Krant per satelliet naar Atlanta ïk k Japan verrast Braziliaanse voetbalploeg Hockeyvrouwen zitten muurvast De 'koude oorlog' van schutter Dompeling gareel Woi DE STEM SPORT ATLANTA 10196 Amerikaanse dagbladen staan bol van olympische verhalen Holland Acht als snelste naar finale Arnau held van Spanje ATLANTA'96 kort Basketballer Barkley klaagt over kamer Van Kooperen van Laren naar Hamburg Samaranch dankt Paus Bevilacqua vraagt om menselijkheid Mandela feliciteert Heyns Oudste winnaar wil naar Sydney Military-paard Ryan kreupel Gunstige loting teiuiisdubbels Hockeyers Crucq en Delmee fit Geen derde goud voor Ronningen Nederlaag titelverdediger Brazilië Noorse kanoër drie maanden geschorst [ogelstoter wsitief 111 Miami (anp/rtr) - Brazilië won bij het voetbal zo'n beet je alles wat er te winnen viel. Op de olympische titel na dan. Dat zou het Zuid-Amerikaan- se land deze zomer rechtzet ten. Na één speelronde staat de viervoudig wereldkampi oen echter nog op nul punten. Japan zette Brazilië zondag in Miami met 1-0 te kijk. Het was niet de enige verrassende uitslag in het olympisch voetbaltoernooi. Italië, eveneens hoog ingeschat als titelkandidaat, ging met 1-0 onderuit tegen Mexico. Nigeria begon het toernooi met een 1-0 DINSDAG 23 JULI 1996 B2 zege op Hongarije. Ex-Ajacied Kanu maakte het doelpunt van de dag. Brazilië heeft de zinnen gezet op de olympische titel. Dat in com binatie met de wereldtitel, is sinds de Italiaanse overheersing in de jaren dertig niet meer ver toond. Bondscoach Zagalo heeft in de VS de beschikking over de wereldkampioenen Bebeto, Al- dair en de supertalenten Ronaldo en Juninho. De Zuid-Amerikanen waren zon dag natuurlijk technisch beter dan de Japanners. De ploeg kreeg voor bijna 47.000 toeschouwers kans na kans, maar slaagde er nooit in de Japanners te frustre ren. De Aziaten speelden hard en vochten nog harder. In de 72e mi nuut ging de Braziliaanse doel man Dida in de fout. Teruyoshi Ito profiteerde en dompelde Za galo in de rouw. Desondanks pro beerde deze positief te denken: „Er is nog niets aan de hand. Met twee overwinningen tegen Hon garije en Nigeria gaan we gewoon verder." Italië verloor tegen Mexico door een blunder van doelman Pagliuca, één van de dispensatiespelers, in de 83e mi nuut. Palencia scoorde. De over winning van Mexico was, in de matige wedstrijd, zeker niet on verdiend. De Amerikaanse olympische voetbalploeg stond zaterdag na 25 seconden met 1-0 voor tegen de Argentijnen. De bliksemstart bleek een valse start. De Zuid- Amerikanen wonnen echter met 3-1. Alexi Lalas en zijn voetbal vrienden trokken zaterdag in Birmingham 81.000 toeschou wers. Reyna, die in Duitsland bij Leverkusen zijn geld verdient, gaf het publiek snel waar voor zijn geld. Argentinië liet zich echter niet van de wijs brengen en toonde vervolgens aan over veel meer kwaliteit te beschik ken. Lopez maakte halverwege de eerste helft 1-1. Na de pauze scoorden Cespo en Simeone. Portugal nestelde zich naast Argentinië aan de kop in poule A. De Zuid-Europeanen Q99 wonnen zaterdag in Washington met 2-0 van Tunesië. De 23-jarige Martins, middenvelder van Spor ting Lissabon, droeg zorg voor de doelpunten. De Afrikaan Sellimi miste in de 52e minuut, bij 1-0, een straf schop. Hij schoot de bal tegen de lat. In poule B begonnen Spanje en Frankrijk met overwinningen. Spanje won dank zij een late tref fer van Garcia met 1-0 van Sau- di-Arabië. De Fransen waren Au stralië met 2-0 de baas. Pirres en Maurice scoorden. Atlanta - Nu de Olympische Spelen van start zijn gegaan, zijn