Vkkcrbouw dokt voor vleescrisis In gesprek bereikbaar. Fabrikant kattenvoer keert twee ton uit itstokers wordt choten' en toch Er breken mooie tijden aan voor 'websurfers' Minder koeien en varkens, meer geiten en paarden luzie PolyGram met wee Record over cd's 'lan EU-landbouwcommissaris Fischler: subsidies akkerbouwers verlagen Pi Easy Jet sleept KLM voor rechter AH-filiaal in asielcentrum A4 COMMENTAAR :baar INLAND KORT president Burundi ietsjenië traham gevonden na folteringen Foorzitterstapt op Nieuw: KOP MUNT Sportieff ECONOMIE KORT Jaarlijks 500 miljard dollar zwart geld 'Laksheid overheid kost importeurs geld' Europees plan om spoor te redden AG 31 JULI 1996 che gang van zaken in |nrin ie verwijzing naar de eC(C aoekarno was Indonesië 11." eel laag inkomen per hoofd loor zijn toenmalige leqerlei eet, begon de zegetocht val' im dertig jaar later heeft •s bevochten op de econom de gemiddelde Indonesiër 1 ie meegegroeid. mis is in de Indonesische sa -n heeeft op schandalige wii' ■he groei, niet in het minst dl" irige president. Zijn kinderen ;n eigen zakenimperium Hm. uit, corruptie wordt als een teschouwd. 'e sluimerende onvrede over toenemende welvaart onder mulp van het leger dat zeer lo bber. De laatste dagen is ech 'onesiërs genoeg hebben van o en de hem omringende ja tnen op het moment dat Soe- dels aan de kant gezette voor naar grove middelen begon te Ier de politieke groepering als- van zijn legendarische voor- atische wijze van opereren en laken hem bezorgd, anders bestrijdt blijkt in al die Ordetroepen treden geweldda- :he en subversieve' elementen ie-taktiek werkt ditmaal echter oben zich in Djakarta ongeken- |iet ijzeren regime van de zieke ekarnoputri heeft echter aan- antastbaar is. „onze verslaggeefster en-Leur -Spillers Petfood, kattenbrokjesfabrikant uit L-Leur, heeft inmiddels 1 ton aan schadevergoe- Len uitbetaald aan gedu- 'Jde katteneigenaren die jn huisdier ziek zagen wor- J door de mysterieuze kat- 'jziekte. oorzaak van de verlammings- •schijnselen is nog steeds niet Ld Vrijwel alle schade- -oeid te aten. Gisteren kondigde hij aan, de enorme kos- tndie de gekke-koeienziekte met zich meebrengen, deels verhabn op de akkerbouw. t legt verband tussen de nieu- n de moord in 1993 op de eer- entraal-Afrikaanse land. Dat gisteren. De internationale on- beschuldigt niet de nieuwe een van zijn hoogste officie- 1 op Ndadaye, stellen de rap- qetsjenië zijn gisteren opnieuw heeft het persbureau Interfax |en aanvallen uitgevoerd in de nalig rebellenbolwerk dat de rebellen pogen de stad, een i week te heroveren. i hebben ten noorden van het ften uit de tijd van aartsvader zouden belangrijke informatie rchieven van de Kanaanitische Post gisteren gemeld. De 3500 I enkele centimeters groot en er ven taal. Zij werden gevonden de Kanaanitische koningen in Sjnse gevangene ligt als gevolg et ziekenhuis van Rammalah op de martelingen waren de orde- verantwoordelijk. Dat heeft de estijnse vereniging voor de be- mens, meegedeeld. Mahmoud vusteloze toestand naar het zie vet ziekenhuis ontdekten op zijn dien stokken. Bovendien had hij l brandwonden op de rug en de t Palestijnse parlement, Ahmed at hij zijn ontslag zal indienen, i, maakte dit bekend na afloop waarin hij een aanvaring had Ier Arafat. Korei was één van de [bij de autonomie-besprekingen leger in de Indonesische hoofd- ïet vuur openen op mensen die heeft de militaire commandant gisteren bekendgemaakt, opgepakt. Dat meldden vak bondsleden en familie van de an ti-regeringsgezinde activist. De vakbondsleider kwam in mei vo rig jaar vrij, nadat hij in november 1994 veroordeeld was tot driejaar cel wegens het aanstichten van onlusten eerder dat jaar in Medan. In hoger beroep