'Mooier dan tien wereldtitels' Gel DE STEM 'Jesse Owens is nog steeds mijn voorbeeld' "W Volleybalsters maar een set formidabel Litouwse arts en coach geschorst Alleen gei j Van Lier Mountainbiker Bart Brentjens ziet een droom in vervulling gaan Bekkers schoenen Kassa rinkelt voor Brentjens Geëlektrocuteerde Meidl na advies dokter in kano Carl Lewis is ondanks negenmaal olympisch goud niet populair STANDPLAATS ATLANTA Vink vijfde op de mountainbike De Bruin ook op kogelstoten ATLANTA'96 TELEVISIE Tg STEM Gebrselass Handmade men shoes Kerkstraat 10, Oosterhout, tel. 0162-453873 Sp ort Conyers - Hoe hij zich voelde? Om die vraag kon Bart Brentjens tien minu ten na de finish alleen maar hartelijk lachen. „Ik heb geen idee. Op dit moment voel ik alleen mijn rug. Die doet verschrikkelijk veel pijn." Zijn vrouw Petra, die een kwar tier na afloop van de eerste olympische wedstrijd voor mountainbikers nog altijd dui men liep te draaien, kon wel een antwoord geven. „Hier heeft Conyers - Het winnen van de gouden medaille levert Bart Brentjes zo'n anderhalve ton aan premies op. Van het NOC/NSF krijgt hij zestig duizend gulden. De premie die zijn wielerploeg, Ameri can Eagle, hem in het voor uitzicht heeft gesteld, ligt nog wat hoger. De mountainbikers Bren tjens en Marcel Arntz waren voor de wedstrijd van giste ren niet als ploeggenoten, maar als individuele sporters aangemeld. Daardoor krijgt Brentjens de volle premie van het NOC/NSF. Atlanta (afp) - De Amerikaanse oud-footballspeler Cliff Meidl neemt in de Amerikaanse K4 deel aan de olympische kano wedstrij den. Op zich niet bijzonder, maar de reden daarvan is dat wel. „Tien jaar geleden in Los Angeles raakte ik met een pneumatische pikhamer een elektrische leiding waarop 30.000 volt stond." „Veertien dagen later werd ik wakker in het ziekenhuis, waar ze me vertelden dat mijn hart drie keer had stilgestaan. Ik had twee tenen verloren, de pezen in mijn knie waren weggebrand en mijn schouderblad was uit elkaar gebarsten. De artsen zagen ter nauwernood af van een beenam putatie, transplanteerden een spier uit mijn linkerkuit naar mijn rechter en stuurden me door naar de afdeling revalidatie." Vervolgens stapte Meidl in een kano. „De dokter adviseerde me maar aan een zittende sport te gaan doen." Bart voor getraind, hier heeft hij op gehoopt. Zijn droom is uitge komen." Het is haast on-Nederlands: zeg gen dat je goud wilt winnen en het nog doen ook. In zijn eentje leek Brentjens de Holland Acht wel. Een half uurtje na de finish was de 27-jarige wereldkampioen uit Schaijk zich daar inmiddels bewust van geworden. „Deze gouden medaille is mooier dan tien wereldtitels bij elkaar," sprak hij oprecht. Zijn trainer, Gert-Jan Theunisse, kon het alleen maar beamen. „Een olym pische wedstrijd winnen is mooier dan als eerste boven komen op Alpe d'Huez," trok de oud-prof, zelf ooit Tour-etappe winnaar op de Nederlandse berg, een bijna even indrukwek kende vergelijking. Saaie race Het machtsvertoon dat Bren tjens gisteren in Conyers ten toonspreidde, had maar één nadeel: de geboren Limburger wilde reclame maken voor zijn sport, maar zorgde zelf voor een saaie race. „Maar wat had ik dan moeten doen? Had ik moeten wachten op Mar tinez en Frischknecht, zodat er een sprint was gekomen?" „Toch gaat het mij inderdaad niet zozeer om erkenning voor mezelf, maar voor de sport. Ik hoop daarom dat de wedstrijd op televisie een beetje goed in beeld is gebracht. En ik heb dan wel in de tweede helft van de wedstrijd