Kampeerboeren zijn tevreden Bewonersplatform Terneuzen niet in netwerk Drugsoverlast Drukke open dag van vleesvarkensbedrijf a Zeventig jaar getrouwd Immense stofwolken bij autocross IJzendijke POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Oogstsymbolen van stro in Sas van Gent DESTlj Kondleii VeKaBo: 4Ondanks slecht weer goede bezetting accommodaties' ^ildpolder DE STEM ZEELAND Groede/Den Haag - De vakanties zijn nog maar amper begonnen, maar veel kampeerboeren kunnen nu al terug kijken op een geslaagd seizoen. Dat zegt mevrouw H. Stienstra van de Vereniging van Kampeerboeren in Nederland (VeKaBo). Aan de Groenweg nabij Schoondijke Krijn Coppoolse wint ringrijden Stofwolken Schoonheidsfoutjes Rommelmarkt in IJzendijke Winkelcentrum MET 400 GRATIS PARKEERPLAATSEN woning Oostburg Gratis DINSDAG 23 JUL11996 Q Van onze verslaggever Terneuzen - Het Terneuzense Bewonersplatform Binnen stad neemt geen zitting in het landelijk netwerk Drugsover last. Volgens voorzitter J. Haerick is die suggestie ten onrechte gewekt. Het netwerk is een initiatief van een aantal actiecomités uit Arn hem, Rotterdam en Terneuzen. Deze bezochten onlangs de (pro- bleemjwijk Spangen in de Maas stad bezochten. Zij hebben inmiddels ondersteu ning gekregen van wijkvereni- gingen uit Utrecht, Helmond, Venlo en Den Haag. Uiteindelijk willen ze met een lijst van eisen de landelijke politiek bewegen maatregelen te nemen tegen de drugsoverlast in de buurten. Het Bewonersplatform staat op zich niet onwelwillend tegenover het initiatief, maar maakt bij monde van Haerick wel duidelijk geen zitting te nemen in het net werk. „Ik ben destijds benaderd voor samenwerking. Prima. Maar ik heb gezegd dat een actiecomité nu eenmaal wat anders is dan een bewonersplatform. Zij kiezen voor actie, wij voor communica tie. Daarom kunnen wij- er niet aan deelnemen. Wel is het bewo nersplatform bereid hand- en spandiensten te verrichten. We willen zeker helpen met het op stellen van een lijst van eisen. Het platform kan als het ware aan vullend werken." Het is de bedoeling dat de woord voerders van de wijkverenigin- gen die wel aan het netwerk deel nemen medio september een lan delijke vergadering beleggen. Voor die tijd zullen ze eerst in re gioverband de koppen bij elkaar steken om een lijst van eisen op te stellen. Tijdens de landelijke bij eenkomst zal één gezamenlijke lijst worden opgesteld die aan de regering zal worden aangeboden. Van onze verslaggever „Ondanks het slechte weer in juni en de eerste weken van juli hebben maar weinig mensen hun vakantie afgezegd. Negentig pro cent van de kampeerders komt gewoon. Die nemen gewoon hun regenjas mee." Bij de juichtoon van mevrouw Stienstra plaatst mevrouw A. van Bellegem-Dossche, secretaris van de Vekabo in West-Zeeuws- Vlaanderen ,een paar kantteke ningen. „De meeste kampeerboe ren zitten sinds vorige week pas vol. Het gaat echt niet slecht, maar om nu al van een geslaagd seizoen te praten gaat mij toch ietsje te ver. Denk aan het slechte weer dat wij in juni en juli heb ben gehad. Dat had zijn invloed op de bezetting." Bij de VeKaBo zijn ongeveer 650 agrariërs aangesloten. „Het aan tal groeit nog steeds." Dit jaar heeft de vereniging ongeveer veertig nieuwe leden kunnen in schrijven. Het groeiend animo onder boeren om 's zomers het erf open te stellen voor de iets avon tuurlijker kampeerder heeft waarschijnlijk veel te maken met de teruglopende verdiensten uit de reguliere landbouw. Van onze correspondent Schoondijke - De open