DE STEM wil rovincie subsidie-overzicht lelgië doet voorlopig niet mee aan bestrijding muskusrat 'Goeci voor de sociale contacten9 Bejaardenraad vreest voor voortbestaan ziekenhuis Oostburg Axelse chauffeur zit vast in Belgische cel DOLLE DWAZE DAGEN syaa rpü&a □or. wmm 9 Samenwerking binnen hulpverlening jeugd is nog niet optimaal modes Arrestant9 blijft zitten llministrateur van Zeeland Studiecentrum kan elke gulden verantwoorden Na veroorzaken ongeval met drie doden 31 juli -1-2-3 augustus oostburg fd wil. Je weet niet eens helemaal niet t zo bijzonder. Het C1 I Geuze, Hoofd van de afdeling mus- 'Otulisme in Middelburg Zeeland heeft nu al drie graancirkels VERENIGING Van onze verslaggever Oostburg - De Bejaardenraad West-Zeeuws-Vlaanderen vreest voor het voortbestaan van het ziekenhuis in Oostburg in de hui dige vorm. Deze ontwikkeling is een groot probleem voor de ouderen in de regio (ruim twintig procent van de bevolking). Het gaat dan om zaken als een beperkte mobiliteit van ouderen om naar het ziekenhuis in Ter- neuzen te gaan als het Oostburg- se hospitaal verdwijnt, een ver dergaande vergrijzing door een mogelijk verlies van werkgele genheid bij het verdwijnen van het ziekenhuis en het dreigend isolement van ouderen bij een opname buiten hun eigen regio. De Bejaardenraad maakt de vrees kenbaar in een brief aan de fracties van de politieke partijen in West-Zeeuws-Vlaanderen en aan de commissie Beoordeling Ziekenhuissituatie Zeeuws- Vlaanderen. Deze commissie on derzoekt in opdracht van onder andere ziekenhuisdirectie en zorgverzekeraars de meest ge wenste ziekenhuisstructuur in Zeeuws-Vlaanderen voor de toe komst. Onrust De onderzoeksopdracht heeft volgens de Bejaardenraad grote verontrust veroorzaakt bij de vertegenwoordigers van de ouderenorganisaties en hun ach terban. Er. is met name in de kleine West-Zeeuws-Vlaamse dorpen praktisch geen openbaar vervoer voor ouderen naar Ter- neuzen als het ziekenhuis dicht gaat en het aanvullend vervoer is volgens de Bejaardenraad te duur. Door het dreigende verlies van werkgelegenheid en vergrij zing wordt, verder gevreesd dat er nog meer voorzieningen verlo ren gaan. Ook het dreigend iso lement van ouderen bij zieken huisopname in een andere regio ervaart de Bejaardenraad als be dreigend. „Daarom vragen wij met klem al het mogelijke te doen het zieken huis in Oostburg te behouden. Wij zouden het ten zeerste op prijs stellen als het gewenste zie kenhuismodel wordt benaderd vanuit de mogelijkheden en on mogelijkheden van de (oudere) patiënten," maakt het bestuur van de Bejaardenraad in de brief duidelijk. Stemmingmakerij De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D T) in Oostburg maakt de Bejaardenraad in een reactie duidelijk al vele jaren de verontrusting uit te spreken over de ingrijpende uitholling van het Antoniusziekenhuis in Oost burg. „Het zal u ook bekend zijn dat ons raadslid A. Heijboer zich al vele jaren als een 'roepende in de woestijn' inzet voor het be houd van het ziekenhuis. Onze fractie is teleurgesteld over de te late bijval van deze en gene, te meer omdat wij al meerdere ma len zijn beschuldigd van 'stem mingmakerij'. Ook vinden wij dat het college, de leden van de gemeenteraad en de hele West- Zeeuws-Vlaamse bevolking met een 'kluitje in het riet' wordt ge stuurd door de handelwijze van het huidige bestuur van de Zie- kenhuisgroep Zeeuws-Vlaande ren," aldus fractievoorzitter L. Baarends van D T. Van onze verslaggever Dendermonde (B) - De 56-jarige Axelse vrachtwagenchauffeur, die vorige week donderdag een ongeval op de Expresweg ver oorzaakte waarbij drie doden vielen, zit vast in een Belgische cel. Onderzoek toonde aan dat de man tijdens het ongeval onder invloed