'Nu tellen alleen de Spelen' rug: van nobody tot hero ctoren ïuis baalt zichzelf «televisie itlanta bijt tanden op elkaar SPORT 999 ATLANTA 10196 STANDPLAATS ATLANTA Juist van Italië wil Ron Zwerver 'ongelooflijk graag' winnen ultuurverschil eist veel geduld van olympische gastheren Hooman en Keen in de problemen, Vriesekoop wint wel ATLANTA'96 KORT Haringa tegen titelverdedigster IOC erkent biljarten Olympische inspanning restauranthouders Waarschuwing voor judoka Rodriguez Gouden schermmedaille met bloed Australië pakt military-goud Waterdragers met boodschap Atlanta (anp) - Van nobody tot hero. Van Atlanta naar Hollywood. Dat kan alleen in Amerika. Kerri Strug was ja renlang een relatief anoniem lid van de Amerikaanse turn- ploeg, maar werd met één paardsprong een heldin voor het leven, een legende. Strug (18) had het eerste olympisch turngoud voor de J Amerikaanse ploeg in haar han den. Ze moest 9.436 behalen met haar paard sprong. Bij de eerste poging viel ze bij de landing (9.120) en bless eerde ze zich aan de linker enkel. Ze verbeet de pijn. „Ik had geen keus, ik moest doorgaan. De ploeg verdiende dat." De pijn werd erger en erger. De tranen Turncoach Bela Karolyi neemt de geblesseerde Kerri Strug vertederd in zijn armen. foto anp welden op bij de voorbereiding voor de tweede sprong. Tellen later vloog ze door de lucht voor de Joersjenko met an derhalve schroef. Ze landde op twee benen maar trok in diezelf de seconde haar linker been op. Als een flamingo stond ze op de mat in de Georgia Dome met 32.046 uitzinnige, hysterische toeschouwers. De jury was gul: 9.712. Team USA was olympisch kampioen. En Strug werd wegge dragen door haar coaches. Hui lend, van vreugde en van pijn. Haar coach Bela Karolyi droeg haar naar het ereschavot. Ze stond er en zwaaide met haar zes ploeggenotes naar de toeschou wers. Maar haar lippen trilden, haar handen beefden en haar ogen waren nat. Van de pijn, van het verdriet. Kerri Strug besefte dat haar toernooi voorbij was. De verlegen gymnaste uit Tucson, Arizona schonk de Verenigde Staten het olympische turngoud, maar kan haar eigen doelstellin gen niet meer verwezenlijken. In het ziekenhuis bleek haar enkel niet gebroken, maar zwaar gek neusd. De meerkamp komt van daag echter te vroeg voor haar, net als de toestelfinales in het weekeinde. De blessure was niet het eerste drama in de sportieve loopbaan van de 1 meter 42 klei ne Strug. De gymnaste uit de woestijn van Arizona trok op haar twaalfde naar de turnacade- mie van Bela Karolyi in Houston. De Roemeense coach had meer oog voor Kim Zmeskal, de toe komstig wereldkampioene. In Barcelona 1992 was Strug het jongste lid van de Amerikaanse olympische ploeg. Ze werd uitge schakeld voor de meerkamp in de laatste rotatie. Door Zmeskal, die het olympisch goud op 0.0012 punt zou missen. Karolyi ging met pensioen en Strug werd een turnnomade. Ze ging naar Oklahoma City, naar Steve Nunno. Die besteedde alle aandacht aan Sharon Miller, de wereldkampioene van 1993 en '94, en lid van de olympische ploeg in Atlanta. Strug verbleef er kort. In Colorado vond ze haar geluk evenmin. Haar zwerftocht kwam ten einde met de terugkeer van Karolyi. De Roemeen zag in Dominique Moceanu een krui sing van Nadia Comaneci en Ma- ry-Lou Retton. Desondanks keer de Strug graag terug naar de dic tator. Karolyi vond een andere Strug; een volwassen Strug. „Kerri was verlegen, introvert, had weinig zelfvertrouwen, was in wedstrijden snel nerveus. Bij haar terugkeer had ze die