ze nauwelijks bij te houden. Vijf, soms tien sporten worden in en om de stad afgewerkt. Records sneuvelen, eremetaal wordt gewonnen, nieuws wordt gemaakt. Om dat nieuws zo snel mo gelijk bij de mensen te krijgen, voeren kranten een verbeten strijd tegen de tv. Het hardste wordt gepeesd door de 450 journalisten van de plaat selijke krant. In het normale le ven kwam dit 700.000 abonnees tellend dagblad tweemaal daags uit: 's ochtends als Atlanta Con stitution, 's avonds in vrijwel de zelfde vorm met een andere voorpagina als Atlanta Journal. Het Olympisch nieuws werd aanvankelijk eens per maand op een speciale pagina gebracht, sinds een jaar terug in een weke lijks katern, sinds een maand te rug op een dagelijkse pagina en sinds een week in dagelijkse ka ternen. En momenteel staat de krant er werkelijk bol van. Zo bol, dat er om 11 en 15 uur spe ciale middagkranten op straat worden verkocht door ouder wetse krantenjongens, in een op lage van 75.000 stuks. Het eerste extra-nummer werd buiten het Olympisch Stadion verkocht toen het vuurwerk van de openingsceremonie nog in de lucht hing. Collectors item 'Voor het eerst in de geschiede nis' is ook de populair geschre ven USA Today op zaterdag en zondag verschenen. De krant imponeerde met een 'recensie' van het openingsfeest in de vorm van een paginagrote graphic die geen vraag onbeantwoord liet. Sports Illustrated, het toonaan gevende internationale sport weekblad dat normaal 17.000.000 stuks op de markt gooit, komt nu ook elke dag uit. De 250.000 veertig pagina's dik ke nummers zijn tot nu toe bin nen een uur uitverkocht geweest. Volgens de redactie - veertig man sterk aanwezig - is dat om er collectors items van te maken. Stunt Een mooie stunt heeft ook Ste fan Langan, de Britse directeur van een firma Presspoint. Hij zit in het Main Press Centre, waar ca. 15.000 mediamensen dage lijks hun nieuwtjes halen en stukkies tikken. Bij de cafetaria staat een kiosk waar 117 kranten uit alle werelddelen verkrijg baar zijn. Die doen er echter tussen de twaalf en twintig uur over eer ze in Atlanta op tafel liggen. Step- han brengt zijn kranten nog sneller uit dan de titels in hun ei gen land in de brievenbus glij den. Langan laat de pagina's 's nachts, nog voor ze op de persen gaan, via een telefoonlijn naar een centrale in Israël sturen. Van daar uit worden ze per satelliet naar - nu nog maar - vier cen trales sturen, waaronder Lon den, Singapore en uiteraard. At lanta. Daar tovert hij ze met een De Brit Stefan Langan laat kranten uit de hele wereld per satelliet naar Atlanta stralen, waar hij ze uit kleurenprinters laat rollen. Vaak is hij sneller dan de krant in haar thuisland. foto de stem/ben steffen druk op een knop uit een fullco- nal do Brasil en de Asia Times, nale pagina's. Zijn buurman ziet vraagt naast het standaard-ver- lor-printer. Momenteel heeft hij De helft van deze kranten maakt knarsetandend toe hoe Stephans zoek of we het stukkie opsturen, twaalf titels in de aanbieding, zelfs een speciale PressPoint- kranten de stand uitvliegen, en ook eentje aan de directeur waaronder de Daily Telegraph, editie met hoofdzakelijk inter- „Nieuws is alleen nieuws als het van deze krant willen sturen. Mail, Die Welt, Liberation, Jor- nationaal nieuws plus wat regio- nieuw is," lacht Stephan, en Komt in de bus. Lake Lanier (anp) - Ogen schijnlijk spelevarend heeft de Holland Acht maandag de finale van het koningsnum mer van de olympische roei- wedstrijden in Atlanta bereikt. Na één meter van de tweeduizend op Lake Lanier had het oranje