Prijs huizen stijgt minder Iriscopie bij Japanse flappentap Vobis aast op winkels Escom Nederland Gelderland en Brabant in trek; Zeeland, Drente en Friesland niet 4Campagne Philip Morris misleidend' Beleggers schrikken weer van goed nieuws Eurovignet voortaan met 'plastic' betalen 'Minder snipperdagen voor behoud van vut de stem- pëStem Machinefabriek Stramproy alsnog verder met 47 man KLEINTJES: grote zaken doe je me Doperwten Te Koop v.d. Walle ECONOMIE Maritiem instituut krijgt 100 miljoen ECONOMIE kort Supermarktketen veroordeeld Economie VS groeit stevig door Werkloosheid gedaald Damrak tuimelt oml Recordomzet op turt rrmiri Wegens verhuizii Dictus Agro 9 kg j PA Dakbedekking Kleuren T.V.'s /100-- damave 11111 WOENSDAG 17 JULI 1996 ^6 Amsterdam (anp) - Compu terketen Vobis heeft belang stelling voor een aantal Ne derlandse winkels van Escom, dat in grote problemen ver keert. De Nederlandse doch ter van de Duitse Vobis wil de landelijke dekking vergroten. „Daar passen een aantal win kels van Escom goed in. Venlo, Assen, Alphen aan den Rijn, Roozendaal, Emmen," somt directeur H. Gijsen van Vobis Nederland op. Vobis Nederland heeft al een tiental brieven van Escom-per- soneelsleden binnen gekregen die willen weten, of de concur rent nog werk voor hen heeft. Gijsen voert al gesprekken met hen. „We hebben nooit onder el- kaars duiven willen schieten," haast hij zich te zeggen. „Wij ne men dan ook niet het initiatief, maar zijn uiteraard wel geïnte resseerd." Ook signaleert Vobis een toestroom van klanten die eerder bij Escom winkelden. Het gaat vooral om vragen over re paratie en service. Verkoop van de winkels van Es com Nederland heeft niet de voorkeur van de bewindvoer ders. Zij besteden tot nu toe de meeste tijd aan pogingen van de leiding van Escom Nederland om de keten op eigen kracht voort te zetten. Een beslissing over de toekomst kan nog wel enkele dagen op zich laten wachten. Gijsen houdt nauw contact met de bewindvoerders. Escom AG en Escom Nederland (36 win kels) kregen begin juli uitstel van betaling. Moederbedrijf Es com AG heeft vervolgens maan dag het faillissement aange vraagd. „Dat had ik niet ver wacht," zegt de Vobis-directeur. Hij rekende op een overname. Vobis AG heeft volgens de Duit se woordvoerster Winklèr geen belangstelling voor de Duitse Escom getoond. Ook het moederbedrijf Kaufhof Metro van Vobis ziet niets in Es com. „De problemen zijn zo groot en zo ondoorzichtig," al dus verkoopdirecteur R. van Nispen van Vobis AG. „We heb ben in het verleden - vóór de surséance - ook al gesprekken gevoerd." Vobis heeft een omzet van ruim 3 miljard mark en telt 700 werk nemers. In Nederland draait het bedrijf met vier superstores, vijf franchisezaken en 22 eigen win kels. De computerspeciaalzaak zet met 170 vaste medewerkers en nog een aantal oproepkrach ten jaarlijks voor 240 miljoen (1995) om. Maar de kaart van het jaar 2000 ligt al klaar. „We willen dan in het hele land zitten. Er moeten twintig franchisezaken komen, het aantal eigen winkels houden we op 22. Verder mikken we op tien superstores. Binnenkort wordt het huidige aantal van vier al opgekrikt tot zes. Op 26 augustus openen we een store in Den Bosch en op 25 september een in Maastricht." Gijsen twijfelt eraan of het bij Escom tot een overneming door de directie komt, zoals de be windvoerders proberen. Van onze redactie economie Nieuwegein - Enorme vraag naar en een gering aanbod van koopwoningen heeft de prijzen het eerste halfjaar ex treem (met tien procent) doen stijgen. Volgens de bond van makelaars NVM blijven de prijzen ook in de rest van 1996 stijgen, maar in geringere mate. Kostte in de eerste helft van vorig jaar een huis gemiddeld nog maar 233.800 gulden, in de eerste helft