Recordwinst Haven Antwerpen vreest sleepbotenoorlog KLM-partner Northwest 131 Wantoestanden aan Hongaarse grens' Faillissement voor Hatch Makelaars' Leo Kirch overheerst Duitse tv-markt Philips wil fabriek lampen in Oekraïne Kersenoogst groter door gunstig weer i of praten COMMENTAAR BUITENLAND KORT 68 y 4 45 98 1 ECONOMIE A5 ^rouwen lol) by boycot Perrier ECONOMIE KORT DINSDAG 23 JULI 1996 pëSTEM IS betrekken bij een probleem, mag een i, het blijft laf. De acties van de militante ETA tegen buitenlandse toeristen verdie kei begrip. Aanslagen plegen op onschul ze zelfs maar in gevaar brengen en zo hun trekt weliswaar ruime aandacht, maar treft i ETA deugen niet, maar het betekent niet andere zijde, de Spaanse overheid, gelijk altijd weinig oog gehad voor de verschillen Onder Franco was dat evident. Zelfs Cata- Alleen de heersende Castiliaanse taal en nje werd centralistisch geleid. Autonomie elende regio's was uitgesloten, ie Spanje is de situatie ietwat beter. Dat niet aal spreekt, dat niet iedereen zich deelge- ultuur vindt, mag gezegd worden en speelt I rol. oor fanatieke Basken. Die voelen zich geen il is op geen enkele wijze verwant met het :urele achtergrond en identiteit is volstrekt Ift Madrid niet anders dan met minachting t boerse noord-westen. Het Baskisch dien- td dan toch minstens tegengewerkt te wor- l vanzelf spreekt, veel kwaad bloed gezeten tn de weg van het geweld opgedrongen, ge autonomie konden deze extremisten, niet tevreden gesteld worden. Vandaar dat :n plegen en de overheid met navenante ageerde. Escalatie is het gevolg. Die gaat nties ondervinden de onschuldige slachtof- tanders van de Costa's, nu te laat. De Spaanse overheid wil en kan (verlies permitteren en de ETA heeft de iciteit te pakken. enige uitweg. Nu het buitenland door de aak gemengd is, kan Europese druk of di- elpen. De uitkomst van zulke besprekingen i verregaande autonomie zijn. Anders stopt Vie zich gekrenkt voelt in zijn eigenwaarde p voor er genoegdoening verkregen is. veerbootramp Indonesië van de Indonesische provincie Noord-Sula- ii een schip gezonken. Drie van de 158 opva lt leven. De rest van de 16 bemanningsleden Ier wie 21 toeristen uit Nederland, Groot- in en de VS, wist de ramp te overleven door it water te blijven drijven tot een vissersboot vam redden. Onder de drie dodelijke slacht en, zo meldde het persbureau Antara. n China steeds ernstiger ildaten en reddingswerkers bestrijden nog verstromingen in het zuiden en midden van leis ruim achthonderd doden zijn gevallen. :hina Daily meldde dat volgens experts de rgeren. De hulporganisatie Artsen zonder troffen gebieden meer dan twintig vrijwilli- de hulpverlening. Voor sommige gebieden provincies Guangxi, Hunan, Hubei en Jian- houdende regenval voorspeld. Het gevaar lere overstromingen in gebieden langs de vier van Azië. ibanese gevangenen vrij isteren een tweede groep Libanese gevange- tmee zijn belofte ingelost om 45 gedetineer- igekomen Libanese guerrillastrijders over te stoffelijke resten van twee Israëlische mili- i de vrijgelaten guerrillastrijders, die zeiden (ëlische gevangenschap te hebben doorge- hun gewapende strijd tegen de Israëlische Libanon te zullen hervatten. krijgen dwang-voeding ieke gevangenen die als gevolg van hun hon- vaar verkeren, zullen onder dwang worden urkse autoriteiten gisteren weten. In totaal itieke gevangenen in ongeveer vijftig inrich- g. Zij protesteren ondermeer tegen de slech- ïe gevangenissen en eisen sluiting van isola- lag overleed al een honderstaker, een 