DE STEM ;tra geld leeland m Waar Rolina sliep met haar mannen Picardië is klaar voor alle vormen van zomertoerisme Vogels zo ver het oog reikt frsing Jrijding 3ristensector ellende tegels irgen voor es op A16 BELGIQUE D1 Het Parradjjs Intieme binnenplaats op kasteel Dussen Dünkerque 'Mans S Armen* Iharlevift Mèxtère Beauvals Reins 16 JULI 1996 C3 tn vermelingen aan 2jjn- li] het voertuig, dat voor fcmg stond geparkeerd en deuk getrapt in het voorportier. Bij een bedrijfsauto die eerd stond aan het Gal werk, werd met een len ruit ingegooid. Ver I? w,erden een stuk touw krik weggenomen. stallen izen - Een drankenhan- m de Alvarezlaan kreeg 'en weekeinde onge bezoek. De omheining et bedrijf werd doorge- waarna men verdween lige kratten met lege fles- bewoner van de Maas- werd de radio uit zijn gestolen. Het voertuig op de oprit naast het - De eigenaar van een ge- :enwinkel aan de Gent- at deed gisteren aangifte winkeldiefstal. Uit zijn was een tafellamp ter e van duizend gulden 'enen. Van de dader ont- elk spoor. ens - Een 70-jarige Duit- rrouw werd in een winkel Mercuriusstraat op he- d betrapt. Zij wilde zón- betalen met rond zeven 1 aan spullen de winkel in. ngen - Enkele jongeren- en zijn op de kermis in ngen actiéf met het afper- an leeftijdsgenoten. Zon- /ond werd een 14-jarige n aangehouden die vlak ■oor een 15-jarige jongen f handig had gemaakt on- bedreiging. De politie dat er nog meer slachtof- an de jeugdgroepen zijn. èuzen - Bij een aanrijding het kruispunt Alvare- looseveltlaan/Katspol- ïrnrden gistermorgen rond cht twee auto's zwaar be- igd. Een 59-jarige Ter enaar die over de Katspol- an reed, komend vanaf de neweg, gaf geen voorrang en 55-jarige plaatsgenoot, onlijk letsel deed zich waardoor twee consulen idividuele bedrijfsonder- kt een schot in de roos. is dus wenselijk, ij al werd 231.000 gevraagd evens werd voorgesteld de ■age per onderneming te ver in. De provincie is, als de ;n akkoord gaan, bereid J00 gulden beschikbaar te jen, waarvan tien mille be- i is voor overheadkosten le stichting NORT-Zeeland, achten deze bijdrage ver 'oord. Het project slaat aan irvult momenteel een nuttige .1 het proces van vernieuwing het toeristisch product Zee- L" schrijven GS aan de Sta- Opstelling van een onderne- ,gsplan kan gezien worden als tpunt voor vernieuwing bin- het bedrijf van de individue- hdernemer. college erkent dat het te ver in bedrag lager is dan ge- )gd. Dat komt omdat het ge ogde bedrag te hoog is in ver ding tot de vier ton die jaar beschikbaar is voor het be sterrein recreatie en toeris- Bovendien kan voor wat de o Schouwen-West betreft een ;p worden gedaan op Euro- gelden omdat de EU voor ernemersplannen in dit ge- geld beschikbaar stelt. j ïoging van de bijdrage pe rijf achten GS niet zinvo, at de huidige regeling A aanslaat. onze verslaggeefster :rdijk/Dordrecht - Bonder stoeptegels, die van e chtwagen waren gevalle ben gisteren in de ocht® een file van ruim 17 kilo veroorzaakt op de Al 6. ravage ontstond op de rij k richting Dordrecht, tus Moerdijkbrug en 's-Gra gens de politie zijn de staP^ jen op de wagen gaan sc en zo ontstond er een va lading'. Politiemensen van io Zuid-West uit Breda rdrecht zijn van half zeve uur of acht bezig gewee 'jehonderdvijftig tegels va laan te verwijderen. et istreeks half negen k° •keer richting Dordrecht w irrijden. - De dictatuur van de Al loor Hein Sluijter joede Fransen het voor el- j!ar hebben gekregen, zal ud nooit helemaal worden onthuld. De autosnelweg an Lille naar Parijs, als jl overbekend bij een aantal Nederlanders, j>3pt precies door het giste stuk Frankrijk dat cte vinden is. Eerst krijg in het noorden al die in- justrie voorgeschoteld en jan volgen