van dit jaar was dat al 257.700 gulden, dus ruim tien procent meer. De stijging over heel 1996 zal uitkomen op een percentage tussen de 5 en de 6 vergeleken met 1995. De sterke stijging van de vraag wordt veroorzaakt door een toe nemend vertrouwen van de consu ment in de economie en vooral door de lage hypotheekrente. NVM-voorzitter O. Smit klaagde gisteren op een persconferentie op zijn hoofdkantoor in Nieuwegein, dat sommige hypotheekbanken de financieringsvoorwaarden zo ver soepelen dat de aspirant kopers moeten worden behoed voor on verstandige financiële beslissin gen. „Een belangrijke taak voor de makelaars", aldus Smit. Prop Het eerste halfjaar was er een te gering aanbod van koophuizen en dat heeft te maken met de lange koude winter die de bouw van huizen lang heeft stilgelegd. Die prop in het aanbod gaat er nu snel uit waardoor meer huizen in de aanbieding komen en dus de prij zen niet zoveel meer hoeven te stijgen. De grootste prijsstijging deed zich voor in de provincie Utrecht 12,5 procent), gevolgd door Zuid Holland 12 procent), Gelder land 11,5 procent) en Noord- Holland, Brabant en Flevoland (+11 procent). De prijs van koop woningen in Limburg steeg slechts met 7 procent. De NVM constateert een opmer kelijke toeneming van de belang stelling voor woonlocaties buiten de Randstad. Daarbij blijken Gel derland en Noord-Brabant meer aan attractiviteit te winnen. Friesland, Drente en Zeeland zijn in mineur. Bij een landelijk gemiddelde prijs van 257.700 gulden zit Brabant daar zes procent boven, Gelder land 4,5 procent en Limburg 1,5 procent. Utrecht zit 15 procent boven de landelijk gemiddelde prijs, terwijl Groningen daar 33 procent onder zit. De woonconsu ment stelt steeds hogere eisen stelt aan zijn woning. Voor een goede kwaliteit in een goede buurt is hij bereid veel en steeds meer te beta len. Starters Door de voortdurende prijsstij ging is voor de starter op de wo ningmarkt een eengezinswoning bijna onbereikbaar geworden. Meergezinswoningen zijn daarom juist gewild op dit ogenblik, zo constateert de NVM. Wat de huurmarkt betreft, con stateert de NVM een geringere vraag naar de duurdere huizen (met een huur van meer dan 950 gulden per maand). De leegstand van deze woningen is behoorlijk toegenomen. In de Randstad staat twee procent van de duurdere huurwoningen leeg. Dit kwam eerst alleen voor in de 'provincie', in Limburg, Zeeland, Groningen en Friesland. Beleggers zijn daar om terughoudend met huurverho gingen. Hier en daar hebben zij de huur zelfs moeten verlagen. De kantorenmarkt heeft zich in het eerste halfjaar licht hersteld. Dit kwam door een gedeeltelijk economisch herstel en door een behoorlijk afgenomen aanbod van nieuwe kantoorruimte. Organisaties en particulieren die klachten tegen Philip Morris had den ingediend bij de Reclame Co de Commissie, zijn in het gelijk gesteld. De commissie heeft dat gisteren laten weten aan de be trokken organisaties en adviseert de fabrikant zich voortaan te ont houden van deze wijze van recla me. In het oordeel staat onder meer, dat onvoldoende is aange- Den Haag (anp) - Het mari tiem onderzoeksinstituut Marin in Wageningen krijgt van het Rijk een bedrag van honderd miljoen gulden voor het moderniseren en vernieu wen van zijn testfaciliteiten. Het Maritiem Research Instituut Nederland (Marin) is een toon aangevende instelling, die onder zoek doet voor belangrijke delen van de maritieme sector, waaron der scheepswerven, reders en ma rines uit diverse landen. Ook de off-shore industrie verschaft op drachten. De kans was groot dat de levens vatbaarheid van dit 'Centre of Excellence' op korte termijn in gevaar dreigde te komen, aldus een bekendmaking van het mi nisterie van Economische Zaken. Door de