Situatie Bosnië verslechtert ïnst keidei |36 pr< China en India blokkeren kernproefverbod Geweld tussen moslims en Kroaten neemt toe Antwerpen bezwijkt onder schuldenlast Turken in Duitsland zitten weer in hun rats Nieuwe bloedbaden in Burundi gemeld Britten ad bij verkoo Nederlandse toeristen vast in Spanje na vechtpartij Schijnzege DE STEM BUITENLAND Vrijspraak voor onderdrukker Poolse staking Dode en gewonden bij aanslag op Algerijns theehuis DE STEM COMMENTAflB fc^r°««t"inkws; BUITENLAND KORT 'Brein Iraaks superkanon vraagt asiel' Omstreden bezoek Japanse premier Rebellenleider ontsnapt aan aanslag" Orkaan treft Centraal-Amerika Ankara komt met meer beloften Jedrijf ligt toch ?rans Maas weg lit Dordrecht in DINSDAG 30 JULI 1996 Genève/Peking (RTR/AFP) - India en China hebben giste ren bezwaren geuit tegen on derdelen van een gepland ver drag over een wereldwijde ban op alle kernproeven. De kritiek van beide landen op het voorstel is een tegenslag voor degenen, die op een snel akkoord hoopten, zeiden diplomaten gis teren in Genève na de eerste on derhandelingsronde sinds ruim een maand. De bezwaren kwa men op de dag, dat China zijn laatste kernproef uitvoerde en een moratorium afkondige als concrete stap om tot nucleaire ontwapening te komen. Het offi ciële persbureau Xinhua meldde dat het zogenoemde moratorium op kernproeven op 30 juli in werking treedt. Net als vorige proeven had ook deze laatste proef plaats op het Chinese testcentrum in de woes tijn van Lop Nor. De explosie had een kracht van een aard schok van 4,3 op de schaal van Richter in een straal van vijf ki lometer. China is de laatste grootmacht die staakt met de kernproeven. De Verenigde Staten, Rusland, Groot-Brittannië en Frankrijk gingen het land voor. India waarschuwde gisteren, dat het de onderhandelingen zal blokkeren als het voorstel dat nu op tafel ligt, niet wordt gewij zigd. De Indiase regering vindt dat het voorstel landen met atoomwapens voortrekt, omdat er niets in is opgenomen over ontwapening. India voerde in 1974 een kernproef uit. De kernmacht China eist wijzi gingen in de bepalingen die be drog moeten voorkomen, vooral waar het gaat om inspecties ter plekke. De deelnemers willen een laatste poging doen om een mislukken van de besprekingen over het zo geheten kernstopverdrag te voorkomen. De onderhandelin gen tussen de 61 landen zijn al twee en een half jaar gaande. Eind juni haalde een compro mis-voorstel van voorzitter Ra maker het niet. Het is de bedoeling het verdrag in september in het VN-hoofd- kwartier in New York te onder tekenen. Rusland en de Verenig de Staten zijn de drijvende krachten achter het verdrag. Sarajevo/Bonn (ap/afp) - Twee bomaanslagen in Bosnië tegen moslimdoelen duiden erop, dat de verstandhouding tussen de moslims en de Kroaten in de kwestie Mostar ernstig aan het verslechteren is. Dat heeft VN-woord- voerder Alexander Ivanko gisteren verklaard. De aanslagen vonden zondag plaats in het door de Kroaten be stuurde dorp Livno in het westen Warschau (dpa/afp) - De ze ventigjarige ex-generaal Cze- slaw Kiszczak is gisteren vrij gesproken van medeplichtig heid aan de dood van negen mijnwerkers bij het neerslaan van de staking in Polen in de cember 1981. Er was twee jaar gevangenisstraf tegen hem geëist. Kiszczak was destijds als minis ter van Binnenlandse Zaken en rechterhand van de communisti sche leider Jaruzelski medever antwoordelijk voor het breken van de staking. Hij gaf het leger de opdracht op de stakers te