vlaggeschip al een voorsprong en die groeide alleen maar, wat de Britten, Canadezen, Oekraïners en Australiërs ook probeerden. De Acht bleef dit seizoen ongeslagen tot de grote finale van zondag 28 juli, het ultieme doel van vier jaar arbeid. De tweede roeidag bracht Nederland nog twee successen en drie teleurstellingen. Maarten van der Linden en Pepijn Aardewijn haalden de halve finale lichte dubbeltwee met winst in de serie. De dubbelvier mannen (Van der Marck, Middag, Loefs en Van An- del) ging rechtstreeks door naar de halve eindstrijd met de tweede plaats achter Australië. De lichte dubbeltwee vrouwen (Ver- mulst/Meliesie), de dubbelvier vrouwen (Eijs, Van Driel, Pen- ninx, Van Nes) en de vrouwen acht moeten de komende dagen via herkansingen de halve finale of finale (acht) zien te bereiken. De Holland Acht had de serie van begin tot eind onder controle, moest mede door de wind in de rug meer kracht zetten maar hield de techniek overeind. De winnen de tijd mocht er zijn: 5.41,41. Deze was sneller dan die van de Ameri kanen in de tweede serie (5.44,87), die een verbeten gevecht leverden tegen de Duitsers en Roemenen. „Mij zegt de beste tijd iets," stelde coach René Mijnders vast, „name lijk dat het wel goed zit.De Ame rikanen waren de eerste kilometer even snel maar het tweede stuk was technisch hopeloos. Ze won nen, aangemoedigd door duizen den fans, puur op vechtlust hun serie. Ook dat gegeven gaf Mijn ders reden tot een tevreden grijns. De Nederlandse ploeg, Laurien Vermulst (36) en Ellen Meliesie (33), samen al wereldkampioen in '88, lieten zich in de serie inpak ken door de Verenigde Staten en Italië. „We hebben duizend meter zitten klungelen," gaf Meliesie toe. „Er stond meer zijwind dan verwacht," zei Vermulst. Meliesie had moeite hun boot in de baan te houden. „Alleen mijn rechterarm verzuurde." Atlanta (anp) - „Zo positief als ik eerst was, zo teleurge steld ben ik nu," verzuchtte Van 't Hek zondagavond na het tweede gelijke spel in suc cessie van het Nederlands vrouwenhockeyteam, dat na de Verenigde Staten ook het veel lager ingeschatte Groot- Brittannië een puntendeling met 1-1 moest toestaan. Het tweede verliespunt was een gevolg van een volledig ge brek aan stootkracht. „Toch blijf ik hopen dat we hier nog een goede serie gaan neerzet ten," reageerde Van 't Hek op de welhaast chronische wisselval ligheid van zijn team, die tegen de VS nog goed had gespeeld, maar tegen de Britsen ver onder de maatbleef. Hij voorspelde een intensief ge vecht om de vierde plaats, die recht geeft op een plaats in de strijd om het brons. „Vier landen zijn kandidaat voor die positie en Nederland is er één van," stelde hij manmoedig. „Ook na deze af knapper tegen Groot-Brittan- nië." In het duel met Groot-Brittannië zat Oranje, met een ongewijzigde basisopstelling, muurvast. De fensief waren er nauwelijks pro blemen, mede door een hoofdrol van libero Noor Holsboer. Maar opbouwend en aanvallend stelde het Nederlandse spel bedroevend weinig voor. Oranje, dat wegens gele kaarten voor Carol Thate en Holsboer dertien minuten met een speler minder acteerde, kwam nauwelijks in de Britse cirkel. Uit één van de vier Neder lands strafcorners scoorde Jea- nette Lewin. De speelster van Kampong veroorzaakte ook de strafbal waaruit Cook de gelijk maker verzorgde. „We zien misschien vier keer ge vaarlijk geweest," sprak Van 't Hek een tikje bedroefd. „Onbe grijpelijk gezien de wedstrijd te gen Amerika. Het leek wel.of er een zware deken over de ploeg hing. Er was sprake van een tota le blokkade. Gewone