DE STEM Ibdoe blijft een zonderling hé' Alleen uitputtingsslag kan Indurain redden 19-990,- m 'TOU Geschenken 1.1 Classic!^/ ■■■■■■■mm Contractverlenging Van Petegem en Voskamp VANDAAG *3 P Analyse^/ TOUR/96 .Bta lis laat ploeg Indurain hard werken door verrassende ontsnapping B1 Jan Janssen: klasse apart nieuwe Ford lieda - Etten-Leur - Oosterhout TOUR'96 176 km Erik B reukink bezig aan laatste Tour Dispensatie Armstrong TOUR TOEN MAANDAG 15 JULI 1996 Excl. all. koslen en v.w. bijdrage. 141 iO-fS' m t i Sport 1 nteren Veronica's Voetvolley, foto theo hogeboom i Vermeegen Veronica's Voetvolk Ut jaar wordt hij bijgestaan door van den Broek. Van den Broek is bii Ier al geruime tijd te zien als omroeD: jzal zorg dragen voor de opening van tzendmg en het vermelden van de is zij dan in de gelegenheid om haar en Feyenoord-speler Orlando Trust- i te moedigen, die een team vormt brik Larsson. Zullen zij erin slagen titelverdedigers Ronald en Frank de 1 te troeven? aan zijn enkel geblesseerde Marco sten is ook van de partij. Achter- an het sportspektakel zijn de stran- Juan les Pins aan de Franse Cöte ba, 21.25 uur) 'Abdoe' blijft een toling. De geblokte ^ek kwam vijf jaar ge- het peloton binnen ;en kamikaze-piloot, --ten kon hij als de bes- [jaar de man uit Tasj- ,;was alleen geïnteres- in geld, niet in de :en om hem heen. rollen: Lorraine Bracco, Chris topher Walken, Miguel Ferrer, Martin Donovan en Daniel von Bargen. Thriller. Maggie Rohrer is een geboren oplichtster, die haar geld verdient met het be stelen van rijke zakenmannen in topklasse-hotels. Met haar char mes heeft ze haar prooi in een mum van tijd in een hotelkamer, waarna ze hem bedwelmt snel met de buit vertrekt. (Veronica, 22.25-00.20) Green Card Frans/Australische speelfilm uit 1990. Regie: Peter I Weir. Hoofdrollen: Gerard De- pardieu, Andie McDowell en Bebe Neuwirth. Komedie. De Fransman George Fauré wil in de States zijn leven een nieuw elan geven, maar daarvoor heeft hij een groene kaart als arbeids- en verblijfsvergunning nodig. (België Nederlands 2, 22.30- 00.15) Women in Love Engelse speel- j film uit 1969 (zwart-wit). Regie: Ken Russell. Hoofdrollen: Glen- da Jackson, Oliver Reed en Alan Bates. West-Midlands, jaren twintig. De twee zusters Gudrun en Ursula Brangwen maken kennis met twee vrienden, waarvan er een geobsedeerd is door de vraag wat liefde eigen lijk is. (BBC 1,24.00-02.05) baar reed hij voor de Novell- jrén Jan Raas. Het enige wat sir nog van Abdoesjaparov t. is dat hij heel veel geld 2 voor die ene Tour-etappe sjoDde Champs Elysées won. ren won hij tot de teleurstel- san de Fransen op hun natio- 1 teestdag de rit naar Tulle. (inde sprint, maar via een lïsolo bergop. En wat zei Ab- .Ik heb geen ploeg om me te en; dus moet ik op een ande- r.auer etappes proberen te en." i-lere ploeg 1 champagne zal er gisteren s ook niet geschonken zijn in (Wel van Refin. De Oezbeek is iter op zoek naar een andere Kg, zijn zesde in zeven jaar tijd. ïibestrijd namelijk dat ik min- isn geworden in de sprint, waar jongens als Cipollini, fel en Blijlevens een hele ploeg lier zich hebben staan, moet ik in mijn eentje zien te klaren, aat tegenwoordig niet Carrera, de ploeg waar in Abdoesjaparov in 1991 en 2 al eens reed, moet hem die welgaan geven. jitdoet overigens allemaal niets zege van de Oezbeek. De i mocht dan verrassend jt verdiend was hij zondermeer. Moe' aast al dagen op een suc- je. Gisteren reageerde hij met ^zeventien anderen (onder wie Museeuw en Skibby) op een verrassende etappe. een uitval van Bo Hamburger. De dappere Deen van Cees Priem reed in de hitte van de Limousin vijftig kilometer solo. Samen met Gualdi (Polti) en de drie Fransen Rous (Gan), Bourguignon (Auber- vüliers) en Madouas (Motorola) sloot 'Abdoe' 55 kilometer voor de finish bij Hamburger aan. Eerste solo-zege Nadat Bourguignon was terugge- Pilotinnen Duitse tv-film uit 1995. Regie: Christian Petzold. Hoofdrollen: Eleonore Weisger- ber, Nadeshda Brennicke en Udo Schenk. Karin is bijna vijf tig en verdient haar brood als vertegenwoordigster voor een cosmeticabedrijf. Als het bedrijf overgenomen wordt door de zoon van de eige naar, volgt een grondige 'moder nisering'. Vanaf nu moet Karin samenwerken met de veel jonge re Sophie. (Duitsland 2, 00.15-01.20) Van belang. 11.02 Punch. HV: 13.08 Het voor deel van de twijfel. 14.02 Boven het dal. 14.45 Het radioverhaal. VARA: 15.02 Ophef en ver tier. NPS: 17.08 Radio UIT. HV: 17.45 Kwartier Humanisme.OHM: 18.02 Zon, zee en strand ot liever wat anders? NPS: 19.00 Nieuws en ac tualiteiten in het Turks. 19.45 Nieuws en ak- tualiteiten in het Marokkaans en Berbers. 20.30 Nieuws en aktualiteiten in het Chinees HV: 21.00 De verbeelding. VPRO: 22.00 De avonden met om ca. 22.10 Stenen des aan stoots. NOS: 23.55-24.00 ANWB-berichten Mie - Bart Voskamp en Peter 3>Petegem hebben hun con- ,|[t bij de TVM-wielerploeg ;'»Cees Priem verlengd. De Ne- winder tekende een contract ®een jaar, de Belg voor twee A De 28-jarige Voskamp is 1993 in dienst van TVM. -jarige Van Petegem sinds 'De Belgische wielerploeg Lot- «eeft Andrei Teterioek gecon- Rtteerd. De Kazak tekent een Jitenis van twee jaar. De af- len twee seizoenen reed hij AKI. De 28-jarige coureur Son zijn loopbaan als beroeps- ""Tin 1992 bij Carrera, ver is kwam hij uit voor Ma- 15" ETAPPE "AANDAG 15 JULI pei. Dit jaar won hij het berg- klassement en een etappe in de Ronde van Zwitserland. Ploegleider Jean-Luc Vanden- broucke is tot het jaar 2000 ver zekerd van steun van de Bel gische nationale loterij, die jaar lijks iets minder dan zes miljoen gulden investeert. De Zwitser Laurent Dufaux heeft zijn contract bij Festina met twee jaar verlengd. Richard Virenque en Emmanuel Magnien liggen vast tot eind 1997, Lau rent Brochard en Pascal Hervé tot eind 1999. Zo lang sponsort de Spaanse horlogefabrikant de Spaanse wielerploeg nog. vallen, begonnen vijf koplopers aan de laatste klim richting finish. De Fransen rekenden vooral op Madouas, maar zijn aanval werd te vroeg ingezet. Hamburger was de tweede die het probeerde. „Ik had het geluk dat ik op een vlak stukje naar hem toe kon rijden," Abdoesjaparov. Hamburger verzwakte en de Oezbeek rook en greep zijn kans. Het betekende zijn negende Tour-winst en 49e triomf in totaal. Volgens de statis tieken was het echter wel 'Ab- doe's' eerste solozege. Bjarne Riis, die zaterdag meer af stand nam van Rominger en Ber- zin, was de andere verrassing van de dag. Op de enige serieuze col (eentje van de tweede categorie, na-amper 35 kilometer) viel hij aan met een groepje van twaalf renners, onder wie Leblanc, Vi renque, Olano en Riis' ploegmak- kers Ullrich en Bölts. Indurain miste de slag en zijn ploeg moest dertig kilometer lang alles geven om,het gat (dat maximaal een mi nuut bedroeg) dicht te rijden. „Wanneer de favorieten aanval len, moet je mee gaan. Zo niet dan zul je nog harder moeten fietsen," merkte