Seriese kan zaterdag toeslaan 1/2, een oorbel en een tatoeage Bena Johan de Koek verhuist naar Schalke Hartsfield verwerkt olympische topdrukte E In de Nederlandse judoploeg fluiten ze nu al 4We are the champions' Hans Groffei Ehlvest in sii ftiljartkalendi ^alcheren/D Zwervers niet welkom in 4 Olympic Park' Tweede lustri DE STEM SPORT bestem Sonnemans wil niet met Visser trainen Ijsblokjes in Olympisch trainingsbad De oudste is chef paraplu's Dwarsdoorsnee van de Amerikaanse atleet: Bolhuis weer even tandarts Stroom gasten komt goed op gang op grootste vlieghaven ter wereld ATLANTA'96 K0R1 tennis tennis 'Stockholm krijgt Spelen van 2004' Competitie Zaalvoetbal Terneuzen 1 De Z*et er a^s u^: in DINSDAG 16 JULI 1995 Kerkrade (anp) - Johan de Koek speelt het komend sei zoen bij Schalke '04. De inter national is de tweede Neder lander bij de Bundesligaclub. Youri Mulder speelt er al en kele jaren. Hoewel De Koek nog een langlo pende verbintenis had bij Roda, had hij al vaker te kennen gege ven weg te willen. „De stap naar een echte topclub wil ik graag maken," verklaarde de 31-jarige verdediger nog tijdens de Euro pese titelstrijd, waar hij in alle wedstrijden van Oranje in actie kwam. Eerder echter ketsten on derhandelingen met bijvoor beeld Galasatary, Anderlecht en Feyenoord af, omdat Roda een in de ogen van de clubs te hoge af koopsom bedong. Een afvaardi ging van de Duitse club daaren tegen bereikte vrij snel overeen stemming met Roda. Schalke behoort in Duitsland tot de subtop. De club plaatste zich het afgelopen seizoen voor het eerst sinds lange tijd voor Euro pees voetbal. „Een club met ambitie," zo sprak De Koek over Schalke, kort nadat hij voor drie jaar had getekend. „Qua entourage en publiek is het de tweede club van Duitsland. Ik geloof dat de eerste vier thuiswedstrijden voor het komende seizoen nu al zijn uitverkocht. Spelen voor 70.000 toeschouwers in plaats van 7000, dat is toch wat anders." De onderhandelingen met Feye noord hadden, zoals De Koek het noemt 'een patstelling' bereikt. „De relatie tussen Van den Her ik en Pickée, de beide voorzit ters, was al niet zo goed. Dat heeft de zaak ook niet bevor derd. Maar het grootste punt was de afkoopsom. Te hoog, vol gens Feyenoord." Schalke was een goed alterna tief. „Ik heb altijd gezegd dat het avontuur me trok. Daar komt bij dat deze club voor de familie toch wat gemakkelijker bereik baar is dan bijvoorbeeld Gala- tasaray." Bij Roda was De Koek, ingenieur van beroep, semi-prof. Dat zit er bij Schalke niet meer in. „Het is moeilijk, waarschijnlijk onmo gelijk, hier sport en werk met el kaar te combineren. Ik moet er nog met m'n huidige baas over praten." Wel heeft hij Schalke van zijn beroepsmogelijkheden op de hoogte gebracht. „Ze gaan een nieuw stadion bouwen. Wel licht dat ik daarbij op de één of andere manier bij betrokken wordt." Romario speelt de komende drie seizoenen bij Valencia. De Spaanse club maakte maandag bekend een akkoord te hebben bereikt met de huidige club van de aanvaller, Flamengo. Roma rio zelf was al eerder tot over eenstemming gekomen met Va lencia. Het is de tweede keer dat Roma rio tekent bij een Spaanse club. Eerder speelde hij bij Barcelona, dat hem had overgenomen van PSV. De 30-jarige aanvaller komt pas op 5 augustus aan in Valencia. Hij moet eerst nog acht oefenwedstrijden meedoen met Flamengo. Atlanta - De Nederlandse judoploeg waant zich helemaal in