dag, die René en Michel Raaymakers zaterdag in hun nieuw vleesvarkensbedrijf aan de Groeneweg nabij Schoondijke hebben gehouden, werd zeer druk bezocht. De bezoekers konden niet alleen overal in het nieuwe bedrijf een kijkje nemen, maar ze konden zich ook uitvoerig laten informe ren over alles wat bij de realisatie van zo'n bedrijf komt kijken. In de afgelopen tijd is er flink wat beroering geweest rondom de vestiging van varkensbedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. René en Michel Raaymakers zijn afkom stig uit het Oost-Brabantse St.Oedenrode, waar ze bedrijven hadden met 300 fokzeugen en 3000 vleesvarkens. „De dieren waren daar over meerdere loca ties verdeeld. Dat maakte het werk extra complex en de ont wikkeling van het bedrijf en ver laging van de kostprijs werd hierdoor moeilijker," aldus Mi chel Raaymakers Hij besloot vorig jaar om zich sa men met zijn broer René te vesti gen in de buurt van Schoondijke en twee locaties te bouwen waar 8700 vleesvarkens in kunnen worden ondergebracht. „Hier wordt straks alles geconcen treerd. We hebben straks meer varkens, maar minder werk en dat werkt kostprijsverlagend. De totale investering voor de twee bedrijven bedraagt negen tot tien miljoen gulden. In ons oude be drijf stegen we elk jaar zo'n tien procent, maar nu gaan we toch even rustig blijven." De bouw van het eerste bedrijf aan de Groeneweg heeft ongeveer een jaar geduurd. Volgens Michel Raaymakers zijn de plannen goed ontvangen. „Er is voor mij geen verschil tussen Brabant of hier, het bevalt ons prima. Bij de aan vraag voor de milieuvergunning zijn wel enkele negatieve reacties ontvangen, maar het is allemaal erg meegevallen. De overlast voor de omgeving zal reuze meevallen. Ik zal niet zeggen dat ze nooit wat zullen ruiken, maar we ne men alle maatregelen om dat te voorkomen. Zo wordt alles elke dag schoongespoeld. Momenteel zitten er ongeveer 1900 varkens, binnen twee maanden zit het hier helemaal vol. Als onze beide be drijven klaar zijn, dan kunnen we 8700 varkens onderbrengen." Volgens de informatie die alle be zoekers tijdens de open dag ont vingen, hebben de gebroeders Raaymakers voor Schoondijke gekozen omdat er in deze regio nog weinig varkens worden ge houden en de mest op de nabijge legen akkers gebracht kan wor den. Mest is essentieel voor plan tengroei en wordt nu vanuit ver gelegen gebieden aangevoerd. De stal van het nieuwe bedrijf is Extra inkomsten uit het kampe ren zijn dan natuurlijk mooi mee genomen, aldus Stienstra. Kam peren bij de boer kost gemiddeld vijf gulden per persoon per nacht, schat de VeKaBo-woordvoerster. In Zeeland kan de prijs op meer dan het dubbele liggen. „Kwestie van vraag en aanbod." Tijdens het hoogseizoen mogen Zeeuwse boeren maximaal vijf tien kampeereenheden toelaten. Op de meeste boerderijen krijgen de kampeerders alle ruimte om rond te kijken. Maar echt mee helpen op het bedrijf is er vaak niet bij. „Boeren werken tegen woordig allemaal met machines. Voor onervaren mensen is dat niet altijd ongevaarlijk." Het idee dat alleen stedelingen neerstrijken bij de kampeerboe ren is onterecht, betoogt Stien stra. Volgens haar komen ook veel mensen uit de provincie af op de rust en ruimte van de agra rische omgeving. „Soms zijn het boeren zelf die bij hun collega's de tent komen op slaan." Van Bellegem onderstreept dat de animo om bij de kampeerboe ren te verblijven elk jaar stijgt. In gezelschap van de kinderen vierde het echtpaar Jonkman-Dooms gisteren zijn zeventigjarig huwelijk. