antal werkloze mannen daalt DE STEM 399»" Oogstdemonstratie met 19 trekpaarden 149. 'We merken dat onze aanwezigheid helpt Zeeuwse kust is weer het toneel van geweld THE INLINE NO. 1 Stradablade tow hecht geen economisch belang aan Westerscheldetunnel |n Zeeuws-Vlaanderen neemt alleen de groep werkzoekende vrouwen toe De Lustige Hengelaars liggen wakker van de aalscholvers Hof van Zeeland gemeente OOSTBURG] IDMAKING BEL (076) 5 31 2 550 fetline Darwin+_ 637,- C1 Internet-6site' provincie al duizenden malen geraadpleegd IJzendijkenaar onder heftruck Bauer Roces - Rollerblade nüT van 219.- voor SPORT Zeeland ha. binnenmeer, be Meer Jlwoningen ingericht, i aan de Steïlepias 19 /eekend geopend van uur, overige dagen op Wilt u meer informatie, 1 dan meteen de bon inl BöitEimuu 111 n i s 111 g L onze verslaggever Xmeuzen - Aan de lofzang over de Lt van de Westerscheldetunnel L pow Terneuzen niet mee. De nei is voor Dow van weinig eco- Lsch belang, zegt Dow-manager Vrijland. 1DoW Benelux zal weinig of geen voor- hl ondervinden van de Westerschelde- •nel. Vrijwel al onze producten wor den geëxporteerd en vinden hun weg naar het zuiden en het oosten. Voor ons is een volwaardige vierbaans-aanslui ting op de Europese autosnelwegen van veel groter belang.Vrijland denkt daar bij aan een rechtstreekse aansluiting op de Expresweg of een verbinding via een tunnel onder het kanaal van Gent naar Terneuzen via de Tractaatweg richting België. De aanvoer van grondstoffen naar Dow gebeurt vrijwel volledig over water. „Zo niet, dan zijn de materialen vaak afkomstig uit de regio Rotterdam en dan is het zeker net zo efficiënt om ge bruik te maken van de Lief kenshoektun- nel." Toch kan de Westerschelde, zij het indirect, nog wel van enige betekenis voor Dow zijn, bedenkt Vrijland. „Een indirect economisch voordeel voor Dow zou kunnen bestaan uit de mogelijkheid voor onze toeleveranciers om straks grootschaliger en efficiënter te gaan werken in Zeeland. Daardoor kunnen hun prijzen wellicht concurrerender worden. En misschien dat onze mede werkers het prettig vinden om een direc te aansluiting te hebben met de rest van Zeeland." Vrijland gaat er in de jongste editie van Dow Around niet vanuit dat het voor het personeel interessant is om in Walcheren te wonen en Terneuzen te werken. „Het gebruik van de Wester scheldetunnel is zoals het er nu uitziet duur. De hoge tolgelden zijn ook moge lijk een belasting voor kleinere bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. Ik denk dat het economisch voordeel minder groot is dan velen denken, zolang er geen snelweg aansluiting is met het Europese netwerk. Het is overigens onbegrijpelijk dat alleen in Zeeland zulke hoge tolbedragen moe ten worden betaald. In de rest van Ne derland worden ook tunnels aangelegd en daar zijn toch ook geen tolgelden?" VAN GRAVEN mber 1996 zal op de algemenj I de graven in de hieronder verl a-den. gedeelten: Ilgemeen) en rij B alsmede vak C; |igen) t/m D; klgemeen) t/m D; ilgemeen) 5; de grafnummers 16 en 17 van en A t/m K; Ilgemeen) K rij A. otember 1996 zullen de daaro| >r de afdeling Gemeentewerk» blijven gedurende 2 maande <an de eventuele belanghebbeii ping van de gemaakte kosten (ad nen nemen, binnen genoemde tijd niet zijn aan de gemeente. Ster en wethouders van Oostburg, urgemeester secretaris York. ekstberichteri ontvangen irzenden (SMS) baar met handsfree bereid op data/fax missie (PCMCIA-type II) in combinatie met 3-jarig abonnemen Prijzen excl. BTW. Prijzen gelde" alleen als tegelijkertijd een abo ment op Het Mobiele Netwerk va PTT Telecom wordt afgesloten eding (standaard carkir) P" klant, tie: Bij een nieuwe aansluiting is 8 plicht met een geldig legitimattehe van bank/giro betalingoverzich! (w 1 maand) en (voor