Roeiploeg met drie kleuren eremetaal Haringa lacht, Pieters huilt Hoe kort Oranje- Vrouwenmarathon: sportverdwazing of topsport? 4 Ik wilde eigenlijk niet eens starten' 4 Hoofddorpse verovert zilver en brons, Zwanenburger faalt volkomen Zelfvertro toegenoni' Taco van q Analyse Misser van Corrie de Bruin zegen voor Michelle Smith Analyse DE STEM SPORT ATLANTA 111 96 pESTEM Blessure nekt 'PlaygirP Jongmans ATLANTA'96 Kiraly ook succesvol op het strand Volleybalsters derde in groep MAANDAG 29 JULI 1996 Lake Lanier (anp) - Goud, zil ver, brons. Nederland heeft de medailles nu in drie kleuren dankzij de roeiploeg. Zes fina leplaatsen brachten drie ver schillende medailles. Goud voor de Holland Acht, zilver voor de lichte dubbeltwee van Pepijn Aardewijn en Maarten van der Linden en - zaterdag reeds - brons voor Irene Eijs en Eeke van Nes. De overige drie finales leverden alle zesde plaatsen op. Voor de lichte dubbeltwee van Laurien Vermulst met Ellen Meliesie, de dubbelvier Eijs, Van Driel, Pen- ninx, Van Nes en de vrouwen acht. Het goud van de Holland Acht overschaduwde het zilver van Aardewijn en Van der Linden. Dat was beetje sneu. Per slot van rekening schonken zij als eersten de Nederlandse olympische ploeg in Atlanta een andere kleur me daille dan brons (zeven stuks). Hun prestatie was verrassend. Ze golden niet als regelrechte kans hebber op eremetaal. Alleen on der elkaar speculeerden ze over medaillekansen. In de race waren alleen de Zwitserse broers Mi chael en Markus Gier hen te machtig. Coach Jan Klerks, in Seoul de coach van het gouden De 'zilveren' Nederlandse lichte dubbeltwee, Pepijn Aardewijn (links) en Maarten van der Linden. foto reuter koppel Florijn/Rienks, verkneu kelde zich met het resultaat. „Het was tijd dat er weer eens een me daille in mijn hoek viel." Hij had het er moeilijk genoeg mee gehad. De twee roeiers van Willem III waren in het verleden wisselvallig. „Ik heb dit jaar geëist dat elke training goed moest zijn. Het heeft gewerkt." Aardewijn was eigenlijk geen ploegroeier. Als skiffeur deed hij al mooie dingen bij het WK, maar de lichte skiff is geen olympisch nummer. In clubgenoot Van der Linden vond hij een vriend, een roeier die bereid was aanpassingen te doen. Aardewijn: „Hij moet een vriend zijn, een ander komt niet in de boot. De spanning is heel groot geweest. De lange selectie was haast ondraaglijk. Ik was het er ook niet mee eens, want we moes ten roeien tegen tweeën die al vijf jaar bij elkaar zitten." De twee konden hun toevlucht zoeken bij Jan Huibers, psycho- Irene Eijs (rechts) en Eeke van Nes met hun bronzen medaille voor de derde plaats in de dubbeltwee. foto anp loog van NOCNSF. „De man deed geen hokuspokus, maar als we nerveus .waren, praatte hij op ons in." Irene Eijs en Eeke van Nes pak ten zaterdag de eerste medaille voor de roeiploeg. Brons in de dubbeltwee vrouwen. De Cana- desen Marnie McBean en Ka thleen Heddle waren superieur, zoals twee jaar al. Met de Chine- sen Cao en Zhang leverden Eijs en Van Nes een gevecht om het zilver. Dat verloren ze. De teleur stelling was eventjes groot. Kort daarna overheerste de vreugde. „We hebben een medail le," juichten ze. „We zagen de Zweedse skiffeuze Brandin net op het erevlot. Zij won alles dit jaar en eindigde hier als vierde. Het had voor ons ook slechter ge kund," zei Eijs. „Ik ben goed over mijn nek gegaan," vertelde Van Nes, „wat hebben we moeten vechten tegen die Chinesen. We namen een voorsprongetje, maar ze bleven plakken. We zijn heel diep gegaan." Eijs: „Ik zat lactaat te happen, mijn benen zaten vol, wat een pijn en ik werd ook doof in de oren." Van Nes: „Maar het was ook fantastisch om de vlag van mijn vereniging