ruim op kop gereden, zelf heb ik dat niet zo ervaren. Met één lekke band was ik bovendien twee minuten kwijt geweest. Dat was in de slotfase mijn grootste angst." Zaterdag had Brentjens echter nog geroepen dat ook geluk valt af te dwingen en hij leverde gisteren het bewijs. Een lekke band, die door een renner zelf moet worden vervangen, bleef uit en aan de concurrentie had Brentjens geen kind. De Zwitser Thomas Frischknecht eindigde op 2.35 minuten met in zijn kiel zog de Fransman Miguel Marti nez. Luca Bramati, de Italiaan die Brentjens in de eerste 25 van de in totaal 50 kilometer partij pro beerde te geven, eindigde op bijna vier minuten. Brentjens: „Ik wist dat Bramati snel wilde vertrekken. Dat blijft toch een Italiaan hè, die bluffen nu eenmaal graag. Maar ik was juist gebaat bij een snelle start. Op die manier kon de rest van het veld meteen op een achters tand worden gezet. Ergens hal- verwege de koers reed ik zo bij Bramati weg. Hij nam in de afdalingen enorm veel risico, wilde een beetje laten zien dat hij sneller was. Maar bergop had hij problemen. Even aanzetten was voldoende om hem eraf te rijden. En vanochtend zei ik al tegen Petra: 'Als ik een gaatje zie, ben ik weg en haalt geen renner me nog terug'." In de wedstrijd van het jaar maakte hij die woorden meer dan waar. Eremetaal Bijna alles wat een mountainbi ker kan winnen, had Brentjens inmiddels binnen: twee natio nale titels, een wereldtitel, de eindoverwinning in het wereld bekerklassement en de Tour de France. Alleen olympisch ereme taal ontbrak. Om dat laatste doel te bereiken, zette Brentjens dit jaar alles opzij. In wereldbe kerwedstrijden liet hij zijn neus nauwelijks (vooraan) zien. Samen met Theunisse legde hij de nadruk op trainen en nog eens trainen. Brentjens ging zelfs in etappekoersen op de weg, zoals in Olympia's Ronde en de Ronde van Luik, kilome ters maken en snelheid kweken. Maar toen hij twee maanden geleden in een ATB-wedstrijd ineens op negen minuten werd gereden door Miguel Martinez, werd hij prompt lijkbleek rond de neus. „Op dat ogenblik begon ik echt te twijfelen. Ik kreeg de vrees dat ik niet op tijd in vorm zou zijn. Zulke twijfels heb ik wel meer gekend de afgelopen maanden." Uit de speelse wijze waarop Brentjens begin juli in Gulpen zijn nationale titel pro longeerde, bleek echter dat hij zich niet al te veel zorgen hoefde te maken. Eenmaal in Amerika was alle vrees uit zijn hoofd verdwenen. Behalve de angst voor een lekke band. „En in het begin van de race was ik even bang dat ik te snel ging, maar dat bleek geluk kig mee te vallen. Bovendien was het publiek fantastisch. Dat hielp me over iedere inzinking heen." Hoe hij zich inmiddels voelde, 35 minuten na de finish? „Ik weet het nog steeds niet precies. Ik ga zo eerst naar de prijsuitreiking. Pas als ik de medaille mag vast houden, geloof ik dat ik goud heb gewonnen." Atlanta - Het bestuur van het IOC heeft gisteren besloten Vitali Slionsserenko, teamarts van de Litouwse wielerploeg, en coach Boris Vassiljev te schorsen voor alle olympische evenementen tot de Spelen van Sydney 2000. Het IOC houdt de twee verant woordelijk voor de positieve dopingzaak van wielrenster Rita Raznaite. Zij bleek het stimule rende middel bromantan te heben gebruikt. Dinsdag troffen artsen dat middel ook bij de Rus sische zwemster Nina Zjivanevs- kaja aan. Artsen in de VS schrijven bro mantan als medicijn voor bij de ziekte van Parkinson en multiple sclerose. Het middel zou onder meer vermoeidheidsverschijnse