DE STEM Vlotte inzameling gft-afval Grenspaal 369 krijgt eindelijk een mooie plaats: op het duin Grote diefstal van Mysterieuze graancirkel op akker Graauwse boer bromfietsen ontdekt Borsele: geen opslag radio-actief afval 'Wegbeheer wil geen inspectie' K>r. Afvalverwijdering Zeeland: Compost is nu een product met waarde C1 één ding hopen: aanhefje ook wel ïchte sollicitatie- Hond dood bij brand in auto Gemeente maakt bezwaar hij Rijk Een trap is geen glijbaan... Zeeland DINSDAG 23 JULI 1996 Oostburg - Een hond heeft gister middag een autobrand met de dood moeten bekopen. De auto, die stond geparkeerd voor het Antoniusziekenhuis in Oostburg, vloog door nog onbekende oor zaak in brand. De brandweer moest uitrukken om het vuur te blussen. Tussen de bluswerk zaamheden kwam de eigenares, een vrouw uit Nieuwvliet, naar buiten. Toen bleek ook dat haar hond in de auto zat. ■(ai, onze verslaggever Ijluis-Aardenburg - De lïoordvoerder van de gemeen- I siuis-Aardenburg garan- leert (nog) niets. Hij is door ■ervaring wijs geworden: de ■lotgevallen van grenspaal 369 Hebben de (grens)autoriteiten limners al vele, vele hoofdbre kens bezorgd. I Siettemin moet het jongste be- lliiiit nu toch afdoende zijn: grenspaal 369 verhuist naar een plaatsje tweehonderd meter landinwaarts. De Commissaris van de Koningin in Zeeland en de gouverneur van West-Vlaande- ren hebben deze week groen licht gegeven voor de nieuwe locatie. Een mooie plaats, zichtbaar bo venop het duin aan Nederlandse kant. Maar om elke gedachte aan Tandje-pik' bij voorbaat al in de kiem te smoren, komt er bij grenspaal 368 een verwijzing naar de werkelijke scheiding tus sen België en Nederland. Toch heeft grenspaal 369 de slag tegen de natuurelementen defini tief verloren. De oorspronkelijke plaats van de paal was een dyna misch zandgebied aan de Zwin geul, tussen Knokke en Cadzand. Daar is de stroming zo sterk dat bijna niets blijft zoals het was. De zee neemt er veel en geeft zel den. En dus ook die grenspaal. Nadat de paal in de afgelopen de cennia ettelijke keren was omge vallen, besloten de grensautori- teiten in 1990 het ding van een betonnen fundering van enkele meters lang te voorzien. Het hielp even, maar vorig jaar - zo aan het einde van de vakantie periode - legde de paal opnieuw het hoofd om. Tussen toen en nu was er dus ter plekke even geen grens tussen Nederland en Bel gië. 'Diplomatiek verkeer' tussen beide buurlanden, in de zogehe ten permanente grenscommissie, heeft nu tot de nieuwe locatie ge leid. Over een week of twee moet grenspaal 369 daar bovenop het duin staan. Nederland en België delen gebroederlijk de kosten van deze herplaatsing. Het gaat om totaal enkele duizenden guldens. Deze operatie moet het slot hoofdstuk worden in het bewo gen geschiedenisboek van paal 369, een gietijzeren kolos van 320 kilo. Maar in de gemeente Sluis- Aardenburg durft hoofd sector Grondgebied J. Naeije daar geen zekerheid voor te geven. „Die paal, die achtervolgt ons in feite al sedert de Tweede Wereldoor log. Dus ik durf niets meer te be loven," lacht hij. „In 1991 met het aanbrengen van een stevige be tonnen fundering dachten we ook dat die wel zou blijven staan. Da's dus ook anders gelopen. Nee, garanderen doen we niet meer." Van onze verslaggever Graauw - Na een afwe zigheid van een jaar zijn te weer terug: de myste rieuze graancirkels, landbouwer Karei Steij- aert uit Graauw heeft de Primeur. Afgelopen zon dagavond aanschouwde Mj met eigen ogen de cir- «1 met een doorsnee van aeht meter op een van zijn larwepercelen aan de Schenkeldijk. «Heel merkwaardig," zegt "kijaert. „Nergens in de tar- lve zijn sporen te vinden van "tensen. Nog geen tarwekor- ej'je is er beschadigd. Als mensenwerk is, begrijp ik absoluut niet hoe ze dit ge hikt hebben." kennis van de Graauwse andbouwer was zaterdaga vond de eerste die de cirkel dekte. Zodoende ver- °edt Steijaert dat de cirkel de nacht van vrijdag op taterdag moet zijn aange De cirkel op een van de tarwepercelen van Karei Steijaert uit Graauw [acht. Door wie of wat hjft in de goede traditie van de myste- De mysterieuze graancirkels