SP wil aanpassing verpleeghuizen Eén op tien automobilisten ziet slecht Reacties verbazen onderzoeker Borst Even de weg kwijt Nederland zevende wapenexporteur wereld e^eiyd Allochtonen steeds verder in verdomhoek de stem 'Toename sterfgevallen ouderen bij hitte ligt aan gebrekkige klimaatbeheersing' BINNENLAND A3 Macabere 'fout' Geen schadeclaim voor niet leveren Nederlanse tanks 5 JULI 1996 ttannië en Ierland. '°den met zon. Aaii an donderdag vooral »™len van Ierland en - toenemende be evolgd door af en toe ^dagtemperatuur van in het noorden tot 23 eving van Londen. Luxemburg: Donder; ans op een enkele re- onweersbui.Vrijda» Waringen en vrijwel oog. Middagtempera, pend tot rond 22 gra ijdag. Midden-Frankrijk kg in het oosten wok r en een kleine kans pui. Verder perioden 1 en vrijwel overal ..axima langzaam op. kt ongeveer 25 graden, ianaalkust tot 20 gra- nkrijk: Wolkenvelden e regen- of onweers- axima rond 27 graden. Cote d'Azur warmer irritz koeler. Eerst nog wolkenvel- geleidelijk meer zon, g in het noorden nog me kans op een (on- ïi. Middagtemperatuur .raden bij Porto tot 28 lllgarve. Landinwaarts I ner. I Wolkenvelden en met het noorden kans op soms pittige, regen- of buien. Aan de zuidelij- I zuidoostelijke costa's rerioden met zon en emperaturen aan de ond 29 graden. Langs van Biskaje flink lager, innenland tussen 30 en che Eilanden: Vooral ïoordkant van de eilan- lkenvelden, maar vrij- Iral droog. Vrijdag met aan de zuidstranden ïjgend zonnig. Maxima graden. a en Ibiza: Stapelwol- aar ook geregeld zon. vrijdag een kleine kans (onweers)bui. Middag- tuur rond 32 graden, 'n het zuiden aanhou- nnig. In het noorden en meer bewolking en enkele regen- of on- ïen. Middagtempera- ssen 29 en 34 graden, iland en Kreta: Over- zonnig. De stevige :wind op de Egeische :mt verder af. Maxima d: aan de stranden ussen 30 tot 34 graden, binnenland plaatselijk 5 graden. nd: Donderdag in het n veel bewolking en regen- of onweersbuien. van het westen uit op- ;en. .emperatuur ongeveer .en in het noorden en |4 plaatselijk in het mid- zuiden. rijk: Wolkenvelden en op een (onweers)bui, a rond 27 graden. In het koeler. AARTJE Krant irlem woonplaats van deze man /olgorde de naam van zijn roep. voor de kost? aar, tovenaar; 3. negentien, er; 5. salet, eigenaar, na; 6. elan, stere; 8. snaar, maand, s; 10. lee, lente, eer, eest; 1'. openen, etalon; 13. regel, ei, Eos, te; 15. Est, ski, freon, avond, ergens; 3. tegel, etag ts; 5, Ran, etser, les, plek; igine, ante, nimf; 8. steeg, none; 10. ever, nandoe, Ier, 9°> ons, nastaren, anoa; 13. ras, porto; 15. era, raket, stanx, ided 'supaj [uapl!43S •joo '8UU81"V t 111 DONDERDAG 25 JULI 1996 pen Haag (anp) - Relatief veel automobilisten hebben op enigerlei wijze problemen met gezichtsvermogen. Bij on geveer één op de tien bestuur ders blijkt de bril of contact lens niet in orde of zijn deze hulpmiddelen ten onrechte nooit voorgeschreven, pit blijkt uit een onderzoek onder vierhonderd autobestuurders tus sen 18 en 70 jaar in de regio Am sterdam. Bij bijna 20 procent van deze groep werd een afwijking gecon stateerd. Het onderzoek is uitge- voerd door de afdeling oogheel kunde van het VU-ziekenhuis in de hoofdstad in het kader van de nieuwste campagne van Veilig Verkeer Nederland (WN). De au tobestuurders zijn in mei en juni ondervraagd. De onderzoekers stelden onder meer vast dat acht van de onderzochte personen niet voldeden aan de minimale