pD tegen lang haar pij soldaat Kopers huis steeds vaker naar rechter Nieuwe spelling stuit nog op grote weerstand Geen paniek bij brand De Zeeuwse Stromen I JerelH L; STEM BINNENLAND A3 Krijgsmacht mag eisen stellen' Ambassadeur van j Zuid-Afrika weg GroenLinks wil helderheid over trillingen HSL GAY-krant opent eigen sekslijn Telefoon VW Renesse stond roodgloeiend BINNENLAND KORT Musicus Harry Holtman overleden Commissie: geen hartoperaties in het WKZ Kinderen pleegden ontucht Fraudeurs geldautomaten aangehouden Meerderheid voor verplichte ogentest Meisje gewond door gespannen draad Betuwelijn geeft te veel lawaai Cel voor waterpolocoach na ontucht «JSDAG 31 JULI 1996 111 WOENSDAG 31 JULI 1996 Groot-Brittannië en T..i Wisselvallig weer met a£ en ?d zon maar o°k nu en dan rei° of buien. Vooral in Schotlfi en het noorden van w 8 soms veel wind. Middaétl peratuur van 16 graden in l noordwesten tot 22 bii r (jen J uoa België en Luxemburg: Wi,, lend bewolkten kansopenk! Ie (onweers)buien. Maxir van 18 graden vlak aan zee L rond 23 in Luxemburg Noord- en Midden-Frankrijk In het noorden wisselende he wolking en kans op een enkel» bui. Vooral in het zuiden ook wel zon. Maxima van 18 land het Kanaal tot 25 in hetoosti en rond Annecy. Zuid-Frankrijk: Flinke zonni! ge perioden en donderdag mis"1 schien een lokale regen- of 0J weersbui. Maxima van 25 2IJ den rond Bordeaux tot iets bo" ven de 30 in de Provence en aan de Cote d'Azur. Portugal: Waarschijnlijk overJ al zonnig. Middagtemperatuu aan de meeste stranden rond 30 graden, landinwaarts ruM erboven. Rond Porto mogeljijJ temperaturen iets onder de graden. Spanje: Overwegend zonnig en droog. Langs de Golf van Bis-, kaje soms bewolkt en donderJ dag misschien wat regen of motregen. Middagtempera] tuur aan de costa's rond 28 tot! 31 graden, langs de Golf vani Biskaje rond 22 graden. In het! binnenland maxima tussen 31 en 38 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden! vaak bewolkt, aan de zuidst-| randen zonnig. Maxima rond 30 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur iets bo ven de 30 graden. Italië: Woensdag vooral in het] zuiden nog kans op een enkele (onweers)bui. Overigens flinke zonnige perioden en i Middagtemperatuur 28 tot 3"o| graden. Griekenland en Kreta: Zonnig,I donderdag allen in het uiterste] noorden misschien een on weersbui. Maxima aan del stranden rond 28 graden, in] het Griekse binnenland iet: warmer. Duitsland: Flink wat wolken-j velden en vooral in het midden en noorden af en toe regen of een bui. Middagtemperatuurl van 20 graden langs de noord-] kust tot rond 27 graden in het] midden en zuiden. Zwitserland: Perioden met zon I en vrijwel overal droog. Maxi- ma circa 27 graden. Oostenrijk: In het oosten eerst nog kans op een (onweers)bui. Overigens perioden met zon en I op de meeste plaatsen droogt Maxima oplopend tot rond 27 graden. 9 10 11 12 13 14 15 (Evelyne Verhoeven a - Morgen, donderdag 1 Cstus, is de nieuwe spel- J een feit, al hanteert deze Ljt haar net als de meeste Lk al maanden. Voor Meid en onderwijs zijn de Lee spelregels verplicht, Erbuiten mag iedereen blij- |n schrijven zoals-ie wil. Lr is Nederland er wel voor? Spellend Neder- C'aan het woord. L spelling is het bijna nooit oed Al in 1954, toen de spelling "'de laatste keer veranderd L, gisten deskundigen dat de wijzigingen weer niet goed waren. Snel waren ze niet, want uiteindelijk kwam er pas begin april dit jaar schot in de zaak. Toen besliste de Neder landse Taalunie dat op 1 augus tus de oude spelling vervangen zou worden door een nieuwe. En alweer is het niet goed. Vol gens de Taalunie wordt het schrijven met de nieuwe spelling 'aanzienlijk vergemakkelijkt'. Volgens taalkundige