schieten. Het proces tegen Kiszczak duur de drie jaar. Hij bekritiseerde het proces als politieke wraak van zijn tegenstanders. In Polen zijn de voormalige communisten in middels weer aan de macht geko men. Als vertrouweling van Jaruzelski werd Kiszczak in juli 1981 minis ter. Tijdens de staking bij een mijn in Silezië gaf hij op 13 de cember 1981 de troepen opdracht op de betogers te schieten. Drie dagen later opende het leger het vuur op de stakers. Er vielen ne gen doden en 25 gewonden. Parijs (afp) - Een bomaanslag in een theehuis in de Algerijn se hoofdstad Algiers heeft gis teren aan een persoon het le ven gekost. Tien mensen zijn gewond geraakt bij de ont ploffing in de wijk Al Biar. Dat heeft het Algerijnse pers bureau APS meegedeeld. De met de hand gemaakte bom ontplofte rond het middaguur. Het was de vierde aanslag binnen twee weken op een uitgaansgele genheid. Bij de eerste aanslag, ruim tien dagen geleden, in Blida kwamen vier mensen om. In Koléa vielen tussen de zeven en negen dodelijke slachtoffers. Een aanslag in een café-restaurant in Tizi Ouzou veroorzaakte alleen gewonden. De aanslagen in publieke gele genheden vallen samen met de ontmoeting tussen president Lia- mine Zéroual en de oppositie die op 15 juli in het kader van de na tionale dialoog in gang is gezet. Het FIS, Front voor Islamitische Redding, is van het overleg uitge sloten, ondanks eerdere beloftes door verschillende partijen. De aanslagen vallen ook samen met de bekendmaking door de GIA, de meest radicale onder de verzetsbewegingen van Algerije, van een aanslag op leider Djamel Zitouni. Diens beweging heeft zich altijd verzet tegen een dia loog met de regering. van Bosnië. „Er is de afgelopen week een geweldsescalatie ge weest," zei Ivanko. „Dat zijn zeer zorgwekkende ontwikkelingen." De afgelopen dagen zijn twee moskeeën en twee rooms-katho- lieke kerken in Centraal-Bosnië herhaaldelijk beschoten, met bommen bestookt of in brand ge stoken. In Livno werd zondag een vrachtwagen van een islamiti sche landeigenaar verwoest door een explosie voor een huis dat door de VN-politie was gehuurd. Een tweede bom verwoestte een wagen van Merhamet, een islami tische humanitaire organisatie. Er vielen geen gewonden. De aanslagen werden in verband gebracht met de stijgende span ning in Mostar, waar de Kroaten weigeren zitting te nemen in de gemeenteraad. De Kroaten be strijden de geldigheid van de ge meentelijke verkiezingen van 30 juni, waarbij de moslims een meerderheid kregen van 19 zetels tegen 18 voor de Kroaten. De Europese Unie, die de stad be stuurt sinds het voorjaar van 1994, heeft gedreigd met vertrek, als de Kroaten hun zetels niet zouden innemen. Ivanko verklaarde dat buurland Kroatië de Kroaten in Bosnië meer onder druk zou moeten zet ten. „Zij hebben genoeg invloed om te proberen de situatie in Mostar op te lossen." De moslims en de Kroaten voer den in 1993 en 1994 een bikkel harde oorlog tegen elkaar in Cen traal-Bosnië. Vervolgens sloten ze een akkoord over de vorming van een federatie die 51 procent van Bosnië zou omvatten. Maar ondanks dat akkoord blijven veel dorpen en districten verdeeld langs etnische scheidslijnen. De Ifor-troepen in Bosnië hebben intussen twee mannen in unifor men van het Bosnische regerings leger gearresteerd, die in het weekeinde betrokken zouden zijn geweest bij een aanval op een Franse patrouille. Dat heeft een woordvoerder van de uitvoering smacht van de Navo gisteren ver klaard. Bovendien werd een