Werkdruk Jeugdzorg neemt toe 'Folkloristische dag heeft unieke sfeer' tjieuwe bestemming kantongerecht Oostburg laat op zich wachten Duitse vrouw schenkt Temeuzen Delftsblauw lord met gouden vlag Programma van 25e folkloristische dag DUIVEN sport POLITIE rapport Barok en klassiek met jazz dressing 0 DAEWOO (aatschappelijk werkers krijgen steeds vaker te maken met ernstige problemen Eksakt Trust Canon, HP, Star printers Caravans Waterspod MS MIJNTJE [gSTEM ZEELAND C3 Vermoorde vrouw was Luxemburgse 'Knokploeg' staat borg voor vlekkeloze organisatie in IJzendijke Diefstal Vechtpartij Achterlichten weg Kat en hond vergiftigd Diefstal aanhanger WEEKENDDIENSTEN i Kinderen campings lopen voor zeehondencreche *R GRATIS DSLOON OP TERHOUD TIS OLIE IDDELEN beschikt. Snel naar de Daewoo- ud, en proefrit en het bijzonder petto heeft. Bel daarom voor het dichtstbijzijnde Daewoo-dealer: 90 (44 cpm). -.NT TOE AAN 'N DAEWOO oo vanaf f. 25.995.- ind. BTW, excl. af Ol, •Hl dealer computers alle hard/software en computer supplies- Onderhoud, uitbreiding en reparatie. Grootste sor tering CD-ROM titels in heel Zeeland. Axelsestraai 106, Temeuzen. Tel. 01150-97200 Een KLEINTJE nu nog TREFZEKERDER dan voor heen. Duitsl.EIFEL op camp. aan bergriviertje Ahr. Ideaal wandelgeo. 0314-651673. Luxe CARAVAN direkt a»1 zee FRANKRIJK St.TroP02' v.a. 17-08 96. 076-54836J' (ma-vr. 18.00-22.OOijL-^- Makreelvissen Buitenhaven Stellendam Dag. afvaart- Tel. 0187-493359- VRIJDAG 19 JULI 1996 onze verslaggever „(burg - Het vinden van een nieu- bestemming voor het voormalige ^gerechtsgebouw in Oostburg '„og een behoorlijke tijd in beslag ,#n. In dit gebouw komt vermoe- Ijjceen vestiging van de Hema. illeek er even op dat de onderhandelin gen tussen de gemeente en de Hema prak tisch waren afgerond maar een woord voerder van de gemeente vertelde deze week dat de besprekingen langer zullen duren. Het gaat dan met name om het verleggen van een weg om het filiaal te bevoorraden. Dat is een wens van de win kel-directie. „Maar daar zijn we nog niet uit. Het eventueel verleggen van de weg moet immers sporen met de herinrichting van het centrum. En dat is niet zo eenvou dig. In ieder geval zijn de onderhandelin gen nog steeds bezig." Het gemeentebe stuur zoekt naar een goede bestemming voor het gebouw om het markante pand voor sloop te behoeden. Het gemeentebe stuur maakte eerder al duidelijk geen en kel gebouw overeind te laten staan door leegstand. Vandaar de onderhandelingen met de Hema. De Bond Heemschut en het Cuypersgenootschap spraken eerder al uit dat het voormalige kantongerecht niet gesloopt mag worden. Het gaat om een gebouw in 1953 ontworpen door de toen malige rijksbouwmeester G. Friedhoff. Het gebouw is nog te jong om tot rijksmo nument te worden verheven maar ver dient volgens beide instanties zeker een plek op de gemeentelijke monumenten lijst. Bekende bouwwerken van Friedhoff zijn het markante stadhuis van Enschede, het belastingkantoor aan de Amsterdam se Wibautstraat, de watertoren van Zandvoort en het voormalige ministerie van Onderwijs aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag. linonze verslaggever jnieuzen - Een 'buitensporig hoog' aantal cliënten heeft urig jaar een beroep gedaan op de jeugdhulpverlening an de Stichting Jeugdzorg Zeeland (SJZ). De maat- jhappelijk werkers worden steeds vaker geconfronteerd iet ernstige problemen bij jongeren. Jjimeldt de SJZ in het jaarver- jjg 1995. De personeelsomvang jooit echter niet mee met de toe diende vraag naar hulp. Het island is met een formatieplaats (gebreid, maar