Kloof arm en rijk steeds groter Regi Toezicht op de BVD wordt verscherpt Actie Europa tegen Cuba-sancties VS Opnieuw speculatie over toestand Jeltsin Londen ontsnapt aan nieuwe aanslagen 4 Bosnische Serviërs bedreigen VN en Navo Slachtoffer rellen Ulster begraven Nederlanders zijn sportief en gelukkig Rosen Jaco! chiidelijkhei van curator Kwart van de wereldbevolking is nog slechter af dan vijftien jaar geleden Jorritsma bre DE STEM BINNENLAND BUITENLAND 10» -y TIËSTEM BUITENLAND KORT Aardbeving in Oost-Frankrijk Winkelcentrum Auschwitz van de baan Levenslang voor bommenmaker Israël SUPERMARKTEN JUMBO TOPPERS VAN DE WEEK! 1 gjjjgSJSH coo gjgjjSSES 1 O,35 1^233329 1296 Lot van Escom lijkt bezegeld I Amsterdam/Woensdrecht (anp) j son wil duidelijkheid van de Fc I nen met Fokker. Hij heeft, nu dr i Aviation waarschijnlijk zal opk I gevraagd met de curatoren. 11111 DINSDAG 16 JULI 1996 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het toezicht op de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) wordt ver scherpt. Minister Dijkstal (WD, Binnen landse Zaken) wil hiervoor een nieuwe topfunctie instellen: die van inspecteur-generaal voor de veiligheidsdiensten. De naam BVD wordt gewijzigd in Algeme ne Informatie- en Veiligheids- dienst Nederland. Dijkstal over legt momenteel binnen het kabi net over het wijzigen van de wet op de inlichtingendiensten. Aan leiding vormen de bevindingen van de parlementaire enquête commissie Van Traa. Het bleek dat bij geheime operaties van jus titie en politie tegen georgani seerde criminaliteit nogal eens de wet is overtreden. De wet op de veiligheidsdiensten moet verder aangepast worden omdat burgers tegenwoordig het recht hebben om hun eigen BVD- dossiers in te zien. Het is de be doeling dat het wetsontwerp nog dit jaar aan het parlement wordt voorgelegd. De wetswijziging heeft ook conseqenties voor de mi litaire tegenhanger van de BVD, de Militaire Inlichtingen Dienst (MID). Ook deze dienst valt straks onder het toezicht van de inspec teur-generaal. Dijkstal wil de naam MID wijzi gen in Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst Nederland. Sa menvoeging van beide spionage diensten wordt niet overwogen. Enkele pogingen daartoe zijn in het verleden op niets uitgelopen. Dijkstal heeft vorig jaar, tijdens de presentatie van een proef schrift over de historie van de BVD, al aangekondigd dat hij een 'inspectiedienst' wil instellen die moet nagaan of de geheime dienst wel volgens de regels werkt. Hij heeft voor dit voorstel nu het groene licht gekregen van zijn col lega-ministers. Dijkstal is als minister van Bin nenlandse Zaken politiek verant woordelijk voor de BVD. Ook in zijn periode als WD-Tweede Ka merlid heeft Dijkstal steeds ge pleit voor nauwere controle op de Nederlandse spionagediensten. Den Haag (anp) - De kloof tussen arm en rijk neemt nog steeds toe. De economische groei van de afgelopen jaren is een handjevol landen ten goede gekomen, ten koste van veel andere landen. Een kwart van de wereldbevol king, 1,6 miljard mensen, is slechter af dan vijftien jaar gele den. Dat blijkt uit het Human Development Report voor 1996 van het VN-ontwikkelingspro- gramma UNDP. Om aan te geven hoe scheef de verhouding tussen arm en rijk is, heeft de organisatie becijferd dat de rijkdom van de 358 miljar dairs in de wereld groter is dan het gecombineerde jaarlijkse in komen van landen waar bijna de helft van de wereldbevolking woont. Ruggegraat van het rapport is de Index voor Menselijke Ontwikke ling, waarmee UNDP op basis van economische en sociale gege vens het welzijn van mensen in een land meet. Nederland