handi caps overwonnen." Dat bewijs le verde ze in de Georgia Dome. De druk was immens. Zij alleen had het olympische goud in haar han den. Voor haar en zes ploeggeno tes, The Magnificent Seven zoals ze nu al door het leven gaan. Zij rende met een gekneusde enkel naar het paard voor haar sprong. En sprong naar het goud. En naar Hollywood. Want Kerri Strug, de nobody uit Tucson, Ari zona schreef met die dramati sche, legendarische paardsprong haar eigen filmscript. Strug werd een hero. Voor het leven. Dat kan alleen in Amerika. ■se man valt voor deze ver- .g. Maar geloof niet dat-ie iekem zijn hamburger gaat In de Underground zitten gezinnen te tafelen en na pp van het diner, dat daar ■veer tien minuten duurt, ,t pa en ma nog even langs ïooters-winkel. t opgebonden es van Hooters schaffen ze voor hun htertjes hele kleine Hoot- [costuumpjes aan. Dat is voor thuis. ^e huisbazin Barbara is van 1 decenter snit. Ze heeft nog |it bij Hooters gegeten en er nooit gewerkt hebben, ochtend stond ze met een evig gezicht aan de deur in ner Street. Voor ieder van had ze een 'Georgia peach' zich. „Voor allemaal een pik. want ik schaam me zo de puinhoop die de orga- ktie hier maakt van de Spe- V' En vervolgens stoof ze Atlantans beginnen zich te ontschuldigen. Dat hoeft maar het siert ze wel. geen stroom. Brigadier Hans ;sen uit Maastricht heeft de tnenring van de Georgia Dome "er zijn hoede en werkt met denten. Brigadier Peter Raven, eens uit Maastricht, moet evoegden uit het besloten deel het Olympisch Dorp houden, ar ziet IOC-en NOC-bobo's oon langs zich heen lopen, werkelijk verantwoordelijken, security- en venue-supervisors vrijwel altijd afwezig wegens gaderingen. Gewezen op de en in de beveiliging, wordt met ge opluchting beslissingsbe- •gdheid gedelegeerd naar de iderlanders. „'Los het maar c wat je nodig acht,' zeggen ze en gaan door naar de vol de vergadering," verzucht gmans. huisvesting en verzorging van Nederlandse vrijwilligers - die weken vakantie hebben opge ien en hun vliegticket uit eigen betaalden - is ver beneden De manschappen wonen in éine studentenkamertjes die na ie weken nog niet zijn schoon- aakt en waar ongedierte tot in bed rondkruipt. Sanitair is pot, gordijnen ontbreken. 11e tegenslag zorgt echter dat nze teamgeest sterker is dan ooit. Ie helpen elkaar tijdens en na de ensten en samen slaan we ons er lor. We doen ons werk. Daar zijn e politie-agenten voor." Door Chris van Nijnatten ul Haarhuis zo dicht bij een .ssis als gisteren op Stone ie begin dit jaar bij het Austra- an Open de Amerikaanse topper fete Sampras van de baan blies, ie in de tiebreak. In de tweede ;t nam Haarhuis een voorsprong an 4-2. Op 6-5 verspeelde hij een ïtpoint. Daarna was het over en uiten voor Haarhuis. „Ik en beetje van mezelf," mokte «ij le uitschakeling van Haarhui etekent dat in het mannen enK 11e Nederlanders er al uit ligge erder sneuvelden Jan Siemerin n Jacco Eltingh. Grootste ve assing in de eerste ronde w isteren de overwinning van ngeplaatste Zuid-Afnka indruska, die de nummer tw an de lijst, de Kroaat Ivanise impel versloeg, 6-2 6-4. pen nacht en Studio Atlanta, is; Wielrennen: baan; Zwemmen, if; Hockey (vrouwen): Nederl land-Italië. ftbah ympisch magazine met boi md-Nicaragua. fina, ialf-lichtgewicht; Schermen, round; Wielrennen; Hockey Cultuurverschillen en wederzijds onbegrip zorgen voor misverstanden in de opeens internationale gemeenschap van Atlanta. Amerikaanse jeugd ontwikkelt complexe handgebaren in plaats van han den te