Oproep tot actie tegen drugsoverlast Drie kandidaten voor grand-café in kantongerecht Terneuzen Zeeland zit nog niet helemaal vol Blues in het Zeeuwse zand bij Groede POLITIE RAPPORT GS vragen extra geld voor NORT-Zeeland pE STEM Pic Woningbouwvereniging Terneuzen content over uittocht van Alvarezlaan Vogels z DE STEM ZEELAND Terneuzense actiegroepen willen aansluiting bij landelijk netwerk Woensdrecht levert eerste 'moderne' F-16 Vernieling fietsen Dode kat Diefstal telefoon Onder invloed Vernielingen Diefstallen Afpersing Aanrijding Bedrijfsondersteuning toeristensector Twee gewonden bij incidenten Zeeuwse kust Vallende te- zorgen voor files op A16 DINSDAG 16 JULI 1996 Q Van onze verslaggever Terneuzen - Er hebben zich drie kan didaten gemeld voor een nieuw grand-café, dat gevestigd gaat wor den in het Terneuzense kantonge rechtsgebouw. Het gebouw is eigendom van Johan Matser Projectontwikkelaar (JMP) in Hilversum, die het pand gaat verhuren aan de toekomstige uitbater. F. Gerretsen van JMP wil de identiteit van de kandidaten nog niet onthullen, omdat die 'verschrikkelijk bekend zijn in het Terneuzense'. „Het opstarten van een grand-café vergt een grote inzet en investering. Maar het ziet er goed uit. Een aantal mensen is op dit moment aan het kijken en het rekenen." Gerret sen verwacht dat het grand-café ergens in het laatste kwartaal van het jaar open zal zijn. Behalve de nodige ver bouwingen binnen, wordt het pand aan de voorkant uitgerust met een glazen serre. Vanwege de vakantieperiode en moge lijk vandalisme wordt die na de bouw vak geïnstalleerd. Het pand wordt nu nog gebruikt door de diensten van het kantongerecht, maar die verhuizen in september naar het nieuwe stadskan toor. De interesse voor een grand-café komt toch enigszins onverwacht. In maart liet JMP nog weten dat 'de kandidaten niet in drommen voor de deur stonden'. De projectontwikkelaar hield daarom een slag om de arm en informeerde bij enke le fastfood-restaurant-ketens of zij wel licht interesse voor het pand hadden. Toch bleef Matser - gezien de aanwe zigheid van een lunchroom en ijssalon - de vestiging van een grand-café als meest ideaal zien. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Bewoners- platform Binnenstad, actieco mité Leefbaar Terneuzen en de wijkteams van de Oude- landse Hoeve en de bomen- en bloemenbuurt roepen zuster verenigingen in Zeeuws- Vlaanderen op zich aan te sluiten bij een landelijk net- wek tegen drugsoverlast. Het netwerk is een initiatief van een aantal actiecomités uit Arn hem, Rotterdam en Terneuzen, die onlangs de (problemen)wijk Spangen in de Maasstad bezoch ten. Zij hebben inmiddels ondersteu ning gekregen van wijkvereni- gingen uit Utrecht, Helmond, Venlo en Den Haag. Zo het er nu naar uitziet komen de woord voerders van de aangesloten wijkverenigingen medio septem ber bij elkaar. Eisenlijst Het is de bedoeling dat ieder wijkteam een eigen woordvoer der kiest en een lijst van eisen opstelt, en suggesties aandraagt hoe de wijk weer leefbaar ge maakt kan worden. „Hier hoor je bijvoorbeeld geluiden dat er meer aandacht voor zorg moet komen, meer ruimte voor het ZCAD," zegt Neeltje Vlottes van Leefbaar Terneuzen. „Vanuit de Terneuzense wijken is er dringend behoefte aan een wijkagent. De mensen verlangen naar veiligheid op straat. Boven dien willen we dat de gemeenten meer bevoegdheden krijgen voor het sluiten van drugspanden." Kleinschaliger In Terneuzen leeft de verwach ting dat ook wijkteams uit Hulst en Sas van Gent zullen reageren op de oproep. „Ook daar zijn problemen, al zijn ze misschien kleinschaliger. Ik hoop dat ze het landelijke netwerk niet in de kou laten staan," aldus Vlottes. Het ligt in de lijn van de bedoe