en journa liste L. Koenen is er geen touw aan vast te knopen: „De Taal unie noemt het een 'spellingsver eenvoudiging' maar ik vind de nieuwe spelling gewoonweg een ramp. De belangrijkste nieuwe spellingregels zijn veel moeilij ker dan de oude. Met name de nieuwe regel voor de tussen klank e(n), waardoor een woord als ruggegraat wordt getransfor meerd in ruggengraat, is niet te begrijpen voor Nederlanders." Het feit dat volgens haar nie mand in een paar honderd woor den kan uitleggen hoe de kwestie in elkaar steekt, vindt de taal kundige het beste bewijs dat er door de Taalunie slecht werk is geleverd. Koenen staat niet alleen. In het hele land zijn er protesten gere zen. Uitgevers die klagen over inconsequente regels, neerlandi ci die zich met hand en tand ver zetten en ook particulieren die onnodig veel moeilijkheden zien. Begin juni kwam er vanuit Am sterdam voor de zoveelste keer een krachtig signaal tegen de nieuwe spelling. Uitgeverij Van Oorschot riep collega-uitgevers op de nieuwe spelling te verwer pen. Zelf liet hij weten niet te willen meewerken aan de toene mende verwarring. „Wij hand haven de huidige spelling omdat wij de voorgestelde spellingswij zigingen geen verbetering maar een verslechtering vinden." P. Smulders, directeur van het ge nootschap Onze Taal, is van me ning dat de voorstanders van de nieuwe spelling ver te zoeken zijn. „Bijna iedereen ziet het liefst dat de nieuwe spelling ver dwijnt. En dat had in een eerder stadium ook gekund. Als we met zijn allen een vuist hadden ge maakt, op een bepaald moment allemaal tegelijk overdonderend naar buiten waren getreden, dan had die nieuwe spelling waar schijnlijk geen doorgang gevon den. Helaas is het niet zo ge gaan." Volgens E. Berode, taalkundig adviseur van de BRT en de Bel gische krant De Standaard, wil niemand zich er werkelijk druk over maken. „De reacties varië ren van 'Ik vind correct spellen heel belangrijk, maar ik merk dat ik voor die nieuwe spelling de ogen sluit' en 'Het is me alle maal duister'." Koenen denkt dat er in de hou ding van het publiek niet veel zal veranderen. „Iedereen blijft toch gewoon spellen zoals hij al deed. Je kunt er nooit een bekeu ring of straf voor krijgen, dus wat maakt het uit. De enigen voor wie het vervelend is, zijn de scholieren die er straks eindexa men in krijgen." ben Haag (anp) - De WD vindt het volkomen terecht dat de liichtmachttop vorige week twee luchtmachtmilitairen vanuit Ifillafranca naar huis heeft gestuurd vanwege hun lange haar. ■Het liberale Kamerlid Van den ■Doel stelt dat binnen de nieuwe Lroepskrijgsmacht best eisen ■gesteld mogen worden aan het ui- |terlijk van de militairen. Lucht- |«iachtbevelhebber Droste kon- Jiigde in februari al aan dat lang |haar en oorbellen voortaan taboe CDA plaatst vraagtekens bij liet terugsturen van de twee mili- llairen. Kamerlid Hillen wil we- wat nu precies de regels van [Defensie zijn. De CDA'er vraagt zich daarbij af waarom alleen 'kaalgeschoren hoofden binnen leen beroepsleger passen terwijl de krijgsmacht een afspiegeling dient te zijn van de gehele samen leving. den Doel zegt het optreden [van de luchtmachtleiding 'volko men terecht' te vinden. „Een pro fessionele krijgsmacht kan niet [zonder nonnen. Daar horen ook eisen bij met betrekking tot het 'uiterlijk voorkomen van de mili- |tairen." De WD'er vindt het juist dat Defensie de teugels strakker aanhaalt. Volgens Van den Doel is er niets op tegen bepaalde ver worvenheden tegen het licht te houden. „Een herijking van de maatschappelijke filosofie uit de jaren '70 en '80," zo omschrijft hij dat proces. De christelijke bond voor militai ren ACOM neemt afstand van de uitlatingen van de WD'er. Als Van den Doel zijn zin