topvorm, zo vertelden gisteren twee van de betrokken coaches; Wim Visser en Cor van der Geest. Die omstan digheid komt niet zo slecht uit, want de judoka's zitten helemaal vooraan in het olympisch schema. Zaterdag kan de Zevenbergse Angelique Seriese al toeslaan. Dan begint het judotoernooi en dat wordt iedere dag per ge wichtsklasse binnen een week helemaal afgewerkt. Nederland heeft in Seriese (+72) en Mark Huizinga (-86) belang rijke kanshebbers op een gouden medaille. Daarnaast mogen Clau dia Zwiers (-66) en Jenny Gal (- 62) eveneens op eremetaal reke nen. Jessica Gal (-56) kan ook zo maar op het erepodium terecht komen, maar wordt te onbere kenbaar geacht om als favoriet te kunnen starten. Zwaargewicht Ben Sonnemans (-95) is al even zeer in staat een plak te verove ren. De kansen van de overige vier van de in totaal tien judoka's zijn iets lager ingeschaald. „We hebben helemaaal geen bles sures en we zijn in topvorm," be ter en korter wist mannencoach Wim Visser niet onder woorden te brengen. Maar het is toch vooral bij de vrouwen dat Nederland zich be resterk voelt. Misschien was het wel daarom dat coach Cor van der Geest zachtjes We are the champions' voor zich uit floot toen hij het kleine perskamertje van het atletendorp binnenstap- Atlanta - Ben Sonnemans wil niet meer met bondscoach Wim Visser werken. De judoka koos in de voorbereiding op de Olympi sche Spelen voor zijn clubtrainer Cor van der Geest, tevens bonds coach van de vrouwen. Gingen de mannelijke judoka's Patrick Klas, Danny Ebbers en Mark Huizinga op stage naar Japan, Sonnemans vertoefde met de vrouwenploeg in Zuid-Korea. De Haarlemmer, die uitkomt in de klasse tot 95 kilogram, brak met Visser, omdat die hem niet 'emotioneel kan raken'. De Nij- megenaar is de koele theoreticus, Van der Geest de motivator. Son nemans: „Na de teleurstellende vijfde plaats op het EK moest er wat met me gebeuren. Het ging niet goed, ik gaf me niet voor honderd procent. Cor had het al gezien. Na een week dubben heb ik de knoop doorgehakt. Dat doet niets af aan het respect dat ik heb voor Visser." te. Toch hoeft hij zijn belangrijk ste aas, Seriese, niet te coachen. Dat doet haar vaste trainer Chris de Korte, die in een hotel in de onmiddellijke nabijheid van de judoploeg bivakkeert. Schapen Van der Geest heeft overigens nog niet al zijn schapen bij elkaar op het universiteitsterrein van Georgia Tech, waar het olym pisch dorp gevestigd is. „Alleen Angelique en Karin Kienhuis zijn hier al, de rest komt later," aldus Van der Geest. „Ze moeten maar zo laat komen. Thuis kan je beter sparren en het is er niet zo koud." Niet zo koud? „Nee, de aircondi tioning draait in deze warme stad overal op volle toeren. Als je wilt trainen, is het steenkoud." Hij zei wel contact te houden met zijn achtergebleven vrouwen: „Ik bel iedere dag. Dat is noodzake lijk, want individueel opererende atleten denken de ene dag dat ze alles kunnen en een dag later voelen ze zich niets waard. Dat proces moet je in de gaten hou den." Belangstelling De coach temperde in zijn betoog de juichende voorbeschouwingen enigszins. Hij wees daarbij op de ontwikkeling van het vrouwenju do. „De belangstelling daarvoor is geëxplodeerd. In Seoul was het nog een demonstratiesport, in Barcelona telde het volledig mee en nu is onze sport volledig geac cepteerd. Veel landen proberen nu ook via het vrouwenjudo hun medailles te scoren." Dat heeft zo zijn