dingen gin gen fout of mijn speelsters durf den ze niet uit te voeren. De on rust was groot, ook bij mij op de bank." Van 't Hek bleef, ondanks al zijn kritiek, pal achter zijn team staan. „Want het is geen onwil. Ze hebben zich toch weer kapot gespeeld. Het ligt ook niet aan de warmte. Het was zelfs bijna koel tegen Groot-Brittannië. Mis schien is het een kwestie van de druk, de spanning niet aankun nen. Ik vind het echter nog te vroeg in het toernooi om conclu sies te trekken." Atlanta (anp) - Hij spreekt onverbloemd van een 'koude oorlog'. En dat nog wel in Hot Atlanta. Kleiduivenschutter Hennie Dompeling staat tij dens zijn derde optreden bij de Olympische Spelen vrijwel alleen. Maar de 30-jarige zwaargewicht uit Purmerend, 127 kilo schoon aan de haak, laat zich niet uit het veld slaan. „Op de schietbaan ben ik toch ook uitsluitend op me zelf aangewezen," stelt hij nuchter. Dompeling vermoedt een hetze, een complot tegen hem. „Omdat ik ruggegraat heb en mijn mond durf open te trekken," conclu deert hij. Volgens de gelouterde topschutter hebben drie machti ge hoofdpersonen in de kleine Nederlandse schietwereld het op hem gemunt: Piet Hoogeveen, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schutters Associa tie (KNSA), bondscoach Nel Krol-Heemskerk en olympisch collega Erik Swinkels. „Hun ge drag is laf, kinderachtig en zwak," oordeelt hij hard. Problemen Een beknopte voorgeschiedenis van De Affaire. Dompeling stelt al in mei 1994 een voorlopig startbewijs voor Atlanta veilig. Een jaar later schiet hij de ster ren van de hemel: goud bij het EK, brons bij het WK en win naar van de wereldbekerfinale. De onderlinge problemen, vol gens Dompeling min of meer be wust uitgelokt door zijn drie 'kwelgeesten', stapelen zich daarna op. Amper een maand voor het begin van de Olympi sche Spelen wil en kan hij zich- Hennie Dompeling. foto anp zelf niet langer verloochenen. Dompeling stapt, na overleg met NOC/NSF-voorman Hans Jor- ritsma, uit de nationale ploeg. Waarschijnlijk voorgoed. Uit zelfbescherming. „Dat de KNSA via een denigre rend stukje in het bondsorgaan doet voorkomen, dat ik eruit ben gezet, geeft het niveau van het bestuur aan," bromt de zelfbe wuste eigenaar van een Amster damse schietbaan. „Meneer Hoogeveen durft niet eens zijn naam onder zijn suggestieve tek sten in Schietsport te plaatsen. Hij is al maanden bezig mij in zijn voorwoord zwart te maken. Hoogeveen vindt zichzelf een he le goede voorzitter. Ik ben een andere mening toegedaan. Want natrappen is niet netjes." Dompeling is tevens diep teleur gesteld in bondscoach Krol- Heemskerk, sinds vorig jaar in dienst van de KNSA. „Ik ken haar al vijftien jaar. Vroeger kon ik goed met haar opschieten. Maar nu is ze zichzelf niet meer. Ze is een marionet van de voor zitter. Dat vind ik heel jammer. Ik hoop dat ze snel tot inkeer komt. Want Nel is helemaal geen bobo-type." Davids Dompeling, die in de laatste ze ven jaar 22 medailles bij inter nationale toernooien won, be grijpt evenmin iets van de 'boos aardige' houding van vakgenoot Swinkels. De oudgediende uit Best, die in Atlanta zijn zesde olympische toernooi afwerkt, haalde in de afgelopen weken fel uit naar zijn jongere concurrent. Hij noemde hem de Edgar Da vids van de nationale schiet- ploeg. „Wie is dat?", reageert Dompeling verbaasd. „Die naam zegt me helemaal niets. Echt niet, hoor." Volgens Swinkels is het Dompe- lings eigen schuld dat hij niet meer onder de vlag van de KN SA valt. Had hij maar geen ruzie met de bondscoach moeten zoe ken. De 47-jarige