Riis laconiek op. Zelfverzekerder Dat de ontsnapping niet doorging, deerde hem niet. „Ik voel me steeds sterker en zelfverzekerder worden. Mijn grote doel, het win nen van de Tour, komt dichtbij, al Abdoesjaparov, die voor het eerst een Tour-etappe via een solo WOn. FOTO REUTER kan er in de Pyreneeën nog van al les misgaan." De rit naar Haute- cam van dinsdag vreest hij nog het minst. „Ik hoop daar eerder wat tijd te winnen. De andere dag naar Pamplona zal het een stuk zwaar der worden." Zwaar hadden gisteren al die cou reurs het die in het zog van de Ba- nesto's betrokken raakten in de jacht op Riis. „Er leek geen einde te komen aan al die bochten en klimmetjes,zei Jeroen Blijlevens. Hij klampte echter aan en herstel de zich op het moment dat Ba- nesto zijn missie volbracht. Dat kon niet gezegd worden van zijn 'kopman' Poelnikov. Hij raakte hopeloos in de problemen en kwam te laat binnen. Ook voor de vrolijke Japanner Imanaka is er een einde gekomen aan deze Tour. Nu TVM zijn sprinter over het Centraal Massief heeft geloodst, kan vandaag weer gedacht wor den aan een massasprint. „Het wordt onze dag," sprak Bart Vos kamp vol bravour. Met Blijlevens nog in koers is het dringen gebla zen bij TVM. „In de ritten tussen de Alpen en de Pyreneeën mogen wij, de helpers van Jeroen, eigenlijk onze .kans gaan," zegt koerskapitein Maar ten den Bakker. „Daar moet je trouwens niet te lapg mee aarze len, want voor je het weet is er een ander mee gesprongen in een ont snapping. Laurent Roux is ons al twee keer te slim afgeweest." Van daag moet de Fransman helemaal goed in de gaten gehouden wor den. Bij kilometerpaal 117 pas seert de karavaan de kroeg van zijn vader. Alle volgers zijn in middels uitgenodigd voor een hapje en een glaasje Cahors-wijn. Zoonlief echter wil zo snel moge lijk naar de champagne in Ville- neuve sur Lot. ERTENTIE) \Alvignac Rocamadour I'll I cmÏ n'dAgenais ^ENEUVE-SUR-LOT ®RDE VILLENEUVE %oac eA>.$ tfCalès SUR-L0T - 076-5141400 - ma. gesloten 1 "«in,. Tulle - Miguel Indurain zei het in Den Bosch al, nog voor hij een meter had gefietst in deze Ronde van Frankrijk: „Of ik nu win of verlies, het wordt sowie so een historische Tour." Historisch is deze Grande Bou clé inderdaad in alle opzichten. De eerste twee Tour-weken brachten meer spanning, sensa tie en emotie dan alle voorgaan de vijf edities bij elkaar. Nie mand die weet wat het laatste gedeelte daar nog aan toe zal voegen. De rit naar Pamplona, de stad van Indurain, wordt of de glorieuze intocht van de vijf voudige Tour-winnaar, of de dans van de Deense adelaar Bjarne Riis op Indurains Tour graf. Die spanning houdt de Tour al meer dan een week in zijn greep. En dat allemaal omdat 'El Rey' Indurain niet zo onaan tastbaar is gebleken als vooraf werd gedacht. 'Nog één keer Miguel en dan zijn wij volgend jaar aan de beurt,' voorspelde de vijf jaar lang kort gehouden concurrentie in koor een rustige rit richting Parijs. In de eerste week kwam de Spanjaard ech ter zowel letterlijk als figuur lijk in de kou te staan. Het weer tastte zijn conditie aan en zijn ploeggenoten bleken niet bij machte hem bij te staan in de donkerste uren van zijn wieler leven. Door regen en storm trok de ka ravaan richting Alpen. Eerbie dig bleven de kroonprinsen in zijn wiel, tot de grote Miguel op Les Arcs vier kilometer onder de top ineenstortte. Een ram van de honger? Een slechte dag? Een door de kou aangetast lichaam? Plots roken mannen als