Hongerstaking ten einde Deskun bewust bomdre Extreen Leider GIA 'gedood in hinderlaag' Iran bombardeert stellingen Iraanse Koerden Jakarta toneel van hevige onlusten Vrouwen smeden banden op Vrouwensynode Al Turkse autoriteiten hebben belangrijkste eisen gevangenen ingewilligd CNN: 'Bom in ruil oorzaak ramp TWA COMMENïA Commercie en hypocrisij DE STEM BUITENLAND Aanslagen op Turkse zaken in Duitsland DE STEM püSTEM BUITENLAND KOR Scheepsramp bij de Comoren Franse Ifor-militair beschoten Vijf doden door brand op cruiseschip Yigal Amir begint hongerstaking Van milities en haa 'Laten we nu maar helemaal niks zeggen MAANDAG 29 JULI ig96 Parijs - De 'emir' van de Gewapende Islamitische Groep, Djamel Zitouni, is half juli in een hinderlaag gelopen en vermoord. Dat is zaterdag bekend gemaakt door de nieuwe leiding van de onder grondse beweging van mos limfundamentalisten in Alge rije. Zitouni was de aanstichter van de aanslagengolf, vorig jaar in Frankrijk. In Parijs is met opluch ting gereageerd. „Als het allemaal waar is, dan is er een vijand van Frankrijk verdwenen," aldus Antoine Basbous van de Observa torium van de Arabische landen in Parijs. Uit de verklaring van de GIA, die werd doorgegeven via radiosta tion Med-1 in Tanger, kan worden afgeleid dat Zitouni gedood werd door meer gematigde activisten uit de Gewapende Islamitische Groep. Hij was half juli afgezet als 'emir'. Er was veel kritiek op zijn genadeloze leiding. Het was Zitouni, die eind mei bekend maakte dat bij de zeven Franse trappisten de keel was doorgesne den. Ze waren enkele weken eer der uit hun klooster bij Médéa ontvoerd. De GIA probeert sinds 1992 met terreuracties de Algerijnse rege ring omver te werpen, nadat het militaire bewind de verkiezingen opschortte. Het was vrijwel zeker dat het Islamitische Heilsfront (FIS) via de stembussen de abso lute macht in het land ging over nemen. De partij werd daarop verboden. De leiders leven in bal lingschap. De meest radicale FIS- leden begonnen met terroristische acties. Sinds september 1993 zijn ook buitenlanders in Algerije het doelwit van moordaanslagen. Van Djamel Zitouni, een man van omstreeks dertig jaar, zijn maar enkele foto's bekend. Hij was omstreeks dertig jaar oud. Zitouni, zoon van een pluimvee handelaar in een voorstad van Algiers was sinds oktober 1994 de absolute leider van de GIA. Hij breidde het actiescala van de GIA verder uit. Niet alleen de Algerij nen en de buitenlanders in dat land werden bedreigd, hij voerde ook acties uit in Frankrijk. Vol gens Zitouni was Parijs de belang rijkste steunpilaar voor het mili taire bewind in Algiers. Het was Zitouni, die de vliegtuigkaping van kerstmis 1994 organiseerde. Bij de ontknoping, op 27 decem ber, werd het commando door de Franse elitegendarmerie gedood. Het was ook Zitouni, die de aan slagengolf in Frankrijk (zomer en najaar 1995) voorbereidde. Deze begon met de moord op de gema tigde imam Sahraoui, op 11 juli vorig jaar. De meest spectakulaire bomaanslagen waren die op de Parijse metro, in juli en oktober. Daarbij vielen acht doden en meer dan 200 gewonden. De belangrijk ste uitvoerders van die aanslagen werden in een bos bij Lyon gear resteerd. Leider Khaled Kelkal werd bij die gelegenheid neerge schoten. De financier van de aan slagen, Abou Fares, wacht nog altijd in een Londense gevangenis op uitlevering naar Frankrijk. De kritiek op Zitouni nam in eigen land steeds grotere vormen aan. De meer gematigde fundamenta listen wilden niets met hem te maken hebben. Hij marginali seerde zich volledig door de gijze ling en de gruwelijke moord op de zeven Franse trappisten in mei van dit jaar. Via Med-1 werd half juli al bekend, dat Zitouni op een zijspoor was gezet. De leiding van de ernstig verdeelde GIA is nu in handen van Abi Talha Antar Al