Tekort vrijwilligers bij Schoonhof 6Schrik van iedere klop op de 9 IN DE NR. 1 jfi VOETBAL DER DEKKER 1.98! 10 gulden) IIIHiHBUURT 24. UITSLAGEN OOSTBURG Cottage dealer (Sllen 'BAKKER JAN' 4 bolussen 5 broden naar keuze BAKKER JAN LEKKER MOSSELEN ETEN DE STEM ZEELAND Nog steeds veel onwetendheid en vooroordelen over asielzoekers Richard Ocheng woont nu nog in Cadzand-Bad, maar moet terug naar Sudan Keuze uit niet minder dan 80 modellen voetbalschoenen van alle topmerken. iviuüb SPORT SPECIAALZAAK IN NIEUW/ANTIEK GELOOGD GRENEN Brouwerijstraat 32 - Oostburq 0117-455221 „Een japon voor iedere beurs. Keuze uit ruim 500 modellen van diverse fakende merken, ook grote maten. ELKE WOENSDAG BIJ M S HET WAPEN VAN ZEELAND 75 WOENSDAG 31 JULI 1996 Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Het tijdelijke opvangcentrum voor asielzoekers Schoonhof in Cadzand zit nog steeds dringend verlegen om vrijwilligers. Het centrum draait al een paar maanden, maar tot nu toe hebben de medewerkers van de Cen trale Opvang Asielzoekers (COA) slechts zes vrijwilligers gevonden voor het geven van taal onderwijs, maatschappelijke oriëntatie en het runnen van het winkeltje. Medewerkster G. van den Abeele van de opvallen de opvang (AVO) in Cadzand noemt het aantal van zes vrijwilligers op honderd bewoners van Schoon hof wat mager. „Het is vechten tegen de bierkaai. We schrijven dat vooral toe aan onwetendheid en vooroordelen. Ik zou het graag anders zien. In ieder geval doen de zes vrijwilligers prima werk. Ze zet ten zich voor de volle honderd procent in." Om het tij te keren hebben de medewerkers diverse lezingen gegeven om de opvang van asielzoekers uit de doeken te doen. „Het is prettig de situatie van asielzoekers en de werking van aanvullende opvang uit te leggen maar het blijft moeilijk men sen over de streep te krijgen. Mensen weten nog steeds niet wat een asielzoekerscentrum is en wat asielzoekers zijn. Er ligt op dat vlak nog steeds een open terrein in Nederland." Het opvangcentrum is er wel in geslaagd spullen te krijgen om de bewo ners de helpende hand te bieden. „Via via hebben we 'vijfdehandsfietsen' opgescharreld. Voor de mensen heel belangrijk omdat het centrum nogal ver van het dorp is verwijderd. Verder hebben we ook kleding gekregen die in het winkeltje tegen een geringe prijs wordt verkocht. De bewoners zelf er varen hun verblijf inmiddels als zeer aangenaam. In het begin was dat uiteraard moeilijk omdat ze de omgeving en de mensen niet kennen maar het draait nu goed." Van den Abeele noemde gisteren een voorbeeld. „We hebben te maken met mensen die weggaan in verband met de toewijzing van een woning. Zo hadden we onlangs een man die naar Amsterdam verhuisde. Hij kwam terug met de fiets uit Amster dam om ons nog eens te bezoeken. Dat is toch leuk." Om meer vrijwilligers te krijgen houdt Schoonhof dit najaar een open dag. „Maar als mensen vragen hebben of eens willen kijken mogen ze altijd langs komen. Graag zelfs. We krijgen in ieder geval steeds meer hulp van andere instanties. Zo hebben we de toezegging van het Rode Kruis voor het ge ven van EHBO-cursussen en medewerkers van Vei lig Verkeer Nederland komen