a Boze boeren belagen AID-ers 4Het gebeurde in een flits Onze Top 10 van deze week. Politiek Den Haag geschokt over de vliegramp Belgen hebben goede reputatie met Hercules 50% Vliegtuigongelukken in Nederland O O I DESTEM BINNENLAND A3 Rabobank helpt veehouders blokkering bankrekeningen te omzeilen ruiming I JerelHd Vader redt kinderen uit zee BINNENLAND KORT Half miljard voor verbetering A2 Bijtende man moet aidstest ondergaan Inbrekers maken wurgslangen buit Luchtmachtband nam deel aan muziekfestival TOWS* week Al onze winkels zijn open van 8 tot 8 uur. 6 JULI 1996 >(\2 I ttannie en lerland. I perioden met 20n. In en ochtend kans on dagtemperatuur tus Hp4 graden. I Luxemburg; Peri0. I Z0P en dr°og. Mid. ■tetuur ongeveer 22 i Midden-Frankrijk, ■mige perioden, maa; I westkust eerst nog I 'nlkenvelden. Droog I mperatuur meest I en 28 graden. 1 ikrijk: Veel zon, in in het oosten moge- lokale (onweers)bui frnperatuur rond 3o Langs de westkust ^len van Lissabon nu laghangende bewol- Ier veel zon en droog ■mperatuur tussen 28 J"aden, langs de west- bewolking een stuk r arm. In het noorden 2onnig iden wat meer bewol- vooral landinwaarts Verspreide onweers- axima aan de Costa's graden, landinwaarts - en 37 graden. Langs del Sol plaatselijk he Eilanden: Aan de iden veel zon. Aan de |de ook enkele wolken- n droog. Een stevige jke wind. Maxima aan len ongeveer 27 gra- en Ibiza: Flinke zon- ioden. Woensdag een I cans op een regen- of ■bui. Middagtempera- 'd 30 graden. I linke zonnige perio- ™oral in de berggebie- is op een lokale on- li. Middagtemperatuur r 29 graden, land en Kreta: Op de veel zon, op het vas teer bewolking en en- trspreid voorkomende jn onweersbuien. Van- isdag afnemende buiig- Jp de Egeische Zee I .en stevige noordelijke daxima van 27 graden ilanden in de Egeische ruim boven de 30 op celand. id: Zonnige perioden, lorden en midden eerst ilkenvelden en mis- 'at motregen. In Beie- klein kans op een loka- tter misschien met on- Middagtemperatuur •aden aan zee tot 25 in m. fland: Zonnig, aan de ank van het Alpenmas- enkele wolkenvelden, kans op lokaal onweer, .temperatuur van 24 in irden tot 29 in het zui- rijk: Perioden met zon ,s op een bui. Maxima lag van 22 in het noor- 25 in Karinthië. 1AADSEL rd is in dit el verborgen? ara; 13. spalier; 15. dor; 17. W snit; 24. deken; 26. leek; 28. e; 35. kameel; 37. el; 38. nede- daal; 45. nor; 46. rem; 48. ral >5. tl; 56. trom; 58. lens; 60. eg, 66. laars; 67. nis; 68. Loire. „5. baret; 6. al; 7. titel; 8. ore; 14. pad; 15. een; 18. ster;» t; 27. evenals; 29. diner; i; 36. Eva; 40. kartel; 41. toet an; 47. melis; 50. Elia; 51. P°P' nel; 62. ka; 64. li; 65. pi. .t 'puog uba joo 'aiieJl 1111 DINSDAG 16 JULI 1996 tunleren/Marum/Den Haag np) - Boze veeboeren heb- L gisteren zowel in Lunte- j als in het Groningse \iarum medewerkers van de Algemene Inspectiedienst (AID) belaagd. punteren werden twee AID- „ecteurs van het erf verdre ven, die proces-verbaal kwamen oDinaken bij een veehouder die 1 protest tegen het voorgeno- en mestbeleid zijn mestboek- ïouding weigerde in te leveren. Ie moesten hun auto achterla- tfll De plaatselijke politie on- jerhandelde in eerste instantie tevergeefs met de boeren over te- juggave van het voertuig. InMarum kreeg een AID-mede- jerker het aan de stok met zo'n 15 varkenshouders en sympathi santen. Toen de controleur met zijn auto daar een boerenerf op reed, zetten boeren met trekkers en een vrachtwagen de toegangs wegen naar de openbare weg af. De AID'er mocht na een gesprek gaan. Ook hij moest echter zijn auto achterlaten. „De actie is niet tegen de