legde het hof van die Sumatraanse hoofdstad hem vier jaar op. Maar de Hoge Raaf vernietigde dat oordeel. De onlusten begonnen zaterdag toen militairen het hoofdkwartier van de PDI bezetten. De rellen waren een zeldzame uitbarsting van volkswoede tegen presiden Suharto, die het land al 30 jaar re geert en geen democratische ver andering wil toestaan. Duizenden mensen hebben giste ren halsoverkop twee winkelcen tra en twee kantoren in Jakarta verlaten, nadat opnieuw bomme - dingen binnengekomen waren- Volgens de politie waren de Bie dingen vals. Maandag werd honderden mensen geevacueer uit twee kantoorgebouwen bommeldingen. De politie von echter geen bommen. claims die vanaf mei binnenkwa men, zo'n 630, zijn gehonoreerd. Spillers-directeur C. Jas zegt dat er nog steeds nieuwe binnenko men. „Soms ontvangen we een dag na sterfte van een kat al een brief. Andere katten hebben een langer ziektebeeld. De claims ko men later binnen." Het gaat voornamelijk om kosten die gemaakt zijn bij dierenartsen, begrafenissen en onkosten zoals het schoonmaken of vernieuwen van tapijten en vloerbedekkin gen. De meeste katten die de ver lammingsverschijnselen vertoon den, kregen namelijk problemen met de ontlasting. „Het gaat veelal om redelijk klei ne bedragen, niet meer dan 750 gulden," zegt Jas. „De claims die hoger zijn, hebben we niet volle dig uitgekeerd. Die worden ver der onderzocht." Het Etten-Leurse bedrijf heeft een miljoenenschade opgelopen door de affaire rond de merken Felix en Tom Poes, die in april vermoedelijk de verlammende ziekte polyneuropathie bij katten veroorzaakten. Zo'n 330 katten stierven eraan en 500 werden ernstig ziek. De fabriek produ ceert nu alleen nog hondenbrok jes. Het kattenvoer wordt nu in Duitsland gemaakt. In het bui tenland zijn geen meldingen van zieke katten binnengekomen bij de vestigingen van Spillers. Jas blijft hopen op een redelijk snel resultaat in het onderzoek naar de oorzaak. „Het klinkt vreemd als je al maanden aan het studeren bent, maar we zijn nog steeds met man en macht aan het werk om de oorzaak te vinden. Voor onszelf en voor de kattenbe zitters." Ondanks het uitblijven van resul taat wilde de diervoederfabri kant toch beginnen met het ver goeden van de schadeclaims. „Wij zijn de eerste keten waar de consument mee te maken heeft. Misschien zit de oorzaak in een toeleveringsproduct als graan of vlees. Maar de mensen komen toch bij ons terecht met klachten en vragen." je crisii rechtvaardigt deze 2gelm," aldus Fischler. ;t de ccnsumptie van rund- als gevolg van de gekke- ioeienzielte, in de Europese jiie met ongeveer 11 procent is jdaald, rit de EU met enorme jeesvooraden. Brussel koopt ovenchotten noodgedwon- op on zo de veehouders te teunen. Verwacht wordt dat dit jaar meer dan 650.000 runcvlees in de koelhuizen Jjt- Imdie stijgende rundvleesinter- tntie ii te perken, zijn drin- Bid naatregelen nodig. De uidvlesberg kost de EU hond- ren mijoenen, geld dat daar in lanibouwbegroting niet voor treser/eerd is en elders van- iroet worden getoverd. oeslag Je Earopese Commissie wil iaaron de hectaretoeslag in de jtaan'eelt en de algemene iraakeggingspremie voor ak- ierboiwers volgend jaar veria- jen tut respectievelijk 7,3 en 27 irocent. Ook de uitbetaling van ie tceslag aan telers van olie- loudende zaden wordt met een maand uitgesteld, zodat de kos ten niet meer op de begroting an 1997 wegen. Door creatief «ethouden is zodoende in 1997 ,3 miljard ecu en in 1998 1,1 ïiljard ecu beschikbaar voor de jroblemen in de rundvleessec- jr. fel plan van Fischler omvat ook mies voor veehouders die be- zijn hun kalveren uiterlijk es weken na de geboorte te la in slachten. Eerder al maakte commissaris bekend dat