typische effec ten, ervoer Van der Geest. „Nor maal gesproken trainen we over al samen, maar hier in Atlanta gaat het er ineens anders aan toe. Ging het eerst open en bloot, nu mogen we elkaar niet zien. We trainen volgens een strak schema en rond de mat zijn schermpjes opgetrokken zodat de concurren tie niet kan meekijken. Nou ja, het zal wel professioneel zijn, maar bij mij werkt het toch voor al op mijn lachspieren." Atleten - Zwervers zullen in ie der geval de komende weken het Centennial Olympic Pare in At lanta moeten mijden. Want wat ze daar tot voor kort deden, is nu streng verboden. Slapen op een bankje, crack roken of een mee gebracht biertje drinken onder een boom en hamburgers bakken op een kampvuurtje mag er niet meer. Het organisatiecomité van de Olympische Spelen heeft een waslijst opgesteld van spullen die bezoekers van het park niet mo gen meenemen: alcohol, branden de tabak, drugs, fietsen, rol schaatsen, skateboards, blikjes, flesjes, koelboxen, eten en drin ken, wapens en explosieven, vlaggen van niet-deelnemende landen, spandoeken, radio's en muziekinstrumenten. Wat nog Tupelo (sid) - De Kroatische zwemploeg, die zich in Tupelo (Mississip pi) voorbereidt op de Olympische Spelen, wordt door de inwoners ver wend. Met ijsblokjes... De Kroatische zwemtrainer Ivan Vardovic klaagde na aankomst in Tupelo over de temperatuur van het zwemwater in het plaatselijke buitenbad. Dat was met 30 graden 'veel te warm'. Het gemeentebe stuur hield het hoofd koel en liet op de eerste dag 1100 kilo ijs in het bad storten. Die operatie kostte veel, bijna 2000 gulden. Te veel voor de kleine ge meente. Maar de bevolking sprong te hulp. Met een burgerwacht-ijs- brigade. Veel bewoners van de geboortestad van Elvis Presley komen nu dagelijks hun ijsmachine in het zwembad legen. De temperatuur van het water is nu 27 graden. Vardovic: „En dat is precies goed." Angelique Seriese, inmiddels gearriveerd in het gisteren zowaar regenachtige Atlanta, gaat zaterdag op jacht naar goud. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Atlanta - Het zoeken naar de dikste onder de ruim 40.000 vrijwilligers van het olym pisch organisatiecomité in Atlanta (ACOG) vergt be hoorlijk wat werk, het vin den van de oudste was geen probleem voor de computer. Het is Charles Fram, die 94 lentes telt. 'Charley' helpt bij het uitdelen van de present jes aan de atleten. Hij is chef paraplu's. De hoogbejaarde Fram heeft zich indertijd aangemeld omdat hij graag iets terug wilde doen voor Georgia Tech, de universiteit waar aan hij goede herinneringen heeft overgehouden en dat nu tijdelijk dienst doet als olympisch dorp. „Ik ben hier 77 jaar geleden begonnen te studeren. De school heeft nog steeds een warm plekje in mijn hart," zegt hij in de Atlanta Constitution. Atlanta (anp) - Ze luisteren graag naar U2, dragen vaak een oorbel en zijn wel in voor een tatoeage. Bij voorkeur de olympische ringen op de heup. Het sportweekblad Sports Illustrated deed een diepgaand onderzoek naar de bijzonderheden van de 649 leden van de Amerikaanse ploeg voor de Olympische Spelen. Het onderzoek leverde interes sante gegevens op: zo draagt 30 procent een bril of contactlen zen, is 33 procent student, luis tert 46 procent tijdens de trai ning naar muziek (vooral U2 dus), is 74 procent blank, 21 pro cent zwart en heeft 43 procent een piercing. Meestal in het oor. De jongste Amerikaan die op goudjacht