rijkssteun is Marin in staat zijn centrale rol binnen de maritieme onderzoekswereld te behouden. Marin beschikt voor het doen van onderzoek onder andere over testfaciliteiten op het gebied van de hydrodynamica. De honderd miljoen voor Marin komt uit het Fonds Economische Structuurversterking. De Nederlandse Vereniging van Makelaars denkt dat het binnenkort afgelopen is met de extreme prijsstijgingen van koopwoningen. FOTO ANP Amsterdam (anp) - De reclamecampagne over passief roken van Philip Morris was misleidend. De sigarettenfabrikant heeft de gevaren van passief roken verdoezeld, eenzijdig uit weten schappelijke verslagen geciteerd en producten als leidingwater en peper volkomen onterecht in een verdachte hoek geplaatst. toond dat passief roken geen scha de oplevert. De sigarettenfabri kant suggereert de gevolgen van passief roken in een juist perspec tief te plaatsen, maar het tegen deel is het geval, oordeelt de com missie. Philip Morris haalde zich de woe de op de hals van onder andere het Astmafonds, koekjesfabrikanten, waterleidingbedrijven, epidemio logen en het Nederlands Kanker Instituut door in paginagrote ad vertenties te stellen, dat het wel meevalt met de schadelijkheid van passief roken. De kans op longkanker door passief roken is volgens het concern zelfs nog een fractie kleiner dan de kans op longkanker door het drinken van gechloreerd water of het eten van koekjes. Organisaties en particulieren be tichtten de sigarettenfabrikant van een onverantwoordelijke in terpretatie van wetenschappelijk onderzoek. Ook minister Borst van Volksgezondheid noemde de campagne misleidend. Amper drie weken na de start van de Europe se campagne besloot het concern in Nederland geen advertenties meer te plaatsen. Het Astmafonds is verheugd met het oordeel van de Reclame Code Commissie. Volgens het fonds ver zweeg Philip Morris dat het ina demen van andermans rook in ie der geval wel astma bij kinderen verergert. De commissie vindt die beschuldiging terecht. Het fonds zegt in een reactie te hopen dat de politiek wakker is geschud. In september behandelt de Tweede Kamer de nota Tabaksontmoedi gingsbeleid. Volgens het Astma fonds blijkt nu overduidelijk dat de industrie zich weinig van de re clamecode aantrekt. De organisa tie vindt het hoog tijd dat de wet telijke beperkingen worden uitge breid. Tokyo (afp/anp) - Het Japan se bedrijf Oki Electric heeft een geldautomaat ontwik keld die klanten kan identifi ceren aan de hand van hun iris. Gisteren presenteerde Oki een prototype van het apparaat dat in 1999 op de markt komt. Het is ontwikkeld in samenwerking met de Amerikaanse onderne ming Sensar Inc. de Princepton. Het apparaat wordt eerst ten minste een jaar lang uitgebreid getest. De automaat identificeert cliën ten binnen twee seconden met een foto die wordt genomen op 1.30 meter afstand. Volgens Oki is de identificatie zeer zuiver, omdat ieder mens beschikt over een unieke irisstructuur. De sa menstelling van de iris ontwik kelt zich in de eerste achttien maanden na de geboorte. Het was de Fransman Alexa ndre Bertillin die eind vorige eeuw ontdekte dat mensen kun nen worden geïdentificeerd aan de hand van hun irisstructuur. Vooral de politie maakt daar van sindsdien dankbaar ge bruik. Flappentappen zonder pinpas en bijbehorende -code is niet Wellicht maakt iriscopie pinnen in de toekomst overbodig geheel nieuw. Het Duitse com puterconcern Siemens Nixdorf heeft inmiddels een systeem ontwikkeld dat gezichtsken- merken kan herkennen en na gaat of degene die geld opneemt daartoe is gerechtigd. Dat sys teem komt in maart op de markt. Door Louis van de Geijn Amsterdam - Een Dow Jones-index die sinds vrijdag met enkele honderden pun ten is gedaald, en Amsterdam EOE-index