25-ja- SUPERMARKTEN Jumbo 'ér Qoeetkoopjt if OPPERS VAN DE WEEK! cartocan a 25 cl. /"|81 van 0,95 voor j stuks 11 van 1,98 voor f 50 ml. van 2,88 voor f van 18,90 voor ATJES spaaraktfe spaart u het hele jaar sue I en 9© huishoudelijk© kodo's met wel 30 to» 50* de informatiefolder bij de Jumbo-Superma*'^ T 3 GRATIS PRO-KADO ZEGELS ftowfeok a 1,5 kib EN, diverse soorten, pot a 58 d. gratis Pro Kado zegels per 2 patten |ngs of momofpia's zok a 80 grom L, vol of halfvol pak of fles a Hiter ACHTEN, diverse soorten per pok Bergen, Berghem, Bladel, Den Bosch, Den Dungen, Deurne, te, Heeswijk Dinther, Kerkrade, Lieshout, Lith, Luyksgestel, Moergestel, Nistelrode, Nuenen, Nuth, Oirsbeek, Oistervvijk, jndel, Sevenum, Sint Michielsgestel, Someren, Steenbergen, kei, Willemstad 11 DINSDAG 23 JULI 1996 Wouter ter Haar |tB Bosch - Wegvervoerders zich hebben gespeciali- in het transport naar wt-Europa komen steeds ,eer in de problemen door '(treem lange wachttijden ai de Roemeens-Hongaarse Hongaars-Oostenrijkse Ijs, Chauffeurs klagen er «er dat ze soms meer dan g uur moeten wachten. Cisteren nog meldde zich een isuffeur die 33 uur had gewacht een temperatuurt je van bijna graden. Dat zijn onmenselijke ïtanden. Zeker omdat er ook een sanitair aanwezig is," aldus je Bruin van belangenorgani- ilie Transport en Logistiek Ne- jerland (TLN). Chauffeurs die regelmatig op Oost-Europa rij den, klagen al jaren over de lange wachttijden bij grensposten. Vooral Hongarije spant nu de kroon. Omdat de douaniers het niet zo nauw nemen met hun werktijden en het vaak verdom men om papieren te stempelen, moeten chauffeurs zeer tegen hun zin hun uren in ledigheid door brengen. Daar bovenop komt nog eens dat Hongarije in de zomermaanden een rijverbod gedurende de weekeinden heeft ingesteld. Wachttijden van twintig, dertig en veertig uur zijn daarom geen uitzondering meer. „Het is een regelrechte ramp. Wij hebben nog maar twaalf produc tieve dagen per maand. We ko men in conflict met de in Neder land geldende rij- en rusttijden voor de chauffeurs, die ook wel eens een weekeinde thuis willen zijn. Het wachten kost zo'n 800 tot 1200 gulden per vrachtdagen per dag. Op den duur is dat niet meer op te brengen. Je moet er geld bij leggen," vertelt directeur T. Dijkman van het gelijknamig transportbedrijf uit 's-Heeren- berg. Met veertig vrachtwagens is zijn bedrijf een van de drie grootste Nederlandse transporteurs die volledig zijn gespecialiseerd in het vervoer op en door Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Turkije. Dijkman doet dit werk al 25 jaar. Overstappen op een andere markt is dan ook niet zo eenvou dig. Ook J. Verhaag van het gelijkna mige transportbedrijf uit Deurne klaagt steen en been. „Het kost ons veel geld, maar voor de chauffeur is het één doffe ellende. Voor hen is het al die lange uren stilstaan- en optrekken geblazen. Die mannen zijn volledige gerad braakt als ze thuis komen." Ver haag heeft vijftig auto's in ge bruik, waarvan er meer dan de helft alleen op en neer naar Oost- Europa rijdt. Vorige week kwa men de wachtende chauffeurs bij de grens Roemenië-Hongarije in opstand en blokkeerden zij de weg zodat er ook geen personen auto's meer door konden. Toen was de file vrachtwagens in een paar uur weggewerkt. Niet alleen de chauffeurs komen in actie. Het RPF-Tweede Kamerlid Stel lingwerf heeft deze week de mi nisters Jorritsma (Verkeer), Mel- kert (Sociale Zaken) en staatsse cretaris Van Dok (Economische Zaken) gevraagd actie te onder nemen. De erbarmelijke omstan digheden