schudden. foto de stem/ben steffen dieningsgeld. Daar kunnen ze nu naar fluiten. Een enkel restaurant heeft kaartjes laten drukken, die discreet bij de rekening worden gevoegd, waarop het gebruik in vijf talen wordt uitgelegd.Onbe grip kan in een klein hoekje schui len. Zuiderlingen zijn goedlachs; Japanners lachen als ze woest of verdrietig zijn. Belangstelling wordt hier als vriendelijkheid ge zien, Duitsers vinden dat bemoei zuchtig en nieuwsgierig. De Amerikaanse jeugd heeft - net als alle jongeren - een eigen taal en werkt met gebaren. Duim tegen wijsvinger in een rondje betekent hier (en in Nederland): prima. Brazilianen en mediterranen zien dat als een buitengewoon obsceen gebaar. De gebalde vuist met de duim omhoog is bijna overal het OK-teken. In Ghana en Australië is het een belediging in de zin van 'up yours'. Een open handpalm is een uitnodiging of vredesgebaar, in Griekenland en West-Afrika zegt men ermee: jij hebt vijf va ders, oftewel: je bent een bas taard. En de misverstanden die het moderne taalgebruik oproe pen, zijn ontelbaar. Bij een ontmoeting is de openings zin vaak: What's up (hoe gaat het?). Vanmorgen nog keken twee Oostenrijkers elkaar daarop ver baasd aan, vervolgens beiden naar boven. Met als antwoord: 'Een he likopter.' \G 25 JULI 1996 Atlanta (anp) - Mirjam Hoo man en Gerdie Keen kunnen bij het olympisch tafeltennis toernooi een plaats bij de laatste zestien van het enkels pel vergeten, als ze daaraan al dachten. Beiden konden gisteren in het Georgia World Congress Center hun beste spel niet op tafel leg gen en verloren. In de resterende twee partijen moet het duo won deren verrichten om een vroeg tijdige uitschakeling te voorko men. Bettine Vriesekoop daarentegen heeft na haar vlotte openingsze ge op de Indiase pingponger Radhika (21-8 21-6) nog alle kans om de achtste finales te ha len. Zowel Keen als Hooman heeft het niet getroffen bij de loting voor het individuele evenement. Beiden zijn gekoppeld aan een speelster uit de mondiale top tien. Hooman moet het later deze week opnemen tegen Po Wa Chai (Hongkong, de nummer zes van de wereldranglijst), Keen weet dat de Canadese Chinees Lijuan Geng (nummer acht) op haar wacht. Vriesekoop komt in de Roemeen se Badescu een iets minder ster ke rivaal tegen. Aangezien alleen de groepswin naars in het toernooi blijven, was voor het Oranje-drietal een zege in de eerste partij noodza kelijk om enigszins hoop en uit zicht te houden op kwalificatie voor de volgende ronde. Hooman en Keen verloren echter redelijk kansloos in twee games. „Het ziet er tamelijk hopeloos uit," gaf Hooman toe, nadat ze met haar coach Frits Kantebeen in de kleedkamer haar eerste emoties van diepe teleurstelling had verwerkt. Hanta - Vrienden in Ameri- begroeten elkaar op een We manier. De een strekt jn handpalmen uit, de ander ®st daar met zijn handen op, om vervolgens zijn ei- 51 handen uit te strekken en 'W kletsen te krijgen. Een ®ele keer doen de Amerika- ®n aat ook bij vreemden, die hebben geholpen met een Miting. Dat geldt als een je wordt zomaar in de van intimi opgenomen, ''"telden grijpt een Europe- J han echter in zijn broek- legt vervolgens een Wje of een dollar in de uit- s'rektehand. fa6 ®Pe'en g°e(f op gang zijn "jen, wordt het geduld van de ,ij ,anen danig op de proef ge- «oor de vele tienduizenden 2®landse bezoekers. De «woordelijke vriendelijk- de plaatselijke bevolking beantwoord met grof, on- w5n gedrag. Alhoewel ook ul uurverschillen tussen de en de Nieuwe Wereld voor