'Vervallen panden opknappen' Zeeuwse heemtuin Hortus Zélandiae in de groei 'Ci gee Gematigd optimisme over dag- en nachtopvang van verslaafden Bestuur Sas van Gent ontvangt dansgroepen POLITIE RAPPORT pESTE. UITSLAGEN Sfinks gaat Bewonersplatform Binnenstad Terneuzen schrijft eigenaars 26 gebouwen aan DE STEM ZEELAND C3 Middelburger wordt tijdelijk burgemeester van Renswoude Diefstal Joy-varen Doorrijder Haardhout Dronken Gewond Banden lek Nike geliefd Diefstal Voorstelling Schietingen Kaartingen E; Wereldmuziekfestival bi DONDERDAG 25 JULI 1996 Van onze verslaggever Terneuzen - Het Bewoners platform Binnenstad heeft ge matigd optimistisch gerea geerd op de (voorlopig tijdelij ke) vestiging van een dag- en nachtopvang voor verslaaf den, tussen de Schependijk en de Binnenvaartweg in Terneu zen. Het feit dat het oorspronkelijke plan van een slaaphuis zich - dankzij onverwachte financiële steun van de overheid- heeft ontwikkeld tot 24-uurszorg in combinatie met methadonver- strekking, noemt voorzitter J. Haerick positief. „Verder staat het tijdelijk karak ter van dit plan ons aan. Het be tekent dat er een evaluatie komt en dat geeft weer een garantie voor communicatie met de ge meente." Ook over de opvangca paciteit lijkt het platform voors hands tevreden. „Nu praten we over tien bedden, dat waren er in het oorspronkelijke plan twintig. Maar vergeet niet dat die tien bedden gekoppeld aan dagop vang veel meer is," aldus Hae rick. Het platform heeft gisteravond nog wel een aantal kritische kanttekeningen geplaatst. Zo wordt het idee om voor het so ciaal pension aan de Klaassen- straat en de nieuwe opvang één beheerder aan te wijzen resoluut van de hand gewezen. Ook voor wat betreft de ontsluiting van de dag- en nachtopvang is het plat form duidelijk: die mag niet di rect aansluiten op de binnenstad, maar zou bijvoorbeeld aan de Schependijk gevestigd kunnen worden. Het platform belegt aan staande maandag een bijeen komst voor alle binnenstadbewo ners om nog eens over de nieuwe opvang te praten. Niet zozeer om over de vestiging te discussiëren, maar veel eerder als voorberei ding op de commissievergadering van 14 augustus. Daar kan ge bruik gemaakt worden van het spreekrecht. De bijeenkomst in De Triangel begint om 19.30 uur. Het standpunt van het platform lijkt een weerspiegeling van de algemene teneur in de binnen stad. Een bloemlezing uit de reacties van enkele binnenstad bewoners op de komst van de dag- en nachtopvang: „Het zijn ook mensen, geen beesten. Al kiezen ze vaak zelf voor dit bestaan. Ik denk alleen dat er meer dan tien zullen zijn. Er zitten natuurlijk ook illegalen bij en ik vraag me af of die er ge bruik van zullen maken. Die zijn wellicht bang dat ze direct wor den uitgezet." „Van mij mag het er komen. In de winter heb ik toch wel met die mensen te doen. Dan liggen ze hier gewoon op straat. Maar ja, het is maar voor tien mensen. Waar moet de rest naar toe? En kunnen ze er ook afkicken?" „Goeie zaak. Kijk maar wat er in Rotterdam gebeurd is toen Perron Nul werd gesloten. Ze lie pen zo weer door de stad te zwer ven." „Het kost handen met geld. Waarom worden die junks weer voorop gesteld?" Als de gemeenteraad volgende maand het licht op groen zet, kunnen de drie of vier noodloka- len in september geplaatst wor den. