Jessica Gal verliest van zichzelf Oranje slaat op tijd en hard toe HYunoni van riel DE STEM 1# 196 Metaaldetectoren werken niet Paul Haarhuis baalt beetje van zichzelf itlanta bi Gratis airco Volleybalsters spelen puike partij en vernederen Japan Bijrollen Pieters en Van Hameren 22.995.- Zeilster Matthijsse wint derde race ATLANTA'96 TELEVISIE ultuurverschil eist bij de Hyundai Excel Hatchback v.a. Breda, Generaal Maczeksfraat 6-14, tel. 076-5213825/5219209 Sport Atlanta (anp) - De foto op de olympische accreditatie toont een lachende Jessica Gal. Alsof ze wil zeggen dat alle ellende van de slopende voor bereiding is vergeten. Ze straalt gretigheid, vechtlust uit. Gisteren in Atlanta stond de foto in schril contrast met het hoofd daarboven. Slechts twee par tijen kwam ze in actie, ze verloor ze allebei. Na 8 minuten was het olympisch judo toernooi voor Gal voorbij. De Cubaanse wereldkampioene Gonzalez was in de tweede ronde te sterk - Gal had een bye in de openingsronde -; Baton uit Frankrijk versloeg Gal in de her kansingen. Duizenden uren trai- ningsarbeid teniet gedaan in slechts 8 minuten. „Dit is het dieptepunt in mijn carrière," zei Gal. „Het enige dat ik hier gedaan heb, is verliezen. Dat was me ook zonder trainen gelukt." Fysiek was Gal in orde. Ook judotechnisch mankeerde haar niets. Volgens bondscoach Cor van der Geest, ook haar clubtrai ner, verkeerde ze zelfs in top vorm. „In de kwalificatiereeks tijdens de A-toernooien draaide ze moeizaam, omdat ze fysiek niet in orde was. Ze kon nog geen kip gooien, maar de laatste tijd liet ze iedereen weer stuiteren. Haar probleem is dat lichaam en geest niet in balans zijn." Het was opvallend hoe apathisch Gal tegenover Gonzalez stond. Normaliter is de Amstelveense een vechtjas, een staaf dynamiet die op de tatami tot ontploffing komt. Maar de Cubaanse had geen enkele moeite met Gal die niets probeerde en daardoor met koka verloor. De spanning had haar in een wurgende houdgreep. „Na de lange en slopende kwali ficatie was ik te gebrand om het op de Spelen goed te doen. Ik was te geobsedeerd door de groots heid van het evenement. Ik moet een medaille halen, prentte ik mezelf in. Die gedachte was zo belangrijk geworden dat het tegen me is gaan werken." Jessica Gal verloor uiteindelijk van Jessica Gal en van niemand anders. In de herkansingen gaf ze een riante voorsprong op de Frangaise Magali Baton zo maar uit handen. De spieren ver krampten alsof van boven iemand de pezen bediende. Ze stortte volledig in. „Ik begrijp het niet," snikte Gal. „Ik kan geen verklaringen vinden. Verliezen is niet erg als je hebt gevochten, aw'ikiMW' maar dit is verschrikkelijk. Ik was helemaal leeg na twee minu ten. Ik kon niets meer." Vorig jaar april, tijdens de EK in Birmingham, raakte Gal in de depressie verzeild, waarin ze nog immer verkeert. Voor het eerst in haar leven behaalde haar zus Jenny een beter resultaat dan zij. Jenny veroverde de titel, terwijl Jessica, toen drie keer kampioen van Europa en drie keer derde van de wereld, met brons genoe gen moest nemen. Sindsdien gaat het opwaarts met de carrière van Jenny - dinsdag goed voor brons - en bergaf waarts met Jessica. DONDERDAG 25 JULI 1996 mmWS9SB&7 Atlanta - Juist op het moment dat er gewonnen moest worden, deed het Nederlands vrouwenvol leybalteam het ook. Na de twee nederlagen tegen China en de