125 55 05 Regionale diensten via kabel' Kabinet wil versoepeling Warenwet 'Prijsafspraken houden cd's duur' s zijn elukkig 55 Olympische handel op volle toeren Ontheffing slachterijen van anti-kartelregel Rosen Jacobson eist iluidelijkheid van curatoren Fokker W Cross-Country Travels vraagt faillissement aan Hoog groeitempo van economie in Brabant [orritsma breekt monopolie KPN verder af jSTEM ECONOMIE A5 LAND KORT rijk van de baan aker Israël ERMARKTEN Jsl DE WEEK! 00 96 98 98 it van Escom bezegeld J "e owrnamegesprekken. In l "aokeinde sloot het het boe- fflonderzoek bij Aviation met resultaat af. Aviation het t uimaart verzelfstandigd na ailhssement van Fokker. Een ECONOMIE KORT CNV wil straf multinationals Onderzoek naar supportersreizen Overname van Toys R Us onderzocht Omzet detailhandel blijft in de lift Achttien miljoen voor energiebesparing ABN Amro grijpt naast Banco Federal Kapitale order voor Airbus van GE VS heffen extra importheffingen EU op G 16 JULI 1996 volking van 18 jaar en gen van de tien Neder. ukkig te zijn. t onder ouderen, e CBS-gegevens blijkt dat minder dan een on n Nederlanders (9 pro dagelijks 3 of meer glazen "1 drinkt. Dit zijn voor erendeel mannen. In het een geldt dat het drinken alcoholhoudende drank voorkomt naarmate per- meer onderwijs hebben en. negen van de tien Neder- s (86 procent) zeggen ge- g te zijn. Wanneer Neder- s rapportcijfers mogen en (van 1 tot 10) dan le de tevredenheid met de ng gemiddeld een 8 op. de woonomgeving krijgt 8, terwijl de financiële elen van het eigen huis- en gemiddeld het rapport- 7 ontvangen, veer de helft van de vol- "n bevolking is tevreden et leven dat men leidt en Jen met de vrienden en 'ssenkring. Ruim 40 pro- is tevreden met de vrije- esteding. In het algemeen personen die alleen lager 'wijs hebben genoten wat ontevreden over de eigen 'tuatie. ntrast met de tevreden- over de eigen leefsituatie het feit dat het overgrote van de volwassen bevol- maar weinig waardering engt voor de Nederlandse leving. Slechts een op de (11 procent) van de vol- ~n bevolking is op dit punt I I DINSDAG 16 JULI 1996 heeft in de nacht van zon- gehad met een kracht van e universiteit van Straats- o in de afgelopen dertig gio van Annecy. De scha- gebroken vensterglas en een winkelcentrum tegen- skamp Auschwitz in Polen en het particuliere radio- "arkt leidde tot een storm in de wereld. Ook de Pool- ^egen uit. In het kamp zijn anderhalf miljoen joden f heeft gisteren de maker bij zelfmoordaanslagen op roordeeld tot tweemaal le- Tagen kwamen negen men- bevonden aan het op pad n op autobussen in Israël itgestuurd door militante en elk akkoord van Israël van 6,25 voor van 4,78 voor van 15,25 voor van 7,45 voor van 1,25 voor I 20 juli 1996. KADO rf u hot hole jaar snol on kado's met wel 30 tot 50% er bij de Jumbo-Supermarkt^ Der flacon a 300 ml. 3 cl. lint of fruit, 3 pack r ïr sis per 2 pakken del, Den Bosch, Den Dungen, Deurne, rkrade, Lieshout, Lith, Luyksgeslel, Nuenen, Nuth, Oirsbeek, Oisterwijk, ihielsgestel, Someren, Steenbergen, L(0nze Haagse redactie Haag - Het kabinet wil .kwaliteitscontrole van le- Ljiddelen meer aan de kt overlaten. Bedrijven ten onderling maar rege- iaan welke eisen een pro- moet voldoen. De over treedt alleen op als de ^gezondheid in hét geding ^blijkt uit de plannen die het met de levensmid- Die wetgeving moet veel eenvoudiger worden en zich beperken tot hoofdlijnen, al dus een advies van een ambtelij ke werkgroep. Het kabinet brengt het plan deze week naar buiten. Momenteel legt de overheid het bedrijfsleven allerlei produktei- sen op. Zo moet jam een minima le hoeveelheid vruchten bevatten, anders mag het geen jam heten. Die produkteisen vloeien onder meer voort uit de Warenwet. Maar volgens het kabinet is die wetgeving veel te gedetailleerd. Producenten