normen voor het rijbewijs. Bij acht ande ren vermoedden de oogartsen een begin van de oogziekte glaucoom. Bij enkele anderen was de bril of lens te sterk, ze hadden een opper vlakkige oogontsteking of een on verklaarbare lage gezichtsscherp te. „Veel mensen merken niet dat ze minder zien omdat het ge zichtsvermogen heel geleidelijk achteruit gaat. Mensen die het wel weten, maar niet naar een oogarts of opticien gaan, passen hun rijge drag aan. Ze rijden bij voorbeeld niet in het donker, of niet als het regent, of niet in onbekende ge bieden, zegt oogarts en onderzoe ker M. Zaal van het VU-zieken huis. Ook proberen autobestuur ders hun slechte zicht te camou fleren door langzaam te rijden en vaker het hoofd te bewegen. „Wie niet goed genoeg of onvoldoende scherp ziet, brengt vroeg qf laat de verkeersveiligheid in gevaar," stelt Veilig Verkeer Nederland. De veelheid aan geconstateerde te kortkomingen kunnen volgens de onderzoekers van de VU reden zijn om de huidige keuringseisen voor het gezichtsvermogen te her overwegen. Wie nu examen doet voor een rijbewijs moet in staat zijn op ongeveer dertig meter een nummerbord te lezen. Het afgege ven rijbewijs blijft vervolgens in principe geldig tot het zeventigste levensjaar. Veilig Verkeer Neder land vindt dat automobilisten eens in de twee jaar hun ogen moeten laten testen. „Zeker als mensen boven de veertig zijn, moeten ze dit regelmatig doen omdat vanaf die leeftijd de ogen achteruit gaan," zegt J. Goos, di recteur van WN. Veilig Verkeer Nederland werkt tot grote woede van de optiek branche nauw samen met Pearle- opticiens. De woede is er vooral op gericht dat Veilig Verkeer als on afhankelijk instituut in zee is ge gaan met een bedrijf. WN ziet het probleem niet. „We doen het wel vaker. Het was een goed voorstel van Pearle, maar we zijn niet met ze getrouwd. Iedereen kan aanha ken," zegt B. Woudenberg van WN. Van onze Haagse redactie Den Haag - SP-fractievoorzitter J. Marijnissen wil van minister Borst van Volksgezondheid weten of er actie wordt ondernomen om ouderen in verpleegtehuizen beter te beschermen tegen de zomerhitte, bijvoorbeeld door een betere klimaatbeheersing verplicht te stellen. Ce vragen komen naar aanlei ding van een onderzoek, waarvan de voorlopige resultaten al vorig jaar in deze krant zijn gemeld. Daaruit bleek dat de sterfte on derouderen in verpleeghuizen bij temperaturen boven de 25 graden Celsius anderhalf keer zo hoog is dan normaal. Dat is een gevolg van uitdroging. Ouderen drinken te weinig omdat ze er zelf niet aan denken of omdat ze aan bed of rolstoel zijn gekluisterd en zonder hulp niet aan vocht kun nen komen. Verpleeghuisarts in opleiding V. Borst (geen familie van de minis ter) onderzocht de relatie tussen sterfte onder verpleeghuisbewo ners en temperaturen in de jaren 1993 en 1994. Borst betrok in zijn onderzoek 300 verpleeghuizen, 90 procent van het totaal. Daar wonen 50.000 ouderen met een gemiddelde leeftijd van 80 jaar. Bij temperaturen van 15 tot 20 graden sterven gemiddeld 350 ouderen per week. Dat aantal loopt op tot 500 per week bij tem peraturen van gemiddeld 25 gra den. Marijnissen deelt de conclusie van onderzoeker Borst dat uit droging niet zozeer een gevolg is van nalatigheid van verzorgend personeel, maar meer van ge brekkige klimaatbeheersing. In ziekenhuizen, waar meestal wél goede airconditioning is aange legd, komt het verschijnsel van uitdroging bij warmte immers