Verenigde Sta ten werd de derde Olympi sche poulewedstrijd tegen Japan gezien als een sleu telwedstrijd. Oranje sloeg genadeloos toe. Het sterker of minstens gelijkwaardig geachte Japan werd met 3- 0 verslagen en de setstan den spraken voor zich: 15- 3,15-10,15-3. En zo bleef het gezelschap van bondscoach Bert Goedkoop in de race voor een plaats bij de eer ste vier in de groep, die weer recht geeft op een ticket voor de kwartfinales. Vrijdag ontmoet Oranje het pittige Zuid-Korea en in het laatste groepsduel is Oekraïne de tegenstander. „Ik denk nog lang niet aan de kwart finale," aldus aanvalster Hen- riëtte Weersing. „Ik heb inmid dels geleerd van punt tot punt en van wedstrijd tot wedstrijd te denken." Dat revanchegevoelens het hui dige nationale team tot grote daden kunnen inspireren, bleek gisteren in het Omni Coliseum overduidelijk. De onnodige nederlaag tegen de Verenigde Staten zat de ploeg van Goed koop nog hoog en de gezichten van Oranje stonden strak. Toen de eerste punten gemaakt wer den, was al snel duidelijk dat Japan er niet aan te pas zou komen. De Aziatische ploeg leek verlamd. Dacht kennelijk te veel terug aan de pijnlijke nederlaag die Oranje in mei Japan toe bracht tijdens het Olympisch kwalificatietoernooi in Osaka. Perfect blok Het Nederlandse blok stond in ieder geval perfect opgesteld tegen de snelle en ingewikkelde aanval van de Japanse vrouwen. De pass bij Oranje was goed, zodat spelverdeelster Riëtte Feest bij de Nederlandse volleybalsters, met van links naar rechts Machovcak, Fledderus, Boersma, Brinkman en Weersing. Fledderus het aanvalskanon Weersing prima in stelling kon brengen. De Groningse vedette van Modena timmerde de ene na de andere bal op de grond. Fled derus, relatief klein, had ook een groot aandeel in de blokkering. „Ik zat lekker in mijn vel, voelde dat ik meer kon dan normaal," aldus de pas 18-jarige. Dat gold ook voor Weersing, die voor het eerst in dit toernooi dat beetje extra bracht, waarvoor coach Goedkoop haar altijd roemt. Het klikte goed tussen Fledderus en de in Winschoten geboren aanvalster. Weersing: „Als ik zie dat Riëtte Fledderus begint te glimlachen, weet ik dat het goed zit. Ik had meer van Japan veracht. Dat we zo duide lijk zouden winnen, had ik niet gedacht. Na die verloren wed strijd tegen Amerika heb ik uit pure teleurstelling een uur lang geen stom woord uitgebracht. Deze overwinning is een flinke opsteker." Fleurke Bondscoach Bert Goedkoop con stateerde dat zijn door de enkel blessure van Jerine Fleurke wat aangepaste ploeg duidelijk in haar ritme begint te komen. De enkelkwetsuur van Fleurke is de laatste dagen overigens verer gerd. Goedkoop verwacht zelfs dat de middenblokkeerster dit toernooi niet meer in actie zal komen. Irena Machovcak is haar vervangster. „We zullen tegen Zuid-Korea nog meer geduld op moeten brengen," blikt Goedkoop alvast Van onze verslaggever Atlanta - In de kleine open haard van Stone Mountain Park is de achtervolgings- droom van Peter Pieters ver schroeid. De Zwanenburger was gisteren kansloos voor een plaats in de kwartfinales op de Olympische Spelen. Philippe Ermenault maakte na 2 kilometer een einde aan de lijdensweg van de Neder lander. „Bij de indeling wist ik al dat het heel moeilijk zou worden," stamelde diesel Pieters na afloop." Ook 1 kilometer renner Dirk-Jan van Hameren ging 'kapot' op de