Romin ger, Berzin en Riis bloed. Indu rain kreeg het Spaanse be nauwd en was al lang blij dat hij de andere dag tijdens de klimtijdrit niet al te veel tijd verloor. Ondanks de opluchting van Val d'Isère besefte men bij Banesto dat de rolverdeling een histori sche wending had genomen. In durain, de grootmeester van de verdediging, moet gaan aanval len. Het weer is inmiddels ver beterd in zijn voordeel. Berzin en Rominger kregen de gehoop te tikken en op de klimmen van Sestrières en Superbesse liet Indurain zien dat hij nog altijd met de besten omhoog gaat. Door Ad Pertijs 1§/jr Maar waar in hemelsnaam vindt Indurain de opening waardoor hij Riis kan bestoken? De etappe naar Hautecam van morgen (vlakke aanloop, steile klim naar de finish) lijkt eerder op het lijf van de Deen geschre ven. Ook de afsluitende tijdrit, ja renlang Indurains allrisk-ver- zekering voor wanneer het in de bergen even tegen zat, biedt geen uitkomst, want de kans is groot dat Riis hem straks in St. Emilion gewoon de baas is. Riis, de man die net als Indu rain zijn hele seizoen afstemde op deze Tour, is binnen een week getransformeerd van een geduldig afwachtende troon pretendent tot een meedogenlo ze revolutionair. De taaie beer dicteert in zijn gele trui de koers als Miguel Indurain in zijn beste dagen. Ongevaarlijke klimmers laat hij hun gang gaan, concurrenten imponeert of overbluft hij met plaagsto ten. Zoals gisteren, toen de Ba- nesto's dertig kilometer moes ten jagen op een groep met Riis. Als hij versnelt, kraakt de rest. Dat gevoel geeft Riis vleugels. Imposant is ook het Telekom- team dat Riis om zich heen heeft. Afgelopen donderdag werd een aanval van Rominger 'gecoun terd' door liefst drie ploeggeno ten van Riis: Ullrich, Heppner en Bölts. Het ontnam de Zwit ser de lust om het later nog een keer te proberen. Tussen de Al- pen en de Pyreneeën kon Tele kom zich zelfs nog de weelde veroorloven om sprinter Erik Zabel in stelling te brengen. Ook de gele-truidrager droeg zijn steentje bij. De Banesto-ploeg van Indurain ziet er een stuk bleker uit. De vijfvoudige Tour-winnaar staat er dit jaar grotendeels alleen voor. Bij Banesto betaalt men de tol voor het gevoerde beleid van de afgelopen jaren. Alles staat er in dienst van de Tour en Indurain en dat gaat de betere renners op den duur tegenstaan. Indurain heeft de afgelopen ja ren veel waardevolle knechten verloren. De afgelopen winter zochten Rué en Garmendia hun geluk elders. En dus is de enige kans voor In durain een man-tegen-man ge vecht in de duivelse Pyreneeën- rit naar zijn eigen Pamplona. Vier cols van de eerste categorie of hoger staan woensdag op het programma. Riis en Indurain zijn beiden krachtklimmers. Het zal een uitputtingsslag worden van bijna acht uur. MAANDAG 15 JULI 1996 I I Tulle - Erik Breukink is bezig aan zijn laatste Tour. De voorma lige klassementsrenner, die in 1990 als derde eindigde in de Ronde van Frankrijk, meent dat de tijd gekomen is om een stapje terug te doen. „Zeker na zo'n rit als vandaag, weet ik het voor honderd procent: dit is de laatste Ronde van Frankrijk voor mij ge weest." Hij dient zijn contract bij de Rabo-ploeg in 1997 wel ge woon uit. „Als klassementsrenner tel ik niet meer mee en dan moet je je hele manier van rijden veranderen om op een andere manier succesvol te zijn. In het verleden kon ik midden in de groep rijden en dunde de zaak vanzelf uit, wanneer het par cours lastiger werd. Op die manier win je