veel minder vaak voor, óók niet onder oudere patiënten. Marij nissen wil weten waarom in zie kenhuizen meer voorzieningen voor klimaatbeheersing zijn dan in verpleeghuizen. Voor verpleeghuizen gelden geen speciale voorschriften voor kli maatbeheersing, zegt desge vraagd een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VSW). „Er zijn wel voorschriften, maar dat gaat dan om zaken als nooduitgangen en het aantal bedden in een be paalde regio. Klimaatbeheersings is een verantwoordelijkheid voor de verzorgingshuizen zelf." VWS ziet in het onderzoek van Borst ook geen aanleiding om de bouweisen voor verpleeghuizen aan te scherpen. „Het onderzoek gaat over 1993 en 1994 en dat wa ren toevallig twee jaren met war me zomers," aldus de woordvoer der. Ouderen beseffen vaak niet dat ze bij warm weer meer vocht no dig hebben. Ze vragen er daarom ook niet om, ontdekte onderzoe ker Borst. Daar komt bij dat de meeste ouderen hoge temperatu ren juist prettig vinden. De extra sterfte is niet de schuld van het verplegend personeel, meent Borst: „Mijn indruk is dat ze er juist alles aan doen om de bewoners genoeg te laten drin ken. Maar die zeggen dan dat ze niets willen." Borst vindt dat verpleeg- en ver zorgingshuizen meer moeten doen aan klimaatbeheersing van wege de wijzigingen in het kli maat. De laatste jaren zijn de zo mers warmer dan gemiddeld- zomer van 1994 kende zelfs een aaneengesloten periode van zes weken met temperaturen van 25 graden of meer. In dit soort om standigheden laat het leefklimaat in veel verpleeghuizen veel te wensen over, meent Borst: „Het was dramatisch, zowel voor be woners als voor het personeel." F. Borst FOTO WILLEM BLAUW Van onze verslaggever Geertruidenberg - Hij is verbaasd en overdonderd. Drs Vincent Borst, verpleeghuisarts te Geertruidenberg, werd gisteren overspoeld met telefoontjes van zowat alle lande lijke kranten, radio en televisie. Borst voltooide zijn opleiding aan de Vrije Universiteit in Amsterdam met een afstudeer onderzoek naar de relatie tus sen de mortualiteit (de sterfte cijfers) in Nederlandse ver pleeg- en verzorgingstehuizen en de warmte of de hitte. Zijn conclusie: bij extreem warme zomers kan het aantal sterfge vallen in die tehuizen bij ge breke van klimaatmaatregelen oplopen tot het vijfvoud van de normale' cijfers. Borst was daarom zo verbaasd omdat hij de hoofdlijnen van die onderzoeksresultaten bijna een jaar geleden al (het aller eerst in De Stem) naar buiten bracht. „Er werd toen wat jauwtjes gereageerd. Nu heeft net ANP de definitieve onder zoeksresultaten gepubliceerd en valt iedereen over mij heen." Ook de Nederlandse Vereni ging voor Verpleeghuisartsen en de Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuisdirecties heeft belangstellend geïnformeerd naar de onderzoeksresultaten. „Mijn werk is nu al," zegt hij. „Ik kan natuurlijk nog wel wat medische adviezen geven die voortvloeien uit de resultaten van mijn onderzoek. En er ligt ook nog wel wat ontontgonnen terrein te wachten voor ver volgonderzoek. Maar nu moe ten eigenlijk de bouwkundigen aan de slag. Die moeten maat regelen gaan bedenken. En mi nister Borst zou geld beschik baar moeten stéllen voor kli maatverbeteringen in de tehui- Ligt Den Helder nu linksaf of rechtsaf? Deze deelnemer aan de strandzesdaagse had er op de derde dag van het evenement even problemen mee, maar liep uiteindelijk toch de juiste richting Van onze verslaggeefster Oosterhout - In de juli-uit- gave van het orgaan 'In- Zicht' van de Sociale Verze keringsbank worden 50- plussers uitgenodigd voor de 50+ Beurs en Festival op 20, 21 en 22 september in Utrecht. Publiekstrekkers in de uitnodiging voor pen sioengerechtigden zijn on der meer Pim Jacobs en Rita Reys. Jacobs is eerder deze maand overleden. De juli-uitgave was net klaar toen de pianist over leed. Het hoofdkantoor van de Sociale Verzekeringsbank heeft volgens een woord voerster van het SVB-kan- toor in Breda nog even over wogen een bijlage bij de jongste uitgave te voegen, maar vanwege de hoge kos ten is besloten dit achterwe ge te laten. Wel is een fax naar alle bij kantoren verstuurd met de mededeling over de ge plande bijlage, die om fi nanciële reden werd afge blazen. En of de medewerkers dat wilden vertellen aan lezers van InZicht, die zich even tueel zouden storen aan de aankondiging over Jacobs' optreden. „Best wel pijnlijk, die aan kondiging," vindt mede werkster C. Frishert van het SVB-kantoor in Breda. „Maar de meeste mensen zullen wel weten dat-ie niet meer leeft en dat het dus niet voor de hand ligt dat-ie nog zal optreden." De medewerkster was niet bereid op te zoeken hoeveel kosten ermee gemoeid zou den zijn geweest als er wel een bijlage was meege stuurd. Door Guido van Riet Nijmegen - Nederland blijft een van de grootste leveran ciers van zware conventionele wapens aan het buitenland. Vorig jaar leverde Nederland net als in 1994 na de Verenig de Staten, Rusland, Duits land, Engeland, Frankrijk en China de meeste wapens. De waarde van de Nederlandse export in 1995 van zware con ventionele wapens wordt geschat op 448 miljoen dollar. Dat blijkt uit gegevens van het Stockholm International Peace Research Institute (Sipri) uit Zweden. Het instituut houdt de mondiale cijfers bij van de ver koop van vliegtuigen en helikop ters, pantservoertuigen en tanks, zware artilleriestukken, grote gevechtsschepen, raketten en ra darsystemen. De instantie wijst er nadrukke- 1 lijk op dat het bedrag aan wa penexport 'slechts een indicatie van de werkelijke waarde' is. Cijfers van het ministerie van Economische Zaken bevestigen deze bewering. De Nederlandse wapenexport bedroeg volgens het ministerie in 1994 ongeveer 1,3 miljard gulden, 1 procent van de totale Nederlandse export. De export van defensie-gerelateerde bedrijven was in dit jaar onge veer 11 miljard gulden. Critici van het Sipri zeggen dat het bij de gegevens van het insti tuut niet duidelijk is of het gaat om contracten voor aflevering of al geleverd materiaal. Het Sipri zelf zegt dat zijn cijfers zijn ge baseerd op de 'feitelijke fysieke overdracht van wapens'. Koploper in 1995 in de wapenex port was de Verenigde Staten met een bedrag van 10 miljard dollar. België verscheen vanuit het niets op het toneel met een export van 168 miljoen dollar. In 1992 voerde dat land nog geen conventionele wapens uit. Wat betreft de import van wapens moet Nederland 27 landen voor zich dulden. Saudi-Arabië is hier koploper. De Nederlandse overheid ver strekte vorig jaar voor 1 miljard Een Leopard I-tank. Nederland wil tanks van dit type aan Bots wana verkopen. foto amp gulden aan vergunningen voor wapenexport aan bedrijven. De vergunningen voor leveranties aan Navo-landen bedroegen 577 miljoen gulden, aan overige lan den 451 miljoen gulden. Dat blijkt uit een opgave van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie aan het wa