kerstanden kunnen zorgen, il van Amerikanen had sSnf21™: e*e aanloop naar Je en zijn heel wat cursussen tot ?arin Setracht werd dit Problemen te voorkomen. Tot hun verbazing hoorden Ame rikanen hoe Europeanen zich zel den opstellen in keurige, efficiënte rijen, zoals hier bij kassa's en in gangen het gebruik is. En dat er zelden gezellig gekletst wordt tus sen klanten en bedienend perso neel. In de VS - met name in het zuiden - stelt de ober zich voor en maakt hij/zij een praatje met de gast voordat er wordt besteld. Gedurende de maaltijd komt hij/zij om de tien minuten informeren of er nog wensen zijn. En regelmatig reage ren Europeanen met een geïrri teerd: 'Donder op, ik roep je wel als ik je nodig heb.' Restaurants blijken een bron van misverstanden. In Amerika wacht men bij de kassa en wordt men door de maitre naar een vrije tafel gebracht. Europeanen lopen ge woon door. In Amerika geldt een rookverbod, tenzij anders aange geven; in Europa is het andersom. In Amerika is de salade een voor gerecht, de (Noord-)Europeanen wachten tot ze ook het hoofdge recht op tafel zien, maar dat komt niet voordat ze hun (sla)bordje op hebben. De ober ruimt pas af na de vraag 'Are you finished', waar op Europeanen omstandig uitleg gen dat ze niet uit Finland (fin- nish) komen. De zuidelijke staten van de VS gelden als vriendelijk, openhartig en uitermate gedienstig. Dat komt ze nu duur te staan. Als een Sou- thener iemand op straat ziet stilstaan, schiet hij er meestal op af met de vraag of hij/zij kan helpen. Het is hartver scheurend om te zien hoe de hulpvaardigen worden afgebekt, omdat men denkt dat het om be- moeizuchtigen gaat. Zomers ge klede meisjes worden als prosti- tuées, behandeld, negers als bede laars. De grotere supermarkten hebben bij elke kassa vakantiewerkers die de boodschappen razendsnel in pakken en meestal ook nog naar de auto dragen. In plaats van een fooi kunnen ze nu klappen krij gen, omdat bezoekende buiten landers denken dat hun waren worden gejat. Een groot deel van de Amerikaanse economie draait op fooien. Obers, taxichauffeurs en loopjongens krijgen vaak min der dan het minimum-loon en re kenen op minimaal 20 procent be- lllanta - Vandaag treft Ron Zwerver vier collega-volley- ilmiljonairs van de Italiaanse landskampioen Sisley itviso. „Het zijn de mannen die me voor de Spelen zei- m: 'Ron, we wensen je een medaille toe, maar niet de «den."' Ron Zwerver: „Hier is het een circus dat voor twee weken even is neergestreken ter meerdere eer en glorie van de Amerikanen zelf. Zo voel ik het, het doet afbreuk aan de olympische sfeer. foto de stem/ben steffen coach Joop Alberda heeft Zwer ver met afgrijzen de perikelen van de Nederlandse voetballers op het EK gevolgd. Waarom zijn volleyballers volwassener dan voetballers als het gaat om het functioneren in een landen ploeg? „Wij hebben ook wel onze problemen gehad, vooral in de aanloop naar Barcelona. Nu is het veel meer een eenheid. Een betere groep dan de voetballers, maar niet omdat wij andere mensen zijn. Het zit hem in het geld en de aandacht. Zij zijn op hun achttiende miljonair, wij moeten in die periode vrij naam loos met 1500 gulden per maand rondkomen. Ik denk dat je van een vroege miljonairsstatus een beetje onhandelbaar wordt. In zoverre heeft Joop Alberda het dus gemakkelijker dan Guus Hiddink." vedette van het Nederlands fcybalteam verlustigde zich agnacht met een glaasje b in de hand alvast aan het :tl met de Italianen, een top- in het olympisch volley- il. Maar