uizenpriis tijgt inder snel DE STEM Grote parade van trekpaarden door Zeeuwse land 'Milieu in Zeeland is ietsje schoner' 'IVijzijn aan het C1 dgeleken met rest Nederland Onwelriekende geuren vervuilen Zeeuwse lucht Jaarverslag provinciebestuur: Anneke de Ruijter van dierenasiel in Terneuzen: Aanrijding met licht gewonde na rijden door rood Jeugdige tasjesdief in de kraag gevat Duur paspoort Man toont zijn geslachtsdelen Hulst Zeeuws kampioen scheiden afval Zeeland WOENSDAG 17 JULI 1996 Extra Garantie, 'n minimaal bedrag voor 'n maximaal gevoel van zekerheioi levard 118 jelstraat 8 nkelstraat 39-41 van Berchemlaan 1 aat 3-5* SUPERCLUB rkt10 straat 243 issage 23* GH Orthenseweg 86 in, kennelijke fouten voorbehouden. Informeer naar de voorwaarden in ae Le verslaggever I-De gemiddelde woningprijs is in Zeeland langzamer ge in dan in de rest van het land. De cijfers betreffen een ver- tussen het eerste half jaar van 1995 en de eerste zes ,jen van dit jaar. Latter van 'de Nederlandse jjngvan Makelaars (NVM) g Zeeland, drs. M. Faasse es, signaleert dat er in Zee- Leer huizen te koop worden Loden. Liiddelde woningprijs nam peiand met vier procent toe gulden. Dat is onge- L'twee keer. lager dan de lan- Ue stijging die over het eerste r van 1996 tien procent aar zaten we in een om- rde situatie, waarbij de a in Zeeland sneller stegen Let landelijk gemiddelde. Nu awe in onze provincie op een ongeveer twintig prö- t;lager ligt dan het landelijk namelijk 258.000 a," aldus Faasse. s de Goese makelaar zijn |a als 'woningnood' en 'we es enorme belangstelling met j te koop gevraagd' over sten en berusten niet op de gelijkheid. lelde verkooptijd is ss in Zeeland iets langer. Dit ling tot. het landelijke lii, waarbij er sprake is van l inkorting van de gemiddelde verkooptijd in dagen met tien procent. Per maand werden ook verschil len genoteerd. Zo werd er in de koude wintermaanden naar ver houding weinig verkocht en trok de verkoop van woningen met name vorige maand flink aan. De vooruitzichten voor het ko mende half jaar zijn volgens Faasse gematigd positief. „De rente zal waarschijnlijk iets stij gen op termijn. De verhogingen vorige week van twee geldver- strékkers waren overigens inci denten. De kapitaalmarktrènte is inmiddels weer iets gedaald. Ko pers moeten er echter voor op passen te denken dat de prijzen fors zullen stijgen. De trend zal zijn een stijging die iets boven het inflatiepercentage uitkomt," zo verwacht de voorzitter van de Zeeuwse NVM-afdeling. Die schat verder in dat nieuw bouw in Zeeland de komende tijd slechts in beperkte mate zal ge schieden. Dat heeft te maken met het feit dat de gemeenten ofwel te weinig grond beschikbaar stel len, ofwel daar hoge prijzen voor gaan vragen. ZIE OOK ECENOMIE - A6 lo 6groene stroom' roeit maar langzaam bonze verslaggever meiburg - Langzaam maar zeker groeit het aantal huishou- B in Zeeland dat bereid is - tegen een iets hogere prijs dan Lewone elektriciteit - 'groene stroom' af te nemen van DÉL- Nutsbedrijven. Gistermorgen had het energiebedrijf ruim {contracten afgesloten met een totaal van 640.000 kilowatt- cue stroom is elektriciteit die «lt opgewekt door duurzame rgiebronnen zoals windmo- DELTA kan als het moet in il 41 miljoen kwh leveren, ge- om 15.000 Zeeuwse huis- plens te kunnen voorzien. Dus Wen hoeven voorlopig niet a8 te zijn dat nee moet worden locht. Mie stroom is duurder dan de Ne elektriciteit: 31,81 cent P 26,35 cent per kwh. Belang enden kunnen aangeven of zij 1 600 kwh of een veelvoud "wn stroom willen afnemen. 8 gemiddeld jaarverbruik van Zeeuws gezin is 3000 kwh. «die geheel uit groene stroom "aan dan is men op jaarbasis '1165 gulden duurder uit. 