olympische baan en bleef steken op een twaalfde plaats, ruim drie secondes achter winnaar Florian Rousseau. Peter Pieters had zijn zinnen gezet op de laatste acht in Atlanta, droomde stiekem van een plaats in de halve finale. De 4 kilometer had hij al talloze keren voor de wedstrijd gereden. Tot de 34-jarige routinier dinsdag de indeling van de kwalificatie onder ogen kreeg. „Ermenault is een snelle starter, terwijl ik het moet hebben van mijn laatste kilometer. Die gaat bij mij in 1.04 of 1,05. Als ik de kans krijg." Ermenault is een specialist, een stylist. Vijfde in Barcelona, wereldkampioen met het Franse team in 1994, tweede op het WK in Hamar. „Een renner voor het podium," wist Pieters direct. De eerste 2 kilometer doorkomen, werd het uitgangspunt van de Nederlandse kampioen. „Maar ik ben nooit in mijn race gekomen." Na twee ronden was het verschil al opgelopen tot 1,8 seconden. De kleine baan van 250 meter was ook nog in zijn nadeel. De Frans man zag hem al snel in de rug. Pieters leek aan de baan te plak ken. Ermenault versnelde nog eens. Na acht ronden was het over. „Er knakt iets in je als je ogen in je rug voelt prikken. Op een baan van 333 meter heb je meer overzicht, zie je meer van je tegenstander." Pieters moet de puntenkoers nog rijden, de motivatie voor eventu eel de ploegenachtervolging daalde door het drama tot een nulpunt. „Als ze per se willen dat ik rijd, doe ik het. Maar de 'moraal' heb ik even niet na deze verschrikkelijke duw." Obree Hij verdween nog tijdens de race van de 27-jarige Ermenault van de baan, zag de Fransman net boven het wereldrecord van Gra eme Obree uitkomen. In het daar opvolgende duel reed de Italiaan Andrea Colinelli de tijd van de Schot uit 1993, 4.20,894, wel aan flarden. Hij dook er dik een seconde onder, 4.19,699. In de kwartfinales stelde hij die tijd nog scherper, 4.19,153. Dat de Italiaan onder moeilijke omstan digheden tot topprestaties kan komen, bewees hij vorig jaar al in Bogota. Toen won hij bij het WK zilver op de achtervolging. Obree kreeg daarna de mogelijk heid het record terug te pakken. Het Britse buitenbeentje, al maanden tobbend met zijn vorm, bleef ver uit de buurt van de nieuwe toptijd. Hij eindigde als elfde en kon de olympische titel, waarmee Chris Boardman vier jaar geleden in Groot-Brittannië als held werd ontvangen, direct uit zijn hoofd zetten. Yan Hameren Dirk-Jan van Hameren beschouwt het leven van een sporter als het mooiste dat er is. Ook zijn tegenvallende twaalfde plaats op de kilometer tegen de klok kon daar niets aan verande ren. In zijn laatste seizoen is de liefde niet bekoeld, maar blijkt de kracht gewoon tekort te schieten voor een topnotering. Van Hameren zet er na dit sei zoen een punt achter, om straks voor het sportmerk Nike in Nederland te gaan werken. Voor Atlanta had hij nog een keer alles opzij gezet. Nog een keer kijken hoe ver het lichaam zou kunnen Peter Pieters krijgt de rode vlag voorgehouden nadat hij is ingehaald door zijn tegenstander Phi lippe Ermenault. foto anp gaan. „Op de kilometer bepalen tienden van een seconde of je achtste of twaalfde wordt. Het is het eerlijkste nummer van de wielersport, waarbij geen tactiek of ploegenspel komt kijken." Van Hameren vindt al zijn inspanningen de moeite waard geweest. Hij wilde na Barcelona nog een keer aantonen dat hij tot de mondiale top van de tijdrijders