die eindeloze, dijwel vlakke koren- en cetenvelden. Om bij in te vallen. Maar die teg'is een leugen. even onder de mooie stad fcas en tot vlak bij Parijs strekt jch aan weerskanten van die het verborgen Picardië uit 3:: zijn vele toegankelijke bos- onverwachte heuvelland- éappen, zijn schitterende ka- tedralen en kastelen en zijn ty- ph Franse dorpjes. Op slechts 150kilometer van huis. See, je ziet het niet en ontdekt i niets als je ervan overtuigd totdat het leuke Frankrijk pas jut voorbij Parijs. De verras- aade werkelijkheid is, dat wat je sis automobilist waarneemt, slechts uit een betrekkelijk smal- 10k van eentonige en duffe landerijen bestaat. En uitgere daar is, van noord naar de A 1 terecht gekomen. Hoe hebben ze het kunnen be- denken. EiPicardië? Dat werd een Asse- «ester. Het had veel verleide- ijks te bieden doch het werd al- 1 weggemoffeld voor de raortrazende ogen van de Frank- ngers uit het noorden. Het wilde wel meedoen met het jaar bal der zomertoeristen naar stiefmoeder A 1 was en is hard, streng en van steen. noest een toverende petemoei te pas komen om die verlan- pde Assepoester eindelijk naar il te voeren. Die moei kwam tr in de gedaante van een aantal aithousiaste Picardiërs die stuk 'flor stuk diep geloofden in de toeristische waarde van hun ge- egrond. Die gedreven men sen, allen werkend bij de plaatse lijke en regionale VVV's van de drie Picardiaanse departementen ie, Aisne en Oise, kwamen •peenheilig moment als het wa tt in opstand tegen de dictatuur De wijk Saint-Leu is het leukste stukje Amiens. Hier zijn, langs taurants, cafeetjes en terrasjes. Ontdekkingsreizigers er schoon genoeg van jaarlijks hooguit een handje- sol ontdekkingsrezigers te mogen Roeten. Hun inspanningen inderdaad bevlogen geweest, rat de resultaten bleven niet A Weliswaar rukte er niet met- en als bij toverslag een heel n de streek binnen, arde wat. Assepoes- ter krijgt nu langzaam maar ze- ®wat haar toekomt. En steeds leermensen krijgen nu in de ga- dat Picardië een land is waar vormen van zomertoerisme ®ar hartelust en gedurende een kngere tijd bedreven kunnen *den. De Parijzenaars weten dat overigens al langer. Als Parijs een woning is voor vele Fransen, dan is Picardië hun tuin. Het is zoals Laurent Jeanson, manager en gids van het vogel park Marquenterre aan de mon ding van de Somme, het zegt. „Hoe meer mensen hier komen, des te beter is het voor ons. Met meer inkomsten kunnen wij na tuurlijk ons werk beter doen. Maar te veel is ook niet goed. Marquenterre is een oord van rust en dat geldt trouwens voor heel Picardië. We hoeden ons in het hele gebied voor massatoeris me. Maar er is ruimte genoeg voor nog vele tienduizenden na tuurde vende mensen méér." Later tijdens mijn trip door voor al het westelijke deel van de re gio, zal Nicole Simonnot, direc trice van het Office de Tourisme in Compiègne, zich ongeveer op dezelfde manier uiten. „Wij bie den écht Frankrijk. Het is hier rustig. En dat blijft het, óók wan neer er veel meer toeristen zou den komen dan nu het geval is. Ruimte genoeg! Beiden zullen wel gelijk hebben. Ik heb mij verbaasd over het enorme aantal wandel- en fiets routes die inmiddels in heel Pi cardië zijn uitgezet over heuvels en door dalen en door talrijke loofbossen, waar nog herten en everzwijnen huizen. Een bos als het Fóret de Compiègne ziet eruit als een echt groot woud. Je kunt erin op een gehuurde fiets. Er zijn diverse vrijwel vlakke routes van 21 tot 40 kilometer. In Compiègne zelf staat een van de mooiste en oudste kerken van Picardië, de Saint-Jacques, maar die valt bijna in het niet vergele ken bij de grootste culturele schat van de streek. Want hier is de gotische bouwkunst tot een bloei