de iremierechten voor stierenmes- <rs worden verlaagd en dat de leun aan de extensieve land bouwbedrijven anders wordt be rekend. Crisis „Er is geen alternatief. We moe ten de interventie uitbreiden en drastische maatregelen nemen om de crisis de baas te worden," aldus Fischler. Hij wees op het dringende ka rakter. Maar de commissaris moet nog tot september wach ten, wanneer de landbouwminis ters en het Europees Parlement zich over zijn plannen buigen. Wel wordt in augustus al begon nen met het opkopen van jonge runderen tot 300 kg levend ge wicht. Het opnemen in de inter ventie van deze runderen is on derdeel van het pakket maatre gelen. De interventieplafonds zijn inmiddels verder verhoogd, dit jaar tot 720.000 ton vlees en in 1997 voorlopig tot 500.000 ton. Onrechtvaardig De boerenorganisatie LTO-Ne- derland wijst Fischlers plannen resoluut af. „Dit is onrechtvaar dig," aldus een woordvoerder. Het laten betalen van de inter ventiekosten door de akkerbou wers is uit den boze. „Dit is pro blemen van de ene sector afwen telen op de andere." Maar ook een financiering op kosten van de rundveehouders wijst de boe renorganisatie af. „De rurid- vleesproblemen zijn het gevolg van degekke-koeiencrisis. Die is ontstaan door een falende over heid in Groot-Brittannië, en wellicht ook in Brussel. De rundveehouders zijn eerder slachtoffer dan oorzaak van de problemen. Een oplossing moet daarom uit de algemene midde len worden betaald." 'an onze redactie economie 'apelle a/d IJssel - PolyGram Nederland heeft de gezamenlij ke activiteiten met Free Record Shop Holding op het gebied ®i reclame en marketing gestaakt. Het aantal koeien, varkens, kippen, schapen en konijnen in de Nederlandse veehouderij is dit jaar substantieel gedaald. Alleen de nertsen, kalkoenen en vooral geiten en paarden zitten in de lift. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal geiten breekt dit jaar zelfs het record. De rundveestapel is dit jaar met circa 96.000 dieren gekrompen. Momenteel lopen er in ons land 'slechts' 1.673.000 melkkoeien rond. Volgens het CBS zijn dat er net zo veel als in 1960. Overigens produceren die dieren nu wel aanzienlijk meer melk dan toen; gemiddeld 55 procent extra, ofwel 7 li ter per dag meer. Ook het aantal varkens neemt af. Momenteel zijn er zo'n 13,9 miljoen van. In de ja ren 1992 tot en met 1995 lag het totaal aantal varkens steeds boven de 14 miljoen, met als uitschieter bijna 15 miljoen in 1993. Het geitenbestand blijft groeien, explosief zelfs. Momenteel huisvest agrarisch Nederland 97.000 gei ten, meer dan ooit tevoren. Bijna de helft van al die dieren houdt zich op in Noord-Brabant. Het aan tal paarden en pony's op landbouwbedrijven is in 1996 gestegen tot 106.000. In de laatste 30 jaar is dat volgens het CBS nog niet zo hoog geweest. foto anp (ADVERTENTIE) verkoopmaatschappij is ieïrriteerd' over het feit dat de eten van muziekwinkels (Free lecord Shop, Van Leest, Fame) egelmatig cd's en cassettes van WyGram-labels uit andere lan en importeert, omdat die daar ioedkoper zijn. %Gram Nederland acht dat in trijd met de 'morele plicht' de Mducten bij haar af te nemen. Ds promotiekosten worden snslotte gedragen door Poly- 'tam Nederland," zegt een Wordvoerder. PolyGram is ook mening dat Free Record de- zogenoemde parallelimporten wet melden, om de maatschap- "j de kans te geven tegen een la- |ere prijs te leveren. „Aan die «spraak houdt men zich niet." wlgens directeur inkoop J. da «lva van Free Record zijn de s in het buitenland soms wel 'ussen de 10 en 15 procent goed- wper'. Da Silva zegt 'minder an yijf procent' van de totale i °op uit het buitenland te ha- In het verleden kocht de ke- de partijen in landen zowel 'en als de buiten de Europe- Unie; sinds 1 januari is import buiten de Unie grotendeels verboden. Silva: „Als we gedwongen !