van drank verkeerde,1.66 promil le, driemaal zoveel als toegestaan. De vrachtwagen van de Axelaar reed op twee personenauto's, die achter elkaar stil stonden voor het rode stoplicht op de kruising bij Sint-Gillis-Waes. De gevolgen waren verschrikke lijk. Beide personenauto's vlogen in brand. In de eerste auto over leed een 50-jarige inwoner van Duffel (B), zijn vrouw werd met zware brandwonden overgebracht naar een ziekenhuis in Antwer pen. In de tweede auto hadden twee Fransen, die werkzaam wa ren in de kerncentrale van Doel, geen schijn van kans. Zij overle den ter plaatse. De chauffeur uit Axel, die de Duitse nationaliteit bezit, ver klaarde niet te hebben willen rem men om acheropkomend verkeer niet in gevpar te brengen. Volgens hem waren de twee stil staande personenauto's hem kort tevoren gepasseerd en remden zij hard toen de lichten op rood sprongen. De Belgische justitie twijfelt aan die verklaring omdat op het wegdek ter plaatse geen remsporen werden aangetroffen. Getuigen hebben verklaard dat beide auto's de vrachtwagen ruim voor de kruising waren gepas seerd. (ADVERTENTIE) Janneke Frijmann zit in de Werkgroep Zeeuws-Vlaanderen van de Zeeuwse Organisatie van Blinden en Slechtzienden (ZOBES) en is betrokken bij het organiseren van de tandemtochten voor visueel gehandicapten. foto wim kooyman DINSDAG 30 JULI 1996 Zeeland Van onze verslaggever Renesse - De arrestant achterin de politie-auto vertrekt geen spier. Zelfs niet als de twee agenten zijn uitgestapt en een voorbijganger hem toesist dat de kust veilig is. „Ze staan nu met hun rug naar je toe. Snel wegwezen Maar de arrestant veroert zich niet. Hij glimlacht slechts en geeft te kennen dat-ie blijft zitten waar-ie zit. li onze verslaggever «/Oostburg - Een grensover- iijdende samenwerking tussen Land en België voor wat betreft lauskusrattenbestrijding komt iralsnog niet van de grond. De rjntwoordelijke Belgische instan- s lieten de Zeeuwse waterschap- is namelijk onlangs weten eerst za- sj te willen doen met Frankrijk. kusrattenbestrijding van de provincie Zeeland, maakte dat gisteren bekend. Aan België werd gevraagd samen te werken bij de bestrijding van muskus ratten omdat er nogal wat grensover schrijdende kreken en waterlopen zijn. Geuze beweert niet dat alle muskusrat ten uit België komen, maar een samen werking zou wel een stuk effectiever werken om dit beest te bestrijden. „Dat was ook de reden waarom wij het voorstel deden om samen te werken. We zouden dan ook in aanmerking komen voor de Europese 5B-gelden. Maar Bel gië liet weten eerst samen met Frank rijk de bestrijding van muskusratten op poten te willen zetten. Ons voorstel is daarom op een laag pit je gezet. Jammer, maar dat hebben we te accepteren. Dat wil overigens niet zeggen dat een samenwerking van de baan is. Wellicht komt een samenwer king over een paar jaar wel van de grond." Om de muskusrat nog effectiever te be strijden start waterschap Zeeuwse Ei landen donderdag met een campagne in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat om het beheergebied van waterschap Het Vrije van Sluis. Er worden drie man extra ingezet gedurende 2,5 dag per week. Momenteel zijn twee muskusrat bestrijders fulltime actief in West- Zeeuws-Vlaanderen en een voor vijftig procent. Het is de bedoeling het komende half jaar tussen de vijf- en achtduizend muskusratten meer te vangen. Momen teel worden op jaarbasis zo'n tiendui zend muskusratten per jaar in West- Zeeuws-Vlaanderen gevangen. „West- Zeeuws-Vlaanderen is van oudsher een gebied waar veel muskusratten voorko men. Door middel van deze campagne proberen we daar iets aan te doen. Exacte cijfers zijn moeilijk te noemen maar ons streven is de vangst van zo'n vijftienduizend