ling om eerst met de Zeeuws- Vlaamse wijk-woordvoerders de lijsten met eisen te bespreken, voordat het landelijk overleg plaatsvindt. Uiteindelijk wordt namens alle aangesloten actieco mités in den lande een gezamen lijke lijst aan de regering aange boden. Daar zijn ze voor gekomen. Voor zon, zee en strand. En in wat voor velen de eer ste week van de vakantie is, laten die belangrijke elementen voor een geslaagde va kantie in Zeeland zich eindelijk van hun goede kant zien. De stranden waren druk bezet en ook terrasjes mochten zich in een goede aanloop verheugen. „Zeeland zit echter nog niet vol,zo liet de Provinciale VWgisteren weten. „Zowel op campings, als in hotels en vakantieparken is nog een beperkt aantal plaatsen be schikbaar. Blijft het mooie weer echter een beetje aanhouden dan zal het eind deze Van onze verslaggever Terneuzen - De Woningvereniging Terneuzen is 'zeer tevreden' over het verloop van de uittocht van 93 bewoners van de Alva rezlaan. Nog vijftien van hen wonen in de flats die op de nomi natie staan om gesloopt te worden. Volgens hoofd bewonerszaken, A. Trapman, hebben acht van hen de huur inmiddels opgezegd. Van de overige zeven bewoners ver wacht Trapman dat er één 'nog wat problemen' op gaat leveren, omdat die de verhuiskostenver goeding te laag vindt. „Volgens de oorspronkelijke planning zou den de flats eind december leeg moeten .zijn. Ik denk dat we no vember zullen halen," aldus Trapman. Veruit de meeste bewoners blij ven in Terneuzen wonen, bij voorkeur in de wijken Oudeland- se Hoeve en Zuiderpark. Ruim zestig van hen hebben een huur woning van de woningbouwvere niging aanvaard. Drie voormali ge bewoners van de Alvarezlaan hebben inmiddels een huis ge kocht. Twee daarvan behoorden toe aan de woningbouwvereni ging. Opvallend is dat slechts twee mensen voor een woning in de binnenstad hebben gekozen. „Dat is toch wel mager," geeft Trapman toe. Aanvankelijk werd in de gemeen teraad van Terneuzen de vrees uitgesproken dat de leegstaande panden een toevluchtsoord zou den worden voor zwervers en junks. Volgens Trapman is het zover niet gekomen. „De voor zorgsmaatregelen hebben succes gehad. Er is bij ons twee keer een melding van een opengebroken pand binnengekomen. Daar heb ben we direct op gereageerd, en het is daarbij gebleven. Wanneer een woning leeg kwam te staan hebben we de voordeur dichtge timmerd en de sleutels terugge vraagd. Zodra een portiek leeg was hebben we dat ook afgeslo ten, gelijk met alle nutsvoorzie ningen. Ik denk dat die maatre gelen kwaadwillenden voldoende ontmoedigd heeft." In februari besloten de woning bouwvereniging en de gemeente Terneuzen om de zeven flatblok- ken met in totaal 176 apparte menten met de grond gelijk te maken. De flats voldoen lang niet meer aan de huidige wooneisen; renovatie zou de huurprijzen der mate opdrijven dat de woningen niet meer bereikbaar zijn voor de groep voor wie ze eigenlijk zijn bestemd. De huur van de appartementen bedraagt tussen 550 en 600 gul den per maand. De Alvarez- huurders hebben voorrang bij het krijgen van een nieuwe woning bij de woningbouwvereniging en een tegemoetkoming in de ver huis- en herinrichtingskosten van vierduizend gulden per huis houden. Van onze verslaggever Hoogerheide - Op de Vliegbasis Woensdrecht is de eerste F-16 straaljager van de Koninklijke Luchtmacht gemoderniseerd. Het toestel is dusdanig vernieuwd en aangepast met elektronische ap paratuur dat het tot na het jaar 2010 dienst kan doen. Testen hebben uitgewezen dat de modemiserings-operatie succes vol is verlopen, zo liet kolonel F. Horst van het Depot Mechanisch Vliegtuigmaterieel en Straalmot- eren (DMVS) weten. De klus is geklaard in nauwe samenwer king met Fokker