°uden zijn alles bij PolyGram r~i, dan zouden de CD's in e winkel tussen de 42 en 45 gul- en kosten. De reden om te im- P eren 's dat we er zo in slagen »oudri'S"°n^er §ulden te j%Gram meent dat de muziek- ten de in Nederland gekochte s met een normale opslag' degelijk onder de 40 gulden .ij aai)bieden. „Door de CD's ersi in te kopen, verschaffen fch extra marge." De woord- van ^et muziekconcern „pi jrioral op valutabewegin- L é?e harde gulden tegenover oor? i andere munten) als Polvr V00r de Prijsverschillen. - r?m is de parallelimporten dei spoor gekomen door steekproeven in de winkels van de keten. Da Silva zegt dat Free Record 'altijd al' aan parallelim port heeft gedaan. „Het was in het verleden alleen moeilijk te traceren. Tegenwoordig is dat eenvoudig, doordat de produc ten van PolyGram van stickers zijn voorzien." PolyGram wil de marketingacti viteiten met Free Record Shop pas hervatten als er duidelijke afspraken over de verkopen worden gemaakt. De maat schappij stuurt nu geen verte genwoordigers meer langs en plaatst niet langer advertenties in het huisblad van Free Record. mmmm ■HHfflHHHHni Eindelijk, je hebt toch nog twee kaartjes voor het concert van vanavond kunnen bemachtigen. Maar als je je vriendin wilt uitnodigen, is ze voortdurend in gesprek. In zo'n geval biedt TeleBericht® uitkomst. Je belt gewoon 06-9303 (60 ct. p/min.), toetst haar telefoonnummer in èn het tijd stip waarop het TeleBericht afgegeven moet worden. Nu alleen nog het goede nieuws inspreken en daarna gaat TeleBericht voor jou bellen. Handig toch? Bel voor meer informatie gratis 06-0402. TeleBericht 06-9303 telecom Amsterdam (anp) - De strijd om de vliegroute tussen Am sterdam en Londen wordt fel ler. De vliegtuigmaatschappij Easy Jet die sinds kort op Londen vliegt, wil de KLM voor de rechter slepen. „Easy Jet komt juridisch in actie tegen de KLM," zei gisteren een woordvoerder van Easy Jet. De reden wordt pas morgen tijdens een persconferentie bekend ge maakt, maar het conflict tussen de KLM en de oorspronkelijk Griekse prijsbreker is 'vergelijk baar met de ruzie tussen Virgin Airways en British Airways'. En kele jaren geleden werd BA door Virgin beschuldigd oneerlijk te concurreren. Easy Jet, eigendom van de Griek se rederszoon Stellios Haji-Ioan- nou, vliegt sinds april dit jaar tussen Nederland en het Vere nigd Koninkrijk met goedkope tickets. De KLM reageerde enke le maanden later met een prijs verlaging en dook zelfs onder de prijs van Easy Jet. Na deze stap brak er op de route een complete prijsoorlog uit. KLM-dochter Transavia, British Airways, Air Lanka en Air Uk verlaagden eveneens hun prijzen. Wel Door Léon Krijnen ALS DE voortekenen niet bedriegen, breken en mooie tijden aan voor de websurfers, die categorie computer- bezitters die ook over een modem be schikt en die regelmatig een uitstapje maakt op Internet. Er zijn te veel providers, de aanbieders van diensten die het mogelijk maken om een personal computer op internet aan te sluiten. Dat had de laatste maanden al een gestaag dalend prijsniveau tot ge volg, waarna er tijdens de traditionele zomerslapte ook nog een prijzenoorlog lijkt uit te barsten, waarmee de consu ment uiteindelijk alleen zijn voordeel maar mee kan doen. Een paar weken geleden werd de knup pel in het hoenderhok gegooid door WorldOnline. Een van de nieuwere pro viders op een markt, waarin nu in Ne derland ongeveer honderd toegangsleve ranciers actief zijn. Een aantal grotere, naast een heleboel kleintjes, die allemaal een graantje mee willen pikken op wat door velen als dé markt van de toekomst gezien