DE STEM Badplaatsen gaan samenwerken 6De sfeer is weer heel relaxed' Uniforme bewegwijzering campings, hotels en attracties Clubhuis The Hogs na brandstichting in as Reddingsoefening op strand trekt veel volk Graancirkel Graauw trekt veel bezoekers Chauffeur wilde ton marihuana smokkelen EMEENTE ONTENISSE EMEENTE ONTENISSE Cadzand en Knokke willen beter gebruik maken van eikaars sterke kanten G WET GELUIDHINDER lENDMAKING Hulstenaar komt om bij ongeval met vlasmachine Boete voor 63 wildkampeerders Voortbestaan Blues Festival onzeker Bezoekers Beach Blues Festival genieten van muziek en strand besluit inzake de vaststelling van de waarde van de geluidsbelasting on ingen en van de maatregelen strek- gen van de geluidsbelasting binnen de wegen "Hulsterweg en Provin- Vogelwaarde en Terhole, gemeente 0, tweede en vierde lid, van de Wet uisvesting, Ruimtelijke Ordening en evolge het bepaalde in artikel 3 42 bestuursrecht (Awb) bekend, dat zij i 1996 de ten hoogste toelaatbare belasting heeft vastgesteld die de n gelegen aan de wegen "Hulster- athelijneweg en Hoefkensdijk" van- terweg en Provincialeweg" mogen effende woningen zijn gelegen in en Terhole, gemeente Hontenisse aan ten grondslag liggende stukken s. gedurende de bezwaartermijn ter iedzaken van de gemeente Honte- lein 1 te Kloosterzande, gedurende tot 12.00 uur en van 13.00 tot nnen deze stukken elke donderdag ermijn worden ingezien van 18.00 hiertoe een afspraak wordt ge- 600); Verkeerslawaai (De Beek 10 te werkdagen van 8.30 tot 17.00 lijst opgenomen van de betrokken bij behorende ten hoogste toelaat- uidsbelasting. ndienen van een bezwaarschrift be- artikel 6:7 Awb, zes weken. Deze ingang van de dag na die waarop I van publicatie bekend is gemaakt worden gericht aan de minister van 'mtelijke Ordening en Milieubeheer erkeerslawaai, Postbus 97, 3440 AB een datum en van naam en adres orzien. Duidelijk moet worden aan hef besluit bezwaar wordt gemaakt een kopie van het besluit worden tijdig bezwaar hebben ingediend, elijke uitnodiging voor een hoorzit- uisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Bureau Sanering Verkeerslawaai 1e herziening Kloosterzande Lamswaarde wethouders van Hontenisse ing aan het bepaalde in artikel op de Ruimtelijke Ordening 30 juli t/m 26 augustus 1996 de sector grondgebiedzaken ecretarie te Kloosterzande ter ontwerpplannen 1e herziening 2e herziening Lamswaarde in wijzigen van de bestemming plaatse van de firma's Cloosterstraat 67 te Th. Kindt Zn., Dreef 1 te mijn van tervisielegging kan zijn of haar zienswijzen over en kenbaar maken aan de an Hontenisse, Hof te CK te Kloosterzande. 9 juli 1996. ester en wethouders van se meester, B.J.M. Pauwels, wnd. :aris, E.A. de Schepper, wnd. erschap De Drie Ambachten P-VERKEERSBESLUIT ïstuur van het waterschap De maakt ingevolge artikel 3.12 van it bestuursrecht bekend met het heid op de weg en de bescher- ggebruikers op 11 juli 1996, nr. erp-verkeersbesluit te hebben een gedeelte van de Noorde van de N61Het betreft het ge legen tussen het kruispunt St. oorbij de westzijde van de brug neente Terneuzen. uit houdt in dat na een proefpe- |r genoemd weggedeelte defini- n tot verplicht fietspad. Persbesluit ligt vanaf heden ge- n voor eenieder ter inzage ter ng algemene zaken) van het wa- ferkdag van 09.00 uur tot 12.00 luur tot 16.00 uur. Wdt tegen vergoeding van de hrift van de ter inzage liggende t. •wijze m kunnen gedurende de termijn |ging hun gemotiveerde