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE op een speciale manier ontwor pen, zodat minder ammoniak wordt uitgestoten. De dieren zijn gehuisvest in afdelingen van twaalf hokken, in ieder hok wor den twaalf varkens gehouden. Via een automatisch geregelde ventilatie en verwarming voor zowel vloer als ruimte kunnen de dieren in een aangenaam klimaat vertoeven. De wanden van de hokken zijn vervaardigd uit gere cycled kunststof. Door het eten van afval van humane voeding werken de varkens mee aan de oplossing van milieuproblemen. „We hebben bij de bouw van ons bedrijf rekening gehouden met het milieu, het welzijn van de dieren en kostprijsbeheersing. De oppervlakte wordt 7,7 hectare voor de twee bedrijven. Tijdens deze open dag wilden we ook de mensen uit de omgeving de kans geven ons bedrijf te bekijken," besluit Michel Raaymakers, die trouwens erg tevreden was over het aantal bezoekers ondanks het strandweer. Door deze miljoe neninvestering in Schoondijke zal de werkgelegenheid in de toe leverende en verwerkende indus trie nog toenemen. Van onze correspondent IJzendijke - Krijn Coppoolse is afgelopen zaterdag tijdens de folkloristische dag in IJzendijke winnaar geworden bij het ringrij den te paard. Het ringrijden met versierde sjezen werd gewonnen door Bram en Angelina Francke, die ook al het ochtendkampioen schap hadden binnengehaald. De boerenronde werd gewonnen door Adrie Brasser en Leny Mal- jaars. Uitslagen: Ringrijden te paard: Och tendkampioenschap: Krijn Coppoolse. Pollepel van de papkoker: Lein Lange- beeke. Kampioenschap van IJzendijke: 1. Krijn Coppoolse 2. Lein Langebeeke 3. Jacq Janse 4. Albert de Visser. Ring rijden met versierde sjezen: Ochtend kampioenschap: Bram Francke en dochter Angelina. Kampioenschap van IJzendijke: 1. Bram en Angelina Fran cke 2. Cor Coppoolse en Petra Blaas 3. Gerrit van de Driest en Annemieke Poppe 4. Peter Raats en Ulrike Duine. Boerenronde: Adrie Brasser en Leny Maljaars. Mooist versierde sjees: Wim Maljers en Marlies Jobse. Duivenloop- vlucht: 1. Staf de Boevere, loper Mike van de Velde 2. Andre du Pon, loper Jaap Bosman 3. Combinatie Dellaert, loper Robin Dellaert 4. George de Boe vere, loper Jordi de Boevere. Boog schieten: Frits Robijn. Krulbollen: 1. Willy de Schipper, Raf Dhaese, Erik de Kesel 2. Ronald Goossens, Aloys de Baere, Herman Verhoosel. Pitten tellen (Zonnebloem): aantal pitten: 3245: 1. familie Oomen 2. Freddy Bron 3 Adin- da de Sutter. Terneuzen - Het echtpaar Jonkman- Dooms vierde gisteren in zorgcentrum Bachten Dieke "zijn zeventigjarig huwe lijk. Gerardus Jonkman (91) en Cornelia Elisabeth Dooms (90) zijn beiden geboren en getogen in Terneuzen. Ze hebben vier kinderen gekre gen. Daar zijn nog eens negen kleinkinderen en evenzoveel achterkleinkinderen bij gekomen. Behalve de familie waren ook burgemeester R. Barbé en zijn echtgenote gisteren in Bach ten Dieke aanwezig om het echtpaar geluk te wensen. De heer Jonkman is tot kort na de Tweede Wereldoorlog zo'n 25 jaar werkzaam geweest in een kruidenierszaak in Terneuzen. Ook werkte hij als kraanmachinist bij overslagbe drijf Ovet. Hij was de tachtig al gepasseerd toen hij nog geregeld naar Cadzand fietste om bij zijn zoon op de koffie te gaan. Nu laten de lede maten dat niet meer toe en bekijkt hij vanuit zijn stoel de scheepvaart op de Westerschelde. Mevrouw Jonkman is nog steeds actief: ze mag nog graag naar de bingo gaan. Johan Bruinsma wint op het grasland aan de Klakbaan Van onze correspondent