Laga te zien en te weten dat we een medaille hadden." Naast de drie medailles was er te leurstelling over drie zesde plaat sen. Tegenvallend. De coaches maak ten niemand verwijten. Ook Kris Korzeniowski uitte zich niet spij kerhard, zoals anders weieens. „Er waren medaillekansen voor alle drie. Het is er helaas niet uit gekomen. Ik kan geen van de vrouwen verwijten maken. Ze hebben het beste gegeven. Het enige wat ik kan doen, is naar mezelf kijken. We hebben door mijn rugkwaal vijf weken trai ning gemist. Ik lag twee keer in het ziekenhuis. Dat heeft ons op gebroken." Atlanta - In het Stone Mountain Velodrome be leefden de veteranen van het vaderlandse wielrennen een weekeinde van uiter sten. Op zaterdag won In- grid Haringa brons op de sprint door met miniem verschil haar eeuwige riva le Annett Neumann te ver slaan. Gisteren kwam de 32-jarige Hoofddorpse een punt te kort voor goud in een zenuwslopende pun- tenkoers. Nathalie Lancien zat haar tot in de laatste sprint dwars. Tussen het blinken van de me dailles door bereikte een andere veteraan, Peter Pieters, het diep tepunt in zijn carrière. Hij pakte in zijn puntenkoers geen enkel punt. „Dat is me nooit eerder overkomen," treurde Pieters. En terwijl Haringa later op de dag bedolven werd onder loftuitin gen van de Nederlandse ploeg, zelfs koninklijke door de aanwe zigheid van Prins Willem- Alexander, liep de 34- jarige Zwanenburger met gebogen hoofd rond. Nagels zal Haringa niet meer over hebben na het zenuwslopende week einde. Zowel zaterdag als gisteren werd haar wedstrijd uren uitgesteld door gestaag neervallende regen. Beide keren werd echter het geduld van Ha ringa beloond. Alhoewel het zil ver haar gemengde gevoelens be zorgde. Haringa werd voor de punten koers als een grote kanshebster voor goud gezien, maar over het zilver wilde ze niet klagen. Dat paste ook nauwelijks na het bin nenhalen van twee medailles in één weekeinde. Het was meer het ene punt dat ze te kort kwam, dat haar in eerste instantie deed twijfelen tussen tevredenheid en teleurstelling. Bij het ingaan van de laatste sprint, waarbij de punten dubbel tellen, was de achterstand van Haringa op de Franfaise Even- Lancien vijf punten. Met een laatste krachtsexplosie pakte ze op de eindstreep nog tien pun ten, maar Lancien pakte er met haar tweede plaats zes. Precies genoeg om de Nederlandse ach ter zich te laten. Met onder meer vier wereldtitels in de puntenkoers en eentje in de sprint was Haringa afgereisd naar Atlanta. Op haar laatste Olympische Spelen maakte ze haar palmares 'alleen maar mooier. Zaterdag begon ze haar super weekend met brons in de sprint. Ze revancheerde zich in de troostfinale meteen op Annett Neumann, de Duitse van wie ze vier jaar geleden in Barcelona in een omstre den halve finale verloor. Ook toen kreeg Haringa uiteindelijk brons omge hangen. De eerste rit verloor Haringa za terdag dik, de tweede won ze ruim. Ze kon zelfs op het gemak omkijken om te zien waar haar aartsvijandin bleef. Dat leek een provocatie, maar Neumann put te er niet genoeg wraakgevoelens uit om in de derde rit Haringa te verslaan. Op het podium toonde Haringa, die de sprint nota bene gebruikte als een soort van war- ming-up, nauwelijks emoties. „Je hoeft niet per se gek te doen om te laten zien hoe je blij bent," vond Haringa. „En geloof me, zaterdag was ik al verschrikke lijk gelukkig." Toen moest de zilveren medaille nog komen. Waar Haringa gisteren kon la chen, daar restte Peter Pieters niets dan treuren, al hield de nuchtere routinier de ogen droog. „Zoals ik er nu over denk, laat ik mijn fiets in Atlanta ach ter," sprak hij sip. „Maar weet je, ik vind wielrennen ook weer zo mooi om te doen, dat ik