IBob Dole schuift op [naar het midden Bedoeïenen moeten gedwongen verhuizen Oostduitsers verzetten zich steeds meer tegen assimilatie Eiland Wight eist zelfstandigheid op Seksbazen Suriname leveren Braziliaanse hoeren aan Nederland BUITENLAND Oni Clinton in te kunnen halen I Washington - Volgens zijn artsen is hij in puike conditie. Maar [de kalender liegt niet. De Republikeins presidentskandidaat j Dole is onlangs 73 jaar geworden. Niet eerder was een Amerikaanse president bij zijn aantreden zo oud. Ronald Rea- i, recordhouder op het gebied, was zeventig toen hij in 1981 I zijn intrek in het Witte Huis nam. A7 "RDAG 27 JULI 1996 bESTBM de steden plaats voor parken fotovJ straatniveau liggen maar niet a gesloten. Ze liggen makkelijk to gankelijk onder tientallen mete hoge glazen koepels. In Keulen, waar nog geen planne zijn uitgewerkt om tussen Dome Rijn ondergronds te gaan, kunne, de 240.000 reizigers die dagelijU dit station aandoen, binnenkorf rekenen op meer comfort, Wij kels, andersoortige service-aan, biedingen en horeca zullen eruit] gebreid en verbeterd worden. Hd zal niettemin blijven zoals ee klassiek station behoort te zijd gebouwd als een kerk, maar wei relds als een markt, zoals d Frankfurter Allgemeine onlang schreef. 57,90 e 58,00 36,80 I 30,10 15,00 8,00 i [12.00 f 200,00 A 127.80 142,00 .ring april [ndeld te- was kalm A advieskoers vk a vorige koers sk a slotkoers gisteren a a laten b a bieden c ex claim d a ex dividend e gedaan/bieden f gedaan/laten g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividend 87,50 697 1,00 85,00 1594 3,10 80,00 1106 0,80 170,00 502 1,50 160,00 606 3,20 27,00 810 0,90 24,00 489 0,90 26,00 1013 1,90 25,00 800 1,80 a 25,00 457 '2,60 520,00 619 10,00 530,00 1018 5,50 535,00 588 3,50 a 530,00 599 8,50 500,00 510 2,80 510,00 503 4,40 515,00 741 5,50 520,00 1726 7,50 525,00 640 10,00 530,00 1033 12,00 540,00 2142 20,50 a 500,00 3256 13,00 590,00 600 68,00 a 50,00 531 0,80 b 48,00 454 2,40 52,00 799 1,00 54,00 473 0,70 58,00 545 0,80 50,00 523 2,10 50,00 564 3,30 57,50 914 1,70 57,50 1100 3,10 a 104,00 528 3,50 b 107,00 440 1,30 260,00 514 1,10 250,00 1555 7,00 245,00 380 2,50 240,00 1317 4,40 250,00 1466 9,00 50,00 1024 2,30 52,50 710 1,10 52,50 565 2,70 55,00 729 1,80 57,50 861 1,10 50,00 599 1,10 50,00 529 2,50 52,50 443 3,80 50,00 915 3,40 b 820,00 992 19,00 27,00 434 0,40 [Door Bert Ummelen Bole doet er alles aan om te ver- tmderen dat zijn gevorderde leef tijd straks, in november, weife- lende kiezers zal afschrikken. Op- merkelijk talrijk zijn de tv-beel- en krantenfoto's, waarop de kandidaat vrolijk joggend in bad- kostuum is te zien. De gunstige uitkomsten van zijn i laatste medische check-up, eerder deze maand, waren overal te le- n. En hij lanceerde in een vraaggesprek met de New York I Times het idee van een onafhan- jk medisch onderzoek, moch- I ten er tijdens zijn presidentschap vragen rijzen over zijn fysieke en mentale geschiktheid. I Dole onderging vijf jaar geleden een operatie wegens prostaatkan- I ker. Vrees voor een niet fitte pre sident is in Amerika weer een on derwerp van discussie sinds Rea gan, vijf jaar na zijn afzwaaien, tekend maakte aan de ziekte van Alzheimer te lijden. Leeftijd is intussen niet het enige probleem waarmee de Dole-cam- pagne worstelt. Sinds hij zichzelf transformeerde van een monu ment van Washingtonse politiek j tot 'burger' en zich voluit in de verkiezingsstrijd stortte, is Dole in de opiniepeilingen een paar punten ingelopen op president Clinton. Maar die