llcoholcontroles in december m DE STEM 0 W breidt dienstverlening met Lijntaxi uit vanaf september Ware Vrienden kampioen Krulbollen Sterrittenc ompetitie breekt alle records uirgers gedood tlonisten etttingen ubbelen Oudere automobilist kan rijvaardigheid testen in Terneuzen A. Vermaat winnaar fondvlucht vanuit Dax ord-lerland lnd KORT Terneuzen even Hollywood Aantal faillissementen in eerste half jaar omhoog OMMENTAAR >u gevonden lokin herfst grootscheepse acties aan weerszijden van grens in Zeeuws-Vlaanderen en België Vest zeldzame spreeuw in Oostburg verstoord Veel spanning tijdens zes uur 'bollen' bij Raak en Staak in Oostburg Raak tegen Staak blijft doorgaan A5 Trimmer gewond bij aanrijding in Zuidzande 3 15 JULI 1996 heeft de afgelopen dagen w het eerst sinds najaar I ublikeins Leger (IRA) Jeenr i rondgebied van de Brits» en bom ontploft. Een hotel in kwam het tot ernstige felfs de eerste dode viel daarin zorgvuldige politje. r een oplossing voor het al -d-ler and. Dat valt zeer te verkelijk een einde te kun ?"b."pa"'a""nbele»dfe»' de omstreden Oranjemar- n door katholieke wijken dagenlang zo'n mars het protestantse zijde leidde I litiebegeleiding toch doo^ laaide de strijd ook van de s slaags met overwegend winnen bij dit uit de hand n aan IRA-kant. Die ver- derhandelingen en veron- ssehngen zowel in Londen irdeel zullen werken. Daar- eruime tijd te torpederen ken bij alle gematigd den- aide straatgevechten wor- orpen door een weifelend itse marsen tegenhouden en vervolgens de marsen van geweld. 'olkomen gelijk als hij zegt eeft gemaakt door de pro- iig te laten gaan. Een staat ichten voor druk, inconse- anteren. Zeeland )nze verslaggever .(.De Lijntaxi. Dat is het nieuwe waarmee streekvervoerbe- '0N per 1 september van start pe Lijntaxi rijdt vanaf die da- ujn heel Zeeland op de minder j^e buslijnen in alle Zeeuwse re- lijntaxi moet vooraf door passa- vallen seweging ETA heeft giste- a van de Guardia Civil in leen materiële schade, al- kische extremisten dreig- e, als deze op 17 en 18 juli andoet. „We zijn niet be- ;en, tenzij er aanzienlijke ngebracht," zo werd ge- krant Egin. Het commu- daring werd niet gezegd ■arra wordt door de mees als deel van Baskenland, urain is afkomstig uit ikheid aan Liga Noord, heeft zater- nber zijn onafhankelijk- 'parlement van het noor- .ia' zijn onafhankelijkheid dat over een jaar de onaf- urgers zijn omgekomen an militaire operaties in de woordvoerder van de rd voor een radiozender den in een tram in Moskou, leidde het persbureau Inter- issagiers werden bij het Ta- aja-plein in het zuidoosten hoofdstad uit de tram ge en de politie grendelde het af. den die een verdachte tas ram zagen, hadden de poli- aarschuwd. Een speurhond te daarop dat de tas een ex- ve stof bevatte, ochtend had de politie al tplosieve lading ontdekt in ation van de Moskous trol- Bomexperts maakten de nschadelijk. Israël bezette westelijke i drie jaar de bevolking iij hebben daartoe giste- blijkelijk hopen de kolo- de nieuwe rechtse rege- zich uit te spreken over te- jikking van het Israëlische uit Hebron, die volgens de rden met de PLO al in had moeten plaatsvinden, ns de Israëlische krant tz van gisteren zal Neta- de Palestijnse regerings- Yasser Arafat deze week jst overhandigen met voor- [en voor de hervatting van vredesoverleg. Netanyahu tn Arafat eisen, dat deze al- alestijnse instellingen 111 alem sluit en harder op- tegen de extremistische or- ities Harnas en Islamitische Pas als dit