IJzendijke - De Belg Dirk Neerman leek in de autrocross aan de IJzendijkse Klakbaan onklopbaar. In de manches heerste hij als een vorst en ook in de finale leek niemand in staat hem ook maar enigszins te benaderen. Tot de allerlaat ste bocht stevende hij regel recht op de zege af. Toen werd hij te overmoedig. Zijn voer tuig, dat duidelijk meer ver mogen had dan de rest, gooide zich dwars. Een goed gevolgde Johan Bruins ma profiteerde optimaal van deze buitenkans en won. Daarmee bleef de winst in de regio, want ondanks dat Bruinsma van Friese komaf is, verblijft hij al een aan tal jaren in het Zeeuws-Vlaamse land. Het was het sluitstuk van ge slaagde autocross wedstrijden met als voornaamste ingrediënt stof, heel veel stof op het gras land van Nico Risseeuw aan de Klakbaan. De rijders waren soms minuten lang onzichtbaar in de immense stofwolken. Negentien rijders kregen de mensen van de Stich ting Autocross Zeeuws- Vlaande ren aan de start en ook aardig wat publiek had de weg naar het wedstrijdterrein tussen IJzendij ke en Schoondijke weten te vin den. Onder de negentien een aantal sterke Belgische kleppers met eerdergenoemde Dirk Neerman uit Nevele en een volle neef van de 'Planckaert Brothers' - die ooit in de wielersport tot de abso lute top behoorden - Etienne de Bruyckere uit Aalter en Daniel Vercamer uit Eeklo. Drie jongens die wekelijks in België, waar deze sport bijzonder populair is, op de circuits zijn te vinden. Daar moesten de regionale mannen het tegen opnemen. „Is er geen toerwagenklasse?" kwam Anne Schol uit Waterland kerkje na de eerste manches bij de jurywagen vragen. „Als die mannen maar even het gaspedaal aanraken, vliegen ze als een raket voorbij. Terwijl ik zowat het gas pedaal door de bodem druk." Schol haalde overigens wel de fi nale, ook al was zijn koppeling gebroken en reed hij als toerist de eindafrekening. Hij was niet de enige uitvaller. Pascal Faas kwam bij de eerste manche al niet opdagen. Even later zou hij toch in een speciaal vervaardigd apparaat zijn opwachting maken, maar meer dan een paar 'ere rondjes' hield hij het niet uit. „En daar heeft hij weken aan ge werkt," gaf zijn vriendin met wat treurnis in haar stem te kennen. Vooraleer de finale begon, waren overigens ook de twee sterke Bel gen Daniel Vercamer en Etienne de Bruyckere al uitgeschakeld. Ook hun 'bolides' waren niet op gewassen tegen het stoffige gras land van Nico Risseeuw. En ze waren niet de enigen. Zelfs in de finale reden nog minder va lide wagens rond. Niet Bart Versluys, die in de eer ste manche zonder brandstof viel, maar de resterende twee won en ook vlot de halve finale door kwam. Hij zou uiteindelijk derde worden achter de verrassend sterk rijdende Ronald Bruinsma IJzendijke - Op en rond het marktplein van IJzendijke wordt zaterdag 27 juli weer de jaarlijkse rommelmarkt gehouden. De toegang is gratis en vanaf 08.00 uur zullen weer veel artikelen van eigenaar verwisse len. De deelname aan deze rommelmarkt is uitsluitend voor particu lieren en verenigingen. (ADVERTENTIE) Vandalisme Nieuwvliet - Strandhuisjes blijken een geliefd object voor vandalen. Nu werden er in de nacht van zondag op maandag zes huisjes op het strand van Nieuwvliet-Bad omver gewor pen. Over de schade is niets bekend. Alcohol Hulst - De regelmatige condi tietraining die politie-agenten moeten ondergaan, wierp zon dag in Hulst zijn vruchten af. Een 22-jarige man uit Kuitaart liet zijn auto, waarmee hij over de Groote Markt reed, in de steek toen hij een politie-auto