langs om uitleg te ge ven over verkeersregels." Door Paul de Schipper EEN ZWARTE jongen in een oer-Hollands vakantiedorp onderaan de duinen. Soms loopt hij langs het strand. Zwemmen „Nee, veel te koud, ik ben het water van de Nijl gewoon." Op zaterdag fietst hij naar de veerboot bij Breskens en steekt de Wester- schelde over om te gaan ker ken in Vlissingen. Hij is Ze- vendedags Adventist. Juist daarom woont Richard Och eng, ver weg van zijn geboor teland, in een huis onderaan de Zeeuws-Vlaamse duinen. Niet lang meer als het aan de staatssecretaris van Justitie ligt. Het staat al zwart op wit: eruit Terug naar Sudan, het land, waar ze kerken afbreken, kinderen tot slaven maken en waar zwarte christenen gemakkelijk 'verdwij nen'. Angst Het geval van de vluchteling Ri chard Ocheng in Cadzand-Bad. „Ik ben even terug in Nederland. Ik liep hier over straat en ik zag drie agenten bij elkaar op het trot toir staan. Mijn hele lijf begon te trillen, zo..." Alfons Terbeke aar zelt even: „..zo ben ik getraumati seerd door die alledaagse angst die me beheerst als ik in Sudan werk. Een klop op de deur. Zijn ze daar Ze kunnen elk moment komen, bij je binnenvallen, je zomaar meene men. Overdag, maar bij voorkeur 's nachts." Hij leest de papieren die op tafel liggen: „Ik begrijp wat die Richard Ocheng heeft meegemaakt. Hij zat daar in de gevangenis, zestien da gen. Ze zeiden dat hij een spion was voor de rebellen in het zuiden van Sudan. Dat zeggen ze altijd. Ik wil hem helpen." Alfons is missionaris, verbonden aan de congregatie van Mill Hill. Hij werkt in de Sudanese hoofd stad Khartoum en was onlangs voor een kort verblijf in Neder land. Richard Ocheng, een Zuid-Suda- nees, woonde ook in Khartoum. Hij arriveerde er in 1988 om te gaan studeren. Door de oorlog tus sen de noordelijke Arabieren en de zwarte christenen in het zuiden was de onderwijsstructuur in zijn regio vernield. Richard, een Ze- vendedags Adventist, zocht in Khartoum zijn geloofsgenoten op en werd al gauw aangesteld als as sistent-voorganger in de Adventis- tenkerk. Spion In april 1990 greep het fundamen talistisch georiënteerde regime een couppoging aan om de repressie in het land nog te vergroten. Iedere niet-moslim raakte bij voorbaat verdacht. Richard: „Ik ben chris ten en ik kom uit het zuiden. De veiligheidsdienst pakte me op. Ze sloegen me, zetten een geweer te gen mijn hoofd en zeiden dat ik spioneerde voor de rebellen. Ze hebben me ook op een dak vastge houden, zonder enige bescherming tegen de brandende zon. 's Nachts kwamen ze uit de cel waar ik zat mensen halen. Die werden ge- Sudanees Richard Ocheng is bang om terug te gaan naar zijn geboorteland, dood." Richard kwam vrij omdat vrienden van zijn kerkgenoot schap een oproep hadden gedaan op de televisie, in een soort 'Op sporing verzocht', een programma waarvan veel ouders van soldaten die in de burgeroorlog vermist ra ken ook gebruik maken. Een lid van de Sudanese veilig heidsdienst, van zuidelijke komaf, hielp Ocheng uit de cel. De man liet de banden met zijn geboorte grond prevaleren boven de loyali teit aan zijn broodheren van het regime, een situatie die in Sudan niet ongewoon