Luchtvaart beter beveiligd Recept staafbom zit op Internet Chauffeur geldauto bij overval gedood Anti-boycotwet EU tegen Cuba-wet VS 4 Op onruststokers in Jakarta wordt direct geschoten' Anti-terrorisme top vindt plaats in bunker Wereldleiders besluiten in Parijs tot aanpak terrorisme Smyrna vindt rust prettig Ruzie Poly Free Reco Niet onaantastbaar plan EU-land DE STEM BUITENLAND DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Officier achter moord president Burundi Nieuwe aanvallen in Tsjetsjenië Kleitabletten uit tijd Abraham gevonden Palestijn klinisch dood na folteringen Palestijnse parlementsvoorzitterstapt op „ESTEM 11111 WOENSDAG 31 JULI 1996 Door Wilko Voordouw Parijs - De normaalgesproken zo drukke avenue Kléber is herschapen in een spookach tige asfaltbaan. Aan beide zij den afgezet met batterijen dranghekken. Zowel ervoor als erachter staan vastbera den agenten van de Police Nationale. Hoeveel divisies de politiepre- feet van Parijs heeft ingezet voor de anti-terrorisme-top van wat met een vreemde scheikundefor- mule G7+1 heet (Verenigde Sta ten, Canada, Japan, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Italië Rusland), zal wel nooit duidelijk worden, maar het aantal oogt meer dan indrukwekkend. Wie naar het perscentrum wil, moet enkele blokken omlopen. Normaal gesproken kunnen de journalisten doorlopen. „Maar dit is geen gewone dag," zo snauwt een agent mij toe. De eerste politiecontrole is nor maal. Een voor een wandelen we tus sen twee dranghekken door. De badge wordt aan een onderzoek onderworpen. Een tweede con trole heeft plaats ter hoogte van de rue des Portugais, daar waar de peperdure Mercedessen, Sa- franes, Fiats en andere limousi nes op hun ministers staan te wachten. Iedereen wordt be klopt en nauwgezet bekeken. Of de naam van de badge klopt met de identiteitspapieren. Op de vraag of de Parijse politie bang is voor een aanslag, komt geen antwoord. 'Pas de commentaire'. Het lijkt nu afgelopen met de controles. Het bewijs is wel dat een agent even de tijd neemt om een motor te bekijken. „Wauw. Wat een ding. Daar kun je een hoop lol mee hebben." Het congrescentrum van de ave nue Kléber is veranderd in een bunker. Wie het perscentrum wil betre den, moet nogmaals aantonen dat er geen vuiltje aan de lucht is. De tassen gaan door een rönt- genapparaat, er is een vliegtuig poortje voor de mensen. Regelmatig piept het poortje. Een man legt omslachtig zijn portable telefoon, een handvol los geld, sleutels en een porte feuille op het zilverkleurige blad. Hij wandelt door het poortje, het geval gilt. Man keert terug. Grijpt in zijn jaszak, haalt er een aansteker uit. Nogmaals wandelt hij door de poort. Weer een gepiep dat door merg en been gaat. De man kleurt. De agenten bekijken hem wantrou wend. Hij keert terug, doorzoekt zijn zakken. De agenten grijpen het fatale wapen: de röntgenfijn- zoeker. De man grijnst opge lucht. Haalt een 1 franc-stuk uit de enige broekzak, die hij nog niet had geïnspecteerd. Gaat door het poortje. Het ding zwijgt. Oeff. De spanning valt terug. Als ik aan de beurt ben, zeg ik tegen de agent dat het met de veiligheid hier wel heel goed is gesteld. Zozeer, dat zelfs een munt van 1 franc alle veilig- heidsstoppen doet doorslaan. Zijn antwoord: „We zijn hier niet in Amerika..." Parijs (afp/rtr) - De belangrijkste landen van de wereld zijn gisteren in Parijs een pakket maatregelen overeenge komen om de internationale strijd tegen het terrorisme te versterken. De bewindslieden beloofden de maatregelen meteen toe te passen en riepen alle andere staten op om met hen samen te werken in het wereldwijde gevecht te gen politiek