zijn op zich ouze graancirkels een groot vraagteken, geen nieuwigheid. In Engeland duikt het ■W®e iasr geleden werden de vreemde fenomeen al vele jaren op, maar ook el- la °0lc aangetroffen in Zeeland. Toen ders op de wereld zijn op verspreide gen ze in akkers in Serooskerke, Zierik- plaatsen dergelijke cirkels aangetroffen. ee) Hoek en enkele plaatsen in de Wetenschappers uit allerlei landen heb- eeuws-Vlaamse grensstreek. ben tot nu toe hun tanden stukgebeten op foto camile het mysterie. Daarnaast zijn ook er lieden opgestaan die menen het antwoord te hebben. Sommigen menen dat er aan de cirkels een religieuze betekenis moet worden gegeven. Anderen opperen dat er wellicht vliegen de schotels in de korenvelden zijn geland en dat de cirkels en de soms bijbehorende wiskundige fi guren niets meer en niets minder zijn dan buitenaardse boodschappen. Maar als bui tenaardse bezoekers tot hier weten te geraken, dan be schikken ze ongetwijfeld over een fantastische technologie. En dan hebben ze toch zeker geen cirkels in een tarweveld nodig om de aardbewoners op hun bedoelingen te wijzen. Anderzijds zijn er gevallen bekend waarbij cirkels wer den ontdekt, nadat er de nacht tevoren vreemde licht verschijnselen aan het zwerk werden waargenomen. Een paar jaar geleden traden twee Britten in de publiciteit met de mededeling dat zij verantwoordelijk waren voor de jarenlange meldingen van mysterieuze cirkels. Ze zetten een stok in het midden, bon den daar een touw aan en zo ontstond er een soort passer, waarmee ze een perfekt ronde cirkel konden maken. Toen schelstraete 2e een demonstratie gaven van hun werkwijze leek het resultaat echter nergens op. Bovendien zou het voor de twee grappen makers een schier ondoenlijk karwei zijn geweest om de honderden cirkels ver spreid over heel Engeland te maken. En dat betekent dat het mysterie nog steeds niet is opgelost. I(anonze verslaggever I lemeuzen/Nieuwdorp gescheiden inzamelen |van groente-, fruit- en luinafval (gft-afval) in Zeeland gaat na een wat [moeizame start de goede lichting uit. Zowel hoe veelheid als kwaliteit stemt jt Openbaar Lichaam Af valverwijdering Zeeland |(0LAZ) in Nieuwdorp tot l'.evredenheid. Daar wordt liet afval verwerkt tot com- lpost. groene afvalbakken waarin lie! gft-afval wordt aangeboden, Izijn inmiddels eens in de veertien n een vertrouwd verschijnsel lop de stoepen. l,De mensen moesten er wel even laan wennen. Consequent hebben liij de eerste twee maanden, na- liat met gescheiden inzamelen lias begonnen, elke bak gecon troleerd. Zagen wij materiaal dat |sniet in thuis hoorde, dan werd ak niet geledigd. Wel hingen lij er een kaartje aan met de re- waarom de container nog vol Iras," zegt directeur Bron van het Ijflijknamige transportbedrijf in ll'aterlandkerkje. Zijn bedrijf lBzorgt de inzameling van huis- lloudelijk afval in West-Zeeuws- IVlaanderen. ipreekt nu van een zeer suc- Itrsvol initiatief. „Ook dankzij de Ijemeenten die een intensieve Iroorlichtingscampagne hebben gft-afval uit Zeeuws-Vlaan deren gaat eerst naar de stort- Is in de Koegorspolder in de taeente Terneuzen. Daar wordt |it inhoud van de vuilniswagens p een betonnen plaat gestort en fcecontroleerd. „Soms vindt men nog wel zaken die er niet in Jikuishoren, zoals wij ooit eens |tm schooltas met volledige in- 1 aantroffen. Je vraagt je af die er in terecht is gekomen. Ladingen die niet aan de kwali teitsnormen voldoen, worden af- ':eurd en als gewoon afval ge- rt, „Dat kan beter op de Koe- s gebeuren dan dat wij het IwrinNieuwdorp moeten afkeu- IMenlaten storten," zegt woord voerder L. Bruyer van OLAZ, die ■overigens vol lof is over de kwali- Van onze verslaggever Hulst - De politie heeft veertien Zeeuws-Vlaamse jongelui -in de leeftijd van 15 tot 23 jaar - aangehouden. Zij wor den ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een om vangrijke serie diefstallen van (brom)fietsen en inbraken in rijwielzaken. Dit alles in de omgeving van Hulst. Van onze verslaggever Vlissingen - De wegbeheer- ders in Zeeland zitten niet te springen om een onafhanke lijke inspectie die de onder- houdstoestand