werken volgens het ka merlid willekeur en corruptie in de hand. De ondernemersorganisatie TLN gaat binnenkort met een delega tie naar Hongarije om de situatie in ogenschouw te nemen. Onder leiding van ambtenaren van Ver keer en Waterstaat zal bij de Hongaarse autoriteiten worden aangedrongen een eind te maken aan de onhoudbare situatie aan de grens. Volgens De Bruin van TLN zijn er in Nederland zo'n twintig be drijven die zich gespecialiseerd hebben op het vervoer van en naar Oost-Europa. „Zij worden dagelijks geconfron teerd met de situatie in Honga rije. Hen staat het water aan de lippen. Er moet echt iets gebeu ren, anders onstaat er daar aan de grens een nare grimmige sfeer en komen vervoerders zwaar in de problemen." Minneapolis (anp) - KLM-topman Bouw zal er geen spijt van jrijgen dat hij vrede heeft gesloten met Northwest Airlines. De Smerikaanse KLM-partner boekte over de eerste zes maanden an dit jaar een nettowinst van 256,2 miljoen dollar (427,9 mil- gulden). Northwest heeft nog nooit zo'n goed halfjaar ïdraaid. dezelfde periode in 1995 be- aalde de luchtvaartmaatschap- ij nog een nettowinst van 107,4 liljoen dollar. Het resultaat lertrof alle verwachtingen. Per ■indeel kwam de winst neer op |,)2 dollar, terwijl analisten op 1,11 dollar hadden gerekend, let tweede kwartaal leverde een ïttoresultaat op van 202,8 mil- «n dollar (338,7 miljoen gulden) n een winst van 104,8 miljoen ir in dezelfde periode van I. Het bedrijfsresultaat, dat beter aangeeft hoe een on- imeming er voor staat, steeg iet 50 procent tot 374,7 miljoen Mar 625,7 miljoen gulden). Ie omzet steeg in de kwartaalpe- liode met 11,5 procent van 2,3 liljard tot 2,5 miljard dollar. Jeer de eerste zes maanden avam de omzet uit op 4,8 miljard dollar, een verbetering van 11,2 procent. Het verkeer richting het Verre Oosten leverde Northwest, on danks het goedkoper worden van de yen, geen windeieren op. De bezettingsgraad steeg van 72,4 procent in 1995 tot 74,9 procent, het beste tweede-kwartaalresul taat in de geschiedenis van de maatschappij. Bouw gaf eind juni aan dat KLM vrede heeft gesloten met North west, na de verkoop door KLM van het merendeel van zijn prefe rente aandelen in de maatschap pij aan de Amerikanen zelf. KLM en Northwest willen naar zijn zeggen de samenwerking verdie pen, ondanks de problemen met grootaandeelhouders Checchi en Wilson over de zeggenschap bin nen Northwest. In de Antwerpse haven dreigt een sleepbotenoorlog te ontstaan. Utrecht (anp) - De rechtbank in Utrecht heeft Adviseurs Com- pagnie Nauta en Polak, die handelde onder de naam Match Ma- ielaars, failliet verklaard. Match Makelaars was een organisa tie die door lagere tarieven wilde concurreren met de Neder landse Vereniging van Makelaars. folgens de curator, mr. H. Pas tan is het faillissement aange- nagd door de verhuurder van iet kantoorpand Olympic Plaza J Amsterdam, waar Match Ma- ielaars was gevestigd. Op het es in Amsterdam vinden vol- s hem geen activiteiten meer (laats. Horssius ontkende gisteravond tegenover het ANP dat Match Makelaars failliet is. Hij zegt dat faillissement van Nauta en Wak niet drukt op Match Make laars, omdat dit een aparte on- eming is. Horssius was tot 31 «i statutair directeur van Nauta enPolak en is inmiddels statutair Jirecteur van Match Makelaars, j" de leiding van Match Make rs zit ook titulair directeur Wlemsen, die dezelfde functie Wbij Nauta en Polak. «rssius is een van de bedenkers |J® de Match Makelaars-formu- die vorig jaar november met 1 fanfare werd