ligt nog altijd royaal op kop, ondanks het web van schan dalen waaraan zijn politieke te genstanders onvermoeibaar blij ven spinnen, I Profiel Juist dezer dagen heeft Dole dui delijk gemaakt hoe hij niettemin denkt een kans te maken: door zich los te maken van het conser vatieve reveil in de Republikeinse partij. De koers is naar het gema tigde midden. Met een reeks aan kondigingen en uitspraken heeft hij het politieke profiel van zijn kandidatuur getekend en dat be valt lang niet iedereen in de gele deren van de partij. Daar is om te beginnen de lijst van sprekers op de partijconven tie die binnenkort in San Diego (Californië) wordt gehouden. De oud-presidenten Ford en Bush, generaal Colin Powell en afge vaardigde Susan Molinari van Staten Island zijn zonder uitzon dering gematigde tot liberale fi guren binnen de partij. Van het steile denken van de spraakmakende rechter vleugel op sociaal-cultureel gebied moe ten ze niets hebben. Vooral Dole's keuze van Molinari als zoge naamde 'keynote speaker' is bij conservatieve Republikeinen slecht gevallen. Zij is net als Po well, die op de openingsavond van de conventie spreekt, een ver klaard voorstander van het recht op abortus, een onderwerp dat als een splijtzwam in de Republi keinse partij woekert. Binnen de machtige lobby-orga nisatie Christian Coalition van fundamentalistische christenen wordt de prominente rol van Molinari en Powell op de nationa le conventie gezien als een regel rechte stellingname. En zo is het precies bedoeld. De conventie, die vijf dagen lang prominent televisie-nieuws zal zijn, zal de boodschap moeten uitdragen dat de Republikeinse partij een 'inclusieve' partij is. Geen woord ligt vandaag de dag zo op Dole's lippen bestorven. Hij kant zich daarmee tegen het drij ven naar een levensbeschouwelij ke verenging van de partij - iets waarmee hij als kandidaat voor Bob Dole doet zijn uiterste best een zo energiek mogelijke indruk te maken. Zelfs zijn 73e verjaardag stond in het teken van de verkie zingscampagne voor het Amerikaanse presidentschap. foto reuter de Republikeinse nominatie min der moeite leek te hebben. Buchanan Dole en de partij-elite hebben de demonstratieve betekenis van de sprekerslijst nog aangescherpt door Patrick Buchanan de toe gang tot het spreekgestoelte te weigeren. In Buchanans campag ne voor de Republikeinse nomi natie, die hij formeel nog altijd niet heeft opgegeven, speelde een principieel en categorisch nee te gen abortus een belangrijke rol. Ralph Reed, de directeur van de Christian Coalition, heeft er al zijn schande over 1 uitgesproken dat Buchanan het woord niet mag voeren. Niet alleen in kringen van de Christian Coalition worden de verrichtingen van 'burger Dole' op het verkiezingspad intussen knarsetandend gevolgd. Een an dere machtige lobby-organisatie die door het vertoonde maar ma tig geamuseerd is, is de National Rifle Association (NRA), de club van vuurwapenbezitters. Als leider van de Republikeinse meerderheid in de Senaat heeft Dole beloofd he(„sinds twee, jaar geldende verbod op productie en import van negentien types aan valswapens ongedaan te maken. De NRA heeft van deze 'aantas ting van het constitutionele recht op vuurwapenbezit' het speer punt van zijn propaganda ge maakt. Maar Dole begint, steeds minder omwonden, op zijn belof te terug te komen. Geheel zonder risico is zijn koers ».naar het politieke centrum niet. Want het mag zo zijn dat het doorslaggevende aantal stemmen daar te winnen is, de cpnservatie- ven vormen wel de activistische