gekomen die zijn weerga in de wereld niet heeft. In dit ge bied, en nergens anders, is in de Middeleeuwen rond 1100 de tra ditie van de gotische kathedralen ontstaan. Picardië telt er zes, Ook Frankrijks grootste is er te vin den. En wel in de noordwestelijk gelegen hoofdstad Amiens. De Notre Dame daar is ruim twee keer zo groot als haar naamge noot in Parijs. De buitenkant staat overigens zeker tot 2000 in de steigers omdat restauratie dringend nodig is. Wie in de kerk naar het 42,5 me ter verderop aangebrachte pla fond kijkt, ontwaart een omge keerd en ontzagwekkend ravijn met een indrukwekkend lijnen spel van steen. De Unesco heeft dit bouwwerk, ook om de rijke beeldende kunst, officieel uitge roepen tot een van de Wereld wonderen. Maar hij is niet de hoogste. Meer naar het zuiden, in Beau vals, hebben de middeleeuwers uitgeprobeerd hóe hoog ze kon den gaan. Je hebt daar in de Saint-Pierre bijna een kijker no dig om je blik met resultaat om hoog te kunnen richten. Tot 50 meter reikt je oog. Hoe de gotiek is ontstaan, toont ®°or Hein Sluijter Het is gejumeleerd met Het Zwin. Het vogelpark Mar quenterre aan de kust van Pi cardië aan de noordelijke ®nt van de Somme-mon- ®ug, herbergt jaarlijks 300 s°orten in het wild levende 'egels. Wat uitzonderlijk 'eel is als je weet dat er in el Europa 450 soorten 'eorkomen. En het gebied ook wel een beetje op Het Zwin. ]..?ar Het is veel groter en eigen- Jk uniek in Europa. Het is ook «noordelijkste stukje waarop zeldzame zilverreiger nog wordt gesignaleerd. Wat het °ral onderscheidt van andere or vogels druk bezochte oor- n> 's de manier waarop bezoe- Ibf er hunnen rondwandelen. gebeurt zo dat de vogels bespieders niet kunnen ingenieus sys- Een heel in het drassige park lig- °Se voetpaden die leiden t- r "verdekte observatiepos- met kijkgaten, groot genoeg om er foto's door te nemen. Zo komen hier elk jaar 125.000 be zoekers binnen, waaronder or nithologen uit de hele wereld. De dagprijs is 15,50. Voor een paar gulden huur je een kijker. Manager en gids Laurent Jean son vertelt dat er binnen de grenzen van het gebied zout wa ter te vinden is, maar ook zoet en brak water. „Het is hier een echte waterkeuken," meent hij. En dat levert samen met aan trekkelijke landschappen ken nelijk al die vogels in deze delta op. Vogels zo ver het oog reikt. Hij wijst ook op de directe om geving van het vogelparadijs. Picardië heeft een heel aardige 40 kilometer lange kust. Een van de leukste badplaatsjes, Le Crotoy, ligt vlak bij het vogel park. De mooie stranden zijn overal breed en het water is schoon. Enkele kilometers ten zuiden daarvan rijst ineens een steile rotskust op uit zee, zoals in Normandië. Tussen Le Cro toy en Cayeux sur Mer aan de overkant van de Somme-baai rijdt in een wijde bocht een au thentiek zeventig jaar oud stoomtreintje met in enkele plaatsen stations. Wie een stuk je wil gaan eten, kan in deze buurt volgens mij het best te recht in Saint-Firmin-les-Cro- toy, vlak bij Rue. Ik was er op zondag en dan is het heel ge makkelijk. Daar waar de meeste Franse wagens geparkeerd staan, is het altijd goed en be taalbaar eten. Dat was het geval bij de lande lijke Auberge de la Dune. Mos selen of oesters vooraf, zeedui vel of een mooie grote tong als hoofdgerecht met groente en tot slot een nagerecht. Samen voor 42,50. Elders in Picardië doe je eenzelfde soort ervaring op als de maag gaat knorren. De wijn is wat duurder gewor den. De Franse regering heeft er weer wat meer belasting tegen aan gemept. Picardië kent, vol gens opgave ter plekke, 2000 hectaren wijngaard, waarvan de druiven allemaal tot cham pagne worden verwerkt. Ze zijn vooral te vinden in het zuidoos ten, in het Marne-dal