soms nauwelijks aan een afscheid durf te denken. De beslissing neem ik pas in het najaar." Pieters beleefde de afgelopen week het dieptepunt in zijn car rière. Op het onderdeel achter volging werd hij naar huis gere den door de Fransman Philippe Ermenault, in de koers van gis teren raakte hij op twee ronden achterstand verzeild en, veel er ger, scoorde hij geen enkel punt. De Olympische prijswinnaars - de Italiaan Silvio Martinello (goud), de Canadees Brian Wal ton (zilver) en de Australiër Stu art O'Grady - gingen vele malen sneller dan Pieters. „Ik zit nu drie weken in Atlanta en iedere dag zijn m'n benen slechter geworden. Vandaag had ik totaal geen macht, ik kon wer kelijk met geen enkele ontsnap ping mee. Als ik de beslissende slag mis, baal ik, maar het mach teloze gevoel dat ik vandaag had, is duizendmaal erger. Deze Olympische Spelen zijn een nachtmerrie voor me geworden," baalde Pieters. Een eindje van hem vandaan stond een clubje in oranje om Ingrid Haringa te dringen. Ingrid Haringa: met een punt verschil verslagen door de Frangciase Lancien in de pun tenkoers. foto reuter Atlanta - Iedereen was vooraf als de dood voor de warmte, maar uiteindelijk bleek dat gis terochtend tussen zeven uur en half tien in Atlanta allemaal heel erg mee te vallen. De marathon-loopsters kregen met een temperatuur van twin tig graden en een verkoelend re genbuitje West-Europese om standigheden voorgeschoteld, maar nog vielen ze om als kegels op een bowlingbaan. De vraag of het nog zin heeft met dit num mer bij de vrouwen door te gaan, kwam bij velen weer opborrelen. Alleen de top-vijf haalde nog in redelijke conditie de finish. Win nares Fatuma Roba uit Ethiopië had zelfs nog energie voldoende over voor twee snelle ererondes. De Russin Yegarova, winnares van het zilver, at op haar gemak een broodje en Katrin Dorre, de nummer vier, had ook amper een minuut nodig om bij te komen van de inspanningen. Maar atle tes als de Amerikaanse Lauck, de Mexicaanse Diaz, de Deense Karlshoj en de Spaanse Pont moesten per brancard worden afgevoerd. Om over het grote aantal drama's in een notedop onderweg op het parcours maar te zwijgen. De discussie of het nog zin heeft door te gaan met marathons Door Frank van Geloven De totaal uitgeputte Amerikaanse Anne-Marie Lauck wordt van de baan gedragen. Een half uur later stond zij vrolijk haar tweejarig dochtertje te knuffelen. Een blijk van het feit dat vrou wen snel - althans sneller dan mannen - van zware inspanningen herstellen. foto reuter voor vrouwen laaide vooral daardoor weer op. Maar daarbij wordt ook gemakshalve voorbij gegaan aan het feit dat de slijta ge bij de mannen tijdens een ma rathon niet veel minder is. Het grote publiek accepteert echter veel makkelijker uitgeputte kot sende kerels op de beeldbuis, dan broodmagere doodziek ogende vrouwen. Als mannen wankelend de finish halen, heet dat een 'heroïsch gevecht'. Maar als vrouwen met de streep in zicht instorten, foeteren televi siecommentatoren en jammeren toeschouwers. Nochtans heeft wetenschappelijk onderzoek ja ren geleden al aangetoond dat vrouwen veel sneller herstellen van zware inspanningen dan mannen. Een vrouw heeft van nature meer rode bloedli chaampjes dan een man en ook meer enzymen die het herstel be vorderen na een topprestatie. Bovendien zijn vrouwen minder kleinzerig dan mannen, zijn ze in veel gevallen strijdbaarder en, echt waar, zeu ren ze veel minder dan mannen. Wie Anne-Marie Lauck een half uur na haar wankelende finish kon zien, wist ook meteen dat die wetenschappers niet zomaar aan koffiedik-kijkerij hebben gedaan. Laupk stond vrolijk lachend haar tweejarige dochtertje te knuffelen, maar dat beeld krij gen