EU dreigt met vertrek uit Mostar Zware explosie station Colombo Fors protest tegen gevangenissen Turkije Derde hongerstaker overlijdt in Istanbul Verzoener van Burundi krijgt 't benauwd DB STEM Timmerman/ metselaar Moslim-getuige zag testikels afbijten in concentratiekamp Omarska derij Rijnders beton, eidingen, Als bevolking niet meewerkt' DE STEM Discussie als rookgordijn BUITENLAND A4 pc VOORDEEL JGE0T406 VANAF \GE0T 806. OP PEUGEOT Personeel Lebed wil nieuwe partij oprichten COMMENTAAR BUITENLAND KORT Storm eist vijf doden in Alpen Nieuw bewijs executies Bosnië Hogg: 'Blijf schapenvlees eten' 'Stuur interventieleger naar Burundi' Ongeluk Fokker Friendship: acht doden Weer 3 ETA-leden opgepakt DONDERDAG 25 JULI 1996 Net geïntroduceerd Sale Is er voor u de prd met airco ter wie wil profiteren zijn. En dat geldt iistallaties. Peugeot 406 met /ialle LPMnstallatle jdens de Summer Uw voordeel AG-DGC installatie betaalt u slechts f 1.162,-. excf. BTW. Geldig uitvoeringen, uitge- SL 1.6. is tijdens de Summer fig die kan oplopen tot 06 is er nu al vanaf ferkte keuze. Dus kom naak een proefrit! Ingen geldt op op, perkt. Het kan dus r of de uitrusting die n had, niet leverbaar leel, dat de Peugeot- passende aanbieding an de dichtstbijzijnde en u 11 OSTELOOS UITSTEL VAN BETALING STRATIE PLAATS TE VINDEN VOOR ORBEHOUDEN. Gevraagd voor 2,5 jaar, moet beslist vakman zijn. Tel. i J C tel. 076-5973674^ iek, tevens reparatie.VrJ5!L nstr.24, Breda. 076j5211574 Kleintje en paardestallen. 0-2869449 fax 285035" Een KLEINTJE nu nog TREFZEKERDER dan voor heen. „en Haag (anp) - In het pro- I es tegen de Bosnische Serviër I Dusko Tadic voor het Joego- iaVië-Tribunaal is gisteroch- j voor het eerst een oogge- ■e gehoord van het incident irbij volgens de aanklacht «Bi moslimgevangene werd I«dwongen de testikels van I® ander af te bijten. Ite 31-jarige moslim Halid Muj- Ikanovic zag het incident in het I concentratiekamp Omarska door een glazen tussenwand. „H hield Emir Karabasic - of een ander, dat kon ik niet zien - vast bij zijn handen. G moest tussen zijn be nen gaan liggen en kreeg het be vel in het geslachtsdeel van de persoon op de grond te bijten. Ik hoorde een schreeuw. Toen ik weer keek, zag ik hoe G opstond met bloed rond zijn mond." G en H zijn codes voor beschermde ge tuigen die niet met naam worden genoemd. Servische kampbewakers die het incident bijwoonden, schoten vervolgens een duif. De vermink te gevangene kreeg de nog leven de duif te eten. Volgens de aan klacht ging het niet om Karaba sic, maar om Harambasic, die la ter aan de gevolgen van de seksu ele verminking is overleden. Karabasic, Harambasic, G en H behoorden volgens de aanklacht tot een groep gevangenen die op die dag zwaar werden mishan deld door een groep Serviërs, on der wie Tadic. Vier van hen zijn aan de gevolgen daarvan overleden. Mujkanovic identificeerde Tadic in de zit tingszaal. De twee kenden elkaar al lang voor de oorlog. Tadic bleef uiterlijk rustig tij dens het betoog van Mujkanovic, die om veiligheidsredenen achter een scherm getuigt zodat het pu bliek zijn gezicht niet ziet. Rechter Gabrielle Kirk McDo nald vroeg de getuige wat precies de rol van Tadic was bij het inci dent. Volgens Mujkanovic stond de aangeklaagde in camouflage pak ernaast toen de ontmanning gebeurde. De getuige heeft op de momenten dat hij durfde te kij ken, Tadic niet actief zien deelne men aan het incident. Mujkano vic heeft hem ook geen bevel tot de verminking horen geven. Steven Kay, een van de advoca ten van Tadic, suggereerde tij dens het kruisverhoor dat Muj kanovic Tadic op de bewuste dag helemaal niet had gezien en van anderen had opgepikt dat de aan geklaagde bij de ontmannings- scène aanwezig was. De