in de om geving van de stad Chateau- Thierry. De Picardiaanse cham pagne maakt 13 procent uit van het totaal. de Notre Dame van Laon met zijn opengewerkte torens. De bouw van dit monument is begonnen in 1155. Dan zijn er nog drie, die min of meer rank uittorenen bo ven de steden Soissons, Noyon en Senlis. Een mooie gelegenheid om met de Picardiaanse kathe dralen kennis te maken doet zich dit jaar voor van 11 tot en met 22 september, wanneer het Festival des Cathédrales wordt gehouden. Paarden Het zijn niet alleen de kathedra len die hier opvallen door hun aantal. Dat doen ook de twaalf oude abdijen en de dertien in drukwekkende en omvangrijke kastelen, waarvan het merendeel te bezoeken valt. In enkele gevallen herbergt zo'n kasteel tevens een museum. Zoals het Condémuseum in Chantilly, even ten westen van Senlis. Het is een van de grootste ter wereld. Vrijwel dagelijks komen hier dui zenden kunstliefhebbers, die elk voor zich graag 13 over hebben voor een tocht langs beroemde schilderijen uit de veertiende tot de negentiende eeuw. Je hoort er vooral Frans, een beetje Engels en Duits, maar geen Nederlands. Er vallen verder au thentieke meubels te bewonderen en 30.000 kostbare boeken en manuscripten. De directe buur man van deze schatkamer is een heel merkwaardige. Het is óók een museum. Maar met een ongebruikelijke inhoud. De naam zegt het al: Musée Vivant du Cheval, Museum van het Le vende Paard. Enkele tientallen paarden met toebehoren vinden daar onderdak. Chantilly is trou wens de hoofdstad van de Franse paardensport. Het is geen toeval dat die in Picardië ligt, want het wemelt er van manéges. Wie Pi cardië zegt, zegt paarden. Bootje Dat kun je trouwens net zo goed beweren van de rozen. Niet min der dan 33 grote tuinen met voor al rozen nodigen uit tot een be zoek. Maar dat zijn allemaal nog siertuinen, die heel gewoon diep in de grond zijn verankerd. Je hebt ook drijvende. Onmiddellijk grenzend aan Amiens bevinden zich de Hortil- lonnages. Ofwel de drijvende tui nen. Althans zo worden ze ge noemd vanwege het grote aantal kanaaltjes dat kris kras de tuin derijen doorsnijdt. Er komt groente vandaan, die op donder dag- en zaterdagmorgen wordt verkocht langs de Somme in het centrum van de stad. De tuinen zijn alleen bereikbaar met een bootje. Niet alleen de kwekers maken er gebruik van. Wie een deel van de 55 kilometer lange sloten en vaarten van nabij wil bekijken, mag voor 9 mee voor een tochtje. Varend met een rustig slakkengangetje ontwaar je van tijd tot tijd vanaf het wa ter, als de vele mooie bomen even niet in de weg staan, de contou ren van de kathedraal. Persoonlijk vind ik, ook op grond van eerdere bezoeken, de wijk Saint-Leu het leukste stukje Amiens. Hier zijn, langs negen armen van de Somme, schilder achtige en veelkleurige huizen gebouwd met boekwinkeltjes, restaurants, cafeetjes en terras jes. En dit alles nagenoeg aan de voet van de kathedraal. De stad heeft voor de toerist veel meer in petto, maar iemand die maar een halve dag heeft te besteden, kan zich goed beperken tot de kathe draal, de drijvende tuinen, Saint- Leu en eventueel het gezellige winkelcentrum. Schrijvers Al is het toch nog goed even te weten dat Jules Vernes langdurig gewoond heeft in Amiens. Picar dië heeft meer grote en bekende schrijvers voortgebracht of gedu rende langere tijd gehuisvest, zo als Jean de la Fontaine, Jean-Jac- ques Rousseau, Jean Racine en Alexander Dumas. Aan Rousseau wordt speciale aandacht besteed in het museum Jacquemart-André, een paar ki lometer ten zuidoosten van Sen lis. Het is even zoeken tussen het geboomte aan de rand van het dorp Fontaine-Chaalis, maar het is tegenover het kinderpretpark La Mer de Sale. Je