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Bewonersplatform Binnenstad is van start gegaan met het aanschrijven van eigenaars van ver vallen panden in de binnenstad van Terneuzen. Een werkgroep van het platform heeft inmiddels een ronde door het centrum gemaakt en een lijst van 26 panden op gesteld, die inmiddels ook bij de gemeente ligt. Volgens Bert Kaiser van het Be wonersplatform zullen de brie ven naar de eigenaars nog deze week de deur uitgaan. „De meeste huizen zijn wel be woond, maar de bewoner is na tuurlijk niet automatisch ook de eigenaar. Die moesten we eerst vinden, dat was de moeilijkheid. Inmiddels hebben we ze achter haald." Het platform had vervolgens twee mogelijkheden. „De zaak overlaten aan de gemeente, die dwingende maatregelen kan tref fen om een pand op te laten knappen. Maar dat vonden we een beetje brutaal. Daarom heb ben we namens het platform een vriendelijke brief geschreven, waarin we de eigenaars wijzen op de staat van het pand. We wijzen ze ook op de mogelijkheid dat we bereid zijn samen naar een oplos sing te zoeken als de mensen om wat voor reden dan ook niet in staat zijn het huis op te knappen. Als stok achter de deur wijzen we wel op de mogelijkheid van juri dische stappen." Het gros van de panden wordt door de eigenaars verhuurd. Daarnaast doet een klein aantal dienst als vakantie woning. De gemeente juicht het initiatief van het Bewonersplatform toe. „Voor ons is het mooi meegeno men als deze activiteiten slagen," zegt woordvoerder Cor Verlinde. Terneuzen voert -in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Axel - geen actief aanschrijvingsbeleid. Re den: er zitten nogal wat haken en ogen aan. „Wanneer wij iemand aanschrijven en er gebeurt niets, moet er een procedure gestart worden. Die loopt via de rechter en dat kan jaren duren. Je kunt proberen de kosten te verhalen, maar vaak valt er niets te verha len." De nieuwe woningwet werpt nog een ander obstakel op. Verlinde: „Voorheen konden we mensen aanschrijven op bijvoorbeeld een kapotte goot. Een jaar later we zen we op gebreken aan de gevel. Die tijd is over. Tegenwoordig moeten alle bezwaren minutieus gebundeld zijn in een aanschrij ving. Vergeet je iets, dan heb je pech gehad, kun je weer jaren wachten." Een financiële regeling voor mensen die hun woning willen of moeten opknappen, heeft de ge meente Terneuzen niet te bieden. „Nee, wij hanteren niet zoiets als een leengarantie. In sommige grote steden gebeurt dat wel, maar het is de vraag of dat zo'n goede regeling is. Kijk, sommige mensen kopen een huis, omdat dit goedkoper is dan huren. Maar een woning moet je als eigenaar wel zelf onderhouden, en dat wordt wel eens over het hoofd ge zien. Met een auto is het precies het zelfde. Die zal toch ook wel eens naar de garage moeten." Renswoude/Middelburg (anp) - Jonkheer mr. K. H. F. Schorer uit Middelburg wordt op 1 september waarnemend burgemeester van Renswoude. Dat heeft de provincie Utrecht gisteren bekend gemaakt. De 50-jarige Schorer was tot 1 januari dijkgraaf van het waterschap Walcheren. Wegens fusies van de diverse Zeeuwse waterschappen verviel die functie. Schorer volgt in Renswoude M. Hulst op, die met pensioen gaat. Schorer wordt in verband met de komende herindeling van de provincie