DE STEM Extra ophogen Scheldedijken 'Soms zeggen ze Mevrouw Afval tegen ons Ruiterroutes kapstok voor recreatie-ondernemers' |n Zeeuwse gemeenten nog te weinig dertig-kilometer-zones' Toeristisch Bureau en Horeca twijfelen aan i advertentiewerving Voorstanders rondweg Aardenbrug in actie dr. lieuwe cijfers over versneld rijzen van zeespiegel tonen noodzaak aan Onderzoek naar mogelijke bruinrotbacterie in water C1 kende streken of dat ook wel de k een brief zitten 1 tö:; S Al Ifci Kinderen houden grote schoonmaak in Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen speelt in op actieve vrijetijdsbesteding Buur steekt ex-buur Licht gewonden bij aanrijdingen 1996 X 52 Zeeland DINSDAG 16 JULI 1996 Uze verslaggever Ljugen - Nog te weinig Zeeuwse Lenten maken gebruik van de in- !g van dertig-kilometer-zones i verkeersveiligheid in woon- L te verbeteren. Terwijl uit on- Srf blijkt dat deze zogenoemde jaamaan-gebieden toch een uit- middel zijn om die veilig- Saanzienlijk te verhogen. Leent het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ). De veiligheidswinst van bepaalde wegaan- passingen is bepaald opmerkelijk, zo blijkt onder meer uit studies die daar naar zijn uitgevoerd. Het ombouwen van kruispunten tot ro tondes bijvoorbeeld, kan een winst op leveren van circa zeventig procent van het aantal verkeersslachtoffers. Het herinrichten van verkeersgebieden tot zones waar de maximumsnelheid dertig kilometer per uur bedraagt, kan de vei ligheid met dertig procent verbeteren. Een probleem, aldus het ROVZ, vormt vaak nog het draagvlak voor dergelijke maatregelen. Om daaraan tegemoet te komen, is door de Advies- en Onder zoeksgroep Beke uit Arnhem enkele ja ren geleden al eens een advies uitge bracht: '30-km zones: naar een casco planning'. „Maar van deze invoeringsstrategie voor dertig-kilometerTzones wordt in de praktijk helaas nog te weinig ge bruik gemaakt," constateert het ROVZ. Uit de studie door Beke blijkt bijvoor beeld onder andere dat ruim veertig procent van de inwoners in de gemeen ten Koudekerke, Rilland en Westkapel- le overwegend positief waren ovër de effecten van de invoering van dertig-ki lometer-gebieden. Vooralsnog is Reimerswaal de enige ge meente in Zeeland die aan de hand van het advies een beleidsplan heeft samen gesteld om alle kernen binnen de be bouwde kom in de komende tien jaar om te bouwen volgens het regiem dat bureau Beke aangeeft. Het betreft maatregelen die het verkeer dwingen niet harder te rijden dan dertig kilome ter per uur door woonwijken. Een voorname reden voor veel gemeen ten om niet over te gaan tot inrichting van dertig-kilometer-gebieden is van financiële aard. De kosten van snel- heidsremmende maatregelen liegen er veelal niet om. jionze verslaggever iddelburg - Nieuwe- cij- jsover een versnelde stij- jgvan de zeespiegel ma ai een versnelde extra Lerzwaring in de Wes- jschelde noodzakelijk. Rijksinstituut voor irien Zee (RIKZ), de wa lschappen en de provin- i Zeeland verwachten dat 1 ie dijken langs de Wester- I lelde als eerste Neder- aidse zeedijken weer moe it worden aangepast. :r dat allemaal moet ge- :«en is nog niet duidelijk, ïir loopt nog onderzoek óver. ill belang zijn dan ook de ge- van het verdiepen van de ui, hetgeen op de rol far de overheden zijn voorbe- iidop een nieuwe, vervroegde Jiwaringsronde. Alle zeedij- zijn op Deltahoogte ge- cht, goed voor vijftig jaar be- iherming, ook tegen superstor- i(i, Maar