echter geen Tour-etappes." In het spoor van de jongeren toon de de 32-jarige Breukink deze Tour zijn aanvallende kant. In de etappe naar Le Puy viel hij in de finale twee keer vergeefs aan. „Ik heb de explosiviteit niet meer om echt weg te komen, en dus is het heel moeilijk geworden om een etappe te winnen." Breukink, die in Kalmthout woont, is bezig aan zijn tiende Tour. Als beginnend prof was hij succesvol in zowel de Giro als de Tour. In 1988 won hij in Italië de fameuze sneeuwrit over de Passo di Gavia. Het jaar daarvoor won Breukink in zijn eerste Tour-jaar de bergetappe Bayonne-Pau. Daarna volgde nog de ploegentijd rit in 1988, de proloog van 1989 en twee tijdritten in 1990. De Rabo-renner won in totaal 59 wedstrijden. Zijn laatste triomf in een van de drie grote ronden was een etappe-overwinning in de Vuelta van 1992. - In 1991 leek Erik Breukink, die al tijd sterk is geweest in het tijdrij den, een regelrechte kandidaat voor de Tourzege te worden. De beruchte intralipid-affaire werd echter ook hem fataal. Voorgoed, naar later zou blijken. Breukink kon nog wel overstappen naar On ce en veroverde in de trui van de Spaanse ploeg twee keer het natio nale kampioenschap (1994 en 1995), maar de oude Breukink van voor juli 1991 werd hij nooit meer. Tulle - Lance Armstrong heeft van Tour-directeur Jean-Marie Leblanc, op 5 juli uitvaller in de Ronde, dispensatie gekregen wed strijden te rijden tijdens de Tour. Armstrong vroeg om uitzondering op de regels, omdat hij vreest koersritme te kort te komen met het oog op de Olympische Spelen. De voormalige wereldkampioen neemt de komende week in de Verenigde Staten deel aan de zo genaamde 'Superweek', een com petitie van vijf wedstrijden. Door Frans Oudejans Nu al bijna een kwart eeuw is Jan Janssen niet meer actief als wielren ner. Toch wordt hem nog altijd ge vraagd een startschot te lossen, een winkel te openen, een prijs uit te rei ken en vooral: te vertellen van zijn heldendaden als renner. Dat laatste moest hij zelfs de dag voor de Tour-start in Den Bosch doen tijdens een reünie van Nederlandse ex-Tour-ren- ners en die hadden ieder voor zich ge noeg sterke verhalen meegenomen. Jan Janssen is dan ook een klasse apart. Dat was hij als renner, dat is hij nog: de man die in 1968 als eer ste landgenoot de Ronde van Frank rijk op zijn naam bracht, een legen darische gebeurtenis. Wie de ten toonstelling over sportverslaggeving in het Omroepmuseum bezoekt, kan er horen hoe een andere legende, wijlen Theo Koomen, de reportage over het spectaculaire einde van de Tour '68 verzorgde. De jaren '60 bezorgden ons land veel uitstekende renners (Geldermans, De Roo, Post, Karstens, Nijdam sr., Den Hartog, Stolker, De Haan), maar van hen was de gebrilde Nootdorper (later Ossendrechter) de sterkste. Dat was al zo in zijn ene jaar als amateur, waarin hij alle nationale klassiekers won, zoals de Rondes van Noord- en Zuid-Holland, van Overijssel en Lim burg. Allemaal een aanloop na het grote werk als professional. Een tijd vak dat vooral wordt gezien als dat van de Tour, maar veel meer gran dioze triomfen opleverde. Zoals: de wereldtitel op de weg, de Ronde van Spanje, Parijs-Roubaix, Parijs-Nice, Parijs-Luxemburg, Bordeaux-Parijs. Als regelmatigste van het jaar 1967 kreeg hij de Super-Prestige-prijs. Vijf maal werd hij in eigen land be kroond met de Gerrit Schulte-trofee als renner van het jaar. Bij dit alles komt de Ronde van Frankrijk. Met opnieuw reeksen