len onderdrukken en het preste ren bij grote hitte bevorderen. Bromantan is verboden omdat Atlanta - Carl Lewis (34) is kennelijk niet stuk te krijgen. Al zestien jaar staat hij aan de wereldtop. Al vier Olympi sche Spelen verzamelt hij gouden medailles. Afgelopen nacht was zijn zege in het verspringen met slechts een echt rake sprong van 8,50 meter zo goed als zeker zijn laatste. Zo goed als zeker, want Lewis en zijn achterban zullen deze week vermoede lijk weer de discussie oprake len over een plaats voorKing CarV in de 4x100 meter esta fetteploeg. Zijn gouden verzameling bedraagt nu negen stuks. Even veel als zwemmer Mark Spitz, die in 1968 (Mexico City) twee maal en in 1972 (München) zeven keer goud veroverde. Het magische getal van tien is altijd al het doel geweest van Lewis, maar net als vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Gothenburg is er voor hem in Atlanta geen plaats in de esta fetteploeg. Bij de Amerikaanse trials kwalificeerde hij zich niet voor het viertal. De andere sprinters hebben vervolgens Lewis weggestemd als reserve voor de équipe. Hautain De gouddelver van vier Spelen geniet niet alleen bij zijn mede atleten weinig populariteit. Ook het Amerikaanse publiek vond de wat hautain ogende atleet eigenlijk altijd maar niks. Na zijn enigszins gelukkig tot stand gekomen zege in Atlanta bleef een uitzonderlijk feest in het olympisch stadion uit. Lewis liep anderhalve ereronde en werd daarbij ingetogen bejubeld door de 83.000 toeschouwers. „Ik vond het toch redelijk spec taculair," meldde Lewis, die kennelijk niet veel uitbundig heid gewend is in eigen land. In 1984 in Los Angeles was dat nog wel het geval bij zijn vier gouden plakken (100 en 200 meter, 4x100 en verspringen), maar toen kende het publiek de pas 22-jarige alleskunner nog niet goed. Lewis heeft in de jaren erna talrijke pogingen gedaan om in de gunst te komen van het Amerikaanse publiek, maar dat bleef hem eigenlijk maar aan rare kwibus vinden. En toen er nog geruchten de kop op staken dat Lewis homoseksuele contac ten zou hebben, was het hele maal gedaan met zijn populari teit in het puriteinse Verenigde Staten. Jesse Owens „Het komt alleen maar, omdat atletiek niet van de grond komt in de VS. Het heeft niets met mij te maken," denkt Lewis zelf. „Ik heb me ook wel eens afgevraagd of acht keer goud niet voldoende is, maar Amerikanen zien nu eenmaal liever basketbal en Mike Powell beet met veel gevoel voor dramatiek zowel letter lijk als figuurlijk in het zand. honkbal. Daar kunnen ze iedere week naar kijken. Carl Lewis is alleen interessant tijdens de Olympische Spelen. En dat is maar eens in de vier jaar." „Ik ben bovendien geen Jesse Owens. Hij heeft het pad voor ons geëffend. Hij is nog steeds mijn voorbeeld. Jesse Owens was de perste grote zwarte sportve- dette. Die status kan en wil ik hem niet afpakken. Ook al heeft hij vier gouden medailles en ik negen. Zonder wereldoorlog had Jesse er misschien ook meer gepakt dan die vier." Over de wedstrijd van Atlanta was Lewis kort maar krachtig. „Ik was de beste en ben de beste." Maar hij zag daarbij wel even over het hoofd dat hij het nodige geluk had in zijn sprong naar goud. Wereldrecordhouder Mike Powell sprong bijvoor beeld tweemaal ruim verder dan de 8,50 meter, maar had beide keren ook nipt de balk aange raakt. Bij zijn voorlaatste sprong liep Powell bovendien een bles sure op. Een tweede kanshebber, de Cubaan Ivan Pedroso, haalde niet eens de laatste acht door een achillespeesblessure. De