die in luttele dagen tientallen punten duikelt, dat zijn geen rimpelingen meer die met dooddoeners als 'een technnische correctie' zijn af te doen. Midden in de zomer is het zonnige beursklimaat van de afgelopen jaren omgeslagen. Hoe lang dat duurt en hoe guur het nog wordt, valt al leen maar af te wachten. Het is merkwaardig genoeg op zichzelf gun stig economisch nieuws waardoor de beleg gers de schrik om het hart is geslagen. In april en juni leidde positief nieuws over de groei van de werkgelegenheid in de Verenigde Sta ten al tot een scherpe val de toonaangevende Amerikaanse beurskoersen. Vorige week vormden hoge omzetcijfers van de detailhan del mede de aanleiding voor beleggers om de aandelen te verruilen voor obligaties. Rente Oplopende spanning op de arbeidsmarkt, groeiende verkopen van huizen en auto's vor men aanwijzigingen voor een zich opwarmen de economie waarin de rente dreigt op te lo pen. En die renteverwachting zet direct een domper op de aandelenmarkten. Langzamer hand is duidelijk geworden dat de rente de bodem heeft bereikt en eigenlijk alleen maar omhoog kan. In de Verenigde Staten is de kapitaalmarkt rente - de basis voor onder meer de hypo theektarieven - dit jaar al gestegen van 5,6 naar ruim 7 procent. In de sterke-valutalan- den van Europa (waarbinnen Nederland de laatste tijd koploper is) is de 'tienjaarsrente' dit jaar met ongeveer een half procentpunt opgelopen. Vorige week trokken enkele Nederlandse hy potheekinstellingen daaruit al een conclusie door de tarieven licht te verhogen. Op de geldmarkt (kortlopende leningen) gaf De Ne- derlandsche Bank vrijdag nog een duidelijk signaal af door het tarief voor 'speciale bele ningen' met eentiende punt op te trekken. Resultaten Nu de rente niet langer een stimulans vormt om aandelen te kopen, zouden fraaie bedrijfs resultaten het vliegwiel gaande moeten hou den. In de koersen liggen echter al hoge winstverwachtingen besloten en in sommige bedrijfstakken worden de prognoses niet waargemaakt. In de VS geldt dat met name voor technologiefondsen. Zo kan de chipsin dustrie kan de (zeer hoge) groeicijfers niet vasthouden. Ook Philips en ASM Lithograp hy (fabrikant van machines voor halfgelei ders) hebben inmiddels de weerslag daarvan in hun koers gezien. Bij koerscorrecties eerder dit jaar is door ana listen geruststellend gewezen op de grote ka pitaalstromen die vanuit de insitutionele be leggers (pensioenfondsen, verzekeraars) on derweg zijn naar de aandelenmarkten. Sinds daar de opvatting heeft postgevat dat aande len op de langere termijn veel meer rende ment opleveren dan obligaties, wordt het be lang in 'vastrentende waarden' verhoudings gewijs verminderd ten gunste van het risico dragende deel van de portefeuille. Alleen al binnen Nederland gaat het daarbij al om ver- Amsterdam - Supermarktketen Dirk van den Broek is giste veroordeeld tot boetes van in totaal 42.000 gulden wegens ove treding van de wet op de winkelsluiting. De rechtbank in Amsto dam oordeelde dat Van den Broek zich schuldig heeft gemaakt aan oneerlijke concurrentie door de deuren van zijn winkels i Amsterdam langer open te houden dan toegestaan. 11 De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie D rechtbank verwierp het verweer van Van den Broek dat er sprak' zou zijn van willekeur, omdat tal van winkels begin dit jaar al vooruitliepen op de verruiming van de wet op de sluitingstijden Washington - De Amerikaanse economie groeit dit jaar stevig door. Het Witte Huis heeft gisteren zijn raming verhoogd van 2 2 naar 2,6 procent. Volgend jaar zal de groei iets afvlakken tot 23 procent. De raming voor de inflatie is voor dit jaar verhoogd van 3,1 naar 3,2 procent en voor 1997 van 2,8 naar 2,9 procent. De werkloosheid