wapenhandel aar plaatste, evenals voorzitter Hoogeveen, ook grote vraagte kens bij het beleid van NOC/NSF. Bolhuis en Jorritsma lieten Dompeling na zijn (vrij willige) verbanning niet vallen en gunden hem een eigen voor bereiding in Atlanta, met zijn oom in een Marriott-hotel buiten het olympisch dorp. Vrijdag moet Dompeling in Wolf Creek het vertrouwen waarmaken, zij aan zij met zijn rivaal Swinkels. „Supermensen zijn het, Bolhuis en Jorritsma," looft de massieve rebel. „Zij weten tenminste wat er in een sporter omgaat. Ik ver trouw hen blindelings. Zij heb ben in het conflict niet voor niets voor mij gekozen en niet voor de bond. Want de prioriteit van de KNSA ligt bij de bobo's en bij de snoepreisjes en niet bij de spor ters. Daartegen ben ik in op stand gekomen. Ik ben geen hui chelaar. De kritiek van Swinkels, met wie hij jarenlang een goede rela tie had, valt Dompeling zwaar tegen. „Ik heb kennelijk meer respect voor hem dan hij voor mij. Maar ik zou voor geen goud mijn erelijst voor die van hem willen ruilen. Swinkels heeft al les en iedereen tegen mij opgezet om in mijn plaats naar Atlanta te kunnen. Hij heeft bij iedereen vreselijk lopen slijmen. Vroeger was hij vele mensen tot last. Maar nu is hij plotseling dikke maatjes met de voorzitter en de bondscoach. Om misselijk van te worden." „Uiteindelijk kreeg hij van de internationale bond voor Atlan ta een vrijkaartje, anders kan ik het niet noemen. En dankzij flink gesjoemel met de kwalifi catie-eisen door de KNSA kon Swinkels daarna ook nog vol doen aan de NOC/NSF-norm. Ach, ik wens hem veel succes in zijn streven om aan zoveel moge lijk Olympische Spelen deel te nemen. Daar koketteert hij graag mee, maar ik zie er de lol niet van in. Ik ga naar Atlanta om te winnen. Als ik mijn ambi tie niet meer kan waarmaken of geen uitdaging meer zie in de skeet-discipline, ga ik gewoon iets anders doen. Maar ik blijf schieten, hoe dan ook." Atlanta (rtr) - De Spaanse hockeyers zijn het olympisch toernooi verras send sterk be gonnen. Na de overwinning van 1-0 zaterdag op Duits land, versloegen de Spanjaar den maandag wereldkampi oen Pakistan met 3-0. In pou le A zijn India, Argentinië en de Verenigde Staten de overi ge tegenstanders. Xavier Arnau is de gevierde man in het Spaanse team; hij maakte drie van de vier doelpunten. De andere treffer, maandag tegen Pa kistan, kwam op naam van Juan Escarre. De 1-0 en 2-0 kwamen voort uit een strafcorner, de 3-0 na een fraaie combinatie tussen Escarre en Arnau. De Pakistaanse doelman Mansoor Ahmed ver richtte in de slotfase nog een fraaie redding bij een inzet van Arnau. Bij de vrouwen onderstreepte we reldkampioen Australië de favo- rietenrol. Na de 4-0 tegen Spanje zaterdag volgde gisteren een 7-1 tegen Argentinië. In de herhaling van de WK-finale van 1994 in Du blin maakte Annan drie doelpun ten, alle uit een strafcorner. De Amerikaanse hockeysters behaal den hun eerste overwinning. Zuid-Korea, dat het toernooi overtuigend was begonnen tegen Groot-Brittannië (5-0), werd met 3-2 verslagen. Bij de rust leidden de Verenigde Staten met 2-0 door treffers van Fuchs en Pankratz. Door Chang Eun-Jung en Lee Eun-Kyung kwam Zuid-Korea op 2-2. In de laatste minuut maakte Marois de winnende treffer. Atlanta - Basketballer Charles Barkley heeft een klacht inge. diend over zijn hotelkamer. De speler van de Dream Team in vindt de ruimte in het luxueuze hotel in het centrum van Atlanta te klein. „Als ik op mijn bed televisie lig te kijken, kan ik met mijn linkerarm mijn tandenborstel pakken," omschreef