Cubaan, die vorig jaar een wereldrecord van 8,96 meter in het Italiaanse Sestrieres niet erkend zag worden door gesjoe mel met de windmeter door een Italiaans jurylid, kwam niet ver der dan 7,75 meter en werd daarmee elfde. Toch had Lewis nog een aardig woord over voor Pedroso. „Hij is Carl Lewis geniet intens van 'zijn' moment: het negende goud is binnen. foto reuter de hoogvlieger van de toekomst. Alleen hem acht ik in staat het wereldrecord naar negen meter te tillen," aldus Lewis. Een wereldrecord bij het ver springen, dat lukte de viervou dig Olympisch kampioen nooit. Zijn hele loopbaan hikte hij aan tegen het onwaarschijnlijke record van Bob Beamon (8,90) uit 1968. Eén keer verbeterde hij die sprong, met één centimeter, tij dens het WK in Tokyo van 1991. Alleen waaide de wind bij zijn supersprong net iets te hard. Luttele minuten later zette Mike Powell met iets minder rugwind het nieuwe wereldrecord op 8,95 Die frustratie is Lewis nooit meer teboven gekomen. WOENSDAG 31 JULI 1996 Bi In de bus kwam onmisken baar het gevoel opzetten dat er iets niet klopte. Iedereen had een Coca Cola pakje aan. op een passagier na. Die passagier was ik. De vrij williger in olympisch uniform had me toch duidelijk naar déze bus gebracht. Hier moest ik mee naar naar het perscen trum, geen twijfel mogelijk. Maar de onrust sloeg toe, toen een man uit Montana achter in de bus opstond en de chauffeur iets toebeet. In Montana, zo wil een Amerikaanse volks wijsheid, wonen erg veel gek ken, maar deze had gelijk en kende een beetje de weg. Het was pas 8.45 uur: toch zat het Coca Cola-gezelschap die dag al in de tweede bus waarvan de chauffeur heg nog steg wist in de olympische contreien. Eigenlijk beviel deze bus me beter dan die journalistenwa gens. Als we bij ons in de buurt het officiële instappunt nemen als start voor de dagelijkse expedities, zitten er steevast collega's uit het voormalige oostblok in de bus. Aanvanke lijk vonden we ze wel exotisch, maar hun geboer, gerochel en het gepulk in hun neuzen zijn we inmiddels een beetje beu. Tegenwoordig gooien ze ook regelmatig halfvolle blikjes met drinken met een boog tus sen de stoelen door naar achte ren. De Coca Cola-mensen waren veel beschaafder. Ik paste me aan, totdat de ook al volkomen onwetende begeleidster van de lokale organisatie ACOG een beker met koffie over mijn shirt, mijn broek, mijn schoe nen en mijn laptop liet vallen. Er zijn grenzen. Hoorde ik DoorChrisvanNijnatte n daar enig gelach van de Coca Cola-slachtoffers? Deze bus mocht van mij, als ik was uitge stapt, ontploffen, zoals vroeger alleen Exota-flessen dat wei- eens deden. Het woord ont ploffen nam ik om begrijpe- lijke redenen niet in de mond Er is een Nederlandse journa list die in de Verenigde Staten eens vast heeft gezeten van wege een grapje over een atoombom. Geboer, gerochel en gepulk Eenmaal aangekomen op mijn plaats - na wat ontberingen en amokmakerij die er hier niet meer toe doen - doemden daar Anton en Jans Geesink op. Achter me passeerde Juan Antonio Samaranch, terwijl een paar meter verderop Wil lem-Alexander en Erica Terps tra hun plaats opzochten. In zulk gezelschap worden grote koffievlekken op je kle ren nog bruiner, stinkt je zweet nog penetranter en blijft je van de drab plakkende hand nel een seconde te lang aan die van Geesink plakken. Atlanta (anp) - De Nederlandse volleybalsters zijn er niet in ge slaagd de halve finales te bereiken van het olympisch toernooi van Atlanta. Oranje was maar één