ziens- intwerp-verkeersbesluit schrifte- rengen bij het dagelijks bestuur Shap, Postbus 1107, 4530 GC ar in hun schriftelijke reactie om in in de gelegenheid gesteld hun g tot te lichten, tenzij een derge- elijk onredelijk is. estuur brengt degenen die een voren hebben gebracht op de 'ijze waarop de resultaten van de ■werkt door toezending van een iet besluit. Jli 1996. ijks bestuur voornoemd, uw, dijkgraaf wnd. nselee, loco-secretaris Zeeland MAANDAG 29 JULI 1996 A5 Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Zeeuws-Vlaanderen krijgt vol gend jaar een uniforme bewegwijzering van de yTWB naar campings, hotels en attracties. Dit systeem maakt een einde aan de huidige wir war van bordjes aan palen in allerlei vormen en kleuren waar de toerist vaak geen raad mee weet. Volgens P. de Keuninck van het 'Frisse Neuzen Aanjaagteam Cadzand' doet negentig procent van de ondernemers in Zeeuws-Vlaanderen aan dit pro ject mee. „Uiteraard een goede zaak want het wordt eens tijd dat er fatsoenlijke borden worden geplaatst. Dan zijn we eindelijk van die onduidelijke en vieze bordjes af. Volgend jaar is er een optimale beweg wijzering naar campings, hotels en attracties." Het plan voor een uniforme bewegwijzering werd vorig jaar gepresenteerd door het Toeristisch Bu reau Zeeuws-Vlaanderen. Directeur T. Maenhout van het bureau noemde de huidige verwijsbordjes aan palen net kerstbomen. „De huidige borden zijn niet goed voor de verkeersveiligheid en ze ontsieren het landschap," zei ze toen. „Ook de provincie hecht waarde aan uniformiteit," Het project uniforme bewegwijzering wordt voor de helft gesubsidieerd uit de pot van het Regionaal Ontwikkelings Plan (ROP). De recreatie-onderne mers doen ook een duit in het zakje. Een onderne mer moet 250 gulden betalen voor een naamsver melding op een bord. De blauwe borden met witte omlijsting worden geleverd door de ANWB. Maenhout deed toen een oproep aan de onderne mers mee te doen. De subsidie van het ROP wordt maar een keer verstrekt en dus zijn de ondernemers de helft duurder uit als ze later besluiten een bord aan te schaffen. „Negentig proeent van de onderne mers doet mee," maakte De Keuninck zaterdag dus duidelijk. Het Toeristisch Bureau noemt de unifor me bewegwijzering belangrijk voor de verdere ont wikkeling van de regio. Dat komt de herkenbaar heid en klantvriendelijkheid ten goede. Door Frank van Cooten Cadzand-Bad - Er komt een nauwere toeristisch-recrea-" tieve grensoverschrijdende samenwerking tussen de bad plaatsen Cadzand en Knokke. De eerste contacten zijn eerder dit jaar gelegd en worden deze winter verder uit gewerkt. Het uiteindelijke doel is beter gebruik te maken van eikaars sterke kanten. P. de Keuninck van het 'Frisse Neuzen Aanjaag team Cadzand' maakte dat za terdag bekend. Dit team voert allerlei initiatieven uit om de badplaats kwalitatief te verbete ren om onder andere beter te concurreren met vergelijkbare badplaatsen. Een van die initiatieven is een nauwere samenwerking met Knokke. „Vanuit het verleden zijn er al diverse contacten die we nu verder willen uitbouwen, Van onze verslaggever Graauw - Een 55-jarige man uit Hulst is gisteren om het leven ge komen bij een ongeval met een vlasmachine. Het ongeluk vond plaats aan de Willem Hendrikstraat in Graauw op een perceel landbouwgrond. Het slachtoffer zat op een pers en is daar tussen geraakt. Hij over leed aan zijn verwondingen. Van onze verslaggever Middelburg - De politie Zee land