kern van de partij. Zonder hun lo yaliteit en daadwerkelijke hulp boet de Dole-campagne ongetwij feld aan kracht in. Een teken aan de wand is wat dat betreft een uitspraak van chef lobbyist Tanya Metaksa van de NRA. Hij zei dat zijn organisatie haar middelen mogelijk zal reser veren voor Republikeinen die vechten voor een zetel in het Huis van Afgevaardigden of de Senaat. Door Colleen Barry (ap) Berlijn - Op het eerste gezicht lijken de teenagers die zich hebben verza meld voor een. Oost-Berlijnse jeugd club de westerse levenswijze overge nomen te hebben en ziet het er naar uit dat de interne eenwording een succes is. De jongeren dragen wijde kleding, heb ben ringen door hun oren en kort haar. Zij spuiten graffiti op de muren - verbo den in Oost-Duitsland - en kijken uit naar het volgende Technofeest. Schijn bedriegt. Terwijl de uiterlijke verschillen tussen de jeugd van Oost en West zijn verdwenen, staat de twee poepen steeds vijandiger tegen over el- baar. Jonge Ossi's worden gezien als an ti-buitenlander vanwege het niet klop pende idee dat de meeste aanvallen op buitenlanders in het Oosten plaatsvin den. Wessi's staan bekend als arrogant omdat zij uit het deel komen dat de Boude Oorlog gewonnen heeft en voor de kosten van de eenwording opdraaien. Aanvankelijke voorspellingen dat de verschillen die gegroeid zijn tijdens de veertig jaar van gescheiden ontwikke ling binnen enkele jaren zouden ver dwijnen, zijn vervangen door een con servatiever schatting: het zal waar schijnlijk generaties duren. „Er is geen avant-garde voor eenwor ding meer. Eenwording zal een langdu rig proces worden," zegt onderzoeker Hans Merkens van de Freie Universitat in Berlijn die de houding van scholieren over de eenwording sinds 1990 bijhoudt. Voormalige Kanselier Willy Brandt zei eens: 'Wat samen hoort zal samen groeien'. Voormalige Oostduitse intel lectuelen roepen nu: „Wat niet samen hoort, blijft apart." Inderdaad verklaarde 45 procent van de Duitsers recent dat de kloof tussen Ossi's en Wessi's toeneemt. Die mening wordt gedeeld door tweederde van de Oostduitsers, meldde onderzoeksinsti tuut Emnid. Veel West-Duitsers hebben bezwaren tegen de miljarden marken die in de op bouw van het Oosten worden gepompt en die deels worden betaald uit de Soli- dariteitsbelasting. Ossi's op hun beurt hebben vaker kritiek op hun nieuwe va derland en denken met steeds warmere, gevoelens terug aan de DDR. De meeste Ossi's zeggen dat de positie van vrouwen in Oost-Duitsland beter was en dat de misdaad beter werd aan gepakt. Ze zeggen bitter dat het, enige dat niet door de Bondsrepubliek is ver vangen de groene pijlen bij stoplichten zijn waardoor auto's op sommige Ber- lijnse kruispunten door rood mogen rij den als ze rechtsaf willen slaan. Sinds 1990 is driekwart van de indus triële banen in het Oosten verdwenen. Oost-Duitsers verdienen gemiddeld 80 procent van het salaris van hun wester se landgenoten. Literatuurwetenschap per Hans Mayer zegt dat het eenwor dingsproces de Oostduitsers het gevoel geeft dat zij 'overwonnen, beledigd en vernederd zijn'. Op allerlei kleine manieren rebelleren de Ossi's tegen de eenwording door ele menten van de oude maatschappij en hun oude identiteit - waar zij vrijwillig afstand van deden - terug te halen in het dagelijks leven. Producten uit de DDR vinden hun weg terug naar de winkel schappen. Een Oost-Berlijnse winkel genaamd 'Back to the Future heeft al leen maar dergelijke zaken. Veel Oost-Duitsers steunen de post communistische PDS niet omdat zij