wa- penvoorraad in beslag genomen. Navo-lidstaten overwegen ver lenging van het mandaat van de Ifor-vredesmacht in Bosnië tot na het verstrijken van de huidige termijn, die eind dit jaar afloopt. De Duitse krant Welt am Sonn- tag heeft dit gemeld en Navo- bronnen hebben dit gisteren min of meer bevestigd. Volgens Navo-bronnen wordt binnen het bondgenootschap mo menteel hard gewerkt aan her structurering van de Ifor-aanwe- zigheid in Bosnië. Zo zou het aantal manschappen worden te ruggebracht van 50.000 naar 25.000 om de verlenging gemak kelijker uitvoerbaar te maken of de troepen sneller te kunnen te- rugtrekkken. Verder zouden twee zware pantserbataljons worden vervangen door lichter bewapen de politietroepen. Ook zouden meer helikopters worden ingezet, alsmede meer genie- en logistieke troepen. De officiële datum voor de terug trekking van de Ifor-troepen uit Bosnië is 12 december. Volgens Welt am Sonntag zou al worden gesproken over een verlenging tot ten minste 1998. Lloret de Mar (dpa) - Na een massaal gevecht tussen Neder landse en Duitse toeristen in de badplaats Lloret de Mar aan de Spaanse Costa Brava zijn drie Nederlanders gearresteerd. De ongeregeldheden ontstonden zondagochtend, toen ongeveer dertig Nederlandse jongeren het Wilhelmus zongen, waarop Duitse toeristen antwoordden met het Duitse volkslied. Na enkele beledigingen vlogen beide groepen elkaar in de haren. De Spaanse politie heeft dat giste ren bekendgemaakt. Volgens de politie waren de Nederlanders zwaar beschonken. Het drietal dat is opgepakt, volgens de politie tussen de achttien en twin tig jaar oud, verzette zich, toen de politie een eind maakte aan de vechtpartij. Een Duitser werd met een verwonding aan zijn oog in het ziekenhuis behandeld. De massale vechtpartij was de tweede binnen enkele weken. Bij het eerste incident sloegen meer dan honderd jonge vakantiegangers uit Nederland, Duitsland, Groot-Brittannië en Italië op elkaar in. De po litie hield toen twee Nederlanders en een Italiaan aan. Lloret de Mar is vooral bij jonge toeristen in trek vanwege de vele dis cotheken en cafés. Volgens de Spaanse politie zijn ze vaak dronken. 3 FOTO DE STEM/DJCK DE BOER Straattafereeltje in Antwerpen, symboliek voor de armlastigheid van het stadsbestuur Door Romain van Damme Antwerpen - In het Antwerpse Boeken bergpark ligt een openluchtzwembad. Een fraaie omgeving voor het spette rend plezier van de stedeling, mooi blauw in het al even mooi groen van de wijk Deurne. Maar met het stokoude zwembad gaat het niet zo goed. De bodem scheurt en biedt het chloor een ontsnappingsweg naar flora en fauna. Niet zo gezond voor het milieu, be grijpt ook het stadsbestuur. Op het stadhuis ligt daarom al geruime tijd een kostenplaatje. Voor de hoognodige reno vatie moet er 80 miljoen Belgische franken (4 miljoen gulden) op tafel komen. Het armlas tige Antwerpen probeert het bij elkaar te krijgen, maar moet naar alle waarschijnlijk heid nee verkopen. Het einde van de Boekenberg. Verdronken in de schuldenlast. Boekje Antwerpen heeft dan nog één openlucht zwembad. Op de Linkeroever bij St. Anneke, ver weg van de eigenlijke stad. En inderdaad, ook met dat zwembad gaat het niet zo goed. „Stel je dat toch eens voor. Een stad met toch nog 450.000 inwoners, maar straks geen openluchtzwembad," verzucht de Antwerpe naar. Moeten ze naar Brasschaat, de veel rijkere buurman die ook nog eens minder belasting vraagt. „En daar maken de mensen zich nou druk om," zegt Bob Cools, oud-burgemeester