is kop loper van Europa en staat vierde op de ranglijst, die wordt aange voerd door Canada, de Verenigde Staten en Japan. Nummer vijf is Noorwegen. On deraan de lijst van 174 staten bungelen vooral Afrikaanse lan den. Op 170 staat Burkina Faso, gevolgd door Mali, Somalië, Sierra Leone en hekkesluiter Ni ger. Het indexcijfer is onder meer gebaseerd op levensverwachting, de mogelijkheden onderwijs te volgen en koopkracht. Het rapport heeft een bitterzoete boodschap, aldus hoofdauteur R. Jolly bij de presentatie in Den Haag. Aan de ene kant blijkt dat 15 tot 20, meest Aziatische ont wikkelingslanden een spectacu laire economische groei hebben doorgemaakt. In die landen woont ongeveer tweederde van de wereldbevolking. De groei is echter volledig voorbij is gegaan aan een kwart van de wereldbe volking. Aan de andere kant zijn 89 lan den economisch slechter af dan tien of meer jaar geleden. In 70 ontwikkelingslanden is het inko- Vandaag moet blijken of presi dent Clinton bereid is de maatre gel op te schorten. Zoniet, dan komen er Europese tegenmaatre gelen. Minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken hield gisteren reke ning met een verder oplopend conflict. „Het is vervelend en het komt op een slecht moment," al dus de bewindsman in Brussel, waar hij met zijn EU-collega's vergaderde. Van Mierlo zei te hopen dat de eventuele verslechtering in de be trekkingen met de VS een besluit over verlenging van het Ifor- mandaat in Bosnië niet in gevaar zal brengen. „Die dingen moeten we uit elkaar houden." Oorzaak van het handelsconflict is de Helms-Burton wet, die op 1 augustus in werking treedt. De wet beoogt de verdere economi sche isolering van Cuba. De maatregel voorziet onder meer dat Amerikaanse onderdanen die Van onze redactie buitenland Sarajevo - De chef van de politie in het Bosnisch-Servische bolwerk Pale heeft de Navo-vredesmacht Ifor en de VN-politie- macht IPTF bedreigd voor het geval dat ze zouden proberen de Bosnisch-Servische 'president' Radovan Karadzic te arreste ren. Dat heeft VN-woordvoerder Alexander Ivanko gisteren in Sarajevo verklaard. Volgens hem heeft het dreigement bij IPTF voor grote bezorgdheid ge zorgd, gelet op recent Servisch geweld tegen de politiemacht zoals de bomaanslag op een surveillancewagen afgelopen vrijdag. Uit de uitlatingen van Ivanko blijkt indirect dat de Navo zich wel de gelijk voorbereidt op een eventuele arrestatie van Karadzic en zijn le gerleider Mladic, die door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag zijn aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. „Het dreigement is geuit op 11 juli. De politiechef van Pale vertelde ons dat hij in de gaten had dat Ifor traint voor de arrestatie van Karadzic en Mladic." „Hij waarschuwde ons dat de Servische bevolking tegen het Navo- personeel wordt gemobiliseerd als de twee worden aangehouden," al dus Ivanko. Ook IPTF-officieren zijn volgens hem bedreigd. mensniveau zelfs lager dan dat van de jaren '60 of '70. In landen waar het mensen beter gaat, heb ben de regeringen geïnvesteerd in de kwaliteit van de groei en inge zet op gelijke kansen, betere ge zondheidszorg en onderwijs en meer werk. „Als de huidige ontwikkeling doorzet, worden de economische verschillen tussen geïndustriali seerde en ontwikkelingslanden niet alleen uitermate onbillijk maar zelfs onmenselijk," aldus UNDP-topman James Speth in een voorwoord. In de praktijk blijkt dat economi sche groei op den duur niet meer haalbaar is als een regering geen aandacht geeft aan de menselijke ontwikkeling, aldus Jolly. Het rapport 1996 toont aan, dat de verbinding tussen