wordt, terwijl vele anderen wach ten op het klappen van wat zij als een volgepompte zak lucht zien. Over één ding zijn de grotere providers het wel eens: er zal straks geen ruimte meer voor de kleintjes zijn. Daarom pro beren zijn nu door allerlei acties zoveel mogelijk klanten naar zich toe te trek ken. WorldOnline begon in mei te draaien met een welkomstpakket dat op de meeste punten niet veel afweek van wat bijvoorbeeld Planet Internet, Com puserve, World Access, XS4A11 en NL Net in de aanbieding hadden. Wie twee maanden geleden lid of abon-- nee van WorldOnline werd, kon kiezen uit een account van 15 gulden per maand basistarief, inclusief zes uur gratis, en elk extra uur 3,60. Of een 'zwaarder' tarief van 45 gulden per maand met 20 uur gratis. Die twee tarieven leken let terlijk te zijn gekopiëerd van wat bij Compuserve mogelijk is, maar wie zich nu door WorldOnline laat overhalen en een jaar vooruit betaalt, is slechts zes tien gulden per maand kwijt. Inclusief een onbeperkt aantal uren. Overigens hoeven degenen die zich in mei geabon neerd hebben niet bekocht te voelen, want iedereen kan overstappen op de nieuwe aanbieding. Waarin verder de vertrouwde bundel software verwerkt zit die ook vrijwel al le andere providers met een hoop trom petgeschal weggeven. Een ISDN-aan- sluiting kost niets extra's bij WorldOnli ne, maar zo'n snelle digitale verbinding vergt wel minstens een paar honderd gulden extra aan hardware. Overigens zijn er nog een paar kleinere providers in den lande die de Internet-aansluiting helemaal gratis weggeven, waarbij de klant dan overigens geen eigen E-mail adres krijgt óf daar extra voor moet be talen. Overigens is het nog maar de vraag of de beginnende surfer er goed aan doet om een aansluiting te nenem bij een van de grotere providers. Zo loopt Compuserver wereldwijd al meer dan een jaar lang achter de problemen aan die ontstaan door de toeloop van nieuwe leden: steeds tragere verbindingen en constant over belaste mailboxen. Het is misschien ver standiger om een iets duurder abonne ment te nemen bij een kleinere provider, dat later altijd nog opgezegd kan wor den. En intussen goed in de gaten te hou den hoe de grotere jongens er in de regel matig terugkerende vergelijkingen in de computerbladen uitspringen. De eerste reactie van Planet Internet op de prijsdaling van WorldOnline was een merkwaardige. Want Planet Internet zou begonnen zijn met het systematisch pro beren plat te leggen van de help-desk van WorldOnline door zo vaak mogelijk te bellen, of dat door een computer te la ten doen, die vervolgens ophing als er opgenomen werd. Bij WorldOnline wa ren ze snel achter de bron van de ge wraakte telefoontjes omdat het nummer van de draaier dankzij de zegeningen van de digitale telefoontechniek, keurig op het display van de gedraaide ver scheen. Door Planet Internet, intussen bezig met een soort samenwerkingsverband met World Access, worden de beschuldigin gen met kracht van de hand gewezen. Die hadden, ook al naar eigen zeggen, al leen maar een paar keer geprobeerd hoe snel er bij de help-desk opgenomen werd om op die manier een vergelijking met de service van de eigen help-desk te kunnen maken. Op de sites van beide kemphanen, die er zich beiden op voor laten staan dagelijks zoveel mogelijk actueel nieuws te bren gen, was gistermiddag geen letter te vin den over het gekibbel. Wel stond er op die van WorldOnline een advertentie waarin nieuwe medewerkers voor de help-desk gevraagd werden. Zodat een eventuele prijzenoorlog niet alleen voor surfers, maar ook voor de werkgelegen heid gunstige gevolgen lijkt te hebben... Het is natuurlijk een got spe dat de Europese kampioenschappen voetbal en de Olympische Spe