Aircraft Servi- NOG elf nachtjes slapen. Beach Blues komt er weer aan. Straks op het strand bij Groede zal die grote tent weer staan....Op zaterdag 27 juli is het weer zover. Zo'n 3500 blues- en mo tor-, pardon, Harley- liefhebbers, trekken dan weer naar Groede. Want daar is het strand een dag lang het middelpunt van alles wat ronkt, scheurt, swingt en mis schien ook nog wel een enkel biertje drinkt. Door Ronald Verstraten HALF uurtje schafttijd voor Louis Houdersteijn. Met zijn gi gantische kraan 'over de kreek' gesprongen, draagt hij zijn steentje bij aan de snelle groei van Terneuzen. Maar wat is snel Neem nu het Beach Blues Fes tival. Ieder jaar komen daar zo'n vier a vijfhonderd mensen meer op af dan het jaar ervoor. Dat is pas snel. Louis is secretaris van Harley Davidson Association The Hogs (De Zwijnen) uit Sluis. Hij kijkt een beetje bedenkelijk als het steeds groter wordend bezoe kersaantal ter sprake komt. Het moet immers allemaal nog een beetje beheersbaar blijven. „Liever niet meer te veel groeien. Maar ja, ze bellen tot vanuit Groningen toe. We heb ben dit jaar zelfs een standhou der uit Appingedam." 3500 bezoekers De editie 1996 is de tiende. Bij dit tweede lustrum rekent de festivalstichting op 3500 bezoe kers. Die worden bediend met twee kilometer electriciteitska- bel, drie aggregaten, frites-, broodjes- en andere eettentjes. „Meer dan vorig jaar, want toen waren dat er wat te weinig." Hogs-secretaris Louis Houdersteijn met zijn tien maanden oude Russell 'Faye Dunaway'. Dat alles in en om een tent met 1800 vierkante meter vloerop pervlak. Genoeg als de zon schijnt, maar niet als het regent. „Twee mensen per vierkante meter," rekent Louis voor. „Maar daar gaat natuurlijk het podium nog af en de bar natuur lijk. Dertig meter bierschuiven, volledig in eigen beheer. Geen vaatjes, maar een tankwagen, voortdurend in de gaten gehou den door een technische man van de brouwerij. Aan het festival werken 240 vrijwilligers mee. De barklanten worden bediend door leden van drie motorclubs. Om de twee uur 45 man op en 45 man af. Het zijn de leden van The Frogs uit Aardenburg en de Twin Riders uit Sluiskil die aan de tap staan. Weer een andere motorclub, The Wanderers uit Terneuzen, zor gen voor de veiligheid, terwijl MC De Dijk uit Westdorpe sa men met een Limburgse motor club het opbouwen en afbreken verzorgt. Centraal in de organi satie staat uiteraard The Hogs, 21 man sterk. Behorend tot zo- Wel de Nederlandse als de inter nationale Federatie van Harley- clubs. Onderlinge contacten en uitwisseling van krantjes zorgen ervoor dat er al gauw zo'n dui zend motorrijders op Groede aansturen. „Zestig procent van ons publiek zijn motorliefheb bers. Er komen net zoveel men sen buiten naar de motoren kij ken, als binnen naar de muziek luisteren." Vijf bands Vanaf 's middags staan er vijf bands geprogrammeerd, terwijl de lege uurtjes worden gevuld door een dweil/dixieland band., De eerste band die op het po dium speelt, komt uit het Vlaamse Adegem: The Grey hounds. Een uitstekende band om mee te beginnen, in staat om iedereen 'uit zijn/haar dak te la ten gaan'. Eveneens uit België komen de Electric Kings. Ze spelen een genre dat populair was in de jaren dertig en veertig en nu weer in opkomst is. Ze be dienen zich daarbij van 'no- nonsense' harmonicaspel. Louisiana Radio komt uit Ne derland. Het is een publieks trekker die een smeltkroes van stijlen beheerst, van Los Lobos en Queen Ida tot Dr. John en The Neville Brothers. Zij wor den gevolgd door Catch 22, een Britse band die blues en een cross-over van country, rock tot boogie speelt. Klap op de vuur pijl is het optreden van De Gi- gantjes. Muziek die swingt met hart en ziel en, zo belooft