ambtenaar gericht. Het is een signaal naar het minis terie dat we dit niet langer pik ken," aldus een van de actievoer ders ter plaatse. De boeren kwamen met hun actie uit protest tegen een maatregel van het ministerie van Financiën om de bankrekeningen te blok keren van boeren die meedoen aan de mestboycot. De Rabobank is deze veeboeren inmiddels te hulp geschoten. De bank heeft een regeling getroffen, waardoor de getroffen boeren geen last hebben van de blokkering. Het beslag heeft daardoor voor de overheid weinig effect als druk middel. Het ministerie kon gistermiddag nog niet reageren op de houding van de bank. De boeren weigeren de verplichte mestheffing over 1995 af te dragen uit protest te gen het voorgenomen mestbeleid van het kabinet. „Rabobank Nederland heeft de lokale Rabobanken een advies verstrekt over een manier, waar op de getroffen boeren toch hun betalingsverkeer kunnen voort zetten en ze zo min mogelijk hin der ondervinden van de blokka de van hun rekening. Diverse lo kale banken lijken dat advies te hebben opgevolgd," meldt een woordvoerder van Rabobank Nederland. Hij weigert te vertel len hoe de regeling er precies uit ziet. De zegsman bestrijdt dat de bank met haar opstelling het overheidsoptreden in de wielen rijdt en daarmee onoorbaar han delt. „Wij opereren binnen de mogelijkheden, die de wettelijke kaders bieden. Wij zijn een coö peratieve bank met als taak zo doelmatig mogelijk te opereren voor de boeren. Vandaar." Hij stelt met nadruk, dat de bank voldoet aan datgene wat de over heid vraagt. „Wij willen niet an ders, wij kunnen niet anders." Van omzeilen van de blokkade is in zijn ogen geen sprake. Het be slag op de rekening van de boer moet de overheid in staat stellen de verschuldigde mestheffing alsnog te innen. Uit protest tegen de voorgeno men mestmaatregelen van de mi nisters Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) weigeren on geveer 5700 veehouders een ver plichte mestheffing af te dragen. Ongeveer 7400 veehouders wei geren daar bovenop ook hun mestboekhouding op te sturen aan het ministerie van Land bouw, zoals ze wettelijk ver plicht zijn. De boerenorganisaties vergade ren donderdagmiddag over even tuele acties tegen de overheidsin grepen. Daarnaast bezien ze of juridische stappen tegen de reke ningblokkades enig kans van sla gen maken. De getroffen veehou ders zullen in ieder geval gebruik maken van de gewone beroeps procedures om het invorderen van de mestheffing te voorko men. Inzet van het boerenprotest is een soepeler mestbeleid. Van onze verslaggever Eindhoven - „Ik zag een vliegtuig, scheef over de liaan hangend, aankomen en vervolgens stond het in brand. Hoe het precies ge beurd is, heb ik niet gezien. Het gebeurde allemaal in een flits. We stonden op een kilometer afstand en er ge beurde ineens zoveel ab normale dingen." Het drong gisteravond langzaam loor tot de heer B. Veldhuizen lit Oirschot, dat hij een ramp had zien gebeuren. Geshockeerd hoorde hij 's avonds de gevolgen van wat zich voor zijn ogen had afgespeeld. Rond zes uur stond hij op de vliegbasis Welschap voor het aanleggen van een weg. „Onze apparatuur overstemt ieder an der geluid, dus we hebben de Hercules niet aan horen komen. Ineens zie je dan zo'n vliegtuig omlaag komen. Meteen na het neerstorten was er vuur en ont zettend veel pikzwarte rook. Ik zei meteen dat we er niet meer naar toe hoefden, want daar kon niemand meer uitkomen. Het was toen, op mijn horloge, 18.03 uur." Ongeveer een kwartier later („Zo rond 18.15 uur) vertrok het team van de heer Veldhuizen. „We verlieten via de bouwweg het