'eerste regio waar men zich "aanmelden was Walcheren, ^resultaten hier waren ronduit NUend: 165 klanten meld- die in totaal 271.000 kwh 1 afnemen. Vorige maand kregen huishoudens buiten Wal cheren de brochure van het nuts bedrijf in de bus. „De laatste we ken beginnen de aanmeldingen uit die regio's binnen te komen," zegt projectleider Piet Buijs. „De resultaten van afgelopen week einde waren 100.000 kwh." Toch valt de animo een beetje tegen. DELTA mikt op een aantal deel nemers van 4000 tot 5000, ook al omdat een marktverkenning in 1994 uitwees dat een groot deel van de Zeeuwse bevolking bereid was meer te betalen voor schone re energie. „In september, na de vakanties, gaan wij rond de tafel zitten en kijken wat het resultaat is. Zou er onverhoopt echt geen beweging in te krijgen zijn dan moeten we het project afblazen, al gaan we er in ieder geval geheel 1996 mee door. Als het ons echter meer kost dan oplevert dan kunnen we ons geld beter ergens anders in stoppen," aldus Buijs. li!unZe vers'a99ever 'Mdelburg - Alle mooie milieu-maatregelen ten spijt, het 'P stinken in Zeeland. Fabrieken, centrales en het ver- l eer> ze vervuilen de Zeeuwse lucht met onwelriekende I! geuren. i.iaai!ta' Zeeuwen dat last - van stankhinder daalt, ar het is nog altijd achttien P™cent van de totale bevol- f:.Wat neerkomt op ruim ^Zeeuwen. Die grote eD beeft bij tijd en wijle last °Verwaaiende stank. Dat t althans het nieuwe mi- de 1aarvers'ag van de provin- ieerd ®*steren *s gepresen- z!lis niet zo dat die 65.000 «uwen een alarmlijn of zo gebeld met klachten, zo amkt niet' zeët een milieu- v eaaar van de provincie. L Zeeuwen klagen niét m V?aar ze laten de overlast !ïnrri/ fn a's er een enquête ooit r, P"0U(len en dat is dan vmiP urcI. de cijfers in ons zijn cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek," aldus de ambtenaar. Zuid-Chemie in Sas van Gent heeft vorig jaar stankvermin- derende oxidanten beproefd om de stankhinder in de omge ving te verminderen, maar het werkte niet. Nu loopt er nog een onderzoek. De stankhinder in het land, waar volgens het liedje het le ven zo goed is, is een probleem. Het verslag: 'het halen van de landelijke doelstelling, ten hoogste twaalf procent door stank gehinderde inwoners in 2000, is voor Zeeland een zwa re opgave'. De provincie wil nauwer gaan samenwerken met gemeenten om de bedrijven die stankhin der veroorzaken te kunnen aanpakken. De Trekparade, die gaat van Brussel naar Amsterdam, deed gisteren Middelburg aan. .foto jaap wolterbeek Vlissingen/Middelburg - Za terdag vertrokken ze van de Grote Markt in Brussel, op zaterdag 27 juli arriveren ze in hart je, Amsterdam en gis teren paradeerden ze over de bestofte wegen van Walche ren tussen Vlissingen en Veere. Inclusief een officiële ontvangst bij' het stadhuis van Middelburg. Een bijzondere stoet, en dat vonden enkele duizenden va kantiegangers ook. Zij vergaap ten zich aan een authentieke pa rade van aangespannen Bel gische en Nederlandse trek paarden. Vroeger de onvermoei bare werkers op het akkerland, een symbool ook van rijkdom voor de boer. Vervolgens in de loop van de jaren vijftig uit het zicht verdrongen door de me chanische trekker en nu nog slechts een hobby van een hand vol liefhebbers. Niettemin mag het stamboek trekpaard zich het laatste de cennium verheugen in een toe nemende belangstelling. Want die liefhebbers werken hard aan de overlevingskansen van het trekpaard. En het trekpaard im poneert. De Trekparade tussen de Bel gische en Nederlandse hoofd stad -een tocht van driehon derd kilometer gedurende zes tien dagen - betreft een promo- tietoer van twee Belgische en één Nederlandse trekpaarden vereniging, met financiële on dersteuning van de Belgische bierbrouwer Palm. Doel: Aan dacht voor de kracht en veelzij digheid van het trekpaard. Twaalf spannen moeten de tocht tussen Brussel en Amsterdam volbrengen. Het is op dit gebied één van de grootste manifesta ties van de afgelopen jaren. Tij dens de 'dagetappes', waarvan die in Zeeland er gisteren één was, sluiten zich telkens andere trekpaarden aan. Voor de twaalf spannen die de afstand tussen Brussel en Am sterdam afleggen, is er een heu se volgerskaravaan. Met als vracht ruim 10.000 kilo'kracht voer, 12.000 kilo hooi, 600 kilo stro en een slordige 8000 liter water. De menners en begelei ders slapen onderweg in tenten of in een caravan. Vandaag trekken de paarden via het werkeiland Neeltje Jans, in de monding van de Oosterschel- de, naar Renesse voor een be zoekje aan de Trekpaardenten- toonstelling. daar. Daarna gaat het Zeeland uit richting Delft en Den Haag. Van onze verslaggever Middelburg - Het milieu in Zeeland is vorig jaar licht verbe terd, er was minder uitstoot van schadelijke stoffen door fa brieken en minder verzuring. Daarnaast liggen er nog grote problemen met dierlijke mest, vervuilde bodems, toenemend autoverkeer en verdrogende natuurgebieden. Dat is de algemene strekking van vervuilers van de lucht, is de laat- Ook voor beheerster Anneke de Ruijter van het dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen in Temeuzen is het 'hoogseizoen' begonnen. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Temeuzen - Anneke de Ruij ter, beheerster van het dieren asiel Zeeuws-Vlaanderen in Temeuzen, kan er de klok op gelijk zetten. Als de vakanties aanbreken, begint ook voor het asiel het hoogseizoen. „In deze tijd van het jaar komen er veel mensen die hun huisdier hier kwijt willen. Plotseling kun nen ze er niet meer voor zorgen of blijken ze ineens een allergie te hebben. Allemaal smoesjes. Ik hang de vlag uit wanneer er eens ééntje eerlijk zegt dat het dier weg moet omdat men op vakan tie gaat," zegt Anneke. Mensen die hun dier bij het asiel afgeven, blijken nog enkele ver antwoordelijkheid ten opzichte van het huisdier te hebben. „Wij worden nu ook geconfronteerd met loslopende honden, die ge woon zijn buiten gezet en in de steek zijn gelaten. En in deze tijd is het ook raak met jonge poesjes. Juli is, net als de periode rond december, de tijd dat jongen ge boren worden. De mensen kun nen de jonge beestjes niet kwijt en zetten ze in een doos of zak buiten. En zo komen ze dan bij ons." Het Temeuzense asiel zit mo menteel met 22 honden en zeven tig katten overvol. Voor Anneke en een aantal vrijwilligers is het nu aanpoten geblazen. „Wij zijn nu begonnen met stapelen, dat wil zeggen: twee jonge honden bij elkaar in één hok. En zo moe ten wij het maar zien te redden. Gelukkig meldt zich af en toe ie mand die een hond of een kat wil hebben. Maar dat is maar spora disch in deze tijd van het jaar." De methode die in België wordt gevolgd, dieren afmaken als de asiels vol zitten, vindt geen na volging in Temeuzen. „Geen sprake van," zegt Anneke de Ruijter. „Als we écht geen dier meer kunnen bergen, nemen we contact op met andere asiels om te zien of daar soms plek is. Zo konden we vorig jaar acht hon den kwijt in Vlissingen. Maar zo maar afmaken. Nooit. Ik hoop het ook nimmer te moeten mee maken. Soms wordt weieens euthanasie toegepast maar dan gaat het bijvoorbeeld om een zeer vals of een zeer ziek beest." het gisteren gepresenteerde jaar verslag Milieu en Water 1995 van het provinciebestuur. 'Het tij keert geleidelijk', heeft de Zeeuw se milieu-gedeputeerde Dek als voorzichtig positieve titel van zijn voorwoord bij het verslag geko zen. Er is nog veel te doen, maar er zijn ook 'belangrijke successen ge boekt' vorig jaar, merkt deze ge deputeerde op. Zo werd er in de Zeeuwse huishoudens gemiddeld zes kilo tuin- en keukenafval apart gehouden. Dat is ongeveer tien procent boven de verwachte hoeveelheid en is tevens meer dan het landelijk gemiddelde. Het provinciebestuur constateert dat de bedrijven zelf steeds meer verantwoordelijkheid nemen voor een schoner milieu. Daarbij komt dat de landbouw, volgens de pro vincie, minder bestrijdingsmidde len gebruikt en steeds meer over gaat op een duurzamere bedrijfs voering. De zure regen, aan het begin van de jaren tachtig nog een bron van grote zorg, neemt elk jaar gestaag af. De belangrijkste bronnen van verzuring in Zeeland waren vorig jaar de industrie (43 procent), scheepvaart (34 pro cent), landbouw (12 procent) en •verkeer (11 procent). Negatief voor het Zeeuwse milieu vorig jaar was de groei van het au toverkeer. Het groeide met twee procent, weliswaar een procent minder dan de landelijke groei maar de invloed op de leefomge ving was ongunstig. De uitstoot van ethyleenoxyde, in Zeeland één van de schadelijkste Hulst - Een 63-jarige fietser uit Sint Jansteen is gisteren licht ge wond geraakt toen hij op de krui sing N 60/Verrekijker/Grote Kreekweg in Hulst werd aange reden door een auto. De automobilist - een 33-jarige man uit Aardschot (B) - reed op de rijksweg en kwam vanuit dé richting Kapellebrug. Hij had niet