penregister van de Verenigde Naties (VN). De opgave bevat ge gevens over wapenimporten en - exporten, militaire bestanden en verwerving van wapens door na tionale productie. Het is onzeker of de vergunnin gen voor wapenexporten alle maal zijn gebruikt. Binnen de EU controleert de douane de uit voer niet meer. Zij registreert al leen de exporten daarbuiten. De uitvoer naar België en Luxem- Den Haag/Brussel (anp) - Het mogelijk afketsen van de verkoop van vijftig oude Leopard-tanks aan Botswana komt Nederland niet op een schadeclaim te staan. De Botswaanse autoriteiten stellen dat het niet de schuld van Den Haag is als de aankoop mislukt. „De overeenkomst met Nederland is in goed vertrouwen gemaakt. Het is niet een fout van Nederland als de levering alsnog niet doorgaat. We verlangen dan ook geen compensa tie," verzekerde de zaakgelastigde van Botswana in Brussel, Moagi, gisteren. De verkoop van het overtollige defensiematerieel is op losse schroeven komen te staan na Duitse bezwaren. Verkoop van de van oorsprong Duitse Leopard-tanks naar niet-Navo-landen mag alleen met uit drukkelijke toestemming van Bonn, zo stelde minister van Buiten landse Zaken Kinkel maandag. Hij wees voorts de wapenleverantie van de hand wegens heersende spanningen in Zuidelijk-Afrika. Hij wees daarbij op een grensgeschil tussen Namibië, een voormalige Duitse kolonie, en Botswana. Zaakgelastigde Moagi wilde niet aangeven of Botswana alle hoop op de Nederlandse tanks heeft opgegeven. „De zaak is nog niet helemaal gelopen." Pas als definitief duidelijk is dat de leverantie niet doorgaat zal Botswana kijken op welke andere wijze het aan gelijkwaardig mi litair materieel kan komen. burg is vergunningenvrij. Nederland exporteerde in 1995 volgens de opgave aan de VN één Kortenaer fregat naar Grieken land. Het importeerde vijftien grote artilleriestukken van Duitsland (type FH-70 Towed Howitzer) en acht van de Vere nigde Arabische Emiraten (oor spronkelijk Engelse makelij, type 105 LT Gun Life). De mari ne kon één fregat (Karei Door man klasse) en één bevoorra dingsschip (Amsterdam klasse) van Nederlandse makelij aan het eigen arsenaal toevoegen. Het SIPRI zegt dat Nederland meer overtollige wapens expor teerde. Volgens het instituut le verde Nederland in 1995 626 pantservoertuigen (type YPR- 765) aan Egypte en 85 155 mm kanonnen (M-109A3) aan de Verenigde Arabische Emiraten. De Emiraten ontvingen dit jaar nog eens twee Kortenaer fregat ten. De deal met Egypte leverde de Nederlandse overheid 246,6 miljoen gulden op. De geplande leverantie van vijf tig Leopard I-tanks en ander mi litair materieel ter waarde van 28,5 miljoen gulden aan Botswa na is op losse schroeven komen te staan. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Kinkel heeft hier zijn veto over uitgesproken. De Nederlandse overheid begeeft zich al jaren op de internationale wapenmarkt om overtollig en verouderd materieel te verko pen. Nederland leverde in de periode 1992-1995 één bevoorradings schip aan Pakistan en meer dan 900 pantservoeruigen aan Egyp te, Griekenland, Portugal en Bahrein. Griekenland kocht nog eens 172 Leopard-gevechtstanks en drie fregatten. De Nederland se overheid gebruikt de op brengst voor nieuwe investerin gen, zoals de uitrusting van de Luchtmobiele Brigade. De mees te industriële landen, waaronder Nederland, hebben met elkaar afgesproken de conventionele strijdkrachten flink te reduce ren. In Wenen hebben