terrein. Toen zag ik voor het eerst een hele rij wagens van po litie, brandweer en ambulances over de landingsbaan aankomen, ik weet niet, of er op dat moment aan de andere kant van het on geluk al hulpverleners aan het werk waren. De 23-jarige Oirschotse beroeps chauffeur Putmans meent dat de hulpverlening erg laat op gang kwam. Hij parkeerde rond zes uur zijn vrachtwagen bij de luchthaven. „Ineens zag ik een rookpluim. Ik ben meteen die richting ingereden. Het ongeluk zelf heb ik niet zien gebeuren. Nadat ik gezien had dat er iets san de hand was, duurde het nog zeker een kwartier voordat de In de verte ligt de neergestorte Hercules brandweer en ambulances te hulp schoten. Er stond wel een legerjeep bij het wrak. Misschien stonden de brandweerauto's van de luchthaven wel aan de andere kant van de rook, maar de rode burgerbrandweerauto's kwamen na ruim 15 minuten pas de luchthaven op. Overigens zag ik toen ook nog een gele brand weerauto van de luchthaven rondrijden en ze hebben er maar twee. Ambulances kwamen aan de verkeerde kant het vliegveld op, reden voor de vertrekhal van het burgervliegveld. De ingang voor hen is eigenlijk bij de doua netoren of bij het kanaal in dit geval. Na een half uur hoorden we nog steeds de sirenes." Luchtfotograaf Karei Tomeï was gisteren voor een fotovlucht al drie uur aan het vliegen met een helikopter, toen zijn piloot en hij een enorme rookwolk zagen. „We vlogen tussen Boxtel en Lieshout. Op die hoogte en vanaf die afstand is niet goed in te schatten, wat er precies aan de hand is. Wij meldden de verkeer sleiding, dat we een rookwolk zagen. Zij lieten meteen weten dat het van de basis zelf afkom- ton onze Haagse redactie Den Haag - Haagse politici hebben geschokt gereageerd op het ongeluk met de Belgische Hercules op de Vliegbasis Eindhoven. Naast medeleven met de slachtoffers en hun familieleden vra gen de politici zich af, hoe dit ongeluk kon gebeuren. Minister Voorhoeve (WD, De fensie) zal zijn vakantie in Frankrijk onderbreken en komt *0 snel mogelijk terug naar Ne- Mand. De minister liet in een reactie weten, dat hij 'met diep leedwezen kennis heeft genomen van het tragische ongeval'. Minister Jorritsma (WD, Ver keer en Waterstaat), verantwoor delijk voor de veiligheid van de oorgerluehtvaart, verklaarde vanaf haar vakantie-adres 'diep geschokt' te zijn over het ongeval W de slachtoffers. „Ik hoop van r dodental niet stligt," zei de bewindsvrouwe, 'wntsma wil met Defensie gaan overleggen of de Raad voor de ucntvaart geen hulp kan bieden 'J «et onderzoek naar de oor zaak van het ongeval. De onaf- sukelijke Raad voor de Lucht- (AD VERTE NTIE) slechts 2x per jaar... Maar wél echte korting! '•sser pen tot vaart verrichte destijds ook een onderzoek naar het ongeval met de EL Al-Boeing boven de Bijl mer. CDA-fractievoorzitter Heerma zei in een eerste reactie: „Dit is ronduit dramatisch, een vreselijk ongeval. Ik zit aan het televisie toestel gekluisterd om meer in formatie te vergaren." Ook defensiewoordvoerders in de Tweede Kamer toonden zich ver slagen en spraken hun afschuw uit over het ongeval. WD-Ka- merlid Van den Doel: „Dit is een hele trieste zaak. Wat moet je er verder van zeggen, behalve dat je meeleeft met de slachtoffers en hun familieleden." Volgens Van den Doel is de C130 Lockheed Hercules een 'goed vliegtuig' en ook de weersomstandigheden in Eindhoven waren gisteravond goed. Dat maakt de toedracht duister. „Dit is rampzalig," vindt PvdA'er Zijlstra. De oorzaak is ook hem een raadsel: „Was het een mense lijke fout of een technisch defect? Hoe kon dit gebeuren? Er zal on getwijfeld