Zouabri. Die was voordien de belangrijkste rechterhand van Zitouni. Ankara (dpa/afp/rtr) - De hongerstaking in de Turkse gevangenissen is voorbij. De autoriteiten hebben de belangrijkste eisen van de hongerstakers ingewilligd. Dat hebben de procureur-gene- gevangenis van Eskisehir, bijge- raal van Istanbul, Ferzan Citici, ijveraars voor de mensenrechten, advocaten en intellectuelen zater dagavond bekendgemaakt na urenlange onderhandelingen in de speciale strafgevangenis Bayram- pasa in Istanbul. Na het beëindigen van de actie werden 150 deelnemers aan de hongerstaking uit diverse gevan genissen in het hele land naar zie kenhuizen vervoerd. Twintig van hen bevinden zich in een kritieke conditie. Zondag is in een zieken huis opnieuw een gedetineerde overleden, die aan de hongersta king had deelgenomen. Het totaal aantal doden als gevolg van de actie is daarmee op twaalf geko men. Gevreesd wordt, dat nog meer mensen het niet zullen halen. Het einde van de hongerstaking kwam zaterdag na urenlange onderhandelingen met gevange nen in de gevangenis Bayrampasa in Istanbul, op initiatief van een groep plaatslij ke onderhande laars. Daartoe behoorden naast autoriteiten als de procureur van Istanbul, Citici, en parlementa riërs als het parlementslid Mukadder Basegmez van de rege rende Welvaartspartij, ook advo caten en intellectuelen, onder wie de bekende schrijver Yasar Kemal en de zanger Zulfu Livaneli. De hongerstakers stemden in met het beëindigen van hun actie na de toezegging van minister Sevket Kazan van Justitie, dat twintig gedetineerden uit de omstreden naamd de doodkist, zullen wor den overgeplaatst naar een gevan genis in Istanbul en 82 anderen naar de gevangenis van Gebze. De stakers hadden sluiting van deze omstreden gevangenis in West- Turkije gevraagd, maar zover wilde minister Kazan niet gaan. Andere toezeggingen die van overheidswege werden gedaan, waren het beëindigen van mis handelingen van gevangenen tij dens overplaatsingen en transpor ten, een waardiger behandeling van familieleden van gevangenen en de belofte dat gevangenen in voorlopige hechtenis hangende het onderzoek zullen worden ondergebracht in gevangenissen in de buurt waar het onderzoek plaats vindt. Aan de actie, die 69 dagen heeft geduurd, namen over het hele land rond de driehonderd gevan genen deel, meest van ultra-linkse groepen. Nog eens 2000 anderen in 43 gevangenissen ondersteun den de actie door gedeeltelijk, of bij toerbeurt aan de hongersta king deel te nemen. De harde kern van deelnemers weigerde niet alleen elk voedsel, maar ook water en zouten. Het einde van de actie werd met opluchting aangehoord door een groep familieleden en vrienden buiten de Bayrampasa-gevange- nis in Istanbul. Echte vreugdete kenen bleven echter uit, als gevolg van het levensgevaar waarin veel deelnemers aan de hongerstakling nog verkeren. Teheran/Arbil (afp) - Iraanse artillerie heeft zondag posities gebombardeerd van Iraanse Koerden in het noorden van Irak. Dat heeft het officiële Iraanse persbureau Irna gemeld. Het zou gaan om posities van de Democratische Partij Koerdistan Iran (PDKI). Er zou zware schade zijn toegebracht aan de de Koer- Hamburg (dpa) - Verschil lende Turkse instellingen in Duitsland - reisbureaus, res taurants en moskeeën - zijn in de nacht van zaterdag op zon dag het doelwit geweest van brandstichtingen. De politie in Baden-Wiirttemberg meldde een aanslag op een maga zijn in Achern, dat naast een mos kee ligt. Het vuur bereikte ook belendende woningen en veroor zaakte materiële schade. In Kehl liepen bij brandstichtingen een Turks reisbureau, een restaurant en een snackbar schade op. In Freiburg werd een brandbom tegen een reisbureau gegooid. In Lahr arresteerde de politie twee Turken die een aanslag op een levensmiddelenzaak beraamden. In Siegen (Nordrhein-Westfalen) liep een Turks reisbureau ook schade op door een brandbom. In Giessen (Hessen) brandde voor een Turkse zaak een vrachtwagen uit. In de zaak werd een molotov cocktail gegooid. De politie hield vier Turken aan. In hun auto vond de politie brandbommen. Ook in Rheinland-Pfalz waren twee aanslagen. In Mainz werd een brandbom naar een Turks cul tureel gebouw gegooid. Hier ont stond geen schade. In Betzdorf gooiden twee onbekenden een brandbom in een Turks restau rant. De Turkse eigenaar kon de brand snel blussen. De afgelopen week zijn al meer dere keren aanslagen gepleegd op Turkse winkels en instellingen in Duitsland. dische stellingen. De PDKI meldde zondag, dat ook 2000 Iraanse militairen de grens tussen Iran en Irak hebben gepasseerd en in Irak de strijd zijn aangegaan met de PDKI. De berichten komen na een Iraanse melding, eerder zondag, dat het Iraanse leger een aanval van de PDKI op diverse dorpen in de westelijke Iraanse grensstreek had afgeslagen. Het Iraanse leger weigerde vooralsnog meer bijzon derheden te geven. De afgelopen tijd is vaker sprake geweest van botsingen tussen het Iraanse leger en de PDKI, de voornaamste Koerdische beweging in Iran. Begin juli werden twee Iraanse politiemannen gedood in een bot sing met Koerden in het noord westen van het land. Sinds enige dagen meldde Irna met enige regelmaat aanvallen van de Koer den op grensdorpen. Woensdag zouden daarbij twee Iraniërs zijn gedood en drie gewond geraakt. Jakarta (afp/rtr) - De Indo nesische hoofdstad Jakarta heeft een weekeinde van de ernstigste rellen sinds 25 jaar beleefd, nadat het leger zaterdag was overgegaan tot het bezetten van het hoofd kwartier van de Indonesische Democartische Partij (PDI). Het overheidsingrijpen had tot doel Megawati Sukarnoputri van het toneel te verwijderen. Deze oudste dochter van de vroegere president Sukarno wordt in toenemende mate gezien als een geduchte concur rent voor de huidige president Soeharto. De inname van het PDI-hoofd- kwartier, dat door de aanhan gers van Megawati sinds vijf weken werd gebruikt als een soort platform waar de vrijheid van meningsuiting in de prak tijk werd gebracht, ontketende een storm van protest, waaraan volgens diplomatieke bronnen tussen de 7000 en de 10.000 mensen deelnamen. Een tiental gebouwen, waaron der een bankgebouw en en aan tal kantoren van de overheid, ging in vlammen op. Stadsbus sen werden in brand gestoken, de politie werd met stenen beko geld en verkeersborden uit de grond gerukt. Volgens een offi ciële opgave van het Indonesi sche leger kwamen twee mensen om: een bankmedewerker die uit een brandend gebouw viel en een PDI-aanhanger die een hartaanval kreeg. Zesentwintig mensen raakten gewond en er werden 171 arrestaties verricht. Volgens oppositiekringen was het aantal gewonden overigens veel hoger en lag het dichter bij de 90. De uitbarsting was het hoogte punt van een al weken sluime rende crisis rond de charismati sche oudste dochter van Sukarno. De 48-jarige Mega wati heeft een deel van diens prestige geërfd. Zij staat voor respect voor de vrijheid van meningsuiting en de grondwet, die haar vader instelde. Haar pleidooi voor meer democratie en een betere verdeling van de welvaart in het door corruptie en een toenemende kloof tussen arm en rijk gekenmerkte Indo nesië hebben haar een groeiende populariteit bezorgd. Vooral bij de middenklasse die zich meer en meer belemmerd voelt door de autocratische regeerstijl van Soeharto en diens familie. Megawati, die onder meer de steun heeft van de belangrijkste islamitische groepering en de (illegale) vrije vakbonden, wordt algemeen gezien als de enige geloofwaardige tegenkan didaat voor de 75-jarige Soe harto, als deze zich - zoals ieder een verwacht - bij de presi dentsverkiezingen van 1998 voor