Utrecht aangesteld als waarnemend burgemeester. Volgens planning zal Renswoude op 1 januari fuseren met Scherpen- zeel en Woudenberg. De burgemeesterspost voor die gemeente zal dan openstaan voor sollicitanten. De Turkse groep op het Folklore Festival wilde graag op de foto met de foto van het koninklijk paar. foto camile schelstraete Door Theo de la Ruelle Sas van Gent - De diverse delegaties van de deelnemende groepen aan het Interna tionaal Folklore Festival Zeeland werden gisteren ontvangen door het gemeentebe stuur van Sas van Gent. Burgemeester J.M.H.M. van Rest ontving de gasten met een welkomstwoord en zei zeer verheugd te zijn dat de vele dansers, danser essen en muzikanten ook dit jaar weer het festival tot een groot succes maken. Na de toespraak van de burgemeester was het woord voor Guy Landry, president van het CIOFF. Hij verblijft gedurende deze week op het Sasse festival. Landry benadrukte het be lang voor Sas van Gent. Een festival van dergelijke omvang brengt natuurlijk ook het nodige profijt voor de ge meente met zich mee. Zoals een bescheiden, maar toch aanwezig economisch effect. De Sasse winkeliers en horeca pikken uiteraard de nodige graantjes mee. Maar ook het toeris tische mag niet uit het oog verloren worden. Na de toespraken bracht burgemeester Van Rest een toost uit op het festival en alle deel nemers. Vervolgens werd aan de delegaties een lunch aangeboden door de Sasse dans groep De Grutmoole. Tijdens deze lunch wer den vele banden aangegaan of in sommige ge vallen versterkt, 's Avonds gaven diverse groepen optredens in onder meer Breskens, De Panne en Sluiskil. In deze laatste plaats genoot een vol Meulegat van optredens van Togo en de groep uit de Komi Republiek. Bei de oogstten veel succes met hun schitterende optredens. Vanavond treden Turkije en Georgië op in De Vlaanderen en gaan Roemenië en Togo naar De Panne. Voor morgen kunnen de inwoners van Sas weer even hun zolder opkruipen om daar de doos met carnavalskleren te zoeken. De hele avond zal namelijk in het teken staan van het carnaval. Sas van Gent zal weer heel even Betekoppenstad zijn. ACHTER KASTEEL Westhove en het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is vorig jaar begonnen met de aanleg van de Hortus Zélandiae. De ruim twee hectare grote heemtuin is nu voor een groot deel ingeplant. In totaal zijn er negen verschillende tuinen in ondergebracht, die óf een stukje van Zeeland verte genwoordigen óf een be paald thema hebben. Door Ronald Verstraten EEN GROENTESOEPJE is gauw gemaakt, als je tenminste oog hebt voor wat in de natuur aan eetbaars te vinden is. Erik Spek snijder, beheerder van de Hortus Zélandiae, liet onlangs een groepje schoolkinderen kokke rellen met heemplanten. Planten dus, die van nature op Zeeuwse bodem groeien. Ridderzuring was op de voedsel rijke grond in overvloed aanwe zig. Look zonder look erbij, beet je watermunt en nog enkele an dere plantjes, om het soepje ten slotte af te maken met wat hondsdraf. Vieze gezichten van het behoudende deel van de kinderschare, spanning op het gelaat van de kinderen die het experiment niet schuwen. En heeft het gesmaakt „Beetje bit ter," zegt Speksnijder. Hij is de enige vaste kracht van de Hortus, die verder kan reke nen op de inzet van zes vrouwen van