kunnen veel pro- duktvoorschriften net zo goed onderling vaststellen en ze ver volgens ook vaker zelf controle ren. De laatste jaren nemen bran ches via certificeringsprogram ma's de kwaliteitsverbetering en -controle van produkten al veel meer in eigen hand. Het kabinet wil die zelfregulering verder sti muleren. Het vereenvoudigde stelsel moet begin 1998 ingaan. Haagse inge wijden verwachten niet dat het verdwijnen van dit soort regels gevolgen heeft voor de consu ment. De Hoofdinspectie Ge zondheidsbescherming (voorheen de Keuringsdienst van Waren) blijft controle uitoefenen op de kwaliteit van de produkten in de winkels. Ze kan alleen wat min der vaak dreigend met de wet zwaaien. Maar de Consumentenbond ver wacht dat de plannen wel dege lijk nadelig uitpakken voor de consument. Als produkten niet meer aan minimale wettelijk op gelegde eisen hoeven te voldoen, 'zet je de deur wijd open voor verarming van de kwaliteit', zegt een woordvoerster. Volgens de bond kunnen consumenten straks ook niet meer vertrouwen op de naam van een produkt, „Ze moe ten zelf telkens onderzoeken hoe veel vlees er in die worst zit. De consument wordt de dupe van de goodwill van de fabrikant." 5, onze Haagse redactie [len Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) pacht over enkele maanden 1300 regionale vergunnin- «te kunnen verstrekken aan bedrijven, die via de kabel jcale diensten willen gaan aanbieden. diensten kunnen variëren ita-communicatie en home tot de exploitatie van jamlijnen of netwerken tussen schillende bedrijven. Spraak- ïletome is vooralsnog uitgeslo- jet nu toe was KPN het enige be ft! dat voor deze diensten ka- [eh'mocht aanleggen. De te ver geleken vergunningen geven nu (i aan anderen 'graafrechten'; ^exploitatie van kabeldiesten is ntneens vrij. Jorritsma hoopt zo ji KfN-monopolie te doorbre ieppenheim (dpa/anp) - De «gingen om de Duitse com- iiiierdetaillist Escom van de jndergang te redden, zijn mis- Ét. Het moederbedrijf Es- fom AG heeft naar eigen zeg- p faillissement aange- ligin juli vroeg Escom AG uit tel van betaling aan om zich te- in schuldeisers te beschermen, tk Escom Nederland nam die stap, met de bedoeling op eigen men verder te gaan. Iscom AG heeft niet genoeg mid- lelen kunnen inzamelen om min- stens 35 procent van de schulden site betalen, nodig om uit sur seance te komen. Met 450 zaken, waarvan 130 in Duitsland en 36 Nederland, is Escom de op één is grootste Duitse computerde- laiUist, na Vobis. Eind 1995 ston- den 4400 mensen op de loonlijst. Se faillissementsaanvraag geldt volgens een Escom-woordvoer- der alleen de houdstermaat schappij en niet de winkels. Maar •ver het lot van de dochterbedrij- ven wilde hij niets kwijt. -Wat willen de curatoren nu ei- '•tilijk met Fokker zelf?," zo zich zijn woordvoerder zakenman hoopt met steun verschillende partijen Fokker JP te kunnen kopen om de vlieg- (Mgbouw in Nederland voort te 'ten. Al enkele maanden is hij ®g om de financiering rond te n]5w. De idee van machine- wwconcern Stork om het ge wade deel van Fokker - Fokker «nation- op te kopen maakte f1)® plannen moeilijk uitvoer- aati zo liet hij in juni weten. De «name van Aviation met 2300 Wpemers zou de start van Fok- U 'na onm°gelijk maken. ®t gesprek wil Rosen Jacobson lijdelijkheid hebben. „De positie de curatoren moet duidelijk Wen," verklaart zijn woord- overHg bekijkt Jacobson zijn positie met "ing tot de Nederlandse vliegtuigproducent. Jrne Van det machinebouwcon- J? "to:rk is gisteren begonnen Verv °nder leiding van M' eis' oud-bestuursvoorzitter uitgeverij Wolters Kluwer, «tart het bedrijf. 1.,: belangi-ijkstc vestiging van si« tv 's gevestigd op vliegba- ?