gaat, is de 14-jarige zwemster Jilen Siroky, de oudste is schermster Elaine Cheris (50). De hond is het favoriete huis dier, 27 procent bezit zo'n vier voeter. Bijna 30 procent is ge trouwd, bij de roeiers is dat zelfs 44 procent. Michael (18 maal) en Jennifer (7) zijn de meest voor komende namen. Democraten en Republikeinen zijn even popu lair. Basketbalster Ruthie Bol ton is het zestiende kind in een gezin met twintig nakomelingen. In de ploeg van Nederland, 242 mannen en vrouwen sterk, is een dergelijk onderzoek niet uitge voerd. Wel vermeldt het door NOC/NSF uitgegeven team boekje de hobby's, zoals daar zijn spelen op de piano (zwem ster Carla Geurts), nachtleven (zwemster Angela Postma), ge loof (zwemmer Stefan Aartsen), PSV (zwemmer Pieter van den Hoogenband), Feyenoord (wa- terpoloër Arno Havenga), Ajax (ruiter Emile Hendrix), Ameri kaanse literatuur (atlete Anne van Schuppen), liften (atleet Marko Koers), polsstokspringen (honkballer Evert Jan 't Hoen), het verzamelen van kikkers (honkballer Paul Nanne), mijn kippen (hockeyer Ronald Jan sen), sauna (roeier Pepijn Aarde- wijn), zeilen (roeier Ronald Flo rijn), tractor-pulling (roeier Nieis van der Zwan), Harley- Davidsons (tafeltennisster Mir jam Hooman), tulpen (tennisster Brenda Schultz), NBA (tennisser Jacco Eltingh), investeringen (volleyballer Peter Blangé). De oudste Nederlander is klei- duivenschutter Erik Swinkels, 47 jaar. De langste Amerikaan is een klein beetje langer dan de grootste Nederlander: Shaquille O'Neal, lid van het Dream Team, meet 2,16. Bas van de Goor en Jan Posthuma, volleyballers, rei ken van top tot teen tot 2,09. wel mag: zitten en consumeren, want te koop is er van alles veel. Atlanta (anp) - André Bolhuis, chef de mission van de Neder landse olympische ploeg, heeft zijn eigenlijke stiel van tandarts maandag weer even opgepakt. Hij behandelde Pie Geelen. De Limburgse zwemmer, lid van de estafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag, had last van een tand. Bolhuis heeft die op het 'spreek uur' wat bijgeslepen. De oud- hockeyinternational was vier jaar geleden in Barcelona als hoofd van de delegatie ook al aanspreekpunt bij kiespijn. Door Max Steenberghe Atlanta - Zondag was het dan zo ver. Na decennia de titel van grootste vliegveld ter we reld te hebben gedragen, was het Hartsfield vliegveld van Atlanta ook het drukste ter wereld. Ruim 200.000 passa giers kwamen aan. En deze week zal het weinig minder zijn, nu de stroom toeschou wers, officials en atleten voor de Olympische Spelen op gang is gekomen. Volgens woordvoerster April Majors was er zondag 'geen enkel probleem'. „Alles loopt naar ver wachting. We wisten wat komen ging en staan klaar om de wereld te verwelkomen," lacht ze. Hartsfield mag volgens haar het merendeel van de te verwachten twee miljoen bezoekers opvan gen. Speciale tijdelijke voorzie ningen zijn getroffen om de 10.000 atleten, 15.000 journalis ten en cameramensen en 5000 bobo's te verwerken. Deze wor den - met hun bagage - meteen apart genomen en krijgen na de paspoortcontrole ook het Olym pische identiteitsbewijs: een kaart met foto, barcode en - voor de atleten - in een microchip een afdruk van de handpalm. De op vang en afhandeling gebeurt in leegstaande hangars en tenten. Al anderhalf jaar is gebouwd aan een nieuwe internationale termi nal en andere uitbreidingen die wel een permanent karakter heb ben en de status van allergroot