van Antwerpen. „De mensen maken zich ab soluut niet druk om de schuldenlast van een stad. En hoe die schulden weggewerkt kun nen worden. Dat is hun probleem immers niet." Bob Cools is nu voorzitter van het OCMW (Sociale Dienst) en mag zich nog graag ver diepen in de zieleroerselen van de stad. Hij schreef er zelfs een boekje over, In naam van de stad. „De stadsvlucht is natuurlijk niet nieuw. Dat komt overal voor." Honderden jaren geleden had de beroemde Vlaamse schilder Rubens zijn atelier in het hart van de stad, op de Meir. „Maar hij had ook een huis buiten de stad," zegt Bob Cools. „Toen al trokken de mensen weg uit de stad. Dat gebeurde ook in Amsterdam, om maar wat te noemen." Belasting Toch zijn het er in Antwerpen wel heel veel, erkent ook Bob Cools. „Omdat Vlaanderen nooit een strikt ruimtelijk beleid heeft ge voerd. Ik bedoel, je kon naar de groene rand, een goedkoop stuk grond en bouwen maar. Dat is dus een." Punt twee is de belasting. Belgische gemeen ten mogen de inwoners belasten met een extra heffing, opcentimen. Van de totale be lasting die je betaalt, moet je nog eens een be paald percentage aan de stad betalen. Inder daad, Antwerpen spant de kroon. „Het is nu 0,8 procent," zegt Jan Verbert, woordvoerder van de afdeling Financiën. „In de omliggende gemeenten is dat veel en veel minder. Soms maar 0,1 procent. Voor mensen dus aantrekkelijk om te verhuizen, dat klopt. Want verlaging van die opcentimen in Ant werpen zit er niet in." Plannen om het anders te doen, zijn er ge noeg. Zo is er al voorgesteld om die opcenti men gewestelijk te innen en vervolgens te verdelen over de gemeenten. Wie het hardst om geld verlegen zit, krijgt het meest. Ant werpen vindt het een prima plan, maar vindt begrijpelijkerwijs vrijwel nergens medestan ders. Voor de Scheldestad zit er dan ook niets anders op dan iedere uit te geven frank tien keer om te draaien. „Klopt, voor grote inves teringen is er geen geld," zegt Jan Verbert. „Wij moeten zoveel schulden aflossen dat er te weinig overblijft om als stad goed te kun nen functioneren. Het is echt behelpen." De voorbeelden liggen voor het oprapen. Het eens zo vermaarde Sportpaleis langs de Ring schreeuwt om hulp, stadion de Bosuil waar Nederland en België menig heroïsch voetbal duel uitvochten, staat op instorten en onder gronds ligt een Metronet dat maar voor een derde gebruikt wordt. Geen frank om het verder af te bouwen. De dure toltunnel Liefkenshoek onder de Schelde kan het hoofd amper boven water houden en regelmatig duiken er plannen op om bij de andere tunnels ook maar tolhuisjes te zetten. Wie in het stadshart even verder kijkt dan de populaire Meir en Groenplaats, ziet veel leeg staan. Leeg is ook de schatkist. „Toen we in 1983 fuseerden met de randgemeenten, was er een schuldenlast van 7 miljard Belgische franken," zegt Bob Cools. „Jawel, Luik en andere steden uit die streek hadden een nog grotere schuldenlast. Maar het Waals gewest heeft die schuldenlast kwijtgescholden," zegt Jan Verbert. „Het Vlaamse gewest niet. Dat gewest deed het an ders. Had ook te maken met de mijnen en de glastuinbouw waarmee het toch ook niet denderend ging." Torenhoog Om enigszins bij te blijven moest Antwerpen meer lenen, meer schulden maken. „En nu zitten we inderdaad met een torenhoge schuld," klinkt het in het Antwerps stadhuis somber. Verbert: „Als de Vlaamse regering niet helpt, gaat de stad nog moeilijke jaren tegemoet." Die Vlaamse regering buigt zich nu over de vraag van Antwerpen