krijgt, dreigt een terugkeer naar de ach terhaalde normen en waarden uit de jaren '50, aldus de ACOM. De bond vreest dat de krijgsmacht zichzelf met een strikte gedrags code in een maatschappelijk iso lement manoeuvreert. Van den Doel heeft zich al ver schillende keren opgeworpen als voorstander van duidelijker re gels binnen de krijgsmacht. Zo kwam hij de afgelopen weken in het geweer tegen het toegenomen drugsgebruik onder militairen. Het roken van een stickie of het verhandelen van de verdovende middelen moet onherroepelijk tot ontslag leiden, stelde hij. Eigen Huis stelt vast dat bouwers het vaak niet zo nauw nemen met de uitvoering volgens het oor spronkelijk ontwerp. Afwijking van het bouwplan zonder overleg met de kopers komt geregeld voor. In totaal verstrekte de Ver eniging Eigen Huis vorig jaar 108.000 juridische adviezen aan zijn leden. van gisteren 1. Wedden; 4. wagen; S. arts; 7. kapf''1 10. tangen. Wegspelen; 2. Donar; 3. echt; 4. wijkwast woord luidt: "z-elf-b-in-d-er". Amersfoort (anp) - Kopers van een huis moeten steeds vaker een beroep op de rechter doen, omdat bouwers hun klachten niet serieus nemen. Dit constateert de Vereniging Eigen Huis in bet juridisch jaarverslag over 1995. De meeste klachten en problemen waarmee de leden aanklopten, [hadden betrekking op gebreken [aan een nieuwbouwwoning. In [171 gevallen moest de rechter worden ingeschakeld of moest de vereniging onderhandelen om de problemen op te lossen. Hiermee ivas een financieel belang ge moeid van 12 miljoen gulden. I iolgens Eigen Huis worden ko- I pers vaak het slachtoffer van de arrogante houding van bouwers. In plaats van fouten toe te geven en te herstellen, proberen bou wers tegen beter weten in onder I bun verantwoordelijkheden uit te komen. [Zo kostte het uiteindelijk tien jaar en de nodige juridische pro cedures, voordat een bouwbedrijf het voegwerk aan een apparte mentengebouw wilde herstellen. Het uitbetalen van een schade vergoeding wegens te late opleve ring, gebeurt volgens Eigen Huis look zelden of nooit vrijwillig. [Meestal bestrijdt de bouwer dat hij in gebreke is gebleven en pro- I beert hij de schuld van de vertra- op anderen af te schuiven. Van onze Haagse redactie Den Haag - GroenLinks eist van minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) helderheid over het gevaar van zware trillingen ver oorzaakt door de flitstrein, die uiteindelijk tot ontsporingen kunnen leiden. De zware trillingen doen zich vooral voor op slappe veenbo- dems en bij snelheden boven de 150 kilometer per uur, aldus on derzoeker Dieterman van de Technische Universiteit Delft. Het probleem is te ondervangen door de veenbodem over een lengte van 80 kilometer te verste vigen. Volgens Dieterman gaat dat echter 100 a 200 miljoen gul den extra kosten. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat weerspreekt niet dat trillingen een probleem zijn. Maar dat probleem wordt al lang onderkend. Zo zijn in de HSL- begroting enkele tientallen mil joenen guldens opgenomen voor voorzieningen die trillingen juist moeten tegengaan. P. Rosenmöller wil weten of de trillingen inderdaad tot ontspo ringen kunnen leiden, zo blijkt uit schriftelijke vragen. Hij vraagt zich ook af of de trillingen zich in tunnels voordoen. De fractievoorzitter van GroenLinks wil bovendien van Jorritsma ho ren wat de precieze gevolgen voor het milieu zijn van de diverse technieken die NS-Rail Infrabe- heer bestudeert om de ondergond te versterken. Een mogelijke, nog experimentele oplossing is het in jecteren van beton tot op een diepte van 20 meter. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA mishandelt apen. Dat stelt PETA, een groep mensen die zich inzet voor een ethische behandeling van dieren. Twee PETA-leden in astronau- tenpak en met apenmasker stonden gisteren enige tijd zwijgend voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag om te protesteren tegen de huns inziens nodeloze martelingen. De apen zouden worden misbruikt voor onderzoeken naar gewichtsloosheid. „De apen krijgen elektroden in arm- en beenspieren. De draden lopen onderhuids door en komen door een gat in de rug naar buiten. De dieren worden vervolgens voor veertien dagen 'gelanceerd', volledig vastge zet in apparatuur", aldus een woordvoerder. „Deze afschuwelijke experimenten op apen worden zogenaamd verricht om effecten voor astro nauten te kunnen voorspellen, dit terwijl er meer dan genoeg gegevens zijn over mensen die vier honderd dagen in de ruimte zijn geweest. De wetenschappelijke data hiervan zijn accurater en beter. Miljoenen dollars en ontelbare dierenlevens worden over de balk gesmeten.foto reuter Van onze correspondent aldieq 'wuuaew jeei) 'peeis 'ueuJ ueASI Den Haag - De Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland, Zach ne Beer, verlaat aan het einde van ®t jaar zijn post in Den Haag. Volgens welingelichte bronnen °P het Zuid-Afrikaanse ministe ns van Buitenlandse zaken in Pretoria bestaat er behoefte aan iemand die 'meer pit uitstraalt.' De Beer werd in het najaar van J>4 tot ambassadeur benoemd. Daarmee wilde de nieuwe Zuid- Afrikaanse regering te demon streren dat zij wilde breken met een traditie van politieke benoe mingen onder het vroegere min derheidsbewind. Bovendien werd e benoeming gezien als een be- omng voor de oud-leider van de meme liberale Democratische artij (DP). De Beer trad kort na aio-Afrika's eerste democrati ze verkiezingen in '94 af als lei- ar van de DP, nadat die amper ee procent van de stemmen ®*eg- Wie hem in Den Haag op ligt is nog niet bekend. Door Rein van der Helm Renesse - Slechts zo'n elf uur duurde de zomervakantie van de jonge gezinnen Van Sam- beeck uit Veldhoven en Holle man uit Dordrecht. Maandag middag om half vier meldden zij zich bij de receptie van ho tel De Zeeuwse Stromen in Re- nesse en betrokken zij hun ap partement voor een veertien daags verblijf. Om 01.00 uur 's nachts moesten zij dat ijlings verlaten om het vege lijf bij een felle brand te redden. „Wij lagen net in bed toen ik wak ker werd door glasgerinkel," zegt Ronald van Sambeeck de morgen erna in het geïmproviseerde op vangcentrum in de sporthal van Burgh-Haamstede. „Ons apparte ment lag vrij dicht bij het binnen bad. Ik hoorde glasgerinkel, toog er op uit en zag dat er brand in het zwembad was. Onmiddellijk haal den wij onze kinderen, 3 en 5 jaar uit bed en vluchtten de gang op. Daar heb ik op diverse deuren ge beukt, bewoners gewaarschuwd en ben dan nog tweemaal ons ap partement ingegaan om te redden wat er nog te redden viel." Stefan Holleman uit Dordrecht: „Ik dacht eigenlijk dat er een ruit sneuvelde door een vechtpartijtje of zo. Maar hij (wijzend naar Van Sambeeck) riep: Brand, brand." Zijn appartement lag iets verder van de brandhaard. „Ik had daar om meer tijd en heb al mijn spul len kunnen redden." Beiden hotelgasten zeggen dat er zeker geen paniek is uitgebroken. „Het duurde dan ook een half uur voor eigenlijk het hele complex in de fik stond. Mensen hadden de Aangeslagen slachtoffers in het opvangcentrum in Burgh-Haam stede. foto jaap wolterbeek tijd om te vluchten. Er waren er zelfs een paar die de brand foto grafeerden of op de video opna men." De familie Van Sambeeck gaat naar huis. Stefan Holleman gaat toch maar proberen een an der hotel te zoeken. „Ik heb ten slotte al mijn spullen nog en nie mand mankeert gelukkig iets." De brandbestrijding en hulpverle ning kwamen snel na de