de vereniging Groei en Bloei, van jongeren die er af en toe in Vorig jaar is begonnen met de aanleg van de Hortus Zélandiae in Oostkapelle. foto jaap wolterbeek het kader van trajectbegeleiding (een soort banenpool) werken en nog enkele vrijwilligers. Ze heb ben het afgelopen jaar flink moe ten aanpoten, want de oude, ver waarloosde kasteeltuin onder ging een metamorfose, geheel volgens het plan van de land schapsarchitecten Bosch en Slab bers uit Gapinge. Barok De Hortus is onderdeel van een groot herstelplan, De Manteling genaamd. Zo heet het gebied tus sen duin en achterland, dat wordt teruggebracht in de oude Engelse landsschapsstijl. De heemtuin is echter in Franse barokstijl aan gelegd: vierkante, door lindela nen omgeven patronen, door kruist door een ruitvormig pa denstelsel, waarbij de oorspron kelijke waterpartijen weer zijn vrijgemaakt. „In feite is het de oude klooster tuin die de basis vormt. In West hove zaten vroeger Norbertijnen, met aan het hoofd de abt van Middelburg. In de Oranjerie en het koetshuis is nu het museum ondergebracht," vertelt Spek snijder. De tuin is in de afgelopen tientallen jaren deels als land bouwgrond, deels als boomgaard gebruikt. Daar stonden allemaal hoog- stam-appelbomen, die helaas door jarenlange verwaarlozing niet meer te redden waren. De functie van dit deel is echter her steld, want er zijn achttien oude Zeeuwse hoogstamrassen inge plant. Aardig is dat er daar eentje bijzit, waarin op twee plekken het begin van een maretak groeit. Droogte Bij het begin van de tuin staat een groot bord met een platte grond. Duidelijk zijn de verbin dingen te zien met de binnen grachten van het oude kasteel, maar er is er ook één tussen de moerastuin en de buitengracht. Een pijp die ervoor zorgt dat de grond constant drassig blijft. Al thans, daarvoor zou moeten zor gen, want - beetje pech - door de voortdurende droogte staat het water al meer dan een jaar bene den peil. Een U-vormige kas trekt de aan dacht, maar is nog leeg. Vroeger stond er ook een kas in de tuin. Het restant is een oude muur waar bundeltjes riet en voorge boorte schijven van een oude iep insecten moeten lokken. Grijze zandbijtjes, metselbijtjes en goudwespjes zijn er al gesigna leerd. Ze metselen de gaatjes comfortabel dicht, met weemoed terugdenkend aan de rieten da ken van weleer. Horzel Speksnijder wijst op een hoorn aarwesp. „Tweeënhalf keer zo groot als een limonadewesp. In het Duits wordt hij 'horzel' ge noemd, heeft een kwaadaardige reputatie, maar je mag hem niet verwarren met de Nederlandse horzel." Op naar de Vlindertuin. De enige waarin ook uitheemse planten voorkomen, omdat dit nu eenmaal betere vlinderlokkers zijn. Schijn-els, buddleia, Gel derse roos en kamperfoelie strij den om de vlindergunst. De akkertuin heeft een nostal gisch karakter. Oude groentegewassen staan er keurig op rij: karwei, cichorei, blauw maanzaad, meekrap, veld boom Opvallend is een perceel met Phacelia, een groenbemester die momenteel landelijk met duizen den hectares - en de nodige sub sidie - wordt geteeld. Aardhom- mels vliegen af en aan, van de kleine werkster tot de grote koningin. Bast Ook van vroeger is de boerentuin. Het is een exacte kopie van een tuin in Oudelande. Vaste planten voor de sier en kruiden en groen ten