len op de sportpagina's wor den gecoverd. Hoezo sport? Geld. daar draait deze wereld om. En dus verzoek ik mijn hoofdredacteur via deze weg om over twee jaar voor de WK voetbal het financiële gedeelte van deze krant dagelijks met twee pagina's uit te breiden. Geen koppen meer over saaie voetbalwedstrijden, maar meeslepende verhalen over taaie onderhandelingen op het veld. Geen uitslagen, maar aantrekkelijke verslagen over de winst- en verliescijfers van de BV Bergkamp en de Com manditaire Vennootschap De Zwarte Kabel. Dat laatste zou trouwens ook heel wel een Be sloten Vennootschap kunnen wezen. Geen standen meer, maar koerslijsten. Waarom verhandelen we Davids niet op de beurs? Denk niet dat dit een wereld vreemde benadering is. De be faamde Financial Times doet heel wat 'sport'nieuws op haar roze pagina's, zonder een af zonderlijke rubriek sport te kennen. Gewoon tussen de rest van het economisch nieuws. Bovendien is sport natuurlijk wel degelijk terug te vinden op de beurs. Heel wat bedrijven hebben belang bij sport: te be ginnen met alle media-con cerns. De grote slag voltrekt zich natuurlijk op televisie. De commerciële contracten tus sen het Internationaal Olym pisch Comité en tv-maatschap- pij NBC blijken daarbij de winnaars en verliezers van de spelen te bepalen. In 1988 be vatte het contract tussen het IOC en de Amerikanen een clausule dat NBC slechts een beperkt deel van de van hon derden miljoenen dollars uit zendrechten hoefde te betalen in geval van een calamiteit in het Amerikaanse kamp. Want het Amerikaanse pu bliek houdt niet van negatief nieuws. Dan zet het Ameri kaanse publiek de televisie af. En als de kijkcijfers dalen, ne men de opbrengsten van de re clameblokken evenredig af. Dan maakt NBC verlies op de uitzending. En dat is niet de bedoeling. Dus werd de Cana dees Ben Johnson op doping betrapt - en niet de Ameri kaan Carl Lewis. De commercie houdt zo de sport in een verstikkende wurggreep - een pleonasme, ik geef het toe, maar wel tref fend. Misschien is het nog er- Door Willem Reijn ger: de sport heeft zich vol strekt uitgeleverd aan de com mercie. Niets is de sportbazen, met IOC-voorzitter Juan An tonio Samaranch voorop, te zot om de sponsors ter wille te zijn. Vanzelfsprekend had Athene de gastheer moeten zijn bij het eeuwfeest van de spelen. Maar even vanzelf sprekend is Atlanta uitverko ren, omdat die stad de thuisba sis is van de trouwe hoofd sponsor Coca Cola. Normaliter zouden de Spelen niet meer voorstellen dan een aardige sportieve krachtme ting. Maar dat is een absurd naïeve veronderstelling. Het gaat om een allesverslindende sensatiezucht van publiek en commerciële pers. Het opzichtige geknoei met doping is een levensvoorwaar de voor de spelen geworden. In het weekblad HP/De Tijd stond daar onlangs een inte resssant artikel over. De schrijver is Raymond de Vries, drievoudig Nederlands kam pioen hoogspringen, voormali ge internationaal manager van diverse Olymische en wereld kampioenen. En typerend: in 1993 is hij levenslang geschorst door de internationale atle- tiekfederatie op verdenking van financiële onregelmatig heden. Maar ja, de Hakkelaar vangen we ook niet zonder an dere criminelen. Iedereen rommelt met doping, zo schrijft De Vries vanuit zijn ervaring in het circuit. Want zonder doping vallen de sport prestaties onmiddellijk terug naar het niveau van dertig jaar terug. En wie zou zonder nieuwe re cords nog televisie kijken? Wie wil nog adverteren zonder kijkers? Dat de internationale bond van adverteerders ons wijs probeert te maken dat sport zonder commercie niet mogelijk is, is ronduit een be lediging. We kunnen het beter andersom bekijken: hoe is sport in hemelsnaam mogelijk mét