°®sdrecht. Bij Fokker Air- vlieot rervrces (onderhoud van bii p,lgen) werken 850 mensen, J-|„„mo"Woensdrecht (kabel- wert ru'm ®00 mensen. De ken 6mers 'n Hoogeveen wer- ooral voor de defensie-in- ken. Daarmee sluit zij aan op de te verwachten Europese wet- en regelgeving. Naar verwachting zullen vooral de lokale machtigingshouders van kabeltelevisie- en bedrijfs netwerken belangstelling hebben voor een plaatselijke infrastruc tuurvergunning. Omdat zij nu al beschikken over een vaak zeer uitgebreid kabelnet, krijgen zij van het ministerie een 'voor keursrecht'. Vooral op de langere termijn is zo'n recht financieel interessant. Spraaktelefonie via de kabel is weliswaar nog verboden, maar wordt naar alle verwachting vol gend jaar 1 juli 'vrij' gegeven. De lokale bedrijven kunnen dan ge zamenlijk uitgroeien tot regiona le concurrenten van KPN. Door koppeling van hun netwerken, zou bijvoorbeeld een landelijk opererend netwerk kunnen ont staan. Jorritsma zal naar ver wachting in oktober/november beslissen over de locale vergun ningen. Op 9 september moeten bij haar de aanvragen binnen zijn van be drijven die KPN landelijk met kabeldiensten willen beconcurre ren. De Tweede Kamer besliste enkele jaren geleden dat er in Ne derland ruimte is voor twee an dere, landelijk opererende tele communicatiebedrijven voor spraaktelefonie. De Nederlandse Spoorwegen heeft al aangekon digd samen met British Telecom zo'n landelijk netwerk te willen opzetten. Enkele energiebedrij ven hebben, in samenwerking met het Canadese Nortel, een zelfde voormenen. Ook de mobilie telefonie staat verdere liberalisering te wachten. Verkeer en Waterstaat zal vol gend jaar een vergunning veilen voor een nieuwe aanbieder, die de huidige aanbieders KPN en Libertel verder moeten becon- Eind deze week beginnen in Atlanta de Olympische Spelen. Maar de Olympische handel in de Amerikaanse stad draait reeds op vol le toeren. De souvenirshops puilen uit met allerhande artikelen, van truien tot sleutelhangers, van mokken tot petten. foto afp •tasterdam/Woensdrecht (anp) - De zakenman J. Rosen Jacob s'® wil duidelijkheid van de Fokker-curatoren over hun plan- senmet Fokker. Hij heeft, nu duidelijk wordt dat Stork Fokker Aviation waarschijnlijk zal opkopen, daarom een gesprek aan- met de curatoren. Den Haag (anp) - De minis ters Wijers (Economische Za ken) en Van Aartsen (Land bouw) willen de gezamenlijke varkensslachterijen voor hun collectieve saneringsregeling ontheffing geven van de anti- kartelregels. Ze hebben gisteren de commissie economisch mededinging daar over advies gevraagd. Nadat die een uitspraak heeft gedaan, waar schijnlijk pas over enkele weken, nemen de bewindslieden de defi nitieve beslissing. De varkenss lachterijen, die al jaren kampen met overcapaciteit en daardoor slechte rendementen, hebben april vorig jaar besloten een col lectieve uitkoopregeling op te zet ten. Dat betaalt de sector zelf. Sindsdien hebben zeven van de circa 21 grotere bedrijven hun slachtwerk gestaakt. Als onder deel van de saneringsregeling hebben de ondernemingen ook onderling afgesproken tot medio 1999 de slachtcapaciteit niet uit te breiden, want anders heeft de sa nering weinig zin. Zo'n marktver- delingsafspraak is echter in prin cipe in strijd met de anti-kartelre- gels. Gezien de achtergrond van de maatregel vinden de bewinds lieden de afspraak echter toch aanvaardbaar. Ook de gezamenlijke rundvees lachterijen kermen een sanerings regeling, overigens zonder de af spraak om de slachtcapaciteit te bevriezen. Buiten de sector, maar ook daarbinnen, is enige kritiek op die regeling. Veehandelaren die het slachtvee leveren, klagen dat de verkoopprijzen zouden zijn ge daald door de vermindering van de overcapaciteit. Ook zijn som mige slachterijen ontevreden, om dat collega's die hun slachtcapaci teit hebben verkocht nog wel de mogelijkheid hebben om vlees uit te benen en te verwerken. Dat zou concurrentievervalsing