heeft in de nacht van zaterdag op zondag in totaal 63 wildkampeerders be keurd. De politie hield een controle op het illegaal kam peren in samenwerking met personeel van Staatsbosbe heer en de Koninklijke Ma rechaussee. In Groede en Breskens wer den twee personen bekeurd wegens het illegaal kampe ren. Op Walcheren werden 35 il legaal kampeerders betrapt, voornamelijk in Westkapelle en Domburg. In het Ooster- scheldebekken ging het to taal om 26 illegaal kampeer ders, voornamelijk rond Re- nesse. Ze kregen ieder een boete van 170 gulden. Van onze correspondent Groede - Het voortbestaan van het jaarlijkse Beach Blues Festival in Groede, dat afgelopen zaterdag weer door drie duizend muziekliefhebbers werd bezocht, is nog onzeker. Het clubhuis van The Hogs, de organisatoren van het Blues Festival, brandde namelijk gistermorgen af. Volgens de politie is de brand ingestoken met benzine. De Politie vraagt mensen contact op te nemen als ze iemand zijn tegengekomen die naar benzine rook. brand betekent voor The dogs een zware domper op dit overigens voor de rest prima verlopen festival. „We kregen venmorgen om half vier de po- utie op bezoek. Toen werd ons verteld, dat ons clubhuis in Nuis in lichterlaaie stond," al- ™s Louis Houdersteijn van the Hogs gistermiddag. „We ijn nog naar Sluis gereden, de otandweer was nog volop be- maar er was geen redden eer aan. Er staan alleen nog vier muren overeind. Er is sprake van brandstichting door benzine. We hebben met nie mand problemen en hebben nooit ruzie." Of een en ander ook gevolgen zal hebben voor het voortbe staan van het succesvolle Blues Festival kon de aangeslagen Houdersteijn gistermiddag nog niet zeggen. „We zijn tegen brand verzekerd, maat dit kost altijd geld. We zullen nu toch eerst weer geld voor ons club huis moeten hebben. Dit is een bittere pil. Er was een lekkere sfeer tijdens ons festival, maar dit is een zware domper, ieder een is hier erg down nu," aldus Houdersteijn gistermiddag. aldus De Keuninck. „Kijk, als het wat minder weer is heeft Cadzand momenteel te weinig te bieden. Knokke en omgeving daarentegen heeft wel diverse mogelijkheden in huis op maar zeven kilometer afstand. Denk maar aan het casino, diverse at tracties, Seaworld in Blanken- berge en de plaatsen Damme en Brugge." Kunst en cultuur Volgens De Keuninck willen Cadzand en Knokke ook geza menlijk nieuwe grensoverschrij dende activiteiten ontplooien. „Zoals bijvoorbeeld een kunst en cultuurroute. Deze route wil len we deze winter opzetten." Een verdere uitbouw van de sa menwerking is in de ogen van De Keuninck ook belangrijk om reeds gepresenteerde plannen verder gestalte te geven. Zoals bijvoorbeeld het plan voor een goede verbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en de Bel gische kust. Eerder dit jaar werd het idee voor een mono-rail ge lanceerd. Momenteel is een haal baarheidsonderzoek bezigm dat in september wordt gepresen teerd. Alhoewel deze studie dus nog niet is afgerond liet De Keunin ck zaterdag doorschemeren dat een mono-rail vanwege de enor me kosten te hoog is gegrepen. „Maar ja, je moet altijd hoger in zetten om iets voor elkaar te krijgen. Er moet in ieder geval een goede verbinding komen die ook buiten het zomerseizoen draait." Verlanglijstje Het Frisse Neuzen Aanjaagteam heeft nog. meer initiatieven in petto om gebruik te maken van de nog openstaande Euregio- gelden. Zo wordt deze winter ge probeerd al het strandmeubilair in de vorm van het logo van Cad zand te gieten. Daarnaast staat een goed toiletgebouw op het strand van Cadzand hoog op het verlanglijstje van het team. Ver der wil het team het stuk muur bij het haventje gebruiken om de geschiedenis van Cadzand weer te geven. In ieder geval worden vier informatieborden geplaatst in Cadzand waar al een stuk ge schiedenis van de badplaats op staat. HÈ - - -A ik-. V Bij de reddingsoefening op het strand van Nieuwvliet was ook een helikopter uit Koksijde van de Belgische luchtmacht betrokken. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Nieuwvliet - Badgasten op het strand van Nieuwvliet ter hoogte van het Badhotel en het strandpaviljoen Saint Pierre worden opgeschrikt door een explosie. Rook cir kelt in de lucht vanaf een zeil jacht. Paniek aan boord. Het strandwachtpersoneel roept direct de reddingsboot Prinses Margriet op die op haar beurt een helikopter uit Koksijde van de Belgische luchtmacht naar de plek des onheils roept. Er blijken twee zwaar gewonden te zijn. Het 'ongeluk' en de red dingsoperatie wordt aan het pu bliek uitgelegd door een speaker op het strand. Het gaat dan ook om een reddingsdemonstratie en - oefening, gisteravond gehouden door de strandbewaking van de gemeente Oostburg. Het talrijk opgekomen publiek, enkele honderden, krijgt een paar reddingsoperaties voorgeschoteld. De demonstratie met de helikop ter blijkt een van de meest specta culaire te zijn. De bemanning scheert een paar keer over het pu bliek heen om het spektakel extra luister bij te zetten. 'Gewapend' met fototoestellen en verrekijkers wordt het tafereel bekeken. De speaker maakt duidelijk dat het niet om een aflevering van Baywatch gaat. 'Een inmiddels beruchte serie voor het stand- wachtpersoneel. Dit personeel wil beslist niet met Baywatch worden vergeleken'. Naast de drie gemeentelijke red dingsboten doen ook de boten Margriet en Tuimelaar van de Ko-, ninHijke Nederlandse Reddings maatschappij en de Reddingsbri gade West-Zeeuws-Vlaanderen mee. De ambulancedienst liet ver stek gaan vanwege een geringe bezetting gisteravond. Monique Veldhuis van de strand bewaking legt het doel uit van de demonstratie en oefening. „Voor onszelf is het natuurlijk een prima oefening, maar ook de toerist kan nu zien dat de strandwacht meer doet dan alleen EHBO-verrichtin- gen. Dat is ook de reden dat er verschillende reddingsoperaties worden gehouden. Dan zien de mensen wat er allemaal bij komt kijken." De speaker maakt melding van een grote show en spectaculaire operatie. „Maar in tegenstelling tot Baywatch wordt er niet zo maar naar de boten in nood geva ren. Het inventariseren van de si tuatie en de communicatie zijn de belangrijkste onderdelen." Maar het publiek is uiteraard ge komen voor de grote show. Ze worden op hun wenken bediend. Een jongetje daarentegen blijft ongestoord met zijn schep in het strand wroeten. Voor hem is het strand veel belangrijker. De ontdekking van weer een wonderbaarlijke graancirkel in Graauw trok afgelopen weekeinde veel mensen naar die plek omdat ze geloven in de helende werking van zo'n cirkel. foto anp Van onze verslaggever Graauw - Honderden mensen bezochten het afgelopen weekeinde de graancirkel op de akker langs de Oude Graauwsedijk van landbouwer Karei Steijaert in Graauw. Onder hen veel mensen die denken dat van deze cirkel een heilzame werking uitgaat. Steijaert verwacht dat de be langstelling niet lang zal aan houden. „Over drie weken is de tarwe rijp en gaat