Jan Soldaat moet terug in het gelid Onze Top 10 van deze week. 0 0 Aanpak gft-stank nog geen stap verder Bonden dreigen met actie in ziekenhuizen O t o 0 0 O 0 2.50 99 9.98 2.29 1.19 10.- 2.89 1.99 1.49 1.19 Peter de Grote 50% 4 )e?e|Fd Nierpatiënten Antillen verzorgd in Nederland DËSTEM BINNENLAND A3 Lange haren en oorbel zijn opnieuw steen des aanstoots voor legertop R Beekse Bergen geeft abonnement aan gedupeerden CDA staat soldaat met lang haar bij VROM gebruikt fietskoeriers 1 ruiming »T°Pp£n de week4 WPeria Mild koffie, A^onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. BINNENLAND KORT Hakenkruisen in Winschoten Man vast na schieten op voetganger Mannen aangehouden na ontvoering Bommelding bij Iberia Airlines Maatregelen na brand bij asielzoekers SDAG 30 JULI 1996 Groot-Brittannië en l«,i Wisselvallig met sorns "d: maar nu en dan ook resent buien. Middagtemperatuur w 17 graden m het uiterste wm tot 24 bij Londen. este1 België en Luxemburg: Djn„. en woensdagochtend nu en r| 3 zon en waarschijnlijk drn„" Daarna toenemende kans om gen. Maxima van 19 gracW zee tot dichtbij 24 in Luxem burg. JJ1* Noord- en Midden-Frankrijk In het noordwesten meest b wolkt, vooral in het zuiden 00t wel zon. Lokaal een bui inh",| noordwesten kans op wat U duriger regen. Maxima van fa' langs het Kanaal tot 25 in C oosten en rond Annecy Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en vooral dinsdag nog enkele verspreide regen- en onweerc buien. Langs de kust van de Middellandse Zee meer zon overwegend droog. Dinsda, waait de Mistral. Middagtem peratuur van 24 graden lanm de Atlantische kust 11 DINSDAG 30 JULI 1996 en op het Centraal Massief tot 30 aan de Middellandse Zee-kust. Portugal: Zonnig, in het noor den vooral dinsdag kans c wolkenvelden. Middagtempi- ratuur landinwaarts tussen 30 en 35 graden, aan de stranden maxima tussen 25 en 30 grade ten noorden van Porto frisser Spanje: Overwegend zonnig i droog weer. Langs de Golf van Biskaje meer bewolking er plaatselijk wat regen of motre gen. Middagtemperatuur aan de costa's rond 28 tot 31 graden langs de Golf van Biskaje rond 22 graden. In het binnenland maxima tussen 34 en 3 Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden en kele wolkenvelden, aan de zuidstranden zonnig. Maxima aan de zuidstranden rond 29 graden. Italië: Dinsdag in de noordelij ke helft kans op een stevige re gen- of onweersbui, woendagin de zuidelijke helft. Verder ook geregeld zon. Middagtempera tuur vaak iets onder de 30 gra den. Griekenland en Kreta: Zonnig, woensdag op het Griekse vaste land misschien een onweersbui. Maxima aan de stranden rond 30 graden, in het Griekse bin nenland vooral dinsdag iets er boven. Duitsland: Overwegend veel bewolking en enkele regen- ol onweersbuien. Woensdag van het westen uit opklaring en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur van 19 graden langs de noordkust tot rond 25 graden in het midden en zuiden. Zwitserland: Dinsdag half tot zwaar bewolkt en enkele regen en onweersbuien. Woensdag meer zon en vrijwel overal droog. Maxima circa 23 graden in het noorden tot rond 21 in Tessin. Oostenrijk: In het algemeen veel bewolking en enkele, voor al dinsdag soms zware, regen- of onweersbuien. Maxima rond 24 graden, woensdag iets lager. ETTERRAADSEL D elk woord is in dit erraadsel verborgen? steren: oezit; 12. ara; 13. antenne16. ene; H-J 21. kg; 22. jazz; 24. sedan; 26. auto; 28 dun; 32. weinig; 35. bewind; 37. ge; korrel; 42. gewelf; 45. Ier; 46. alt; 48- i« et; 53. sten; 55. dr; 56. pers; 58. trap; otaris; 65. mes; 66. gloed; 67. aga; 3. ka; 4. rap; 5. etser; 6. Ie; 7. inham; 8- 11. tegoed; 14. nis; 15. non; 18azl' rig; 25. debade; 27. uniteit; 29. diner, gal; 35. big; 36. nel; 40. koddig; 41. W; 1st; 46. Aosta; 47. tetra; 50. Orel; 51-P end; 59. Ase; 62. po; 64. ag; 65. me- q '>|aop japuo 'ja|ed do uawsu •dopi»!"j -jinJOl11^ iRinus Wehrmann had in 1971 volgens Defensie te lang haar. Hij moest zeven maanden de cel in. foto anp DEZE WEEK werden twee Nederlandse militairen door luchtmachtbevelhebber B. Droste van de luchtmachtbasis in Villafranca gestuurd. Reden: lange haren en een oorbelletje. Het is de voorbode van een ver scherpte gedragscode in het leger. Door Mark Langeslag HET IS voor het eerst sinds Rinus Wehr mann dat er zoveel ophef over het uiter lijk van de soldaat bestaat. Wehrmann, die in 1971 weigerde de verplichte gang naar de kapper te maken, moest daar zeven maanden voor brommen. Een gevangenisstraf zal de twee Nederlandse 'langharige' militairen die deze week uit Villafranca werden weggestuurd waar schijnlijk bespaard blijven. Maar de ver ontwaardiging is er niet minder om. „De laatste dienstplichtige militair is nog niet afgezwaaid, of de legertop begint al onze verworvenheden in rap tempo af te breken," zegt M. van Dalen, voorzitter van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM). Het is voor Van Dalen zo klaar als een klontje: „Het incident in Villafranca bewijst nog maar eens dat Defensie de teugels flink wil aantrekken. Met het afschaffen van de dienstplicht ruikt ze haar kans. Als we dit slikken, is het hek van de dam." De WDM schreeuwt het van de daken: „Uiterlijk vertoon is opeens weer belangrijker dan het daadwerkelijk functioneren van een militair. Een wereldberoemde verworvenheid, de vrije haardracht, lijkt op zijn retour." Internationaal De WDM doelt op een ministeriële bepaling uit 1971 van toenmalig minis ter van Defensie Vredeling die onder andere vrije haardracht voor militairen garandeert. Maar in die bepaling staat ook een clausule die stelt dat Neder landse militairen in internationaal ver band zich aan de daar geldende normen en waarden moeten aanpassen. Deze regel geldt ook tijdens de operaties van Ifor, de vredesmacht in Bosnië. Van Dalen verwacht dat de bevelheb bers van luchtmacht, landmacht en marine het over die boeg gaan gooien. Gezamenlijk hebben die onlangs een werkgroep geformeerd die voor alle krijgsmachtonderdelen geldende gedragscodes moet formuleren. Op Prinsjesdag zullen de belangrijkste aan bevelingen bekend worden. „Het zal geen gemakkelijke opgaaf wor den om tot eensluidende richtlijnen te komen," denkt J. Schoeman van de Maatschappelijke Raad voor de Krijgs macht (MRK), een adviesorgaan voor de minister van Defensie. „De verschil lende krijgsmachtdelen hebben al flink wat tijd en geld geïnvesteerd in het ont wikkelen van eigen codes. Het zal lastig worden alles en iedereen op één lijn te krijgen. Bovendien heeft ieder onderdeel een wezenlijk verschillende cultuur." De marine kent op dit moment als enige een gedragscode. In negen punten wordt de militair opgedragen hoe zich te gedragen en te kleden. Drugs zijn verbo den en alcohol is 'slechts in beperkte mate' toegestaan. Verder dient 'het voor geschreven tenue compleet en in ver zorgde staat gedragen te worden, waar bij ook het uiterlijk verzorgd dient te zijn'. De landmacht en de luchtmacht moeten het vooralsnog doen met een zogenoemd 'mission-statement', dat afgekeken is van het bedrijfsleven en waarin de omschrijvingen veel vager zijn. De richt lijnen van beide onderdelen verschillen overigens aanzienlijk. Militaristisch De MRK heeft de minister onlangs geschreven 'dat het niet in het belang van Defensie is zichzelf te uniform en te militaristisch te profileren'. J. Schoeman van de MKR: „Dat stoot jongeren af die je straks keihard nodig hebt. Ik denk niet dat minderheden, homofielen en vrouwen zich erg in een macho-cultuur zullen thuisvoelen." Defensie vindt het een wat voorbarige conclusie. „Nu we van de dienstplicht zijn afgestapt moet duidelijk worden wat wel en niet mag," zegt persvoorlich ter B. Kreemers. „De nieuwe situatie in het leger vraagt om een