is, maar die voor Nederlanders en justitie-ambtena- ren, moeilijker te bevatten is om dat wij ons stamverleden al lang achter ons hebben. De man van de veiligheidsdienst, een zekere Abdallah, adviseerde Richard om zo snel mogelijk uit Sudan te vertrekken: „Want de volgende keer zul je niet zoveel ge luk hebben." Abdallah, Arabisch voor 'slaaf van God,' hielp hem aan een paspoort zodat Richard in november 1990 kon vertrekken. Hij reisde naar Egypte en verbleef tot midden 1995 bij de Adventis tengemeente in Cairo. In juni van dat jaar vertrok hij naar Neder land en vroeg een vluchtelingen status aan. „Nee," zei het hoofd van de Neder landse Immigratiedienst, „want dat de betrokkene na zestien da gen vrijgekomen is, duidt erop dat hij niet te vrezen heeft voor verde re vervolging. Bovendien wekt het bevreemding dat een veiligheids agent zoveel moeite doet om hem te helpen." In beroep Via zijn advocaat ging Richard in beroep tegen die beslissing. Ook kwam hij in Middelburg in contact met Marieke van de Berg van Vluchtelingenwerk Nederland. Marieke trok zich het lot van Ri chard aan en deed een beroep op missionaris Alfons Terbeke als 'getuige-deskundige'. „Als je me in Khartoum wilt schrijven, wees dan voorzichtig," zei Alfons tegen Marieke, „de post wordt onderschept, verdwijnt of wordt opengemaakt. Als ik thuis in Khartoum stukken onder ogen krijg die het regime kritiseren stop ik ze weg of vernietig ik ze omdat er altijd huiszoekingen plaatsvin den." Een Mill Hill-collega bezocht laatst een vluchtelingenkamp van zuiderlingen, buiten de stad. Alf ons: „Ze zaten een beetje te praten, in de bijbel te lezen. Er stopt een auto en er springen kerels met een geweer uit en een vent met een baard. Come out Alfons geeft de bizarre dialoog die volgde weer: „Jij bent terroristen aan het oplei den." „Nee we zijn aan het bidden." „Je werkt voor de IRA, instap pen." „Wat is de beschuldiging „We gaan je ondervragen. Jullie blanken bederven ons land." „Ik ga niet mee." Ze nemen hem mee, een heel eind door de woestijn. Ze ondervragen hem. „Wat is je activiteit „Voetballen." „Je doet aan politiek." „Nee." „Ze reden hem met motorescortes door de stad. Hij kwam trillend thuis. Soms schiet hij 's nachts rechtop in bed. 'Ze komen', zegt hij dan." Spookhuizen Terbeke schudt het hoofd: „Ri chard loopt gevaar als ze hem zo maar terugsturen." Hij beschrijft het dagelijks leven onder het isla mitisch regime in Sudan „Ze heb ben in Khartoum ondervragings centra, spookhuizen heten die in de volksmond. De veiligheidsa genten rijden rond in Toyota-pick ups. Iemand die 's nachts uit zijn huis wordt gehaald, moet zijn hoofd tussen de knieën houden, zodat hij niet weet waar hij naar toe wordt gebracht. Ze slaan je, zetten een pistool of geweer tegen je hoofd. Ze zetten je ook in de brandende zon. Dat overkwam een collega, een Sudanese priester. Ze zetten hem met de armen omhoog in de zon en vroegen spottend of zijn God hem niet kwam helpen. Ze dreigen je familie te laten ver dwijnen. Ik ken verschillende mensen die 'ergens' zijn: ergens in een gevangenis... of in het hierna maals. Niemand weet het. Mensen worden ook opgepakt omdat ze zonder