egen doen e aan Oostburg DE STEM Cruisen door de Cariben: weg uit de gewone wereld Kunstenaars vieren tien jaar Flevoland Eigen ziekenhuis en bakkerij op cruiseschip F1 Iegelig Museon in Den Haag belicht waterbeheer ORT Aanhouding KT Roye Marseille &JL WÊÊÊT BETSY EN GIJS IN Het Parradiis HnHEI WiïïTif INSDAG 30 JULI 1995 uit Zuidzande is zondagavond bij een afgelopen met een landbouWmachinf,?! een gebroken been overo! bracht naar het ziekenhui* Oostburg. De man verloor*? evenwicht toen hij op een mof ellenschudmachme op een at ker aan de provinciale west zijn woonplaats stond. Hij vif en kwam onder een van de ach terwielen van de terecht. Machine Terneuzen - Een 29-jarige Ter neuzenaar is zondagavond aangehouden in een onbe woond appartement aan de De bussyhof in zijn woonplaats In het appartement vond de poli tie verder gestolen spullen Hii is ingesloten in het politiebu- reau. van Hemert, St.-Maartensdiik 7 C. rijnberg, St.-Annaland, 8 J Bolier, Scherpenisse, 9. F hal' Tholen, 10. J. Capelle, Oud-Vosse' meer. De Zeeuw Goes, 162 oude duiven 1190,91mpnv. 1. D. Wagenaar 2 5 en 10. J. de Witte, 3 en 6. J steen hard, 4. M. Nelisse, 7 en 8. G Mei, wese, 9. C. Koks. Rayon 1; 1589 jonge duiven 1294,77mpm: 1. W. Prenen, 2. J de Smet, beiden Oostburg, 3, 6 en 8 S. van de Lijke, Breskens, 4 D van Kerkhoven, Retranchement 5 R. Daansen, Oostburg, 7. J. Kools Cadzand, 9. Comb. Coppens/Bae- rt, Sluis, 10. P. de Smet, Uzendii- ke. Rayon 2: 2715 jonge duiven 1310,49mpm: 1 en 5. J. Dane' Sluiskil, 2. P. Baecke, Westdorpe' 3 en 4. H. Zegers, Sluiskil, 6 en 9! A. Schieman, Axel, 7. A. van Pae- mel, Westdorpe, 8 en 10. B. Her man, Zuiddorpe. Rayon 3: 729 jonge duiven, 1264,71mpm: 1. J. Verheyden, St.- Jansteen, 2, 3 en 9. F. Calon, 4. A. van de Veeken, beiden Hulst, 5! Cam. de Beule, Heikant, 6. Comb. Danckaert/Van Riel, St.-Jansteen, 7. Caro Dehulsters,8. Jan van hels- land, 10. W. Boddaert, allen Hulst. Rayon 4: 2903 jonge duiven, 1279mpm: 1. P. de Vos, Nieuw- dorp, 2, 4 en 6. J. Steenhard, Goes, 3Th. van de Gruiter, Nieuwdorp, 5. Mevrouw Verweij/Filius, Wis- senkerke, 7. J. de Witte, Goes, 8. Mevrouw De Jonge, 's-Heer Arendskerke, 9. Hoekman en zoon, Goes, 10. Joh. van 't Westeinde, Heinkenszand. Rayon 5: 3207 jonge duiven, 1223,77mpm: 1. J. Wilderom, 2, 6 en 8. Comb. Jeremiasse, 3 en 7. J. Bras, allen Wemeldinge, 4. K. Nie- meijer, Hansweert, 5. C. Duinker- ke, Wemeldinge, 9. M. Hengsdijk, Kapelle. Rayon 6: 2075 jonge duiven, 1219,34mpm: 1. J. Bolier, Scherpe nisse, 2. A. Capelle, Oud-Vosse- meer, 3. R. van de Linde, Zierik- zee, 4 en 5. P. Ha vermans, Oud- Vossemeer, 6. Comb. Van der Kamp, Noordwelle, 7 en 10. J. den Hengst, Zierikzee, 8. T. Winkels, Oud-Vossemeer, 9. A. Romyn, Dreischor. Rayon 7: 3554 jonge duiven, 1275,93mpm: 1. A. Walraven, Oost-Souburg, 2 en 4. G. de Nooijer, Arnemuiden, 3. K. Kwek- keboom, Nieuw en St.-Joosland, 5. W. Minderhoud, 6. K. Minder- houd, 7. M. van Alphen, allen Westkapelle, 8 en 9. K. Wielema- ker en zoon, Oost-Souburg, 10. Dennis van Belzen, Arnemuiden. De Zeeuw Goes, 723 jonge duiven, 1273,67mpm: 1, 2 en 3. J. Steen hard, 4. J. de Witte, 5. P. Vaes, 6. L. de Putter, 7. A. merison, 8. A. Mul ders, 9. D. Wagenaar, 10. N. de Nooyer. Fondclub Terneuzen, 57 oude dui ven, 906,69mpm: 1. J. Dobbelaar, Kloosterzande, 2. G. Snelders, Sas van Gent, 3, 6 en 9. J. Ridderhof en zoon, Kloosterzande, 4 en 5. Sj. van de Velde en zoon, Breskens, 7 en 8. A. de Smit Jr., Sluis, 10. A. de Bruijne, Sluiskil. >r de 24 uur van Oostburg, die zit in een stijgende lijn. Kwa- teams aan de start, nu kon Aa- meedelen dat zich al treden. Tonny Welle, ex-Pussy" cat, komt om 22.15 uur aan <je beurt en de klapper is ongetwij- feld Saskia en Serge, die o 23.30 de 'Nacht van Oostburg op gang zullen brengen. Een karao- keshow is gepland op zaterI om 13.00 uur en