ste luchthaven nogmaals bevesti gen. Vorig jaar werden bijna 58 miljoen passagiers verwerkt in ruim 75.000 vluchten, meer dan 2000 per dag. Het opvallendste aspect van Hartsfield is - tot ver wondering van vele passagiers - het metrosysteem waarmee de passagiers van incheckbalie naar de vijf terminals en vice versa worden vervoerd. Zonder chauf feurs, computergestuurd, zoeven veertig wagons af en aan met een gemiddelde snelheid van 40 kilo meter per uur. De zestien nieuwe wagons zor gen dat de wachttijd van twee naar een minuut is terugge bracht. Vorig jaar vervoerde het systeem ruim 47 miljoen passa giers over het bijna zes kilometer lange traject; meer mensen dan MARTA, de 'echte' metro van Atlanta. Majors geeft voor de honderdste keer een snelle tour door het complex. Ze doet het minimaal eens per dag, liefst te voet zodat ze met die 3.5 kilometer lange tippel meteen haar dagelijkse gymnastiek afwerkt. „Hartsfield is de deur van de VS," zegt ze, en beweert dat 90 procent van alle bezoekers aan de States 'haar' vliegveld aandoet. „Om de Olympische drukte te verwerken, is de E-terminal aan gelegd, met ruim 100.000 m2 de grootste van de VS. Er zijn nu 24 nieuwe gates geopend, en er is nog ruimte voor 12 meer. Ook telt Hartsfield nu drie extra transportbanden voor bagage. Deze zijn extra groot gemaakt, omdat veel atleten bagage van afwijkend formaat bij zich heb ben." Waarop haar woorden meteen worden bevestigd door een groep Russen van wi elk een lang dun pak op de schouder draagt in duidelijke roeispaan- vorm. Veiligheid staat bij deze Olympi sche Spelen voorop, en daar ter roristen een voorliefde hebben voor vliegtuigen en vliegvelden zal extra scherp worden opgelet. Het aantal metaaldetector poortjes is van 8 naar 18 opge schroefd. De bewaking kan 8000 passagiers per uur controleren, bijgestaan door tolken. Naast douane en politie is ook de Na tional Guard aanwezig en met een veelbetekenende blik: „We hebben de beste hasjhonden uit de States verzameld." Trots van Hartsfield is de hoe veelheid kunst. Er is voor drie miljoen aangekocht, en na een wedstrijd onder 600 kunstenaars zijn 28 mini-exposities ingericht. Ook zijn relikwieën uit het leven van (de in Atlanta geboren) Mar tin Luther King uitgestald. „Al die exposities gaan ten koste van reclameruimte, wat ons ook nog een twee miljoen opbrengst kost, maar we vonden het belangrijk om de reizigers in een rustige omgeving te ontvangen," zoemt ze. Hoezeer Hartsfield van haar buitenlandse gasten houdt, moge blijken uit het voor Amerika haast ondenkbare: er zijn maar liefst tien ruimtes ingericht om te roken. en eind verderop in Vernon Street kwam twee dagen geleden een man de deur uit met een zware fauteuil in zijn handen. Slechts gekleed in een korte broek plofte hij neer in zijn voortuin, midden in de zon. Dat kon geen 'local' zijn, dachten we. Welke gek gaat hier liggen zonnen? Als je bij ons de deur uitstapt, voelt de houten trap buiten aan zoals in Zeeland houten trappen van strandtenten weieens aanvoelen op een mooie dag; gloeiend heet. Het was, je komt ze ook overal tegen, een Nederlander. Stonden daar onze buren achter de zonwe ring te lachen? Vandaag zit hij niet in zijn tuin. Terwijl alle buurtjes door de straat lopen, hun kin deren achter eekhoorns aan rennen en wij aan het werk gaan, zit de Nederlander bin nen. Het regent. Drie maanden was het hier droog en nu re gent het. In Nederland