geweld. Na een vergadering van vijf uur maakten de ministers van de ze ven belangrijkste industrielanden (de zogeheten G7 met onder meer de VS, Frankrijk en Duitsland) en Rusland een lijst met 25 vooral praktische punten bekend. De zestien bewindslieden van Bin nen- en Buitenlandse Zaken be sloten onder meer een effectievere beveiliging van de luchtvaart. Zij stellen een eenduidige registratie van vliegtuigpassagiers en lucht vracht voor. Verder willen zij de wapenhandel indammen en de samenwerking van politie en veiligheidsdiensten vergroten. Ook moet er een betere informatie-uitwisseling komen. De acht landen pleiten verder voor onderzoek naar het misbruik van liefdadigheids- en mantelor ganisaties door terroristen. Ondanks Amerikaans aandringen maakt de aangenomen tekst geen Het wetsontwerp, dat de Europe se Commissie gisteren heeft ge presenteerd, verbiedt botweg on dernemingen en personen in de hele Europese Unie om zich te schikken naar de Amerikanen. De anti-boycotwet is een van de vergeldingsmaatregelen van de Europese Unie tegen de omstre den Amerikaanse 'Helms-Burton- act'. Deze wet voorziet in sancties tegen bedrijven, die handel drij ven met Cuba of investeren in dat land. Onder druk van het buiten land zwakte president Clinton twee weken geleden de wet iets af, maar onvoldoende om de scha delijke effecten voor het Europese bedrijfsleven teniet te doen. De anti-boycotregeling stelt vol gens Europees commissaris Brit tan de 'Helms-Burton-act' in Eu ropa volledig buiten de wet. Bo vendien geeft ze bedrijven die in de VS worden veroordeeld tot schadevergoeding, het recht deze bij de Europese rechter terug te vorderen. De ministers van Bui tenlandse Zaken moeten overi gens nog hun fiat aan de regeling geven. De commissie werkt ook nog aan andere tegenmaatregelen. Ze gaat een zwarte lijst opstellen van Amerikaanse bedrijven en perso nen, die Europese ondernemingen in het kader van Helms-Burton dwarszitten. Ook wordt overwo gen om Amerikaanse zakenlieden de toegang tot de EU te ontzeggen in antwoord op soortgelijke acties van Amerikaanse zijde. Voorts loopt er een klachtenprocedure bij de wereldhandelsorganisatie WTO. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Nick Burns, riep de Europeanen op af te zien van te genmaatregelen, omdat daar geen grond voor is. „De Europeanen moeten vertrouwelijk met ons daarover praten en niet de publi citeit zoeken." Door Max Steenberghe Atlanta - Twee minuten. Twee minuten achter de Internet computer en hup, daar staat het recept van de staafbom op het scherm. Compleet met waarschuwing: „Pas op bij de fa bricage, want dit is een gevaarlijk model." Net dan buigt een serveerster zich geïnteresseerd over de laptop. En wordt bleek van schrik. Het was een van de eerste vra gen op de persconferentie van zaterdag: „Is dat moeilijk te maken, zo'n pipe-bomb „Niet echt," zei special agent Woody Johnson van de FBI. En: „Iedereen met een compu ter en wat hersens heeft het re cept zo in handen." Onderdeel van het Olympische perscentrum is het Internet- cafe, ingericht door IBM. Op elke tafel ligt een laptop met directe verbinding naar cyber space. Even wat vogelen en hup, daar is het 'Kookboek voor anarchisten'. Aan het adres te zien (http://yk- sc.york.ac.uk/Does/peop- le/.pl.html), komt het van een Engelse universiteit. De pagi na is onderverdeeld in vijf hoofdstukken. Laag- en hoog waardige springstoffen, brandmiddelen als napalm en raketvloeistof, rookbommen (met alle denkbare kleuren) en deel 5: bommen. We hebben keuze uit contactgranaten en brand-, generische carbiet, Hindenberg of staafbommen. De handleiding is dóódsimpel. Betere