de or ganisatie, 'de hele tent op zijn kop zal zetten'. De tent gaat open om 14.00 uur. De entree bedraagt 25 gulden. Aardenburg - Een twintigtal fietseigenaren vond zondag, na een voetbalwedstrijd aan de Meerendreef in Aardenburg, hun rijwiel terug met lek gesto ken banden. Sluiskil - Een bewoner van de Middenstraat in Sluiskil heeft aangifte gedaan van vergifti ging van zijn kat. Toen hij het dier dood aantrof kreeg de man argwaan en schakelde een die renarts in, die de diagnose stelde. Terneuzen - Namens de perso neelsvereniging van Dow werd aangifte van diefstal gedaan. Onbekenden hebben uit een loodsboot die door de vereni ging werd gebruikt een auto telefoon ter waarde van twee duizend gulden gestolen. Sluis - Een 21-jarige autobe- struurder bleek bij een contro le op de Plompetoren in Sluis te veel alcohol te hebben gedron ken. Het kostte hem een boete van 350 gulden. Bovendien moest hij zijn auto twee uur la ten staan. Kapellebrug - Een 36-jarige motorrijder uit Sint Janstaan moet voorlopig naar een ander vervoermiddel uitzien. Bij een alcoholcontrole gisteren op de rijksweg 60 bleek hij met veel te veel slokken op zijn twee- wieler te besturen. Zijn rijbe wijs werd ingevorderd. Voorts kreeg hij een rijverbod van ze ven uur, een proces-verbaal en een dagvaarding. Hem werd te vens een rijverbod van zeven uur opgelegd. Cadzand-Bad - Het vakantie seizoen heeft zich weer aange diend. Een horeca-exploitant in Cadzand-Bad deed aangifte van vernieling van vier hekjes bij zijn zaak. „Deze en andere vervelende dingen, zoals hard zingen en schreeuwen, gebeu ren doorgaans bij het sluiten van de plaatselijke disco's en andere gelegenheden," laat de politie weten. Kloosterzande - Een bewoner van de Groenendijk deed aan gifte van vernielingen aan7ii„' auto. Bij het voertuig, datvoS de woning stond geparkeerd werd een deuk getrapt in het i rechter voorportier. Hulst-Bij een bedrijfsauto di, geparkeerd stond aan het Gal genbolwerk, werd met een steen een ruit ingegooid Ver volgens werden een stuk touw en een krik weggenomen. Terneuzen - Een drankenhan- del aan de Alvarezlaan krees afgelopen weekeinde onse wenst bezoek. De omheinL van het bedrijf werd doorge- knipt waarna men verdween met enige kratten met lege fles sen. Bij een bewoner van de Maas- singel werd de radio uit zija auto gestolen. Het voertuig stond op de oprit naast het huis. Hulst - De eigenaar van een ge- schenken winkel aan de Gent sestraat deed gisteren aangifte van winkeldiefstal. Uit zijn zaak was een tafellamp ter waarde van duizend gulden verdwenen. Van de dader ont breekt elk spoor. Breskens - Een 70-jarige Duit se mevrouw werd in een winkel aan de Mercuriusstraat op he terdaad betrapt. Zij wilde zon der betalen met rond zeven gulden aan spullen de winkel verlaten. Vlissingen - Enkele jongeren groepen zijn op de kermis in Vlissingen actief met het afper sen van leeftijdsgenoten. Zon dagavond werd een 14-jarige jongen aangehouden die vlak daarvoor een 15-jarige jongen geld afhandig had gemaakt on der bedreiging. De politie denkt dat er nog meer slachtof fers van de jeugdgroepen zijn. Terneuzen - Bij een aanrijding op het kruispunt Alvare- zlaan/Rooseveltlaan/Katspol- der werden gistermorgen rond half acht twee auto's zwaar be schadigd. Een 59-jarige Ter- neuzenaar die over de Katspol- derlaan reed, komend vanaf de Noteneweg, gaf geen voorrang aan een 55-jarige plaatsgenoot. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. week echt zoeken worden, vooral voor degenen die zo dicht mogelijk bij de kust wil len bivakkeren." De grootste drukte zal naar verwachting aanhouden tot en met vrijdag 9 augustus. Dan zit de vakantie er voor veel mensen weer op. Gehoopt wordt dat de zon het dan nog niet heeft laten zitten, want een aantal goede weken in het naseizoen kan nog veel goedmaken van wat door de slechte weersomstandigheden niet zo'n best voorseizoen was. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - Project NORT-Zeeland, waardoor twee consulen ten zich kunnen bezighouden met individuele bedrijfsonder steuning in de toeristische sector, blijkt een schot in de roos. De consulenten blijken in een grote behoefte te voorzien en vervullen nu reeds een bijzonde re nuttige rol in het aanjagen van de verbetering en vernieuwing van het toeristisch product Zee land. Bij het project is een bijdragere geling voor het opstellen van on dernemersplannen opgenomen. Per bedrijf wordt maximaal 5000 gulden subsidie verstrekt. Hier voor is twee ton uitgetrokken die in een periode van vier jaar be steed kan worden. Eind mei werd gemeld dat de bijdrageregeling zo goed werkt dat het beschikba re bedrag voor vier volle jaren binnen afzienbare tijd helemaal besteed is. Een aanvullende sub- Renesse - Bij twee incidenten aan de kust van Schouwen-Duive- land in de nacht van zondag op maandag zijn twee gewonden ge vallen. Beiden moesten door een arts worden behandeld. Een 20-jarige jongeman uit Faas- se werd slachtoffer van een over val. Rond half vier 's nachts werd hij op weg naar de camping plot seling met een hard voorwerp op het hoofd geslagen met daarbij de eis zijn geld af te geven. Ondanks dat het slachtoffer van de klap danig versuft was, slaagde hij er in om te ontkomen. Een passe rende autombilist bracht de man naar de politie, die hem vervol gens naar een arts bracht. Op het hoofd had hij een aanzienlijke wond. Op het strand in Scharendijke raakten rond drie uur twee groe pen jongeren met elkaar slaags. De problemen onstonden nadat een groep van vijf tot tien jonge ren zich provocerend gedroeg te gen een andere groep leeftijdsge noten. Er werden bijvoorbeeld ei gendommen vernield en beledi gende opmerkingen gemaakt. Een en ander resulteerde uitein delijk in een vechtpartij, waarbij een 17-jarige jongen uit Apel doorn aan het hoofd gewond raakte. Hij is vermoedelijk met een fles geslagen. De jongen werd in Brouwershaven door een plaatselijk arts behandeld voor zijn verwondingen. sidie is dus wenselijk. Al bij al werd 231.000 en tevens werd voorgesteld de bijdrage per onderneming te ver hogen. De provincie is, als de Staten akkoord gaan, bereid 110.000 gulden beschikbaar tf stellen, waarvan tien mille be stemd is voor overheadkostei van de stichting NORT-Zeeland. „Wij achten deze bijdrage ver antwoord. Het project slaat aan en vervult momenteel een nuttige rol in het proces van vernieuwing van het toeristisch product Zee land," schrijven GS aan de Sta ten. Opstelling van een onderne mingsplan kan gezien worden als startpunt voor vernieuwing bin nen het bedrijf van de individue le ondernemer. Het college erkent dat het te ver lenen bedrag lager is dan ge vraagd. Dat komt omdat het ge vraagde bedrag te hoog is in ver houding tot de vier ton die jaar lijks beschikbaar is voor het be leidsterrein recreatie en toeris me. Bovendien kan voor wat de regio Schouwen-West betrefteen beroep worden gedaan op Eur0' pese gelden omdat de EU voo ondernemersplannen in dit ge bied geld beschikbaar stelt. I Verhoging van de bijdrage bedrijf achten GS niet zin'°j omdat de huidige regeling goed aanslaat. Van onze verslaggeefster Moerdijk/Dordrecht - HondeL den stoeptegels, die van vrachtwagen waren gew\ j hebben gisteren in de ochre pits een file van ruim 17 ter veroorzaakt op de A16. De ravage ontstond op de rijst' rook richting Dordrecht, tu de Moerdijkbrug en 's-Gra deel. Volgens de politie zijn stenen op de wagen gaan se'1" ven en