melding op gang. Snel reageerde ook bur gemeester H. Tees. Vrij kort na de brand vorderde hij het sportcen trum in Burgh-Haamstede om de dakloze hotelgasten in onder te brengen. „De hulpverlening ging echt snel," beaamt plaatsvervangend coördinatrice rampenbestrijding van het Rode Kruis Zeeland, me vrouw M. de Guiter. „Om 03.00 uur kon, wie dat wilde, gaan lig gen op een van de dertig bedden in ons noodhospitaal. Daar hebben er toch wel wat gebruik van ge maakt." De jonge kinderen kon den zich zelfs wat vermaken in de kinderkermis, die in een van de zalen was opgesteld. 's Ochtends zit nog een fiks aantal geëvacueerden in de sporthal. Een paar kamers van het hotel blijken nog redelijk intact en met de poli tie gaan de bewoners daarvan in de loop van de dag kijken wat er nog van hun bezittingen over is. Een hulpverlener heeft inmiddels de microfoon gepakt en vraagt - in Duits en Nederlands - aan de slachtoffers een lijst te maken met spullen die zij in de hotelkluisjes hebben opgeborgen. Geduldig wachten ze in een rij voor een kantoortje waar Bureau Slachtof ferhulp de lijsten in ontvangst neemt om die aan de politie door te geven. Een hulpverlener zegt van de brandweer gehoord te heb ben dat er van die kluisjes waar schijnlijk weinig is overgebleven. „Ga ik nog maar niet zeggen." Bij het sportcentrum meldt zich een politieman uit Groningen. Hij blijkt als vrijwilliger mee te trek ken met het circus Renz, dat zijn tent net buiten Renesse heeft op geslagen. „Wij hebben nog onuit gepakte tenten. Als dat nodig is willen wij die graag voor slachtof fers beschikbaar stellen." Politiewoordvoerder Van Mourick stelt het gebaar op prijs, maar denkt niet dat deze hulp nodig is. „Een deel van de gasten gaat di rect naar huis. Voor hen die willen blijven, om de vakantie te verlen gen of omdat zij nog wat tijd no dig hebben hun zaken met verze kering en zo af te handelen, wordt verblijfplaats gezocht. Desnoods buiten Renesse, maar middels de VW gaan wij die mensen helpen." „Als je, zoals hier tijdens het hoogseizoen, de bevolking ziet vertienvoudigen, is niet alles van te voren in rampenplannen op te vangen. Maar hotels worden re gelmatig gecontroleerd, er liggen schema's voor calamiteiten op campings of andere grootschalige rampen." Bewondering heeft hij voor barkeeper Victor Krombach, die zijn hoofd koel hield en de gas tenlijst mee naar buiten nam. Daarmee kon gecontroleerd wor den of iedereen behouden was. „En viel een of andere idioot snel door de mand," vult Stefan Holle man aan. „D'r komt er een dron ken uit Renesse. Gaat naar de po litie en lalt: ik had daar zo'n mooi kamertje. Met de lijst in de hand was snel vast te stellen dat zijn naam er niet op stond. Wat bezielt mensen soms?" Best (anp) - De GAY-krant heeft een sekslijn geopend te gen een tarief dat uiteindelijk onder de 20 cent per minuut komt te liggen. De krant voor homoseksuelen wil een einde maken aan de hoge telefoonrekeningen van homo's die telefonisch de baan op gaan. De eerste drie maanden kan de lijn gratis gebeld worden. Hoofdredacteur Henk Krol van de GAY-krant wil met de lijn het monopolie van de commerciële sekslijnen door breken, die vaak een gulden per minuut kosten. „Veel mensen raken verslaafd aan telefoonseks en gaan hieraan bijna failliet," aldus Krol. De bellers naar de de GAY-lijn (The Number) draaien geen 06-nummer, maar een num mer in Amsterdam. De lijn biedt alle mogelijkheden die commerciële 06-nummers ook bieden. VERVOLG VAN VOORPAGINA Een geluk bij een ongeluk is dat dagelijks een back-up van alle re serveringen wordt gemaakt. Een medewerker neemt het schijfje met de waardevolle informatie mee naar huis. „Daardoor kun nen wij de mensen die bij ons hebben