alternatieven worden aangeprezen. In het voorwoord legt de schrijver nog vriendelijk uit dat het veel makkelijker is om hoogwaardige explosieven te mengen dan bij voorbeeld een rotje te maken. Het merendeel van de ingrediënten is volgens hem te krijgen in apotheken, levensmiddelen- en doehet- zelfzaken. De amateur-anar chist wordt aangeraden zich eerst goed te bedenken wat en hoe hij iets gaat kopen, omdat drogisten is gevraagd de poltie te waarschuwen als bepaalde combinaties worden gekocht. „Tolueen, nitrietzuur en sul faat moet je niet tegelijk be stellen, want elke chemicus weet dat je dan TNT gaat men gen..." melding van sancties tegen Irak, Iran, Libië en Sudan. VS-presi- dent Clinton eiste zondag nog har de maatregelen tegen de vier lan den, die hij van ondersteuning van het internationaal terrorisme ver denkt. Met name Frankrijk wilde de conferentie echter zoveel mo gelijk beperken tot de praktische kant van opsporing en vervolging van terroristen. De bijzondere conferentie werd gehouden op initiatief van de G7- leiders. Zij waren eind juni in Lyon bijeen, kort na een bloedige aanslag op Amerikaanse soldaten in Saudi-Arabië. De bomaanslag van afgelopen zaterdag in Atlanta tijdens de Olympische Spelen en de ontploffing twee weken gele den van een Amerikaanse ver keersvliegtuig kort na vertrek uit New York, hebben het terrorisme op de prioriteitenlijst van regerin gen gehouden. Brussel (anp) - Een anti-boycotwet moet Europese bedrijven gaan beschermen tegen de schadelijke gevolgen van Ameri kaanse maatregelen tegen Cuba, Libië en Iran. KRITIEK op de weinig democratische gang van zaken iny nesië werd altijd gepareerd met de verwijzing naar de ei mische opbloei. Onder president Soekarno was Indonesia arm Derde Wereldland met een heel laag inkomen per ij van de bevolking. 1 Toen in 1965 generaal Soekarno door zijn toenmalige legei|,- [lend, der Soeharto aan de kant werd gezet, begon de zegetocht va de nieuwe economische orde. Ruim dertig jaar later heeft li donesië zich een behoorlijke plaats bevochten op de econom! sche landkaart. Het dagloon van de gemiddelde Indonesi echter in verhouding onvoldoende meegegroeid. Dat geeft aan dat er iets wezenlijk mis is in de Indonesisch^ menleving. Een kleine groep rijken heeeft op schandaliger ze geprofiteerd van de economische groei, niet in het minstdi directe familieleden van de 75-jarige president. Zijn kinder» staan ieder aan het hoofd van een eigen zakenimperium.ki, macht breidt zich steeds verder uit, corruptie wordt als normale manier van zakendoen beschouwd. Tientallen jaren heeft Soeharto de sluimerende onvrede o» de ongelijke verdeling van de toenemende welvaart onfe controle kunnen houden. Met behulp van het leger dat zeer!), yaal is aan zijn vroegere bevelhebber. De laatste dagen ise®. ter gebleken dat steeds meer Indonesiërs genoeg hebben vu het machtsmisbruik van Soeharto en de hem omringende ja- knikkers. De serieuze problemen zijn begonnen op het moment dat Soe harto in zijn oorlog met de inmiddels aan de kant gezette voor zitter van de oppositiepartij PDI, naar grove middelen begonie grijpen. Zijn angst geldt niet zozeer de politieke groepering^ wel het feit dat zij een dochter is van zijn legendarische voor ganger Soekarno. Haar charismatische wijze van opereren en haar toenemende populariteit, maken hem bezorgd. De wijze waarop hij zijn tegenstanders bestrijdt blijkt in jaren niet veranderd te zijn. De ordetroepen treden geweldda" dig op tegen wat 'communistische en subversieve' elementen worden genoemd. De intimidatie-taktiek werkt ditmaal echte niet. Het afgelopen weekend hebben zich in Djakarta ongeken de