van de wegen vooraf in kaart brengt. Dat is de verwachting van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). Het RO VZ is er overigens wel van over tuigd dat de instelling van zo'n inspectie een goede zaak zou zijn. Henk Rhebergen van het ROVZ legt uit dat de kwestie gevoelig ligt bij de wegbeherende instan ties. „Overheden zijn het niet ge wend op de vingers te worden ge tikt. Bovendien zijn door veran dering in de Wegenverkeerswet de wegbeheerders tegenwoordig Tevens wordt de groep ver dacht van inbraak in een rij wielzaak in de omgeving van het Belgische St. Niklaas en een poging tot inbraak in een juwelierszaak in die plaats. De verdachten zijn afkomstig uit Hulst, St. Jansteen, Axel, Koe wacht en Sluiskil. De zaak kwam aan het rollen toen twee mensen, respectieve lijk uit St. Niklaas en Temse, op 27 maart van dit jaar aan gifte deden van diefstal van hun bromfietsen. Deze stonden geparkeerd bij de Gentsepoort in Hulst. De poli tie in Hulst stelde samen met de marechaussee een onder zoek in. Nog de zelfde avond werd een verdachte gearresteerd. Er volgde een 'sneeuwbaleffect': tot tien dagen geleden werden dertien mannelijke en één vrouwelijke verdachte aange houden. Ze bekenden de dief stal van zeven bromfietsen en een mountainbike. Tevens biechtten ze drie inbraken in rijwielzaken in de omgeving van Hulst op. Ook de delicten in de omgeving van St. Niklaas hebben ze toe gegeven. De gestolen bromfietsen wer den gebruikt voor onderdelen. Die hielden ze voor zichzelf, of verkochten ze door. De on bruikbare onderdelen, zoals de frames, werden in het water gegooid. In oktober vorig jaar werd een begin gemaakt met de inbraken en diefstallen. Vier gestolen bromfietsen zijn inmiddels bij de rechtmatige eigenaars terug bezorgd. Van onze verslaggever Heinkenszand - Het gemeentebestuur van Borsele gaat be zwaar aantekenen tegen de te verlenen gedoogbeschikking waarin wordt toegestaan dat tijdelijk hoog radio-actief afval uit Petten en Delft in niet-geschikte bunkers wordt opgeslagen. Dit in afwachting van het gereedkomen van de bouw van een geschikt onderkomen op het terrein van de Covra (Centrale op slag van radio-actief afval). De beschikking zal ook worden aangevochten door de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), die hier voor hand-in-hand gaat met Greenpeace. Het betrokken afval wordt ver voerd in speciale containers, die worden geplaatst in de bestaande opslagplaats voor laag- en mid del-radioactief afval van de Covra in Borssele. Volgens des kundigen is deze wijze van opslag absoluut ongevaarlijk voor de omgeving en bieden de contai ners voldoende veiligheid. „Met het ter visie leggen van de ontwerp-gedoogbeschikking, on der meer op ons gemeentehuis, is de trein in beweging gezet," zegt loco-burgemeester mevrouw C. Elenbaas. „En wij zijn bezorgd. Wij zien liever dat het materiaal op zijn huidige plaats blijft en pas wordt overgebracht als de daarvoor geschikte opslagplaats is gebouwd." Op welke onderdelen van het plan om het hoog radio-actief af val voortijdig op te slaan in Zee land de pijlen van milieu-activis ten zich richten is nog onbekend. „Wij gaan samen met Greenpeace de ontwerp-beschikking en de daaraan gekoppelde MER bestu deren. Zeker zal onze aandacht daarbij uitgaan naar het trans port van het afval - wat altijd risico's met zich meebrengt - en de locatie van de definitieve op slagplaats." De opslag van hoog radio-actief afval werd in Nederland actueel, nadat Frankrijk besloot resten radio-actief afval - afkomstig van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard - na opwerking in La Hague terug te sturen naar het land van herkomst, In dit ge val Nederland. Voor opslag hiervan moet een speciale bunker gebouwd wor den, die in 2002 gereed moet zijn. Vooruitlopend hierop wil men de kleine hoeveelheden hoog radio actief afval van Petten en Delft voorlopig opslaan in de bestaan de gebouwen van de Covra. Waar men zich in Borsele, zowel bij be woners als bij het gemeentebe stuur, aan stoort is het feit dat vanuit de Rijksoverheid weinig voorlichting over het hoe en wat