blijft in de VS alleszins redelijk. Het Witte Huis voorziet zelfs een lichte daling vergeleken met de vorige, in fe bruari gepubliceerde voorspelling: 5,6 tegen voorheen 5,7 procent voor 1996. De raming voor 1997 is onveranderd 5,7 procent. Voorburg - Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldt een 'da lende tendens' in de werkloosheid. Gecorrigeerd voor seizoensin vloeden daalde de werkloosheid van 449.000 in de eerste drie maanden van dit jaar naar 434.000 personen in het tweede kwar taal, of wel van 6,8 procent naar 6,6 procent van de beroepsbevol king. Ten opzichte van het vierde kwartaal vorig jaar bedroeg de daling 26.000. Vorig jaar schommelde de werkloosheid gedurende lange tijd rond de 450.000 personen zonder dat er sprake was van een duidelijk dalende of stijgende tendens. Den Haag (anp) - In de loop van september komt er een eind aan de situatie dat wegvervoerders die een Eurovignet wilen kopen, daarvoor contant moeten betalen. Staatssecretaris Vermeend van Financiën gaat ervan uit dat het Duitse bedrijf BZA, dat de beta lingen voor het Eurovignet int, de contracten met de creditcard maatschappijen aan het eind van de zomer helemaal rond heeft. Vermeend heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. Het ongerief van de contante be taling deed zich vooral voor bij transporteurs die incidenteel op de snelwegen rijden. Zij hebben soms op korte termijn een dag- of maandkaart nodig, die in de huidige situatie alleen maar con tant betaald kan worden. Deze transporteurs zijn meestal ook niet geholpen met de mogelijk heid om het vignet per fax aan te vragen, waarna betaling per bank of giro mogelijk is. Het Eurovignet, dat in 1993 is ingevoerd, is momenteel van kracht in de Benelux, Duitsland, Denemarken en Zweden. Weg vervoerders die van de autosnel wegen in de aangesloten landen gebruik willen maken, moeten beschikken over een Eurovignet. Het Duitse BZA uit Friedrichs- hafen int de bedragen centraal, waarna het geld via een afge sproken verdeelsleutel terug gaat naar de deelnemende lan den. Alleen voor vrachtwagens die vrijwel permanent gebruik ma ken van het hoofdwegennet zul len de transporteurs een jaar kaart aanschaffen. Vervoerders die slechts incidenteel op de snelwegen komen zullen gebruik maken van de dag-, week- of maandkaarten. Vooral voor deze groep is het een uitkomst voor taan per creditcard te kunnen betalen. De ondernemersorganisatie Transport en Logistiek Neder land is er content mee dat de be taling per creditcard nu ook tot de mogelijkheden gaat behoren. Van onze verslaggever Stramproy - De vorige jaar september failliet gegane Machine fabriek Stramproy (het bedrijf waarmee Joep van den Nieu- wenhuyzen zijn Begemann-conglomeraat startte) blijft alsnog bestaan. schuivingen van tientallen miljarden guldens. De miljardenvraag die daaruit voortkomt, legt - aldus de positivo's van Wall Street en Damrak - een stevige bodem in de markt. In derdaad werden eerdere mineurdagen de af gelopen maanden snel rechtgezet door par tijen die van het inmiddels wat lagere prijsni veau gebruik maakten om bij te kopen. Of die schokbrekers ook de komende maan den zullen voorkomen dat de financiële markten uit de bocht vliegen? Bij eerdere krachs en krachjes zijn het altijd particuliere beleggers geweest die in paniek overboord sprongen en waren het de 'insituten' die ver volgens op hun gemak de scherven bijeen veegden. Oktober '87 Dat was ook het geval bij de oktoberkrach van 1987. Weinig particulieren hadden zulke stalen zenuwen dat zij een val van de Dow Jo- nes-index met ruim 500 punten (ongeveer 22 procent) op één dag konden uitzitten. Een half jaar later was de schade echter hersteld en het waren voor de grote beleggingsinstel lingen die daarmee hun voordeel deden. Bij de geruststellende commentaren die op een onrustige beurs te horen zijn, is de wens vaak de vader van de gedachte. Paniek is ten slotte slecht voor de handel. Maar op dit mo ment is er ook werkelijk nog geen aanleiding om van een crisis te spreken. 