gebeurd is, z°u yahu de afgrendeling van tonome Palestijnse gebie- erlichten en bereid zijn om een Israëlische troepente- kking uit Hebron te praten. giers worden gereserveerd. Bij die re servering, via telefoonnummer 0113- 252000, moet worden aangegeven bij welke bushalte de reiziger opgehaald wil worden. Alleen wanneer is gereser veerd, stopt de taxi bij de gebruikelijke bushalte. Door het invoeren van deze vorm van openbaar vervoer, die de reiziger niet meer kost dan de reguliere busdiensten, hoeven buslijnen niet te worden opge heven. Er rijden immers niet meer - volgens dienstregeling - geldverslin dende lege bussen door de regio. „In veel gevallen wordt de dienstverlening zelfs uitgebreid," zegt P. de Jongste van ZWN. In de nieuwe dienstregeling, die vanaf half augustus beschikbaar is, wordt duidelijk aangegeven welke busdien sten als Lijntaxi worden gereden. Op de lijnen waar de Lijntaxi is ingezet, zal overdag overwegend met een gewone bus worden gereden, terwijl de Lijntaxi 's avonds en in het weekeinde rijdt. Een aantal lijnen wordt zelfs helemaal met de nieuwe vorm van openbaar ver voer bediend. De nieuwe dienstregeling geeft ook duidelijk aan welke buslijnen dit betreft. De Lijntaxi wordt gereden met gewone taxi's of - bij een iets ho gere vraag vanuit het publiek - met bustaxi's. Gereden wordt op vaste tij- mnze verslaggever ineuzen/Gent - Politiekorpsen in de Euregio Scheldemond Iceland, Oost- en West-Vlaanderen) overleggen momenteel «[grootscheepse gerichte alcoholcontroles in de maand de- inber. Die gaan plaatsvinden aan beide zijden van de tach- ildlometer lange landsgrens tussen Zeeuws-Vlaanderen en g nooit eerder vertoond iüatief," zegt J. van Opdorp, ii basiseenheid van de poli- Hulst. vloeit direct voort uit het ies van een eerste gezamen- ifaicoholcontrole op 13 april, zich uitstrekte van Oost- jws-Vlaanderen tot in het and. Wie toen tussen -Namen en Koewacht met kulto de grens wilde passeren, tri staande gehouden, ietsucces van deze actie 'Nuch- over de grens', waarbij van achthonderd gecontroleerde slobomilisten er zeventien te iipinhet glaasje hadden geke- leidt ertoe dat in de herfst Van onze verslaggever Oostburg - Vernieling van ten aantal planten in een tuin aan de Helsinkistraat in Oostburg hebben ook een Nederlandse primeur om In de planten had een Voor- Indische spreeuw - een in Herland zeer zeldzame vo- jel- een nest gebouwd en eieren gelegd. Door de vernieling is het nest verstoord, met als gevolg dat de broedende spreeuw niet ■neer op het nest wil zitten. De 55-jarige eigenaar van de woning loopt nu de kans mis om als eerste in Nederland een nest jonge Voor-Indische spreeuwen in zijn tuin te lebben. een soortgelijke actie wordt ge houden. Maar succes smaakt naar meer en daarom wordt ook gesproken over veel gerichte controles in de feestmaand de cember. Daarmee is de koek nog niet op. Dankzij de uitgediepte contac ten met de Belgische politie ko men er volgend jaar ook geza menlijke controles aan weerszij den van de grens in West- Zeeuws-Vlaanderen. Uit het blad Zeeland Verkeers veilig, dat zaterdag verscheen, valt op te maken dat het hierbij gaat om zogenaamde 'afgestem de acties'. Daarbij worden aan beide zijden van de grens de zelfde mottoborden gebruikt. Goes Niet alleen in Zeeuws-Vlaande ren wordt veel aandacht besteed aan het rijden onder inhvloed. Zo werd van afgelopen vrijdag avond 22.00 uur tot 04.00 uur zaterdagmorgen een grote alco holcontrole gehouden in en om