televisiekijkers niet meer te zien. Bij hen blijft alleen die wankelende strompelende Ame rikaanse atlete op het netvlies staan. En de laatste indruk blijft altijd het beste hangen. De topatletes denken dat er nog een duidelijk reden is voor de tendens dat discussies over de marathon alleen tijdens grote toernooien als wereldkampioen schappen en Olympische Spelen oplaaien. „Alleen op het WK en op de Spelen zie je ook atletes, voor wie het eigenlijk onverant woord is om mee te doen," vindt bijvoorbeeld de Portugese we reldkampioene Albertina Macha- do. En inderdaad, al le deelnemende landen mogen iemand inschrijven. Het idee van baron De Coubertin, de geeste lijke vader van de moderne Spe len, dat 'deelnemen belangrijker is dan winnen', is een blok aan het been van veel topsporters, zoals de marathon-loopsters. Want alleen daardoor kan het gebeuren dat een atlete uit Laos na de twee startrondes in het stadion al honderd meter ach terstand heeft opgelopen. En dat atletes uit Guam en de Ivoorkust al snel strompelend de bezem wagen opzoeken. Discussies na grote internatio- De Ethiopische Fatuma Roba kust de grond na haar afgete kende zege in de marathon. foto reuter nale marathons als die van Chi cago, Boston, Londen of Rotter dam waar alleen toppers voor worden uitgenodigd, hoor je in derdaad nooit. „Het IOC moet een limiet en een medische keu ring instellen. Drie uur is voor mij de grens bij de vrouwen," oordeelde Machado. Voor de Nederlandse Anne van Schuppen zou er ook dan nog ruimte zijn geweest. Ze werd 41e van de 89 gestarte atletes, op bijna vijftien minuten van win nares Roba. Van Schuppen: „Sportverdwazing of topsport? Als ik sommige tegenstandsters hier zie, denk ik het eerste. Maar WK of Spelen zijn geen maat staf." Dus topsport. Door Frank van Geloven Atlanta - Je schoonzus zal maar drie gouden medailles wimi en omarmd worden door president Bill Clinton. Discuswernst91 Corrie de Bruin, 19 jaar pas, heeft het in Atlanta allemaalm 9 gemaakt de afgelopen week. Ze zei dat ze niet warm of koud was geworden van het circus rond Michelle Sipith, de Ierse vrouw van haar broer Erik. Maar gisterochtend in de kwalificatie reeks bleef de jeugd-wereldkam- pioene ver onder de maat met slechts een gelukte worp van 55,48 meter. Onvoldoende voor de finale. Amerikaanse journalisten con cludeerden meteen dat het 'ken nelijk allemaal wel meevalt met die familie De Bruin'. De Ameri kanen waren er gemakshalve van uitgegaan dat Corrie, na de we reldreeks van haar schoonzus Mi chelle, ook wel even goud zou gaan pakken. Temeer omdat de trainer van Michelle, Erik de Bruin, ook de trainer van Corrie is. Maar wondermiddeltjes zijn er niet in Atlanta, werd gisteroch tend duidelijk. Corrie de Bruin, het grootste jonge talent ter we reld bij discuswerpen en kogel stoten, bakte er eigenlijk niet veel van. Twee ongeldige worpen en een geslaagde, maar die was met 55,48 wel veel te kort voor kwali ficatie. Met die afstand bleef de atlete uit Hardinxveld-Giessendam wel ver onder haar normale niveau. Het is haar al eens eerder overko men, een goed seizoen draaien en vervolgens bij een grote wed strijd volledig door de mand val len. Een verklaring bleef ze gisteren schuldig, want volgens goed Hol lands gebruik bij internationale atletiekwedstrijden wilde z afloop eigenlijk liever niets gen. Liever zwijgzaam dan verzinnen zal het devies wel a Als dat het geval is, valt heu prijzen. Atletiekkenners bliiv ook volhouden dat Corrie d Bruin er toch wel zal komen lf huize De Bruin is meer dan vol doende kennis in huis. Corriê breekt echt wel door. Ze moetal leen nog een paar jaar ervarinê opdoen," meent bijvoorbeeld los Hermens, overal geroemd als J, beste