nieuwe gedrags code. Je moet die breder zien dan de haardracht in centimeters. In de gedragscode is uiteraard ook ruimte voor tolerantie ten opzichte van ver schillende groeperingen." Van onze verslaggever Deventer - Het verzet tegen het principe-akkoord CAO-Zie- kenhuiswezen begint sterk toe te nemen. De beroepsorganisatie van de verpleging, NU'91, en de actie groepen Witte Woede en Bonje kondigen aan nog deze week lan delijk actie te voeren, indien de Nederlandse Zorgfederatie niet vóór komende vrijdag de CAO- onderhandelingen heropent. Het personeel van het Algemeen Psychiatrisch Ziekenhuis Brinkgreve in Deventer heeft gisterochtend de toon gezet door een uur lang de ingang van het directiegebouw te blokkeren. Het verplegend en verzorgend personeel van tien andere zie kenhuizen vormt momenteel actiecomités of heeft draiboeken klaarliggen om opkorte termijn werkonderbrekingen, stiptheids- Hilvarenbeek (anp) - De vierhon derd mensen die zondagmiddag in de kabelbaan van Speelland Beekse Bergen lange tijd kwamen vast te zitten, krijgen van het attractiepark een jaarabonne ment voor het safaripark Beekse Zondagmiddag hield de baan, met haar drie kilometer lengte de langste in Europa, er mee op als gevolg van een technische storing in het aandrijfsysteem. De kabelbaan is gisteren aan een technisch onderzoek onderwor pen. Ondanks de leeftijd van de in 1970 aangelegde baan, beant woordt deze volgens de directie aan de laatste eisen op het gebied van veiligheid. acties en zondagsdiensten te houden. De werkgevers willen de onre gelmatigheidstoeslag voor een deel van de avonddiensten (van zes tot acht) en de zaterdagoch tenden schrappen. Ook de actiebereidheid bij ver pleegkundigen in de academi sche ziekenhuizen begint toe te nemen. Dat is opmerkelijk, omdat de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers over het CAO Academische Ziekenhuizen de komende maanden nog moe ten beginnen. De algemene ver wachting is wel dat de trend, zoals vastgelegd in het CAO-Zie- kenhuiswezen, ook maatgevend zal zijn voor de academische zie kenhuizen. In juni sloten vakbonden (AbvaKabo en CFO) en de werk geversorganisatie NZf een prin cipe-akkoord voor een nieuwe CAO-ziekenhuiswezen, die geldt voor 320.000 mensen. Belang rijkste punten zijn de invoering van een 36-urige werkweek en het verlagen of schrappen van enkele toeslagen voor onregel matige uren. Het personeel krijgt volgens het nieuwe CAO per 1 september twee procent loons verhoging en in 1997 een struc turele loonstijging van eerst anderhalf en in juli nog eens 0,5 procent. Van de AbvaKabo-leden heeft 77 procent ingestemd met de voor gelegde ziekenhuis-cao. Bij deze bond zijn 43.000 verpleegkundi gen aangesloten, NU'91 heeft er 19.000. De achterban van NU'91 en de actiegroepen Witte Woede en Bonje verzetten zich. (ADVERTENTIE) Nieuwe oogst: Braziliaanse perssinaasappels, net 2.5 kilo Broccoli, 500 gram Rundergehakt 500'gram J25" 5.25 kilo @®s® Ch Bretonse ham, verpakt, 100 gram -34C 01 Rundvlees voor de kat, diverse smaken, blik 400 gram A49 Uit de diepvries: Iglo Pizza Crossa, div. smaken, 3 stuks a 300 gram XèS5 Bonne Maman extra jam, diverse smaken, pot 370 gram 3.39 01 Beschuit duorol, naturel \2M] of volkoren,[2M] Melkunie karnemild, diverse smaken of-halfvolle milde yoghurt, diverse smaken, pak 1 liter 01 Koffiemelk, vol 11701 of halfvol 0591, pak 500 gram Een medewerker van bronsgieterij Volkers in Geldermalsen slijpt de lasnaden van een stand beeld van Peter de Grote bij. Het beeld is een bronzen afgietsel van een beeld dat in Zaan dam staat, en is een geschenk van Nederland aan Sint Petersburg. Prins Willem-Alexander zal het beeld van Peter de Grote als scheeps timmerman op 7 september onthullen, foto anp Den Haag (anp) - De CD A-fractie in de Tweede Kamer is benieuwd naar de regels die Defensie han teert voor de haardracht