duurt tot Is- uur. Om 21.00 uur gaat dan ee discoshow, met medewerking van de Twilight Road Snoi Schuimpartij, van start daarin opgenomen een lasers no Licht der Goden. De Stichting Autocross Zeeuw* Vlaanderen verzorgt bovencn op zaterdag om 15.30 uur aantal behendigheidsproeven het Ledelplein. Jansen: „NieuW is de omlijsting op zaterdag vond. In het verleden was prijsuitreiking en dan was afgelopen. Om negen uur waSj.0 les en iedereen verdwenen, hebben we met de Zeeui Vlaamse primeur van de la show iets binnen kunnen n mede dankzij Lucien van Broecke, dat moet aanslaan. t- dat betekent dat ons evenei met' uik pas rond de klok van twee zaterdagnacht afgelopen zijn." ZomeiQSids DINSDAG 30 JULI 1996 ■I iDe Monarch of the Seas, een van de luxere cruise schepen ter wereld. foto-s peter stigter ,-v. %ea#'«g 'Een cruise is een grote roze wolk van plezier, zon en water. Maar wie wil, kan ook sportief bezig zijn. Door Jetty Ferwerda En daar komen de tranen. De af- scheidsrevue The Farewell Show, waarin een deel van het cruise- personeel zingt, acteert en danst, weet het hart van de passagiers te raken. 'You were wonderful pe ople. We love you.' Met de laatste buiging van de artiesten dringt de harde werkelijkheid tot de aanwezigen door: het is over. Binnen 24 uur wachten de afwas en de kinderen weer, breekt de dagelijkse sleur van opstaan, werken, boodschappen doen en koken aan. De zaal zucht. De loopplank is de brug tussen droom en werkelijkheid. Aan de ene kant de wereld van douane, paspoorten en registratie, aan de andere kant de grote roze wolk van plezier, zon en water. Wie die wereld binnentreedt, waant zich vanaf het eerste moment acteur in een vreemd toneelstuk, waarin bet personeel de grote lijnen van het script bepaalt en de passa giers mogen improviseren zoveel als ze willen en elke dag voor een andere hoofdrol kunnen kiezen. De bemanning speelt maar één rol, die van Grote Verwenner. Het decor is het schip Monarch of 'he Seas van Royal Caribbean Cruise Line, een van de grootste cruiserederijen ter wereld. Een modern schip (zeg nooit bootmet de typisch kitscherige Ameri kaanse inrichting van messing, roze hoogpolig tapijt en glas. Van binnen oogt het als een glimmen- de stad, de ruim 2300 passagiers <hjn er nauwelijks in terug te vin den. Verschillende dekken zijn rondom te bewandelen. En op de bovenste vier verdiepingen be vinden zich de bars, de bioscoop, de nachtclub, het casino, de sau- na, fitnessruimtes en diverse eet- Selegenheden. En natuurlijk de z*em- en bubbelbaden, gevuld met zeewater en omringd met lig stoelen. En dat allemaal bij de Pnjs inbegrepen. Overgeven Een cruise is één lange aai over de bol. Soms tot vervelens toe. Negen dagen lang, van s'och- dag gerookte zalm bij het ontbijt? Komt voor elkaar. Een handdoek voor een dagje aan het strand? Wordt geregeld. Maar ook onge vraagd probeert de bemanning elke passagier in de watten te leggen. Het is een kwestie van je er aan over geven. Maandag. De eerste dag en de enige 'zeedag' van de reis, waar op geen haven wordt aan gedaan. Het weerrapport meldt voor die dag: zonsopkomst om 6.03 uur, temperatuur 29 °C, een licht briesje. In de patrijspoort spie gelt de schittering van de golven en het uitzicht is dat van een Ca- ribisch zeeblauw overvloeiend in een Caribisch hemelsblauw. De eerste deelnemers aan het fit nessprogramma, opvallend veel dertigers met een beginnend buikje, lopen of dribbelen hun rondjes al vroeg over het dek. Lui kijken de anderen vanuit hun lig stoel of drijvend in het zwembad toe. Afvallen heeft geen zin op dit schip, waar dagelijks vijf a zes keer gegeten kan worden, waar de dinerkaarten zes gangen ver- tends vroeg tot 's avonds laat. melden en waar om twaalf uur 's nachts het middernachtsbuffet lonkt. En alle eten is gratis. 'Wenst u een cocktail, madam.'