gepresenteerd, "o formule voorzag in een fran- ohise-keten van vijfhonderd Match Makers' die verspreid "er het land de strijd zou aan ban met de NVM-makelaars, die Wgens Horssius veel te duur a]o. De nieuwe organisatie wilde !aan werken voor een courtage J® 1,2 procent tegen gemiddeld I procent bij de NVM-make- aar, De eerste tegenslag deed ®h voor toen financier Centraal Beheer, die zeven miljoen gulden zou bijdragen, zich uit het project terugtrok. De curator acht niet uitgesloten dat Match Makelaars zijn actviteiten onder een andere noemer heeft voortgezet. Door Romain van Damme Antwerpen/Rotterdam - De Antwerpse havendirectie is bang dat er over een half jaar op de Schelde een sleepboten oorlog uitbreekt. Het Nederlands sleepbedrijf Ko- tug is namelijk van plan vanaf volgend jaar vier sleepboten in te zetten op de voor Antwerpen zo belangrijke rivier. Door met een goedkopere beman ning te varen, kan er dik onder de Belgische prijs gewerkt worden. In tegenstelling tot de Antwerpse havendirectie is havenkapitein J. Perfy niet zo bang voor een kei harde confrontatie. „Ik vrees geen enkele concurren tie, tenzij het oneerlijke concur rentie is! Als Kotug voldoet aan de reglementeringen, moet het in ieder geval van goede huizen ko men om de Antwerpse sleep dienst van de markt te verdrin gen." Tot nu toe zijn er in Antwerpen nauwelijks Nederlandse slepers te zien. „Maar in het kader van de Europese gemeenschap mag dat wel," zegt de havenkapitein. „Tenminste, als ze zich aan de re gels houden. Ik heb ook gelezen dat ze met Oost-Europese be manningen zouden varen. Nou, ik ben geen specialist in het ar beidsrecht, dus daar doe ik liever geen uitspraken over." Het in Rotterdam gevestigd sleepbedrijf Kotug heeft in het voorjaar dezelfde tactiek toege past in de Noord-Duitse haven stad Hamburg. Daar is zodanig onder de prijs gewerkt, dat de lo kale sleepdiensten er zowat werkloos bij liggen. In het voordeel van Kotug was dat de Noord-Duitse sleepdien sten onderling prijsafspraken hadden gemaakt en daardoor machteloos moesten toezien dat Kotug met een gunstige prijs veel contracten afsloot. Daarbij ge bruikte het Nederlands sleepbe drijf meestal nieuw materiaal. De Antwerpse havendirectie wil jhissel Uit woede over een 'be- "igende' advertentiecampagne België begint de Europese r°uwenlobby een consumenten- ycot van Perrier-bronwater. actie, die in de hele Europese j wor(h gevoerd, begint vol- Sfflde week maandag. ."lier noch het reclamebureau s TCB heeft tot nu toe ge- °P dringende verzoeken iw vrouwenorganisatie de na, ?en a®ches van de recla- on i te verwijderen. Daar- fc San <^e bb,te vrouwen van k e iepels zijn bedekt met ariik 811 van Perrier. Ze pj eiL onder de 'prikkelende' |w Jf tekst 'Wonderbulles' W ,ubbels)- De Europese lisat* bbyis een koepelorga- 2500 taml waarbii ongeveer wenorganisaties uit Europa 4eïtend mÜi0en l6den Zljn Klein begonnen, groot gegroeid. Reusachtig groot. Dr. Leo Kirch (70) 'doet' in films, in film- en tv-rechten, in media. Op goede voet met Bondskanselier Hel mut Kohl, bevriend met collega Silvio Berlusconi. Kirch publi ceert wat hij investeert, niet wat hij verdient. Bovendien schijnt hij alleen precies te we ten hoe zijn ingewikkelde me dia-imperium in elkaar zit. Door Frans Wijnands München/Bonn - „Herr Doktor Kirch is een groot liefhebber van klassieke muziek. Hij was persoonlijk bevriend met Herbert von Karajan. We hebben heel veel muziek in onze program ma's, net als culturele- en kinderpro gramma's." De persvoorlichter van de