voor het nut vormen een ty pisch Zeeuwse combinatie. De oude beuk, de enige die uit de oorspronkelijke tuin is overge bleven, kijkt van een afstand in stemmend toe. Zijn bast is ingepakt, als bescher ming tegen de zon, die vroeger door zijn buurbomen werd tegen gehouden. Een oud stukje poelgebied, met grachten, meidoorn en knotwilg- jes, gaat aan een heuse Vliedberg vooraf. Symbolisch staat de linde in top, op de plaats waar vroeger ook weieens een waterput ('stelle' of 'hollestelle') werd gegraven. Ongezien laat intussen een sper wer van zich horen, terwijl nest kastjes wachten op valk en zwa luw. Het nagemaakte duinlandschap heeft zijn eerste bewoner: een heemkonijn. De Hortus Zélandiae is in de maanden juli en augustus voor het publiek toegankelijk van zondag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur, In september en ok tober op zondag en van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; op zaterdag en maan dag van 12.00 tot 17.00 uur. Een toegangskaartje (voor zowel mu seum- als tuinbezoek) kost 5 voor volwassenen, 3,50 voor kin deren, 4,00 voor houders van een 65-plus-kaart. Voor houders van een museumjaarkaart is de toe gang gratis. Cadzand - Een vrouw uit Eind hoven, die met een vouwwagen een plekje aan de Zeeuwse kust heeft, moet haar vakantie met een paar honderd gulden min der uit zien te zingen. Tijdens haar afwezigheid werd dat be drag uit haar wagen gestolen. Terneuzen - Een 17-jarig meis je uit Terneuzen vond haar zeilboot, die afgemeerd ligt in het haventje van de Otheense Kreek, gisteren vernield terug. Getuigen hebben gezien dat een onbekend aantal jongeren met het bootje is gaan varen. De jongens, duidelijk geen schippers, zijn zowat tegen al les wat dreef aangevaren. De giek was losgetrokken. Schoondijke - Een bewoner van de Lange Heerenstraat heeft gisteren voor een kleine drieduizend gulden schade aan zijn auto genoteerd. Hij vond zijn auto, die geparkeerd stond aan de Lange Heerenstraat, met schade aan de rechter zij kant terug. De schade is vol gens de politie veroorzaakt door een andere auto, die na de aanrijding moet zijn doorgere den. Hengstdijk - Even dacht een inwoner van de Zeildijk dat hij opnieuw een voorraadje haard- hout voor de winter moest aan leggen. Het hele partijtje dat hij aan de Zeildijk had liggen was door iemand meegenomen. De dief werd snel achterhaald omdat iemand het kenteken van diens auto had genoteerd. Toen de politie bij de dafc aanklopte was deze hoogst vet baasd. Hij had het hout opge]a" den omdat hij dacht dat het aan niemand toebehoorde. Jf dader heeft het hout inmiddels op dezelfde plek teruggelegd Sluiskil - Een 57-jarige ma, uit Hoek is gisteren met een borreltje te veel op aangehou. den door de politie. Hij krees een dagvaarding en een rijver bod van vijf uur. Breskens - Een 41-jarige vrouw uit Breskens liep gjstet. ochtend schaafwonden op te een valpartij. Ze reed om 07,3) uur met haar bromfiets over dt Oude Rijksweg en kreeg eet klapband. Terneuzen - Een 37-jarige Ter- neuzenaar kon gisterenochtend niet met zijn auto wegrijden Drie van de vier banden waren lek gestoken. Koewacht - Nike-sportschoe- nen zijn bijzonder geliefd, Een 13-jarig meisje uit Sint Jan steen raakte gisteren haar Air- Max ter waarde van driehon derd gulden kwijt