groei en ont wikkeling in te veel landen en voor te veel mensen is mislukt. Tijdig investeren in kansen en vermogens van mensen bevordert de samenhang tussen economi sche groei en menselijke ontwik keling, waardoor zij elkaar ver sterken. De armste landen moe ten daarbij door de rijke landen worden geholpen, meent Jolly. Vooral schuldenverlichting is be langrijk. Om te benadrukken hoe belang rijk een evenwichtige sociale ont wikkeling voor de vooruitgang van een land is, geeft UNDP de volgende cijfers. Door betere voe ding kan de arbeidsproduktie met 47 procent toenemen. Invoe ring van ten minste zeven jaar onderwijs leidde in het straatar me Nepal tot een verviervoudi ging van de tarweproduktie. De Indiase staat Kerala staat er na de afschaffing van éen rigide kas tenstelsel, grootschalige alfabeti sering, landbouwhervormingen en onderwijs voor vrouwen veel beter voor dan andere Indiase deelstaten. Door Bert Schampers Brussel - De Europese Unie aanvaardt niet dat de VS sancties opleggen aan Europese en andere bedrijven, omdat deze handel drijven met Cuba. claimrechten hebben op gecon- fisqeerde eigendommen in Cuba, naar de Amerikaanse rechter kunnen stappen. Zij kunnen van de huidige bui tenlandse eigenaars schadever goeding eisen. De maatregel kan die buitenlandse ondernemingen honderden miljoenen dollars kos ten. ING heeft om die reden zijn acti viteiten op Cuba stopgezet. Het Nederlandse ING is een belang rijk investeerder in de VS en wil verder geen risico's lopen. Ver schillende Canadese onderne mers hebben reeds gevolgen van de Helms Burton-wet ondervon den. Vanwege hun activiteiten op Cuba zijn zij niet langer welkom in de VS. Ook tientallen Europese onder nemingen zijn het slachtoffer van eenzijdige Amerikaanse handels sancties. Cuba is voor 45 procent van zijn buitenlandse handel op de Europese Unie aangewezen. Door Bob van Huët Londen - Londen is op het nippertje ontsnapt aan nieu we bomterreur van de IRA. De semtex en ontstekingsmecha nismen die gisteren werden ontdekt bij politie-invallen op twee adressen in Zuid-Lon- den waren klaar voor onmid dellijk gebruik. Volgens de anti-terreureenheid van Scotland Yard is genoeg ma teriaal ontdekt voor de fabrikage van 36 bommen. Zeven mannen werden gearresteerd, onder wie enkele Noordieren. Volgens Scotland Yard-comman dant John Grieve was een groot gevaar bezworen. „Men stond op het punt de aanslagen te plegen die hadden kunnen leiden tot veel doden en ernstige ontregeling van het openbare leven in de hoofdstad en in Zuidoost Enge land. Wat we hebben gevonden wijst er op dat we slechts uren verwijderd waren van het begin van de bomcampagne," aldus Grieve op een persconferentie in Londen. Uit in beslag genomen documen ten en stadskaarten wordt afge leid dat de verijdelde IRA-cam- pagne was gericht tegen gas-, water- en electriciteitscentrales in en rond Londen. De zeven ar restaties werden verricht bij een nachtelijke politie-inval in de Londense voorsteden Tooting en Peckham. De operatie werd mede uitgevoerd in samenwerking met de geheime dienst MI5. De politie schoot traangaskogels door de ramen alvorens de beide huizen te bestormen. De Britse minister van Noordier- se Zaken, Sir Patrick Mayhew, heeft gezegd dat de ongeregeld heden van vorige week het vre desproces 'de grootste tegenslag hebben gebracht sinds vele ja ren'. Het omstreden besluit van de Noordierse politie (RUC) om een (protestantse) Oranjemars eerst niet en later toch door een katholieke wijk van de stad Portadown te laten trekken leid de tot een golf van geweld in bei de gemeenschappen. Daarbij vie len twee doden, 150 gewonden