Kirch-Gruppe, dr. Johannes Sch- mitz vertelt het ongevraagd. Alsof hij vooral de aandacht op de aardige kanten van zijn baas, de pas zeventig jaar geworden media-magnaat Leo Kirch, wil vestigen. Er wordt per slot van rekening al zoveel onaardigs over Kirch gezegd... Terwijl maar weini gen hem eigenlijk kennen. Maar waar de harde feiten ontbreken woekeren de geruchten. Het zij zo: Kirch geeft geen interviews, schuwt de publici teit en de openbaarheid en publiceert geen exacte bedrijfscijfers; wat hij als fa miliebedrijf ook niet verplicht is. Maar wie miljarden investeert moet ze ook ver dienen is de algemene mening van de (fi nanciële) vakwereld. Leo Kirch is de zoon van een wijnboer uit de buurt van Würz- burg. Maar de wijnbouw liet hem koud. Hij studeerde bedrijfseconomie en wis kunde, en ontwikkelde zijn grootste ta lent: handelen. In 1956 kocht hij zijn eer ste filmlicentie. 'La Strada'. Sindsdien heeft hij de rechten van ruim vijftienduizend producties opgekocht, waaronder vijfduizend speelfilms; aange vuld met tv- eri videoprogramma's. In de kelders van wat gemakshalve de 'Kirch- Gruppe' heet, ligt voor meer dan tachtig- Dr. Leo Kirch. duizend uur aan films en tv-series opge slagen. Aanvankelijk was Leo Kirch grootleve rancier van de grote Duitse publiek-rech- telijke zenders ARD en ZDF. Die vonden het wel gemakkelijk dat iemand voor hen 'de inkoop' deed. Maar dat veranderde toen Leo Kirch zich ook met televisie ging bemoeien en op die manier aan winstge vende recycling kon gaan doen, zoals 'Der Spiegel' onlangs schreef: 'Verkopen, uit zenden, opslaan, weer uitzenden, nieuwe zenders oprichten, oude spullen opnieuw uitzenden, opslaan...' Een miljard Minstens één miljard per jaar moet Kirch met zijn media-activiteiten verdienen, schatten deskundigen. Dat het bedrijfs kapitaal alleen uit zijn beurs komt is moeilijk aan te nemen. Maar wie zijn fi nanciers zijn - particulieren, banken? - weet niemand precies. Wel wordt de naam van leeftijdgenoot Otto Beisheim genoemd, de oprichter van de discount keten Metro (met een jaaromzet van 70 miljard mark) en deelhebbend aan de wa renhuizen Kaufhof en Horten. Beisheim is ook aandeelhouder bij Kirch. De 'Kirch-Gruppe' - patriarchaal geleid door Leo Kirch, daarbij slechts in de marge bijgestaan door zoon Thomas - heeft zo'n achthonderd mensen in dienst en omvat meer dan vijftig firmanamen. In München - hoofdzetel van het concern - zijn ook de meeste 100%-eigendomfir- I ma's gevestigd, vooral filmmaatschappijen zo als Taurus Film. Daar- I naast is Kirch groot- of kleinaandeelhouder van talloze aanverwante be drijven, onder meer op technisch gebied. Zijn grootste macht en invloed ontleent hij aan zijn deelname aan tv- zenders en uitgeverijen. Kirch bezit 43 procent van de succesvolle Duitse commerciële zender SAT 1, een kwart van de sportzen der DSF en de pay-tv- zender Première, waar- fotovnu van overigens ook zijn grootste concurrent, het Bertelsmann-concern, aandeelhouder is, 33,6 procent van het Italiaanse Telepiu en hij neemt deel aan commerciële zenders in Spanje en Zwitserland. Enkele jaren geleden presenteerde Kirch zich prominent op de uitgeversmarkt toen hij 35 procent van de aandelen van uitgeverij Axel Springer in handen kreeg en sindsdien in de raad van bestuur na drukkelijk aan de touwtjes trekt. Machtsconcentratie Al jarenlang roepen (linkse) politici dat Kirch - suikerpatiënt, vroom katholiek en overtuigd aanhanger van de Beierse christen-democratische CSU - aan ge vaarlijke machtsconcentratie doet. Toch