wat is er olympisch mhet volleybal? ii aanwezigheid van die vier is jor mij in Treviso een heel iltige omstandigheid. Zij pak- aile aandacht, waardoor ik i betrekkelijk anoniem leven «leiden. iivier', dat zijn Zorzi, Bernar- Tofoli en Gravina. Erg be ulde volleyballers zoals Zwer- er zelf ook een is. „Qua «rtieve status sta ik gelijk aan «jongens, maar zij zijn Italia- en daarom voor de media ut gewildere objecten. Don- idag (vandaag, CvN) hoop ik ai te troeven. Daar zijn we id genoeg voor. Hier in Atlan- is mijn Italië-gevoel even he- aaal verdwenen." i geeft toe dat hem dat moeite ïlt gekost. „Ik voel me daar fanaal thuis en word er na een «lijk begin gerespecteerd en ionoreerd als sportman. Maar tellen alleen de Spe- i Niet vanuit een olym- Jche motivatie, maar «er vanuit het Neder- >dse team. Ik wil win- 1, omdat ik juist met ploeg alles wil win- Dat het hier om de Spelen 't, zegt me veel minder dan t jaar geleden in Barcelona, beeft met persoonlijke om- digheden te maken, maar wal ook met'de ambiance. Al- 'ivat hier met de Spelen te ma- beeft, is gebouwd om snel W te kunnen worden afgebro- In andere olympische gast oden koesteren ze de overblijf- «n nog steeds. Hier is het een kus dat voor twee weken even neergestreken ter meerdere ATLANTA 111 Door Chris van Nijnatten eer en glorie van de Amerikanen zelf. Zo voel ik het, het doet af breuk aan de olympische sfeer." Tegen Italië heeft Nederland even veel kansen om te winnen als om te verliezen. Dat is in het perspectief van de afgelopen an derhalf jaar vooral een vedienste van de ploeg van Joop Alberda. Het team is een hecht collectief gebleken. Sterk genoeg, zo is in de World League bewezen, om Italië te kunnen pakken. „Van zo'n land win je als sporter ongelooflijk graag," zegt Zwer ver. „Waarom? Omdat het zo'n ongelooflijk sportland is. Ik prijs me gelukkig dat ik er speel. Het leven is er hard voor je, maar als je je bewijst, is er geen mooiere plaats om te 'ballen'. Ik geniet er van elke dag." Het genieten wordt hem gemak kelijker gemaakt door de aanwe zige internationals, ze zetten hem uit de publicitaire wind. „Ik heb het er eens met Wim Kieft (de ex- voetballer, CvN) over ge had. De publiciteit is in Italië een niet te onder schatten fenomeen. Daarom vond ik het gedrag van Edgar Davids zo dom, toen hij gepresenteerd werd bij AC Mi lan. Hij verscheen toen met een zon nebril op veel te laat op de pers conferentie. Dan begin je met een achterstand in Italië. Hij zal het straks merken. Mogelijk heeft hij de kranten niet gelezen een dag na zijn optreden, maar daarin vroeg men zich af: 'Who the hell is Davids'. Hij zal zich moeten aanpassen." Net als zijn DONDERDAG 25 JULI 1996 B2 Atlanta - Wielrenster Ingrid Haringa komt in de achtste finales van het olympische sprinttoernooi uit tegen Erika Salumae uit Estland, de titelverdedigster van Barcelona. In de Spaanse stad was de Nederlandse destijds goed voor brons. Haringa reed gisteren in de kwalificatie over 200 meter met 11,456 seconden naar de vierde tijd, Salumae kwam als negende uit de strijd. Winnares werd de Australische Michelle Ferris in 11,212. Het sprinttoernooi bij de vrouwen telt maar veertien deelneem sters. Door het geringe aantal behoefde niemand af te vallen en diende de kwalificatierace slechts om de indeling van de eerste ronde te bepalen. Atlanta - Het Internationaal Olympisch Comité heeft de wereld federatie biljarten (WCBS) erkend. Onder de WCBS ressorteert zowel het,biljarten, snooker als