zo ontstond er een va^ u» Dordrecht zijn van half zev® de lading'. Politiemensen va» regio Zuid-West uit Breda rdrecht zijn van ha een uur of acht bezig g®wee j tweehonderdvijftig tegels v rijbaan te verwijderen. Omstreeks half negen ko verkeer richting Dordrecht w doorrijden. De poor Hein Sluijter Hoe de Fransen het voor el kaar hebben gekregen, zal wel nooit helemaal worden onthuld. De autosnelweg van Lille naar Parijs, als A 1 overbekend bij een «root aantal Nederlanders, loopt precies door het saaiste stuk Frankrijk dat er te vinden is. Eerst krijg je in het noorden al die in dustrie voorgeschoteld en dan volgen die eindeloze, jvrijwel vlakke koren- en bietenvelden. Om bij in Slaap te vallen. Maar die weg is een leugen. Want even onder de mooie stad Airas en tot vlak bij Parijs strekt ach aan weerskanten van die weg het verborgen Picardië uit met zijn vele toegankelijke bos sen, onverwachte heuvelland schappen, zijn schitterende ka thedralen en kastelen en zijn ty pisch Franse dorpjes. Op slechts 350 kilometer van huis. Nee, je ziet het niet en ontdekt ook'niets als je ervan overtuigd bent dat het leuke Frankrijk pas begint voorbij Parijs. De verras- jende werkelijkheid is, dat wat je hls automobilist waarneemt, slechts uit een betrekkelijk smal le strook van eentonige en duffe landerijen bestaat. En uitgere kend daar is, van noord naar zuid, de A 1 terecht gekomen. Hoe hebben ze het kunnen be denken. En Picardië? Dat werd een Asse poester. Het had veel verleide lijks te bieden doch het werd al lemaal weggemoffeld voor de voortrazende ogen van de Frank- rijkgangers uit het noorden. Het wilde wel meedoen met het jaar lijkse bal der zomertoeristen maar stiefmoeder A 1 was en is hard, streng en van steen. Er moest een toverende petemoei aan te pas komen om die verlan gende Assepoester eindelijk naar dat bal te voeren. Die moei kwam er in de gedaante van een aantal enthousiaste Picardiërs die stuk voor stuk diep geloofden in de toeristische waarde van hun ge boortegrond. Die gedreven men sen, allen werkend bij de plaatse lijke en regionale VVV's van de drie Picardiaanse departementen Somme, Aisne en Oise, kwamen op een heilig moment als het wa re in opstand tegen de dictatuur van De Weg. Ontdekkingsreizigers Ze hadden er schoon genoeg van om jaarlijks hooguit een handje vol ontdekkingsrezigers te mogen begroeten. Hun inspanningen zijn inderdaad bevlogen geweest, want de resultaten bleven niet uit. Weliswaar rukte er niet met een en als bij toverslag een heel leger toeristen de streek binnen, maar er gebeurde wat. Assepoes ter krijgt nu langzaam maar ze ker wat haar toekomt. En steeds meer mensen krijgen nu in de ga ten dat Picardië een land is waar elle vormen van zomertoerisme Mar hartelust en gedurende een langere tijd bedreven kunnen worden. De Parijzenaars weten dat overigens al langer. Als Parijs Boor Hein Sluijter Het is gejumeleerd met Het Zwin. Het vogelpark Mar- quenterre aan de kust van Pi cardië aan de noordelijke kant van de Somme-mon- oing, herbergt jaarlijks 300 soorten in het wild levende vogels. Wat uitzonderlijk veel is als je weet dat er in keel Europa 450 soorten voorkomen. En het gebied h]kt ook wel een beetje op Het Zwin. Maar het is veel groter en eigen- ,'Jk uniek in Europa. Het is ook het noordelijkste stukje waarop ae zeldzame zilverreiger nog wordt gesignaleerd. Wat het ooral onderscheidt van andere oor vogels druk bezochte oor- en, is de manier waarop bezoe- ers er kunnen rondwandelen, at gebeurt zo dat de vogels un bespieders niet kunnen teem ^6n 'n§enieus sys" Overal in het drassige park lig- n droge voetpaden die leiden ®r overdekte observatiepos- •het kijkgaten, groot genoeg

de Stem | 1996 | | pagina 16