getuige wees dat van de hand: het licht was goed genoeg, en hij had vaak en lang genoeg gekeken om Tadic te herkennen. De kok Mujkanovic is de 42e ge tuige in dit eerste proces voor het VN-Tribunaal. Tadic is aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid, gepleegd in 1992 tijdens de Bosnische bur geroorlog. |van onze correspondent Brussel - De Europese Unie dreigt haar activiteiten in Mostar Iversneld af te bouwen. De Kroaten voelen er, ook na de verkie- en van eind vorige maand, niets voor om een gezamenlijk Ibestuur te vormen met de moslims. |,Als de bevolking niet wil mee- I werken heeft onze actie geen zin lineer", aldus de woordvoerder Ivan de Europees commissaris Ivan den Broek. ■Dinsdag boycotte de Kroatische Ipartij HDZ de eerste vergadering Ivan de nieuwe gemeenteraad van lïostar. Deze stad wordt sinds ■juli 1994 bestuurd door de Euro- Ipese Unie. Formeel is het EU- t op 22 juli beëindigd, Snaar de Unie wilde nog zes I maanden langer blijven om toe te I zien en te helpen bij de uitvoering Ëvan de wederopbouw. De Brit ■Martin Garrod trad deze week in Itactie als speciale afgezant van lit EU in Mostar. |ln hoeverre de Unie zijn dreige- waarmaakt, hangt af van (gesprekken die in Mostar met de ■verschillende partijen worden ■gevoerd. Gisteren bespraken di plomaten in Brussel de situatie. |Dt woordvoerder van commissa- Iris Van den Broek, die verant woordelijk is voor het buiten lands beleid van de EU, zei des gevraagd dat het dreigement se- s te nemen is. „We kunnen al leen resultaten boeken als beide partijen meewerken. Als dat niet het gevolg is, hebben we een ern stig probleem." Volgens hem kan de Unie de be volking niet dwingen samen te werken en samen de stad te be sturen. „De situatie die nu is ont staan, geeft aan hoe moeilijk de uitvoering van het Dayton-vre- desakkoord is. De militaire im plementatie is relatief eenvoudig, als je tenminste voldoende solda ten stuurt. Het is vervelend dat wederom de Europese Unie faalt in haar opzet." De EU heeft nog steeds de bedoe ling tot eind dit jaar blijven en te helpen bij het opzetten van admi nistratieve instellingen. „Even tueel vervroegd vertrek betekent niet dat we morgen de koffers pakken", aldus de woordvoerder, die beseft dat de Kroaten zoiets zullen toejuichen. In Mostar is ook nog altijd een politiemacht van de West-Euro- pese Unie op de been. Ook de WEU zegt op te stappen als ook de Europese Unie ver trekt. I Colombo/Rapperswill (afp/rtr/dpa) - Twee bommen die giste llen zijn ontploft in een tjokvolle passagierstrein in de Sri Lan- iaanse hoofdstad Colombo, hebben het leven gekost aan zeker 51 mensen. Meer dan 450 mensen raakten gewond, van wie er ■zestig slecht aan toe zijn. gevraagd v. eethuis in uit gaanscentrum Breda. lp'°' 076-5221410 tussen 17.U" en 19.00 uur. Bijna nieuwe SUSPENS®/,- voor de ruitersport J 0165-533894. Kleintje plaatsen: resultaten boeken- Pat heeft de minister van Volks gezondheid van het eiland Sri ■Lanka (het vroegere Ceylon) be- iwdgemaakt. l'olgens ooggetuigen is de trein (doorzocht na aanwijzingen dat plosieven aan boord zou den bevinden. De politie heeft Moskou (dpa/anp) - De Russi sche adviseur voor veilig- Iheidszaken Aleksandr Lebed Im een nieuwe politieke partij Inrichten. Jto blok Waarheid en Orde zal «Slop het centrum gerichte koers j :°'gen, zo liet de met Lebed ver- 'no('en Dmocratbsche pal-tij IJP) gisteren weten. "aarheid en Orde zal deelnemen |ian parlements- en presidents- r'kiezingen en wil op 15 sep- ■eitiber een oprichtingscongres in Poskou houden. 