treft er een bonte verzameling aan van allerlei kunstvoorwer pen, te beginnen met oud-Egypti sche om via de Romeinen, Birma, India en China naar de veertien- m. Rotterdam jklBruxelles G ,:I LlllC ADI UXt? Arrof. y No mur AU Rouen Laon Paris M (^afons sur Mar DINSDAG 16 JULI 1996 BETSY EN GIJS IN Billy zanikt nu al de hele week over een vogel op een stokje. Die zie je tegenwoordig overal. Het zijn van die houten krengen met vleugels die kunnen draaien. Je zet ze met een ijzeren pin in de grond of in een bloembak en je kunt zien waar de wind vandaan komt. Zo'n vogel wilde Billy, maar dan niet gewoon een zwart witte meeuw of een merel met een kleurtje. Meneer wenste een oranje flamingo van zeker een meter hoog. Alle winkels in de buurt hebben we gehad, maar nergens is een flamingo te vinden. Billy werd kwaad, maar kon voorlopig met een tientje voor McDonald's getroost worden. Vanmiddag begon hij gelijk weer wijsneuzerig te doen. Violina was zijn slachtoffer. „Weet je waarom een vlag veel slimmer is dan een mens?" vroeg hij. „Nou, een vlag heeft altijd de wind mee." Violina dacht er over na. „Nu je het zegt," zei ze. „De vlaggenstokken die ik van hier uit zie, staan allemaal met hun rug naar de wind." Harmen lag dubbel van het lachen. Billy maakte het nog mooier. „Als ik die tuin-flamingo niet kan krijgen, koop ik een vlag die te gen de wind in wappert," zei hij. „Een mooi stelletje kansarmen bij elkaar zijn jullie," zei Harmen. „Een dochter die alles gelooft en een vader die niet kan schrijven." „Niet kan schrijven?," vroeg ik. „Ik teken niks, dat klopt. Maar ik ben geen analfabeet." „Nou, hier staat anders een knoeperd van een fout op je caravan, Gijs. Je hebt paradijs met twee erren geschreven. Dat kan ik niet goed rekenen." „Ach, zwets niet. Je zult het wel over de nieuwe spelling hebben. Nou, daar heb ik niks mee te maken. Ik geloof nog in het oude parradijs. En dat is groter en rijker dan het jouwe." WORDT VERVOLGD negen armen van de Somme, schilderachtige en veelkleurige huizen gebouwd met boekwinkeltjes, res- FOTO HEIN SLUIJTER de en vijftiende eeuw in Europa te verhuizen. Tal van historische kamers zijn ingericht, zoals ze er ruim tweehonderd jaar geleden moeten hebben uitgezien. Je zou er zo in kunnen wonen. En dan is er dus de Rousseau-afdeling. Dat platteland dat verder behal ve zoveel manéges, niet minder dan 23 golfbanen telt en zo'n 45 campings. Picardië is ook het land van het grote pretpark Aste- rix, waar je op een oppervlakte van 18 hectaren zeker een hele dag zoet kunt zijn voor 55 (kin deren 40). Het ligt bij Plailly in het uiterste zuiden onder Senlis. Ik heb tranen gelachen bij de nieuwste attraktie, 'De roof van de Mona Lisa', een immens schouwspel dat 13,5 miljoen heeft gekost. Wat is er nu niet zo mooi in Pi cardië? Nou, dat is het klimaat. Het weer is bijna altijd en gelijk tijdig hetzelfde als in Nederland. Je kunt het dus slecht treffen. Toch is dat niet helemaal waar. Zo weet Laurent Jeanson trots te vertellen, dat de Picardiaanse kuststreek over 50 hectaren bol len beschikt, meest tulpen en dat die elk jaar twee weken eerder in bloei staan dan in Nederland. „Ook na de afgelopen koude win ter van 1996," voegt hij daar veelbetekenend aan toe. Alle inlichtingen: Regionaal Co mité voor Toerisme, BP 2616, 80026 Amiens Cedex. Tel. (33)22.92.31.32. Fax (33) 22.97.92.96. Gegarandeerd bin nen 48 uur toezending alle ge wenste documentatie. Route per auto: Antwerpen, Lille, richting Parijs, afslag Arras, dan Abbeville of Laon. Trein: Roosendaal-Lille- Amiens. De entree van kasteeltje Dussen wordt geflankeerd door twee ongelijke torens. foto de stem /johan van gurp Kastelen werden be woond door ridders