op de baan behoort. „Ik ben geen supertalent, draai op de kilome ter niet als een naaimachientje, moet het van de kracht hebben. Wat enkele anderen aan talent in één been hebben, heb ik nog niet in mijn hele lijf. Maar met hard werken, kun je toch ver komen. In Barcelona en Atlanta er bij zijn: daar ging het me allemaal om." Florian Rousseau veroverde goud, na een dramatische ont knoping. De Fransman reed als voorlaatste naar 1.02,712, een gemiddelde van 57,4 km/uur. Als laatste startte Shane Kelly. De Australiër, in Bogota bij het WK Rousseau al de baas, was de favo riet. Hij trok te vroeg weg, bleef hangen met zijn wiel, waarna zijn linkervoet van het pedaal sprong. Direct kansloos. Stadhuis op stelten. De burgemeester van Atlanta, publiciteitsgeiler dan Frank Govers en Joop Braakhekke bij elkaar, heeft een heel peloton kwaaie straat handelaren op visite gehad. Hen is door de gemeente een forse poot uitgedraaid als tegenprestatie voor een vent vergunning binnen de Olympic Ring. De mannen verkopen weinig tot niets, omdat ze met veel te velen zijn en omdat het publiek grote delen van het snoeihete centrum onbezocht laat, al was het alleen maar omdat men er niet weet te komen. De lokale televisie maakte er een uren durend item van met als con clusie van de burgemeester: Jammer jongens, dit is een vrij land, iedereen mag weigeren iets te kopen. Hoe anders gaat het er aan toe in de Underground. Het is een deels in het metrostation Five Points gevestigd winkelcen trum vol nagebouwde oude winkeltjes. Je kunt er over de koppen lopen, geen winkelier klaagt. Vooral de uitbater van Hooters zal een zeer tevreden onderne mer zijn. Rijen staan er voor zijn glazen deur, die niet zon der reden geheel uit glas bestaat. Hooters is de restau rantketen, die met een opval lend soort warm vlees luidruch tig aan de weg timmert. Het betreft de borsten van de ser veersters. Alles wat vrouw is onder het personeel, loopt er met een strak opgebonden front rond en het lokmiddel werkt. De gemiddelde Ameri- STANDPLAAT5 ATLANTA Door Chris van Nijnatten kaanse man valt voor deze ver leiding. Maar geloof niet dat-ie er stiekem zijn hamburger gaat eten. In de Underground zitten hele gezinnen te tafelen en na afloop van het diner, dat ongeveer tien minuten duurt, gaan pa en ma nog even de Hooters-winkel. Het opgebonden vlees van Hooters Daar schaffen ze voor hun dochtertjes hele kleine Hoot- ers-kostuumpjes aan. Dat is leuk voor thuis. Onze huisbazin Barbara is van veel decenter snit. Ze heeft nog nooit bij Hooters gegeten en kan er nooit gewerkt hebben. Vanochtend stond ze met een droevig gezicht aan de deur in Verner Street. Voor ieder van ons had ze een 'Georgia peach' bij zich. „Voor allemaal een perzik, want ik schaam me zo voor de puinhoop die de orga nisatie hier maakt van de Spe len." En vervolgens stoof ze weg. De Atlantans beginnen zich te verontschuldigen. Dat hoeft niet, maar het siert ze wel. vooruit naar het duel van vrij dag. „Die ploeg heeft beduidend meer kracht dan Japan en speelt graag lange rallys. We zullen ons mentaal moeten voorbereiden op een lange wedstrijd. En ons niet kapot laten spelen door onze eigen teleurstelling als we niet snel genoeg scoren. Aziatische ploegen verdedigen goed, krij gen vaak de moeilijkste ballen terug. Laat je je daardoor frus treren, dan ben je gezien." VERVOLG VAN