bij het zwembad aan de Berlaers- straat. Nieuwvliet - Een 21-jarige man uit Terneuzen is aan de kust in Nieuwvliet een zonne bril ter waarde van 369 gulden kwijtgeraakt. Hij had de bril in zijn rugzak gestopt. De rugzak liet hij on beheerd achter toen hij ging [et Canadese Cirque du oleil baart opzien. Iveral waar de tenten an de voormalige Cana- ese straatartiesten ver ijzen, stroomt het pu- üek toe. En eenmaal innen zit het vol onge- f lof op het puntje van ijn stoel. Een circus zon- er piste, zonder dieren, iaar met bizarre kos- lums, theater, dans, ang en vooral veel spec- iculaire acrobatiek, anaf morgen in Antwer- en. Hulst - De Batavieren, schieting staande wip met 58 personen. Wip 1: eerste hoge vogef en derde zijvogel: J. Vermeire, tweede ho ge vogel: J. Rooze, eerste zij vogel: B. Suy, tweede zijvogel: B. Esse- ling. Wip 2: eerste hoge vogel: Th. Neve, tweede hoge vogel: H. Mer- ckx, eerste zijvogel: A. Suy, tweede zijvogel: E. Inghels, derde zijvogel: M. de Cock, vierde zij vogel: J. Rooze. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis met 20 personen. Eerste hoge, tweede hoge en eerste zijvogel: R. Schalkens, tweede zijvogel: R. d'Hondt, grootste aantal (4): A. d'Hooghe. Lamswaarde - Zaal De Lams oren met 20 personen. Hoge vo gel: G. Cornelissen, eerste en tweede zijvogel: O. van Heeze, grootste aantal (3): G. de Gucht. Axel - Ons Vermaak, schieting staande wip met 100 personen. Wip 1: eerste hoge vogel: E. Ing hels, tweede hoge vogel: J. Apers, eerste zijvogel: P. Dossche, twee de zijvogel: E. Uytendaele, derde zijvogel: C. Baes, vierde zijvogel: G. Moniks. Wip 2: eerste hoge vo gel: M. de Cock, tweede hoge vo gel: R. van Vooren, eerste zijvo gel: H. van den Hemel, tweede zijvogel: M. Bauwens, derde zij vogel: W. Ongenae, vierde zijvo gel: W. Thoen. Lamswaarde - Zaal De Lams oren met 22 personen. Hoge vo gel: G. Cornelissen, eerste en tweede zijvogel: O. van Heese, grootste aantal (4): S. Pieters. Nieuw-Namen - Zaal Van de Velde-Picavet met 32 personen. Eerste en tweede hoge vogel: A. Rupelschutter, eerste en tweede zijvogel: Y. Rupelschutter, derde zijvogel: A. de Waal, vierde zijvo gel: N. Robinoit, grootste aantal (4): P. van Mullem. Hulst - Zaal De Kroon met 25 personen. Hoge vogel: E. de Kort, eerste zijvogel: G. Herwegh, tweede zijvogel: R. Verschoten, grootste aantal (7): W. van Delft. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis met 20 personen. Eerste hoge vo gel: J. van Damme, tweede hoge vogel, eerste zijvogel en grootste aantal (7): H. d'Hondt, tweede zijvogel: R. de Bock. Westdorpe - Sint-Sebastiaan schieting staande wip met 69 personen. Koning: E. Inghels. Wip 1: eerste hoge vogel: M. Suy, tweede hoge vogel: P. Raes, eer ste zijvogel: M. de Hembrugge, tweede zijvogel: A. de Dekker, derde zijvogel: B. Esseling, vier de zijvogel: Th. Neve. Wip 2: eer ste hoge vogel: J. Verberkmoes, tweede hoge vogel: F. Herwegh, eerste en vierde zijvogel: M. van Hoeke, tweede zijvogel: G. de Valke, derde zijvogel: W. de Kei zer. Wip 3: eerste en tweede hoge vogel: M. Suy, eerste zijvogel: J. Ferket, tweede zijvogel: A. de Dekker, derde zijvogel: H. van Haelst, vierde zijvogel: J. Re- mery. Walsoorden - Zaal Rue du Nord met 24 personen. Hoge vogel en eerste zijvogel: G. Piessens, twee de