van die tijdelijke opslag richting burgers is verstrekt. „Dat schept wantrouwen," zegt een woord voerder van de Dorpsraad Bors sele. Gisteren had zich nog niemand op het gemeentehuis in Hein kenszand gemeld om de ontwerp- beschiking in te zien. „Het zal ook niet stormlopen," had Elen baas 's morgens al voorspeld. Nieuwvliet - Een trap is geen glijbaan. Een 23-ja- rige inwoner van Ooster hout ondervond dat het afgelopen weekend aan den lijve. De man had zondagavond feest gevierd op het strand bij Nieuwvliet. Daar waren de nodige alcoholica aan te pas gekomen. Rond kwart voor één besloot het clubje de camping maar weer eens op te gaan zoeken. Het idee werd geboren om de zeedijk te gebruiken als glijbaan. De Oosterhouter voelde daar ook wel wat voor, maar hij koos voor de trap in plaats van het zand. Hij rolde naar beneden, raakte onderaan de treden nog een hekje en bleef roerloos liggen. Op advies van een arts is de man per ambulance naar een zieken huis gebracht. De verwon dingen bleken mee te vallen. In de loop van maandag mocht hij weer naar zijn vakantiestek. duidelijker aansprakelijk als er iets misgaat. Ze zitten er daarom niet op te wachten om van tevo ren al op de vingers te worden ge tikt. Met een weginspectie die vooraf de toestand van de weg zwart op wit vastlegt, kun je je moeilijker verschuilen achter de smoes dat je niet wist dat er met de weg iets mis was. De bewijs last bij aansprakelijkheidstelling ligt gemakkelijker." Een andere reden is volgens Rhe bergen dat wegbeheerders niet graag te horen krijgen dat een ander het beter weet. „Het zal dus niet één, twee, drie komen tot invoering van een weginspectie volgens het onafhankelijk model. Maar we geven het niet op. Wel licht zijn er andere mogelijkhe den. In het kader van het plan om teit van het Zeeuws-Vlaamse gft- afval. Een lading afkeuren komt volgens Bruyer nog maar spora disch voor. „Onlangs hebben wij een signaal richting gemeente Amemuiden moeten geven. Maar voor het overige is de aangeboden kwaliteit goed te noemen," zegt hij. Dat geldt ook voor wat op de Koegors wordt aangeboden. „Soms zijn er weieens problemen en die zijn terug te voeren tot de containers die bij hoogbouw staan geplaatst. Maar verdere klachten horen wij niet," zegt een woordvoerster van de gemeente Terneuzen, die de stortplaats Koegorspolder beheert. Was het aanbod van gft-afval in 1995 boven verwachting, dit jaar is het wat minder. Bruyer wijt dit aan de zeer strenge winter en de -regenachtige weersomstandighe den. „Als het regent, werkt men weinig in de tuin en dat merk je direct." De compost die OLAZ in Nieuw dorp maakt gaat niet meer gratis de deur uit. „Het is een produkt met waarde geworden. Boeren en fruittelers merken dat de com post goed voor hun grond is. Bin nenkort begint het maisseizoen en onze vaste afnemer zegt dat dat een periode is waarin veel compost kan worden afgezet". Vorig jaar kwam compost van gft-afval even in diskrediet. Een akkerbouwer in Midden- Zeeuws-Vlaanderen had - bui ten de provincie weliswaar - tachtig ton compost gekocht en over zijn land laten strooien. De zaak bleek ernstig verontreinigd met piepschuim en andere onge rechtigdheden. „Door onze stren ge controles is dit met de Zeeuw se compost onmogelijk," zegt Bruyer. Het overslagstation in Sluiskil, waar het gft-afval wordt gecontroleerd voordat het naar de composteer-inrichting gaat. de verkeersveiligheid in Oost- Zeeuws-Vlaanderen te verbete ren bijvoorbeeld, zijn vorig jaar door rijk en provincie water schapswegen geïnspecteerd. Mis schien valt er op deze manier iets te bereiken." Onderzoekers van de universiteiten van Leiden en Rotterdam stellen voor in Zee land een experiment te houden met een onafhankelijke wegin spectie. Een dergelijke instantie kan een belangrijke bijdrage le veren aan een verbeterde ver keersveiligheid. Taken zouden onder meer de beoordeling van de huidige toestand van het wegen net zijn en de advisering van wegbeheerders. Ook de Raad voor de Verkeersveiligheid is voorstander van een proef met een weginspectie. foto camile schelstraete

de Stem | 1996 | | pagina 13