VOORPAGINA Hun eerste bevindingen waren angstaanjagend. Bergmans kreeg de omgeving van het Fulton County Stadium, het honbalsta- dion van de Atlanta Braves, toege wezen met zo'n zestig man onder zich. Dat getal zou tevens de gemid delde leeftijd kunnen aangeven van het merendeel van zijn 'perso neel'. Metaaldetectoren werken niet; voor de röntgenapparatuur om handtassen door te lichten, is Savannah (anp) - Margriet Mat thijsse heeft gisteren in Savan nah de derde olympische race in de Europe-klasse gewonnen. De 19-jarige zeilster liet haar con currenten Becker-Dey (VSt) en Roug (Den) achter zich. In de tweede race van het olympisch toernooi eindigde Matthijsse dinsdag als tweede. In de eerste race werd ze wegens een voortij dige start gediskwalificeerd. Aan het einde van het toernooi, als alle elf geprogrammeerde races zijn gevaren, schrapt de jury de twee slechtste klasserin gen van elke deelnemer. Mat thijsse ligt daardoor voorlopig in theorie op een 'gouden' koers. er geen stroom. Brigadier Hans Frissen uit Maastricht heeft de binnenring van de Georgia Dome onder zijn hoede en werkt met studenten. Brigadier Peter Raven, eveneens uit Maastricht, moet onbevoegden uit het besloten deel van het Olympisch Dorp houden, maar ziet IOC-en NOC-bobo's gewoon langs zich heen lopen. De werkelijk verantwoordelijken, de security- en venue-supervisors zijn vrijwel altijd afwezig wegens vergaderingen. Gewezen op de gaten in de beveiliging, wordt met enige opluchting beslissingsbe voegdheid gedelegeerd naar de Nederlanders. „'Los het maar op, doe wat je nodig acht,' zeggen ze dan, en gaan door naar de vol gende vergadering," verzucht Bergmans. De huisvesting en verzorging van de Nederlandse vrijwilligers - die vijf weken vakantie hebben opge nomen en hun vliegticket uit eigen zak betaalden - is ver beneden peil. De manschappen wonen in kleine studentenkamertjes die na drie weken nog niet zijn schoon gemaakt en waar ongedierte tot in het bed rondkruipt. Sanitair is kapot, gordijnen ontbreken. „Alle tegenslag zorgt echter dat onze teamgeest sterker is dan ook We helpen elkaar tijdens en na de diensten en samen slaan we ons er door. We doen ons werk. Daar zijn we politie-agenten voor." nen daar Atlanta (anp) - Nog nooit was Paul Haarhuis zo dicht bij e® overwinning op Mark Philippoussis als gisteren op Stone Mountain in Atlanta. De 30-jarige Eindhovenaar kwam in de eerste ronde van het olympisch tennis toernooi echter opnieuw net iets te kort tegen de hardslaande Australiër. Met twee keer 7-6 (7-4 en 7-2 in de tie break) kwam er een einde aan het optreden van Haarhuis. „Ik ben behoorlijk teleurge steld," zei de Nederlandse tennis- miljonair, die drie keer eerder van Philippoussis verloor. „Ik voelde dat ik hem kon verslaan. Op de beslissende momenten was hij echter weer de betere speler." De eerste set ging tot 6-6 gelijk op. Daarna sloeg Philippoussis, die begin dit jaar bij het Austra lian Open de Amerikaanse topp® Pete Sampras van de baan r toe in de tiebreak. In de tv set nam Haarhuis een voorsprws van 4-2. Op 6-5 verspeelde hije® setpoint. Daarna was het over® sluiten voor Haarhuis. „Ik "j* een beetje van mezelf," mokte n| De uitschakeling van Haarhu betekent dat in het mannen en alle Nederlanders er al uit ligêe Eerder sneuvelden Jan Siemen en Jacco Eltingh. Grootste v rassing in de eerste ronde gisteren de overwinning van ongeplaatste Zuid-Afn» Ondruska, die de nummer 11 van de lijst, de Kroaat Ivan* simpel versloeg, 6-2 6-4. NEDERLAND 1 06.59-09.00 uur: Hoogtepunten afgelopen nacht en Studio Atlanta. 