ook dat is «hands niet genoeg. De am- Wte jeugdhulpverlening heeft js te maken met wacht lijsten. |t jeugdhulpverlening werd vo lwaar geconfronteerd met 294 Ijlpaanvragen. De meeste vra- L (46) hadden betrekking op lit'oedingsproblemen. Verder l;jj er veel vragen gesteld over jiithuisplaatsing' (37), relatie legere/ouders (29) en wegloop- Jsoblemen (22). |)i ambulante jeugdhulpverle- liiigis binnen de SJZ de afdeling lat de grootste werkdruk. De g naar hulp is zeer divers en |;;imt vaak een complex van re problemen. De stich- ling bezint zich momenteel op de vraag hoe het hulpaanbod gepro fileerd moet worden om aan die vraag tegemoet te komen. Die profilering is tevens noodzakelijk om een zeer intensieve thuisbege- leiding te kunnen realiseren. Naast de thuisbegeleiding is er de zorg voor jongeren (tussen 16 en 23 jaar) die - om wat voor reden dan ook- niet meer bij hun ouders terecht kunnen en zelf standig wonen. Daarvoor is een aantal panden beschikbaar. De vraag was vorig jaar of het pro ject gehandhaafd kon blijven: de inkomenspositie van jongeren verslechtert. De SJZ ziet een lichtpunt in het feit dat de socia le diensten meer op gemeentelijk niveau beslissingen kunnen ne men. „Uit de contacten met de sociale diensten is gebleken dat zij bereid zijn mee te denken en te zoeken naar oplossingen voor fi nanciële hulp," zo meldt het jaar verslag. 'Dit Delftsblauwe bord werd vroeger in opdracht van de jachtha- mvereniging in Temeuzen gemaakt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ten onze verslaggever fcneuzen - Begin dit jaar bood mevrouw H. Hovel-Andersen Jit Niederkassel (D) het gemeentebestuur van Temeuzen een «in Delftsblauw bord aan. Op het bord staan de woorden Pa- mm d'or. Daaronder het vroegere gemeentewapen van Ter- Henzenen het jaartal 1955. presentje van de Duitse me- ®)uw, die een tweede woning in ™ek heeft, wordt waarschijn- b]k in dank aanvaard. In een be reidend schrijven zegt zij dat "el bordje van wijlen haar echt enoot was. Jot woensdag kon men op het Pieentehuis het bordje niet Plaatsen. De aardewerkfabriek schoonhoven, waar het bordje s2ardigd is' kon Seen uit" "ol geven. Gelukkig bezit ïuzen in de persoon van selijk historicus Piet Baert n levende encyclopedie. „Vol- mij heeft het te maken met watersportvereniging, vraag maar eens aan een van de jotterd ®t,?ndaert' van kotel Jterre Standaert wist het hoe en 'an het bordje. „Die werden opdracht van de jachthaven- eremging gemaakt. En niet al- m 1955. De bordjes waren «„nering aan onze stad mgenaars van motorjachten leededen aan een. bepaalde grote tocht, waarbij ook Temeu zen werd aan gedaan," zegt Standaert. Pavilion d'or betekent gouden vlag. Dat de tekst in het Frans is gesteld vloeit waarschijnlijk voort uit het feit dat jachtenbe- zitters, die zo'n veertig jaar gele den een ligplaats hadden achter de brug van Ribbens, voorname lijk gefortuneerde Gentenaars waren. En hun voertaal was Frans. Bergen op Zoom - De zondag nacht jongstleden in Bergen op Zoom vermoorde vrouw is af komstig uit Luxemburg. Het blijkt te gaan om de 26-jarige Sylvie Kremer uit de plaats Diek- irch. De woensdag opgespoorde ouders hebben gisteren in Bergen op Zoom het stoffelijk overschot geïdentificeerd. Rambouillet naSflren 7-In de Concourscombi- bo ni?.'efTi'et vIoSen vanuit Ram- heid 1307 In duiven> ho°gste snel- laot, 3e-'» ™-m: 2 en 9' F' Del" n P,"®6 1 5-J- Lecluijze, 4en 10. C. «■S,e8nrNn4v6eC- deGraaf' 7' S5I^?ïlst/St-Jansteen, 237 Rondt H7',75mpm: J' 3 en 10' P' SÏ?! Kuist, 2. Freddy Thijs, Jan teen, 4 en 6. J. Dhanis, St-Tani van Daalen en zoon, B/lWeeV- F- Calon' Hulst» 8- tt/Van RbS81k' j Comb- Danckae- Riel, beiden St.