en werd een hotel in de stad Ennis- killen vernietigd door een zware bom. In een verklaring voor het Lager huis stelde Sir Patrick catego risch dat hij noch premier Major invloed hadden gehad op de dra matische besluiten van RUC-chef Sir Hugh Annesley. Die had de mars aanvankelijk verboden maar kwam daarop terug na zeer ernstige ongeregeldheden in heel de provincie, veroorzaakt door sympathisanten van de Oranjeor de. De Britse regering heeft inmid dels nieuw overleg aangekondigd met de leiders van alle Noordier se partijen. Vandaag spreekt Sir Patrick Mayhew met de Ierse mi nister van Buitenlandse, Dick Spring. Een dringend verzoek van Dublin om Anglo-Ierse cri sisberaad werd afgewezen door premier Major. Naar verluidt uit boosheid over recente, ongezou ten, Ierse kritiek op de gang van zaken rond de zo omstreden Oranjemars. Majors weigering te praten met zijn Ierse collega leidde tot de aanklacht vanaf de Labourban- ken dat de Britse premier 'zat te mokken' terwijl Noord-Ierland in vuur en vlam stond. Mayhew vond deze vergelijking ongepast. In een speciale Panorama-docu mentaire op de BBC verklaarde Major gisteravond dat hij alles bleef proberen om een oplossing te vinden voor het noordierse probleem. Mayhews woorden leidde tot een bittere reactie van Sinn Fein-lei- der Gerry Adams. „Het was een belachelijk antwoord. We hebben deze weken gezien hoe de unio nisten een rebellie hebben geor ganiseerd en hoe Mayhew en Ma jor zijn gezwicht voor bedreigin gen en intimidatie." Volgens de Sinn Fein-leider zou den 'sommige elementen' van de RUC hebben gedreigd met een re volte. Mede daarom zou Annesley bakzeil hebben gehaald. Enige opluchting voor de Noor dierse politie was er gisteren bij de relatief kalme begrafenis van een slachtoffer van de rellen, een 35-jarige man uit Derry. Zijn uit vaartdienst had plaats in een zeer gespannen sfeer en werd begeleid door enige honderden politie mannen en militairen. De ver wachte ongeregeldheden bleven uit. Door Kees Elenbaas Moskou - Uitstel op het laatste moment van een afspraak met de Amerikaanse vi ce-president Al Gore gaf maandag in Moskou opnieuw aanleiding tot specula ties over de gezondheidstoestand van Bo- ris Jeltsin. Dat de Russische president echter de touw tjes nog steeds in handen heeft bewees hij door de benoeming later op de dag van de li beraal Anatoli Tsjoebajs tot het hoofd van zijn presidentiële administratie. Het uitstel van de eerste belangrijke ontmoeting van Je ltsin na zijn herverkiezing was duidelijk een onaangename verrassing voor de Amerika nen. De Russische president liet Gore bijna let terlijk op de stoep van het Kremlin wachten. De staf van de Amerikaanse vice-president en enkele hooggeplaatste ambassadeleden waren al in het Kremlin gearriveerd toen ze te horen kregen dat Jeltsin de dag tevoren had besloten om twee weken op vakantie te gaan. Na deze nogal beschamende vertoning kwam de perssecretaris van de president, Sergej Medevedev, later op de dag met de medede ling dat de ontmoeting tussen Jeltsin en Go re alsnog vandaag zal plaatsvinden. De pre sident zal Gore dan ontvangen in zijn bui tenverblijf in het plaatsje Barvicha, onge veer 12 kilometer ten noordwesten van Mos kou. In dezelfde plaats Barvicha ligt ook het sa natorium waar Jeltsin tweemaal eerder op genomen werd 'met hartklachten. Woord voerders in het Kremlin spraken elkaar vrij- Anatoli Tsjoebajs fotoepa dag de hele dag tegen over het feit of Jeltsin zich in het sanatorium bevindt of in zijn datsja. Perschef Medvedev zei dat Jeltsin tijd nodig heeft om weer op krachten te komen na de uitputtende verkiezingscampagne. Jeltsin