set formidabel. Dat is te wei nig tegen Rusland, dat Oranje hardhandig uit de medaille- droom wekte: 1-3 (15-10 7-15 9-15 10-15). Bart Brentjens is op weg naar het allereerste olympische goud bij het mountainbiken. foto reuter ri9 het volgens Prins Alexandre de Merode, voorzitter van het medisch comité van het IOC, valt onder de 'dopinggeduide midde len'. Ook daarop staat een maxi male schorsing van vier jaar. Eerder raakten de Russische zwemmer Andrej Kornejev en worstelaar Zafar Goeliov hun bronzen medailles kwijt omdat in hun urine sporen werden aange troffen van bromantan. 'Sinds 1964 hebben de Russinnen tel kens een podium plaats bezet bij Olympische Spe len en verscheide ne wereldtitels waren hun deel. Nederland staat tot dusver op mondiaal niveau nog met lege handen, maar heeft de toekomst en ervaring. Nederland is Euro pees kampioen en dat ging vorig jaar ten koste van onder andere dat topland Rusland. Een psycho logisch voordeel, vond Bert Goed koop. Menigeen dichtte de Neder landse volleybalsters daarom een kansje toe in de kwartfinale van het olympisch toernooi. De even onverwachte als verdiende over winning was echter in eigen land en mede dank zij de stormachtige doorbraak van onbekende jonge lingen als spelverdeelster Riëtte Fledderus en de linkshandige li bero Elles Leferink. Zij zijn in middels genoegzaam bekend bij de Russische coach Nikolaj Kar- pol, Ingrid Visser is dat ook, Hen- riëtte Weersing, Erna Brinkman, Cintha Boersma en Irena Machov- cak, opnieuw beginnend in de plaats van Jerine Fleurke, waren dat al. De uitgangspositie was dus iets anders dan vorig jaar bij het EK. Van alles had Nederland gis teren meer, eventjes, alleen in de eerste set; en eigenlijk maar tot 14-5. Even daarvoor had Karpol, die zijn startende spelverdeelster Tatjana Gratsjeva al bij 4-2 had vervangen door Marina Nikoelina, Elena Godina binnengebracht; een tweede effectief kanon naast Evgenja Artamonova, die niet ver der was gekomen dan een inciden tele klap. Hoe anders zou dat wor den. Het bracht zijn team in lans, omdat Godina op veel plaat sen aanviel, het Russische I vooral op Weersing, hielp dichten en in het achterveld het nodige op raapte. Het gevonden Rusische evenwicht verstoorde dat van Ne derland in de tweede set volko men. Na tien minuten stond hetal 2-10 en waren de rollen volkomen omgedraaid. Dat bleef zo. Goed koop probeerde met Fleurke en Leferink, voor Visser en Weersing, en later met Marjolein de Jong het élan en de verrassing terug te brengen. Dat lukte in de tweede set gedeeltelijk, vooral via de handen van Fleurke, zij het zeer tijdelijk. Rusland was te goed. Ne derland werkte hard voor een be ter resultaat, maar maakte verge lijkenderwijs te veel fouten. De opslag werd minder en het blok dus ook; de servicereceptie ging achteruit en dat maakte de aanval voorspelbaarder en minder snel Nederland werd van een beetje kansrijk volstrekt kansloos, bleef de ploeg optimistisch en het verweer hardnekkig. Het rekte# wedstrijd, maar veranderde he' resultaat niet meer opzienbaren» Atlanta (anp) - Elsbeth Vink is gisteren als vijfde geëindigd in* olympische mountainbike cross country. De 23-jarige renster uit Wijk en Aalburg lag al ver voet de finish op die plaats. Het go®1 was voor de 27-jarige Italiaanse Paola Pezzo, zilver voor de Cana dese Alison Sydor en brons voor de Amerikaanse Susan DeMattei- Atlanta (anp) - Corrie de Bruin doet vandaag mee aan de olympisch, wedstrijd in het kogelstoten. De Nederlandse atlete had zich off®* alleen geplaatst voor het discuswerpen, maar is toegelaten tot het nu® mer dat voor haar als tweede keus geldt. De Bruin werd zondag m kwalificaties van het discuswerpen kansloos uitgeschakeld. Al eerc had ze gevraagd ook te mogen kogelstoten. Ze voldeed alleen aan dei* ternationale limiet van 18,00 meter, met haar Nederlands record,^ 18,16 meter. KNAU en NOC/NSF hadden geen bezwaar tegen de" me. NEDERLAND 1: 06.59-09.00 Hoogtepunten uit de afgelopen nacht en Studio Atlanta. 