuk is het schilderij 'Gevecht om de Zwarte Galei' van de Antwerpse meester Andries van Eertvelt (1590- 1652). In de raadzaal zijn kortgeleden twee vitrines ingericht met de fraaiste oudheidkundige voor- werpen uit de gemeentelijke ver zameling. Het gaat onder andere om een ciborie, een beeld van Vrouwe Justitia, aardewerk en balksleutels met afbeeldingen van engelen. Het belangrijkste voorwerp is een unieke drink hoorn van het Sluise Zakdragers- gilde uit 1596. Bij de tien belang rijkste kunstvoorwerpen worden binnenkort handgesneden houten bordjes gehangen die speciaal DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1996 overlast is daarom volgens hem het ontwikkelen van een effectief alcoholontmoedigingsbeleid. De Zeeuws-Viaamse politie heeft de waakzaamheid langs de kust al verhoogd na een uit de hand gelo pen nachtelijke vechtpartij in Groede. Verder is met justitie in Middelburg voor aanvang van het toeris tisch hoogseizoen afgesproken dat alle overtreders lik-op-stuk krijgen. Bij constatering van strafbare gedragingen kunnen ze rekenen op een boete van negentig gulden. Van onze verslaggever Kruispolderhaven - 'Verboden toegang' prijkt er op het in derhaast door boer Cornelissens in elkaar gespijkerde bord aan de Lange Nieuwstraat bij Kruispolderhaven. Maar het kan de belangstellenden die de graancirkel in het tarwe- veldje met eigen ogen willen aanschouwen nauwelijks tegenhouden. Het is al het tweede bord, want een eerste exemplaar met dezelfde tekst bleek giste ren al kort na plaatsing spoor loos verdwenen. Nee, niet meegenomen door buiten aardse cirkelmakers, maar vermoedelijk ergens in het tar weveld gegooid. Eigenlijk wilde de familie Cornelissens geen ruchtbaar heid geven aan de twaalf me ter grote cirkel, die pardoes in hun tarweveld is verschenen. Maar nu het fenomeen toch in de publiciteit is gekomen is het hek van de dam. Het ANP aan de telefoon, het Jeugd journaal, de NCRV-televisie. En RTL4 komt zelfs luchtop namen maken. Of ze nu willen of niet, ze worden bekende Nederlanders. De familie Cornelissens wordt er niet echt warm of koud van. „We zullen het wel weer over leven," zegt mevrouw Corne lissens. De enige zorg op dit moment is voorkomen dat het tarweveld compleet wordt platgetrapt. Bord of geen bord, inmiddels zijn er al zo'n tweehonderd belangstellenden een kijkje komen nemen. „Hoeveel precies weet ik ook niet," zegt mevrouw Cornelis sens, „want ik kan daar ook niet de hele dag op letten. Maar ik moet eerlijk zeggen dat de mensen zich tot nu toe keurig gedragen. Het is zeker niet zo dat ze alles vernielen. Hopelijk blijft dat zo." Onder de bezoekers ook een man uit Knokke die zich aan meldde als 'wetenschapper'-. Hij begon een verhaal af te steken waarvan de strekking was dat de graancirkels alles te maken hebben met boven natuurlijke krachten. Maar dat was aan de familie Corne- •lissens niet besteed. „Ik geloof er allemaal niks van," zegt mevrouw Cornelissens beslist. „Maar hoe die cirkel daar dan wel gekomen is Het is mij nog steeds een raadsel." Graauw - De Zeeuws-Vlaamse politie pikt een graantje mee van de vele honderden 'graancirkeltoeristen' die deze dagen een be zoek brengen aan de mysterieuze kringen op enkele akkers in Graauw en omgeving. Afgelopen dinsdagmiddag is in de Zandbergsestraat een radar post gestationeerd. Die registreerde elf automobilisten die de maximumsnelheid (vijftig kilometer per uur) overtraden. De hoogstgenieten snelheid bedroeg vijfenzeventig kilometer per uur. Er passeerden tussen 12.20 uur en 14.20 uur 118 voertuigen. 11 if. jML y VERVOLG VAN VOORPAGINA „Ik vermoed dat de dader de beesten beu is geweest, of mis schien met een vakantiepro bleem zat. Maar ja, daar moet je natuurlijk voorzichtig mee zijn. In ieder geval was dit hele ver haal niet nodig geweest. Ganzen zijn dieren die je in het uiterste geval nog bij een kreek of een vijver kunt zetten. Ze trekken hun plan wel, vinden voedsel, dat komt goed." 'Misselijkmakend' noemt Van Geffen de manier waarop de dieren gedumpt zijn. „Dit is echt het meest extreme geval dat we ooit hebben meegemaakt. Meestal wordt de dierenambu lance gebeld vanwege een loslo pende hond, een aangereden meeuw of een wilde kat in huis. Vorige week kregen we een kat je binnen van acht weken oud, dat van een rijdende brommer gegooid was. Maar dit is echt iets heel bijzonders.De ganzen hebben de tragedie overleefd. Ze zijn opgevangen in een dieren- pension en maken het naar om standigheden goed. De dieren zijn wel gestresst geraakt door de klap. Een aantal pennen is bescha digd, maar er is goede hoop dat de ganzen helemaal zullen her stellen, Eenmaal opgelapt zal er opnieuw een onderkomen voor ze gezocht worden. De politie is na de melding van de vondelingen poolshoogte gaan nemen. Er is een buurton derzoek ingesteld. Tot dusver heeft dat nog niets opgeleverd. Maar er wordt nog onderzoek gedaan naar de herkomst van de plastic tassen, waar de dieren in verpakt waren. De wijkagent heeft toegezegd de vinger aan de pols te houden. „Het is een hele vervelende zaak. Dit kan natuurlijk echt niet," aldus politiewoordvoer C. Verdoorn. Van onze verslaggever Sluiskil - Een 42-jarige man uit Sint Magriete is gisterochtend in alle vroegte met zijn auto in de buurt van Sluiskil in de sloot be land. De man kwam met de schrik vrij, zijn auto raakte aanzienlijk be schadigd. Het eenzijdig ongeval gebeurde op de provinciale weg. De man verloor de macht over het stuur en kwam in de (gelukkig voor hem) droge sloot terecht. Hij werd overgebracht naar het po litiebureau voor een blaastest. Die gaf ruim één promille aan. De man stond bovendien nog bij de politie in de boeken voor een geldboete van 75 gulden. Na be taling van die boete en met een dagvaarding op zak is hij naar huis gestuurd. (ADVERTENTIE) Het monumentaal smeedijzeren hekwerk van Jean-Baptiste Bauerscheidt de Jongere in het Belfort in Sluis. foto wim kooyman ontworpen en vervaardigd wer den door houtsnijder Hamelink uit Geldermalsen. De raadzaal in het Belfort is da gelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. zolang de voorraad strekt. SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27 Sluis Tel. 0117-463057

de Stem | 1996 | | pagina 13