had het advies gekregen om direct na de ver kiezingsuitslag vakantie te nemen, maar de president had dat geweigerd omdat hij eerst met premier Victor Tsjernomyrdin de sa menstelling en de richtlijnen voor een nieu we regering wilde doornemen. Nu de belang rijkste beslissingen daarover genomen zijn is Jeltsin aan vakantie toe, aldus Medvedev. De persvoorlichter gaf wel toe dat de presi dent tijdens zijn twee weken rust een serie medische testen zal ondergaan. President Je ltsin, die sinds zijn herverkiezing nauwelijks in het openbaar is gesignaleerd, vaardigde vrijdag nog een opzienbarend decreet uit waarbij de conservatieve 'havik' Nicolaj Je- gorov vervangen wordt door de hervor mingsgezinde Anatoli Tsjoebajs als hoofd van het kabinet van de president. Tsjoebajs wordt tevens de eerste adviseur van Jeltsin en hij heeft de opdracht gekregen om de struktuur van de presidentiele admi nistratie te verbeteren. De benoeming op de ze invloedrijke positie is duidelijk een belo ning voor het werk wat de ex-vice-premier heeft verzet als één van de belangrijkste or ganisatoren in Jeltsins campagnestaf. Tsjoebajs was tot februari van dit jaar de enige overgebleven liberale minister in het kabinet Tsjernomyrdin en verantwoordelijk voor het privatiseringsbeleid. Jeltsin hield hem lang de hand boven het hoofd maar hij moest Tsjoebajs toch laten vallen onder druk van de oppositie in de Doema en met de ver kiezingen in zicht. Door het vertrek van haviken als Jegorov, de generaals Gratsjov, Korzjakov, Barsoekov en vice-premier Soskovjets lijkt voorlopig de li berale stroming in de Russische politiek top het vertrouwen van Jeltsin te hebben her wonnen en zijn Tsjoebajs en de hervormings gezinde adviseurs van Jeltsin de overwin naars van de kleine paleisrevolutie die zich in de afgelopen periode in het Kremlin heeft afgespeeld. Voorburg (anp) - De helft van de bevolking van 18 jaar en ouder doet regelmatig aan sport. Negen van de tien Neder landers van 18 jaar en ouder zegt gelukkig te zijn. Het rook- en drinkgedrag is in grootst onder ouderen de jaren negentig niet gewij- Uit de CBS-gegevens blijkt verder dat minder dan een on de tien Nederlanders (9 pro cent) dagelijks 3 of meer glazen alcohol drinkt. Dit zijn voor het merendeel mannen. In het algemeen geldt dat het drinken van alcoholhoudende drank meer voorkomt naarmate per. sonen meer onderwijs hebben genoten. Bijna negen van de tien Neder landers (86 procent) zeggen ge- lukkig te zijn. Wanneer Neder landers rapportcijfers mogen uitdelen (van 1 tot 10) dan Ie- vert de tevredenheid met de woning gemiddeld een 8 op. Ook de woonomgeving krijgt een 8, terwijl de financiële middelen van het eigen huis houden gemiddeld het rapport cijfer 7 ontvangen. Ongeveer de helft van de vol wassen bevolking is tevreden met het leven dat men leidt en tevreden met de vrienden en kennissenkring. Ruim 40 pro- cent is tevreden met de vrije tijdsbesteding. In het algemeen zijn personen die alleen lager onderwijs hebben genoten wat vaker ontevreden over de eigen leefsituatie. In contrast met de tevreden heid over de eigen leefsituatie staat het feit dat het overgrote deel van de volwassen bevol king maar weinig waardering opbrengt voor de Nederlandse samenleving. Slechts een op de tien (11 procent) van de vol wassen bevolking is op dit punt tevreden. zigd, blijkt uit het leefsituatie- onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tweederde van de bevolking rookt niet en een kwart van de bevolking is geheelonthouder. Het overgrote deel van de vol wassenen heeft echter weinig waardering voor de samenle ving in