om het terugbetalen van de schulden wat soepeler te laten verlo pen. Verbert: „Want dit is voor een stad als Antwerpen niet vol te houden. Er blijft na al le uitgaven te weinig over om mee te blijven doen." Voor het openluchtbad St. Anneke belooft dat weinig goeds. Door Frans Wijnands Bonn - Geen Turkse winkelier of zakenman in Duitsland die 's ochtends onbezorgd naar zijn zaak gaat. Iedere morgen heerst de vage angst, dat dit keer zijn zaak doelwit is ge weest van (brand)aanslagen. Sinds twee weken is het in Duits land iedere nacht raak geweest. Ook afgelopen nacht weer; on danks de beëindiging van de hon gerstakingen van Turkse gevan genen. Want de Duitse politie ging en gaat ervan uit, dat er een direct verband bestaat tussen die dramatische hongerstaking in Turkije en de nieuwe golf geweld tegen Turkse ondernemingen in de Bondsrepubliek. De autoriteiten zijn er vrijwel ze ker van, dat dit keer niet de ver boden Koerdische Arbeiderspar tij PKK achter de aanslagen zit, maar Turkse ultra-linkse politie ke groeperingen. Zij grijpen de misstanden in Turkse gevange nissen aan om de Turkse overheid onder druk te zetten en de heer sende orde daar overhoop te ha len. Maar zowel de Duitse minister Manfred Kanther van Binnen landse Zaken als zijn collega Klaus Kinkel van Buitenlandse Zaken hebben de aanslagen fel veroordeeld. Terwijl de Bondsre publiek zich inspant om Ankara tot een beter mensenrechtenbe- leid te bewegen, kan niet worden getolereerd dat Turkse binnen landse politieke tegenstellingen opnieuw op Duits grondgebied worden uitgevochten. In Duitsland zijn meer dan 41.000 Turkse ondernemers actief. Zeer succesvolle zakenlieden aan het hoofd van firma's met tientallen werknemers, maar ook de be scheidener uitbater van een groentenwinkel of een eetcafé met Turkse specialiteiten. Het 'Zentrum für Türkeistudien' in Essen heeft, net als het Turkse ondernemersverband in Duits land, al gewaarschuwd dat veel Turkse ondernemers in moeilijk heden komen door de aanhouden de reeks aanslagen. Ze moeten kosten maken voor extra veilig heidsmaatregelen. Turkse onder nemers krijgen het duidelijk moeilijker om panden te kopen of te huren, omdat bezitters van on roerend goed bang zijn voor aan slagen op hun panden. Alleen al in Noordrijn-Westfalen zijn er sinds het begin van dit jaar 32 aanslagen op Turkse panden gepleegd. Over het hele land zijn tussen april vorig jaar en mei dit jaar meer dan 160 aanslagen ge registreerd. In de meeste gevallen ontstond alleen materiële schade, maar die liep in een groot aantal gevallen in de tonnen. Volgens de Duitse binnenlandse veiligheidsdiensten zijn in de Bondsrepubliek zo'n 40.000 Tur ken in linkse kringen en bewegin gen actief. Dat is een paar dui zend meer dan een jaar geleden. De meest actieve groeperingen zijn de sinds 1983 in Duitsland verboden 'Devrimci Sol' (Revolu tionair Links) met ongeveer 1000 leden en de TKP-ML, de Turkse Kommunistische Partij (Marxis ten-Leninisten)'. Erg homogeen zijn die organisaties evenwel niet. Ze zijn versplinterd in diverse, el kaar soms beconcurrerende vleu gels. Net als tijdens het PKK-geweld dreigen de Duitse autoriteiten méér dan dat ze effectief kunnen doen. Zowel ministers als politie autoriteiten geven toe, dat het on begonnen werk is om de tiendui zenden Turkse gebouwen, win kels, reisbureau's, kantoren en verenigingslokalen dag en nacht te laten bewaken. Dat zou volgens de voorzitter van de politievak- bond, Herman Lutz ook de ver keerde aanpak