1 aast de DP van Lebeds naaste IJjedewerker oud-minister Sergej 'azijev zal het blok bestaan uit I Ws beweging Eer en Vader- H en de gematigd nationalis- I lsche Congres van Russische Ge- I «eenschappen (KRO). e KRO nam in december vorig jaar deel aan de parlementsver- Kingen met Lebed als lijsttrek- J8T maar bleef toen onder de j tempel van vijf procent. Bij e eerste ronde van de presi- L ïtsYei ^aezingen in juni kwam 1 0d echter op een verassende I arde plaats met 14,5 procent van l!e stemmen. Ja?® ^e"sin stelde hem on- ■müdellijk aan als zijn veilig- adviseur en secretaris van j ®achtige Veiligheidsraad, om 'tin S steun en achterban te len voor de beslissende twee- ltprH°T^e t3e®'n luli- Daarmee L Lebed plotseling een zeer llin fi6uur binnen het Krem- Een demonstrante wordt door de Turkse politie weggeleid nadat ze stenen gooide tijdens een actie om de hongerstakers in de gevan genissen te steunen. foto reuter Istanbul/Frankfurt (ap/afp) - Gisteren stierf in de gevange nis Bayrampasa in Istanbul de derde hongerstaker, een 35-ja- rige man die dinsdag in coma was geraakt, zo deelden zijn advocaten mee. twee mannen gearresteerd, maar hun identiteit is niet vrijgegeven. De minister van Industriële Ont wikkeling legde de verantwoor delijkheid voor de aanslag, die nog niet is opgeëist, bij de Tamil Tijgers, die steeds vaker aansla gen plegen. Begin dit jaar vielen rond tachtig doden bij een zware aanslag in het centrum van de hoofdstad Colombo. Veiligheidstroepen hadden extra maatregelen getroffen in Colom bo in verband met de verjaardag van de 'zwarte juli'. Op 23 juli was het dertien jaar geleden dat honderden Tamils vermoord wer den door Singalezen. Dat was het begin van de strijd om onafhan kelijkheid van het noordoosten van Sri Lanka door de Tamil Tij gers. De bomaanslag van gisteren valt samen met de al een week woe dende veldslag rond het leger kamp Mullaitivu in het noord oosten van het eiland. Bij de bloedige gevechten tussen rege ringstroepen en opstandige Tamil Tijgers zijn honderden doden ge vallen. Het leger zei dat de eerste ver sterkingen het kamp gisteren zijn binnengetrokken. Het leger trof alleen lijken aan. Een leger- woordvoerder zei dat het kamp wordt doorzocht op eventuele door de Tamil-strijders achterge laten boobytraps. Meer dan zestig Tamil-rebellen zijn volgens het Sri Lankaanse ministerie van Defensie omgeko men toen gevechtsvliegtuigen en helikopters van het regeringsle ger stellingen van guerrillastrij ders rond het kamp aanvielen. „Grondtroepen zeggen dat meer dan zestig terroristen zijn gedood en een groot aantal gewond", al dus het ministerie in Colombo. Het is onduidelijk hoeveel levens de slag om Mullaitivu precies heeft geëist. De Tijgers zeggen dat ze sinds zondag meer dan 1.200 soldaten hebben gedood, terwijl ze zelf 12.0 strijders verlo ren. Het leger zegt dat drie hon derdsoldaten zijn omgekomen en dat er tweehonderd gewonden zijn. De man was in 1994 gearresteerd als lid van het Revolutionaire Volksbevrijdingsfront, een groep die eerder bekend stond als Dev- Sol en die een stadsguerrilla voert. Het aantal slachtoffers van de hongerstaking die gericht is te gen de slechte omstandigheden in de Turkse gevangenissen, dreigt snel op te lopen omdat de toe stand van tientallen hongersta kers kritiek is, zeggen medische en mensenrechtenorganisaties. In totaal zijn meer dan vijftienhon derd politieke gevangenen in on geveer vijftig inrichtingen in hongerstaking. Zij eisen sluiting van de speciale isolatiegevange nissen. Van de hongerstakers, vooral le den van verboden linkse en ex treem-linkse groepen, hebben er 216 besloten zonodig tot de dood te vasten. Zij weigeren suikerwa ter en zout in te nemen. Aanslagen In de Duitse deelstaat Baden- Wuerttemberg zijn in de nacht van dinsdag op woensdag aansla gen gepleegd op Turkse instellin gen. Niemand raakte gewond. De politie meldde dat er brandbom men werden gegooid naar gebou wen in Stuttgart, Pforzheim en Asperg. In Stuttgart ging het ma gazijn van een Turkse meubelfir ma grotendeels in vlammen op. De schade liep in de honderddui zenden marken. In Pforzheim was een Turks eet café doelwit, maar de brandbom die tegen de deur werd gegooid veroorzaakte slechts een kleine brand aan de voorgevel. In As perg brandde een Turks vereni gingslokaal uit. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken, Horst Freitag, riep op tot een einde aan de gevangenisprotes ten. „Vanuit een humanitair oogpunt moeten deze doden de hongersta kers bewegen een einde aan de actie te maken, vooral nu de Turkse regering heeft gezegd de omstandigheden in de gevange nissen te zullen verbeteren", al dus Freitag. In de nacht van maandag op dinsdag waren er al zes aansla gen geweest op Turkse instellin gen in Berlijn, Bremen en de deelstaat Noordrijn-Westfalen. De politie denkt dat de aanslagen gecoördineerd worden door radi cale Turken en verband houden met de hongerstakingen in Turk se gevangenissen. Turkse demonstranten die aan dacht vragen voor de gevangenis omstandigheden en de dood van hongerstakers in hun vaderland zijn gisteren in Kiel het parle ment van de stadsdeelstaat bin nengedrongen en hebben in Frankfurt het kantoor van de SPD bezet. Den Haag (anp) - De Burun dese president Sylvester Nti- bantunganya heeft alle reden om bang te zijn. Ntibantun- ganya is Hutu, net als 85 pro cent van de Burundese be volking. Maar een groot deel van de Hutu-bevolking ziet hem als een marionet van de Tutsi-minderheid, die in het Midden-Afrikaanse land sinds jaar en dag de dienst uitmaakt. Het 20.000 man sterke leger be staat vrijwel uitsluitend uit Tut si's. De eerste Hutu-president in het land, Melchior Ndadaye, werd in 1993 bij de eerste vrije verkiezingen met overweldigen de meerderheid gekozen. De Hutu-emancipatie kon begin nen, zo leek het. Vier maanden na zijn verkiezing schoten extremistische Tutsi- militairen Ndadaye echter dood tijdens een mislukte staats greep. De volgende president was Cyprien Ntaryamira, even eens een Hutu. Hij kwam in 1994 samen met zijn Ruandese ambtgenoot door een aanslag om het leven. De 40-jarige Nti- bantunganya is ook niet verge ten dat zijn eerste vrouw, die onder Ndadaye minister van Buitenlandse Zaken was, even eens door militairen werd ver moord. Een Hutu-politicus is in Burundi zijn leven niet zeker. De roep om nationale verzoe ning, waar de Burundese rege ringscoalitie op is gebouwd, maakt moeilijke tijden door. Hutu-milities, die het vertrou wen in het politieke proces heb ben verloren, maken buiten de hoofdstad Bujumbura het land onveilig. Toen de president dinsdag een bezoek bracht aan De president van Burundi, Sylvester Ntibantunganya (derde van rechts), wordt omgeven door body-guards weggevoerd als hij door boze Tutsi's met stenen en poep is bekogeld. De president, zelf Hutu, was niet welkom tijdens een massale herdenkingsdienst voor de 340 slachtoffers van een bloedbad dat Hutu's afgelopen weekend onder Tutsi-vluchtelingen aanrichtten. foto reuter de rouwende Tutsi's, nabestaan den van dit weekeinde afge slachte stamgenoten, werd hij door een woedende menigte met stenen bekogeld. De boodschap van nationale verzoening ging in de woede en het verdriet verlo ren. Voor de Tutsi's blijft de pre sident een Hutu. De Tutsi-mili- tairen maakten weinig aanstal ten om de president tegen de volkswoede te beschermen. De enige bondgenoten die Ntiban tunganya echt kan vertrouwen zijn de westerse regeringen. Met de Verenigde Staten voorop, die de Burundese regeringscoalitie steunen. De Amerikaanse VN- ambassadrice, Madeleine Alb right, bracht in januari nog een bezoek aan het land. Als het le