Othene doet oproep aan raadsleden Het Nozeschorretje handelt in extremen I Audax Groede weer dag in teken van jaarmarkt POLITIE RAPPORT Geslaagd carnaval in centrum Sas van Gent 'innen. [ónder zorgen. mét omzet, ij Danklofï ZEELAND (DANKLÖI gewoners zijn bang dat dorp door nieuwbouw zijn authentieke karakter zal verliezen ieceptioniste lead Moon in talashnikov Afwisseling Bijzonder Vergetelheid Aanrijding Onder invloed Inbraken in woningen Tegen lichtmast Vermiste man gevonden Tijdens Folklore Festival Evangelisten in Retranchement Excursie naar de Dintelse Gorzen Harmonie haalt oud papier op Brandstichters strand Dishoek aangehouden ZATERDAG 27 JULI 1996 C3 B526168cs wilt worden, dan is dat eenvoudiger n heb je namelijk een prima product ste klanten en dus met meteen een ppen voor een lening van startkapitaal, n: 'n uiterst soepele regeling waardoor et leggen. at leer je tot in de puntjes op de op- g en van de praktijkbegeleiders. aan deze eisen en je bent Nu schrijven! En van- nog posten! uur meteen een brief met gegevens jezelf, je vooropleiding het werk dat t nu toe gedaan hebt, je hobby's en wat je zetf verder belangrijk lijkt aan rs: Oanklof B.V. tav. de heer Kaijea ïise-manager, Postbus V, 5126 ZH Gilze. r zo snel mogelijk en alleen schrifte- krijgt in elk geval per omgaande een lie van Danklof terug, anwege de vakantiedmkte is het helaas mogelijk om telefonisch meer infomtatie en. Méér dan;lJ|pplBW Uk ïlenoe medialandschap vraagt om een geledingen innovatieve daadkracht, siag- Audax, met een aantal werkmaatschap- ceuik manifesteren op de uiteenlopende ort en distributie tot en met logistieke i dat ook de ks met een sis vormen - belaïlingkundigen icht op de raakpunten van het bieden. Daarbij valt met name het vennootschapsrecht, het bestuursrecht. Ook het voeren pandeling van fiscale cassaties i onze praktijk. De advocaten- .s. fungeren veelvuldig ook als lastingadviseurs, alsmede van er uitbreiding van het secreta- i uit het verrichten van diverse zal ook de bediening van de kunnen behoren. flikken over: erlandse taal; kwij ze; 5.1 pcitatiebrief met pasfoto richten jw S.H. Nieborg (bij wie ook /orden ingewonnen), Postbus 176-5202266. Ervaring in hiernaast genoemde activiteiten strekt tot aanbeveling. Wij vragen: gemotiveerde, zelfstandige en representatieve medewerkers die vaardig kunnen omgaan met moderne gereed schappen en tekening kunnen lezen. Kandidaten met lasdipl°ma s' WA Certificaat en/of Rijbewijs BE hebben voorkeur. Wij bieden: een eigen plaats in een jonge enthousiaste onderneming met volop ontplooiings mogelijkheden een goed salaris en ver e arbeidsvoorwaarden Interesse? Bel voor meer informatie m Peter Snoeren tel. zaak (076) 5223599 auto tel. 06 539023 tel. privé (0162) 31277 „onze verslaggevers Leuzen - De bewoners van !,t oude Othene willen dat de ftneuzense gemeenteraads- Ijcties met eigen ogen komen ken naar de situatie in de jefgemeenschap. ■n dan, zo denken de bewo- ■irs kunnen de raadsleden - die ;ver'hun toekomst moeten beslis- zich inleven in de gevoe- js van de bevolking, v bewoners zijn bang dat hun :orp door nieuwbouw en allerlei jtlteersmaatregelen ten behoeve a de nieuwe wijk Othene, zijn 'uthentieke karakter verliest. ',lnu toe, zo lijkt wel, heeft al ia de fractie van Groenlinks itb iets van het lot van Othene jngetrokken. Nootje joenLinks is namelijk een actie Ktart om speeltuin Ons Nootje r de buurtschap te behouden, speeltuin moet tot ongenoe- jnvan de bewoners wijken voor lie nieuwe woningen en een wa- spartij in de nieuwe wijk Othe- navolging van Groenlinks juft ook de Terneuzense raads- iactie van D66, die deze week aibezoek bracht aan de wijk, de itwoners een hart onder de riem isstoken. je democraten hebben een brief astuurdnaar het college, waarin ievraagd wordt om een