commercie? Washington - Jaarlijks komt meer dan 500 miljard dollar 830 miljard) aan zwart geld terecht op de internationale financiële markten. Het bedrag vertegenwoordigt 2 procent van de waarde van de wereldproductie, zo staat in een studie van twee economen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) .Het gaat om geld af komstig van onder meer handel in drugs en wapens, van prostitutie en omkoping. Het IMF is er van overtuigd dat 500 miljard dollar nog een voorzichtige schatting is. Bij het witwassen van zwart geld wordt een scala aan financiële in strumenten benut, waaronder de omstreden derivaten (opties en termijncontracten). Volgens de economen zijn de stromen zwart geld zo omvangrijk, dat zij kunnen leiden tot destabilisering van de economie in landen waar het kapitaal wordt geïnvesteerd. Den Haag - Door laks optreden van de overheid maken Nederland se importeurs die goederen vanuit China invoeren te hoge kosten en lopen zij omzet mis. Dat heeft het Nederlands Verbond van de Groothandel (NVG) staatssecretaris Van Dok (Economische Za ken) laten weten. Vooral de 'weinig alerte houding' van de Centra le Dienst In- en Uitvoer (CDIU) in Groningen is het Verbond een doorn in het oog. Jaarlijks maken ruim 600 bedrijven ieder zo'n 10.000 gulden aan overbodige kosten om overheidsinformatie te verkrijgen over de quota-regeling die de Europese Commissie op 1 januari 1994 voor import uit China instelde. „Importeurs en hun medewerkers zijn gemiddeld per maand zo'n zes uur bezig met het achterhalen van relevante informatie over de quota. Dat zijn gege vens die de CDIU direct beschikbaar had moeten stellen," zegt de NVG. Mevrouw Ebbense van de CDIU reageert verbaasd. „Wij doen juist ons uiterste best." Brussel - Om de trein in Europa te behoeden voor de ondergang is een reddingsactie nodig. Nemen de Europese landen geen maatre gelen, dan verdwijnt het spoor over vijftien a twintig jaar uit beeld en gaan nog veel meer banen in deze sector verloren, voorspelt Eu ropees commissaris Neil Kinnock (Transport). Hij presenteerde gis teren een plan dat de spoorwegen door moderner beheer en toepas sing van geavanceerde technieken de volgende eeuw moet binnen loodsen. De spoorwegen dienen in de eerste plaats te worden ver lost van al te grote bemoeienis van de staat. Treinbeheerders kun nen dan een onafhankelijk financieel management voeren zonder de last van allerlei schulden. Overheden zouden minder kosten voor de infrastructuur moeten afschuiven op de schouders van spoor wegmaatschappijen. Kinnock wil dat de lidstaten met ingang van 1997 rapporteren over de vorderingen in het terugdringen van de schulden en verbeteringen in het financieel beheer van hun spoor wegen. 's-Gravendeel (anp) - Albert Heijn heeft in het opvang- en onder zoekscentrum voor asielzoekers in 's-Gravendeel een winkel geo pend voor de eerste levensbehoeften. De winkel is een voortvloei sel van het landelijk beleid om asielzoekers zelf voor hun ontbijt en lunch te laten zorgen. De proef duurt nog tot half augustus. Volgens directeur J. Sanders van het OC in 's-Gravendeel is het een succes: de 320 asielzoekers zijn blij dat ze niet voor alle bood schappen naar het vier kilometer verderop gelegen dorp hoeven. Albert Heijn is tevreden met de omzet. Het assortiment bestaat voornamelijk uit de eerste levensbehoef ten. Wie meer wil of niet-dagelijkse zaken wil kopen, is aangewe zen op de winkels in het dorp. Op die voorwaarden zijn volgens Sanders de andere winkeliers akkoord gegaan met de vestiging van AH op het centrum. Directeuren van andere OC's hebben vol gens Sanders interesse getoond, maar wachten de uitkomsten van de 's-Gravendeelse proef af.

de Stem | 1996 | | pagina 5