Nederland. Vooral ouderen geven aan ontevreden te zijn. Van de tien Nederlanders doen er vijf aan lichamelijke sport. Een op de tien sport wekelijks intensief, 5 uur of langer. Vier sporten er wekelijks 1 tot 5 uur. Uit de cijfers van het CBS blijkt dat hoe hoger de oplei ding is, des te vaker er wordt gesport. Mannen sporten wat vaker in tensief dan vrouwen. Ruim eenderde van de bevolking van 18 jaar en ouder zegt lid te zijn van een sportvereniging. Voor al jonge mensen en hoog opge leiden sporten in verenigings verband. Het aandeel rokers in de Ne derlandse bevolking van 18 jaar en ouder is in de jaren ne gentig gelijk gebleven. Even min zijn er aanwijzingen dat de consumptie van alcohol sinds 1990 is gestegen. Een kwart van de volwassen bevolking zegt dagelijks 10 of meer siga retten te roken. Hoe lager de opleiding des te vaker rookt men dagelijks 10 of meer siga retten. Vrouwen roken minder dan mannen, dit verschil is het Duizenden katholieken hebben gisteren de begrafenis bijgewoond van Dermot McShane, het dodelijke slachtoffer van de rellen in Noord-Ierland afgelopen week. Hij werd bijgezet op een kerkhof in Londonderry temidden van andere slachtoffers van het geweld in de Britse provincie in de laatste 27 jaar. foto epa Annecy - In het oosten van Frankrijk heeft in de nacht van zon dag op maandag een aardbeving plaatsgehad met een kracht van 5.2 op de schaal van Richter. Dat was volgens wetenschappers van de universiteit van Straats burg de sterkste aardbeving in de regio in de afgelopen dertig jaar. De beving was vooral merkbaar in de regio van Annecy. De scha de bleef beperkt tot scheuren in muren, gebroken vensterglas en neergestorte dakpannen. Warschau - De bouwvergunning voor een winkelcentrum tegen over het voormalige nazi-vernietigingskamp Auschwitz in Polen is definitief ingetrokken, meldde gisteren het particuliere radio station Radio Zet. Het plan voor de bouw van een supermarkt leidde tot een storm van protesten in Polen, Israël en elders in de wereld. Ook de Pool se president Kwasniewski sprak zich ertegen uit. In het kamp zijn tijdens de Tweede Wereldoorlog zeker anderhalf miljoen joden vermoord. Jeruzalem - Een Israëlisch militair hof heeft gisteren de maker van de bommen die werden gebruikt bij zelfmoordaanslagen op autobussen in Tel Aviv en Jeruzalem veroordeeld tot tweemaal le venslange gevangenisstraf. Bij die aanslagen kwamen negen men sen om het leven. Abdel Nasser Atala (24) werd schuldig bevonden aan het op pad sturen van mensen voor twee aanslagen op autobussen in Israël vorig jaar. De zelfmoordcommando's werden uitgestuurd door militante moslimgroepen, die zich verzetten tegen elk akkoord van Israël met de Palestijnen. (ADVERTENTIE) mJÊBm v ïr zoedkoopïtis! NESCAFE CAPPUCCINO navulzak a 250 gram van 6,25 voor ALL ACTIVE navulzak a 1,7 kilo van 14,78 voor Ji SCHUTTERSBIER krat a 24 flesjes van 15,25 voor -A. RIBKARJBONADE gemarineerd of naturel, per 500 gram van 7,45 voor ZWAN BOTERHAMWORST per 100 gram van 1,25 voor WK 29. Geldig f/m zaterdag 20 juli 1996. HET SPAARKADO Mot onxo Pro-Kado spaaraktio spaart u hot hole jaar snel on voordelig voor prachtige huishoudelijke kado's met wel 30 tot 50% spaarwins». Hooi snel de informatiefolder bij de Jumbo-Supermarkt. DEZE WEEK MET 3 GRATIS PRO-KADO ZEGELS ANDRELON SHAMPOO, diverse soorten, per flacon a 300 ml. GROLSCH KROONBEUGEL, 6 pack a 6x33 cl. FREEDENT KAUWGOM, cooiminl, peppermint of fruit, 3 pack PEPSI COLA OF SEVEN UP, fles a 2 liter TAKSI, magic red of jungle green, pak liter Nu met 3 gratis Pro Kado zegels per 2 pakken Jumbo vestigingen vindt u in: Bergen, Berghem, Bladel, Den