besloten de minister-presidenten van de Duitse deelstaten, die het op omroepge- bied vrijwel voor het zeggen hebben, on langs tot een opmerkelijke wetswijzging. Tot nu toe mocht een particuliere tv-zen- der nooit in het bezit van één man zijn. Die bepaling is geschrapt hetgeen er in de praktijk op neerkomt dat Kirch (Sprin ger) met SAT 1, Pro Sieben, Kabel 1, Pre mière en DSF ruim éénderde van de Duit se tv beheerst. Bertelsmann, met deelname in RTL, RTL 2, Super RTL, Vox en Première heeft iets minder van de markt. Die concentraties worden aantastingen van de vrije me ningsuiting genoemd. Nu al leggen de Kirch-zenders een bijna serviele welwil lendheid voor Bondskanselier Helmut Kohl aan de dag, die op zijn beurt graag gebruik maakt van de ruime zendtijd die hem op de Kirch-netten wordt geboden. Twee jaar geleden al gaf 'Die Zeit' een opmerkelijk voorbeeld van de onderhuid se verschraling van de pluriformiteit in medialand, ook al is die niet voor ieder een meteen zichtbaar. 'Iemand die in Lübeck 's ochtends de plaatselijke krant leest, op het werk nog even 'Bild' door bladert en naar radio Sleeswijk-Holstein luistert, 's avonds SAT 1 inschakelt en voor het slapen gaan nog een Ullstein- boek leest beseft maar nauwelijks dat al die informatie uit één en hetzelfde media- verband komen, namelijk Kirch/Sprin- ger'. Digitaal Eind deze maand start in Duitsland digi tale televisie. Dat wil zeggen dat Kirch ermee begint, nadat hij onlangs zeer ver rassend een akkoord sloot met een andere media-reus: Rupert Murdoch. Die had eerst handjeklap met Bertelsmann ge speeld, maar koos tenslotte toch voor Kirch. Bertelsmann zet de digitale plan nen op een zeer laag pitje. Wie straks een decoder aanschaft (win kelprijs rond de 1500 gulden) en een paar tientjes abonnementsgeld per maand be taalt, krijgt van Kirch de beschikking over nog eens een dozijn kanalen: twee kinder- en twee sportkanalen en voor de rest veel filmwerk, ondergebracht in ge makkelijke rubrieken zoals 'Cine-thril- ler', 'Heimatkanal', 'Romantic movies' en 'Krimi Co'. Om die kanalen te vullen heeft Kirch de afgelopen tijd voor miljarden guldens oude, nieuwe en zelfs nog te produceren films en series in Hollywood gekocht en geïnvesteerd. 'Voor de sport heeft Herr Doktor Kirch graag altijd iets extra's over', zeggen zijn medewerkers. Hoevéél zal over enkele ja ren moeten blijken. Een week of wat gele den kocht Kirch namelijk voor 3,4 mil jard mark de exclusieve tv-rechten voor de wereldkampioenschappen voetbal in 2002 en 2006. Dat hij dat geld alleen uit reclame kan te rugverdienen gelooft niemand. Dus, zo voorspellen deskundigen, zal de kijker straks (extra) moeten betalen om de wed strijden rechtstreeks te kunnen zien. Dat vooruitzicht maakt Kirch bij velen tot de boeman van de Duitstalige televisie. ING breidt belang in Poolse bank uit Amsterdam - ING Groep heeft gebruik gemaakt van de optie om het belang in de Poolse Bank Slaski uit te breiden tot 54,1 pro cent. De aandelenoverdracht, waarmee een bedrag is gemoeid van 270 miljoen gulden, is vorige week donderdag ondertekend. Begin juni heeft de Nederlandse bank- en verzekeringsgroep zijn belang al vergroot met 7,25 procent tot 33,15 procent. Voor dit pakket legde ING 90 miljoen. In mei leek het erop dat ING naast de aandelen zou grijpen. Het Nederlandse concern had naar de zin van de Poolse overheid te laag geboden. Door positieve analistenrapporten was de koers van Slaski fors omhoog gedreven. Begin juni deed de overheid alsnog water bij de wijn. Britse