een rapportage komen naar de Tweede Kamer." D66-Kamerlid Hoekema is in ja nuari, met zijn collega's van de Kamercommissie Defensie, per Hercules naar Villafranca gevlo gen. „Als je daar aan terugdenkt en je stelt je het vliegtuig voor, dan wordt het helemaal maca ber." Door Joop Wenstedt De Belgische Luchtmacht heeft een goe de reputatie met het gebruik van de Her cules. Sinds 1971 heeft men het in ge bruik. De 'aerial' (vliegende) jeep werd door onze zuiderburen ingezet voor de bevrijding van vele burgers uit het toen malige Kongo. De Hercules is sinds 1956 in dienst van vele luchtmachten en luchtvaartmaatschappijen. Ruim 200 van deze toestellen zijn er gebouwd. In de afgelopen 26 jaar verloor de Belgische luchtmacht niet één toestel. De Belgen wor den wereldwijd als meesters beschouwd op de Hercules. Zij zijn immers in staat om zelfs on der zwaar vijandelijk vuur de inzittenden vei lig thuis te brengen. Tijdens vele missies -in vooral Afrika- onder uiterst moeilijke en vaak vijandelijke om standigheden brachten de Belgen iedereen veilig thuis. In Kongo en Ruanda werden de Belgische Herculestoestellen beschoten en wisten de bemanningen ondanks dat, de pas sagiers veilig thuis te brengen. De Belgen zijn specialisten op het gebied van 'out of area operations' (acties zonder een normaal vlieg veld) en daardoor zeer ervaren vliegers. Juist door dit soort opmerkelijke operaties ver wierven de Belgen een reputatie, die vele pi loten in de wereld hen benijden. De Hercules wordt door vele luchtmachten en transportbedrijven in de wereld gezien als een manusje van alles. De Hercules vliegt al zo'n 40 jaar rond zonder noemenswaardige problemen. Het is een toestel met een grote ruime romp, waarin de passagiers zitten in Den Haag (anp) - Het zwaarste vliegtuigongeluk in Nederland had plaats in 1992. Een Boeing- vrachtvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al stortte kort na een tussenlan ding op Schiphol op twee flats in de Amsterdamse Bijlmer. Daardoor kwamen 43 mensen om het leven; vier bemanningsleden en 39 mensen op de grond. Het ernstigste ongeluk uit de Nederlandse luchtvaartgeschiedenis had plaats op het vliegveld van Teneri- fe (Canarische Eilanden). Daar botste in 1977 een Boeing 747 van de KLM op een ander toestel. Daarbij vielen in totaal 562 doden, onder wie 276 inzittenden van het KLM-toestel. Ongelukken in Nederland 1935 Fokker F22 van de KLM op Schiphol, 6 doden 1938 DC3 van de KLM op Schiphol, 6 doden 1950 DC3 postvliegtuig van de KLM stort in de Noordzee, 7 doden 1953 Convair van de KLM op Schiphol, 2 doden 1954 DC6 van de KLM op de Noordzee, 21 doden 1974 Helikopter van de KLM op de Noordzee, 6 doden 1982 Fokker F28 van de NLM bij Moerdijk, 21 doden 1988 12 juni: zweefvliegtuig stort neer bij Teriet, Arnhem, piloot omgekomen 1988 12 sept.: zakenvliegtuigje stort neer ten noorden van Eindhoven, twee inzittenden omgekomen 1989 2 april: vliegveld Midden-Zeeland sportvliegtuig stort neer, een dode, een zwaargewonde 1990 10 mei: vliegtuig Rijksluchtvaartschool in Eelde stort neer in Aduarderzijl (Gr.), drie doden 1992 16 mei: vliegveld Midden-Zeeland, Arnemuiden, sporvliegtuig stort neer in een sloot een dode 1992 20 sept.: vliegtuigje neergestort in de slikken ten noorden van Tholen, vier doden 1992 4 okt.: Boeing-vrachtvliegtuig van El Al stort neer op flats in de Bijlmermeer, 43 doden 1993 22 juli: nabij Stavoren stort sproeivliegtuigje neer, de vlieger overlijdt aan zijn verwondingen. 