rellen voorgedaan. Het voert te ver te beweren dat het ijzeren regime van di Soeharto wankelt. Megawati Soekarnoputri heeft echter aan getoond dat zijn positie niet onaantastbaar is. De politie onderzoekt de overvallen geldwagen Van onze correspondent Brussel In België zijn waar detransporten gisteren voor onbepaalde tijd opgeschort. De maatregel werd genomen, nadat bij een gewelddadige overval in de buurt van Ver- viers de bestuurder van een geldwagen was doodgescho ten. De buit bleef in de wagen achter. Volgens de Belgische minister van Binnenlandse Zaken Vande Lanotte is de huidige beveiliging van de voertuigen en hun beman ning onvoldoende om weerstand te bieden tegen het toenemende geweld van zwaarbewapende cri minelen. De wagen van Groep 4 Securitas, die in Pepinster bij Verviers het doelwit was van een overval, werd beschoten door vijf of zes misdadigers die o.a. ge bruik maakten van kalasjnikovs. Zij schoten de voorruit van de wagen aan diggelen. De bestuur der werd daarbij gedood, de bij rijder raakte zwaargewond, maar is buiten levensgevaar. Op het voertuig zijn 30 kogelinslagen aangetroffen. De overval in het Waalse Pepin ster is de tweede overval met do delijke afloop op een waarde transport dit jaar in België. Op 6 maart werd in de provincie Hene gouwen de chauffeur van een geldwagen van de firma GMIC gedood. Voor het personeel van de bedrijven Securitas, GMIC en Brink's Ziegler was dit drama, vooraf gegaan door reeks andere overvallen, aanleiding om actie te voeren. Zij eisten afschaffing van het nachtelijk vervoer van geld en waardepapieren en vroegen om een derde man of vrouw in de voertuigen. Wekenlang lag door een landelijke staking het ver voer van geld van en naar de ban ken en grootwinkelbedrijven stil. De minister van Binnenlandse Zaken schakelde uiteindelijk de rijkswacht in om geldwagens van de Belgische posterijen te bege leiden, die tijdelijk de taken van de gespecialiseerde bedrijven overnamen. De actie werd beëindigd, nadat toezeggingen waren gedaan om de nachttransporten op het hui dige niveau te bevriezen en per 1 september een derde man te laten meerijden. Ook was afgesproken om de routes voor het vervoer 's nachts steeds te wijzigen en al leen vrijwilligers in te schakelen voor dergelijke ritten. Volgens de vakbonden heeft Securitas zich niet gehouden aan die afspraken. Securitas zelf reageerde geschokt op de overval, de tweede in België binnen een week. In een verkla ring liet het bedrijf weten dat het gruwt van de constante aanwe zigheid van een structurele cri minaliteit in België. Het aantal overvallen mag dan zijn afgeno men, volgens Securitas neemt het geweld alleen maar toe. Dat bevestigde ook minister van Binnenlandse Zaken Vande La notte. Op een persconferentie zei hij geen mensenlevens meer op het spel te willen zetten. De over vallen zijn volgens Vande Lanot te zo gewelddadig, dat de norma le beveiliging ernstig te kort schiet. „Daartegen is geen geen enkele wagen bestand," aldus de bewindsman. Vande Lanotte wil in overleg met de sector snel extra maatregelen nemen. Voorlopig rijden er in België geen geldwagens meer. Wel zullen, net als in maart van dit jaar, transporten worden ge organiseerd begeleid door politie en rijkswacht. „Wij kunnen ons niet de luxe ver oorloven nu rustig te bekijken wat ons te doen staat," zei Vande Lanotte. Wel erkende hij in feite machteloos te staan tegen vor men van blind geweld. Het vol staat volgens hem niet om de geldwagens beter te beveiligen en de bemanning zwaarder te bewa penen. New York - Een geheim VN-rapport legt verband tussen de nieu we militaire regering van Burundi en de moord in 1993 op