Barkley de si tuatie. Volgens Barkley hebben alle spelers van het team het meubilair op het balkon gezet. „Zo hebben we tenminste nog een klein beet je ruimte. „Ik heb geprobeerd iets beters te krijgen, maar er zijn hier geen kamers meer te vinden." Op de vraag of hij vindt dat de miljonairs uit de NBA tekort zijn gedaan, antwoordde hij: „Ze hebben ons gegeven wat ze vinden dat wij waard zijn." Het Dream Team III moet met de vingers in de neus het goud bij het olympische basketbaltoernooi veroveren. Atlanta - De Duitse hockey-international Vanessa van Kooperen keert terug bij de club Klipper Hamburg. Ze keert Laren, waar ze het afgelopen seizoen speelde, de rug toe. Dat verklaarde de 23-jarige Van Kooperen zondag na afloop van de wedstrijd Duitsland - Spanje (2-1). Ze scoorde in beide wed strijden die de Duitse ploeg tot nu toe in Atlanta speelde, één keer. Ze is getrouwd met de Nederlander Fulco van Kooperen maar het paar gaat uit elkaar. Vaticaanstad - De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), Juan Antonio Samaranch, heeft een dankbrief aan Paus Johannes Paulus II gestuurd. Hij uit daarin 'diepgaande dankbaarheid' voor het inroepen van Gods bescherming vooreen rustig verloop van de Olympische Spelen door de rooms-katho- lieke kerkleider. „Uw zegen moedigt ons aan de vriendschap, solidariteit en broe derschap in de hele wereld te promoten," aldus Samaranch in zijn brief. De paus sprak de hoop uit dat de honderdjarige Spelen het sportieve ideaal opnieuw krachtig naar voren brengen als bevor dering van de mens en van de vreedzame en solidaire ontmoeting van de volkeren. Atlanta - De in mei op doping betrapte Italiaanse hoogspringster Antonella Bevilacqua is gisteren vanuit Rome naar Atlanta gevlo gen, om het Internationaal Olympisch Comité (IOC) om 'meer menselijkheid' te vragen. De 24-jarige atlete werd twee maanden geleden na wedstrijden in Milaan en Bologna betrapt. Ze zou efedrine hebben gebruikt. De Italiaanse atletiekbond nam Bevilacqua in bescherming. De atle te, die dit jaar tot de top zes behoorde, zou niet hebben geweten dat het afslankmiddel dat ze in de supermarkt had gekocht, het verboden middel bevatte. Het IOC was echter onverbiddelijk en schorste de Italiaanse tot en met 4 augustus, de laatste dag van de Olympische Spelen. De atlete toonde zich teleurgesteld in de gang van zaken. „Ik wou dat ik behandeld werd als een mens in plaats van als een nummer. Deze affaire heeft weinig te maken met de olympische gedachte. Het is sport en geen politiek." Pretoria - De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela heeft gisteren de zwemster Penny Heyns gefeliciteerd met haar olympi sche gouden medaille op de 100 meter schoolslag. Voor Zuid-Afri- ka betekende het succes de eerste gouden plak sinds 1952. In een bericht dat naar Atlanta gestuurd werd, schreef de presi dent: „Ik heb met trots de beelden van jouw prestatie bekeken. Jij bent onze golden girl. Ik duim voor ons olympische team. Het he le land is een met de olympische ploeg." Atlanta - Leon Stukelj, de oudste nog levende winnaar van een gouden medaille, wil in Sydney aanwezig zijn bij de volgende Olympische Spelen. De Sloveen, die dan 101 zal zijn, maakte tij dens de openingsceremonie van de Spelen in Atlanta zijn op wachting. De kwieke 97-jarige oud-turner, die in 1928 goud won bij de rin gen, doet in zijn huiskamer in Maribor nog dagelijks oefeningen met de ringen. Stukelj meldde aan de krant Atlanta Constitution dat zijn aanwezigheid in Sydney in 2000 zijn laatste wens is. Conyers - De