van zijn personeel. De CDA'er Hillen wil van staatssecretaris Gmelich Meijling weten waarom lang haar en oorbellen niet meer mogen en of deze kenmerken iets zeggen over de kwaliteit van de militai ren. Aanleiding tot de schriftelijke vragen van het CDA is het terug sturen van twee luchtmachtmili tairen uit het Italiaanse Villaf ranca. De luchtmachtleiding vond het uiterlijk van de twee militairen niet genoeg 'professio nele uitstraling' hebben. Van onze Haagse redactie Den Haag - Als eerste ministerie laat VROM pakketten en brieven in de regio Den Haag bezorgen door fietskoeriers. Dat past bij het 'schone imago' van het milieuministerie en blijkt boven dien goedkoper. Aan het hesluit.is een succesvolle proef van drie maanden vooraf gegaan. Inmiddels zijn een kleine zeshonderd opdrachten fietsend uitgevoerd door het koeriersbe drijf dat voorheen uitsluitend per auto stukken voor VROM afle verde. Drie fietsende bodes bespaarden zo gezamenlijk 10.286 autokilometers. Directeur Koers van het koeriers bedrijf Hiko: „Toen VROM ons destijds vroeg de fiets te gebrui ken, waren we nogal sceptisch. Tot dan toe gebruikten we uit sluitend auto's. Maar onze erva ringen zijn ontzettend positief." In drukke stedelijke gebieden zijn pakjes en brieven veel sneller op het juiste adres per fiets dan per auto. „Fietsen is bovendien goed voor de gezondheid," zegt Koers die ondanks zijn 46 jaar 'ook heel hard meefietst'. (ADVERTENTIE) slechts 2x per jaar... Maar wél echte korting! IOude Markt 3, Roosendaal. I Telefoon 0165-535809 snelflltermaling 3 pakken "7 Q Q 250 gram /.W Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 augustus a.s. 'Zolang de voorraad strekt Van onze verslaggever Breda - Ondanks herhaalde Kamervragen en sterke aan drang van de Consumenten bond is er het afgelopen jaar nog geen enkele voortgang geboekt in het bestrijden van de stankoverlast die de zoge naamde gft-bakken (groente,- fruit- en tuinafval) tijdens de zomer veroorzaken. Het door minister De Boer (Milieubeheer) vorig jaar toege zegde onderzoek naar de gezondheidsrisico's van de gescheiden inzameling, is blijven steken in een globale inventari satie van de mogelijke proble men. Het grootste deel (circa tachtig procent) van de gemeen ten weigert nog steeds de groene bakken in de zomer wekelijks op te halen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zai pas ruim na deze zomer met een eventueel nieuw advies hierover komen. Ondertussen hanteren de diverse inzamelaars van het gft-afval nog steeds verschillende normen voor welke geur- en insektenbe- strijdingsmiddelen wél en niet worden geaccepteerd. In som mige plaatsen blijft het bijvoor beeld verboden om in de groene bak een composteerbare papie ren binnenzak, laat staan 'zwaardere' middelen te gebrui ken. 'Schande' „We zijn dus eigenlijk ten opzichte van vorig jaar nog geen stap verder gekomen. Het is een schande," constateert onderzoe ker dr. R. Samson van het Cen traal Bureau voor de Schimmel cultures (CBS) in Baarn. Samson uitte vorig jaar zijn angst dat er in de broeiende bakken schim mels kunnen gedijen die een direct gevaar voor de gezond heid van zowel de afvalophalers als van de burgers opleveren. Het VVD Tweede-Kamerlid J. te Veldhuis pikte de zaak op, stelde minister De Boer tot tweemaal toe schriftelijke vragen en dwong haar een toezegging voor een nader onderzoek af. Een breed samengestelde ambte lijke werkgroep met daarin ver tegenwoordigers van drie minis teries heeft zich met die inventa risatie beziggehouden en denkt nu na over het noodzakelijk 'nader onderzoek'. „Daadwerke lijke studie naar de gezond heidsrisico's van deze vorm van gft-inzameling is dus nog steeds niet verricht," zegt Samson. „Er zijn alleen wat bekende feiten op een rijtje gezet." In september vorig jaar advi seerde minister De Boer alle gemeentebesturen nog eens nadrukkelijk