de eer ste vrij gekozen president van het Centraal-Afrikaanse land. Dat bevestigde een VN-woordvoerder gisteren. De internationale on derzoekscommissie naar die moord beschuldigt niet de nieuw machthebber, majoor Buyoya. Maar een van zijn hoogste officie ren is initiatiefnemer van de moord op Ndadaye, stellen de rap porteurs. Moskou - In het zuidwesten van Tsjetsjenië zijn gisteren opnieuw zware gevechten uitgebroken, zo heeft het persbureau Interfax gemeld. Russische toestellen hebben aanvallen uitgevoerd in de omgeving van Bamoet, een voormalig rebellenbolwerk dat de Russen recent veroverd hebben. De rebellen pogen de stad, een voormalige Sovjetraketbasis, al een week te heroveren. Jeruzalem - Israëlische archeologen hebben ten noorden van het Meer van Tiberias vief'kleitabletten uit de tijd van aartsvader Abraham ontdekt. De tabletten zouden belangrijke informatie kunnen leveren over de verloren archieven van de Kanaanitische koningen. Dat heeft de Jerusalem Post gisteren gemeld. De 3500 jaar oude tabletten zijn nauwelijks enkele centimeters groot en er staan tekens op in een nu uitgestorven taal. Zij werden gevonden bij opgravingen van het paleis van de Kanaanitische koningen in Hazor. Jeruzalem - Een 26-jarige Palestijnse gevangene ligt als gevolg van folteringen klinisch dood in het ziekenhuis van Rammalahop de Westelijke Jordaanoever. Voor de martelingen waren de orde diensten van het Palestijnse Gezag verantwoordelijk. Dat heeft de Land en Water Stichting, een Palestijnse vereniging voor de be scherming van de rechten van de mens, meegedeeld. Mahmoud Jemayel werd gisterochtend in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis gebracht. De artsen van het ziekenhuis ontdekten op zijn hoofd sporen van slagen met metalen stokken. Bovendien had hij blauwe plekken op het lichaam en brandwonden op de rug en de buik. Bethlehem - De voorzitter van het Palestijnse parlement, Ahmed Korei, heeft gisteren bevestigd, dat hij zijn ontslag zal indienen. Korei, beter bekend als Abu Alaa, maakte dit bekend na afloop van een zitting van het parlement waarin hij een aanvaring had met de Palestijnse president Yasser Arafat. Korei was één vandt belangrijkste onderhandelaars bij de autonomie-besprekingen met Israël. .n7e verslaggeefster gen-Leur-Spillers Petfood, I 'ttenbrokjesfabrikant uit „ten-Leur, heeft inmiddels II ton aan schadevergoe dingen uitbetaald aan gedu- 0u6j„ Vattpneieenaren die pee: 'rde katteneigenaren un huisdier ziek zagen wor- 1 door de mysterieuze kat- enziekte- oorzaak van de verlammings- „«chiinselen is nog steeds met Vrijwel alle schade- Akke Door Bert Schampers Brussel - Bij zijn aantreden landbouwcommissaris Fisch atoeid te .aten. Gisteren kom ten die de gekke-koeienziekt' te verhalm op de akkerbouw pe crisit rechtvaardigt deze maatregelen," aldus Fischler. f)u de ccnsumptie van rund vlees, als gevolg van de gekke- koeienzielte, in de Europese Unie met ongeveer 11 procent is redaald, ;it de EU met enorme (leesvooraden. Brussel koopt «e overschotten noodgedwon gen op on zo de veehouders te steunen. Verwacht wordt dat eind dit jaar meer dan 650.000 ton runcvlees in de koelhuizen ligt. Om die stijgende rundvleesinter ventie h te perken, zijn drin gend maatregelen nodig. De rundvlesberg kost de EU hond eren miljoenen, geld dat daar in de lancbouwbegroting niet voor gereserveerd is en elders van daan rroet worden getoverd. Toeslag De Europese Commissie wil daarom de hectaretoeslag in de graanieelt en de algemene braakeggingspremie voor ak kerbouwers volgend jaar verla gen tot respectievelijk 7,3 en 27 procent. Ook de uitbetaling van de tceslag aan telers