nieuwe iiorzitting. [erder is D66 van mening dat «eltuin Ons Nootje behouden ioet blijven voor de bewoners 311 het buurtschap en het woon- ragencentrum, dat daar geves- ;«d zal worden. ,Wij vinden dat de waterpartij ie daar gepland is anders aange- sgd kan worden," zegt D66- sadslid P. van Nieuwenhuijzen. Mer vinden wij dat de op- en irit van Othene behouden moet zodat niet iedereen door wijk hoeft te rijden. Het zou jgenlijk een beschermd gebied oor de bewoners moeten zijn." ilgens wethouder J. van Rooi- fri zijn de mogelijkheden voor «houd gering, omdat de ge- «enteraad drie jaar geleden het itwerp-bestemmingsplan Othe- heeft vastgesteld. De plannen ïjnvervolgens uitgewerkt. fepraak i gemeenteraad moet nog wel bestemmingsplan Othene aststellen en daarop is ook nog ipraak mogelijk. GroenLinks daar haar hoop op geves- jd. „We onderzoeken of het mo- lijk is de drie nieuwe woningen ide ■aterpartij op een andere locatie situeren," aldus Florusse, nadslid van GroenLinks. Volgens ons is dat best mogelijk, te eerste inzet is namelijk het koud van de speeltuin op de ddige locatie. Als dat niet lukt, ai moet er in het buurtschap ihene een nieuwe speeltuin ko en. Inclusief een trapveldje en dnimaal gelijkwaardige speel- etktuigen, zoals die nu staan in ss Nootje." Ie bewoners zijn inmiddels ook •If tot actie overgegaan. proberen zoveel mogelijk 'lenigingen en stichtingen ach- j'ons te krijgen. En we zijn be- '5 met een ledenwerfactie voor speeltuin. Hoe meer mensen rachter staan hoe beter." "i onze verslaggever "neuzen - Met Fred Cole als "de kern, bijgestaan door "sist 'Toddy' en drummer ndrew Loomis, komt op 30 l'gustus de Amerikaanse Dead Moon naar Ter- ttizen. I( groep treedt op in jongeren- "ilrum Kalashnikov en het con- is op touw gezet in samen ging met de Stichting Blues (emotion Zeeuws-Vlaanderen. s je weet zijn we wat meer Menwerking gaan zoeken met «re organisaties op het gebied muziek. Aanvankelijk had- "we een festival in gedachten, at uaarvoor was de voorberei- gstijd te kort. We doen dit nu Send jaar. Maar Dead Moon m ®ek°ekt en we vonden het ue om de groep te laten schie- aldus Piet van Houcke van Promotion. Houcke omschrijft de mu- van Dead Moon als 'pure «in roll'. S^jfiulcrheid daarbij is, dat r Cole, die al in de jaren zes- S platen maakte, nog steeds fleemt®'3' son§s 'n mono Sn l,06'3 Was to* nu ^oe slechts el, eerder in Nederland te ^onderen. ij°,eSangsprijs van het concert bi ,i bewust laag gehou- zodat zoveel mogelijk men- innen komen kijken. De «gis 22.00 uur. eln Groede is gisteren weer de traditionele jaarmarkt gehouden. Dit evenement staat te boek als een van de drukst bezochte jaarmarkten in de regio. Tussen de honderdzestig en tweehonderd kramen van de ambulante handel luister den de markt op met hun koop- en handelswaar. Ook de rommelmarkt en de kunst- en antiekmarkt mochten zich in een grote be langstelling verheugen. Op de Markt stond een paal van zeven meter hoog. Wie het durfde mocht voor een gulden proberen de top te bereiken. Muziekvereniging Groede gaf een concert in de muziektent op de Markt. Het evene ment sloot gisteravond af met het befaamde popconcert Groede Pop. Diverse bands zetten de tent op stelten. foto wim kooyman Door Peter Maas VORIGE WEEK zaten we op het Voorland bij Nummer Eén. Om de natuur van de Westerschelde nog iets beter te leren kennen, daarom nu aandacht voor een miniem stukje schor aan de rand van Terneuzen. We zouden het 't Nozeschorretje kunnen noemen. Gelegen tussen de voormalige veerhaven en het sluizencom- plex van het kanaal, omarmd en beschermd door twee 'pieren'. Het is een plekje van extremen. Extreem klein van oppervlakte, extreme stromingen vlakbij in de vaargeul en bovendien een stroomgeul die ter plaatse diep is (tot meer dan vijftig meter!). De natuur