atletiek-manager ter we- reld. Voor Jacqueline GoormachM, gelden andere normen. De enjl serieuze concurrente van De Bruin in Nederland valt al jaren tussen de wal en het schip, ook gisteren. Ze deed het een stat beter dan De Bruin, maar haar serie van 55,70 meter, 56,94 en 58,74 was ook onvoldoende voor de finale. Goormachtigh weet bovenèt dat ze met haar 26 jaar zo goed als zeker aan haar plafond zit Maar dan ligt er altijd nog een carrière als fotomodel in het ver. schiet. De atlete, die bij hetEKin Helsinki ('94) en het WK in ft. thenburg ('95) tot mooiste sport- ster van het toernooi werd geko zen, heeft er al een fotosessie in Playboy opzitten. Nederlandse atletes zijn kennelijk populairder bij dat licht erotische glamour- magazine dan hun prestaties op de atletiekbanen doen vermoe den. Atlanta (anp) - Soms smelt en stick samen tot een pei lob waarmee Wietske de Ri olympisch toernooi in Atla j 0 zette tegen Argentinië, moment. De linksbuiten van HGC zag ver voor het doel staan, hield veel gevoel de bal in het doel. een wanhoopspoging hoog in de bal even, maar het kwaad Dat De Ruiter koos voor de getuigt van zelfvertrouwen. I onderging de formatie van Tc daanteverandering. De onzek maakt voor een gezonde do: gen ander voorbeeld: Mijntje, vierde minuut een strafbal nel; nuwslopend tafereel, maar D lant de bal op de stick en hield Alsof ze dagelijks belangrijke De mentale omslag volgde na Duitsland (4-3). Vervulde Dor Atlanta (anp) - Taco var hockeyploeg naar de ha] Zuid-Korea. De 30-jarig in acht minuten de acht corners om in 2-1. Atlanta - Stella Jongmans (25) zal deze zomer alleen in hetjuli- nummer van Playboy schitteren. Haar vijfde poging om opeen groot internationaal atletiektoernooi de eindstrijd van meter te halen, strandde zaterdagavond door een blessure in de halve finale. Na Jongmans en Ellen van Langen verloor Nederland met de Surinaam se Letitia Vriesde zaterdag nog een favoriete. Zij werd door een tac tische blunder uitgeschakeld. Voor Jongmans was de teleurstel ling zo groot, dat ze er niet eens over wilde praten. „Want wat valt hier nou over te vertellen? Ik lig er gewoon uit. Dat is het," treurde ze lang nadat de eerste halve finale zonder haar was geëindigd. Jongmans stapte al na de eerste ronde uit. Ze had toen nog aansluiting met de koploop- sters, maar ontdekte dat het zin loos was met de stekende pijn aan haar rechterachillespees door te gaan. Harde klap De tranen welden snel op. Zelfs de gedachte dat de maand juli door een aardige bijdrage van Playboy, enkele tienduizenden guldens, in financieel opzicht volledig geslaagd is, kon haar niet vrolijk stemmen. Na de Spe len van Barcelona (1992), het WK van Stuttgart ('93), het EK van Helsinki ('94) en het WK van Go thenburg ('95) ging het immers ook in Atlanta mis. De klap kwam des te harder aan, omdat Jongmans het gevoel had dit keer wel klaar te zijn voor de strijd met de wereldtop. Bij de andere toernooien kwam ze in fy siek, maar vooral tactisch opzicht nog veel te kort. In Atlanta moest dat allemaal anders worden, maar het werd niks, omdat ze al weken werd geplaagd door een chronische ontsteking in de rech terachillespees. Vrijdag worstelde ze zich nog met de allure van een topper door de eerste ronde heen. Achter we reldkampioene Ana Quirot werd Jongmans tweede, waarmee ze zich rechtstreeks voor de halve finale kwalificeerde. Maar daarin ging het helemaal niet meer. „Ik wilde aanvankelijk niet eens starten. Die gedachte is verschil lende keren bij me opgekomen," zei ze nadat de tranen waren Stella Jongmans verlaat m een ronde van haar halve jatI' 800 meter geblesseerd de tan FOTO ANP weggeveegd. „Maar het is met Jacky Joyner, zo'n kans