ger een poging onderneemt de macht te grijpen, zal Washing ton zich daartegen verzetten, zei Albright. De jonge president, voormalig partij- en kamervoor zitter, heeft daar niet op ge wacht en heeft dinsdagavond bescherming gezocht in de Ame rikaanse ambassade. REDELIJKHEID redt het niet, als de gemoederen verhit raken. Twee jaar geleden kwam er in Burundi een etnische coalitie aan de macht. Een ramp als in het buurland Ruanda leek afge wend. Gematigde Hutu's en Tutsi's verdeelden en deelden de macht. Het presidentschap was voor een Hutu en een Tutsi werd eerste minister. Het heeft niet lang geholpen. De oude tegenstelling tussen de kleine Tutsi-elite en de mach teloze meerderheid der Hutu's werd niet overbrugd. Ontevre denheid bleef en dus zochten minder gematigde krachten hun toevlucht tot geweld. De wereld kijkt toe, terwijl er al weer honderden slachtoffers gevallen zijn. Begrijpelijk, de ervaringen met VN-ingrijpen de laatste tijd zijn weinig verheffend. Daarenboven wil geen van de strijdende partijen dat er geïntervenieerd wordt. Op grond van het volkenrecht kan er, juridisch, dus ook niet ingegrepen worden. Maar dat is nog geen reden om de aandacht af te leiden door de schuld te schuiven op een keurig belasting betalende brou wer. Heineken zit al bijna een halve eeuw in Burundi, helpt daar Hutu's en Tutsi's aan werk, regelt de scholing en medi sche verzorging van de werknemers en hun families en houdt wat er nog aan economie is in het land overeind. Van de belasting, die voor een groot deel door Heineken opge bracht wordt, betaalt de regering, zoals in elk land, het leger. Dat dit leger een rol speelt in de etnische conflicten is evident, maar kan Heineken evenveel verweten worden als een repu blikeins gezinde Nederlandse belastingbetaler verweten kan worden dat hij de monarchie mede in stand houdt. Moet Hei neken opgeroepen worden de belastingen te ontduiken? Discussie over Heinekens mogelijke betrokkenheid bij het con flict leidt af van het punt waar het werkelijk om draait. Er staat een volgend genocide-verhaal op de agenda en de internatio nale gemeenschap onttrekt zich, vanwege juridische formali teiten, aan haar verantwoordelijkheid. Het mag paternalistisch of zelfs neo-koloniaal klinken, maar de Verenigde Naties hebben een taak en zelfs een plicht in Burun di. Ook tegen de zin van de elkaar bestrijdende machthebbers in. Bewogen Nederland heeft na het succes in Birma Heineken op de korrel genomen. Vandaar dit nieuwe rumoer. Maar ten on rechte. Het conflict in Burundi heeft niets te maken met de kwade invloed van het internationale monopolie-kapitaal. Het gaat om interne machtstegenstellingen, die letterlijk op het scherp van de snede uitgevochten worden. Daarover dient men zich ongerust te maken. Actie ter voorkoming van nog grotere ellende moet in de richting van de regering gevoerd worden. Opdat Nederland zich uitspreke in de VN en zich be reid tone bij te dragen aan een grote interventie-en vredes macht Zurich - Plotseling opkomende stormen hebben gisteren in de Zwitserse Alpen vijf mensen het leven gekost. Onder de doden zijn een bergbeklimmer die naar beneden viel tijdens de beklim ming van de Eiger en een para-sailer in het Speer-gebied in het oosten van Zwitserland. De identiteit van de slachtoffers is nog niet bekend. De Zwitserse hulporganisatie Rega kreeg gisteren binnen drie uur twintig verzoeken om hulp. Sarajevo - Onderzoekers van de Verenigde Naties hebben ook in het tweede geopende massagraf in Bosnië, bij de plaats Nova Ka- saba, bewijzen gevonden van terechtstellingen van moslims. Van negen van de negentien tot dusver geborgen lijken waren de han den op de rug geboeid, verklaarde VN-woordvöerder Ivanko gis teren in