staatssecretaris stapt op Londen - De Britse staatssecrecretaris van Financiën, David Hea- thcoat-Amory, heeft gisteren ontslag genomen uit onvrede over de toenadering van Groot-Brittannië tot de Economische en Mo netaire Unie (EMU). Daarmee wordt premier Majors poging de conservatieve rijen te sluiten in de verkiezingsstrijd tegen de so cialisten ondermijnd. Heathcoat-Amory heeft de motivatie voor zijn aftreden in een brief aan Major toegelicht. Volgens ingewijden wil hij campagne voeren tegen het Britse voornemen toe te treden tot het gemeen schappelijke Europese muntstelsel. Borsumij-top ziet af van schadeclaims Amsterdam - De negen managers van Borsumij Wehry die tot be gin februari werden verdacht van misbruik van voorwetenschap bij de handel in effecten van dit voormalige beursfonds, zien af van schadeclaims tegen het openbaar ministerie en de Amster damse effectenbeurs. Volgens mr. J. Hoff, advocaat van de mana gers, hebben zijn cliënten geen behoefte de zaak weer op te rake len. „Bij de meesten van hen bestaat de wens het boek te sluiten en weer over te gaan tot de orde van de dag. Ze zitten in de bloei van hun leven en hebben geen zin in een tweede juridische marathon", aldus Hoff. OPG vergroot winst met zes procent Utrecht - De apothekerscoöperatie OPG heeft in het boekjaar 1995/96 een winst van 69,2 miljoen gulden behaald. Dat is 5,6 procent meer dan het resultaat over het voorgaande boekjaar, waarbij even wordt afgezien van de bijzondere voorziening van 35,4 miljoen gulden in dat jaar. OPG rekende er op het resultaat van 1994/95 65,5 miljoen gul den) ten minste te evenaren. Het boekjaar van het beursgenoteer de bedrijf loopt van 1 mei tot 30 april. Als het om winst gaat, werd de handel in medische hulpmiddelen voor OPG een stuk belangrijker. De winstgevendheid in de meer traditionele activiteiten als groothandel en distributie en farma ceutische productie nam 'belangrijk' af. De woordvoerder van OPG wilde geen nadere percentages kwijt. De resultaten van de medische hulpmiddelen compenseerden deze winstdaling. foto archief de stem voorlopig nog niet al teveel kwijt over de kwestie, maar heeft wel al eerder laten doorschemeren dat de Antwerpse sleepdiensten bij een dergelijk conflict alleen kunnen overleven door personeel af te stoten. „Toch is er nog geen sprake van onrust in de haven," verzekert de Antwerpse havenkapitein Perfy. „Want stel dat het allemaal zo gaat. Dat ze veel goedkoper sle pen. Dan kan dat volgens mij al leen met slechte schepen en wei nig bemanning. Geloof me, dat gaat niet lang goed. Dan boren ze zichzelf de grond in." Bij Kotug was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. Eindhoven - Philips Lighting heeft belangstelling voor de Oek raïense lampenfabriek GRL. Dat heeft een woordvoerster van het Eindhovense concern gisteren bevestigd. Een belang van 51 procent in het staatsbedrijf wordt binnenkort via een tender procedure verkocht. Deze tender wordt uitgevoerd door KPMG Nederland. GRL is gevestigd in de stad Pol tava op 150 kilometer van de grens met Rusland. Aan het eind van het vorig jaar had het bedrijf 3500 werknemers. Op het mo ment ligt de productie vrijwel stil. Directeur Valeri Birtsjoen wil zo snel mogelijk duidelijk heid over de toekomst van het be drijf. „Uitstel maakt voor ons de zaken er alleen maar moeilijker op." Birtsjoen en zijn werknemers zullen echter nog even geduld moeten hebben. Het duurt nog tenminste drie maanden voor be kend is wie de nieuwe eigenaar wordt van GRL. KPMG moet het bedrijf