je niet missen. Daar wilde ik m risico voor nemen, maar het gewoon niet." Letitia Vriesde had geen bless® als excuus voor haar onverwach te uitschakeling. De num*1 twee van het WK van miste door een eigen blunder de finale, die voor daag op het programma staat 1' laat zette de 31-jarige in Rotter dam woonachtige Surinaams) aan. De eerste vier zouden kwalificeren voor de finale, iM» Vriesde werd op het nippW vijfde. Kwaad was ze daarna» eens. „Ik heb geblunderd door' lang af te wachten in dat groept Ik zat opgesloten en weet een wel hoe ik daar uit kon kon*1 maar heb het niet gedaan. S» maar ik blijf gewoon lachen, dus Vriesde, die vandaag als* porter van haar vriendin W Quirot op de tribune zal zitL „Als ik het niet kan winnen, n ik dat Ana dat wel kan." Atlanta - De Amerikanen Karch Kiraly en Kent Steffes wonnen)» de stromende regen simpel van hun landgenoten Mark Dodd en' ke Withmarsh in de mannenfinale van het olympisch beachvolley baltoernooi, 12-5 12-8. Kiraly (35) veroverde in 1984 en 1988 ook goud met het Amerikaans zaalvolleybalteam. De Braziliaans Sandra Pires en Jackie Silva grepen goud bij de vrouwen. Atlanta - De Nederlandse volleybalsters hebben zondag hun la ste groepswedstrijd tijdens de Olympische Spelen gewonnen, teg Oekraïne: 3-0 (15-3 15-4 en 15-5) verslagen. Nederland daardoor in groep B op de derde plaats. In de kwartfinales spa Oranje dinsdag tegen de nummer twee van groep A, Cuba oi land. Het waren het vierde en vijfde doelpunt van de Amsterdammer in het olympisch toernooi. Teun de Nooijer stelde drie minuten nd oprisping van Van den Honerl zege veilig met zijn derde olyn sche treffer, 3-1. Door de os| winning werd Oranje na Sps in groep A de tweede hockl ploeg die zeker werd van plaats in de halve finales. „We willen meer," zei coach mans na de derde overwinnj strijdvaardig. „We hebben eerste stap gemaakt, maar hebben nog niet ons beste hoc I laten zien. We groeien in dit tc nooi. Dat geeft moed voor de 1 ve finale. De spelers zijn heel rieus. Ze zijn voor meer dan halve finale naar Atlanta ge men." In die halve eindst wordt Duitsland vrijwel zeken tegenstander. „Een las ploeg," gaf Oltmans toe. „M niet onmogelijk. Zeker niet nu de topvorm naderen." Aan scenario om tweede in de poul worden en Duitsland te ontlop| had hij wel gedacht, maar had hij direct verworpen. „I wij Olympisch kampioen wil worden, moeten we van elke] genstander kunnen winnen." Toch zag het er in de eerste h tegen de Zuid-Koreanen naar Vraag aan iemand op st in Nederland wat hij v van hockey en het antwJ zal vaak zijn dat de s hoort bij de gegoede burg Dat is inderdaad nog st een beetje zo, maar tij» wereldkampioenschappei Olympische Spelen moge! Oranje-teams, vrouwen mannen, op veel belang ling rekenen van het ge| Nederlandse volk. Door Eddy van der Beel Nachtelijke live-uitzendi vanuit verre continenten w in het verleden geen uitzo ring en vinden nog s1 plaats. In menige huisk; brandt dan schaarse verlicl en staat de kijkkast aan. Nergens ter wereld zijn ei veel kunstgrasvelden, wa hockey wordt gespeeld al Nederland. En nergens ter reld duurt de competitie lang. Zelfs in een hockey als Duitsland, de rege Olympisch kampioen, hel bestuurderen en clubs gek voor een compacte compr voor de clubs. De verenigt in Nederland - met hun f clubhuizen - hebben nog st veel macht, de bondscoache ken eraan gewend geraakt. In de voorbereiding op Olympische Spelen van Atl moesten Tom van 't Hek (v wen) en Roelant Oltmans (i nen) terdege rekening ho met het clubhockey. Eu Oup, competitie en play dwarsboomden min of mee: iange voorbereiding van d< bonale teams. Toch lijken het niveau Prestatiedrang van de natie

de Stem | 1996 | | pagina 14