ziivogel: D. Maas, grootste aantal (10): P. Neve. Hulst - De Batavieren, schieting staande wip met 73 personen. Wip 1: eerste hoge vogel: J. de Wagenare, tweede hoge vogel: J. van de Voorde, eerste zijvogel: J. Vermeire, tweede zijvogel: C. de Meurichy, derde zijvogel: J. van de Walle, vierde zijvogel: G. Weemaes. Wip 2: eerste hoge vo gel: H. Marras, tweede hoge vo gel: A. van Schremers, eerste zij vogel: T. Hoogstrate, tweede zij vogel: J. Vermeire, derde zijvo gel: J. Blemkens, vierde zijvogel: J. van de Voorde. Blokschieting: winnaar op wip 1 en 2: L. Verbe- ke. Ovezande - Willem Teil, schie ting staande wip met 34 perso nen. Wip 1: eerste hoge vogel: C. Stouthamer, tweede hoge vogel: J. Boelens, eerste zijvogel: J. Rentmeester, tweede zijvogel: C. Nijsten, derde zijvogel: H. Koens. Wip 2: eerste en tweede hoge vo gel: H. Franse, eerste zijvogel: H. Koens. Ellewoutsdijk - Sint-Sebastiaan, schieting staande wip met 43 personen. Wip 1: eerste hoge vo gel: H. van de Dries, tweede hoge vogel: E. Bennen, eerste zijvogel: J. Platschorre, tweede zijvogel: L. van Dijke. Wip 2: eerste hoge vogel en tweede zijvogel: L. van Dijke, tweede hoge vogel: J.Vtr- meule, eerste zijvogel: Jac Doene, derde zijvogel: E. Rentmeester, vierde zijvogel: A. Schouwenaar. Ovezande - Eindstand pyramide- schieting Total Cup 1996, met deelname van 86 personen: 1. Jan Vermeule. Vrouwen: 1. Bianca Vermeulen. Jeugd: 1. Michel de Jonge. Uitslag laatste schieting: le en 2e blok: Bianca Vermeule, 3e blok J. Platschorre, 4e blok: J. Smallegange, 5e en 6e blok: J. Vermeule, 7e blok: A. Schouwen aar, 8e blok: J, Doene, 9e blok: C, Jeremiasse, 10e blok: P. Doene. Clinge - Jokeren. Malpertuus. Aantal deelnemers: 36. Uitslag: l.mevr. Winterinck 2. A Buijze 3. R de Vos. Extra prijs: mevr. Win terinck Hulst - Bridgeclub Hulst, oefen wedstrijd. Gele lijn: 1. VanBel- le/Kint, 2. Vercauteren/Stallae- rt, 3. De Cock/Tieleman, 4. ge broeders Deltour. Blauwe Lijn: 1. echtpaar Lammers, 2. Van Dierenaonck/Simpelaer, 3. echt- iaar Veldhoen, 4. Burm/Maen- - So- De Ver- Ne- iout. Groene lijn: 1 nieus/Boddaert, 2. Kock/Schillemans, 3. eecken/De Wael, 4. ve/d'Hondt. Ossenisse - Zaal De Jachthoorn met 20 personen. Bieden: 1. F.de Meijer, 2. mevrouw De Meijer. Jokeren: 1. mevrouw Radema* kers, 2. mevrouw Taalman, 3. J. Vink. Axel - Zaal De Halle met 18 per sonen. Bieden: 1. J. Verschuren, 2. M. Keizer, 3. J. Elenbaas. Jo keren: 1. L. Pieterse, 2. G. Man- have, 3. A. van de Wege. Sas van Gent - Zaal Sint-Albert met 44 personen. Bieden: 1. W, Guineau, 2. L. d'Hondt, 3. Tn. Verschorre. Jokeren: 1. mevrouw De Pan, 2. mevrouw Claeijssens, 3. mevrouw R. Belviso. Clinge - De Landbouw met \u personen. Bieden: 1. C. Wee maes, 2. M. de Block, 3. Th. Rot tier. Jokeren: 1. R. Warrens, 1 mevrouw De Cock, 3. mevrouw Rottier. Clinge - Zaal De Gouden Kroon met 24 personen. Bieden: 1. Ras, 2. J. de Winkel, 3. A. Lau were. Jokeren: 1. mevrouw War rens, 2. C. de Cock, 3. mevrouw Heijman. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak met 13 personen. Bieden. 1. P. Valente, 2. F. van Eck,3.J- van de Hende, 4. A. Vonk. Nieuw-Namen - Zaal Sint-Ceci- lia met 31 personen. Bieden'. 