suc cessen. Janssen debuteerde in 1963. Door een lelijke val haalde hij het einde niet, maar hij won wel een etappe, mede dank zij de ten on rechte vergeten Dick Enthoven. De eerste in een serie ritzeges: 2 in 1964, 1 in 1965, 1 in 1967, 2 in 1968. Zwaarder wogen de drie groene truien, die hij naar huis mee nam-als winnaar van het punten klassement. Merk waardig was dat hij slechts twee dagen de gele trui droeg. In het jaar 1968 droeg Jan Janssen de gele trui zelfs geen dag. Die was in de laatste week voor Herman van Springel, een sterke Vlaming. Het verhaal van de ontknoping is overbe kend: op de voorlaatste dag had Jan Janssen 16 seconden achterstand, na de tijdrit had hij 38 seconden voorsprong en de eindzege. Minder bekend is dat in 1968 voor het eerst sinds jaren weer landenteams reden -en Nederland werd geleid door Ab Geldermans, zelf een sterke oud renner. Dat Janssen tijdens de Tour zwaar onder kritiek stond wegens gebrek aan ploeggeest (zo zou hij Gerard Vianen belet hebben een rit te winnen), maar dat alle bezwaren verdwenen, toen hij had gewonnen. Dat de aanhang van Van Springel de nederlaag nooit heeft vergeven en boze verhalen oprakelt. Zelfs nog in 1996, na 28 jaar: 'Opeens waren de dopingcontroles afgeschaft en ieder een wist dit behalve Herman' (De Nieuwe Gazet). 'Van Springel werd geflikt door de Tour-directie' (Het Laatste Nieuws). De verliezer zelf is sportiever: 'Ik zat toen in zak en as. Maar dat is nu eenmaal koers.' En Nederland jubelde om zijn eerste winnaar. Drie dagen later was de Acht van Chaam. Tachtigduizend mensen kwamen alleen voor hem. Jan Janssen (links) wordt door Herman Van Springel gefeli citeerd met de Tourzege in 1968. fotoanp In Besse kreeg gistermorgen Sörensen een koe aangeboden en er hoorde ook een kalf bij. Het was omdat hij zaterdag de etappe naar Superbesse had gewonnen en de regionale ver eniging die het veredelen van koeienrassen nastreeft, was de schenkster. De koe en het kalf versche nen naast het erepodium en ze waren prachtig. De koe had schitterende horens en allebei waren ze in het bezit van een rood-bruine vacht die een beetje krulde. Onder de toespraak keek Sö rensen door zijn zonnebrilletje ietwat ongelukkig naar zijn nieuwe bezit. Om de fotogra fen van dienst te zijn, gaf hij een aai over de koeienkop, een klapje op de kalfsjesnek. Hij draalde nog wat en koos voor zijn fiets. Moeder en kind wer den zonder hem aan een ver sierd touw weggeleid. Wat later was er op 76 kilome ter na de start een vluchtpo ging. De Italiaan Saligari was erbij. Opvallend vlug liet hij zich terugvallen. Drie jaar geleden won deze renner op 9 juni na een solo vlucht van 215 kilometer in Valle Varaita een etappe in de Giro. Op het erepodium de volgende dag mocht hij zich eigenaar noemen van: een ren paard (levend), een kalf (ook levend), kunstmeu bels (wat dat ook mo ge wezen) en een klok. In de etap pe van gis teren moet de koe van Sörensen op zijn netvlies zijn verschenen plus zijn eigen cadeaus van toen; anders zou hij zich nooit zo vlug uit de strijd hebben te ruggetrokken. Maar ik ben jaloers op Sören sen, want het was een prachtig geschenk. Ik raak nog steeds niet uitge keken op een mannenbroek die alle journalisten, en ik dus ook, een week geleden moch ten ontvangen. Hij is weiswaar kort, maar zo breed, dat ik er vier keer in kan. En de kleur lijkt op de poep waarmee het kalf gistermorgen de fotogra fen benatte.

de Stem | 1996 | | pagina 9