ontwaarde. Hij zette het op een lopen, maar de politie liep har der. Na aanhouding werd de man aan een alcoholcontrole onderworpen. Hij bleek zwaar onder invloed zijn auto te heb ben bestuurd: 915 ug/1, wees het gebruikte apparaat uit. Ge volg: rijverbod van elf uur, een proces-verbaal, een dagvaar ding voor de politierechter en inname van zijn rijbewijs. Aanrijdingen Terneuzen - Een 31-jarige Ter- neuzenaar verloor de macht over het stuur, toen hij gisteren over de Madame Curiestraat reed. Dat kwam doordat hij een tas, die in zijn auto was omge vallen, weer recht wilde zetten. Bij de manoeuvre week de auto van zijn baan en reed tegen twee geparkeerde auto's. De schade was aanzienlijk. Breskens - Een zevenjarige jongen uit Wachtberg (D) kwam op de Nieuwe Sluisweg in aanrijding met de auto van een 39-jarige mevrouw uit Sas van Gent. Het kind stak plotse ling de weg over en kon niet meer ontweken worden. Het kinderfietsje werd geheel ver nield. De jongen hield wat pijn in zijn been en enige duizelig heid aan de aanrijding over. Op slagboom Sluiskil - Een 37-jarige vracht wagenbestuurder ramde giste ren een slagboom van de brug bij Sluiskil. De man kwam uit de richting Hoek en verklaarde de waarschuwingslichten voor de brug niet te hebben gezien. Hij reed de brug op juist op het moment dat de slagboom daal de. Aan de auto ontstond wei nig schade, de slagboom werd geheel verbogen. Diefstal uit auto Sas van Gent - Van een bewo ner van de Europalaan werd een portefeuille met daarin zijn rijbewijs en autopapieren uit zijn auto gestolen. Niet bekend is hoe men in het voertuig is ge komen. Sporen van braak wa ren er kennelijk niet. Diefstal uit Terneuzen - Bij een aan de Kastanjelaan kwaaZ ongenode gasten via een bo venlicht naar binnen. Na dit bezoek ontbraken een stereo toren, een video-recorder «h en wat geld. Bij een winkel aan de Noord straat ging een dief er vandool met een zogenaamde prijzen tang. Voor de betrokken win" keiier een schadepost van 30) gulden. Zakkenrollerij Sluis - In Sluis zijn het afgelo pen weekend drie mensen slachtoffer geworden van zak-i kenrollerij. Het gaat om een 64-jarige vrouw uit Waterland- Oudeman (B), wier tas gestolen werd in de Kapellestraat. Be halve een bankpas en een iden titeitsbewijs zat in de tas ook een bedrag van 20.000 frank (1100 gulden). Bij een 45-jarige uit Wingene (B) werd een por- temonnee uit haar tas gehaald, met daarin een bedrag vaii 7000 frank (385 gulden), een paspoort een rijbewijs en een bankpas. Een 56-jarige vrouw uit Grez-Doiceau (B) mist sinds zondag haar portemonnee met daarin een bedrag van 35)0 frank (190 gulden), haar rijbe wijs, paspoort en identiteitsbe wijs. Aanrijding Kloosterzande - Een vrouw uit Kloosterzande is het afgelopen weekend gewond geraakt toen zij met haar fiets tegen een au to botste. Automobilist en fietster reden beiden over de Lange Nieuwstraat in Kloos terzande. Op de kruising met de Remortelstraat sloeg de vrouw linksaf, terwijl de auto rechtdoor reed. Volgens de au tomobilist had de vrouw geen richting aangegeven. De vrouw hield aan de botsing verwon dingen over aan gezicht en be nen. Ze is per ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. Fietser gewond Oostburg - Een inwoner van Watervliet (B) heeft zondag en kele verwondingen aan zijn hoofd moeten laten hechten, na een val met zijn fiets op de weegbrug in Oostburg. De man reed op zijn fiets over de Bak- kersdam en wilde, ter hoogte van café De Tol, rechtdoor de Nieuwstraat inrijden. Om een stuk fietspad af te snijden, koos hij er voor over de weegbrug te, gaan. Hij reed echter met zijn voor wiel in een gleuf en kwam ten val. De man is even buiten be wustzijn geweest. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De organisatie van de corss in IJzendijke keken tevreden terug op het evenement„Negentien rij ders is voor een begin goed." Cadzand BADRIT - De West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub (WZA) houdt donderdag een oriënta- tierit voor automobilisten. Naast de normale wedstrijd klasse is er voor deze badrit ook een speciale toeristenklas se uitgezet. Inschrijven voor deelname is mogelijk van 18.15 tot 19.15 uur in HCR Du Com merce aan de Mariastraat te Cadzand. VEETENTOONSTELLING - De uitslagen van de fokveedag in Oostburg zijn als volgt: Ca tegorie Belgische Witblauwe: kampioen oudere stieren, F. Modde; kampioen koeien: Maatschap C. en G. den Hamer; reserve kampioen koeien, E. van de Pol. Categorie Melkvee: kampioen jonge koeien, fam. Hereijghers; reserve kampioen jonge koeien, Fam. Komme; Jonge koe met de beste uier, fam. Hereijghers;, kampioen oudere koeien, fam Hereijgh ers; Reserve kampioen oudere koeien, fam. A. Tresonie; Oude re koe met de beste uier, H. Bastiaansen Categorie Vetvee: Kampioen vrouwelijk vee, A. Casteleijn; kampioen manne lijk vee: Slagerij Eggermont/P. van Driessen; Algemeen kam pioen: A. Casteleijn. Groede AFGELASTING - Het optre den van de muziekvereniging Groede, vrijdag om 19.00 uur in de kiosk, gaat niet door. Retranchement ROMMELMARKT - Bij cam ping De Zwinhoeve aan de Duinweg in Retranchement is op vrijdag 2 augustus een grote rommelmarkt. Deze begint om 09.00 uur. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE en de kamikaze-Belg Dirk Neer man. Tonny Vanhulle, voorzitter van de organiserende stichting, keek na afloop dan ook tevreden rond. „Er waren een paar schoonheids foutjes, maar ik denk dat we ge kregen hebben waarvoor gewerkt is. Negentien rijders is voor een begin goed. We gaan het nu eens rustig evalueren en daarna ver der uitbouwen. Deze sport moet hier toch ook aan zijn trekken kunnen komen. Als je ziet hoe ra zend populair het in België is, waarom hier dan niet?" Uitslag finale: 1. Ronald Bruinsma (Breskens), 2. Dirk Neerman (Belgie), 3. Bart Versluys (Groede), 4. Johnny van Limmen (Groede), 5. Anne Schol (Waterlandkerkje). Van onze correspondent Sas van Gent - In het kader van het 22e Internationaal Folio re Festival Zeeland wordt er tot en met 28 juli een expositie vjj Oogstsymbolen van Stro gehouden in evenementencentrum Vlaanderen te Sas van Gent. Al duizenden jaren is het zaaien en oogsten van veldgewas een wijdingvol mysterie dat gepaard gaat met vruchtbaarheids-ritue len en luisterrijke feesten. Uit stro gevlochten oogstsymbo len dragen bij tot de feestvreugde en maken het mysterie enigszins tastbaar. Ook bij andere jaarfeesten kre gen de oogstsymbolen in de loop der tijden een ereplaats. Ook nu nog hebben vrijwel alle land bouwgebieden ter wereld hun ei gen oogstgebruiken. Deze zijn in'feite terug te voeren naar de rituelen uit de oudheid, hoewel ze voor de moderne Wes terse mens hun oorspronkelijke betekenis grotendeel verloren hebben. Tijdens de tentoonstelling in Sas van Gent krijgt men inzicht i" oude oogstgebruiken en oorsprongervan. Tevens toont de exPosit'e,?r„w, tige voorwerpen die landtw volken, overal ter wereld, vaardigen als onderdeel van oogsttradities. Naast zo n 7 ditionele oogstsymbolen is er strowerk uit de