pool-biljarten. De erkenning is vooralsnog een formele zaak. Voorlopig is het niet de bedoeling enige vorm van biljarten op het olympisch program ma toe te laten. Het olympisch programma telt 32 sporten, daar naast is er een wachtlijst met 21 erkende sportorganisaties. Bil jarten zou voor het eerst bij de Olympische Spelen in 2004 kunnen worden gespeeld. Atlanta - De restauranthouders in Atlanta spannen zich in voor de deelnemers aan de Olympische Spelen. Met het comité CARE proberen de uitbaters geld in te zamelen voor arme en door oorlog getroffen landen als Bolivia, Bosnië, Bangladesh, Haïti en Ango la. „De sporters uit deze landen maken nieuws in hun land. Ze ver dienen extra steun," vertelde Peter Bell, voorzitter van het co mité. Een restauranthoudster lanceerde nog een ander intiatief. Ze roept bezoekers van haar eethuis in de menukaart op de Cubanen te steunen die tijdens de Olympische Spelen proberen over te lo pen. „Iedere inwoner is verantwoordelijk voor de veiligheid van een mogelijke politieke vluchteling. Ik vraag je deze mensen te helpen," aldus Lucy Alvarez op haar menukaart. Een medewerker van de Cubaanse veiligheidsdienst reageerde la chend op de oproep van Alvarez. „Ik vond het zo leuk, dat ik een menukaart heb gestolen." Atlanta - De Cubaanse judoka Estrela Rodriguez, die zaterdag zilver behaalde in de klasse boven 72 kg, heeft een officiële waar schuwing van het Internationaal Olympisch Comité gekregen. Bij de dopingcontrole bleek dat Rodriguez in Atlanta een plasmiddel had genomen om gewicht te verliezen. Het middel, furocemide, staat niet op de dopinglijst van het IOC. „Daarom heeft het IOC met een waarschuwing kunnen volstaan," aldus een mededeling. Rodriguez verloor in de finale van het zwaargewicht van de Chinese Fuming Sun. Atlanta - Aan de gouden medaille die de Italiaanse schermers dinsdag in Atlanta op het onderdeel degen behaalden, kleefde een beetje bloed. In de finale tegen Rusland (45-43) raakte Angelo Mazzoni in zijn partij tegen Aleksander Beketov gewond door een stoot met de degen boven het oog. Hevig bloedend moest de Italiaan zich laten behandelen door de teamarts. De strijd lag twee minuten stil, maar Mazzoni was niet geknakt. Hij schermde het goud in Italiaanse handen. Als een murw gebeukte bokser knielde hij, de armen triomferend in de lucht, op de mat. De muziek uit de film Rocky zorgde voor een ge paste begeleiding. Maurizio Randazzo en Sandra Cuomo hadden de Italianen al een eind op weg geholpen. De Italianen vreesden echter Beketov. De Rus had zaterdag in de individuele wedstrijd het goud veroverd. De legerofficier keek tegen een achterstand van 35-40 aan, ver kleinde het verschil tot één: 43-44, maar had in de bloedende Mazzoni een te taaie tegenstander. Atlanta - Australië heeft bij de Olympische Spelen de titel bij de military voor landenteams geprolongeerd. In een wedstrijd onder extreme omstandigheden, maar zonder ernstige ongevallen, ein digden de Amerikanen als tweede voor Nieuw-Zeeland. Teleur stellend was het optreden van de Duitsers. Voor het eerst sinds 28 jaar veroverde het team geen medaille. Vooraf waren allerlei voorzorgsmaatregelen genomen om de omstandigheden voor de paarden zo draaglijk mogelijk te maken. De wedstrijd werd afge werkt onder een gemiddelde tempratuur van 38 graden. In totaal vielen twintig ruiters uit. Een aantal ging weliswaar met hun dier over de kop, maar dat leidde niet tot ernstige verwondingen. De Braziliaan Antonio Giovanini werd als enige gediskwalificeerd