communisten zijn, maar 'omdat het de enige partij is die zich op een positieve manier identificeert met het verleden', zegt onderzoekers Merkens. De Oost-Berlijnse jeugdclub in de kun- stenaarswijk Prenzlauer Berg is een an dere overblijfsel van de DDR, waar dui zenden jeugdclubs bestonden in het ka der van de communistische jongerenor ganisatie. Net als de helft van de Oost- Berlijners en tweederde van de West- Berlijners, gaan deze 16- tot 22-jarigen niet over de oude grens voor een avond je uit in de Duitse hoofdstad. „Zij denken dat ze speciaal zijn. In hun ogen zij wij geen Duitsers," zegt de 18- jarige Sebastian over de Wessi's. In een poging de twee groepen bijeen te bren gen organiseert de gemeente Berlijn ont moetingen tussen jeugdigen uit de oos telijke en westelijke delen van de stad. Het project, 'Nieuwe Muren bevechten' is opgezet door de dienst die zich met buitenlanders bezighoudt omdat 'de conflicten tussenOssi's en Wessi's het zelfde karakter hebben als die tussen Duitsers en buitenlanders', zegt project leidster Ursula Schirmer. Ook al denken veel Ossi's dat zij tweede klasburgers zijn, dat is altijd nog beter dan een 'Assi' - een asociaal - te zijn, zo zeggen de jongeren die bij Dimi 81 voor de deur staan. „Een Assi heeft geen geld, geen werk, geen huis, geen verzekering, geen kans. Hij woont onder een brug en gaat uiteindelijk dood," zegt de 16-jari- ge Andy. De beschrijving is een weerga ve van de onzekerheid die de jeugd voelt in het nieuwe systeem, waar mensen makkelijker dan in het verstikkende so ciale systeem van de DDR onderaan de ladder terecht kunnen komen. Andy en zijn vrienden laten er geen twijfel over bestaan dat 'Het kapitalisme' verant woordelijk is voor de opkomst van de Assi. °oor Willy Werkman Judea-woestijn - Fatma en Hassan rijn ongeveer 70 jaar. Misschien ook wel 80. Ze weten het zelf niet. Be- 'Mgrijk vinden ze het trouwens hele maal niet. Want wat hen betreft is het Javen toch al voorbij. Rondom hun Bedoeïenentent gaat de woestijn ver dwijnen. Bulldozers en de vrachtwa gens maken een hels lawaai. Hoge wolken stof waaien de tent van Fat- ®a en Hassan binnen. Maalei Adu- ®lem, de grote Joodse nederzetting, ten oosten van Jeruzalem, is aan het afbreiden. En Fatma en Hassan, sa- ?en raet alle andere 49 Bedoeïenen- amilies van de Jahalinstam daar, ®oeten nu verdwijnen. Ben paar weken hebben ze nog, volgens r vonnis van het Israëlische Hoogge- erjtshof. Dan moeten de van oude jute- aW«n aan elkaar genaaide tenten van de alin Bedoeïenen worden opgevouwen. De schapen, de geiten en de ezels, die ze nog over hebben, moeten worden wegge voerd. Voor voor hun schamele bezittingen zul len geen verhuiswagens nodig zijn. Want meer dan wat kleren, een theepot, een paar matrassen en kussens, hebben ze niet. En wat hen rest in deze diepe armoe de is alleen nog maar wachten. Op het wonder, dat Allah misschien nog zal brengen. Of op de Israëlische legerwa gens, die hen op 28 augustus desnoods met geweld zullen verjagen. Want zelf, uit vrije wil, zullen ze niet ver trekken. Al jaren vechten ze Israël's be sluit om hen van hun land te verdrijven aan. En hoewel ze met de hulp van men senrechtenorganisaties tot nu toe de bull dozers op enige afstand hebben kunnen houden, lijkt de strijd verloren. Asfaltwegen worden er nu in hun gebied aangelegd. Moderne flatgebouwen verrij zen er al. Hassan heeft zich nog voor een van de hijskranen gegooid, toen er een hoog hek naast zijn tent werd neergezet. Maar ook dat heeft niets veranderd Hij ligt