vergunning bidden. Kerk bouw, hoe eenvoudig ook, is ten strengste verboden. De overheid haat christenen omdat we de ra madan niet respecteren. Daarom worden we bespot en vernederd. Ze verbieden de zwarten ook om contact te hebben met 'die perfide westerlingen'. Ik merk dat vaak. Mensen stellen zich vijandig te genover mij op, zolang er anderen, mogelijk verklikkers, in de buurt zijn. Naderhand, als ze alleen met me zijn, bieden ze hun excuus aan. De staatstelevisie laat dagelijks portretten zien van jongens die ge sneuveld zijn in de jihad, de heili ge strijd tegen de zwarte christe nen in het zuiden. Die jongens zijn martelaar geworden. Ze worden opgehemeld en wonen nu in het paradijs omdat ze hun leven gaven in het gevecht met 'die ongelovige honden.' Dat is een hersenspoeling die je hier elke dag ondergaat." „Wat papieren betreft Dat gaat altijd via achterdeurtjes. Als je niet op goeie voet staat met ie mand van het leger of van de vei ligheidsdienst, dan kom je het land niet uit. Een kruiwagen, soms een veiligheidsman, werkt dan in het geheim met je mee. Je moet met hem aanpappen of hem een fooi geven. Veel van die veiligheids mensen, zwarte zuiderlingen, spu gen in het geheim op hun bazen, de Arabieren. Ze spelen het spel mee, verraden hun eigen mensen, maar FOTO CAMILE SCHELSTRAETE helpen ze ook uit verborgen sym pathie voor hun stamgenoten. Dat is voor ons onbegrijpelijk, maar in Sudan hoort het tot de dagelijkse praktijk." Slecht Als de Nederlandse justitie de zwarte jongen uit Cadzand uit wijst, dan ziet het er volgens Ter beke slecht voor hem uit: „Komt hij anoniem aan op het vliegveld, zonder bescherming van de am bassade, dan gaat hij onherroepe lijk de cel in. Ze zullen eerst af wachten of er iemand protesteert. En dan Ach, als zwarte verdwijn je hier gemakkelijk in het niets. Reist hij alleen terug naar Sudan, dan wordt hij opgepakt en opge sloten. Komt er geen commentaar dan zullen ze hem door het ver- dwijnluikje afvoeren, ter ere van Allah en hun versie van de islam. Terugsturen Ik geloof nooit dat Richard het zal overleven." „Net voor ik naar Nederland ver trok, kwam er een zwarte vrouw aan de deur. Mijn man Hij is weg father, verdwenen. Kunt u iets doen Dat gebeurt regelmatig. Het regime wordt steeds perfectio- nistischer. Ze hebben een soort cellensysteem opgezet met in elke wijk bureaus, kleine kantoortjes waar mensen bonnen voor brood kunnen halen, maar waar ze van alle bewoners bloksgewijs de ge gevens hebben, weten wie wat doet en of ze wel op vrijdag naar de moskee gaan. Kaartingen Nieuw-Namen - Bij Nico: 1. K. van Waterschoot, 2. H. van Bogaert, 3. E. Weemaes. Nieuw-Namen - Zaal De Nachte gaal: 1. E. de Kindt-R. Verbist, 2. F. de Maayer-R. Sturm, 3. R. Thiele- man-N. Bogaert. Hulst - Bridgeclub Hulst, vierde oe fenwedstrijd. Gele lijn: 1. Simpelaer- Schauwaert, 2. Van Barneveld-Stal- laert, 3. Baggen-Mast. Blauwe lijn: 1. echtpaar Veldhoen, 2. echtpaar De Cock, 3. De Maagt-De Nijs. Groene lijn: 1. Kegelaer-De Ridder, 2. Fran- ken-Lossie, 3. Neve-D'Hondt. Sas van Gent - St.