word je daar omstreeks deze tijd chagrijnig van, hier niet. Heerlijk, die druppels, ze ver dampen op je voorhoofd. Buschauffeur Mike is niette min een tikje chagrijnig. Hij pikte ons op bij een station, waar uit heel de regio journa listen, ook al per bus, naartoe gebracht worden. Daar ne men ze weer een andere bus, die hen, mits een pas om de nek, binnen de olympische domeinen brengt. Mike is ATLANTA 11196/ Door Chris van Ni/natten chauffeur van zo'n bus Olympia. onze tennismedewerker I'skil - In het zesde 0pen «kille-toernooi van Ten- Jvereniging Sluiskil is Cl- Kiet Tom Huis moeizaam Istart gegaan. De Hulsten- l0est in de eerste ronde 1 rrjc Neve flink aan de fW 2-6, 6-2. Staking in busstation? „Dit station gaan we zaterd' plat leggen," zegt Mike V vertelt het een verslag»*» van het dagblad USA Tod, „Moet je luisteren, er is on beloofd dat we hier iedere da. twee blikjes Coca Cola zoi den krijgen. Van die belof, komt niets terecht. Soms krii gen we er maar eentje en we er twee krijgen, zijn zc soms nog lauw ook. Ook zou er water geleverd worden om af en toe onze handen te kun- nen wassen. Dat water is er ook al niet. Ik denk dat we ha station gaan sluiten voor een dagje, misschien dat helpt." Ik zei niets. Hij was drie kwaï tier te laat volgens de gelden de dienstregeling, rook be hoorlijk uit zijn mond en Ie verde me bijna te laat af vo toch niet de minste afspra,, de persconferentie van de Ne derlandse judoploeg. Maat wat wil je, als je je blikkie col; niet op tijd krijgt? Er dreigt hier een Coca Cola- conflict. jeze jaargang sprake van record aantal inschrijvingen si 141, goed voor 128 wedstnj- ïien dit volgend jaar doorzet, '3 het een probleem. We "'eten dan wellicht denken aan Breskens - In het tiende Vecht] vereniging De Boskreek in Brc Imanns uit Cadzand zich voor :scts en na het overwinnen v 'Gorthmanns de felicitaties v; nemen: 3-6, 7-6 (8-6), f Stockholm - Het grootste Zweedse ochtendblad Dagens Nyhetei gaat ervan uit dat Stockholm de Olympische Spelen van toegewezen krijgt. In de maandageditie meldt de krant het de' nieuws. „Het wordt niet bevestigd door IOC-voorzitter Samaranch, maa onze bronnen zijn ervan overtuigd." Elf steden zijn kandidaat voor de Spelen over acht jaar. Het lui temationaal Olympisch Comité neemt pas op 5 september var het volgend jaar een definitieve beslissing. Naast Stockhol werden Athene, Rome en Kaapstad als belangrijkste kandidater genoemd. Andere aanmelders zijn: Buenos Aires, Rio de Janeiro) San Juan, Sevilla, St. Petersburg, Lille en Istanbul. Bij de Olympische Spelen in 1900 in Parijs waren slechts vijf tien vrouwen actief, bij de sporten golf en tennis. Dat aantal is nu uitgegroeid tot 3779. Daarmee heeft Atlanta 1996 een record ge vestigd, Het aantal vrouwen in Atlanta overtreft dat van Barce lona vier jaar geleden met duizend. Heike Drechsler ziet af van deelneming aan de Olympische Spelen, De atlete acht zich niet voldoende fit om haar medaille op het verspringen met succes te verdedigen. Op 16 mei raakte Drechsler geblesseerd aan de knie. De suur is weliswaar genezen, maar de voormalige Oostduitse vindt dat ze een te grote trainingsachterstand heeft. „Ik wil niet mee doen als ik bij voorbaat weet niet tot een topprestatie in staat te. zijn." De afmelding van Drechsler heeft tot gevolg dat de twee Duitse winnaressen van goud op atletiek bij de spelen van Barcelona vier jaar geleden, in Atlanta