nu, met Fatma, doelloos op de grond in zijn verwaarloosde tent. Drinkt wat water uit de jerrycan, die hij af en toe stiekem bij de Israëlische bouwplaatsen vult. Of eet wat kaas, gemaakt van de melk van zijn schapen. De Jahalin Bed- oeienen, nu zo'n drieduizend mensen, zijn oorspronkelijk afkomstig uit het Tel Arad gebied, vlakbij Beersheba in de Negev- woestijn. Kort na de eerste Israëlisch- Arabische oorlog van 1948 werden ze door de Israëli's over de staakt-het-vu- ren-grens met Jordanië gejaagd. Ze vestigden zich in de Judea-woestijn tussen Jeruzalem en het stadje Jericho, Leefden hun traditionele leven tussen de heuvels van Judea. Ver van de politiek en ver ook van de haat- en angstgevoelens tussen de Israëli's en de Palestijnen. Toen in 1982 de eerste Jocidse kolonisten hun huizen daar bouwden^ heetten zij hen in Bedoeïenentraditie welkom. Er kwa men zelfs vriendschapsbanden, over en weer. Mohammed, 35 jaar, zegt over zijn vrienden in Maalei Adumiem: „Nu zie ik ze niet meer. Ik mag er niet meer komen." Want het vol met prachtige villa's ge bouwde' Maalei Adumiem, met nu zo'n 20.000 inwoners, is de stad geworden, die volgens Israëlische plannen een onderdeel moet gaan vormen van de stad Jeruzalem. Er is al jaren een nog niet officieel ver klaard plan, dat de annexatie inhoudt van grote stukken gebied, ten noorden, ten oosten en ten zuiden van Jeruzalem. Ara bisch Oost-Jeruzalem, door de Pales tijnen opgeëist als de hoofdstad van de toekomstige staat Palestina, zal daarmee door Joodse bouw ingesloten zijn en zo voor Israël verzekerd. De 7.500 are land, waarop Maalei Adu miem zich nu uitbreidt, is indertijd van Palestijnse grondbezitters onteigend en door het Israëlische ministerie van Huis vesting verkocht aan Israëlische bouwon dernemers. Toen het duidelijk werd, dat de Jahalin Bedoeïenen niet van plan wa ren hun tenten op te pakken, werd hen wat verderop een alternatieve woon plaats aangeboden. Op enkele honderden meters van de afvalplaats van Jeruzalem. De hele dag door komen daar vrachtwa gens om er hun stinkende en grond ver vuilende lading, van aardappelschillen tot en met batterijen, neer te storten. „Daar," zegt Mohammed, „moeten we dan de rest van ons leven slijten. Naast de stank en zonder ook maar een groen plek je om onze schapen en geiten te laten gra zen." Naast hem zit, boos en beschaamd, zijn vriend Majed. Door de armoede gedwon gen heeft hij een baantje moeten aanne men als nachtwaker bij de bouwplaatsen van datzelfde Maalei Adumiem, dat hem en zijn stamgenoten nu wil verdrijven. „Ik moet wel," zegt hij, het hoofd bui gend. „Anders hebben we niets te eten. Het is verraad tegenover mijn eigen stam. Maar nu we al zolang vechten tegen de joodse kolonisten, die ons land afpakken, heb ik bijna geen gevoel meer over." Hij maakt de traditionele mierzoete Be doeïenenthee voor ons klaar en zegt be scheiden: „Dank u, dat u naar ons bent komen luisteren." Hij had liever gehad, dat de Israëlische rechters die belangstel ling hadden opgebracht. ZATERDAG 27 JULI 1996 Door Frans Lindenkamp Sao Paulo - Suriname is de springplank voor Braziliaanse prostituees naar Nederland. In Paramaribo bestaat een le vendige handel in jonge vrouwen uit dat land. Zij worden in opdracht van nachtclubhouders uit Paramaribo geron seld in de arme buitenwijken van Noordbraziliaanse ste den. Door Bob van Huët Cowes - Een curieuze uitbraak van onafhankelijkheidskoorts waart over Wight, het grootste eiland voor de zuidkust van En geland. In een rumoerige zitting heeft