van olie houdende zaden wordt met een maand uitgesteld, zodat de kos ten niet meer op de begroting van 1997 wegen. Door creatief boekhouden is zodoende in 1997 1,3 miljard ecu en in 1998 1,1 miljard ecu beschikbaar voor de problemen in de rundvleessec tor. Het plan van Fischlermmvat ooi premies voor veehouders die be reid zijn hun kalveren uiterlijk weken na de geboorte te la ten slachten. Eerder al maakt! de commissaris bekend dat de premierechten voor stierenmes ters worden verlaagd en dat de steun aan de extensieve land- VERVOLG VAN VOORPAGINA Smyrna had anders best wat Olympisch toe risme en geld kunnen gebruiken. 'Welcome Olympic visitors' fleemt een bord langs de weg, maar er is geen visitor te bekennen. Sterker: er is niemand te bekennen. Het dorp is de Amerikaanse variant van kerk en kroeg: kerk, Burger King en een kleine shopping mail. Het is een overdekte winkel galerij waar hoofdzakelijk droefgeestigheid wordt verkocht. In de etalages ligt bekrom penheid. Om en om zijn het kleding- en meubelzaken. De panden ogen verbazend groot, maar hun winkelruiten zijn stoffig, de interieurs leeg, de namen stammen uit de jaren vijftig: JC- Penney, Sears and Robuck. De stijl van het spul doet aan Zeeman en Piet Klerx denken. Tijdloos. De kwaliteit is hele maal niks. Snelgemaakte rotzooi die niets kost en binnen een jaar uit elkaar ligt. Op de deur een briefje: 'No smoking, no drinking, no food, no soliciting, no checks'. En: Help wan ted. Waarvoor? „Het is rustig," beaamt een grijze duif achter een kassa. „En dat vinden we hier wel prettig in Smyrna. We hoeven geen drukte. De Spe len brengen niks dan rotzooi naar Atlanta." Een drogist pronkt met echte namaak Ray- Ban-brillen in zijn etalage, van een model waar Don Johnson zich nu voor zou schamen. „Hoezo stil? Moet het druk zijn dan?," vraagt een eveneens grijze man achter de toonbank. Zijn gezicht klaart op: „He, jij bent Duits," constateert hij verheugd. Dan doemt de pandjesbaas op. De pawnshop, waar Amerikanen hun spullen belenen in krappe tijden. Alweer zo'n stoffige zaak. Wat vooroorlogse radio's, veel tweedehands ge- Jakarta (afp/dpa/rtr/ap) - Het leger in de Indonesische hoofd stad Jakarta zal onmiddellijk het vuur openen op mensen dit de openbare orde verstoren. Dat heeft de militaire commandant van Jakarta, generaal Sutyoso, gisteren bekendgemaakt. Het afgelopen weekeinde hadden opgepakt. Dat meldden vak- in Jakarta de ernstigste ongere- Namen uit de jaren vijftig zoals JCPenney reedschap, een bak elpees van Sinatra en Mantovani. Aan de muur iets wat leren handschoenen lij ken. Het zijn holsters. En in de vitrines pisto len. Colts, Lugers, damesdingen met paarle moeren kolfjes, twintig-schots automatische blaffers. Vanaf vijftig dollar. Aan de verste muur een verzameling geweren. Vanaf hon derd dollar. Je moet een rijbewijs laten zien en na tien dagen terugkomen, dan krijg je er een mee. Die tien dagen is de officiële afkoe lingsperiode, zodat niemand in blinde woede een gun kan scoren. „Maar ach, ik kan hem wel even in bruikleen meegeven," zegt de loenzende, stinkende ei genaar. Als hij de problemen daadwerkelijk FOTO DE STEM/BEN STEFFEN wil oplossen, haken we af. „Have a nice day," roept hij. De taxichauffeur zou ons na een uurtje weer oppikken. Het laatste kwartier doden we in de Burger King. Daar moet het meisje naar achteren om ons tientje te wisselen. Haar dag lijkt goed door een fooi van 54 cent. „Thank you," glundert ze, haar ogen nog vol ongeloof. „Stil? Vind je? Ik heb niks te klagen," knauwt een doehetzelf-uitbater. Of hij pijpen, spij kers en schroeven verkoopt, durven we niet te vragen. Smyrna ligt nog geen 