zijn, omdat het gros van die Turkse panden 'zelfs in de kleinste steden volledig geïntegreerd zijn in de buurt waar ze staan'. ashing*on (anP.) "Vrouwen ren een groeiend aandeel Fie Wereld-arbeidsmarkt, Tl rapport..» de ILO (In- f ^nnale Arbeidsorgamsa- DE HONGERSTAKING in een aantal Turkse heeft aan twaalf gevangenen het leven gekost ën de verwarh i ting is dat het dodental verder zal oplopen. Veel actievoerd» zijn er ernstig aan toe. Het akkoord tussen de gevangenen, i de onderhandelaars kwam precies op tijd. Turkse mi" stonden klaar om de gevangenissen met geweld in te nemen I Een bloedbad zou het onvermijdelijke gevolg zijn geweest I Officieel heet het dat de autoriteiten de belangrijkste eisen van de hongerstakers hebben ingewilligd. De Turkse regerin!} heeft echter een minimaal aantal consessies gedaan. Die zij len niet leiden tot beëindiging van de mensonterende situaties 1 in de Turkse gevangenissen waar soms tientallen mensenj een cel zitten opgesloten en waar mishandeling aan de van de dag is. Maar zelfs al zouden de Turkse machtshebbers formeel aanal Ie eisen van de gevangen tegemoet zijn gekomen, dan nog zou I dat geen garantie geven voor een naleving van de overeen-1 komst. Turkije heeft op het gebied van de mensenrechten eer slechte naam. Het ligt hierover regelmatig in de clinch met da Navo-partners. Het is ook een van de redenen waarom del Turkse aandrang om toe te mogen treden tot de Europese! Unie, tot nu toe is genegeerd. Daar komt nog bij dat de Turkse autoriteiten extra gebeten zijn op de gevangenen om wie het ditmaal draait. De meestenzinI aangesloten bij een extreem-linkse groepering. De regeringK' Ankara bestrijdt de radicalen met alle mogelijke middelen.In- ternationale organisaties van mensenrechten maken regelma tig gewag van martelpraktijken. Het is nauwelijks voor te stellen dat een kabinet dat wordt door een fundamentalist - Erkaban - plotseling bereidis de gehate linkse gevangenen humaan te behandelen. Ankara 1 is gezwicht voor de toenemende druk uit het buitenland I Twaalf doden kunnen ook door de Turkse regering niet wor den genegeerd. De vraag is hoe die autoriteiten zich opstellen wanneer de publiciteitsgolf is overgewaaid. Te vrezen valt dat 1 de hongerstakers en hun sympathisanten een schijnzege heb-1 ben behaald. Caïró - De ingenieur die toezag op de bouw van een Iraaks 'super-1 kanon', is overgelopen en vraagt politiek asiel in Duitsland. Dat hebben Iraakse dissidenten in Jordanië gisteren gezegd. Nizaral- Qaseer, tot vorig jaar tevens minister van irrigatie, zou enkele we ken terug met zijn gezin zijn uitgeweken naar het door Koerden beheerste deel van Noord-Irak. Al-Qaseer was vroeger de naaste medewerker van generaal Hussein Kamel Al-Majid, Saddams schoonzoon die in augustus 1995 naar Jordanië was uitgewekenen in februari werd vermoord, toen hij naar Bagdad terugkeerde. Al- Majid had de leiding over het geheime wapenprogramma van Irak. Tokyo - De Japanse premier Ryutaro Hashimoto heeft gisteren een I bezoek gebracht aan een oorlogsmonument, waar zich ook de stof-1 felijke resten bevinden van terechtgestelde oorlogsmisdadigers. Hij doorbreekt daarmee een taboe van de Japanse leiders op het bezoeken van het omstreden oorlogsmonument. Hashimoto dat het maar eens afgelopen moet zijn met de voortdurende ver- ontschuldigingen, die Japan moet maken wanneer het zijn oor logsdoden wil eren. In 1985 bracht premier Nakasone een officieel bezoek aan de tombe. Dit leidde tot heftige protesten