zijn. Volgens voorzitter Tazelaar van het Produktschap Vee en Vlees, dat nauw betrokken is bij de sane ringsregeling, gebeurt dat echter allemaal netjes binnen de afge sproken regels. dustrie. Stork wil de onderdelen volledig laten opgaan in het con cern. Binnen de Russische vliegtuigfa brikant Jakovlev bestaat blijk baar verwarring over Fokker. Vo rige week kwam de Rus in het nieuws met de verklaring van vi ce-president Gurtovoi dat Jako vlev nog dit jaar Fokker koopt. Russische én Westerse banken zouden de operatie steunen, zo verklaarde hij tegenover het pers bureau Reuter. Ook de Russische regering stond achter het project. Zijn baas, president Victor Gluchich, verklaarde gisteren te genover het Duitse persbureau DPA echter de meerderheid in Fokker niét te willen kopen. Rus sische banken zijn niet geïnteres seerd in Fokker, terwijl Westerse banken keiharde voorwaarden stellen. Gluchich wilde liever sa men met Fokker een nieuwe firma oprichten voor de bouw van vlieg tuigen. Daarnaast werkte tot overmaat van ramp de Russische regering niet erg mee om de Jako- vlev-plannen met betrekking tot de failliete Amsterdamse vlieg tuigfabrikant mogelijk te maken, zo klaagde de bestuursvoorzitter tegenover DPA. Gisteren werd ook bekend dat po tentieel Fokker-redder F. Micha- lides - hij kwam vorig week nog met het idee Fokker te redden door middel van een- samenwer kingsverband van Russische, Chi nese en Spaanse vliegtuigbou wers - op 12 juli is overleden. Zijn partners, R. Jaarsma (gezagvoer der Tulip Air) en G. Jaarsma (ge pensioneerd gezagvoerder KLM) gaan door met het plan. Fokker kan als nationale vliegtuigbouwer voorbestaan, zo melden de twee. Van onze redactie economie Knoxville - Compact discs zijn te duur in de Verenigde Staten. De Nederlandse consument, die gewend is bijna twee keer zoveel te betalen als zijn Ameri kaanse lotgenoot, kijkt verbaasd op van zo'n bericht. Toch zijn twee Amerikanen een rechtszaak begonnen tegen zes gro te cd-producenten, die zij beschuldigen van het maken van prijsafspraken. Chris Robinson en George Silvey stellen dat cd's in de VS te duur zijn. Ze kosten daar ge middeld 12 tot 15 dollar, ongeveer 20 tot 25 gulden. De producenten zouden de winkel prijs kunstmatig hoog houden, ofschoon verbeteringen bij de fabricage de productie kosten per schijfje omlaag hebben gedrukt van drie dollar in 1983 tot minder dan een dollar. Tot de aangeklaagde fabrikanten behoort ook Polygram, dat in meerderheid in han den is van Philips. De andere zijn Emi, So ny, Warners Elektra Atlantic, Bertelsman en UNI, onderdeel van MCA Music Enter tainment. Volgens Robinson en Silvey heb ben de zes gezamenlijk 85 procent van de Amerikaanse markt in handen. Daarop gaat jaarlijks 9,4 miljard dollar om. Het eerste succes hebben Robinson en Sil vey al geboekt. Een Amerikaanse rechter verklaarde dat andere kopers zich bij hun zaak kunnen aansluiten. Dat zou ertoe kun nen leiden dat de industrie aan miljoenen kopers geld moeten teruggeven. In de aan klacht wordt een maximumbedrag van 5000 dollar per persoon geëist. In Nederland ligt de gemiddelde prijs van cd's al jaren tegen de dertig gulden. Daar mee is ons land één van de duurste ter we reld voor muziekliefhebbers. Volgens de Ne derlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van Beeld- en geluidsdragers (NVPI) ligt dat aan de structuur van de de tailhandel in Nederland. I „We hebben hier op iedere hoek een goed gesorteerde speciaalzaak," zegt NVPI-di- recteur Paul Solleveld. In Duitsland, waar de prijzen wat lager zijn, is de markt vol gens hem veel meer in handen van grotere De gemiddelde prijs van cd's ligt in Nederland al jaren tegen de 30 gulden. foto aryan jansen winkels. „Dat de VS goedkoper zijn, zit hem in de aantallen die daar verkocht worden. Dat is met