en jonkvrouwen. Ridders waren er om te vechten en jonkvrouwen dienden vooral om gered te wor den uit hoge torenka mers. Heel soms ging het anders. Aflevering 3: Kasteeltje Dussen en de dame die er de nacht doorbracht met een paar sterke kerels en een ezel. Door Hans Avontuur Het kasteeltje van Dussen heeft een van de best bewaard geble ven binnenplaatsen van Neder land, de keldergewelven dateren deels nog van de veertiende eeuw, er woonden Heren van der Dus sen, politieke kopstukken, vecht jassen en levenslustigen, maar voor ons eenvoudige mensen is het vooral het kasteeltje van juf frouw Rolina Suringar uit Kou- dekerke. Deze alleenstaande vrouw kwam er in 1924 te wonen nadat haar broer het kasteel had gekocht van het Franse geslacht d'Ursel. Roli na pastte met haar eigenzinnige geest namelijk niet zo in het ga reel van de vooraanstaande Su- ringars en hoe verder ze van huis was hoe beter: „Alstjeblieft Roli na, wij hebben voor jou een leuk kasteeltje aangeschaft." Juffrouw Rolina, een gezette vijf tiger, leidde in Dussen een wat teruggetrokken leven. Ze maakte enkel wat tochtjes met paard en wagentje. En dan strooide ze on derweg chocoladerepen naar de kinderen die ze tegenkwam. Hoewel er volop meubels naar het kasteel waren gebracht, was enkel het slaapvertrek ingericht. Wel hield ze er een complete beestenboel op na: een paard en een ezel die een kamer deelden, haantjes voor de slacht en twee blinde, een dove en een gemene hond die elk hun eigen slaapka mer met kachel en ledikant had den. De excentrieke reputatie van juf frouw Rolina werd overigens goed gevoerd. Zo vroeg ze na ver loop van tijd enkele potige kerels om op het kasteel te komen sla pen. Ter bewaking van een al leenstaande dame, zei de juf frouw. Maar het was natuurlijk dankbare stof voor dorpsroddel en een geromantiseerd boek van Anton Coolen: De vrouw met de zes slapers. De werkelijkheid had echter niets prikkelends. Rolina sliep in haar torenkamer en de mannen, lagen in provisorische onderko mens op de galerij. Toen juffrouw Rolina in 1931 overleed werd het kasteel open baar geveild. Niemand wilde het hebben en het verval zette krach tig in. Tot de gemeente Dussen het in 1935 voor 15.000 gulden kocht en liet restaureren. Bom men zorgden er aan het einde van de Tweede Wereldoorlog voor dat de bouwvakkers weer van voor af aan konden beginnen. Eén plus punt: de lelijke kapel die de zus ters Carmelitessen er tussen 1901 en 1920 hadden laten aanzetten was weggevaagd. In 1954 ging het dan toch definitief open als Dussens stadhuis. Het kasteeltje, waarin druk ge huwd wordt, is teruggebracht in zeventiende-eeuwse stijl. Met een intieme binnenplaats die om zoomd wordt door een galerij van kruisbogen en Toscaanse zuilen. Naar het schijnt is het in zijn soort de mooiste binnenplaats van Nederland. Tal van details herinneren aan het roemrijke verleden dat voor het kasteeltje in 1387 begon. De meters dikke keldermuren zijn uit die beginperiode, een glas-in- lood raam in de hal toont de wa pens van de geslachten die op Dussen gewoond hebben, er zijn antieke schouwen en een gobelin van eind zestiende eeuw. Kasteel Dussen is bereikbaar door op de A27 Breda-Utrecht de af slag Hank/Dussen te nemen. In het dorp wijzen bordjes 'raad huis/kasteel' de weg. Het pand is dagelijks geopend als gemeente huis. De historische vertrekken zijn alleen te bezoeken tijdens rondleidingen. Deze worden tot 1 oktober elke zondag gehouden van 12.00 tot 17.00 uur (op elk heel uur; kosten 2,40 gulden voor volwassenen en 1,20 gulden voor kinderen). Groepen kunnen ook buiten deze tijden een afspraak maken. Adres: Binnen 1, 4271 BV Dussen (telefoon: 0416-391431).

de Stem | 1996 | | pagina 17