in het provinciale istbeleid is rekening gehouden at een strook van dertig meter chter de dijken die vrij moet 'Sjven van bebouwing, zodat er ijds ruimte is voor dijk verzwaring. In de provinciale ning is tevens rekening en met allerlei afwijkin- jivande regels mocht de nood 5» de man komen. Ie zware Deltadijken zijn ge- op een rijzing van de zee- ipiegel met 21 centimeter tot het ia 2100. als gevolg van kli- •aatsveranderingen. Dat is te (eiaig, volgens de nieuwe cij- Een autoriteit op het gebied zeespiegelrijzing, professor ii. Oerlemans, verwacht een e van 26 centimeter bin- sen honderd jaar. Maar hij sluit liet uit dat een stijging met tahtig centimeter ook mogelijk is. hdeWesterschelde, die felstro- ®nde flessenhals, verloopt dat ganders, verwacht het RIKZ. 'it analyses van hoogwaterstan en van 1900 tot 1990 blijkt dat «water in het estuarium snel le stijgt dan in de Noordzee. In meetperiode rees de Noord- «espiegel met zestien centime- gjer, terwijl de waterspiegel bij J'th met 52 centimeter omhoog ®am. Dit is de reden dat de westerschelde het eerst aan bod «omen bij een nieuwe ver- waringsronde van de Neder landse zeedijken. amws N :v-- L. >V' - 1 r ,:ïp- 1 lilvy* I foto camile schelstraete Marjolein Kruysse (links) en Manon de Feijter: „Wij maken onze buurt schoonwant andere kinderen doen het niet." Van onze verslaggever Terneuzen - Stukken hout, blikjes,'emmers, stukken fiet senrek, een halve luxaflex, wat mensen zoal niet weg gooien. Zolang ze de daar voor bestemde containers ge bruiken is er niets aan de hand. Maar helaas, ook de plantsoe nen zijn een geliefde plek om vuil te laten slingeren. Maar als het aan Marjolein Kruysse (10), Manon de Feijter (10), Elsemiek Kruysse (7) en Stefanie de Koe- ijer ('bijna acht') ligt komt daar snel een einde aan. Het viertal is een aantal weken geleden begonnen met een grote schoonmaak van de Terneuzen se wijk Oudelandse Hoeve. Ge wapend met prikstok en vuil niszak trekken ze er, begeleid door een van hun ouders, iedere maandag op uit. Waarom Wat een domme vraag, omdat ande re kinderen het niet doen. Zo simpel is dat. ,,'t Is smerig als er overal rotzooi ligt," zegt Marjo lein. Het initiatief van de vier meis jes kon - nadat ze zelf een brief aan burgemeester R. Barbé hadden geschreven - op warme ondersteuning van de gemeente rekenen. Tijdens een 'audiëntie' op het gemeentehuis ontvingen ze van wethouder milieuzaken K. van der Hoofd een aantal prikstokken, vuilniszakken, handschoenen en een button. Sindsdien zijn de meiden weke lijks in de weer. „We halen on geveer een zak vuil per week op," weet Manon. „Vorige week was het zelfs nog wat meer." Complimenten Bewoners in de buurt bestoken het viertal geregeld met compli menten. „Laatst kwam er een mevrouw naar ons toe, die was zo blij dat we allemaal een blik je 7UP kregen." Een blikje 7UP, daar zullen ze het voor moeten doen. Tegenover het nuttige werk staat geen vergoeding. Deson danks hebben ze geregeld kri tiek te verduren van leeftijdsge nootjes. „Die hebben zelf het lef niet om het te doen," zegt Ma non. Marjolein: „Soms zeggen ze Mevrouw Afval tegen ons. Ze vinden het raar dat wij dit voor niks doen. En dan zeggen ze ook weieens: Als jullie opruimen, dan gaan wij weer lekker rom mel maken." Maar de meiden laten zich er niet door uit het veld slaan. „We gaan er zo lang mogelijk mee door," klinkt het in koor. 0K DE toerist in Zeeuws handeren krijgt steeds