gereserveerd nu eenvou dig bereiken," aldus sales-mana ger Irma van der Meij. Bij de VW in Renesse stond de telefoon gisteren de hele dag roodgloeiend. VW-directeur Mary Dalebout: „Tot nu toe heb ben we de mensen die hadden ge boekt nog steeds kunnen helpen. Veel van hen kunnen worden on dergebracht in het Orangerie-ho- tel in Renesse. Dat heeft dezelfde kwaliteit en dezelfde prijzen. Gasten zonder al te veel speciale wensen kunnen we in andere ho tels op het eiland onderbrengen." „Zo gauw we van de schrik beko men zijn, gaan we ons weer rich ten op de toekomst," zegt Irma van der Meij van het getroffen hotel. „Onze eerste zorg is dat we weer telefonisch bereikbaar zijn. Bij de zwartgeblakerde resten wordt een noodreceptie ge plaatst. Als gasten het alternatie ve logeeradres niet accepteren, kunnen ze daar hun geld terug krijgen." Bij de Luchtmacht kun je elkaar kennelijk in de haren vliegen en dus heeft de grote baas daar, luitenant-gene raal Droste, verordonneerd dat lang haar voortaan ta boe is. En ik maar denken dat model-soldaatjes een ex clusief beeldmerk van Kwatta waren. Dat zo'n bericht de wereld op zijn kop zet, blijkt wel uit het feit dat uitgerekend het CDA zich opgeworpen heeft als de verdediger van vrije kapsels. De partij heeft de ver antwoordelijke staatssecretaris om haarfijne uitleg ge vraagd. Nog even en dan zijn er in dit land geen dienstplichtigen meer. Dat betekent dat alle 'bevochten' vrijheden voor legerpersoneel afgeschaft kunnen worden. In de toe komst hoeft een meerdere maar met zijn vingers te knippen en het haar is eraf. Bij de mondiale vredestaken komt dat ook veel beter over. Van een gladgeschoren en kortgeknipte eenheid kun je immers niet beweren dat ze een enclave vol vluch telingen onverzorgd achterlaten. En als er straks weer eens een F-16 in scheervlucht over uw woning komt, dan weet u in ieder geval dat het een frisse knuppel is die achter de knuppel zit. Het wordt pas echt geestig als de Koninklijke Lucht vaartkapsel, eh, kapel, een selectie uit de musical Hair speelt tijdens de komende Taptoe. Ik denk niet dat wel of geen lang haar nog tot een scheiding der geesten leidt in dit land. MERIJN Voorburg - De musicus Harry Holtman is afgelopen vrijdag op 67-jarige leeftijd in zijn woonplaats Voorburg overleden. Hij was dirigent van een reeks koren, zoals het Voorburgs Operakoor, Nuova Voce in Zoetermeer, Nieuw Rotterdam en het Zuid-Hol lands Operakoor. Daarnaast was hij ook organist. Holtman is der tig jaar lang docent geweest aan het Koninklijk Conservatorium. Hij trad op in een aantal radio- en tv-programma's, waarin hij onder meer les gaf aan kinderen. Utrecht - Een commissie die is samengesteld uit deskundigen uit vier kinderhartchirurgie-centra, wil dat het Wilhelmina Kinder ziekenhuis (WKZ) in Utrecht definitief stopt met alle hartopera ties. De commissie schrijft dat in een advies aan minister Borst van Volksgezondheid. Het WKZ heeft woedend gereageerd. De commissie adviseert dat behalve het WKZ ook de kinderkli niek in Maastricht haar deuren sluit. Vier andere centra, in Rot terdam, Nijmegen, Groningen en het samenwerkingverband van Leiden/Amsterdam kunnen in het voorstel van de commissie blij ven bestaan. De commissie is met het advies gekomen op verzoek van minister Borst, die het huidige aantal van zes kinderhartcen tra wil beperken. Borst neemt in september een definitief besluit. De commissie baseert haar oordeel over de Utrechtse hartafdeling op een rapport van de Amerikaanse deskundige professor Quage- breur. Hij lichtte het ziekenhuis door na berichten over wantoe standen op de afdeling hartchirurgie, waar het sterftecijfer onder patiëntjes schrikbarend hoog bleek. Stadskanaal - Zes