1- van Spaandonck, 2. R. Tilleman, 3. Th. Praet. Jokeren: 1- me" vrouw Crombeen, 2. A. de Beer, 3. V. Vermeulen. Zuiddorpe - Zaal 't Kaaike ffl 14 personen. Bieden: 1. J* Gucnteneire, 2. M. Verhegge, R. van Nieland. .k Koewacht - Zaal De Lange A** kers met 28 personen. Bieden. Ch. Ongenae, 2. A. Martens, Buijs. Sas van Gent - Zaal De Engelen roos met 24 personen. Bieden. T. Samijn, 2. E. Patijn, 3. Wit. Jokeren: 1. mevrouw y Pan, 2. mevrouw HamelinK, mevrouw Claeijssens. Sluiskil - Zaal Het met 45 personen. Bieden: Buijse, 2. P. Knuit, 3. C. Ven#» re. Jokeren: 1. mevrouw W» 2. mevrouw De Bruijne, o. vrouw Visser. Westdorpe - Zaal 't Verlaetrn* 32 personen. Bieden: 1. 1 Guchteneire, 2. T. Verschorr W. Guineau. Hengstdijk - Zaal 't Jagers»1"5 met 33 personen. Bieden. Arens, 2 J. de Rijk, 3- A- Eerdenburg. Jokeren: 1. Sikkelerus, 2. mevrouw Wl man, 3. R. Drubbel. 1.1 oor Marcel Linssen e Gedempte Zuiderdokken in ntwerpen vormen minimaal rie weken lang het decor voor altimbanco, de voorstelling aarmee de Canadezen in één Europa hebben veroverd, nds de Europese première, op lijdag 9 maart 1995 in Amster- am, deed Cirque du Soleil negen eden aan; tot nu toe zagen 1,3 liljoen mensen de show. tanco Dragone, de 43-jarige re- isseur van Cirque du Soleil, zegt ilf nog steeds verrast te zijn oor dat succes. „Het klinkt pre- ntieus, maar ik denk dat we de lensen raken, emoties losmaken, 'ij verkopen geen hamburgers, irque du Soleil is eerlijk en inte er." Achter elke show zit een idee, b concept," vervolgt hij. „Bij aItimbanco gaat het er mij om at de mensen zó overdonderd orden dat ze achteraf even diep iem moeten halen en de tijd ne en om de buurman aan te kij- en en te lachen. Misschien zien dan wel de vreugde in ander- ans ogen en herinneren ze zich ók even al die stommiteiten die mensen overal ter wereld uit- da alen." toi politiek toneel diepzinnige gedachte die we rfect past bij Dragone. Twaalf en tar geleden woonde deze Itali- ge an nog in België. Begin jaren ze- In' ®tig raakte hij verzeild in de ag ereld van het sociale en politie- „E toneel. Hij verdiende zijn je. nod door met 'niet-acteurs' to- du ristukken te maken over hun ik 8en problemen. Onder meer he 'erklozen, Turkse jongeren en ge "aks die een straf in de Bel- vo ische cachots uitzaten. Be an soort therapeut dus. „Niet- rei °'eurs zijn de beste acteurs," he hij toe. „Als je bij hen door zu beschermlaagje heenprikt, sel at Door Ben Ackermans Het is geen reeks optredens en ook geen grote picknick. Al- dat is het niet alléén. "Hfinks wil meer zijn," ver woordt programmeur/organisa- ;or Patrick de Groote de ambi- les van 'zijn' festival. Van avond begint het aan zijn 21e «levering. In het gras en onder oet lommer van Boechout, bij Antwerpen. Pen programma dat zo ver sheiden en rijk is als de wereld aarin we leven,' pretendeert mks '96 de bezoekers te kun- en voorschotelen. Die festival gangers (vorig jaar 45.000 in I 'er dagen) komen niet om al- en maar de muziek van de 35 redende groepen te consu- eren. Dat hoopt men in Boe- tenminste 7ntnj in de optiek van Sfinks liit, klanken behalve (hope- Jju mo°i °ok een middel om 'de on Eren d'e vaak nog te ver van 0 vaan iiug LC Vtfl VcUl ns bed blijven staan' dichterbij „p ^renSen- „Wereldmuziek is h d §®nre> maar een ingesteld- h vi e>1 S? 'bidt De Grootes credo, brengt daarom dit jaar ■H

de Stem | 1996 | | pagina 16