zakelijke klant' ksel van KvK (niet ouder dan 1 |aar ngen geldig tot 31 augustus 1996 sel dealer ;elecom to onze verslaggever Jmeuzen - Het aantal Iteuws-Vlaamse werklo- dat staat ingeschreven de arbeidsbureaus is de laatste twaalf maanden iet 200 gedaald. De daling zich uitsluitend voor |üj mannen: -218. Ten op- ...jvan juni 1995 bleken eind vorige maand 18 „ouwen meer werkzoe kend. Eind juni zaten in teeuws-Vlaanderen 3065 pensen (1534 mannen en vrouwen) zonder erk. positieve ontwikkeling deed A niet in alle Zeeuws-Vlaamse jio's voor. Daalde het aantal fcirtaoekende mannen in de re- jo's Hulst (-61) en Terneuzen in de regio Oostburg steeg lilt met 46. ij de vrouwen deed zich alleen k daling voor in Terneuzen 1-38). Hulst en Oostburg zagen paantal werkzoekende vrou- stijgen met respectievelijk |ltn44. gemeente Terneuzen heeft «11256 de meeste 'niet werken- werkzoekenden', Hulst 478, 369, Axel 357, Sas van fait 316, Hontenisse 152, Sluis- idenburg 137. fin opzichte van de rest van Zee- heeft Zeeuws-Vlaanderen fit laagste werkloosheidscijfer: ren procent van de beroepsbe- |ilkmg. Voor heel Zeeland geldt gemiddelde van 8,5 procent, [«g altijd beduidend minder dan it landelijk gemiddelde van 13 )cent. ij de Zeeuws-Vlaamse arbeids- Itreaus werden de afgelopen Wf maanden in totaal 1318 natures gemeld. De grootste lag kwam uit de sectoren zake- e dienstverlening, detailhan- gezondheidszorg en horeca, [maf 1988 tot mei 1995 is het italbanen met 20.775 gestegen |l 150.075, zo blijkt uit een over- "oht van het Regionaal Bureau tbeidsvoorziening Zeeland, [an januari tot en met mei 1996 'M>en de arbeidsbureaus 506 lagde ontslagen afge beld. Dat is er precies één ®der dan in de zelfde periode vorig jaar. EEN triest kijkend Frans echtpaar loopt het par- keerbureau in Sluis bin nen. Het fototoestel is zo juist gestolen. Medewer ker Frank van Oorschot van Sluis Help Service noteert de gegevens van het echtpaar en speelt ze door aan de politie. Door Frank van Cooten DIT is een van de taken van de vijf medewerkers van het project, dat nu bijna een maand in de ge meente Sluis-Aardenburg draait. Ze zijn een vraagbaak, voor de toerist en hebben een oplettend oog voor foutparkeerders en zak kenrollers. „Exacte gegevens van vorig jaar heb ik nog niet, maar ik denk dat het aantal zakkenrol lers en tasjesdieven toch is ver minderd. Onze aanwezigheid werkt toch preventief." Mountain-bike Het is druk in de Belfortstad. Een frisse bries waait over het strand en de woensdag is tijdens de zo mermaanden traditioneel een drukke dag in Sluis. Een lint van auto's zoekt naar parkeerplaat sen. Het electronische parkeer- verwijzigingssysteem zorgt er voor dat de auto's naar de nog vrije plaatsen worden geleid. Binnen korte tijd staan twee gro te parkings vol. Rond 14.00 uur wordt het centrum in verband met de grote drukte afgesloten voor het verkeer. Dat gebeurt in samenspraak met de onderne mers. Frank van Oorschot en As- trid Misilje staan samen met Jos Vermeulen van het parkeerbu- reau op de parking bij het Wal- plein om het verkeer in goede ba nen te leiden. Tevens krijgen de bezoekers folders over Sluis. De medewerkers van Sluis Help Service in opvallende kleding en 'gewapend' met mountain-bike en portofoon zijn vooral een vraagbaak voor de toerist. „Men sen hebben vooral vragen over winkels en banken. En uiteraard vragen ze ook waar de sex-shops zijn. Daar hebben ze totaal geen moeite mee. Ik overigens ook niet De medewerkers van de Sluis Help Service zijn 'gewapend' met mountain-bike en portofoon. hoor," aldus Frank van Oorschot. „Het is in ieder geval heel leuk werk. Je maakt met iedereen een praatje en er is wel eens sprake van actie, spanning en sensatie. Zo moesten we vorige week nog een rolstoeler