ontbreken. De andere, hoogspring ster Heike Henkei, slaagde er niet in zich te kwalificeren. Patrick Vieira, nadrukkelijk genoemd als nieuwe aanwinst van Ajax, is geblesseerd geraakt in het trainingskamp van het Franse olympische voetbalelftal. Hij zal in Atlanta niet meer in actie komen. De 20-jarige speler verrekte de banden van de linkerknie bij een oefenwedstrijd tegen een elftal van de universiteit van Auburn. Dat gebeurde na een kwartier spelen. Oumar Dieng van Paris Saint Germain is als vervanger aangewezen. Vieira staat onder contract bij AC Milan. Piet Raymakers is voor de duur van de Olympische Spelen be noemd tot assistent-bondscoach van de springruitersequipe. In Atlanta zal hij Hans Hom bijstaan. Vier jaar geleden bij de Olympische Spelen van Barcelona was Raymakers zeer succesvol. Hij maakte deel uit van de nationale ploeg die goud won. Individueel behaalde hij de zilveren medail le. Deze keer was voor Raymakers niet meer weggelegd dan een rol als reserve. De 'vijfde man' kon echter niet worden geaccredi teerd, zodat de ruiter niet eens het olympische dorp inkon. Door de tussenoplossing van assistent-bondscoach is Raymakers nog gepromoveerd tot volwaardig lid van de delegatie. Sportliefhebbers in Atlanta hoeven voorlopig niet te wanho pen. Wie tijdens de Olympische Spelen met eigen ogen een wed strijd wil volgen, heeft daar nog mogelijkheden genoeg voor. Maandag, vijf dagen voor de eerste wedstrijd, waren nog voor 21 sporten toegangsbewijzen te koop. Een dag eerder stonden de belangstellenden in het Georgia World Congres Center in de rij voor de loketten. Basketbalkaart jes waren erg populair. Prijzen varieerden van 27 tot 226 gulden. Wie het Amerikaanse Dream Team III wil zien, moet echter uit wijken naar de zwarte markt, waar de gevraagde bedragen be duidend hoger liggen. Verder zijn nog kaarten te koop voor onder meer vijf atletiekdagen (waaronder de afsluitende dag), judo en gewichtheffen. Israëlische sporters verdienen tijdens de Olympische Spelen van Atlanta het meeste aan een gouden medaille. Zij krijgen 275.000 gulden voor de Olympische hoofdprijs, de eerste in de historie van het land. Een sporter uit de Oekraïne wordt het minst in het vooruitzicht gesteld, 8000 gulden. Het Nederlands Olympisch Comité staat met de 'prijslijst in middenmoot. Goud levert een Oranjeklant 60.000 gulden op, al- ver en brons respectievelijk 40.000 en 20.000 gulden. Israël heeft bij het Internationaal Olympisch Comité (IOC) ge protesteerd tegen deelname van de Palestijnse delegatie als lan denploeg. De Israëlische consul Arieh Mekel liet gisteren wete IOC-voorzitter Samaranch een brief te hebben gestuurd. Mekel drukt namens de Israëlische regering zijn bezorgdheid ui „We zijn ongerust over deze poging de Olympische Spelen vo politieke doeleinden te gebruiken, om politieke processen beïnvloeden. Dit is in strijd met recente afspraken." In oe0Se, van Hekel kan de Palestijnse sportploeg slechts deelnemen u afvaardiging van het Palestijns Olympisch Comité. Israël is teg het gebruik van de naam Palestina. t De Palestijnse delegatie in Atlanta telt drie sporters, twee atle en één bokser. Vlaggedrager is de 32-jarige 10 kilometer-MP Abu Marahil, in het dagelijks leven lijfwacht van Arafat. „Ik' me al voor het begin van deze Spelen een winnaar. Daar he geen medaille voor nodig. Als ik straks onze vlag het stadion nen mag brengen, is onze missie al geslaagd," aldus