ze onlangs afgesproken de wapenexport een halt toe te roepen. -A. >1 A V? Er is geen land ter wereld dat zo dicht bezaaid is met compact-discspelers als Nederland. Dientengevolge worden er in dit land verhoudingsgewijs ook veel meer cd's verkocht dan elders. Je zou verwachten dat bij zo'n grote omzet de prijs zou kunnen dalen. Sinds de cd in Nederland zijn intrede heeft gedaan, is de prijs in de meeste winkels echter alleen maar gestegen. In landen als de VS en Duitsland is de cd inmiddels een redelijk goedkoop product. Dat geldt zowel voor de in die landen zelf gemaakte schijfjes als voor die die uit Nederlandse perserijen komen. In Nederland worden de in inheems geperste cd's duur verkocht, maar ook die die uit de VS of Duitsland wor den ingevoerd. Die kunstmatig hoge winstmarge willen de platenmaatschappijen nu via de rechter wettig laten verklaren door de alternatieve import van cd's te laten verbieden. Omdat rechters in dit land in zulke zaken nog altijd de kant van de gevestige orde kiezen, zal het er uiteindelijk op uitdraaien dat de toerist die straks met een stapeltje goedkope cd's uit pakweg de VS op Schiphol arriveert, invoerrechten moet betalen. Ook de Global Village heeft kennelijk zijn achterstands wijken. MERIJN BINNENLAND KORT Dreiging acties ambulancepersoneel Utrecht - Er dreigen acties in de particuliere ambulancesector als minister Borst van Volksgezondheid niet snel reageert op de eisen van het personeel. Dat heeft de Vervoersbond FNV geschreven in een brief aan de bewindsvrouw. De werknemers van de particulie re ambulancebedrijven protesteren tegen het feit dat een verpleeg kundige op een ziekenauto minder verdient dan een verpleegkundi ge in een ziekenhuis, hoewel ze dezelfde diploma's hebben. Uit on derzoek van de vakbonden blijkt dat het salaris van de verpleeg kundige in de ambulance gemiddeld 3 procent lager ligt. Huisdieren aan lot overgelaten Leeuwarden - De politie in Harlingen heeft twintig verwaarloosde huisdieren van een wisse dood gered. De eigenaresse van de beesten was al elf dagen op vakantie en had haar dieren zonder eten of drinken achtergelaten. De politie was gewaarschuwd door omwonenden die klaagden over stank en een enorme hoeveelheid vliegen achter de ramen. Eenmaal binnen trof de politie eekhoorns, chincilla's, parkieten, kanaries, katten en een woestijnrat aan. Een van de katten had net drie jon gen gekregen. Alle beesten leefden nog. Ze zijn met de dierenambu lance overgebracht naar het asiel. Bij thuiskomst kan de eigenares se rekenen op een proces verbaal. De rechter zal moeten beslissen of de vrouw de dieren terugkrijgt. Minder huwelijken, evenveel scheidingen Den Haag - Er wordt minder getrouwd in Nederland. Vorig jaar telde hét Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) 76.ÖÓÓ huwelij ken, in 1994 waren dat er nog 83.000. Het aantal echtscheidingen bleef met 37.200 in 1995 vrijwel op hetzelfde,niveau. Dit blijkt uit hét CBB-kwartaalbericht rechtsbescherming én veiligheid.Over de laatste jaren gezien daalt het aantal huwelijken, terwijl het aantal echtscheidingen een stijgende lijn laat zien. 