om gedurende de zomermaanden het gft-afval in ieder geval wekelijks op te halen. Ze vindt het niet nodig om dit advies nogmaals te herhalen omdat op grond van de Wet Milieubeheer de gemeenten daartoe eigenlijk al verplicht zijn. Alleen 'na een zorgvuldige afweging van alle belangen' kunnen gemeenten daarvan afwijken en uit kostenoverwe gingen de groene bak slechts eens per twee weken legen. Klachten „Iedereen erkent inmiddels dat er een probleem ligt, maar we zijn inderdaad nog niet erg veel opgeschoten sinds de vorige zomer," aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. „Het Afval Overleg Orgaan (samen werkingsverband van afvalinza- melaars, red.) vindt dat het niet aan de branche ligt, maar dat de gemeenten de verantwoordelijk heid hebben om al dan niet vaker op te halen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft ook beloofd er nog eens goed naar te gaan kijken en zal dit najaar wellicht met een alge meen advies naar haar leden komen. Dat advies zou er in ieder geval 'ruim voor de vol gende zomer' zijn, zo hebben ze ons beloofd," aldus de zegsman van de Consumentenbond. Ondertussen regent het in tal van gemeenten weer klachten over stinkende bakken en onge dierte dat in en rond het rottend afval kruipt. De meeste gemeen ten geven hun burgers tal van huishoudelijke tips om de ergste overlast te voorkomen, maar houden vast een het ophaalritme van ééns per twee weken. In plaatsen waar gebruik wordt gemaakt van zogenaamde duo- bakken, die iedere week worden geleegd, is de overlast over het algemeen een stuk kleiner. Ms? «7 V5 Wat zou er nou gebeuren als in Nederland roeien niet alleen een sport was voor een bepaald milieu, maar open stond voor alle lagen van de bevolking? Zouden we dan niet op alle roei-onderdelen in Atlanta goud halen? Of is de roeisport niet alleen een kwestie van kracht, maar ook van mentale discipline en mag je die karakter trekken in zeker milieu niet verwachten? Roeien is volgens mij een elitesport, waarin zeker niet 's lands beste sporters actief zijn. De in potentie beste stuurman staat bij wijze van spreken nog steeds aan wal. Wat hockey betreft is er, zeker waar het de damesvariant betreft, geen land ter wereld waar die sport zo intensief beoefend wordt als in Nederland. Alles minder dan goud is dan ook eigenlijk een blamage. Dat sporten welvaren bij brede maatschappelijke beoe fening is duidelijk. Kijk maar naar volleybal. Sinds dat in Nederland niet langer alleen een sport is voor aanko mende onderwijzers, gaat het veel beter. Goud winnen met volleybal of zelfs een medaille halen is oneindig veel moeilijker dan met roeien of hockey, omdat ook in andere landen die sport op een enorm hoog niveau staat. Roei-goud telt dus niet echt. Een sportverdwaasd land mag daar geen genoegen mee nemen. Anders krijgen we dezelfde ellende als bij die andere, amper beoefende Olympische sport, het schaatsen. Je moet er toch niet aan denken dat Heinze Bakker straks in rechtstreekse uitzendingen van roeiwedstrijden 'Goeiemorgen dokter, een slagentempo van 43 per minuut' roept? MERIJN Winschoten - Vijf panden in Winschoten zijn het afgelopen weekend met hakenkruisen en racistische leuzen bespoten. De muren van een drukkerij werden beschilderd met 'Rudolf Hess 17 augustus'. Op 17 augustus 1987 werd officieel bekendgemaakt dat Rudolf Hess, die na de oorlog in de Spandau-gevangenis in Berlijn vastzat, zelfmoord had gepleegd. Op de andere panden, een supermarkt en woningen, stond 'Baas in eigen land' en 'CP '86'. Ook was de naam van een jongerenso- ciëteit van een nabijgelegen dorp op de muren geschilderd. Tienhoven - Een 38-jarige man uit Nieuwegein die afgelopen weekeinde twee keer schoot op een voetganger uit Hilversum na irritaties over een verkeerssituatie, wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Een 26-jarige Hilversummer liep