van onder meer China en de beide Korea's. Sindsdien heeft geen enkele Ja panse premier meer een bezoek gebracht aan Yasukuni. Moskou - De Tsjetsjeense rebellenleider Asian Maschadov is giste ren ongedeerd gebleven na een aanslag op zijn leven. Onbekenden vuurden in de regio Nozjaj Joert, in het zuidoosten van de opstan dige Russische republiek, verschillende kogels af op de auto waar-1 in hij zat. Een van zijn lijfwachten raakte gewond. Het is nog on duidelijk of de vijf tot zeven daders afkomstig zijn uit kringenv Tsjetsjenen die Moskou welgezind zijn, of dat het gaat om dis denten binnen de rebellenbeweging zelf. Maschadov ontsnapte af gelopen april ook al ter nauwernood aan een aanslag op zijn leven. San Jose - De tropische orkaan César heeft in de Centraal-Ameri- kaanse landen Costa Rica en Nicaragua zeker 25 mensenlevens I geëist. Tientallen personen worden vermist. Ook elders in de we reld slaat noodweer toe. In het Kaukasusgebergte zijn zeker vier mensen om het leven gekomen, in Zuid-Korea ten minste 86 men sen omgekomen. Ook Noord-Korea meldt erenstige overstromin- gen. Ankara - De Turkse regering heeft de nabestaanden van de twaalf overleden hongerstakers gisteren een schadevergoeding in vooruitzicht gesteld. Minister van Justitie Sevket Kazan maa tijdens een persconferentie bekend een wetswijziging te zullen voorbereiden, die daarin voorziet. Kazan kondigde verder aan, c' Turkije voortaan geen onderscheid meer zal maken in de behande ling van politieke gevangenen en overige gedetineerden, analoog aan de wetgeving in vele Westerse landen. Volgens de minister kunnen de hongerstakers er gerust op zijn, dat de beloofde verbe teringen in de leefomstandigheden in Turkse gevangenissen wor- j den aangebracht. .»t rapport is een vervolg op de m vrouwentopconferentie in Peking en de Sociale Top in Ko- H-wiiToveral ter wereld steeds vrouwen betaald werken Ei5 procent), blijft 65 procent «en 70 procent analfabeet. In geïndustrialiseerde landen, Loost-Azië en Oost-Europa |erkt meer dan 50 procent. jsterdam (anp) - Het chemiec (doelstelling voor 1996 met rass bok een stuk lager dan vorig jat Nairobi (afp/rtr) - De burgeroorlog in Burundi lijkt door te gaan, ondanks uitspraken van de nieuwe militaire leider Pie® Buyoya dat de staatsgreep bedoeld was om het bloedvergieten een halt toe te roepen. Lor 1996 reserveert DSM-top- Van S. de Bree sinds februari al ■de typering 'een goed jaar'. De Lorgen te publiceren tweede- Jfwartaalcijfers brengen De Bree Epnieuw dichter bij zijn doel. finalisten verwachten een be drijfsresultaat van tussen de MOO en 338 miljoen tegen 504 biljoen vorig jaar in de maanden [april, mei en juni. De nettowinst hal liggen tussen de 205 en J215 miljoen, 36 procent minder Man de 337 miljoen twaalf Vaanden eerder. iRendement Met een 'goed' jaar bedoelt De jBree dat het bedrijfsresultaat niet veel minder mag zijn de 15 procent rendement op het geïn vesteerde vermogen, het gemid delde van de afgelopen tien jaar. n 1995 kwam dat rendements- [cijfer uit op 24,1 procent tegen 9,1 procent in 1994. Uitgaande Dordrecht (anp) - Expeditiebe- |drijf Frans Maas vertrekt uit Dordrecht. Het bedrijf zal naar Iverwachting nog dit jaar een ves tiging openen in Rotterdam. Slui ting van de Dordtse vestiging be- Itekent gedwongen ontslag voor 113 van de 61 werknemers. Twin- ltig werknemers zullen worden herplaatst. Frans Maas Neder- Jland telt 395 werknemers. IVolgens P. Hoppenbrouwers, di- jrecteur van Frans Maas