Australische militaryruiter Matt Ryan heeft zich te ruggetrokken voor de olympische landenwedstrijd. Zijn paard, Hinnegar, is kreupel. Ryan won in 1992 bij de vorige Olympische Spelen in Barcelona tweemaal goud, individueel en in de landenwedstrijd. In Atlanta had hij zich al afgemeld voor het individuele element omdat hij maar over één goed paard beschikte. Nu bleek ook dat dier uitte vallen. Ryan wordt in de Australische équipe vervangen door Gillian Rolton, met Peppermint Park. Rolton wordt in de individuele wedstrijd vervangen door Andrew Hoy met Gershwin. Atlanta - De tennisdubbels hebben gunstig geloot in het olym pisch toernooi. Haarhuis/Eltingh en Schultz/Bollegraf zijn bei den als derde geplaatst. Haarhuis/Eltingh openen donderdag tegen de Roemenen Pavel en Pescaru. In de tweede ronde zijn vermoedelijk de Taiwanezen Chen en Lien hun tegenstander. Pas in de kwartfinale stuiten ze voor het eerst op serieuze tegenstand, de Amerikanen Rene- berg/Washington of de Zuid-Afrikanen Wayne en Ellis Ferreira, geen familie. Bij de mannen zijn de Australiërs Woodbridge en Woodforde als eerste geplaatst voor de Canadezen Nestor en Con- nell. Brenda Schultz en Manon Bollegraf beginnen tegen de Oekraïnse speelsters Loegina en Medvedeva. In de tweede ronde staan de Hongaarse Temesvari en Csurgo op het programma. In de kwart finale wordt vermoedelijk de Argentijnse combinatie Sabati- ni/Tarabini de tegenstander. Bij de vrouwen zijn de Amerikaanse Gigi en Mary-Joe Fernandez, geen familie, als eerste geplaatst voor de Tsjechische combinatie Novotna/Sukova. Atlanta - De hockeyers Maurits Crucq en Jeroen Delmee zijn in zetbaar voor de tweede wedstrijd van het Nederlands team, van daag tegen Groot-Brittannië. Crucq viel zondag in het duel met Maleisië (2-0) in de tweede helft uit met hoofdpijn en darmstoor nissen. Delmee liep een dag daarvoor na de training een rugblessure op. Beide spelers trainden gisteren voluit met de selectie mee. De me dische staf verklaarde het tweetal fit. Atlanta - De Noorse worstelaar Jon Ronningen is niet geslaagd in zijn opzet op drie achtereenvolgende Olympische Spelen de gou den medaille te veroveren. Ronningen, uitkomend in de categorie tot 52 kilogram in het Grieks-Romeins, werd gisteren in de eerste ronde uitgeschakeld door de Cubaan Lazaro Rivas. De Noor was zowel in Seoul 1988 als in Barcelona 1992 olympisch kampioen in zijn gewichtsklasse. Atlanta (anp) - De volleyballers van Brazilië hebben zondag een verrassende nederlaag geleden. De olympische titelverdediger verloor met 3-1 van Argentinië. In de tussenstand van groep A staan de Brazilianen nu vierde. De poule wordt aangevoerd door Cuba. Brazilië profiteerde in de beginfase van de wedstrijd voor al van de fouten van Argentinië. De olympisch kampioen won de eerste set met 15-9. Toen de Argentijnen zich hervonden, hadden de Brazilianen echter niets meer in te brengen: 15-8 16-14 15-6. Atlanta - De Noorse kanoër Peter Ribe is voor drie maanden ge' schorst wegens doping. De voorzitter van de medische commiss'e van de Internationale Kano Bond (ICF) heeft dit bevestigd. De ICF kwam tot deze maatregel nadat de Noor na de internatio nale regatta in Duisburg was betrapt op gebruik van het midp efedrine. Ribe mag tijdens de Olympische Spelen derhalve n® starten in de K4, waarvoor hij was geselecteerd. Ier (anp) - De Neder- "bondscoach René Dek- keeft gisteren boos gere geerd op het besluit van hel Enationaal Olympisch Lité om Michelle Smith, de immende vrouw van Erik i Bruin, te laten starten op )e meter vrije slag