'Risicogroep' bij de scheidingen vormden ook in 1995 mannen en vrouwen die trouw den in de leeftijd van 20 tot 24 jaar. Van de mannen die vorig jaar scheidden, viel 36 procent in die leeftijdscategorie; bij vrouwen 43 procent. Vliegende Dokters krijgen Cessna cadeau Eindhoven - De Nederlandse bevolking heeft in korte tijd circa an derhalf miljoen gulden bijeengebracht voor de Vliegende Dokters in Afrika. Het geld is bij een Cessna Grand Caravan gedaan, die za terdag naar Oost-Afrika wordt gevlogen. Het vliegtuigje zal een tussenstop maken in Eindhoven. Daar heeft ook de officiële over dracht plaats, in aanwezigheid van de Kenyaanse ambassadeur Mageto. 'Wolffensperger geen lijsttrekker' Den Haag - De lijstrekker-van D66 bij de volgende verkiezingen moet worden gerecruteerd uit de huidige bewindslieden van de Democraten. Dat stelt de scheidend voorzitter van D66, W. Vrij hoef, in het weekblad Vrij Nederland van deze week. De huidige fractieleider in de Tweede Kamer, Wolffensperger, is voor Vrij hoef als lijsttrekker niet aan de orde. De politieke voorman bij de verkiezingen in 1998 moet volgens de partijvoorzitter iemand zijn 'die zich als een vertrouwenwekkende bestuurder kan profileren'. „Zo'n figuur kan alleen uit het kabinet komen," zegt hij. „Ik heb het dus heel bewust niet over de fractie. Niet over de fractievoor zitter en ook niet over anderen in de fractie." Van onze Haagse redactie Den Haag - Allochtonen in Nederland komen in een steeds meer geïsoleerde positie terecht. Ze zijn vaker werkloos, heb ben meer geldzorgen, zijn minder gezond en slechter opgeleid dan gemiddeld. Buitenlanders onderhouden bovendien nauwe lijks contacten buiten hun eigen kring. Dit blijkt uit een onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) naar de levenssituatie in sociale vernieuwingswijken dat vandaag openbaar wordt ge maakt. Het rapport onder de titel 'Welzijn en Sociale Vernieuwing' maakt deel uit van een breed on derzoek naar het welzijnsbeleid in de samenleving. De resultaten daarvan worden volgend jaar ge publiceerd. Het SCP-onderzoek is verricht in 31 grote, middelgrote en kleine gemeenten in Nederland, waar onder Amsterdam, Rotterdam, Tilburg, Venlo, Asten en Bakel en Milheeze. Hoe groter de stad, des te groter de problemen, zo blijkt. In kleine gemeenschappen doen zich wel iswaar ook problemen voor met werk en gezondheid, maar de mensen gaan daar minder onder gebukt dan inwoners van grote steden. Dorpsbewoners blijken heel tevreden met hun woonom geving, vrijwel niemand wil ver huizen. De probleemwijken van grote steden daarentegen wil bijna iedereen zo snel mogelijk ontvluchten. Klachten over inkomen, gezond heid, werk en opleidingsniveau vallen te beluisteren bij alle be woners van achterstandswijken. Maar onder buitenlanders zijn de klachten langduriger, ernstiger van aard en bovenal: uitzichtlo zen Zo blijken buitenlanders vaak werkloos louter vanwege hun afkomst. „Nationaliteit heeft invloed op al dan niet werkloos zijn," concluderen de SCP-on- derzoekers. In Nederland is ge middeld 4 procent van de bevol king werkloos. In achterstands wijken is dat 10 procent, onder allochtonen zit ruim een kwart zonder werk. De SCP-onderzoekers hebben de bewoners van probleemwijken ondervraagd over hun situatie. Daaruit kwam de volgende top drie van meest vervelende zaken: werkloosheid, geldzorgen en on voldoende opleiding. Van alle werkloze allochtonen er vaart 81 procent deze situatie als 'zeer vervelend'. Allochtonen onderhouden nau welijks sociale contacten buiten de eigen familie. Slechts 2 pro cent verricht vrijwilligerswerk tegen een landelijk gemiddelde van 30 procent en vrijwel nie mand is lid van een wijk- of gezelligheidsvereniging.

de Stem | 1996 | | pagina 3