'Wall Street' heeft vanaf de tweede helft van de vorige week ruim 250 punten verspeeld, dat is nog geen vijf procent. Maar het koersgemiddelde beweegt zich nog ruimschoots boven de eind stand van vorig jaar (5117 punten) en die was al goed voor een winst van 33 procent in dat jaar. Het bedrijf wordt voorgezet door de voormalig adjunct-directeur P. Gielen onder de naam Stram proy Beheer. Er is plaats voor 47 medewerkers, de helft van voor het faillissement. Curator H. van der Bruggen zei gisteren blij te zijn met de afwikkeling. Stramproy ging eind vorig jaar failliet. Er ontstonden financiële problemen doordat de bouw van een mestfabriek in Ysselsteyn niet doorging. Hiervoor waren al investeringen gedaan. De onder neming was in 1994 nog goed voor een omzet van 32 miljoen en een kleine winst. Na het faillissement hield een klein aantal medewerkers de on derneming draaiende en werden de lopende opdrachten afge werkt. In de tussentijd probeerde curator Van der Bruggen een ko per te vinden. Beheersmaat- schappij Xylofoon was een be langrijke kandidaat, maar kon uiteindelijk niet aan de financiële verplichtingen voldoen. Gielen kan dat wel, aldus de cu rator die bewondering heeft voor diens doorzettingsvermogen tij dens de moeilijke periode van het faillissement. „Hij heeft keihard gewerkt, contacten onderhouden met opdrachtgevers en nieuwe klanten geworven. Hij is een goed zakenman, ik heb alle vertrou wen in de toekomst van het nieu we bedrijf." Door de inspannin gen van Gielen groeide het aantal orders en het aantal personeelsle den. Gielen is de enige aandeelhouder van de nieuwe onderneming. Van den Nieuwenhuizen heeft volgens Van der Bruggen geen financiële banden meer met zijn eerste Be- gemann-bedrijf. Stramproy Beheer kan verder met 47 mensen, die allemaal al aan het werk zijn. Volgens de cu rator hebben de overigen bijna allemaal elders een baan gevon den. „Technisch personeel is v» gevraagd. Het was niet eens mak kelijk om genoeg mensen te knj- gen." Stramproy Beheer blijft onderde len maken voor het afvoeren van energie-installaties en afvalver branders. Verder is het actief in de zand- en ning en slibverwerking. müQ" wordt het assortiment uitgebet Den Haag (anp) - Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (A.VBB vindt dat bouwvakkers vrije dagen moeten inleveren als zij®" de vut-regeling gebruik willen maken. steld, hoe moeilijker de uiteind lijke oplossing wordt", sdW Sas Het AVBB wil daarom dat bouw vakkers nog voor het jaar 20P mogelijkheid krijgen om op ®l willige basis te sparen voor n oudedagsregeling. Dat kunnen doen door roostervrije dagen in leveren. j( De bouwbonden zien niets ffl, voorstellen. De FNy-B ketelmuziek. Dat schrijft C. Sas, de vice-voor- zitter van deze werkgeversvereni ging, in Bouwnieuws. In de bouw dreigt de vutpremie onbetaalbaar te worden. Dit jaar moet 10,8 procent van het bruto loon worden betaald om de ver vroegde uittreding in stand te houden; in de komende jaren kan dat percentage nog stijgen tot ruim 12 procent. CAO-partijen hebben overigens al afgesproken om de vut vanaf het jaar 2000 op een andere manier te financieren. De bouwwerkgevers vinden dat te lang duren. „Het zou doodzonde zijn tot na het jaar 2000 te wach ten. Hoe langer de discussie over een nieuwe opzet van de vut- en pensioenregelingen wordt uitge- spreekt van CNV-bond wijst erop dat meeste roostervrije zijn afgesproken om gemiddeld over het jaar op te