!,' vraagt de ober om vijf uur 's mid dags met een dienblad vol drank jes. Ais hij de Pina Colada aan reikt, begint op de achtergrond een steelband te spelen en ver mengen de Caribische klanken zich met het geluid van geplons en joelende kinderen in het zwembad. De dag is voorbijge gleden met staren over een uitge strekte zee, het volgen van de vliegende vissen, dobberen in het zwembad en het observeren van de verbeten gokkers in het casi no. De quiz, het aquajoggen, de bingo en de lessen servetvouwen zijn aan de aandacht ontsnapt. Maar de avond is nog lang, met de Welkom Aan Boord-party, de show van The Platters en Karao ke in het vooruitzicht. Bij dit toneelstuk op zee hoort een verkleedpartij. En die vindt zo'n beetje elke avond plaats. Vooral het diner en de verschil lende party's nodigen uit tot aan kleden. Mannen moeten op z'n minst een colbert en stropdas aan, vrouwen een nette broek, jurk of rok. Twee avonden zijn de diners formeel en dan misstaan een smoking of avondjapon niet. De verschillende nationaliteiten aan boord (een meerderheid van Amerikanen, veel Zuid-Amerika nen en enkele Europeanen) is me de af te zien aan de manier van kleden. De Caribische vrouwen in felgekleurde glitterjurken, de Italiaanse in ingetogen pakjes en de Amerikaanse dames in een ratjetoe aan stijlen. Mannen on derscheiden zich nauwelijks van elkaar, behalve die ene, prachtige neger met z'n getoupeerde haar en jasje in goudkleurige brokaat en van diezelfde stof een vlinder- strik en schoenen. De vroege ochtenden zijn het aangenaamst. Geen bemannings- glaasje water 's nachts? Geen PMbleem. Op verzoek komt de Purser het je brengen. Liever elke Van binnen oogt het cruiseschip als een glimmende kitsch- stad. The Monarch of the Seas behoort tot de tien schepen tellende vloot van Royal Caribbean Cruise Lines, een van de grootste crui serederijen ter wereld. Het schip is 268 meter lang, 32 meter breed en heeft een diepgang van 7,6 meter. De internationale beman ning telt 827 personen. Er kunnen zo'n 2354 passagiers mee. Er zijn elf openbare verdiepingen, dekken genoemd, waarvan een deel uitsluitend ruimte biedt aan hutten en een deel aan enter tainment. Voor medische zorg is een ziekenhuis ingericht en staan een arts en operatieteam dag en nacht klaar. Dagelijks maakt het keukenpersoneel zo'n 15.000 maaltijden klaar. Er zijn drie keu kens en een eigen bakkerij. Alle afval wordt aan boord verwerkt, gescheiden en uiteindelijk recycled. De komende twee jaar rollen nog eens vier nieuwe RCCL-schepen uit het dok. Zij zijn dan op dat moment de modernste en snelste cruiseschepen ter wereld. Volgend jaar juli gaat de Enchantment of the Seas haar route in de Middelandse Zee varen. De gemiddelde leeftijd van de cruisepassagiers is 35 jaar. Zo'n twintig procent is al eens eerder met een cruise meegeweest. De afgelopen jaren is het aantal geboekte cruisevakanties in Neder land met tien procent gestegen, mede door de toegenomen korte vakanties. Er zijn diverse cruisemaatschappijen en reisorganisa ties met cruises in hun programma; bij de reisbureaus zijn hun brochures verkrijgbaar. Net als bij hotels is sprake van drie-, vier- of vijfsterren cruises. Eten en entertainment zijn bij de prijs inbegrepen. Voor drankjes en excursies moet apart worden betaald. lid dat zich met je bemoeit. Geen kwebbelende dames of jolige mannen, maar rust. Het gekrijs van de zeevogels, het zachte ge brom van de motoren, het geruis van het water. En de zonsopgang, met de contouren van voorbijglij dende eilanden in de optrekken de ochtendmist. Contouren die zich steeds duidelijker aftekenen, naarmate het schip een haven dichter nadert. Wat wordt 't van daag? Barbados, Antigua, Marti nique, St. Maarten of St. Tho mas? De zachte wind brengt af en toe een vleug eilandgeuren mee. Een melange van diesel met kruiden, vochtige