muskusratten op jaar basis. De campagne start donderdag in het buurtschap Nummer Een en neemt on geveer anderhalf jaar in beslag. De tipgever haalt de schouders op. Waarom zijn 'goede raad' zo maar in de wind geslagen wordt, is hem onduidelijk. Hij loopt door. Mokkend over zo veel ondankbaarheid. Wellicht had de tipgever er an ders over gedacht, als hij gewe ten had dat de 'arrestant' hele maal geen arrestant was, maar een Duitse politieman in bur ger. Samen met drie collega's verleende hij het afgelopen weekeinde assistentie aan de Zeeuwse politie op Schouwen- Duiveland en Walcheren. onze verslaggever brdenburg/Middelburg - je provincie Zeeland Lagt het Zeeland Studie- jntrum in Aardenburg Irantwoording voor de tsteding' van ruim ander live ton projectsubsidies ein de jaren 1993/1994 het centrum zijn ver- fcekt. Voor 1 september loet de gevraagde infor- [atie op de Middelburgse pelen liggen. fit de jaarrekening 1994 blijkt ii er een totaal subsidiebedrag 199.535 gulden wordt verant- joord. Hoe het bedrag verder is imengesteld wordt niet duideljk maakt," aldus de provincie in d brief aan het studiecentrum. |i provincie somt in de brief de «ruste projectsubsidies op. Het lat om studie- en conferentie- tgen, cursussen en kadervor- ®g plus deskundigheidsbevor- ing. Al bij al werd hiervoor §5.610,95 provinciegeld be- liikbaar gesteld. lidelijkheid Iddelburg wil nu vóór 1 sep- lmber 1996 duidelijkheid over j besteding van de verstrekte Ibsidiebedragen. Alle subsidie- Iderdelen moeten apart verant- |oord worden door middel van financieel overzicht en een |ecouritantsverklaring. het overzicht moet blijken joeveel de kosten en de opbreng- Jtn per onderdeel hebben bedra- |n. De bij het overzicht beho- accountantsverklaring loet ons duidelijk maken dat de ■gevoerde bedragen juist zijn," o staat te lezen. Mochten be- lalde activiteiten waarvoor geld •verstrekt, niet zijn doorgegaan, jai wil het provinciebestuur dat Ik wel weten. loods wil men bewijsstukken bij in verstrekt financieel overzicht P een studiedag voor het vrij- Uigerswerk, gehouden in 1994. [oekwerk oinistrateur F. Hamelink van 'eland Studiecentrum bevestig- gisteren de brief van de pro- pie gehad te hebben. a ervan uit dat wij elke gul- jon kunnen verantwoorden, laar het zal wel wat zoekwerk losten. De afgelopen jaren zijn er |w verschillende besturen en Itaiimstrateurs geweest. Ook jas niet altijd duidelijk welke joppeling er tussen subsidies en Neeten lagen," zo zei hij. fat het verleden het huidige stu- f'rentrum - thans onderdeel 11 het Slotemaker de Bruine In- ÏMimt - achtervolgt, was volgens Pamelink niet het geval. „Die fju hebben we achter de rug. Ik Jjk liever vooruit. ',sn onze correspondent ■'iddelburg - In Middelburg zijn I' afgelopen week op diverse Biaatsen gevallen van botulisme FWekt. De gemeente heeft in- paaels enkele tientallen dode I®den en meerkoeten aangetrof- en opgeruimd. Besmette nog en zijnde eenden zijn naar l'l Middelburgse vogelopvang- De Mikke gebracht. F'Ulisme is een besmettelijke fons van voedselvergiftiging, L'verzaakt door een bacterie. L ^schijnsel doet zich met I ante 's zomers voor wanneer de N'ertemperatuur hoog is. De ItrÜf6 ?oc*e eenden werden ge- l "den in het park Toorenvliedt. I ^«dvoerder van het Rijks- I, voor Volksgezondheid |ni «üeuhygiëne (RIVM) sluit ■dp U1! botulisme ook in lonJfef van Zeeland de kop zal ■Weken. Het is niet voor het eerst dat Duitse politiemensen assiste ren in Zeeland. Ook tijdens het pinksterweekeinde was een aantal present. Bedoeling van de samenwerking is het slech ten van barrières op het gebied van taal en wetgeving. De Zeeuwse politie is tevreden over de samenwerking. De Duitsers verleenden onder meer assistentie bij