1993 13 aug.: zweefvleigtuig stort neer in het Zuid-Limburgse Schinveld, een dode 1993 5 dec.: op het vleigveld Gilze-Rijen stort Piper neer, eendode 1994 4 april: op tweede paasdag stort een Saab van KLM-Cityhopper naast de Kaagbaan van Schiphol. Drie doden, onder wie de gezagvoerder, 21 gewonden. 1995 20 mei: reclamevliegtuigje stort na de start neer op Zestienhoven, de piloot komt om. De afgelopen decennia zijn enige tientallen militaire vliegtuigen in Nederland verongelukt. Het waren voornamelijk jachtvliegtuigen van de koninklijke luchtmacht. In de meeste gevallen konden de vliegers zich redden met hun schietstoel. In februari 1992 stortte een F16 op de wijk Hasseler Es in het Overijssel se Hengelo. Het toestel belandde in een plantsoentje. Er raakte wonderwel niemand gewond. A MS V5 Geachte heer Kroll, Bijgesloten treft li een nota aan voor een doosje parace tamol en een groot-verpakking papieren zakdoekjes. Ik zou graag willen dat u het vermelde bedrag per omme gaande aan mij overmaakt. Zondag j.l. had ik namelijk tegen beter weten in, maar niettemin op uw advies, reeds vroeg in korte broek plaatsgenomen in de tuin om aldaar van de beloofde, overvloedige zonneschijn te kunnen genieten. Halverwege de middag ben ik met hevige onderkoelings- verschijnselen naar bed gegaan, maar ook vanuit mijn sponde heb ik geen zon mogen waarnemen. En als het nou de eerste keer was dat u er naast zat, maar nee, uw voorspellingen deugen vrijwel nooit. Trouwens, nu ik toch uw aandacht vast heb, zou u voor taan na het nieuws van 18.00 uur op Nederland 2 ons meteen het hele weerbericht willen geven en ons niet aan het lijntje willen houden tot omstreeks 18.50 uur? Nu zijn wij gedwongen om óf twee maal de tv aan te zetten óf om hem de gehele tijd aan te laten staan en dat kost wel ener gie. En energie kost stoken en stoken tast de ozonlaag aan en verhoogt het broeikas-effect. Die beide laatste fac toren zijn van invloed op het weer, maar hoe weten we nog niet precies, maar ze maken wel uw voorspellingen nóg onnauwkeuriger. En dat werkt u dus zeifin de hand met uw rare uitzendtijden die bovendien in het wintersei zoen botsen met The bold and the beautiful! Hopend op (weers)verbetering, MERIJN Sint Maartenszee (anp) - Bij een poging zijn drie kinderen uit het water bij Sint Maartenszee te redden is een Duitse man gis termiddag bijna verdronken. Hij is in kritieke toestand in het ziekenhuis opgenomen. Zijn kinderen mankeren vrijwel niets. De drie waren in zee aan het zwemmen, toen ze door de noordenwind naar een strekdam werden gedreven. Door de sterke stroming dreig den ze te verdrinken. De vader van de kinderen zag, dat zijn kinderen in nood waren en sprong samen met een Nederlandse badgast te water om ze te redden. Ze wisten de kinderen enige tijd boven water te hou den, maar raakten vervolgens zelf in de problemen. De reddingsbrigade van Sint Maartenszee wist uiteindelijk met een boot de vijf mensen uit zee te halen. De slachtoffers zijn naar het zie kenhuis gebracht. De conditie van de kinderen en van de Nederlandse badgast is goed. De vader heeft bij zijn reddingspoging veel water bin nengekregen. Zijn toestand is kritiek. FOTO TON VAN DE MEULENHOF stig was. Op dat moment werd de luchthaven meteen gesloten." Omdat de helikopter van Tomeï weinig brandstof meer had, kreeg hij toestemming om alsnog te landen op het vliegveld, waar Tomeï zijn bedrijf heeft. canvas stoeltjes aan weerszijden van de romp en in het midden. De Belgische Hercules ver sie is de C-130H, waar vier bemanningsleden (piloot, gezagvoerder, technicus en loadmas- ter) en maximaal 92 passagiers. De Hercules kan ruim 20.000 kilo aan vracht vervoeren. Het is een viermotorig toestel, dat zelfs op twee motoren zeer goed blijft vliegen. De Hercules wordt wereldwijd gezien als een toestel dat uitermate betrouwbaar is. De Her cules wordt gebruikt voor vervoer van vlees in Zuid-Amerika, voor het blussen van bos branden in noord-Amerika en vervoer van ve le duizenden passagiers wereldwijd. Vliegers en bemanning op de Hercules roemen het toe stel om haar betrouwbaarheid. Het is een toe stel met zeer goede viiegeigenschappen. Alles bij elkaar roept het de vraag op, wat is er mis gegaan op Eindhoven? Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) trekt 483 mijloen gulden uit om de verkeersproblemen op de A2 op te los sen. De snelweg wordt deels verbreed; de rondweg 's-Hertogen- bosch verbeterd. Dat schrijft de minister in een brief aan de Tweede Kamer. Het doorgaande noord-zuidverkeer zal zoveel mogelijk worden gescheiden van het regionale verkeer. Het knooppunt Empel krijgt flay-overs, die een directe verbinding moeten vormen tussen de A2 en de A59. Emmen - Een 26-jarige inwoner van Emmen die twee politie agenten in de benen heeft gebeten, moet een aidstest ondergaan. Dat heeft de rechter in Assen gisteren in kort geding bepaald. De man kan maximaal een jaar lang worden vastgehouden als hij de aidstest blijft weigeren, aldus het vonnis. De politie had het kort geding aangespannen. Zij wilde weten, of de kans bestaat dat de man, een drugsverslaaf de, de agenten heeft besmet met het aidsvirus. De twee agenten zijn volgens een politiewoordvoerder erg onder de indruk van het gebeuren. De politie hoopt met de verplichte test zo snel mogelijk te kunnen uitsluiten dat er van een besmetting sprake kan zijn. Almelo - Inbrekers zijn er in een woning aan de P.C. Boutenstraat in Almelo op klaarlichte dag met een opmerkelijke buit vandoor gegaan. Naast geld en paspoorten werden enkele gevaarlijke slangen ge stolen, onder andere twee boa constrictors. De twee meter lange wurgslangen zijn volgens de politie in staat een kind te doden. Ook werden twee pythons, een koningsslang en twee vogelspin nen meegenomen. De 36-jarige reptielenhouder hield de dieren in speciale bakken. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggevers Den Haag (anp) - De fanfare van de Koninklijke Land macht, waarvan veel leden in de verongelukte Hercules za ten, heeft in het Italiaanse Modena deelgenomen aan een muziekfestival. Mevrouw Beekman uit Arn hem, echtgenote van de diri gent van de kapel, vertelde gisteravond dat het Vughtse fanfarekorps een week in Vil lafranca was. „Ze hebben net een fantastisch optreden ach ter de rug in Modena." Het korps zou volgende maand optreden op de Taptoe Breda, samen met dansschool Van Opsteal uit Tilburg. Het korps had de West Side Story op het programma staan. Het fanfarekorps is een be trekkelijk nieuw muziek korps. Het ontstond kort gele den door een fusie van twee landmachtkapellen: die van de genie en van de Limburgse jagers. o Nieuwe oogst: Doré aardappelen, zak 5 kilo 3.50 zak 2.5 kilo Zongerijpte nectarines, mand 1 kilo Gehakt half om half, 500 gram JDrTS' 3.75 kilo Slagersachterham, 100 gram CU Cashewnoten, gezouten of ongezouten, cup 175 g Douwe Egberts Roodmerk koffie, snelfilter- of grove maling, pak 500 gram CflValdepenas, Cötes du Roussillon of Rheinhessen, fles 1 liter Knipbrood, wit of bruin, heel Ola Raket ijsjes, doos 8 stuks Cfl Kattebakkorrels, klonlvormend, doos 5 kilo 175 2.99 um 6.98 jé? 2.39 3.79 j5r3T 5.99 4.95 32% 1.89 2.99 jm' 5.95 CU Zaanlander licht pikant kaas 48+, kilo ®<D®© 0" Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 20 juli a.s..

de Stem | 1996 | | pagina 3