15.00-20.48 uur: Roeien: halve finales; Wielrennen: baan; Zwem' Paardesport: military uithoudingsproef; Hockey (vrouwen): Neder Duitsland; Volleybal (mannen): Nederland-Italië. cnftbafc 22.30-23.05 uur: Studio Atlanta, Olympisch magazine met £>o China-Nederland en Honkbal: Nederland-Nicaragua. fina. 23.05-04.00 uur: Judo: finales in het half-lichtgewicht; Schermen, les floret teams; Turnen: vrouwen allround; Wielrennen; Hockey nen): Nederland- Australië. Atlanta - Vandaag treft Ron 1 balmiljonairs van de Italiaa [reviso. „Het zijn de mannen den: 'Ron, we wensen je een jouden.'" De vedette van het Nederlands rolleybalteam verlustigde zich Bensdagnacht met een glaasje lier in de hand alvast aan het duel met de Italianen, een top- reffen in het olympisch volley- lal. Maar wat is er olympisch lan het volleybal? ,De aanwezigheid van die vier is voor mij in Treviso een heel irettige omstandigheid. Zij pak- ;en alle aandacht, waardoor ik ten betrekkelijk anoniem leven lan leiden." Die vier', dat zijn Zorzi, Bernar- li, Tofoli en Gravina. Erg be gaafde volleyballers zoals Zwer- ler (29) er zelf ook een is. „Qua sportieve status sta ik gelijk aan die jongens, maar zij zijn Italia- en daarom voor de media gewildere objecten. Don- (vandaag, CvN) hoop ik ze af te troeven. Daar zijn we |oed genoeg voor. Hier in Atlan- a is mijn Italië-gevoel even he- verdwenen." lij geeft toe dat hem dat moeite leeft gekost. „Ik voel me daar lelemaal thuis en word er na een moeilijk begin gerespecteerd en lehonoreerd als sportman. Maar iu tellen alleen de Spe en. Niet vanuit een olym- lische motivatie, maar meer vanuit het Neder- team. Ik wil win- ien, omdat ik juist met leze ploeg alles wil win nen. Dat het hier om de Spelen iaat, zegt me veel minder dan ier jaar geleden in Barcelona, let heeft met persoonlijke om- landigheden te maken, maar 'ooral ook met'de ambiance. Al- es wat hier met de Spelen te ma len heeft, is gebouwd om snel "eer te kunnen worden afgebro- :en. In andere olympische gast reden koesteren ze de overblijf- «len nog steeds. Hier is het een ïrcus dat voor twee weken even neergestreken ter meerdere i Atlanta - Vrienden in Ameri- a begroeten elkaar op een 'parte manier. De een strekt :>]n handpalmen uit, de ander Netst daar met zijn handen *°1 op, om vervolgens zijn ei- 'en handen uit te strekken en kletsen te krijgen. Een ■"hele keer doen de Amerika an dat ook bij vreemden, die ^nebben geholpen met een chting. Dat geldt als een ■er- je wordt zomaar in de J}ng van intimi opgenomen, 'et zelden grijpt een Europe- n dan echter in zijn broek- K en legt vervolgens een do een dollar in de uit strekte hand. Spelen goed op gang zijn itla0n?en' wordt het geduld van de anen danig op de proef ge- iiiit i00r de vele tienduizenden Wenlandse bezoekers. De /^Woordelijke vriendelijk- wan de plaatselijke bevolking ,pL beantwoord met grof, on- uwen gedrag. Alhoewel ook cultuurverschillen tussen de e en de Nieuwe Wereld voor Een ?st.anden kunnen zorgen. Qeel van de Amerikanen had e °°rz'en; In de aanloop naar 'eop, ziln heel wat cursussen bort8n' waar'n getracht werd dit Problemen te voorkomen.

de Stem | 1996 | | pagina 8