de eilandraad besloten 30.000 gulden uit te trekken voor de organisatie van een be perkt referendum. Centrale vraag zal zijn of het kleinste graaf schap van Groot-Brittannië de banden met het moederland moet verbreken. Een nieuwe beweging van avon tuurlijke eilanders, 'Wight First', streeft naar een zelfde status als de Kanaaleilanden en het eiland Man in de Ierse Zee. De droom is om een belastingparadijs te scheppen, pal tegenover de En gelse oorlogshaven Portsmouth. Morris Barton, de liberaal-de mocratische voorzitter van de ei- landraad, heeft het allemaal in zijn hoofd. Hij heeft een brief ge schreven aan prinses Anne met het verzoek gouverneur te wor den van een 'onafhankelijk' Free Wight. Hij wil financiële zelf standigheid paren met trouw aan de Windsors. Koningin Elizabeth mag dus aanblijven als staats hoofd. Barton, wiens familie naar eigen zeggen al sinds de veertiende eeuw op deze langgerekte krijt rots verblijft, heeft het vervolg- scenario al klaarliggen. Free Wight zal een eigen, allervrien delijkste, belastinginspecteur aanstellen, eigen postzegels en munten uitgeven (met het profiel van Elizabeth), de ferrydiensten met het Britse vasteland overne men en de Britse overheid een re kening presenteren voor de 'huur' van de Parkhurst gevan genis waarin zware Britse crimi nelen logeren. Daarnaast wil Morris het lokale Wightse dialekt een nieuwe im puls geven. Op dit moment spre ken nog een handvol bejaarden dat onverstaanbare taaltje. Het beperkte referendum zal achthonderd eilanders betreffen. Ze moeten zich uitspreken over de vraag of ze een afscheiding willen en, zo ja, welke status Wight dan moet krijgen. Een aanvullende vraag zal zijn of Wight behoefte heeft aan een vaste oeververbinding met Zuid- Engeland. Momenteel is het ei land alleen per ferry bereikbaar. Als de eerste peiling aanslaat wil Barton alle 135.000 inwoners om toestemming vragen de.zaakje, regelen met de Britse regering. En als die het noodzakelijke wetsvoorstel voor de zelfstandig heid van Wight zou willen wei geren dan zal Wights liberaal- democratische vrijheidsdram mer het Europese Hof inschake len. Het verleidelijke belastingper spectief van 'Free Wight' is bij de zeer traditionele en behoudende eilanders zeker niet slecht geval len. Barton denkt serieus dat hij een meerderheid achter zijn plannen kan verenigen: „Ik wil geen onafhankelijke, revolutio naire republiek, maar beperkte zelfstandigheid die ons verder zal helpen. Ons eiland is steeds genegeerd door regeringen in Londen. We krijgen niet de er kenning en subsidies die andere Europese eilanden krijgen. Nieu we investeringen kunnen onze jongeren aan banen helpen." Wight heeft een van de hoogste werkloosheidscijfers in Zuid- Engeland en dankt daaraan de wat plagende bijnaam 'Costa Del Dole' (de Costa van de Steunt rekkers). De lokale, Conservatieve, oppo sitieleider Roy Westmore denkt dat Barton stapelgek is gewor den met zijn vrijheidspraatjes. „Dit is een verspilling van tijd en geld. Ik denk niet dat dit het mo ment is zo'n waanzinnig plan voor onafhankelijkheid te lance ren." Het is overigens niet de eerste keer dat Wight wordt bevangen door onafhankelijkheidskoorts. Twintig jaar geleden was een Vectis National Party actief. 