de spijkerbroeken ook zo." Er worden volgens Solleveld absoluut geen prijsafspraken gemaakt door producenten of importeurs. „De prijs van een cd hangt af van de fabricage, de muziek- en opname kosten, de auteursrechten en de distributie- en marketingkosten. Die zijn de laatste tijd nogal gestegen. Een cd van een bekende ar tiest kan tegenwoordig eigenlijk niet meer zonder tv-reclame." Winkeliers betalen volgens Solleveld in Ne derland gemiddeld 25 a 26 gulden voor een cd. „Daar komt dan hun marge en btw nog bovenop." De Consumentenbond is van mening dat er te weinig concurrentie is in de cd-verkoop in Nederland. „Het is toch verdacht dat de cd's overal even duur zijn," meent een woordvoerder. „We hebben het vermoeden dat er prijsafspraken gemaakt worden. Maar het is heel moeilijk om dat te bewij- Hillegom (anp) - Het reisbureau Cross-Country Travels gaat binnenkort het eigen faillissement aanvragen. Alle ge boekte reizen zijn sinds het weekeinde niet meer uitge^ voerd. Consumenten die afgelopen weekeinde wilden ver trekken, zijn door de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) telefonisch of persoonlijk op Schiphol op de hoogte gebracht. De SGR gaat ervan uit dat dui zend consumenten de dupe zijn van de situatie. Zij krijgen de vooruitbetaalde som reisgeld terugbetaald door de SGR. Cross-Country Travels was ge specialiseerd in de organisatie van avontuurlijke reizen naar verre bestemmingen. Directeur P. Silbermann van de SGR heeft nog geen idee hoe het zover heeft kunnen komen met de reisorganisatie. „Ze be staan al 24 jaar en hebben bijna al die tijd winst gemaakt. In 1993 was er nog een behoor lijk eigen vermogen, maar door verliezen in 1994 en 1995 is dat helemaal weggesmolten. Wat er de eerste helft van dit jaar is gebeurd, weten we nog niet," aldus Siibermann. Cross-Country Travels was bijna een kwart eeuw geleden één van de eerste reisorganisa ties die zich ging richten op avontuurlijke reizen over de gehele wereld. Volgens een woordvoerder van concurrent Djoser Reisburo in Leiden is er een steeds grotere markt voor avontuurlijke reizen, waarbij met allerlei vervoermiddelen door verre gebieden wordt ge trokken. Bij Djoser zijn mo menteel 35 procent meer reizen geboekt dan verleden jaar rond deze tijd. Vooral ouderen durven volgens Djoser steeds meer te kiezen voor dit soort reizen. „Ouderen hebben meer geld en zijn zelf standiger. Ze willen niet meer aan de hand van een reisleider over de platgetreden paden gaan." Heel wat gedupeerde klanten van Cross-Country Travel heb ben al contact gezocht met Djoser in de hoop alsnog weg te kunnen naar een verre bestem ming. „We zijn behoorlijk vol geboekt, maar hier en daar is nog wel wat te regelen, Het probleem zit vooral in de vlieg tuigen, die bijna allemaal vol zitten," aldus de woordvoerder van Djoser. Utrecht - Steeds meer multinationals willen het arbeidsintensieve deel van de productie uit Nederland verplaatsen naar landen met lage loonkosten. Drie recente voorbeelden zijn Akzo Nobel (Ede, 600 arbeidsplaatsen), Philips (Sittard, 62) en Schwartzkopf/Hen- kel (Dordrecht, 140). In een brief aan de ministers Wijers van Eco nomische Zaken en Melkert van Sociale Zaken pleit de CNV In dustrie- en Voedingsbond ervoor deze bedrijven te bestraffen met hogere WW-premies, omdat zij louter en alleen reorganiseren om de aandeelhouders te plezieren. De multinationals wordt dan ook maatschappelijk onverantwoordelijk gedrag verweten. Den Haag - Minister Wijers van Economische Zaken laat onder zoeken of de supportersreizen die de KNVB regelt met reisbureau Roever, niet in strijd zijn met de Wet economische mededinging. Ook wordt een onderzoek ingesteld naar de pakketverkoop van toegangskaarten en supportersreizen bij uitwedstrijden van twee Nederlandse clubs in het kader van