zou je er bijna ex treem overvloedig kunnen noe men. Meest opvallend zijn de vo gels, die bij laag water op het slik naar voedsel zoeken. Schol ekster, wulp en tureluur ontbre ken nooit. Bonte strandloper, zilverplevier of bontbekplevier en de geoefende vogelaar zal er nog veel meer soorten kunnen ontdekken. Bij hoog water zoe ken ze hun heil op de zogenaam de hoogwatervluchtplaatsen. Soms is dat de pier zelf, maar dan moet het er wel heel erg rus tig zijn, want hoog water bete kent voor de steltlopers: slaap- tijd! Worden ze te veel verstoord dan vliegen ze verder, verbrui ken daarbij veel energie, wat ge durende de trektijd een serieus probleem kan zijn. Naast vogels is er ook erg veel te beleven op het gebied van plan ten. Hoe klein het gebied ook is, er is een grote afwisseling in milieu omstandigheden waar veel ver schillende plantensoorten een plaatsje vinden. Er is slik en er is zand en natuurlijk is er het getij. Op de laagst gelegen delen wor den de planten twee keer per dag overspoeld met zout water. Slechts heel weinig soorten kun nen daar tegen. Het Engels slijkgras en de zee kraal zijn de pioniers bij uitstek, die bovendien een grote rol spe len bij het invangen van zand en de slibdeeltjes en zo actief mee doen aan de opbouw van het schor. Op andere plaatsen is het zand dat aangevoerd wordt door de Westerschelde aan het stuiven als was het een echt Noordzee strand. Er is zelfs een miniduin- tje ontstaan van zeker een halve meter hoog. Net als helm in de duinen fungeert de begroeiing met strandkweek voor extra in vang van zand. Aan de zeezijde is het vloedmerk afgezet. Allerlei drijvend aan- Het strandje bij de voormalige veerhaven in Terneuzen. spoelsel wordt daar door de Westerschelde uitgebraakt. Veel organisch materiaal, plantenres ten, een dode vogel, wat schel pen of leeggepeuzelde krabben. Natuurlijk ook interessante menselijke sporen. Er laat zich een cultuur aflezen die bepaald niet in de gaten heeft dat plastic écht niet verteert. Evengoed vormt dit vloedmerk, of 'veek' zoals het ook wel wordt ge noemd, een specifieke groei plaats voor met name zandraket en Loogkruid. Ook strandmelde en spiesmelde kunnen we er vin den. Maar het meest bijzonder is wel het laaggelegen gedeelte, achter het duintje. Het overspoelt niet dagelijks, al leen bij extra hoog water, maar het is er wel zout, nat en slikke- rig. Zeeweegbree, gerande en zilte schijnspurrie, zulte, aard beiklaver, zeebies, lamsoor, zilte rus en schorrezoutgras. Het is er allemaal te vinden. De laatste overigens is een plant die heel goed aan zijn geur te herkennen is. Het herkennen en zeker het benoemen van geuren is iets heel persoonlijks. Het gaat er maar net om welke associatie een geur bij je op roept. Daarom ruik ik graag even aan het schorrezoutgras, het doet me namelijk denken aan: oliebollen! (zouden ze die bij de Westkant serveren?). Er groeit hier ook nog iets heel bijzonders, namelijk dunstaart. Iedere keer weer een heel gezoek om het te vinden, want slechts enkele centimeters groot en niet meer dan een enkel kaal gras sprietje. Maar in de bloeitijd zijn het de meeldraden die hem verraden. De felgele knopjes vallen wél op. Wat er dan gebeurt is heel inte ressant. Heb je er eenmaal één goed gezien dan heb je het zoek- beeld weer voor ogen en dan in een keer zie je dat het daar waar je het afgelopen half uur tever geefs gezocht hebt, het vol blijkt te staan met dunstaart. Allemaal typische planten voor het bui tendijkse gebied, waarbij het ge tij en het zoute water, anders ge zegd de dynamiek van de Wes terschelde een zeer belangrijke rol speelt. Hoewel de zomer nog nauwelijks foto camiie schelstraete begonnen is, is het wachten op de herfst. Want dan is het hier pas echt mooi. Veel vogels en de dagelijks wisselende lichtval zorgen