de zevende maal kandidaat stelt. Vandaar dat zij al sinds Het bankgebouw dat in vlammen opging twee maanden het mikpunt is van pogingen van hogerhand om haar haar positie in de PDI te ontnemen. Medio juni mondde dat uit in een congres in Medan van een door de regering gesteunde frac tie in de PDI, waarbij Megawati als partijleidster werd afgezet en vervangen door vice-voorzit- ter Surdjani van het parlement. Megawati's aanhang erkende dit besluit niet en had sinds enkele weken een permanente bezet ting van het PDI-hoofdkwartier in Jakarta ingesteld om over name door de Surdjani-aanhang te voorkomen. Zaterdagochtend werd die overname echter als nog een feit, nadat de Surdjani- supporters samen met enkele honderden in rellen-uitrusting gestoken leger- en politiemen sen het PDI-gebouw in midden- Jakarta bestormde en na een veldslag van twee uur wist in te nemen. Dat leidde tot protestdemon straties die uiteen werden gesla gen en vervolgens ontaardden in regelrechte rellen in de wijk Salemba van Jakarta. Tot en met zondagmorgen waren er botsingen met de. in groten getale uitgerukte leger- en poli- tie-eenheden. Waarnemers zagen in de rellen een uitbars ting van algemene onvrede. „Het gaat niet alleen over de PDI. De mensen zijn boos over alles. De PDI is gewoon de aan leiding geworden," zei een stu dentenleider. Megawati zelf onthield zich van commentaar op de rellen en veroordeelde alleen de overname van het par tijbureau. „De actie was een uiting van machtsmisbruik. Iemand moet daarvoor verant woordelijk zijn," zei zij in een' verklaring. Gmunden (epd/anp) - Met talrijke oproepen aan de politiek, de economie en de kerken is zondag de eerste Euro pese Vrouwensynode in het Oosten rijkse Gmunden afgesloten. Tot revo lutionaire besluiten kwamen de dui zend vrouwen uit 45 landen niet, maar dat was ook niet de bedoeling. De synode was vooral een uniek forum, waarop de deelnemers ervaringen uitwis selden en bondgenootschappen smeed den, aldus Dorothea McEwan van het organiserend comité. „Het was aardig en vriendelijk, bijna te vriendelijk," ver zuchtte een Nederlandse deelnemer. Volgens de voorzitter van de Vrouwensy node, de Nederlandse Wies Stael-Merkx, zijn de vrouwen dichter bij hun doel van deelname aan de politieke en economi sche macht gekomen. Zij hebben onder meer een wereldwijd platform opgericht, dat het streven naar vrouwelijke priesters in de Rooms-Katholieke Kerk gaat bun delen. Onder de naam Women's Ordina tion World Wide (WOW) steken vrouwen uit Europa en Noord-Amerika die voor het vrouwelijk priesterschap ijveren, de koppen bij elkaar. Op economisch gebied eisten de deelne mers, dat de onbetaalde arbeid van vrou wen bij de berekening van het bruto nationaal product wordt meegeteld. „Wij vrouwen staan in het centrum van de eco nomie, wij verrichten tweederde van alle arbeid," aldus de slotverklaring. Die bevat ook een aanklacht tegen het neo- liberalisme, dat de markt en het geld in plaats van de mens op de eerste plaats zet. Vrouwenhandel, sekstoerisme, migratie en roofbouw op de aarde zijn daarvan de uitwassen. Volgens de synodedeelnemers moet sek sueel geweld tegen vrouwen en kinderen in oorlogsgebieden als grond voor asiel verlening worden erkend. Ook kerkpoli tieke kwesties stonden hoog op de agenda. „Wij keren ons tegen de systema tische uitsluiting van vrouwen in lei dende posities in kerk en samenleving," aldus de slotverklaring. Een Nederlandse groep stelde in een workshop met een theatervoorstelling seksueel misbruik in pastorale relaties aan de kaak. „Ieder seksueel contact in een pastorale relatie moet worden verboden," schreven de deelnemers in brieven aan de Wereldraad van Kerken en het Vaticaan. Van het rumoer dat in Nederland in de aanloop naar de synode ontstond na het besluit van enkele zwarte