aangiften, aanrijdingen en het verwijde ren van illegale kampeerders. In het najaar wordt de samen werking geëvalueerd. Van onze verslaggever Middelburg - De samenwer king tussen het Jongeren Ad vies en Informatie Bureau (JAIB) en de Stichting Vrij willige Jeugdhulpverlening is nog niet optimaal. Het blijft moeilijk tot afstemming en kwaliteitsontwikkeling te komen. Het bestuur van de Stichting Jeugdzorg Zeeland constateert dat in het jaarverslag over 1995. Het bestuur schrijft de moeilijk heden toe aan het grote verloop van de vrijwilligers en stagiaires die de hulpverlening bieden en waar het merendeel van de bu reaus van het JAIB op draaien. „Daarmee blijft het moeilijk tot afstemming en kwaliteitsontwik keling te komen." Het bestuur van de stichting constateert wel dat de bureaus van het JAIB zich het afgelopen jaar nadrukkelij ker hebben geprofileerd. Met de opening van een bureau van het JAIB, in Terneuzen en een open dag in het JAIB Middelburg is de naamsbekendheid vergroot. Daarnaast heeft het uitbrengen van folders ook meegewerkt aan de naamsbekendheid. De hulpverlening zoals die vroe ger bij het voormalige JAC is ge geven is vooralsnog gehand haafd. De doelgroep raakt hier door niet tussen wal en schip. Het verschil is dat de hulpverlening van het JAC nu is losgeweekt van de advies- en informatiefunctie. De JAC-hulpverlening zit rfu op hetzelfde spoor als de ambulante hulpverlening. Maar beide va rianten moeten dus dichter naar elkaar toegroeien. En dat is vorig jaar dus nog niet helemaal ge lukt. Het bestuur constateert verder dat de opvoedtelefoon een succes lijkt. Spel- en opvoedingsvoor lichting maakt vanaf '94 deel uit van de Stichting Jeugdzorg Zee land. De opvoedtelefoon werd vorig jaar operationeel. Vier nieuwe medewerkers bemannen drie uur in de week de telefoon. Het gaat om een anonieme vorm van hulpverlening waarbij ouders in een vroeg stadium on dersteuning kunnen krijgen of wordt aangeboden bij opvoe dingsproblemen. Landelijke re- gistratiecijfers geven aan dat er veelvuldig met de opvoedtelefoon wordt gebeld. De preventiemedewerker van Spel- en Opvoedingsvoorlichting is nu bezig met het ontwikkelen van een opvoedbureau. Hier geldt hetzelfde principe als bij de op voedtelefoon. Met het verschil dat ouders bij een opvoedbureau hun vragen en problemen kunnen voorleggen in een persoonlijk contact. Het is de bedoeling dat dit jaar de eerste opvoedbureaus van de grond komen. Terneuzen - Voor de derde keer in een week tijd is giste ren een mysterieuze graan cirkel ontdekt. Dit keer is een exemplaar aangetroffen op een landbouwperceel in 's Heerenhoek. De Graauwse akkerbouwer K. Steijaert had begin vorige week de Zeeuwse primeur van de graancirkels, die op onverklaarbare wijze om de zoveel tijd wel ergens ter we reld opduiken. Na de cirkel in de graanakker van Steij aert dook er ook eentje op in een graanveld bij Bruinisse. Door Peter van den Assem Sluis - Fietstochten organise ren voor mensen met een vi suele handicap kan niet Ja wel hoor, zolang de blinde of slechtziende het visueel ver mogen van een ander kan 'le nen'. De Werkgroep Zeeuws- Vlaanderen van de Zeeuwse Organisatie van Blinden en Slechtzienden (ZOBES) orga niseert al zeventien jaar van deze tandemtochten, waarbij zogenaamde voorrijders als ogen voor ieder span dienst doen. Voor aanstaande zater dag staat de tweede tocht van dit seizoen op het pro gramma. Op tafel, bij Janneke Frijmann liggen de deelnemerslijsten, maar er staat geen letter op. Toch zijn ze net 'getypt'. In de gele kaartjes is een aantal punt jes geponst. Een blinde hoeft zijn vingers maar over het papieren relief te laten gaan, om te weten wie meefietst. Veel zienden zul len er geen chocola van kunnen