uit de sloot halen en hielpen we gisteren een rol stoeler die een slagboom op zijn hoofd had gekregen. Rolstoelers zijn een kwetsbare groep." Bordenafwasser Frank van Oorschot solliciteerde meteen toen het project werd aangekondigd en medewerkers werden gevraagd. „Ik studeer in Rotterdam, maar ik woon mijn hele leven al in Sluis. Ik ben een enthousiaste inwoner. Medewer ker zijn van dit project staat ook goed op mijn cv. Het staat in ie der geval beter dan bordenafwas ser." Astrid Misilje komt uit Aarden burg en volgt de opleiding Bewa king en beveiliging. „Door de functie van medewerker van Sluis Help Service doe ik toch een boel ervaring op. Daarnaast is het werk gewoon leuk om te doen. Je bent ook als het ware een verlengstuk van de VW. En je aanwezigheid in de winkelstra ten van Sluis wordt toch op prijs gesteld." Medewerker Gijs Eefting uit Aardenburg helpt een toerist op weg. Klantvriendelijkheid staat voor Frank van Oorschot voorop. „Onlangs plaste een hond tegen een terras. Dat werd uiteraard niet op prijs gesteld. We spraken de eigenaresse van de hond hier op aan. We deden dat op een zo klantvriendelijk mogelijke ma nier. De vrouw begreep hierdoor onze argumenten." Zakkenrollers De medewerkers lopen niet in uniform zoals de voormalige stadswachten. „Wat de functie van vraagbaak voor de toerist be treft werkt dat toch beter. Mem sen spreken je toch eerder aan dan iemand in een uniform. Vooral Vlamingen zijn wat terug houdender tegenover mensen met een uniform." foto camile schelstraete Alhoewel de promotietaak voor op staat - ze moeten ervoor zor gen dat de toerist tevreden naar Sluis terugkomt - hebben de medewerkers ook een preventie ve taak. Zo klinkt door de porto foon de melding dat de medewer kers weer bijzonder goed moeten opletten voor zakkenrollers. „Zakkenrollerij is een probleem in Sluis. Maar dat is het overal waar veel mensen komen. We kunnen alleen door onze aanwe zigheid ervoor zorgen dat zak kenrollers worden afgeschrikt. We hebben immers niet de zelfde bevoegdheden als de politie. We merken in ieder geval wel dat on ze aanwezigheid helpt. En dat is al een behoorlijke vooruitgang." 714050; TB BAM B.V. 076- ïop Bouwmeester 0168-323590 onze verslaggever eikant - Uren en uren ver- ;t hij langs de waterkant vervolgens met een leeg ■et huiswaarts te keren, ri Groot Eiland bij Hulst is !t domein van hengelsport- buiging De Lustige Henge- Met lede ogen zien secre ts E. Strobbe uit Heikant van zijn clubvrienden e dagelijks vraatzuchtige ■dolvers een geslaagde 111 het water doen en ver- J*eh met een paling van een paar ons. Maak mij daar verschrikke- .^aad om," zegt Strobbe. k je uren naar je hengel te n> soms zonder zelfs maar Imt' keertie heet te hebben. Komt er weer zo'n rover die 3ter vertrekt met jouw pa- !e vogels plunderen de he- houdt Strobbe best van fmj,Uar> hij heeft ook altijd een ttvi i zkdl om tijdens ®d tfveens op ziin §emakie «?nri kunnen kijken. En zo- jtj e S1gnaleert hij ook regel- >nL aalscholver. „Dan ko- )jkk ee.n®,twee, dan weer vier, «strekken nn °P dag' En ze jgen allemaal met een pa- Dit zou nog geen ramp hoeven zijn als de hengelsportclub ook niet met een ander probleem kampt. Glasaal, de basis voor een gezonde palingstand, begint steeds schaarser en dus steeds duurder te worden. Leverancier is de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisse rij (OVB). Die is zelf weer onder meer afhankelijk van bijvangsten van IJsselmeervissers en wat er aan glasaal bij Kornwerderzand en Den Oever het IJsselmeer bin nenkomt. „Maar daar hebben de aalscholvers hun werk al ge daan," zegt Strobbe, die vorig jaar met verbazing zag hoe grote groepen aalscholvers het IJssel meer als het ware afgraasden. Beet Bij gebrek aan bereidheid bij de