theologes om niet naar Gmunden te gaan, was tijdens de bijeenkomst niet veel te merken. De zwarte hervormde theologe Doreen Hazel en enkele zwarte collega's kondigden begin juli aan dat zij de vrouwensynode zouden mijden, omdat racisme er volgens hen niet genoeg aandacht kreeg. DE ORGANISATIE had op luidruchtige wijze laten w» Atlanta tijdens de Olympische Spelen de best beveij ter wereld zou zijn. Een leger van politie- en veiligJj tionarissen moest waken over de veiligheid van bezoekers. Een op amateuristische wijze in elkaar geknutseiae i maakte zaterdagochtend vroeg een einde aan de kl grote evenementen serieus beveiligd kunnen worde»! simpel pakketje, dat een verwoestende lading bleek k ten, ontwrichtte het indrukwekkende veiligheidsar Paniek en chaos waren troef. De knal in het Centennial Park (bedoeld als symbool broedering voor arm en rijk, voor blank en zwart) J aanzien van de toch al door vele problemen geteisterd»] len van Atlanta nog verder aangetast. Angst en onzekeJ atleten en organisatoren hebben een schaduw geworu het sportfestijn. Het Internationaal Olympisch Comité kende geen morrri aarzeling. Het besluit om de Spelen door te laten a; opvallend snel genomen. IOC-voorzitter Samaranchvtail stellig in zijn bewering dat het IOC zich nooit een hal toeroepen door een terroristische daad. Een ferme, mul erg realistische uitspraak. Het is niet hard te maken datief len altijd en ten koste van alles zullen doorgaan. 1 De hoogdravende taal van de oude IOC-baas heeft ookl hoog hypocrisie-gehalte. Eén van de leden van het Interii naai Olympisch Comité verklaarde onmiddellijk na deajJ dat voor hem de Spelen als persoon voorbij waren. Dei] official steunde enkele uren later het besluit van zijn voon om de Spelen voort te zetten van harte. Waarschijnlijk had zijn baas hem voorgerekend hoegn financiële ramp zou zijn wanneer de Spelen zoudenzijnal blazen. De Spelen zijn door en door commercieel, desten de hoofdsponsors is belangrijker dan die van de hobbii die zitting hebben in het IOC-bestuur. Dat is de realiteitva) Olympische Spelen anno 1996. Jprs gedachten meer dan open ly door zijn tijdelijke bewoners „at toegegeven. Deze stad, W°/enïiik het hele land, is zó Serd op terrorisme, dat wie K even vertoeft, gemakkelijk aangestoken wordt door dat virus. t het Olympisch Stadion, de metro het drukke downtown, het hoofdperscentrum, het chao- che verdeelstation van alle mediabussen, het accreditatie- guw van vliegveld Harts- field' overal sluipt de gedachte aan 'een terreuraanslag de her sens binnen. Waarom is dat hier zo'n onderwerp? Natuurlijk is dit het land van de bom in Oklahoma, de ont- Moroni - Een houten boot met 69 opvarenden is zo vroeg ter hoogte van de Afrikaanse eilandengroep gezonken. Zondagmiddag waren vijf overlevenden geve Over de oorzaak van de ramp tasten de autoriteiten in het ter. De zee was kalm, maar volgens de Franse consul van d| Comoren mocht de boot hoogstens veertig mensen vervotrl Mogelijk bevonden zich aan boord niet genoeg zwemvesten^ de wateren rond de Comoren komen haaien voor. De vijf overla venden zijn bemanningsleden die wel zwemvesten 1 van hen kon zwemmend het eiland Moheli bereiken, De boJ verzorgde een vaste verbinding tussen een aantal eilanden»! de Comoren, een archipel voor de Afrikaanse oostkust in J Indische Oceaan. Sarajevo - Een Franse militair van de multinationale smacht Ifor is zaterdag in zijn arm geschoten door een onbl kende sluipschutter. Dat gebeurde tijdens een patrouille» Visoko, in het noorden van Bosnië.De militair liep een v wond op. De patrouille schoot niet terug. Ifor is de afgel dagen meerdere malen door incidenten geplaagd. Donderdf beschoten twee moslims Ifor-militairen met een machinegewee Vrijdag raakten twee Franse militairen zwaargewond, toen hui voertuig