meer langstelling voor een actieve ^tijdsbesteding. Zon, zee en s rand zijn niet meer zaligma- Het Toeristisch Bureau Wuws-Vlaanderen speelt in °P deze trend met grensover- ellrijdende fietsroutes en het eest recent: zestien beweg- I 'izerde ruiterroutes in het van Reynaert en Uilen- „Wij bieden recreatie- ernemers een kapstok om "P de trend in te spelen. Als ^tisch Bureau maken we ruik van de stimuleringsre- r °en van provincie en Eu- Pese Unie om de manco's in tui eeuws~Vlaamse infrastruc- t„i °Pte lossen," aldus direc- »iMaenhout van het Toe- nstisch Bureau. Cooten vierkOUTES zijn verwoord in VerdmL uitgevoerde brochures. Van n Land tot Noordzeestrand, Land van Uilenspiegel, Het Krekenge- bied en Land van Reynaert. Deze bro chures zijn samengesteld op basis van de topografische kaarten, aangevuld met toeristische informatie over de streek. De geschiedenis draaft met de ruiter mee langs kanalen en kreken, over dijken en schansen, in polders en bossen, op het strand of langs dorpen en stadjes. De routes bestaan uit een meerdaagse Oost-West verbinding en uit diverse lus sen in een bepaald gebied. „Het is de eni ge regio in Nederland met zevenhonderd kilometer aan bewegwijzerde ruiterrou tes. Er is in totaal drie jaar aan ge werkt," aldus Maenhout. „Gelukkig kre gen we de volledige medewerking van Staatsbosbeheer en de waterschappen. Alleen in Oost-Vlaanderen is het jammer genoeg niet helemaal van de grond geko men omdat de landeigenaren niet mee wilden werken." Hoog niveau Maenhout noemt de ruiterroutes ook be langrijk voor een stuk plattelandstoeris- me. „Wij zijn voorwaardescheppend be zig. Het is aan de ondernemers hierop in te spelen. De tendens is toch dat toeris ten steeds meer actief bezig willen zijn. Zo kunnen de ruiterroutes ook worden gebruikt om te wandelen. Daarnaast zijn de routes in met name West-Zeeuws- Vlaanderen bijzonder goed geschikt voor Naast grensoverschrijdende fietsroutes nu ook bewegwijzerde ruitertochten in het land van Reynaert en Uilenspiegel. foto camile schelstraete de mountainbike omdat veel paden on verhard zijn. Ik durf nu gerust te stellen dat het voorzieningenniveau in Zeeuws- Vlaanderen kwalitatief hoog is. Dat is heel belangrijk omdat de toerist toch voor een vakantiebestemming kiest aan de hand van het aantal voorzieningen." Volgens Maenhout was er vanuit de trek- ruiterij veel belangstelling voor goede bewegwijzerde ruiterroutes. „Niet alleen ■HHH Van onze verslaggever Terneuzen - Het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen en de branche-organisatie Horeca roepen ondernemers op niet in te gaan op verzoeken van bedrijven advertenties te plaatsen in toeristische folders en kaarten. Volgens beide instanties opereren deze bedrijven op een zeer twijfelachti ge wijze. 'Zo is een Belgisch bedrijf mo menteel bezig met de werving van advertenties voor een toer kaart in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren terwijl het Toeristisch Bureau momenteel bezig is met de samenstelling van de recrea tieve toerkaart Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Deze kaart wordt op zeer korte termijn uitgege ven. „Het kómt met name in de zo mermaanden voor dat bedrij ven ondernemers benaderen. Deze ondernemers hebben het dan druk en hebben vaak geen tijd deze bedrijven na te trek ken. De kaarten en brochures die dan verschijnen zijn zeer slecht van kwaliteit en vaak onvolledig," aldus directeur T. Maenhout