14.20-20.00 Wielrennen, wegwedstrijd (mannen); atletiek, diverse se badminton (vrouwen en mannen), finales dubbelspel en kanoën, s 500 meter. 20.32-21.00 Boksen, diverse kwartfinales. 21.30 Avonduitzending. ni 22.00 Rechtstreeks verslag Nederland - Bulgarije (volleybal mann Direct na afloop: ticS Studio Atlanta: Olympisch magazine met aandacht voor de presi van Nederlandse deelnemers. «.tplen, 23.05-05.00 Boksen, kwartfinales; kanoën, heats 500 meter; wors finales in vijf categorieën; tafeltennis, finale vrouwen-enkelspel; tiek, finales en schoonspringen (vrouwen): finale. poor Frank van Geloven A janta - Niet wereldk; e Ana Quirot en ooi topfavoriete Maria li Zd maandagnacht nisch kampioene op di ieter, maar de Russin S Masterkova. De g( medaille-winnares van Ellen van Langen, zat tribune en kan alleen me He conclusie zijn gekome e voor haar goede kans titelprolongatie waren ^eest. Als ze topfit w: ffeest tenminste. ne finale in Atlanta was vc wat minder gehalte dan d Barcelona, toen Van Lanj Atlanta - Haile Gebi lange afstandsloper t< pische medaille was verschil met de concu De Ethiopiër, die enkele den per jaar in Uden wt traint, is gewend zijn wed; met overmacht te winnen lanta had hij op de tien ki! meer moeite met de Ker kampioen Paul Tergat d; lief was. Haile won t 27.07,35, maar het verse Tergat was minimaal. Het was de eerste keer grote toernooien dat Gel sie, de Ethopische leeu moeilijk had. In 1993 bij reldkampioenschappen ir gart liep hij alle Kenyar het grootste gemak cc naar huis. Op zowel de vi; tien kilometer. Vorig jaar in Gothenburg won hij ook al met zijn vingers in de neus. In Atlanta zou het al niet anders zijn, vermoedde ook de con currentie vooraf, maar de pas 23-jarige Gebrselassi op zijn tanden bijten. „Hij heeft me pijn geda, Gebrselassie ook toe, daar zend naar de 27-jarige Tei voor zijn gedurfde tactic had verdiend dan glimm ver. Tergat, de man met c ste stijl ter wereld, had maar verloren. „Dat zit maal in het spel. Als je te; le loopt, wegf je dat je klein zijn. Je kunt afwac gaan zitten kijken, ma wint hij altijd. Je kunt p hem af te matten, maar c hij ook altijd," lachte de B als een boer met kiespijn. Van de tien kilometer in werd veel verwacht. Dr kaanse kampen. Uit 1 (Khalid Skah en Salah uit Kenya (Tergat, Paul K Josep Machuka) en uit (Gebrselassie en Worku Drie verschillende loc ook. De aanvallende van nyanen, het slimme en van de Marokkanen en d zettelijkheid van de Etl Onder aanvoering van Gc sie. Maar echt veel spek verde de botsing van cul loopstijlen niet op. In B Haile Gebrselassie pi Atlanta (anp) - Haile G terwijl hij had gewonne karakter. De winnaar vc m voor zijn doen ongem olympische atletiekbaai dus Haile. »Dit is een verschrikke weet niet hoe ze het a< "eel te hard. Onmogelij mijn voeten. Ze zijn hel Oe baan in het Olympis een samengeperst laagje baan voor wereldrecorc trillende plank loopt," Amerikanen willen wei Z1jn ze goed. De lange a: 2e toch geen rol. Wat Afrikanen?

de Stem | 1996 | | pagina 8