zaterdagnacht met een 27- jarige vriend bij het recreatiepark De Berkenhof in Tienhoven. Hij ergerde zich aan het gedrag van een bestuurder van een busje dat iapgsreed en gaf een klap tegen de zijkant van wagen. De automobilist stapte daarop uit en sloeg beide mannen tegen de grond. Toen de jongste Hilversummer overeind wilde krabbelen schoot de bestuurder tweemaal in zijn de richting, zonder hem overigens te raken. Beide slachtoffers moesten zich laten behan delen in het ziekenhuis. De verdachte kon enkele uren later opgepakt worden in een caravan op het recreatieterrein. Daar trof de politie ook cocaïne aan. Maarssen - De politie heeft in Amsterdam twee mannen uit de hoofdstad en Leiden aangehouden die gistermiddag enige tijd een rayonmanager van een keten amusemenstshallen hebben ontvoerd. Na een wilde achtervolging vanaf Maarssen over de rijksweg A2 kon de politie de gijzelnemers bij de afslag van het Academisch Medisch Centrum klemrijden en aanhouden. Het slachtoffer bleef ongedeerd. De politie vermoedt dat de daders het slachtoffer, dat geen geld bij zich droeg, wilden beroven of afpersen. Deze 26-jarige man uit Limburg bezocht een amusementshal in het centrum van Maarssen, toen de twee mannen hem dwongen in de kofferbak van zijn eigen auto te stappen. Een getuige lichtte de politie in. Amsterdam - Het kantoorgebouw Aurora in Amsterdam, waarin onder meer de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia Airlines huisvest, is gistermiddag rond drie uur ontruimd in verband met een bommelding. Het explosief zou volgens een anoniem tele foontje om half vier afgaan, maar er bleek geen bom aanwezig te zijn. De Amsterdamse politie nam met de melding in verband met de recente aanslagen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA in Spanje geen enkel risico. Lichtenvoorde - De gemeente Lichtenvoorde en politie hebben na de brandstichting die in de nacht van vrijdag op zaterdag een asielzoekerswoning in de as legde, extra veiligheidsmaatregelen genomen. De verlichting op het terrein waar de in totaal tien asielzoekerswoningen staan is verbeterd en in de woningen komen extra brandblussers. Ook krijgen de vluchtelingen instructies en telefoonnummers van hulpverleners, die bij cala miteiten gewaarschuwd kunnen worden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in de asielzoekerswo ning met twee molotovcocktails brand gesticht. Een 24-jarige Angolees was op dat moment als enige in de woning aanwezig. Hij wist zich op tijd in veiligheid te brengen. De politie heeft nog geen spoor van de daders. Een aantal omwonenden protesteerde twee jaar geleden fel tegen de komst van de asielzoekerswonin gen. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat er thans geen sprake is van spanningen tussen omwonenden en de asielzoekers. Willemstad (anp) - Zeventien Antilliaanse nierpatiënten zijn gisteren in Nederland gearriveerd, om in vijf verschillende dia lysecentra verder behandeld te worden aan de schade die ze hebben opgelopen bij een spoeling met onzuiver water. Ze heb ben teveel aluminium in het bloed gekregen. De reis naar Nederland is goed De Nederlandse Nierstichting verlopen. De patiënten zijn niet in levensgevaar. De Antilliaanse overheid betaalt de therapie in Nederland. Curagao zou dergelijke patiën ten zelf kunnen behandelen, maar het eiland heeft onvol doende apparatuur om er zeven tien tegelijk en intensief te hel pen. Bovendien kan men in Nederland het aluminiumge- halte beter meten. laat een groep Nederlandse patiënten in oktober gewoon op Curagao met vakantie gaan. Zo'n reis, in samenwerking met een dialysecentrum op het eiland, is al twee keer eerder ondernomen en beide keren een succes geweest. De Nierstichting is niet bang dat de problemen met het water zich zullen herha len en ziet dus geen reden de trip af te gelasten.

de Stem | 1996 | | pagina 3