-Jansteen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De 'knokploeg' van de de folkloristische dag in IJzendijke. Door Willy van Leeuwen IJzendijke - De folkloris tische dag in IJzendijke: een evenement dat niet gereali seerd zou kunnen worden zonder de medewerking van veel vrijwilligers. Neem Leo Mangnus, één van de vele vrijwilligers, die zich al acht tien jaar samen met zijn an dere kornuiten van de 'knok ploeg' uit de naad loopt om de folkloristische dag vlek keloos te laten verlopen. Dit jaar een dag met een extra feestelijk tintje: het is de 25e aflevering. Leo Mangnus is toevallig in de 'knokploeg' terechtgekomen. „Peter van Rijen is al ruim twintig jaar actief en doordat we toentertijd veel met elkaar optrokken ben ik bij de groep gekomen. Samen met Piet Loh- man en Carlo de Smit ben ik aan de slag gegaan," zegt Leo, vlak voor de laatste vergade ring. „Wij hebben het meeste werk op de vrijdagavond, za terdagmorgen en zaterdaga vond. We moeten dit jaar onder andere 81 kramen opbouwen en zorgen dat de rest ook allemaal gereed staat. Zaterdag moeten we overdag alles in de gaten houden en waar nodig assisten tie verlenen. Op vrijdag legt Alex Claeys samen met zijn col lega's van gemeentewerken de baan voor de ringrijders aan." De 'knokploeg' komt twee maanden voor 'De Dag' bij el kaar. Pas enkele dagen voor de dag worden dan nog de puntjes op de i gezet. Vanavond begint de ploeg om zes uur om pas na middernacht de laatste hande lingen te verrichten. Zaterdag morgen is de ploeg om zes uur alweer paraat. Zaterdagavond gaat de knokploeg na de festivi teiten samen met de mannen van gemeentewerken aan de slag om op te ruimen, Deze klus is meestal omstreeks tien uur zaterdagavond klaar. Vrijwillig „Wij werken allemaal op vrij willige basis. Het gaat echter om de sfeer want die is uniek tijdens de folkloristische dag," weet Leo. „Het is een mooi eve nement. Zelf vind ik bijvoor beeld de oude ambachten erg leuk. Het programma is al ja renlang hetzelfde, maar als je ziet hoeveel publiek er nog tel kens op af komt dan moet ik eerlijk zeggen dat er ook voor mij niets hoeft te veranderen." De 'knokploeg' houdt ook een oogje in het zeil. Er zijn geen speciale eisen aan een lid van deze ploeg gesteld. „De sfeer moet goed zijn en blijven. Al is het natuurlijk wel handig dat je weet hoe je een hamer moet vasthouden. Als zaterdagavond weer alles goed verlopen is dan kan ik tevreden zijn. Ik vind het nog steeds ontzettend leuk om te doen en ben van plan nog even door te gaan in de knok ploeg." Die ploeg bestaat naast Leo Mangnus uit Peter van Rijen, Ronald Wieme, Martin Cammaert, Maarten Schilders, Edwin van Opdorp en Paul van Leiden. Streekmuseumvoorzitter Pol van de Vijver steekt zijn waar dering voor deze mannen niet Van onze correspondent IJzendijke - Op en rond het marktplein van IJzendijke vindt morgen de 25e folkloristische dag plaats. Grote pu bliekstrekkers zijn het ringrijden te paard, rijden met versierde sjezen en de jaarmarkt. Traditiegetrouw begint het evenement om 9.00 uur met de optocht met brassband Ge duld Overwint, showband Jeugdbelang en de ringrijders. Voor de officiële opening ont hult burgemeester J. Kruize een nieuw uithangbord voor het museum. Dit bord is ge maakt door siersmid Erwin Groosman. Liesbeth Durivou schilderde hierop het portret van Prins Maurits tijdens de slag bij Nieuwpoort, die za terdag 396 jaar geleden werd geleverd. Mevrouw Kools uit Zuidzande zal dan het