'Vectis' was de Romeinse aan duiding voor het eiland. Revolu tionaire liederen uit die tijd wor den - op verzoek - nog steeds ge zongen door pubartiesten. Eilanders die Morris Barton be ter kennen staan achter diens onafhankelijkheidsideaal met een glimlach: „Niemand beter dan Morris kan ons eiland zo af en toe publiciteit brengen. Dat is goed voor het toerisme." Volgens het Braziliaanse tijd schrift Istoé worden goedogen de naïeve dames in de leeftijd tussen de 18 en 26 jaar daar met valse beloftes in de val gelokt. Onder het mom dat hen een goedbetaalde baan in de Ne derlandse ex-kolonie wacht, bieden Braziliaanse handlan gers van de Surinamers een vliegticket naar Paramaribo aan. Daar aangekomen verplichten de seksexploitanten de vrou wen een wurgcontract te teke nen, waarna zij te werk gesteld worden in hun bordelen. Het verblijf in Paramaribo is be doeld als een soort stage. In de nachtclubs worden zij in drie maanden klaargestoomd voor emplooi in Nederlanse sekshui zen. Tevens leren de Brazili- aansen de eerste beginselen van onze taal en het Engels. Na ver blijf in Nederland worden de prostituees overgedragen aan bordelen in Duitsland en Span je- Het centrum van de vrouwen handel zijn drie bekende eta blissementen in het centrum van Paramaribo, te weten de Diamond Night Club, Condor en Manilla. De Surinaamse hoofdstad telt circa vijhonderd Braziliaanse dames van lichte zeden. Sommigen verrichten het animeerwerk zonder scru pules, maar het overgrote deel klaagt dat de seksexploitanten hen tegen hun wil vasthouden. Lichamelijke mishandeling komt vaak voor. De schulden die voortvloeien uit het vlieg ticket naar Suriname en tarie ven van kost en inwoning lopen dagelijks op. De verdiensten uit de prostitutie zijn nauwelijks voldoende om uit de rode cijfers te geraken. Vluchten is onmogelijk omdat de nachtclubeigenaren de pas poorten van de slachtoffers achter slot en grenden bewaren. Wie in verwachting raakt of een geslachtsziekte oploopt, krijgt een geldboete opgelgd. Het brein achter de vrouwen handel - zo meldt het tijdschrift Istoé - is de eigenaar van de Diamond Night Club, Henk Kunath. Hij onderhoudt nauwe contacten met eigenaren van Nederlandse sekshuizen onder meer in Eindhoven en Den Haag. Die reizen met regelmaat naar Paramaribo om Braziliaanse prostituees te recruteren. Tij dens de selectie - waarbij het aan cocaïne en champagne niet ontbreekt - dienen de meisjes ten overstaan van het bezoek hun massage- en sadomaso chistische kwaliteiten te tonen. Wie niet in aanmerking komt voor de overtocht naar Neder land is veroordeeld tot een langdurig verblijf in Paramari bo en krijgt een tatoeage toege diend in de vorm van een num mer. Dit moet identificatie ver gemakkelijken. Per week worden twee Brazili aanse hoertjes op transport naar Amsterdam gezet. Het bordeelpersoneel begeleidt hen naar de luchthaven Zanderij. Niet zelden blijkt dat de seks slavinnen gebruikt worden als 'drugspakezel'. Zo vertelde een Braziliaanse, die zich identifi ceerde als Beatriz, dat haar koffer bij aankomst op Schip hol verdacht zwaar was. Die bleek vol te zitten met co caïne. Ze heeft hem op het vliegveld achtergelaten. Tegen over Istoé meldt bordeelhouder Henk Kunath dat hij omgere kend 850 gulden vangt voor el ke prostituee die naar Neder land gaat. Hij ontkent echter met klem de beschuldiging van vrouwenhandel. De Braziliaanse meisjes bellen hem naar zijn zeggen op met de vraag voor werk. „Iedereen is vrij om te gaan en staan waar ze wil. Het enige wat ik eis is een handtekening onder het huisre glement," aldus de 54-jarige Kanuth, die recent enige tijd vastzat omdat diverse prosti tuees een aanklacht wegens mishandeling tegen hadden in gediend. De Surinaamse politie moest hem echter bij gebrek aan bewijs vrijlaten.

de Stem | 1996 | | pagina 7