van het Toeristisch Bureau. „Het is die bedrijven alleen te doen om het binnen halen van advertenties. Uit na vraag blijkt dat het Belgische bedrijf niet staat ingeschreven bij de Belgische Kamer van Koophandel terwijl dat wel verplicht is. Als er daarom een verzoek voor het plaatsen van een advertentie binnenkomt roepen we ondernemers daar om op eerst contact op te ne men met het Toeristisch Bu reau of de VW's." J. van Harn van de branche-or ganisatie Horeca noemt de praktijken van deze bedrijven oneerlijke concurrentie voor het Toeristisch Bureau. „Wij distantiëren ons daarom van deze uitgaven. Deze brochures en kaarten hebben niets te ma ken met die van het Toeristisch Bureau. Voor ons zijn de bro chures en kaarten van het Toe ristisch Bureau de enige juiste. 'We roepen ondernemers daar om op niet in te gaan op 'ver zoeken van andere bedrijven," aldus Van Harn. „Ze willen na melijk vrijwel alleen maar geld binnenhalen." Van onze verslaggever Aardenburg - Naast tegenstanders zijn er ook mensen die voor de aanleg van een rondweg om Aardenburg pleiten. N. Praat en R. Meyler hebben in korte tijd namelijk onder bewoners langs de Traverse in totaal tweehonderd handtekeningen opgehaald om aan te tonen dat er wel degelijk voorstanders van een rond weg zijn. „Via de media bereikte betrokke nen slechts informatie met stand punten tegen de rondweg. Er ont stond dan ook een gevoel onder enkele voorstanders in ieder geval een signaal af te geven aan de po litiek dat er ook een flink aantal voorstanders zijn," aldus de ini tiatiefnemers van de handteke ningenactie. De initiatiefnemers-merken op dat de handtekeningenactie voor de rondweg is gehouden onder vol wassen bewoners in de traverse door Aardenburg. De voorstan ders onderschrijven de argumen ten zoals verwoord in de Startno titie Milieu Effect Rapportage (MER). Het gaat dan om de ver keersveiligheid in het gebied en de verkeersleefbaarheid omdat door de grote verkeersomvang met na me in de zomermaanden de om wonenden veel last hebben van la waai, stof, stank en luchtveront reiniging. Daarnaast moet het verkeer van België naar de Zeeuws-Vlaamse kiist zonder rondweg door Aardenburg blijven rijden. De voorstanders van een rondweg menen bovendien dat de verkeersleefbaarheid nog verder zal afnemen door de toenemende mobiliteit van de bevolking. „We onderschrijven en steunen dan ook de doelstelling van de rondweg om Aardenburg. Het bie den van een vervangende route voor het doorgaand verkeer bui ten de bebouwde kom door omleg ging van de N251 bij Aardenburg. Daarmee wordt een scheiding van verkeersfuncties bewerkstelligd en een oplossing geboden voor de problematiek op de huidige routes met betrekking tot verkeersaf wikkeling, verkeersveiligheid en verkeersleefbaarheid. Van onze verslaggever Terneuzen - De Plantenziektenkundige Dienst is een onderzoek begonnen naar de aanwezigheid van de bruinrotbacterie in slo ten en kreken. Die kan funest zijn als boeren dat water gebrui ken voor het beregenen van aardappelpercelen. Vorig jaar dook de bruinrotbac- zoet, een onkruid dat half in het het aantal ruiters neemt nog steeds toe maar er is ook behoefte aan goede één of meerdaagse bewegwijzerde tochten. Als Toeristisch Bureau hebben we met de routes de basis gelegd. Het is aan de on dernemers dat verder uit te bouwen. Overigens gaan we zelf ook het nodige doen aan promotie voor deze routes. Zo zullen we bijvoorbeeld aanwezig