Cad- zandse meisje, een Zeeuwse babbelaarslikeur presenteren. Om 10.00 uur verricht Kruize de opening, waarna het start sein klinkt voor de duiven- loopvlucht en het ringrijden. De Zeeuwse Ringrijders Vere niging, die al 25 jaar zijn me dewerking aan de folkloris tische dag verleent, krijgt dan uit handen van Streekmu seum-voorzitter Pol van de Vijver een hoefijzer met in scriptie. De kunstenaars en de oude ambachten zijn midden op het marktplein actief. On der de oude ambachten bijen- korfviechters, edelsteenbe werkers, midwinterhoornbou wer en tingieter. In het Streekmuseum is de he le dag de tentoonstelling Kle derdracht uit het land van Cadzand te bezichtigen. Ver der is er de jaarmarkt, in sa menwerking met de onderne mersvereniging IJzendijke. Muziekliefhebbers komen trouwens tijdens de folkloris tische dag ook aan hun trek ken. Om 11.30 uur begint een concert in de r.-k. kerk en om 13.30 uur in de Nederlands Hervormde Kerk. Voor het krulbollen kan men vanaf 13.00 uur terecht nabij de mo len, later op de middag begint dan het handboogschieten zonder vizier. Wie dan nog tijd over heeft kan terecht bij siersmederij Groosman in de Waterpoortstraat, waar ook een naast de smederij gelegen voormalige brouwerij te be zichtigen is. Op de muziek- kiosk wordt de gehele dag door een modeshow gehou den. De folkloristische dag wordt om 20.00 uur afgesloten met een concert door de Konink lijke Muziekvereniging Vero nica uit Zuidzande. onder stoelen of banken. „Het verlengstuk van de organisatie. Zonder hen zou het einde van de folkloristische dag nabij zijn. Niets is hen te veel. Daar om kun je zo'n evenement ook met plezier organiseren." Van de Vijver, die zaterdag weer als speaker zal optreden,, is vanaf het begin bij de organi satie van de folkloristische' dag betrokken geweest. „Voor mij maakt het niet veel uit voor de hoeveelste keer de dag wordt gehouden. Zo'n jubileum zegt me niet veel. We doen het nog steeds met hetzelfde enthou siasme en dat we de medewer king van iedereen in en rond IJ zendijke krijgen is hartverwar mend." Respect Het Streekmuseum kwam na de gemeentelijke herindeling in 1970 tot stand. „We hebben een museum in IJzendijke gekregen omdat het oude gemeentehuis een vochtvrije kluis had waarin veel schilderijen werden be waard. Vooral voor de toenma lige wethouder Jan Vergouwe heb ik daarom veel respect. De expositie 'West-Zeeuws-Vlaan- deren presenteert' werd gehou den en op initiatief van Jaap Keijmel werd toen besloten om het boeren- en dorpsleven van vroeger aan het publiek te to nen. We begonnen met trek paarden, muziek en kleder drachten. Vooral de trekpaar den bleken toen en nu nog steeds goed in de smaak te val len." Mede dankzij de mede werking van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging is de folkloristische dag uitgegroeid tot een groot evenement. „Er kwam steeds meer interesse om deel te nemen aan de oude amj bachten en kunst. We presente ren tijdens deze dag ons mu seum en daar gaat het om. De kracht van de folkloristische dag ligt in de band die zowel de eigen bevolking als de toeristen met vroeger hebben." Pol van de Vijver is het ook na 25 jaar nog niet beu. „Ik beleef er nu nog net zoveel plezier aan dan bij de eerste keer. We zijn vrienden onder elkaar," besluit de voorzitter van het Streek-' Voorwaarts Zaamslagveer, 148 duiven, 1442mpm: 1. D. Nice, 2. F. Scheele,3 en 8. H. de Feijter, 4 en 7. A. van de Velde, 5. Jac. van Cad zand, 9. A. Schieman, 10. M. Schee- Ie. De Vrede Sas van Gent, 109 duiven, 1401,03mpm: 1, 7 en 10. A. de Ca- luwé, 