Bosch, Den Dungen, Deurne, Dongen, Eindhoven, Gemert, Grove, Heeswijk Dinther, Kerkrede, Lieshout, Lith, Luyksgestel, Mariahout, Meerssen, Middelburg, Moergestel, Nistelrode, Nuenen, Nuth, Oirsbeek, Oisterwij Ooltgensplaat, Scharendijke, Schijndel, Sevenum, Sint Michielsgestel, Someren, Steenbergen, Terneuzen, Tilburg (2x), Uden, Volkel, Willemstad „ronze Haagse redactie C Haag - Het kabinet wil kwaliteitscontrole van le ermiddelen meer aan de v' M overlaten. Bedrijven Keten onderling maar rege- Z aan welke eisen een pro- 1 kt moet voldoen. De over- 2 treedt alleen op als de volksgezondheid in hét geding nat blijkt uit de plannen die het k hinet heeft met de levensmid delenwetgeving. Die wetgeving Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorritsri verwacht over enkele maandef Deze diensten kunnen variëren van data-communicatie en home- shopping tot de exploitatie van alarmlijnen of netwerken tussen verschillende bedrijven. Spraak telefonie is vooralsnog uitgeslo ot nu toe was KPN het enige be drijf, dat voor deze diensten ka bels'mocht aanleggen. De te ver strekken vergunningen geven nu dok aan anderen 'graafrechten'; de exploitatie van kabeldiesten is eveneens vrij. Jorritsma hoopt zo het KPN-monopolie te doorbre- Heppenheim (dpa/anp) - De pogingen om de Duitse com puterdetaillist Escom van de ondergang te redden, zijn mis lukt. Het moederbedrijf Es com AG heeft naar eigen zeg gen faillissement aange vraagd. Begin juli vroeg Escom AG uit stel van betaling aan om zich te gen schuldeisers te beschermen. Ook Escom Nederland nam die Stap, met de bedoeling op eigen benen verder te gaan. Éscom AG heeft niet genoeg mid delen kunnen inzamelen om min stens 35 procent van de schulden af te betalen, nodig om uit sur séance te komen. Met 450 zaken, waarvan 130 iii Duitsland en 36 in Nederland, is Escom de op één na grootste Duitse computerde taillist, na Vobis. Eind 1995 ston den 4400 mensen op de loonlijst. De faillissementsaanvraag geldt volgens een Escom-woordvoer- der alleen de houdstermaat schappij en niet de winkels. Maar over het lot van de dochterbedrij ven wilde hij niets kwijt. I »Wat willen de curatoren nu ei- I genlijk met Fokker zelf?," zo I woeg zich zijn woordvoerder maandag af. he zakenman hoopt met steun van verschillende partijen Fokker °P te kunnen kopen om de vlieg tuigbouw in Nederland voort te zetten. Al enkele maanden is hij eezig om de financiering rond te ™jgen. De idee van machine- bouwconcern Stork om het ge zonde deel van Fokker - Fokker Aviation- op te kopen maakte ®In plannen moeilijk uitvoer baar, zo liet hij in juni weten. De overname van Aviation met 2300 werknemers zou de start van Fok ker 2 bijna onmogelijk maken. het gesprek wil Rosen Jacobson duidelijkheid hebben. „De positie van de curatoren moet duidelijk "orden," verklaart zijn woord voerder. Na het overleg bekijkt jtosen Jacobson zijn positie met «rekking tot de Nederlandse auliete vliegtuigproducent. e toP van het machinebouwcon- wn Stork is gisteren begonnen ®et de overnamegesprekken. In weekeinde sloot het het boe kenonderzoek bij Aviation met epn c r en positief resultaat af. Aviation hoj11 maart verzelfstandigd na taillissement van Fokker. Een y ting onder leiding van M. rvers, oud-bestuursvoorzitter van bestuurt het bedrijf. uitgeverij Wolters Kluwer, he belangrijkste vestiging van „i„\„10n is gevestigd op vliegba- •s woensdrecht. Bij Fokker Air- vij„ Services (onderhoud van bii p,'§en) werken 850 mensen, a ®lmo-Woensdrecht (kabel- anteg) ruim 300 mensen. De Nemers in Hoogeveen wer- vooral voor de defensie-in- V

de Stem | 1996 | | pagina 4