OVB om ons te woord te staan, legden wij ons oor te luisteren bij de Organisatie van Rand- en IJs selmeervissers (OVRIJ) in Den Haag. Daar hadden we beet. „In derdaad houdt de aalscholver be hoorlijk huis op het IJsselmeer. Zij het dat de voorkeur meer uit gaat naar baars en snoekbaars. Maar op de binnenwateren is de aalscholver een geducht paling visser. Hij draagt zijn naam niet voor niets. Ik kan mij de ge moedsgesteldheid van Strobbe best indenken." Beaamd werd dat de vangst van glasaal op het IJsselmeer tegenvalt, maar ook de aanvoer van buitenlandse Secretaris E. Strobbe van hengelsportvereniging De Lustige Hengelaar: Wij staan met de rug te gen de muur.fotq camile schelstraete glasaalkwekers stagneert. „Ik heb prijzen horen verluiden van vier-, vijfhonderd gulden per ki lo," zegt de OVRIJ-woordvoer- der. De Lustige Hengelaar is al met die hoge prijzen geconfronteerd. „Dit jaar hadden wij ingeschre ven voor tien kilo glasaal tegen een prijs van 230 gulden per kilo. Wij hebben geen onsje kunnen krijgen. Het baart mij best zor gen. Soms lig ik er 's nachts uren wakker van. Glasaal is bijna niet te krijgen en de aalscholver houdt huis onder het volwassen bestand. Straks is er voor onze le den, waarvan 95 procent vist op paling, niks meer te halen. Daar maak ik mij behoorlijk kwaad over." Vleeseter Bioloog Henk Batist van het Rijksinstituut Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg nuanceert de vraatzucht van de aalschol vers enigszins. „In heel Zeeland en dan vooral op de zoute wate ren zijn er hooguit 4000. Een aan tal waarvan ik niet direct onder de indruk ben. Sommige aal scholvers hebben de binnenwate ren als jachtgebied. Ik schat dat paling hooguit één tot twee pro cent van de consumptie van aal scholvers uitmaakt. Echter: de paling is ook de enige vis die bo ven water gegeten moet worden, alle andere prooien nuttigt de aalscholver onder water. Ja, als zo'n grote zwarte vogel met een forse paling opstijgt dan is dat voor die andere vleeseter, die zich hengelaar noemt, een hard ge lag." Batist beaamt dat de aalscholver stand de laatste jaren is toegeno men. Mede dank zij allerlei mi lieu-maatregelen, waardoor meer voedsel, ook voor aalscholvers, beschikbaar is. „En hoe meer snoeken er gevangen worden, hoe meer kleine visjes er rondzwem men. Is er geen vis, dan zijn er ook geen aalscholvers," zegt hij. Secretaris Strobbe is wat pessi mistischer. 'Hij vindt dé toename van de aal scholvers wel verontrustend. „Nee, wij in de praktijk weten wel beter. Als dit zó blijft door gaan, is er in de nabije toekomst geen enkele beroeps-binnenvis- ser meer en legt ook een groot aantal hehgelsportverenigingen het loodje. Wij staan met de rug tegen de muur. DONDERDAG 25 JULI 1996 Van onze verslaggever Middelburg - De eigen nieuwspagina van de provincie op Internet prikkelt werelwijd de belangstelling voor de pro vinciale Zeeuwse politiek. Sinds de provincie een 'site' op Internet heeft zijn er al ettelij ke duizenden raadplegingen geregistreerd. Gedeputeerde Staten zijn daar zo mee in hun nopjes dat zij het nieuws op de site, waar alleen de persberich ten worden gewisseld, wat va ker willen verversen. Het verder openzetten van het venster naar de wereld via In ternet stuit vooralsnog op per sonele problemen. Er moeten mensen voor worden vrijge maakt. Een actievere rol van de provincie op Internet betekent ook dat informatiesystemen moeten worden aangepast en medewerkers moeten worden bijgeschoold. GS zijn dan ook van plan er in tern een studie tegenaan te gooien om te zien of er vol doende geld en mensen vrijge maakt kunnen worden om de provincie een wat prominente re rol op Internet te geven. GS zien volop mogelijkheden. „We kunnen denken aan het be schikbaar stellen van