alles er van af. Maar voor de mensen die nu komen, is de cirkel misschien een laatste strohalm. Dan ga ik ze niet tegenhouden. Ik ben er overigens niet meer zo gelukkig mee. Laten we hopen dat het snel voorbij is." Steijaert gelooft niet zo in die heilzame werking. „Maar ja, je moet er natuurlijk niet te veel mee lachen." Een jonge vrouw uit het Bel gische Kieldrecht ligt plat op haar rug in de cirkel van plat geslagen graan. De straling die aan de mysterieuze graancirkel in Graauw wordt toegedicht, moet haar genezen van een pijnlijke hernia. „Natuurlijk geloof ik dat dit helpt. Anders was ik hier niet voor de tweede keer naartoe gekomen." Nieuwsgierig Van 's ochtends vroeg tot in de avonduren lopen groepjes men sen de graanakker in. Vijf- tot zeshonderd mensen per dag telt Steijaert. Ze komen uit pure nieuwsgierigheid, of in de hoop op genezing. Janny Post van het Centrum Aardevernieuwing in Tilburg beweerde onlangs dat de cirkel genezende stralen zou afgeven. Een oudere inwoner uit Graauw vertelt in het graan geëmotioneerd dat hij hoopt de positieve kracht uit het veld te kunnen overbrengen aan zijn twaalf jongere, ernstig zieke broer. Een 65-jarige vrouw uit het nabijgelegen Clinge wrijft een bosje graanstengels langs haar trouwring, in de hoop dat dat haar en haar man in de toe komst zal behoeden voor tegen spoed. Daarna is haar inge zwachtelde knie aan de beurt. „Ik hoop dat ik genees. Anders moet ik opnieuw geopereerd worden." De Clingse ergert zich aan een groepje in de cirkel dat haar duidelijk staat uit te lachen. „Voelt u al wat, mevrouw?", ginnegappen ze. Relikwie Niet iedere graancirkeltoerist is blijkbaar overtuigd van de he lende werking van de koren aren. Maar dat de cirkel een wonderlijk fenomeen is, daar is praktisch iedereen het over eens. „Dit is niet door mensen handen gemaakt, dat kan niet," merkt een van hen op. „Hier is toch iets vreemds aan de hand," zegt een ander. En onder het mom van „je weet maar nooit," plukt toch menige 'ongelovige' een relikwie voor thuis. „Als je hier entreegeld zou hef fen zou je nog flink kunnen ver dienen," vat een vrouw de drukte die al dagen duurt nuch ter samen. Zover wil boer Steij aert niet gaan. Wel heeft hij aan de rand van zijn perceel een bord geplaatst met het verzoek gebruik te maken van het be staande spoor naar de cirkel. Antwerpen (anp) - De 47-jarige Nederlander P. W. blijkt eerder deze maand door de Belgische po litie te zijn gearresteerd op ver denking van medeplichtigheid aan de smokkel van een ton mari huana. De softdrugs waren op 12 juli in de haven van Antwerpen onder schept door de douane. Het zat verstopt in een container met hou ten balken uit Nigeria. Een dag la ter kwam de chauffeur de laadkist ophalen. Vlak voor de grens met Nederland werd hij opgepakt, zo is pas nu bekendgemaakt. Volgens het Belgische persbureau Belga stond op de vervoersdocu menten van de kist de naam van een Brugse firma, dochter van een transportbedrijf uit Bergen op Zoom. Dit bedrijf zou al eerder worden verdacht van drugstrans porten. W. zit nog steeds vast. De Belgische raadkamer heeft zijn voorarrest verlengd. Door Willy van Leeuwen Groede - „Have a nice time." De sympathieke Engelstalige motorrijder, die samen met enkele kornuiten de toegang van het Beach Blues Festival op het strand nabij Groede bewaakt, heeft voor iedereen een vriendelijk woord. Het tiende Beach Blues Festival gaat beginnen en duizenden be zoekers, zowel motorrijders