-Albert, 42 perso nen. Bieden: 1. mevrouw Pieters, 2. J. de Vos, 3. L. D'Hondt. Jokeren: 1. mevrouw Lans, 2. mevrouw De Pan, 3. mevrouw Bode. Axel - De Halle, veertien personen. Bieden: 1. F. van Dam, 2. J. Verschu ren, 3. N. van de Dries. Jokeren: 1. C. Linthout, 2. L. Pieterse, 3. A. van de Wege. Hulst - Zaal De Blaauwe Hoeve, 65 personen. Bieden: 1. J. Segers, 2. V. van de Bergen, 3. G. van Water schoot. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak, veertien personen. Bieden: 1. A. Vonk, 2. T. Bleyenberg, 3. J. aan de Weg. Zuiddorpe - Zaal 't Kaaike, zestien personen. Bieden: 1. R. Lecluyze, 2. R. Bogaert, 3. M. van Hoeke. Hulst - Zaal De Kroon, 46 personen. Jokeren: 1. A. van Vooren, 2. F. Pie ters, 3. S. de Bruyn. Bieden: 1. M. Rombout, 2. P. Pauwels, 3. J. de Rij ke. Koewacht - Zaal De Lange Akkers, 35 personen. Bieden: 1. J. Suy, 2. G. Schalkens, 3. M. van Hove. Sas van Gent - Zaal De Regenboog, 37 personen. Bieden: 1. H. van de Berg, 2. A. van Driel, 3. mevrouw Zwartelee. Jokeren: 1. mevrouw De Pan, 2. mevrouw De Schepper, 3. mevrouw De Wit. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, 48 per sonen. Bieden: 1. Th. Bolssens, 2. J. van de Hende, 3. A. Jansen. Jokeren: 1. F. Buys, 2. L. de Rijk, 3. mevrouw Platjouw. Westdorpe - Zaal 't Verlaat, 34 per sonen. Bieden: 1. E. de Cousemaker, 2. mevrouw Buyse, 3. Th. Bleyen berg. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, zes tien personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Haver, 2. R. de Vos, 3. mevrouw Acke. Bieden: 1. G. Blommaert, 2. Th. Rottier, 3. F. van Eerdenburg. Hengstdijk - Camping De Vogel, 73 personen. Bieden: 1. C. de Deyn, 2. Th. Bolssens, 3.1. de Deyn. Jokeren: 1. mevrouw Verwey, 2. L. van de Bos, 3. mevrouw De Betue. Ossenisse - Camping De Zeemeeuw, veertig personen. Bieden: 1. G. van Dalen, 2. M. Baeten, 3. O. Steels. Hengstdijk - Camping De Vogel, 49 personen. Bieden: 1. J. Hermes, 2. mevrouw Goossens, 3. J. Hageman. Jokeren: 1. P. de Waal, 2. P. de Ley, 3. mevrouw Martinu. Hoek - Camping De Braakman, 47 personen. Bieden: 1. A. Verhelst, 2. D. Reyers, 3. C. Oosterling. Jokeren: 1. L. Jonkbloed, 2. L. Vermeulen, 3. J. Kobben. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 68 personen. Bieden: 1. M. Rombout, 2. Th. Bos, 3. Th. Bolssens. Jokeren: 1. mevrouw Van Haver, 2. mevrouw Boerjan, 3. mevrouw Long. IJzendijke - Zaal Les Amies, 43 per sonen. Bieden: 1. R. Linthout, 2. E. Zwartelee, 3. L. Knuyt. Jokeren: 1. J. van Drongelen, 2. B. de Feyter, 3. J. Copmels. Schietingen Zuiddorpe - St.-Sebastiaan, 73 schutters. E. Inghels uit Zuiddorpe werd in Ovezande kampioen van Ne derland op de staande wip. Wip 1: eerste hoge vogel: R. van Haveren, tweede hoge vogel: J. Wullems, eerste zijvogel: G. Merckx, tweede zijvogel: Th. de Zutter, derde zijvogel: J. Pie ters, vierde zij vogel: E. Inghels. Wip 2: eerste hoge vogel: M. van Haveren, tweede hoge vogel: P. Nijskens, eer ste zijvogel: J. Vermeire, tweede zij vogel: H. Merckx, derde zijvogel: G. Suy, vierde zijvogel: B. Mortier. Hulst - Zaal De Blaauwe Hoeve, 27 schutters. Hoge vogel: J. Cocqheyt, eerste zijvogel: J. van Kerkhoven, tweede zijvogel: G. Cornelissen, grootste aantal (5): P. de Bot. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 28 schutters. Hoge vogel: E. Jansen, eer ste zijvogel en grootste aantal (6): E. Fierens, tweede zijvogel: A. de Waal. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, negentien schutters. Hoge en tweede zijvogel: F. de Meyer, eerste zijvogel: O. van Heese, grootste aantal (6): J. Hofman. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis, achttien schutters. Beide hoge vo gels: R. de Cock, eerste zijvogel: L. van Hoeke, tweede zijvogel: M. Suy, grootste aantal (5): S. Simoens. Terneuzen - De Westerschelde, 34 schutters. Eerste hoge vogel: J. Ver- straete, tweede hoge vogel: J. van El- ve, eerste zijvogel: J. Fopma, tweede zij vogel: R. Neyt, derde zij vogel: E. Inghels, vierde zijvogel: T. highels. Ossenisse - Camping De Zeemeeuw, 27 schutters. Hoge vogel: A. Smet, eerste zij vogel: H. D'Hooghe, tweede zijvogel: J. Vercauteren, grootste aantal (5): O. Steels. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, acht tien schutters. Hoge en eerste zij vo gel: O. Steels, tweede zijvogel: me vrouw Rottier, grootste aantal (18): H. Vercauteren. Graauw - De Friezen, zestig schut ters. Wip 1: eerste hoge hogel: P. van de Stappen, tweede hoge vogel: J. van Kwatum, eerste zijvogel: F. Pre- zent, tweede zijvogel: Th. van Dam me, derde zijvogel: A. Ruts, vierde zij vogel: B. Samijn. Wip 2: eerste ho ge vogel: M. Kegels, tweede hoge vo gel: E. Joosse, eerste zij vogel: P. van de Stappen, tweede zijvogel: P. Bid- deloo, derde zijvogel: J. Steel, vierde zijvogel: L. Ruys. Koersbal Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, tien personen: 1. A. Rottier/T. van Vooren, 2. E. de Maat/R. de Waal- Cambeen, 3. J. Schrauwen/R. Reyns- de Kort. Westdorpe - Zaal 't Verlaat, zestien personen. Mat 1: 1. W. Kalle/F. Ver- hoosel, 2. H. van WAes/A. Jansen. Mat 2: 1. O. de Kever/H. Eggermont, 2. C. de Smet/C. de Kever. Gaaibollen Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, ze ventien personen. Hoge vogel: ver loot, rechter zijvogel: W. Mannaert, linker zijvogel: P. Rottier, grootste aantal (5): F. Serrarens. Hengstdijk - Camping De Vogel, 46 personen. Hoge vogel: R. de Wilde, rechter zijvogel: J. Boeye, linker zij vogel: J. van Houten, grootste aantal (8): R. Verstraeten. Ossenisse - Camping De Zeemeeuw, dertig personen. Hoge vogel: M. D'Hooghe, linker zij vogel: S. Col man, rechter zijvogel: H. D'Hooghe, grootste aantal (7): G. D'Hooghe. Hengelen Ossenisse - Camping De Zeemeeuw, negentien personen: 1. C. Steels, 2. L. D'Hooghe, 3. H. Baeten. SCHOENEN MODE SF Absdoqlseweg 12 Hulst Vrijdag koopavond Zondags geopend Tevens verkoóp vatyeenmaal recent gedragen jpponneft uit eigen zaak. Brouwerijstraat 9, Oostburg, tel. 0117-454861 open van maa"dag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur, 's avonds op afspraak Iedere zondag open van 13 tot 17 uur Noordstraatpromenade Terneuzen. Tel. 0115-619817 lekker eten en genteten in een rustige ambiance prima keuken en bediening met een glimlach vriendelijk geprijsd diverse bier- en wijnspecialiteiten afwisselende menu's en la carte De allerbeste goudmerk p.p. MMHET WAPEN VAN ZEELAND, Don**™ 2. «,j m Hoofdplaat, tel. 0117-34W80

de Stem | 1996 | | pagina 16