nog on derzoeken en daarna volgt een biedprocedure. Ook het Amerikaanse concern General Electric is geïnteresseerd in GRL. Als prijs voor GRL wordt een be drag van tenminste 40 miljoen dollar genoemd. De nieuwe eige naar moet bovendien een goed saneringsplan kunnen laten zien. Een woordvoerster van Philips bevestigde gisteren dat GRL een interessant bedrijf is voor het concern. „De markten in dat deel van Europa gaan open. Die kun nen we vanuit de regio zelf beter bedienen. Daarom zitten we ook al in Polen." Over bedragen gemoeid met de overname wilde de woorvoerster niets zeggen. Zij benadrukte wel dat het nog even kan duren voor dat bekend is wie de nieuwe eige naar wordt van GRL. „We moe ten nu de tenderprodcedure af wachten." Vorige maand nam Philips nog een meerderheidsaandeel in de lampenfabriek Polam in de stad Pabianice, in het midden van Po len. Lighting heeft bovendien al vijf jaar een fabriek in Pila. Vorig jaar nam het bedrijf bovendien een belang van 60 procent in Po- lam Farel (armaturen voor bin- nenverlichting) en de lampvoe- tenfabriek Polam Bielsko-Bialo. General Electric had ook belang stelling voor de fabriek in Pabia nice, net als het Duitse Osram. Philips heeft in Polen al 115 mil joen dollar (215 miljoen gulden) geïnvesteerd. Van onze verslaggever Nijmegen - De Nederlandse kersenoogst zal dit jaar beduidend groter zijn dan de afgelopen jaren. Die verwachting spreekt het Productschap voor Groente en Fruit uit. De kersenproductie was vorig jaar 173 ton. De toonaangevende Fruitveiling Geldermalsen verwacht dat de opbrengst in 1996 zal liggen op 300 tot 400 ton. F. Hollinger, directeur van Vei ling Oost-Nederland in Bemmel, schrijft de gunstige productiecij fers toe aan de gunstige weers omstandigheden in de bloeiperio de van de kersen en de gespreide aanvoer van de vrucht. Kersen kwekers zeggen dit jaar ook min der last te hebben van spreeu wen. De veiling krijgt 20 tot 30 procent meer kersen uit boom gaarden aangeboden. „Tijdens het rijpen van de kersen was het 's nachts koel en overdag niet te warm. Het heeft nauwe lijks geregend, zodat de kersen niet zijn gebarsten. De prijzen en kwaliteit zijn daarom het hele seizoen al uitstekend," aldus Hollinger. Volgens de Fruitveiling Gelder malsen hebben de kersentelers hele slechte jaren achter de rug. Dit jaar hebben ze geen last ge had van regen of nachtvorst, waardoor de oogst behouden bleef. De hagelbuien die begin juni in het Land van Maas en Waal een groot deel van de op brengst van appel- en perenkwe kers vernielden, hadden op de kersen nauwelijks invloed. Het kersenaanbod bij de veilin gen is dit jaar groot. De meeste kersen komen uit Zuid-Europa. De invoer in 1995 bedroeg 1005 ton, waarvan 480 ton uit Grie kenland. De aanvoer van kersen uit de boomgaarden is ook aan zienlijk. Een woordvoerder van de fruit veiling zegt dat steeds meer ker senkwekers hun fruit bij de vei ling aanbieden. Ze verkopen de laatste weken minder bakjes rechtstreeks aan de consument, vermoedelijk als gevolg van de vakantietijd. Overigens worden veel buiten landse kersen al jaren ook via de boomgaard aan de man gebracht als 'echte Nederlandse kersen'. Verscheidene kwekers in de Bet uwe zeggen dit jaar minder last te hebben van de grootste kersen liefhebbers, de spreeuwen. J. van Kessel van de Dienst Landbouw voorlichting bevestigt dat er lang niet zoveel spreeuwen zijn als normaal. Hij denkt dat de meeste vogels door de droogte in het voorjaar naar België en Engeland zijn gevlogen.

de Stem | 1996 | | pagina 5