15 km buiten Atlanta, maar lijkt een eeuw terug te leven. Het is er stil, doods. En er hangt iets in de lucht dat naar geweld ruikt. geldheden in twintig jaar tijd plaats. Volgens officiële opgaven vielen daarbij twee doden en raakten twintig mensen gewond. Onaf hankelijke instellingen spreken van ministens zeven doden, som mige oppositiegroepen van veertig doden. Leden van de oppositie spraken gisteren van 158 vermis ten. Uit kringen van de Democra tische Partij (PDI) is vernomen dat talrijke leden van oppositie groepen sinds het weekeinde spoorloos zijn. De politie meldde gisteren nog 215 mensen vast te houden. Het is niet duidelijk of de vermisten daar onder zijn. Laksamana Sukardi, een lid van het partijbestuur van de PDI, klaagde dat de politie en de ziekenhuizen geen informatie willen geven. „Hun gezinnen zijn erg bezorgd. Zij weten niet waar ze heen moeten gaan en wij maken ons zorgen om hun veiligheid." Indonesische veiligheidsbeamb ten hebben gisteravond de vak bondsleider Muchtar Pakpahan bondsleden en familie van de a«- ti-regeringsgezinde activist, vakbondsleider kwam in mei vo rig jaar vrij, nadat hij in novera» 1994 veroordeeld was tot drie jaat cel wegens het aanstichten onlusten eerder dat jaar in Me In hoger beroep legde het hof van die Sumatraanse hoofdstadJi® vier jaar op. Maar de Hoge vernietigde dat oordeel. De onlusten begonnen toen militairen het hoofdkwart' van de PDI bezetten. De relle waren een zeldzame uitbarst®! van volkswoede tegen pre: Suharto, die het land al 30 jaarrt- geert en geen democratische ver andering wil toestaan. Duizenden mensen hebben gis ren halsoverkop twee winkelce tra en twee kantoren in Jakan verlaten, nadat opnieuw bon® dingen binnengekomen wart Volgens de politie waren de m dingen vals. Maandag wem' honderden mensen geevacuee uit twee kantoorgebouwen bommeldingen. De politie vo echter geen bommen. Van onze redactie economie Capelle a/d IJssel - PolyGrar ke activiteiten met Free Ree van reclame en marketing ge: De verkoopmaatschappij 'geïrriteerd' over het feit dat d| keten van muziekwinkels (Frel Record Shop, Van Leest, Fami regelmatig cd's en cassettes vai PolyGram-labels uit andere lai den importeert, omdat die da: goedkoper zijn. PolyGram Nederland acht dat il strijd met de 'morele plicht' producten bij haar af te nemer »De promotiekosten worde: I tenslotte gedragen door Poly] Gram Nederland," zegt eel woordvoerder. PolyGram is ooi van mening dat Free Record de ze zogenoemde parallelimporte rioet melden, om de maatschap pij de kans te geven tegen een 1< gere prijs te leveren. „Aan d afspraak houdt men zich niet." Volgens directeur inkoop J. Silva van Free Record zijn rd's in het buitenland soms wj tussen de 10 en 15 procent goe koper'. Da Silva zegt 'mind| dan vijf procent' van de totc. inkoop uit het buitenland te h Jen. In het verleden kocht de k 'en de partijen in landen zowi wnnen als de buiten de Europ se Unie; sinds 1 januari is impc Van buiten de Unie erotendee verboden. Da Silva: „Als we gedwongj zouden zijn alles bij PolyGrs te kopen, dan zouden de CD' JJe winkel tussen de 42 en 45 gr n kosten. De reden om te ill Porteren is dat we er zo in slag Prijs onder de 40 gulden de houden." PolyGram meent dat de muzie _eten de in Nederland gekocl s 'mf Wel pr\) rrcutiiaiiu gChuV/i met een normale opsl. el degelijk onder de 40 gulc an aanbieden. •I" „Door de Cl rs m te kopen, verschaf: vr,Z j extra marge." De woo: erder van het muziekconct p» /jVOOral °P valutabeweg ,„n harde gulden tegeno' nl k?re an(dere munten) Pn|Zn voor prijsverschillj o yLfam is de parallelimpori het spoor gekomen dl

de Stem | 1996 | | pagina 4