grond, zweterig asfalt en vis. Het schip komt langzaam tot leven, wanneer de kapitein de passagiers om acht uur wakker maakt met een opgewekt 'Gooooodmorning ladies and gentlemen, welcome to Barba dos'. Excursiegroepen drommen samen, dames met dollartekens in hun ogen reppen zich naar de taxfree-winkels om parfum en juwelen in te slaan en avonturiers huren een auto om het eiland in vogelvlucht te verkennen. Veel tijd is er niet, stipt om vijf uur in de middag vaart het schip weer weg. Met of zonder alle passa giers. Waterlanders Na negen dagen valt het doek. De emoties worden de laatste avond behoorlijk op de proef gesteld. Niet alleen de Farewell Show doet de waterlanders stromen. Ook tijdens het afscheidsdiner pinkt menigeen een traantje weg. De obers voeren een sentimentele act op met vlaggetjes en polonai se, terwijl ze 'It's a small world after all' brullen. Tafelgenoten die elkaar een week geleden nog niet kenden, pakken geroerd el- kaars hand en zwaaien op de maat van de muziek mee. De volgende dag verdringen die zelfde mensen elkaar op de loop plank met hun volgepropte tas sen en walsen ze met hun koffers over andermans tenen. Ze pikken de taxi, die toch écht voor iemand anders bedoeld was, weg en blaf fen de hulpvaardige bagagesjou wers in onbeschofte woorden af. Welkom in de gewone wereld. De volgende dag was Harmen/Herman een en al voorkomendheid. Hij vouwde meteen de luchtbedden en slaapzakken op, haalde vers brood, zette koffie en veegde zelfs ons 'voorplein' aan. Na het ontbijt deed hij de afwas en hij complimenteerde Betsy meerma len met haar leuke jurk. Hij plakte Billy's fietsband en hij gaf zelfs de tuinkabouters wa ter. Toen-ie na de gedane arbeid naast me kwam zitten, voerde-ie zelfs hele gesprekken met me over onderwerpen die mij na aan het hart liggen. Hij liet niet na om mij bij voortduring gelijk te geven en steeds maar 'Goh, Gijs wat weet jij toch veel' te zeggen. Halverwege de middag, toen Harmen/Herman met Violina naar de juwelier in het dorp was om voor haar een armbandje uit te zoeken, verzuchtte Betsy: "Gijs ik word helemaal iegelig van die Herman. Hij is zó vriendelijk en zó aardig dat ik hem wel op zijn gezicht zou kunnen slaan om hem te dwingen eens flink te boeren, te ruften of in zijn neus te peuteren. Ik krijg er wat van. Met zo'n griezel laat ik ons Violien niet omgaan, hoor. Ik begreep wel wat ze bedoelde, maar aan de andere kant was ik wel blij dat er eindelijk eens iemand in de buurt was die mijn in tellect op waarde wist te schatten. Om Betsy gerust te stellen zei ik dat Herman vast wel weer bij zou draaien. Toen we 's avonds terugkwamen van de bingo, bleek de voorraad kast zo ongeveer geplunderd. De halve caravan zat onder de jam- vlekken, in het eierdoosje zaten alleen nog maar gebroken scha len, de cola was op en een spoor van verkruimelde chips liep rich ting Hermans slaapzak. „Hè, hè, gelukkig" zei Betsy, „Harmen is terug." Wordt vervolgd Lelystad (anp) - De dijken die het land tegen het water be schermen, verdienen streling, vond kunstenaar Peter Baren. En wie kunnen beter aaien dan de dijkenbouwers uit de jaren vijftig? Baren bevestigde de af gietsels van de mannenhanden achter een tractor, die dage lijks op de dijk ten noorden van Lelystad op en neer rijdt. De vingertoppen van de mannen beroeren zachtjes het gras. Het strelen van de dijk vormt onderdeel van Dijkwacht 1996, het kunst- en poëzieproject waarmee de provincie Flevo land haar tienjarig bestaan viert. Vijf kunstenaars maak ten een tijdelijk werk. De ge dichten van vier schrijvers - Jan Wolkers, Marga Minco, Remco Campert en Ed Hoornik - blijven permanent staan. An dere Dijkwachters zijn Annet Bult, Erick de Lyon, Marcel van Campen en Eleni Tzatza- los. Ook bezoekers mogen de dijk strelen. In een houten keet kunnen ze een afdruk van hun hand