bij Mostar op een mijn reed. In Banja Luka werd vrij] dagnacht met enige moeite een man dronken man ervan m houden een handgranaat in het plaatselijke hoofdkwartier vil de VN-politie ITPF te werpen. De man werd overmeesterd a ingerekend. Anchorage - Door een brand op een cruiseschip ten zuidoostei van Alaska zijn vijf mensen om het leven gekomen en raakten opvarenden gewond. De vijf slachtoffers waren 1 den. De brand brak door nog onbekende oorzaak uit in dewaj serij van het schip Universe Explorer. Het was toen zo'n 40 kï meter ten westen van Juneau. De reis ging naar Glacier I National Park in Alaska. Er waren 730 passagiers en 2 bemanningsleden aan boord. De meeste gewonden hebben lasl| van ademhalingsproblemen door ingeademde rook. Onder d gewonden zijn ook enkele passagiers. De passagiers zijn na d brand geëvacueerd en teruggebracht naar Juneau. Het cruis! eschip is ook naar Juneau teruggekeerd. Beer Sheva - Yigal Amir, de moordenaar van de Israëlischeprtj mier Yitzhak Rabin, is een hongerstaking begonnen. neerde weigert sinds woensdag elk vast voedsel uit protest tejej zijn eenzame opsluiting in een afdeling met verhoogd toezir" zo verklaarde woordvoerster Iris Biber van de gevangenisdi tie. Amir eist te worden overgebracht naar een gewone gevangej nis in de buurt van Tel Aviv, waar zijn familie woont. En bij wenst niet 24 uur per etmaal bespied te worden door camera. Hij eist ook dat hij weer bezoek mag ontvangen, „Zwarte en witte vrouwen gaan een bondgenootschap aan," lieten blanke en zwarte Nederlandse deelnemers echter vanuit Gmunden weten. Volgens hen waren de aanwezig zwarte vrouwen zeer tevreden over de aandacht die zij kregen. „In de workshops blijkt, dat wij allen eikaars kracht en pijn herkennen en delen als het gaat om onder meer armoede, sek sueel geweld, (on)macht en participatie." Een pijnlijk incident was de bekladding van het promotiemateriaal van de Vrou wensynode buiten het conferentieoord. Onbekenden hadden woensdagnacht met witte verf penissen op de uit hout gesne den en beschilderde vrouwenfiguren ges poten. Daarop vroeg de politie de organi satoren om de beelden weg te halen. Dat weigerden ze. „Die eis interpreteren we zo, dat het aanstootgevend is wanneer seksisme en geweld tegen vrouwen open baar wordt," aldus een van de organisa toren. Volgens de bronnen van CNN heeft de bom de cockpit en het eerste-klascompartiment van de rest van het vliegtuig gescheiden. Daarna vloog het toestel nog ver scheidene seconden zonder voor kant door, waarop het neerstortte. Dat zou verklaren waarom het toestel op het moment van de ramp als twee puntjes op het radarscherm te zien was. Onderzoekers van het Nationale Bureau voor de Verkeersveilig heid NTSB hadden zaterdag gezegd dat de radar van de lucht verkeersleiders het toestel nog 24 seconden had kunnen volgen. Dat was nadat de zwarte dozen met de vluchtgegevens en de gesprekken in de cockpit waren uitgevallen. Aan het einde van die 24 seconden waren op de radar twee punten te zien in plaats van een. Het tijdsverschil zou kunnen aan geven dat het toestel niet onmid dellijk in stukken uiteen was gevallen, nadat de elektrische sys temen waren uitgevallen en de zwarte dozen waren opgehouden te werken. Theoretisch is het mogelijk dat de meeste passagiers gedurende die eerste seconden nog in leven waren. De FBI noch de NTSB deden zaterdag officeel mededelingen over de oorzaak van de ramp. ploffin Centre mogeli vliegti York. het C Maar zich 1< dus gf zien g< ten ee: ze dat dering relatii Ameri baar. Massa bewaj ren v East Moriches (afp) - De ramp met de Boeing 747 van T?rt veroorzaakt door een bom in het voorste laadruim, Amerikaanse tv-station CNN op gezag van bronnen (M nader bekend werden gemaakt. De vliegramp bij New kostte tien dagen geleden 230 mensen