omdat hij zijn zichtbaar verzwakte paard dwong verder te gaan. Ook voor de bezoekers waren de omstandigheden zwaar. De orga nisatie heeft daarom besloten dat de uithoudingsproef van de in dividuele military vandaag niet toegankelijk is voor publiek. De risico's bij de verwachte tempratuur van 38 graden zijn te groot. Atlanta - Als maatregel tegen de nu pas goed doorbrekende hitte laten de gemeente Atlanta en ACOG, de organisator van de Spe len, waterdragers rondlopen die een koele dronk uitdelen aan dorstigen. Datzelfde wordt in toenemende mate gedaan door ker kelijke genootschappen, die daarmee letterlijk de opdracht van de Heer uitvoeren. De kerkelingen zien het bekertje water echter als opening van een bekeringsgesprek, waar lang niet iedereen van gediend is. Dit heeft al enkele malen tot opstootjes geleid. Toeristen worden gewaarschuwd tegen het gebruik van de ver plaatsbare openbare toiletten. De temperatuur in de kleine hokjes kan ver- en gevaarlijk oplopen, zodat ademnood dreigt, waar naast ook nog eens de zuiverende chemicaliën in het reservoir door de hitte vrijkomen. Het is de zoveelste aflevering in een lange discussie over deze toi letten. Omdat Atlanta vele cafés en restaurants telt en ook alle metro-stations en winkelcentra toiletten hebben, zijn er maar weinig 'normale' openbare toiletten. Dit was een doorn in het oog van de plaatselijke zakentycoon John Fuqua, die zelf voor ander half miljoen dollar tijdelijke toiletten huurde en overal in het cen trum neerzette. ACOG, de olympische organisatie, was hier aan vankelijk uit esthetische gronden op tegen, maar heeft zich door de gemeente laten ompraten het geschenk toch maar te accepte ren. Gemor aan de poorten van veel sportlocaties. De beveiliging heeft opdracht baby-buggy's en kinderwagens tegen te houden, omdat ze niet te controleren zouden zijn met metaaldetectors. Sport is in de VS echter veel meer nog dan in Europa een familie uitje en over het algemeen gaat ook het jongste kind mee de tribu nes op. Het compromis om de buggy's onder bewaking te stallen, wordt vaak afgewezen, omdat de baby's niet gekleed zijn op felle zon en er gerekend werd op de schaduw van de wagens. Het nieuws dat basketbalster Shaquille O'Neal bijna 200 mil joen gulden krijgt voor zijn nieuwe contract, heeft Amerika in rep en roer gebracht. Aan de ene kant is er bewondering voor dit ul tieme kapitalisme, aan de andere kant vindt men het een absurd bedrag, hetgeen de Lakers trouwens dwong om nog geen tien mi nuten na de deal de prijs van alle kaartjes voortaan te verdubbe len. Shaq's concurrent Hakeem Olajuwon doet het anders. De Nigeri- aan biedt in Atlanta toeristen en fans een pretpakket aan. Voor 5000 dollar geeft hij twee tickets voor een halve- of finale-wed strijd, twee getekende t-shirts, petjes, sweatshirts, autobiogra fieën en een paar echjt door hemzelf gedragen schoenen. Voor nog geen 500 dollar levert hij drie t-shirts, petjes, een boek, een sport blad en een foto. Opnieuw allemaal met handtekening. Drie leden van het Italiaanse schermteam hadden een aanva ring met hun coach, toen ze terugkwamen van de kapper in Buck- head met kapsels in drie oplopende tinten blauw. Ze werden te ruggestuurd. Een schoenenzaak kreeg de best denkbare reclame toen hij op eens basketballers Grant Hill, Charles Barkley en Shaquille O'Neal zag binnenkomen. Hij bleek de enige zaak te hebben met schoenen tot maat 53. Barkley kocht vijf paar en de reusachtige Shaq 25. V

de Stem | 1996 | | pagina 9