gezien dat het stoplicht voor hem op rood stond. Het slachtoffer is overgebracht naar ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen, waar hij een halve dag ter observatie moest blijven. Vlissingen - Een achttienjarige jongen uit Vlissingen is achter slot en grendel gezet, nadat hij heeft bekend een 85-jarige vrouw en een Duitse toeriste van hun tasjes te hebben beroofd. Vorige week had de jongen op de Sloeweg in Vlissingenook gepro beerd een 82-jarige vrouw van haar tas te beroven, maar die po ging mislukte. De vrouw wilde haar tas niet loslaten, maar kwam wel ten val en liep daar door enkele lichte verwondingen op- Hulst - Een 25-jarige man uit Hulst kan een proces-ver baal en een rekening van 1500 gulden tegemoet zien. De man meldde zich gisteren bij de afdeling Bevolking voor een paspoort. Schijnbaar had hij haast, 'maar Bevolking kon zijn vraag naar het document niet a la minute afhandelen. Dat was de man te gortig. Met een flinke trap tegen de automatische toegangsdeu ren in de hal van het stadhuis maakte hij zijn ongenoegen kenbaar. Maar de toegangs poorten naar het 'gemeente lijk bolwerk bleken niet ont worpen voor een dergelijke uitspatting. ste tien jaar gestaag gedaald van bijna honderd ton naar negentien ton in 1995. Vergeleken met 1994 daalde de totale uitstoot vorig jaar met twintig procent. Maar in dat jaar was er nog wel een uitstoot die de wet overtrad en dat was in het noordelijk deel van de Ka naalzone. Ook de uitstoot van fluor daalde verder in het verslag jaar. De waterschappen gebruik ten minder bestrijdingsmiddelen en dat kwam het milieu ten goede. Het Vrije van Sluis blijft in Zee land toch nog de grote kampioen wat betreft het gebruik van deze stoffen. Zeventig procent van het totale gebruik kwam voor reke ning van dit waterschap, meldt het verslag. Over de sanering van vervuilde bodems meldt het verslag weinig nieuws. Het feit dat voor deze enorme klus te weinig geld be schikbaar is, komt niet van van daag of gisteren. Zeeland produceert minder dier lijke mest, maar moest als zogehe ten mestarme provincie wel meer mest importeren. Per saldo kwam het erop neer dat in 1995 meer mest in de bodem en het grondwa ter kwam dan in de jaren daar voor. Een ander milieuprobleem is het verdrogen van de natuurbie- den. Die ontwikkeling gaat ge woon door. Vorig jaar is welis waar 737 hectare met een ander waterbeheer tegen verdroging be handeld, op dit moment moet in Zeeland toch nog 11.000 hectare natuurgebied als verdroogd wor den aangemerkt. Axel - Een man die qua voorko men 'enige gelijkenis vertoont met de Rotterdamse nachtburge meester Jules Deelder' heeft gis teren op de Doomdijk even bui ten de bebouwde kom van Axel een dame uit die plaats de stui pen op het lijf gejaagd. De vrouw was aan het wandelen toen de man haar uit tegenover gestelde richting naderde. Lutte le seconden nadat de twee elkaar waren gepasseerd, hoorde vrouw naar zich fluiten. Toen ze zich omdraaide stond de man met pantalon en onderbroek naar be neden vóór haar. Na deze daad reed hij weg in een vuurrode auto met een Nederlands kenteken. Volgens de beschrijving van de Axelse is haar belager ongeveer dertig jaar oud en droeg hij een donkere zonnebril. Ze omschreef de man als 'een Jules Deelder- type'. Van onze verslaggever Middelburg - De inwoners van het stadje Hulst zijn de meest nijvere en milieube wuste Zeeuwen als het gaat om het apart houden van tuin- en keukenafval. Elke Hulstenaar, babies en grijsaards meegerekend, hield vorig jaar gemiddeld 8.3 kilo groenafval apart, terwijl zes kilo het Zeeuws gemiddelde is. Volgens het gisteren openbaar gemaakte milieu-jaarverslag 1995 van de provincie is er geen ge meente die aan Hulst kan tippen. Terneuzen kwam niet verder dan vijf kilo per in woner, Hontenisse naderde, maar bleef op 7,4 kilo steken en Middelburg was met Ter neuzen de voorlaatste in de Zeeuwse rij met slechts vijf kilo. Vlissingen staat onde- ran met 4,5 kilo. Siuis-Aardenburg scoorde ook hoog, met 7,5 kilo per in woner, Axel en Sas van Gent zaten net onder het Zeeuws gemiddelde met respectieve lijk 5,9 en 5,7 kilo groenafval per inwoner.

de Stem | 1996 | | pagina 13