Rotter- Idam, is de aanleiding voor de lsluiting van het Dordtse filiaal leen 'herbezinning op de kernacti viteiten'. De hoofdactiviteit in Dordrecht is de expeditie van [zeevracht. Hoppenbrouwers: „We gaan ons nu concentreren op 1de overzeese zee-expeditie. Van- luit kostentechnisch oogpunt kan |dat het best in Rotterdam." Daarnaast zijn tegenvallende re- Isultaten van de Dordtse vestiging Ireden voor vertrek. [De overige activiteiten in Dord- 1 recht worden bij andere vestigin- Jgen in binnen- en buitenland on- Idergebracht. Een locatie in Rot- Iterdam is nog niet gevonden. Welingelichte kringen in de Ke- nyase hoofdstad Nairobi maak ten gisteren melding van nieuwe bloedbaden vorige week in Mid- den-Burundi, waarbij minstens 57 mensen zijn vermoord. Het door de Tutsi-minderheid ge domineerde Burundese leger be vestigde dat er vrijdag in de pro vincie Gitega onlusten plaats hadden, maar ontkende dat daar bij doden zijn gevallen. Luite nant-kolonel Isaïe Nibizi gaf toe, dat de avond voor de staatsgreep zes studenten van een landbouw- instituut waren gedood. Voorzit ter Léonard Nyangoma van één van de Hutu-partijen, CNDD, maakte eerder melding van twin tig doden en 25 vermisten, allen Hutu's. Volgens andere, onbevestigde be richten zijn bij drie slachtpar tijen, tussen woensdag en vrijdag in de provincie Gitega, bijna tweehonderd doden gevallen. Burundi's grootste Hutu-partij, Frodebu, maakte gisteren duide lijk niet met het nieuwe militaire regime te willen samenwerken, aldus Pierre-Claver Nahimana, minister van Landbouw van de bij de staatsgreep afgezette rege ring. Volgens diplomaten en ana listen is de nieuwe presiden. Pierre Buyoya druk doende ore Hutu-politici te werven. Deze in spanning, die tot nu toe vruchte loos is gebleken, vertraagt de W' matie van een nieuwe regering. Volgens Nahimana is een aanta buitenlandse regeringen voor stander van samenwerking va'- de Hutu's met Buyoya om verder bloedvergieten te voorkomen Volgens hem heeft de speciale a.- gezant van de Amerikaanse pre sident Clinton voor Burundi, Ho ward Wolpe, dat in de dagen voorafgaand aan de coup, ookg(' predikt. Maar de Hutu's hebbe die druk weerstaan. Tijdens een persconferentie teren in Brussel verklaarden wtë functionarissen van Frodebu, 1 overleg tussen de partijen in conflict in Burundi alleen moge lijk is na tussenkomst van een 1 ternationale interventiemacn Tot dat moment zal er geen spra ke zijn van dialoog met het huid ge militaire regime en zullen H tu's niet in een regering plaat® men. Pen Haag (anp) - De Britse [adviseert de Nederlandse Sta [ming in Alpinvest. Het Rijk 1 [in deze participatiemaatscha [Een datum voor de transacti [staat nog niet vast, aldus het mi iWsterie van Economische Zakei Wel bekend is dat Alpinvest i [net voorjaar van 1997 naar d [beurs wil. |»Je moet deze mededeling be [schouwen als een positief signa; dat we onze participatie wille [verkopen. In principe alle aandt [ten Alpinvest," aldus een woorc [voerder. Het is volgens hem d [eerste keer dat de Staat over c |jer^°°P van deze aandelen [duidelijk is. Alpinvest speelc I vorige week een belangrijke r dij de doorstart van het faillie I A)Com Nederland, lenige tijd bereidt Alpinve !ch voor op een gang naar t fk"Ster<?arnse effectenbeurs, 1 ruari splitste de ondernemii hr-ar adndelen van 150 naar nominaal per aandeel. Ook h aandelenkapitaal werd verkleii Jgens het te hoge liquiditeitsr a\Over een precieze datum er de hoeveelheid aandelen c

de Stem | 1996 | | pagina 4