2. Th. van Zeele, 3. B. van de Berghe, 4 en 6. W. Winne, 5. F. de Mul, 8 en 9. Comb. Elegeert. Hoop Biervliet, 116 duiven, 1396,42mpm: 1 en 3. J. Lecluijze, 2. C. de Regt en zoon, 4 en7. C. de Graaf, 5. H. Neve, 6 en 10. A. Neve, 8. A. en E. de Boevere, 9. B. Neve. Verwachting Axel, 117 duiven, 1426,34mpm: 1, 4 en 7. C. de Poor ter, 2 en 8. P. de Bakker, 3. R. Her man, 5, 6 en 9. J. en J. P. Nolet, 10. J. Verschuren. Herleving Kloosterzande, 31 oude duiven, 1400,22mpm: 1, 2 en 5. H. van Dijk, 3. Comb. Reijns/De Kort, 4. Comb. Verschuren/Andriessen. De Postduif Heikant, 115 oude dui ven, 1433,62mpm: 1. Th. de Block, 2 en 6. CL Thui, 3, 4 en 8. W. Kuy- pers, 5 en 7. J. de Kind, 9. Ed. Ver- schueren, 10. Jac. Elegeert. De Postduif Lamswaarde/De Reis duif Graauw, 63 oude duiven, 1443,50mpm: 1. W. Volleman, 2 en 3. G. Vioen, 4 en 10. Gebrs. De Kos ter, 5 en 6. E. van Damme, 7 en 8. Jac. van Grol, 9. P. de Koster. Nieuw Leven Koewacht, 47 oude duiven, 1349,17mpm: 1. R. van Damme, 2 en 5. A. de Booy, 3 en 10. J. Rombout, 4, 7 en 8. G. Schalkens, 6. P, Rotthier, 9. R. van de Bilt. De Snelle Duif Clinge, 64 oude dui ven, 1434,09mpm: 1, 5 en 10. J. van Goethem, 2 en 3. A. Thijs en zoon, 4, 6 en 7. L. van Kerkhoven, 8 en 9. R. Bracke. Eendracht Maakt Macht Temeu zen, 128 duiven, 1412,87mpm: 1, 2, 3, 4 en 7. Gebrs. Scheele, 5. G. Neels en zoon, 6 en 9. H. Zegers, 8. W. van Hoeve en zoon, 10. D. Deur waarder. Sluiskilse Reisduif, 59 oude duiven, 1406,70mpm: 1. J. Dane, 2. A. Bouchaut en zoon, 3, 5 en 10. C. van Biezen, 4, 6, 7 en 9. J. Harms, 8. R. Dhaene. De Eendracht Temeuzen, 101 oude duiven, 1437,61mpm: 1, 4 en 9. Ko. Buijze en zoon, 2. Comb. Koch/Rie- mens, 3 en 6. D. de Smet, 5. A. de Meijer, 7. Joh. Zeegers, 8. J. van de Berg, 10. C. Dees, 38 jonge duiven, 1379,35mpm: 1. M. van Alphen, 2, 3, 4 en 5. Comb. Lijzer/Dixhoorn. Met Moed Vooruit Boschkapelle, 130 oude duiven, 1428,49mpm: 1, 2, 4 en 5. A. Wauters, 3. C. de Cock, 6. A. Nicolaas, 7 en 9. R. de Koek, 8. D. Dobbelaar, 10. M. Risseeuw. Volharding Westdorpe, 54 duiven, 1437,98mpm: 1, 2, 4, 5 en 10. J. de Visser, 3 en 6. Edw. de Smet, 7. R. van Kwikkelberghe, 8. P. Baecke, 9. Arn. van Paemel. De Reisduif Philippine, 156 duiven, 1433,14mpm: 1, 4 en 6. J. de Mul en zoon, 2. P. Pladdet, 3 en 8. A. Gom- mers, 5 en 7. Comb. Ramme- loo/Wiskerke, 9. Comb. Wolfert, 10. A. van de Bossche. Eede - Een inwoner van Dam me (B) meldde zich bij de poli tie om aangifte te doen van diefstal. Van zijn hooimachine, die gebruikt werd op een gras land aan dé Nieuweweg in Ee de werden de aftakas en de vorken om het hooi te draaien gestolen. De schade bedraagt zo'n 1300 gulden. Sluis - Een 21-jarige man uit Berkel Rodenrijs deed aangifte van mishandeling. De man was met een paar vrienden uit ge weest in Sluis. Toen ze op de bus wildé stappen om naar de vakantiewoning in Retranche- ment terug te keren werden ze aangevallen door een stel jon geren. Tijdens de vechtpartij is de man uit Berkel Rodenrijs vermoedelijk met een mes in zijn kin gestoken. Temeuzen - Van een bedrijfs auto, die geparkeerd stond lin de Corellistraat in Temeuzen, werden de achterlicht-units: gestolen. De schade bedraagt vijfhonderd gulden. Terneuzen/Sluiskil - Een in woonster van de Driniteits- straat in Temeuzen trof haar kat deze week bijna levenloos aan. Ze heeft aangifte gedaan van vergiftiging. Een inwoner van Sluiskil liet zijn hond u'it op een grasveld aan de Mid denstraat. Het dier at iets op en zakte een half uur later in el kaar. De hond is naar een die renarts gebracht voor behan deling. IJzendijke - Een inwoner van IJzendijke deed aangifte van diefstal van een aanhangwa gen, die geparkeerd stond op zijn erf. De schade bedraagt drieduizend gulden. HUISARTSEN Aardenburg, Oostburg en Zuid zande - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter W. Jongsma, Oudekerkstr. 