laten maken, die later aan de machine komt-te hangen. Elke week ververst de kunste naar de blauwgekleurde han den. Naarmate de tijd vordert zullen de veelal geaderde, grof- fe vuisten van de dijkaanleg- gers zijn verdwenen. Na afloop van het project, dat tot 19 au gustus duurt, kan iedereen 'zijn' hand weer ophalen. De literaire verzen en kunst werken zijn te zien op de vier sluitgaten van Flevoland, de plekken waar bij het dichten van de dijk het laatste schepje zand werd gegooid. In 1940 dichtten de landaanwinners de dijk bij Urk met het puin uit het platgebombardeerde Rot terdam. Zeewolde was in 1967 als laatste aan de beurt. Het idee voor de literaire stenen ontstond door het dichten van de dijk letterlijk te nemen. Alle deelnemers lieten zich in spireren door de omgeving. Op de koudste winterdag van het afgelopen jaar maakten ze een rondrit over de dijken, vertelt projectleider Henk Baars. Bij een gevoelstemperatuur van min 35 graden bleek het prak tisch onmogelijk de bus te ver laten, maar de deelnemers wa ren volgens Baars razend en thousiast. Het nieuwe land met de kaarsrechte vlakverdeling deed denken aan schilderijen van Mondriaan. De gedichten van Wolkers, Minco en Campert zijn speciaal voor Dijkwacht gemaakt. De overleden dichter Ed Hoomik is vertegenwoordigd met 'Het nieuwe land'. „De meeuw, die vroeger over het water vloog, verwondert zich: hier viel de aarde droog. Vergane schepen rusten in mijn koren. Ik ben nieuw land; ik ben maar pas geboren." Het gedicht van Wolkers staat vlakbij de strelende handen van de dijkaanleggers. Eerder deze week onthulde de burge meester van Zeewolde het ge dicht van Marga Minco. De li teraire blokken van Campert (bij Schokkerhaven)) en Hoor nik (bij Urk) zijn in augustus en september klaar. Een toer langs de vier sluitga ten is niet zo eenvoudig. Er rijdt geen speciale kunst- en poëziebus. Vervoer per auto lijkt misschien het gemakke lijkst, maar enkele projecten zijn uitsluitend per fiets of te voet bereikbaar. Bij de VW en enkele kunstmusea liggen fol ders met een routebeschrijving. Het kunstwerk van Annet Bult vereist een wandeling van an derhalve kilometer. „We ma ken het bezoekers enorm moei lijk," erkent projectleider Baars. Maar hij ziet dat niet als een probleem. „De wandeling naar Bults werk is prachtig. Mensen moeten er iets voor doen." Bult begon in april met de voorbereidingen van haar groeiende kunstwerk. Met be hulp van een computer zaaide ze een stuk land van bijna 100 bij 130 meter in met korenbloe men en tarwe. De zwarte ko renbloemen vormen de letters van de dichtregel van Hoornik, Vergane schepen rusten in mijn koren. De tekst is vanaf de dijk nu nog niet te lezen, maar Bult verwacht dat dat rond septem ber, wanneer het tarwe geel is, wel het geval is. De tractor met de strelende handen rijdt dagelijks van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag en zondag kunnen bezoekers hun hand laten ver eeuwigen. Den Haag (anp) - Het Museon in Den Haag heeft een zaal ingericht over het waterbeheer in Nederland. Het publiek kan er vanaf 6 augus tus terecht. 'Waterland, van deltawerk tot vistrap' is de titel van een semi-perma- nente expositie over de grote betekenis van water in ons dagelijks le ven en voor het gehele natuurlijke milieu. De Waterland-tentoonstelling belicht de wereld van het technische en natuurlijke waterbeheer. De bezoeker kan zich onder meer een beeld vormen van toekomstige bedreigingen als het stijgen van van de zee spiegel in combinatie met het inklinken en het dalen van de bodem. Tegelijk met de opening van deze ruimte ontvangt het nabijgelegen Nederlands Congresgebouw de deelnemers aan het 28e Internationale Geografische Congres. Dit heeft plaats van 4 tot 10 augustus met als centraal thema de rela tie tussen land, water en de mens.

de Stem | 1996 | | pagina 17