iedere keer voor een prachtig gezicht. Bij kraakhel der weer zie je zelfs de dorpjes aan de overkant liggen. Dan weer zijn het donkere, zwangere wolkenpartijen die, als de laag staande zon er even fel doorheen prikt, zorgen voor ongekend mooi licht- en kleurenspel. Of er is laaghangende bewolking of mist, die zelfs eem mystieke sfeer kan oproepen. Zware zuid wester stormen slaan het recent aangespoelde zand weer weg. En dan heeft het Nozeschorretje nog een verrassing in petto. Er komen oude klei-afzettingen bloot te liggen en zelfs worden veenlagen van enkele duizenden jaren oud prijs gegeven. Het blijkt dat dit stukje land al een hele geschiedenis achter zich heeft. Tijd dus om het aan de vergetelheid te ontrukken! Axel - Geen persoonlijk letsel, maar wel zware schade aan twee auto's, na een botsing donderdagmiddag in Axel. De aanrijding vond plaats op de kruising Zuidsingel/Burcht laan. Een van de twee automo bilisten had geen voorrang ver leend. Axel - Een 60-jarige automobi list heeft donderdagavond in de Halewijnstraat in Axel een aantal kettingpaaltjes omver gereden. Zijn auto raakte daar bij dusdanig beschadigd dat er een takelwagen aan te pas moest komen. De politie liet de man een blaastest afleggen en kwam tot de slotsom dat hij te veel gedronken had. De adem analyse wees 690 microgram per uitgeademde liter lucht uit. Dat is ruim drie keer te veel. Terneuzen - Een bewoner van een pand aan de Nicolaas Beetsstraat in Terneuzen meld de zich bij de politie om aangif te te doen van woninginbraak. Wat er precies weg is, is nog niet bekend. Vast staat dat een aantal sieraden vermist wordt. De dader(s) is/zijn waarschijn lijk door een openstaand raam binnengekomen. Hoek - Ook de bewoners van een huis aan de Irisstraat in Hoek kregen ongewenst be zoek. Ze werden wakker van gerommel aan de achterdeur en gingen poolshoogte nemen. Ze zagen een man in de tuin staan, die er - eenmaal ontdekt - als een haas vandoor ging. De man des huizes is nog achter de in dringer aangerend, maar kon hem niet meer achterhalen. Sluiskil - Een bewoonster van de Spoorstraat in Sluiskil mist een gouden ring, na een in braak in haar woning. Ze hoor de gerommel aan de deur, ging eens kijken en zag de voordeur openstaan. De dader had waar schijnlijk een valse sleutel. Cadzand-Bad - De politie stelt een onderzoek in, naar aanlei ding van een personenauto die onbemand werd aangetroffen in de berm van boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. De voorkant van de auto is aan de linkerkant flink beschadigd. Waarschijnlijk is de bestuurder tegen een lichtmast aangere den. Westdorpe - De Gentse rijks wacht trof donderdagmiddag, in de buurt van Zelzate, een 40- jarige man aan, die behoorlijk in de war bleek te zijn. De man bleek afkomstig uit Rotterdam en was enkele da gen geleden als vermist opge geven. De rijkswacht heeft de man overgedragen aan de Ne derlandse collega's, die voor vervoer naar Rotterdam zorg den. Door Theo de la Ruelle Sas van Gent - Even leek het weer februari, gisteravond in het centrum van Sas van Gent. Compleet met Raad van Elf, op tocht en dweilbands. Het was weer een van de hoogtepunten van het 22e Internationaal Folklore Festival Zeeland, 's Mid dags was er een zeer gezellige en drukbezochte folkloremarkt, waarbij alle groepen acte de présence gaven. De organisatie van het IFFZ wil de dit jaar de traditionele folklo ristische optocht een carnavalesk tintje geven en is daar zeker in geslaagd. Diverse bekende figu ren uit het Betekoppencarnaval waren uiteraard aanwezig. Duikboot Helaas raakten de wagenbouwers van de Stamgasten met hun duik boot niet ver op de Westkade, omdat ze na enkele tientallen me ters vastzaten. Verder liepen alle buitenlandse groepen mee in de optocht vanaf de Prinsenkade naar de Markt. De groep uit Togo zette daarbij de boel letterlijk en figuurlijk op stelten, want een van de dansers torende de gehele optocht boven de rest uit. 