Europees voetbal. Den Haag - De Europese Commissie gaat op verzoek van minister Wijers van Economische Zaken bekijken of de overname van de Nederlandse activiteiten van de Amerikaanse branchegenoot Toys R Us door Blokker voldoet aan de Europese concentratieregels. In een brief aan Europees commissaris Van Miert spreekt Wijers zijn bezorgdheid uit over de overname. De minister is bang dat de ac quisitie de concurrentiestructuur op de Nederlandse markt voor de verkoop van speelgoed aan de consument nadelig beïnvloedt. Dit kan zowel nadelig uitwerken voor het midden- en kleinbedrijf op deze markt als voor speelgoedfabrikanten en -importeurs, al dus Wijers. Blokker is in ons land de grootste speelgoed-detaillist met een marktaandeel van 44 procent en in totaal 340 winkels (Bart Smit en Intertoys). Inclusief Toys R Us stijgt dit aandeel naar ongeveer 51 procent. Den Haag - De stijging van de omzet in de detailhandel die zich in april al aftekende, heeft zich in mei voortgezet. Ten opzichte van mei vorig jaar verkocht de detailhandel 7,1 procent meer. Omdat de prijzen vrijwel gelijk bleven, betekent dat een stijging van het verkoopvolume met 7 procent. Dat blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Den Haag - Het ministerie van Economische Zaken stelt 18,4 mil joen gulden beschikbaar voor de stimulering van investeringen in energiebesparing in de industrie. Dat heeft minister Wijers giste ren bekendgemaakt. Industriële bedrijven, maar ook samenwer kingsverbanden van bedrijven, kunnen tot en met 28 oktober hun aanvragen indienen. Amsterdam - ABN Amro heeft misgekleund bij zijn poging om een deel van het kantorennet van Banco Federal te kopen. De elf ves tigingen zijn overgenomen door een Argentijnse bank, die alle kantoren wilde kopen. Wel was ABN Amro de hoogste bieder, al dus een woordvoerster. Parijs - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft een kapitale order in de wacht gesleept. Het Amerikaanse General Electric heeft 45 toestellen besteld en een optie genomen op nog eens 45 vliegtuigen. Airbus spreekt van één van de grootste orders uit zijn geschiedenis. Met de opdracht is naar verluidt 3,1 miljard gulden gemoeid. Genève - De Verenigde Staten heffen de extra invoerrechten op producten uit de Europese Unie op. De extra heffingen, ter waar de van ongeveer honderd miljoen dollar per jaar, werden ongeveer tien jaar geleden ingesteld als tegenmaatregel tegen het Europese invoerverbod op vlees van met hormonen behandelde runderen uit de VS. De extra invoerrechten golden vooral voor voedsel en drank. Breukelen (anp) - De Europese groeivertraging krijgt dit jaar naar verwachting weinig vat op Nederland. Terwijl de groei in Duitsland dit jaar wellicht minder dan 1 pro cent bedraagt, wijkt de voor 1996 verwachte groei van het bruto binnenlands product in Nederland met 2,2 procent nau welijks af van het goede resul taat van vorig jaar (2,4 procent). Dat concludeert onderzoeksin stituut Nyfer in zijn gisteren verschenen kwartaalbericht. De regionale groeiprognoses la ten volgens Nyfer zien dat de provincies Utrecht en Noord- Brabant het sterkst groeien (res pectievelijk 3,1 en 2,9 procent), voornamelijk door de sterke dienstensector. De provincie Groningen blijft daarentegen moeite houden om het groeitem po van Nederland bij te houden (1,6 procent). Voor de tweede keer lijken de la ge productiekosten er in ons land voor te zorgen dat de terug val in de groei van het binnen lands product beperkt blijft. Verder speelt een rol dat de bouw in Nederland veel minder problemen heeft dan in Duits land. Over de werkgelegenheid is het instituut minder optimistisch. Door de groei lijkt een stijging van de lonen onvermijdelijk, waardoor de groei van de werk gelegenheid geleidelijk gaat afnemen.

de Stem | 1996 | | pagina 5