2, Aardenburg, tel. 0117-491466. Axel en Zaamslag - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter W. Fraanje, Voorburchtstr. 2, Zaam slag, tel. 0115-431244. Spreekuur spoedgevallen zonder afspraak: zat. 10.00-10.30 en 16.00-16.30 u. zon. 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en IJzendij ke - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter J. Slingerland, Noordstr. 27, Biervliet, tel. 0115-481345. Breskens en Groede - Van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 u. dokter A. Hermanides, Dorpsstr. 17, Bres kens, tel. 0117-381566. Spreekuur zat. en zond. om 11-11.30 u. en 17- 17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuidzande - Dokter M. de Meijer, Badhuisweg 42, Cadzand, tel. 0117-391366 (autotel. 06- 52746001). Driewegen e.o. - Tot maand. 8 u. dokter J. de Graaf, Korteweg 23, Driewegen, tel. 655275. Goes De Pijlers - De praktijk van dokter Buijs/Posthumus, Schut, Slager/Van de Werff wordt van vrijd. 18 u. tot zond. 19 u. waarge nomen door dokter Posthumus, v. Dusseldorpstr. 3, Goes, tel. 0113- 230318. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10-10.30 en 17-17.30 u. Goes - De praktijk van dokter Keizer, Kooiman, Oortman, Schruer, Van der Stoep en Thijs- sen wordt van vrijd. 17 u. tot zat. 19 u. waargenomen door dokter M. Oortman, J.G.C. Lenshoeklaan 10, Kloetinge, tel. 0113-231805. Van zat. 19 u. tot zond. 19 u. door dokter M. v.d. Stoep, Oostsingel 130, tel. 0113-215306. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. 10- 10.30 en 17-17.30 u. Hontenisse en Kloosterzande - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter M. v. Kalmthout, Groenen dijk 52, Kloosterzande, tel. 0114-- 681377. Spreekuur voor spoedge vallen op zat. om 11.30 u. in de praktijk Groenendijk 52. Heinkenszand, 's Heer Arendsker- ke, Nieuwdorp en Wolphaartsdijk - De praktijk van de artsen Har ten, van Driel, Aarnoutse en v.d. Vlugt wordt van vrijd. 17.30 u. tot maand. 8 waargenomen door dokter J. Harten, Clara's pad 12, Heinekenszand, tel. 0113-561234. (boodschappen tussen 9 en 10 u.) Hulst, Clinge, Koewacht en St.- Jansteen - Van vrijd. 17 u. tot maand. 8 u. dokter Lips en Dokter v. Berkel, Grote Bagijnestr. 16, Hulst, tel. 0114-313131. Spreek uur spoedgevallen za en zo 11 en 17 u. op vermeld praktijkadres. Sas van Gent en Westdorpe - Van vrijd. 18 u. tot maand. 8 u. dokter L. Feyen, Stationsstr. 26, Sas van Gent, tel. 0115-452525. Visites aanvragen 9-10 u. Spreekuur uit sluitend voor spoedgevallen: zat. om 10.00 uur op Bolwerk Oranie 2. Sluiskil, Philippine en Hoek - Dokter H. Nijsten, Gladiolenlaan 22, Hoek, tel. 0115-441255. Spreekuur spoedgevallen zat. en zond. om 12 uur op Julianalaan 2. Temeuzen - Van zat. 8 uur tot zond. 8 uur dokter Nijsten en Züi- derbaan, Anna Bijnsstr. 25, ttel. 0115-612324. Van zond. 8 uur tot maand. 