maken; ze zijn blind voor het brailleschrift, niet gewend om op gevoel te lezen. Hoeft ook niet. Voor visueel gehandicapten ech ter is het een noodzakelijk hulp middel om te kunnen 'zien' wat er om hen heen gebeurt. Al le zend kunnen ze tot beeldvorming komen. Gebrek aan zicht is nu eenmaal wat anders dan gebrek aan visie. De werkgroep Zeeuws-Vlaande ren van ZOBES is min of meer uit nood geboren. Niet dat er geen activiteiten werden georga niseerd voor mensen met een vi suele handicap. Zeker wel: aan de overkant. „En het is voor veel mensen nogal een onderneming om daar naartoe te gaan," zegt Janneke Frijmann, die al vele ja ren deel uitmaakt van de werk groep. „Eind jaren zeventig werd ik gebeld om de organisatie van een gaaiboldag op me te nemen. Dat wilde ik graag doen. We zijn begonnen in Vogelwaarde en la ter zijn we naar St.-Jansteen ge gaan. Er deden toen heel wat mensen mee." Toch bloedde het gaaibollen voor visueel gehandicapten langzaam dood. Een alternatief diende zich aan. Een wandeling door natuur gebied Het Zwin legde de kiem voor de tandemtochten. tzn (1 ZD „De vraag was alleen: waar ha len we die tandems vandaan Ik dacht, laten ik maar beginnen in een gemeente waar ik bekend ben: Aardenburg. Ik heb toen ge beld met burgemeester Locke- feer. Ik wist eigenlijk niet goed wat ik moest zeggen, maar hij bood namens de gemeente een wagen aan om de tandems mee op te halen. Bovendien werden we uitgenodigd op het gemeente huis." De tandems werden gehuurd bij rijwielhandelaren in de omge ving. Diverse sponsors zorgden voor de broodnodige financiën. Het was aan Mies Bouwman en een inzamelingsactie op de telev isie te danken, dat de ZOBES en kele jaren later over een eigen 'fietspark' van dertien tandems beschikte. De stichting Ons Zee land bouwde een wagen, waarop de fietsen vervoerd konden wor den. En zo worden de tandems nog steeds kris kras door de pro vincie getransporteerd. Gemêleerd Drie elementen zijn essentieel om het bestaan van de fietstoch ten in Zeeuws-Vlaanderen te kunnen waarborgen: deelne mers, financiën en vrijwilligers. Aan het eerste geen gebrek. Het is een gemêleerd gezelschap, af komstig uit heel Zeeland, in leef tijd variërend van half twintig tot half zeventig. „De tandem tochten zijn heel belangrijk voor de sociale contacten," zegt Jan neke Frijmann, die zelf slecht ziend is. „Je kunt bovendien le ren om van de dingen te genie ten. Dat het heus niet alleen maar kommer en kwel is, als je blind of slechtziend bent. Er zijn mensen die denken: nu kan ik niets meer. Maar je zult zien dat je best nog een hoop dingen kunt doen. Daarnaast is het een goede manier om contact te houden met de valide wereld. Niemand hoeft ons zielig te vinden, we vragen alleen een beetje begrip." Voor wat hetreft de financiën, ach er kan natuurlijk altijd meer bij, maar gelukkig voor de werk groep zijn er nog diverse organi saties die graag geld beschikbaar willen stellen. Vrijwillige voor rijders zijn er in principe ook, maar die zijn niet altijd beschik baar. „We zouden er best nog een paar kunnen gebruiken. Een aantal slechtzienden wil ook weieens individueel wat gaan fietsen. Maar dat kan niet, omdat ze geen voorrijder hebben." Programma De tandemtocht van aanstaande zaterdag begint en eindigt in IJ- zendijke. De tocht voert door het Zeeuws-Vlaamse polderland schap, onder meer via De Braak man en Hoek, waar de lunch ge bruikt wordt. Er zijn twee routes samengesteld: 45 en 60 kilome ter. Bij aankomst in IJzendijke staan warme wafels en koffie klaar. ■Wie mee wil (liefst met voorrijder) kan contact opnemen met Janne ke Frijmann: 0117-461764. Wie zich aan wil melden als voorrijder kan eveneens met haar contact opnemen.

de Stem | 1996 | | pagina 13