als niet-motorrijders, overspoelen het strand en vullen de grote feesttent. Tientallen hebben zich met een pilsje in de hand al voor de tent genesteld en genieten van het heerlijke zomerweer, dat pas in de namiddag doorbrak. „De sfeer is weer heel relaxed," zegt Louis Houdersteijn, die sa men met 240 andere vrijwilligers het tiende Beach Blues Festival tot een succes wil maken. Boven op de zeedijk kijken sommigen hun ogen uit. Veel liefhebbers van rythm en blues zijn op de motor richting Groede getrokken. Duit- ■i'rvï-;.-' v sers, Belgen en natuurlijk ook veel Nederlanders zijn vaste be zoekers van dit festival. De duizenden motoren op het strand worden bewaakt door le den van MC de Wanderers. De or ganisatie van dit festival is in handen van de Stichting Harley Davidson Association The Hogs uit Sluis. Ze worden gesteund door hun zusterclub uit Enge land, de Wanderers, Twin Riders, de Frogs, de Dijk en MC Limburg. „Sommigen hebben de beveili ging onder hun hoede, anderen de bar of het opbouwen en afbreken. We komen die jongens overal te gen en we hebben met hen alle maal vriendschappelijke contac ten," zegt Louis Houdersteijn even buiten de feesttent. Binnen is de tweede band Electric Kings met blues uit de jaren dertig en veertig aan de gang. Het publiek draait langzaam warm. De weersomstandigheden zijn stukken beter dan zaterdagmor gen. „Dat is natuurlijk beter, want dan komen ze makkelijk op de motor naar hier," zegt Louis, die regelmatig 'zijn portofoon moet beluisteren. The Hogs laten niets aan het toeval over. Alles is tot in de puntjes geregeld. „Er was vrijdagavond al een groep Duitsers gearriveerd. De bezoe kers van ons festival komen over al vandaan. Soms in groepjes van dertig of veertig man tegelijk. Ze ven maanden lang werken we aan de voorbereiding. Als we uit de kosten zijn dan is het voor ons al geslaagd." Terwijl Louis zijn verhaal doet doen de Electric Kings er nog een tandje bij. De neringdoenden naast de tent doen goede zaken. „Ik hoop dat we er wat aan over houden. Vorig jaar hadden we 3200 bezoekers, misschien zijn het er nu wel meer," vervolgt Louis. „Het succes van ons festi val ligt in het feit dat zowel mo tor- als niet motorrijders elkaar hier in een heel ontspannen sfeer ontmoeten. Allemaal met als doel om van de muziek en het strand te genieten." In de afgelopen tien jaar is het el ke keer drukker geworden. „Ik zie het festival liever niet meer groeien," zegt Louis. „We hebben de tent weer groter moeten ma ken. Alles moest uitgebreid wor den en we willen de prijzen niet laten stijgen. Ik vind zelf het or ganiseren het leukste van alle maal. Tijd om naar de muziek te luisteren heb ik niet. Als alles goed verloopt dan ben ik tevre den." Wij zijn ook tevreden," zegt Guy Buyck van The Greyhounds na hun optreden. „We hebben zelfs al verzoeken gehad om el ders op te treden. Ik kom hier al zes jaar. Er zijn geen vechtpartij en en de sfeer is fantastisch. Trou wens voor zoveel publiek optre den is altijd heerlijk." Er volgen nog drie optredens, Louisiana Radio, Catch 22 en als klapper op de vuurpijl de Neder landse Gigantjes. Ondanks het prima verlopen fes tival zijn zaterdag drie bezoekers aangehouden wegens het vernie len van auto's. De drie werd opge pakt door de ordedienst van het festival en overgedragen aan de politie. Rijen motoren in de Groedse duintjes waar voor de tiende keer het Beach Blues Festival werd gehouden. foto wim kooyman

de Stem | 1996 | | pagina 7