var dëSTEM ifgelopen nacht. pe Ierse was na de deadline voor 400 genoegen De itlanta - Marcel Wouda zegt «weten hoe olympische medail- ruiken. De 24-jarige zwem mer van PSV moest op de ,eter wisselslag geno „„en met een vijfde plaats, jnerikaanse wereldrecordhou- j[ Tom Dolan won goud, voor ijn landgenoot Eric Namesnik. louda was de finale ingegaan iet de tweede tijd en had in de nies zelfs topfavoriet Dolan i rechtstreeks duel verslagen, jjjn ochtendtijd (4.17,30, eer erbetering van zijn eigen natio- ale record met 0,6 seconde) kon e krachtpatser in de avondses- it echter niet meer verbeteren, [et 4.17,71 bleef hij wel weer iiim onder zijn oude nationale icord. lesondanks was er teleurstelling ij Nederlands belangrijkste op de wisselslag-nummers, .aal en ik baal niet. Het laat- :e omdat ik aan mijn eigen ver achtingen heb voldaan. Een A- elsinki - De Finse kogelstoter [arkus Koistinen heeft positief ireageerd op een dopingcon- role. Het olympisch comité in elsinki maakte gisteren in Hels- iki bekend dat hij uit het team oor de Olympische Spelen is set. oistinen werd twee weken gele en bij de Finse atletiekkam- oenschappen in Tampere tapt op het gebruik van spier- ïsterkende middelen. De 26- rige kogelstoter, in 1995 tiende de wereldkampioenschappen in 1994 vijfde bij de Europese ampioenschappen, verbleef nog Finland. In juni werd een ndere Finse kogelstoter, Petri irniainen, wegens gebruik van aabole steroïden voor vier jaar schorst. BASKETBAL mannen Groep A: Kroatië - China 109-' [56-44). Stand: 1. Verenigde Staten 1-2 (9( 68), 2. Litouwen 1-2 (83-81), 3. Krc atië 2-2 (190-161), 4. China 2- (148-176), 5. Angola 1-0 (67-70), Argentinië 1-0 (68-96). Groep B: Griekenland - Brazilië 8 81 (54-54), Zuid-Korea - Puer Eico 86-98 (52-51). Stand: 1. Australië 1-2 (111-88), Joegoslavië 1-2 (71-63), 3. Brazil 2-2 (188-187), 4. Griekenland 2- (152-158), 5. Puerto Rico 2-2 (19, 187). 6. Zuid-Korea 2-0 (172-199). VROUWEN Groep A: Rusland - Japan 73-i (45-37), Italië - China 62-53 (27-3: Stand: 1. Brazilië 1-2, 2. Rusland 2,3. Italië 1-2,4. China 1-0, 5. Jap, 1-0,6. Canada 1-0. Groep B: Verenigde Staten - Cul 101-84 (54-44), Australië - Zui Korea 76-61 (34-37). Stand: 1. Verenigde Staten 1-2, Oekraïne 1-2, 3. Australië 1-2, Zuid-Korea 1-0, 5. Zaïre 1-0, Cuba 1-0. GEWICHTHEFFEN jbntamgewicht, tot 59 kg: 1. Ling (Chn) 307,5 kg (wF, 137,5 rrw,n' U0,0 kg stoten), 2. Sabar GrilI 305,0 (137,5+167,5), 3. Petsj '°v (Bul) 302,5 (137,5+165). HOCKEY 2- mannen groep a PAKISTAN - SPANJE 0-3 (0-2). 5 Amau 0-1, 29. Escarre 0-2, 4 Arnau 0-3. l'?nd„: 1-Spanje 2-4, 2. Argentir n,,»r Pakistan 2-2, 4. India «Atsland 1-0 (0-1), 6. Verenig, groeV-b010-4'- RORPI"BRITTANNIË - ZUI1 2®J 2-2 (1-1). 32. Giles 1-0 6» pg"Re°P Wook 1-1, 50. Giles Sbm-Keum 2-2 (sb). (t ™1» - AUSTRALIË 1 !ta„a Haëer G"1. 64. Nicol 1-1. Bmt?: „Nederland 1-2, 2. Groo Airii,ann.lë' Zuid-Korea, Zui 0 "ka, Australië 1-1, 6. Maleisië vrouwen ta&Tnd - GROOT-BRT 41 p (1-0). 11. Lewin 1- BuckW, 1 isb'- Scheidsrechte: »er? is^us)' Lee <ZK°>- Toescho boér Gele kaart: Thate' Hal Hokt^,RLAND: Toxopeus; Duystc Cin A -van den Boogaard »en n, Steenberghe en Tee ter vi;.?11116!8' Kuipers en De Rr vliegende wissels: Van de Kie Y^sman en Van der Wiel -AND - SPANJE 2-1 (1 Poolen p1ndewis -— DUITst A en ^an der Wiele 15 w/m ND - SPANJE 2-1 (1- (sb) 56 v Li?(sc)' 31- Telleria AbSTRai\t,n Kooperen 2-1. (.1-01 o tT ARGENTINIË 7 Powell na£eU P-0' 25- Katri Rihioldi 3 4 ïd 3"° <sc'. 5 i1;4?- A"nan 4-1 (sc), an 5"1 (sc), 61. Roche 6-1,

de Stem | 1996 | | pagina 8