8 uur dokter M. Maen- hout, v, Kinsbergenlaan 2, tel. 0115-613256. Spreekuur spoedge vallen zat. en zond. 11.30 en 17 Nieuwvliet - Nederlands Her vormde kerk. Zomeravondcon cert aan Zee. Door het Klari netkwartet Clarté Noire: Maarten Stalpers, Michel Her- ctors, Hans Niese (besklarinet ten), Hans Hest (basklarinet) en Arno Hagenaars (banjo). Werken van Ditter von Dit- tersdorf, Stalpers, Bonte, Tem- pleton, Campbell/Niese, Reser, Vivaldi, Gershwin/Marshall, Schilders en Handel/Kenny. Gehoord op woensdag 17 juli. Door Jeanette Vergouwen Met een repertoire van licht klassieke werken en vertolkin gen van jazz-standards wordt meestal gescoord. De vier klari nettisten van Zwarte Helderheid vertolkten twee barokcomposi- ties, een klassiek werk en een aantal twintig eeuwse stukken. De driedelige Partita van Karl Ditter etaleerde de gedegen technische vaardigheden van de vier musici en jammer genoeg ook de vrije harde akoestiek. De loopjes kwamen goed uit de verf en het werk werd met veel dyna miek gebracht. De Clownery van Harry Stalpers bestaat uit een aantal snel wisselende bewegin gen die verschillende gemoeds toestanden weergeven (melan cholie, verdriet, uitbundige vreugde). De jazz dressing, die eigenlijk bij alle ingrediënten van het programma werd geser veerd, was overduidelijk. Het werk bevat mooie samenklanken en de mogelijkheden van de kla rinet worden ten volle benut. De sfeermuziekjes van Bonte en het arrangement van Niese klon ken als filmmuziek. Heel wat meer spanning bevatte Alec Templetons Bach goes to town met een goed uitgewerkt fuga- tisch deel waar de klarinettisten hun handen (letterlijk) aan vol hadden. Verrassend was de pro grammawijziging voor de pauze. Crackerjack van Harry Reser werd door het viertal met ban- joïst Arno Hagenaars in creatie gebracht. De banjopartij werd virtuoos gespeeld. Het werk met een ondersteundende rol van de klarinetten kwam humoristisch en ook virtuoos over. Het gedeelte na de pauze was minder boeiend, ook vanwege de geringere afwisseling. Het con certo grosso van Vivaldi is een echt werk voor strijkers en leent zich, mijns inziens, nauwelijks voor blazers. Het gemis aan doorgetrokken klanken en lig gende basnoten is hinderlijk en ook de broodnodige rust wordt geweld aangedaan. Het arrange ment van Kenny van Handels Arrival of the Queen of Sheba mist spitsheid en diepgang. De jazzliefhebbers genoten van de arrangementen van songs van Gerswhin die swingend vertolkt werden. Het bekende Summer time uit Porgy Bess klonk sen timenteel en Marshall heeft er wel erg veel (onnodige) versie ringen bijgemaakt. Clarté Noire beschikt over veel kundigheid en speelt het pro gramma heerlijk weg. Echte af wisseling (ook gebruik van es- en A-klarinet en vertolkingen van werken uit de romantiek) zouden het optreden boeiender en muzikaal verantwoorder heb ben gemaakt. Van onze verslaggever Nieuwvliet/Breskens - Kinde ren van de campings Zonne- weelde in Nieuwvliet en Na poleon Hoeve in Breskens lo pen vanavond en morgena vond een sponsorloop voor de zeehondencreche in Pieterbu- ren. Lenie 't Hart van de zeehondenc reche is vanavond aanwezig op camping Zonneweelde. De kinde ren kunnen vragen aan haar stel len en tevens lost zij het start schot. Ook loopt ze zelf het eerste rondje mee. Na afloop van de sponsorloop ge ven de kinderen van zowel cam ping Napoleon Hoeve als van Zonneweelde eenmega-cheque aan Lenie 't Hart waarop het door hun ingezamelde bedrag staat vermeld. Omdat de spon sorloop morgenavond op Napo leon Hoeve wordt gehouden de poneren de kinderen van de res pectievelijke campings begin vol gende week het werkelijk ingeza melde bedrag op de bank. De activiteit start vandaag om 19.00 uur. Om 19.30 uur wordt het startschot gegeven en rond de klok van 20.30 uur wordt de che que overhandigd aan Lenie 't Hart op het terras van camping Zonneweelde aan de Baanstpol- dersedijk in Nieuwvliet. De sponsorloop wordt tevens ge houden in het kader van het recreatieprogramma.

de Stem | 1996 | | pagina 17