Zwitserse en gelse hoedenindustrie en beelden van hedendaags werk te zien. De expositie is samengeste de werkstukken zijn vervaOTS door Henny AdamczyK Raamsdonksveer. Zij zet zich al 16 jaar, m en buitenland, in voor het b en de verdere ontwikkeM deze oude vlechttechnieket hun rijke culturele achtergr poorRinzeBrandsma De bejaarde mevrouw con uit Berkeley, Cali nia drukt de koptelef stevig op haar oren en ti door het verrekijke naar de plafondschilde gen, hoog in de Burger? pe stem uit hetcd-spele aan haar schouder vei haar wat ze ziet, tussei hangende festoenen, bc zwikken en de Amsterd se stedemaagd. De God Eeuw gaat voor haar le Sinds begin juli heeft het Kor lijk Paleis op de Dam een nh mogelijkheid voor een soort p rondleiding. Bezoekers ku voor vier gulden een cd-spel een verrekijkertje huren, voor zaal is daarmee een uitl krijgen van de ontelbare, uit Bige schilderingen, beeldhi werken, ornamenten en meul waarmee het paleis/stadhu: Amsterdam opgesmukt is. Mc kunt net zo gemakkelijk 'zaptf met je audio-tour het paleis als je van een vertrek of schil meer wilt weten. De buitenlanders weten ons p op de Dam wel te vinden. gek genoeg weten veel Nede ders niet eens, dat het - zom winter- elke middag open voor publiek. Weinig Nede ders zullen nog nooit over de tussen de duiven door op he leis toegelopen zijn. Vaak het dan bij het kuieren 1 Nieuwendijk, Kalverstraat, .rak en Rokin, bijvoorbeeld op ■naar de naburige publiekstre 'met de wassenbeelden van IV ime Tussaud. In het paleis, rr ,'velen, komt alleen de koni die er regelmatig ontvan, [houdt. Maar aan de voorgevel hang groot doek met 'dagelijks o Woensdagmiddag is er zelfs gratis rondleiding. Voor grc! kun je die aanvragen: het pal gewoon te bellen, het nuri ■staat in het telefoonboek. 'Me (paleis', klinkt het dan in ■Amsterdams. jBij het paleis proberen ze d ■dio-tour deze zomer uit. „De [risten moeten er nog aan wei| ■ze aarzelen nog. Terwijl zo'i tour in het Rijksmuseum en re musea veelgevraagd is en dubbel zo duur als bij ons" Door Marjan Mes Haar verlangen om ee: kunstenares te zijn in p! 'ster' kwam op een zeer ment in de Franse cin boorte van de Nouvelle| jonge filmers met een de straat opgingen om betrappen. Jeanne Moreau was nit maar wel sensueel en fa ze was in staat om wiss mingen verbluffend 2 maken. In 1958 had z| filmrollen gespeeld en neelactrice verbonden de Comédie Franpaise, Fransen haar al kenderj Maar het waren twee films van Louis Malle, A. l'échafaud en Les Amants Moreau wereldwijd tot de minnares van het witte do den. Hoewel getrouwd n Jean-Louis Richard en m zoon werd ze hartstochtel Louis Malle, terwijl ondert| hitte controverse ontbrai adembenemende naaktsc Amantswaarin een geti met een jonge minnaar hoogtepunt bereikt. Rellen Op het filmfestival van t) er bijna rellen door uit en d de katholieke kerk was n': Moreau had eindelijk dij creativiteit kwijt gekunoj- hartstochtelijk naar had I hele leven werd en wordtlj steeds getekend door de w; Pen en zich innerlijk te vel jmj produceerde en regissl «wat films, waarondé L Adolescente, waarin vrJ bes en thema's werden a. nu> 68 jaar oud, staat Ml' n°g steeds niet toe om 'fata Worden, zoals haar biog[ Oray het formuleert in hal "'ge boek Jeanne Morea woorden om met pensioen! "fk werk tot ik erbij neek nee. »hc heb geen pel hooit geld opzij gezet 1 et meer kunnen acterenI eh. Misschien doe ik dal anders. Misschien ben ik c cent." Jfven, werken en liefde:' "anse actrice passeren in'

de Stem | 1996 | | pagina 16