's Avonds werd het feest op de bekende Sasse wijze voortgezet met optredens op de Markt en een heuse Kroegentocht. Om half elf sloot Balefon uit Togo de avond af met een candle-light optreden, waarbij zij zelf met veel vuur voor de verlichting zorgden. Vonken Dit weekend heeft men nog een paar maal de kans om te genieten van de schitterende optredens: de zwaardgevechten van Phazisi uit Georgië, waar werkelijk de von ken van af vliegen, de sprookjes achtige en theatrale show van Assya Kya uit de Komi Repu bliek, de snelle dansen van Ned- Van onze verslaggever Retranchement - Een team van de vereniging Evangelisa tie en Rekreatie (E&R) is van af vandaag aanwezig op cam ping De Wildhof in Ret ranchement. Doel van de club is verkondiging van het evan gelie, in combinatie met sport en spel. Er is reden voor een feestje, want het is voor het tiende jaar dat E&R de activiteiten op De Wild hof organiseert. Vandaar dat er een lustrumweek op het pro gramma staat, die tot en met vrij dag 2 augustus duurt. Er is onder meer een prijsvraag uitgeschre ven waarmee een rondvlucht bo ven Zeeland is te winnen. Verder is er een uitgebreid avondprogramma opgesteld. Zo staat er voor vanavond een vol leybaltoernooi op de rol. De maandagavond is ingeruimd voor een zeskamp. Dinsdag volgt een jongerenmaaltijd, waarbij een to neelstuk opgevoerd wordt met als thema 'Tsjakka, de weg naar ge luk?'. Op woensdag-, donderdag en vrijdagavond volgen respec tievelijk een songfestival, op nieuw een volleybaltoernooi een een barbecue, muzikaal omlijst door een gospelband. Evangelisatie en Rekreatie gaat uit van de gereformeerde kerk vrijgemaakt. eia Novaci. Alles komt dit week end nogmaals aan bod. Vanmiddag treden Roemenië, Turkije, Cuba en Komi op in het centrum van Terneuzen. Van avond is de gala-voorstelling in evenementencentrum De Vlaan deren, gevolgd door de Nacht van de Folklore. Morgen om 1100 uur is er een In ternationale oecumenische dienst in de kerk en 's middags de finale op de Markt. Dan zit het 22e IF FZ er weer op. De Heen - De Vereniging Na tuurmonumenten houdt zaterdag 3 augustus een excursie naar de Dintelse Gorzen tussen De Heen en Dinteloord. Sinds de aanleg van de Philipsdam, een kleine tien jaar geleden, worden de gor zen niet meer overstroomd bij vloed. Maar er stroomt nog wel water door. Aan de hoeveelheid water daar is de droge zomer af te lezen. De excursie start om 10.00 uur aan het einde van de Vliet- dijk langs de Steenbergse Vliet en duurt zo'n drie uur. Aanmelden bij Lia Vlietland of Eduard Reu vers: 0167-502970. Van onze correspondent Sas van Gent - Leden van harmo nie de Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent halen vandaag oud papier op in de wijken ten westen van de spoorlijn. Zij beginnen hiermee om 09.00 uur. Van onze verslaggever Vlissingen - De politie in Vlis- singen heeft vijf mensen aan gehouden die verdacht wor den van brandstichting op het strand van Dishoek. Het gaat om een 20-jarige Vlis- singse, twee Vlissingers (van 22 en 26 jaar), een 26-jarige Middel burger en een 34-jarige man zon der vaste woon- en verblijfplaats. Het vijftal wordt ervan verdacht meerdere strandhuisjes en een ijsverkooppunt te hebben open gebroken alsmede van het aan steken van brandjes op het strand. Daarvoor werden spullen uit de strandhuisjes gebruikt. Ook staken ze een auto in de fik die afgelopen week bij een garage in Vlissingen was gestolen. De 26-jarige Middelburger en de 34- jarige man worden voor de dief stal van de wagen beschuldigd. Het duo wordt er tevens van ver dacht donderdagnacht op een be drijfsterrein in Goes drank te hebben gestolen.

de Stem | 1996 | | pagina 27