zijn op diverse ruitersportbeurzen." Breed scala De ruiter kan kiezen uit een breed scala aan ruiterpaden met diverse afstanden. Zoals in West-Zeeuws-Vlaanderen de Napoleonroute bij Sluis en Aardenburg, de Passageuleroute onder Oostburg, in de Kanaalzone de Braakmanroute, de Aspergeroute bij Zuiddorpe, de Smit- schorreroute bij Axel en in Oost- Zeeuws-Vlaanderen de Saeftingheroute. De gemeente Axel bekijkt in samenwer king met Ruitersportvereniging Axel hoe met name de aansluiting met het ruiter- terrein- (aan de Boslaan/Sportlaan) nog verbeterd kan worden. Er wordt gedacht aan een doorsteek via de Kinderdijk en het terrein bij de watertoren. „Dat is op zich prima maar de doorsteek moet wel uniform worden aangegeven. Het plan moet wel aan aan de criteria voldoen om een stuk herkenbaarheid te waarborgen. Want dat is toch de kracht van de ruiter routes," aldus Maenhout. terie enkele keren op, overigens slechts in één geval in Zeeland. Dat was in de buurt van Vlissin- gen. G. van der Made, districts hoofd van het Roosendaalse kan toor van de Plantenziektenkun dige Dienst. „Maar elders in Ne derland was de bacterie ook aan wezig." Het ging dan om met na me de provincies Groningen en Friesland. Vandaar dat nu besloten is tot een landelijk onderzoek, voorzo ver er in de agrarische gebieden sprake is van aardappelteelt. Van der Made: „Vanuit Roosendaal bestrijken we West-Brabant en Zeeland. Ik denk dat we drie we ken nodig hebben om al het op pervlaktewater in deze gebieden te onderzoeken." De bruinrotbacterie is verzot op aardappelplanten. Van der Made: „Maar die groeien in ieder geval niet in sloten. Zwarte nachtscha de draagt de bacterie ook, maar die plant is eveneens niet zo veel te vinden in de buurt van water. Dat is wel het geval met bitter- Axel - Een 32-jarige man uit Axel heeft zich onder doktersbe handeling moeten stellen nadat hij in zijn schouder was gestoken. De steekpartij was het gevolg van een ruzie met zijn voormalige buurman. Voor de woning van het slachtoffer hadden de ex- buurman en diens broer de man te grazen genomen. Volgens de politie ligt de oorzaak van de ru zie in de 'relatiesfeer'. water half op de oever groeit." Landbouworganisaties hebben de aardappelboeren opgeroepen om hun land niet meer te berege nen met oppervlaktewater. Van onze verslaggever Oostburg/Sluis/Nieuwvliet - Een 20-jarige fietser uit Peruwele (B) en een 46-jarige bromfietser uit Goes zijn afgelopen zondag met elkaar in botsing gekomen op het fietspad langs de N 58 bij Oost burg. De fietser hield niet genoeg rechts. Hij hield aan de botsing een gebroken voet over, terwijl de bromfietser en zijn duo-passagier respectievelijk rugklachten en een gebroken schouder opliepen. Allen zijn naar het ziekenhuis in Terneuzen overgebracht. De voer tuigen raakten zwaar beschadigd. Een 62-jarige fietster uit Gent (B) sloeg gisteren in Nieuwvliet op het fietspad van de Zeedijk, plotseling linksaf. Nét op het moment dat een 17-jarige fietster uit Breskens haar wilde passeren. Een aanrij ding volgde, waarbij de fietsters ten val kwamen. De vrouw uit België werd met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Oostburg. Een 64-jarige vrouw uit Sluis hield zondagavond een geschaafd been over aan een botsing met een motorrijder, een 48-jarige man uit Axel. De vrouw had de motorrij der geen voorrang gegeven toen ze schuin de Ridderstraat in Sluis overstak.

de Stem | 1996 | | pagina 13