de lange standloper, nog voor het Israëlische protest. (e 1 De Italiaanse hoogspringster Antonella Bevilacqua drelêl worden uitgesloten van de Olympische Spelen. Bevilacqua I op 4 mei betrapt op het gebruik van efedrine. Hoewel de Itali se atletiekbond haar voor Atlanta selecteerde, wil de interna nale atletiekfederatie (IAAF) Bevilacqua niet tot de we"s "Lt I toelaten. Bevilacqua staat bij de eerste zes op de seizoenra:ng De Italiaanse atletiekbond accepteerde het excuus van Be qua, dat ze niet wist dat de door haar gebruikte afslankmid het verboden efedrine bevatten. ge Volgens Chinese sportfunctionarissen gebruikt geen va 310 Chinese olympische atleten dope. Na 1416 tests blee j mand positief. ft dacht dat ik het wel kon be ften met die match-points te- wen, maar ik kreeg mijn oude [vorm weer te pakken. Het was een echte 'duw-partij'. Hard wer- [ten, veel 'slicen' en veel lange [rallies," aldus Bart Gorthmanns i de tijdrovende B-partij. In de Jve finale moet hij aantreden „gen de als eerste geplaatste Pa trick Marteijn. Het tiende Vechthanen-toernooi is goed voor 250 partijen, afkom- itig van 240 inschrijvingen. „Ei genlijk is 230 partijen het maxi mum, maar we kregen op het j laatst zoveel inschrijvingen tege lijk binnen dat we niet konden [weigeren," aldus wedstrijdleid ster Rianne van Wanrooy. Zij [wordt geassisteerd door Geert de IBruyckere, Adrie Risseeuw en Harry Riemens. De finales zijn op J zondag 21 juli waarna de prijs- uitreiking rond 18.00 uur zijn be- I slag zal krijgen. UITSLAGEN MANNEN ENKELSPEL B: tweede ronde: Bart Gorth- manns-Paul Hendrikse 3-6, 7-6, 6- IT Terneuzen - De zaalvoetbalcom- Ipetitie van het rayon terneuzen start maandag 2 september. Op idle dag en woensdag 4 sepetmber wordt de eerste bekerronde afge perkt. Donderdag 5 sepetmber begint de reguliere competitie in (de vijfde klasse. De vierde klasse start maandag 9 sepetmber. INDELING Vierde klasse: W Dow 1, ZW De Ridder, W Dw 2, Kota Radja, Spor- li'ing '88/Maas, TES'92 1, ABN-AM- 1 RO/Adhanco, Witte-Boussen-De Braijn, W Crunchtime, Smit. Vijfde klasse: TES'92 2, Geemente 2, VV Dow 3, Instuif Café Bee, Atoom "ys, W Terneuzen 2, De Zwaan- Melk Bier. Van onze schaakmedewerker Hissingen - Eén keer winst en voor twaalf Zeeuwse schakers in nationaal grootmeester Jaan Eh was de enige die de grootmeeste veld beentje kon lichten. Als toegift op het succesvol vc schaaktoernooi hield de organi multaan. Hans Groffen van HWP uit Sas vest kon verrassen. Een knap Zeeuws kampioen. Eveneens aai ne jeugdige Ralf Gommers uit 1 schaakvereniging Middelburg oj Zeeuwse toppers en sub-toppen Psse, Max Toetenel, Wim van Hm Uijtdewilligen, Albert Rie boogaard, verloren. l)IT'dinge - De wedstrijdka- 1 locn voor Het seizoen 1996- ci, Van Het biljartdistrict Wal- Knub e.n Bevelanden van de I kmho/'iass?. dr>ebanden: 13-15 sep- 9 dinop i Scheldezicht in Wemel- I 21 spnt e klasse driebanden: 20- 1 barnnTR b6 OKK m Kwaden- I 27-2 Q o' ®erste klasse driebanden: dc*P z?»r b,U LBV 111 Lewe" I W hid S® ¥asse libre: 12-14 okto- I *n Wemeldinge, vijfde in Sir \U"13 oktober bij OHGL I dieap: lfte?naÏÏm,e' kader 38/2 han- I 2andp i .~2 °ktober bij DOS in Ove- I W-T 'nï? klasse libre: 26 okto- s-HeerpJfLmVer biï De Toekomst in 10 novpü!v? klasse libre: 8- I Plaat er bij Delta in Colijns- ]eiW. JL1vijfde klasse libre KwacW 3 november bij OKK in amme, tweede klasse libre:

de Stem | 1996 | | pagina 10