Sarajevo. De VN-experts vonden bovendien aanwijzin gen dat met de graven is geknoeid, Ze stelden onder meer vast dat er heel recent nieuwe lijken zijn toegevoegd. Londen - Landbouwminister Douglas Hogg heeft de Britten op het hart gedrukt vooral schapenvlees te blijven eten. „Uitgezon derd de consumptie van schapenhersenen is er absoluut geen re den dat mensen hun eetgewoonten wijzigen", zei Hogg gisteren in een verklaring voor het Britse parlement. Er is geen bewijs dat er een relatie bestaat tussen scrapies bij schapen en de voor mensen dodelijke ziekte van Creutzfeldt-Jacob, benadrukte Hogg. Den Haag - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) vindt het de hoogste tijd dat de internationale gemeenschap een inter ventiemacht naar Burundi stuurt. Dit om te voorkomen dat het Afrikaanse land het toneel wordt van een slachtpartij zoals twee jaar geleden in Ruanda waarbij tussen de 500.000 en één miljoen mensen om het leven kwamen. Pronk gaat met deze uitlating (die hij bij RTL Nieuws deed) een stap verder van minister Van Mier- lo van Buitenlandse Zaken. Die voelt meer voor een multi-natio- nale vredesmacht die met instemming van de regering van Burun di gaat opereren. Rangoon - Een Fokker Friendship F-27 van Myanmar Airways is gisterochtend bij slecht weer verongelukt op het vliegveld bij Mergui in het zuidoosten van Myanmar (Birma). Daarbij zijn acht passagiers om het leven gekomen, elf andere personen raakten ge wond. Onder de slachtoffers bevonden zich geen buitenlanders, aldus de staatsradio en -televisie. Het toestel had 44 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord, en maakte een vlucht van Ran goon naar Mergui. Madrid (afp/rtr/anp) - Drie leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA zijn opgepakt in de Galicische Tolgeld stad Pontevedra in Noord- west-Spanje, zo maakte mi nister Oreja van Binnenlandse Zaken gisteren bekend. Ze zouden vandaag een grote aanslag hebben willen plegen in Galicië. slachtoffers vielen en zijn in drie hotels explosieven aangetroffen. De drie - twee mannen en een vrouw - zijn opgepakt door de paramilitaire Guardia Civil. Volgens Oreja was de ETA-cel van plan een aanslag te plegen op de dag van de Heilige Jacobus, de beschermheilige van Spanje. „Ze waren bezig de pièce de resistan ce voor te bereiden van de recen te bommencampagne", zei Oreja voor de Spaanse radio. De identiteit van de drie wilde hij niet vrijgeven. De ETA voert sinds het begin van de maand een campagne van bomaanslagen op toeristische doelwitten, eerst in Andalusië en vervolgens in Catalonië. Daar raakten het afgelopen weekeinde 35 mensen gewond, voor het me rendeel Britse toeristen, toen een bom op het vliegveld van Tarra gona ontplofte. Ook ontploften er twee bommen in badplaatsen zonder dat er VERVOLG VAN VOORPAGINA Immers, het tolgeld is bestemd om de in financiële nood verke rende stad Antwerpen in staat te stellen de broodnodige werk zaamheden aan het wegennet rond de stad uit te voeren. De opbrengst wordt voorzichtig geschat op enkele miljarden Bel gische franken. Delwaide wil de tolheffing weer afschaffen als de achterstand bij het onderhoud is weggewerkt. De wethouder heeft zijn plan voor gelegd aan een commissie van de Europese Gemeenschap, de Vlaamse regering en premier Jean-Luc Dehaene. Volgens het plan zullen de inwo ners van Antwerpen, die een abonnement kunnen nemen, on geveer vijftig Belgische frank (drie gulden) gaan betalen. Dat is hetzelfde bedrag als voor een tramkaartje. Het tarief voor de overige tunnelrijders zal 120 frank (ruim zes gulden) zijn. Door de Kennedytunnel rijden jaarlijks bijna zestig miljoen voertuigen en door de (oudere) Waaslandtunnel elf miljoen.

de Stem | 1996 | | pagina 5