kinderen jonger dan twaalf jaar uit Stadska naal hebben ontucht gepleegd met vijf leeftijdsgenoten. De slachtoffers, ook allen beneden de twaalf jaar, werden verder aangezet tot diefstal. De ontucht bestond volgens justitie uit het 'uit de hand lopen van het betasten' van eikaars lichaam. De poli tie kwam de daders op het spoor toen de ouders van een van de slachtoffers aangifte deden. Justitie en politie willen niet op de aard van de delicten ingaan. De kinderen zijn te jong zijn om strafrechtelijk te kunnen worden vervolgd. Hulpverleningsinstanties hebben zich inmiddels ont fermd over de slachtoffers en de daders. Utrecht - De politie in Duitsland heeft twee mannen aangehou den die worden verdacht van fraude met geldautomaten in Mid den- en Oost-Nederland. Het betreft Duitsers van middelbare leeftijd. Ze hadden een slimme manier bedacht om pinpasjes te vervalsen en daarmee geld op te nemen. Enkele tientallen mensen zijn daardoor opgelicht voor in totaal ongeveer 35.000 gulden. De verdachten werkten met een minuscule camera, die vlakbij de geldautomaat werd verstopt. Daarmee werd geregistreerd welke pincode de klant intoetste. Tegelijk wisten ze de gegevens van de bankpas te kopiëren door in de sleuf naast de toegangsdeur naar de automaat een bankpaslezer te plakken. Zo konden ze de passen vervalsen. Amsterdam - Een meerderheid van de Nederlandse bevolking (80 procent) vindt dat automobilisten van veertig jaar en ouder moe ten worden verplicht om elke twee jaar hun ogen te laten testen, zo blijkt uit een NIPO-enquête. Uit recent onderzoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam blijkt dat relatief veel automobilisten problemen hebben met hun ogen. Ongeveer een op de tien automobilisten ziet onvoldoende. Veilig Verkeer Nederland pleit voor een vrijwillige ogentest voor bestuurders van 40 jaar en ouder. De organisatie startte vorig week een campagne om automobilisten te wijzen op het belang van goed zien. Mijdrecht - Een 12-jarig meisje uit Mijdrecht is aan beide armen gewond geraakt nadat zij tegen een nylon draad was gefietst die over het fietspad was gespannen. Het kind heeft twee diepe won den opgelopen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Het meisje fietste met haar moeder over een weg die omhoog loopt, zodat zij op haar pedalen ging staan. Wanneer zij had gezeten, had de draad haar keel kunnen doorsnijden. Den Haag - De toekomstige Betuwelijn geeft te veel lawaai bij 506 huizen. Dit bleek gisteren in Den Haag, bij de Raad van Sta te, tijdens de verdere behandeling van alle bezwaren tegen de Betuwelijn. In totaal liggen er langs de Betuwelijn 42.500 woningen. Door ge luidswallen en geluidsschermen, naast tunnels en verdiepte lig ging, blijft het geluid bij vrijwel al deze huizen onder de norm. Voor het aantal van 506 huizen is er een andere oplossing nodig, waarbij de regering denkt aan een ontheffing om geluid hoger dan 57 decibel toe te staan. Rotterdam - Een waterpolotrainer uit Veenendaal is door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot achttien maanden cel straf, waarvan zes voorwaardelijk, wegens het plegen van ontucht met pupillen. De 41-jarige coach, die een boek schreef over trainingsmethoden voor de waterpolojeugd, moet bovendien twee jaar lang dagbe handeling ondergaan in het Utrechtse therapeutisch centrum voor forensische psychiatrie De Waag. De veroordeling is conform de eis van officier van justitie mr. H. Harmeijer. Volgens het openbaar ministerie (OM) heeft de man, die in zijn woning een waterpolo-intemaat runde, door de hiërar chische verhouding ernstig misbruik kunnen maken van de aan zijn zorg en waakzaamheid toevertrouwde minderjarigen.

de Stem | 1996 | | pagina 3