staten- en commissiestukken, het raadplegen van provinciale ge gevensbestanden en het reali seren van een zogenaame één- loket-functie," schrijven GS aan de Staten. Biggekerkè - Wie van trekpaarden en landbouw houdt, moet dinsdag 13 augustus een kijkje gaan nemen op het land van de familie De Visser aan de Oostweg in Biggekerke. Daar is een oogstdemonstratie te zien met negentien trekpaarden. Even terug naar vroeger dus, toen de landbouwer voor de meeste werkzaamheden op het land was aangewezen op de kracht van zijn 'knol'. Mechanisatie verdreef het paard naar de achtergrond, maar sedert een aantal jaren doet de Zeeuwse stichting Het Werkend Trekpaard haar best de belang stelling te doen herleven. En dat lukt aardig. De stichting houdt over twee weken een bij zondere demonstratie in een per ceel wintertarwe bij het Walcher- se Biggekerke. Uniek in elk geval is dat twee zogeheten zelf binders, elk getrokken door drie trekpaar den, zijn te zien. Een zelfbinder, waarvan er in Zeeland zijn nog slechts enkele zijn, maait het graan en bindt het tot schoven. Voor de paarden is het voorttrek ken van zo'n zelfbinder een zwaar karwei. De schoven worden met een ge restaureerde boerenwagen, even eens met trekpaarden ervoor, af gevoerd. Het graan wordt behalve ge maaid ook gedorst, met een an tieke dorsmachine. Verder zijn er demonstraties vlas-hekelen en landbewerken. De demonstratie op 13 augustus begint om 16.00 uur en eindigt rond 21.00 uur. Philippine - Een 31-jarige man uit IJzendijke heeft gisteren een kuit- en scheenbeen gebroken bij een incident met een heftruck op een landbouwperceel in de Klei ne Stellepolder. De IJzendijkenaar stapte op .de heftruck om zijn collega, een 33- jarige man uit Philippine die be zig was een wagen met stro te la den, iets te vragen. Na afloop van het onderhoud sprong de IJzendijkenaar aan de achterkant van de heftruck af. Er ging daarbij kennelijk iets mis met de communicatie, want de bestuurder van de heftruck reed vervolgens achteruit en over het onderbeen van zijn collega. Van onze verslaggever Renesse - Het toeristisch hoogseizoen aan de Zeeuwse kust is nauwelijks enkele weken op gang of de kuststreek van Schouwen-Duiveland is alweer enkele malen toneel ge weest van gewelddadige incidenten. In de nacht van dinsdag op woensdag hield de politie op de Stoofweg in Renesse zes jonge ren uit de Brabantse plaatsen Fijnaart, Standdaarbuiten en Zevenbergen aan. Zij variëren in leeftijd van 17 tot 20 jaar. De zes hadden even voor hun aan houding een 20-jarige inwoner van Hendrik Ido Ambacht en een 21-jarige man uit IJssel- stein in elkaar geslagen. De twee moesten zich voor een aantal' kneuzingen door een arts laten behandelen. Aanleiding tot de vechtpartij was een opmerking richting het Brabants zestal over 'plezier maken'. Het was als grap be doeld, maar de zes concludeer den hieruit dat ze voor homo werden uitgemaakt. Daarop besloten ze hardhandig toe te slaan. Volgens de politie han delden de Brabantse jongeren allen onder invloed van alco hol. Een van hen was zelfs zo beneveld dat hij niet kon wor den verhoord. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en de jongeren in de loop van woensdag weer vrij gelaten. Diezelfde nacht hield de politie in Renesse twee. inwoners uit het Duitse Keulen aan wegens wapenbezit. Er werden twee alarmpistolen in beslag geno men. Eerdere deze maand moest de politie ook ingrijpen bij een aantal schermutselingen tussen jongeren, een roofoverval en een schietpartij. Afgelopen weekeinde nog wa ren er vijf gewonden bij ge welddadig optreden van Feye- noord-supporters op het Be- achpop-festival in Scharen- dijke. (ADVERTENTIE) SPORTS Se CASUAL WEAR St. Annastraat 27 Sluis Tel. 0117-463057

de Stem | 1996 | | pagina 13