het leven. Door Bert Ummelen Washington - In de aanloop naar de verschillende experts op het gebied rorisme-bestrijding hun bezorgdheid lijkheid van een terroristische aansla zozeer aan internationale groepen als grown (eigen kweek) terroristen, Eén van de kenners die zich de dreiging bewust was, is Joseph Roth, directeur van een belang rijk 'waakhond'-centrum in Montgomery, Alabama. Volgens Roth hebben Olympische autori teiten de afgelopen maanden bij herhaling contact gezocht met zijn organsatie, die ultra-rechtse milities en haatgroepen op de voet volgt. Bloedbad De ontploffing in Atlanta's Cen tennial Olympic Park komt ruim een jaar na de catastrofale aan slag op het Federal Building in Oklahoma City, de ernstigste ter reurdaad uit de Amerikaanse geschiedenis. Algemeen wordt het milieu van de anti-gouverne mentele, paramilitaire 'patriotti sche beweging' verantwoordelijk gehouden voor dat bloedbad. Roth herinnert eraan dat agenten Van onze verslaggever Atlanta - De Nederlandse politie-agenten die in Atlanta vrijwillig taken van de bewaking op zich hebben genomen, geven geen com mentaar op de bomaanslag. „Dat heeft nu geen zin meer. Dit is voor ons geen manier om ons gelijk te halen. We bekijken liever hoe we ver dere aanslagen kunnen hel pen voorkomen," aldus woordvoerder Koos Venema. De Nederlandse agenten waarschuwden er vorige week herhaaldelijk voor, dat de bewaking van sportloka- ties en van het Olympisch Dorp niet deugde. Nu de bom letterlijk gebarsten is, komt er van hun kant geen reactie. „Laten we nu maar helemaal niks zeggen." van Taba medi milit Die unde milit de bom expl nen1 de 'nier gelo in c ton kaai kwa Coi Dat het stelt broi ond voo: ken wel tege autt voo: van ont: Rot reel gia, exp ges san gev Ku Inr van die ner ble' bec Inï lid gia ria bei De hot nit sla bet zei Officieel wordt nog s gaan van drie mogelijkM®! raket, een bom of een raecl®] defect. Maar de New York, meldde gisteren dat de diensten aannemen dat ring zeer spoedig, binnen enkele di bewijzen zal hebben om te B bekendmaken dat de 001 sabotage was. Dat zou betekenen dat c leiding van het ond neemt. Volgens de 1 dienst al een speciaa. team geformeerd. C surveillances zijn verjL. "jat| mensen van wie bekend is I sympathiseren met terroi® groepen en zouden exPey\, tronisch vergaarde afluisteren om aanwipt11 zoeken. Het zoeken naar lichai»J wrakstukken wordt voortgezet. Inmiddels a lichamen geborgen. 6 J zijn zaterdag nog vier gelokaliseerd in brokstuk» 1 het vliegtuig, dat °P JLol van dertig tot veertig mete j zeebodem ligt. Van de 1 men zijn er 139 geiden J 138 families zijn ingehw1 1 lichamen zijn inmiddels nabestaanden vrijgegev Door Bert Ummelen Washington - Dat de telefonisch' bommelding, kort voor de explosi' in Atlanta, kwam van 'een blank man zonder duidelijk accent', i voor terrorisme-deskundigen ee aanwijzing dat de daders wellick gezocht moeten worden in Ameri ka's rechts-extremistische miliei Hetzelfde milieu dat verantwoorde lijk wordt gehouden voor de aan slag vorig voorjaar in Oklahoir City. Ook de primitieve aard van het expl< sief, drie aan elkaar gebonden pijp bommen, zou wijzen in de richting bet home grown (eigen kweek) rorisme. Oklahoma', de bloedigste terreurda; in de geschiedenis van de Verenig! Staten, maakte duidelijk hoever politiek-culturele polarisatie in Amerikaanse samenleving is voortg schreden. Met een schok realiseerdi de Amerikanen zich dat ze hun eig< fundamentalisten hadden, een count n-nJ .1 1--1 i»/t: te Mi and western-versie van wat het den-Oosten te bieden heeft. Ne», onverzoenlijk en gewelddadig. Ultr rechts in de VS, ofwel de 'patriottisc beweging', is een bont palet van, vi gens insiders, meer dan achthonde groeperingen met eigen ideeën Praktijken. Gemeenschappelijk is 1

de Stem | 1996 | | pagina 4