brengen. De CAO- lingen in de bouw een half jaar. 3 4 5 6 7 vrijdag Amsterdam (anp) - De Amsterdamse effj lies moeten incasseren, al bleef de terug: op Wall Street en een uitspraak van pres' index, de belangrijkste graadmeter van 528,27 punten, ofwel een verlies van ruim ge AEX bereikte om half twee een diepte' ten, nadat Texas Instruments in de Vere bliceerd. Daarna zorgde Tietmeyervoor te is voor een renteverlaging. Vervolgen: dak bij aan een positieve opening van W; Gerustgesteld waren handelaren op het I voel ligt het er niet lekker bij. Het wil nog dat Wall Street weer met verlies zal sluite gatieve effect van de dollar, die maar lief Alle andere Europese beurzen gingen me, Jones-index maandag met een verlies va loor bijna 2 procent, Parijs verloor ruim 2 verlies van 3,1 procent. Onder al het geweld hield de obligatien wonnen enkele dubbeltjes, dankzij de uit obligatiemarkt als toevluchtsoord diende rige staatslening sloot met een plus van f Op het Damrak werd de stemming ook g joen aandelen afsloot. De uitgiftekoers la dat de emissie nauwelijk is overtekend. I we stukken af. Bijna 12 miljoen (dubbelte wijl de koers stabiel bleef op f 85. Handel gang begeleiden, op grote schaal aande „Wie moet ze anders kopen?", aldus een Met een achteruitgang van ruim 5 procer zers onder de hoofdfondsen. De KLM slo een min van f 7 op f 120. Ook Koninklijke met een verlies van f 8,50 op f 254,30. Hei Op de lokale markt zakte beursnieuweli 4,50 op f37,50. Aan het einde van de dag meteen plus. De ING noteerde een wins New York (krf/afp/anp) Wall Street ein de koersschommelingen tussendoor log zwaar verlies voor de Dow Jones-index, ofwel ruim 3 procent kelderde. Uiteindeli van 9,26 punten. Koopjesjagers zorgden ervoor dat het tij i omzet van liefst 683 miljoen aandelen was als dalers. Na het verlies van 161 punten waarmee d de, was de vraag of de Dow Jones verdt wachte tweede-kwartaalcijfers van autcj opening voor een stijging met 12 punten. De opleving was echter van korte duur. delaren wezen met de beschuldigende vi terhandel. Daardoor zou de Dow Jones o Amsterdamse wisselmarkt 15-07 16-07 amer. dollar 1,71075-1,71325 1,683 antill.gulden 0,94750-0,97750 0,935 austr.dollar 1,3540-1,3640 1,329 belg.frank {100} 5,4465-5,4515 5,449 canad.dollar 1,24875-1,25125 1,227 deense kroon (100) 29,115-29,165 29,08 duitse mark (100) 112,235-112,285 112,2 engelse pond 2,6525-2,6575 2,623 franse frank (100) 33,125-33,175 33,09 grieksedr. (100) 0,6650-0,7650 0,660 hongk.dollar (100) 22,005-22,255 21,64 ierse pond 2,7190-2,7290 2,6971 ital.lire (10.000) 11,115-11,165 11,02 jap.yen (10.000) 154.700-154,800 153,5 nwzeel.dollar 1,1690-1,1790 1,153 noorse kroon (100) 26,245-26,295 26,1( oostenr.sch.(lOO) 15,9500-15,9600 15,95 port. escudos (100) 1,0730-1,1130 1,071 spaanse pes. (100) 1,3300-1,3400 1,326| zuid-afrikaanse rand 0,3780-0,3980 0,370 zweedse kr. (100) 25,375-25,425 25,11 zwits.frank (100) 135,875-135,925 136,7 e.c.u 2,1225-2,1275 2,115 Te koop aangeboden Direktiebureau 200x100 350,-; tyl archiefkasten 100,-, computerii whiteboards 250,-,open archiefkast toestellen 45,-, zitstoelen 50,-, li kleine ladenkast 7! Informatie: 076 - 520.E Zeer fijne verse gesorteerd en gewassen tel. 0165-320102. SCHILD rinadal 245,-, Dixan N Aanbi snoepj I Vingca Brede afm. Vir Cere s°orten nieuw ijzer, hetonnetten, verf aan spotprijs, eiken bielzen. n1aP.ell®dreef 8 Clinge. Tel: 2)14-311929 Supergum brandrol A5x1 m. met leislag f 55,- p/rol. nderlaag plak/spijkerrol 10m. 15,- p/roi. Tel. 0165-534026. ALUM. 5.10 m, glaze 2.20, b 321469 g^v-a. 200,-. met ^iltïïÜ-'Technica N°va, vitheiminastraat 34 Rreda Philips vierkant Tel.076 res IQiwin'o??1* v-buiten afm. «MAMflffii ACMESCEhfflMM

de Stem | 1996 | | pagina 6