Goes. Hierbij werkte de politie samen met de stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid. Die verricht in opdracht van Rijkswaterstaat Zeeland een verkeersonderzoek. Tijdens de controle onderwierp de politie ruim vierhonderd au tomobilisten aan een alcohol test. Zes bestuurders bliezen zich in de problemen. Twee kregen een bekeuring van 350 gulden mee naar huis, drie kregen een dag vaarding en een rijverbod. Nummer zes, een 41-jarige Goe- senaar, had drie keer zoveel al cohol op als was toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs achterlaten op het politiebureau en kreeg een dagvaarding mee om zich voor de politierechter te verant woorden. e 1, The Pacman'. En met een klap wordt het scriptbord r--'9eslagen. De opnamen kunnen beginnen. Even leek het cen- m van Terneuzen gistermorgen een beetje op Hollywood, toen n.Jntse cmeast David Hansenne en zijn cameraploeg opnamen ,gef,e voorzijn nieuwe festival-film. L l m 's niet gemakkelijk uit te leggen,zegt 's middags de man int li scr'Ptb°rd. Pacman is dat mannetje bij een videospelletje, a le tegenkomende objecten letterlijk verslindt. Jsseur Hansenne had even geen tijd, hij volgde nauwgezet de ich0ijlnyen van ruim dertig leden van de Terneuzense ballet- üenstri ac^ter een bejaarde automobiel die als camerawagen 'e9den hardhollend een parkoers in de Burg. Geillstraat af- locht^ tevreden bleek Hansenne niet, want een tijdje later slotsc-men et no9 eens overdoen. De hollende meisjes moeten de ferdme °P^everen van deze korte film, waarvoor ook opnamen itravf1 ®emaakt in andere delen van de binnenstad, zoals het le achter de ABN-Amro-bank. foto camile schelstraete Voor het Nederlands kampioenschap krulbollen in Oostburg was veel belangstelling. Door Willy van Leeuwen Oostburg - Zweetdruppels stromen over de gezichten van al le krulbollers. De spanning neemt nog steeds toe en de trans- piratiegeur dringt steeds verder door. Andy de Schipper, één van de finalisten van het Nederlands kampioenschap krul bollen, doet voor de zoveelste keer op deze middag een stevi ge trek aan zijn onafscheidelijke sigaret. Tegenstandster Lut- gard de Backere volgt zijn voorbeeld. Na zes uur wedstrijd moet de finale de beslissing brengen wie zich tot Nederlands kam pioen krulbollen mag laten kronen. De temperatuur in het clubgebouw van Raak tegen Staak loopt op tot tropische hoogte. Het bier is op, maar een nieuwe voorraad wordt aange leverd. De zaktelefoon van De Schip per ligt er rustig bij. Zelfs in de krulbolsport staat de tijd niet stil. De vijftigste titelstrijd groeit naar een hoogtepunt... 'Huilen is voor jou te laat' en - even later - 'Ik krijg een heel apart gevoel van binnen'. De succesnummers van Corry Ko- nings knallen door de luidspre kers en drijven de krulbollers tijdens de nationale titelstrijd naar ongekende prestaties. Maar liefst 25 pelotons van bolclubs uit de regio hebben zich zaterdagmiddag om twee uur bij Karei Hubregtse, wed strijdleider en manusje van al les bij Raak tegen Staak, aan gemeld. De vijftigste editie be looft een knaller te worden. Maar liefst elf pelotons zijn van de organiserende bolclub Raak tegen Staak. De eerste ronde wordt snel af gewerkt. Zowel de mannelijke als de vrouwelijke boilers leve ren een felle strijd. „Rudi van Lent, dat is een goeie opgaan der," fluistert een van de aan wezigen in mijn oor, terwijl Van Lent zijn bol rustig, maar doeltreffend rondom de staak laat krullen. Op beide banen wordt druk overleg gevoerd. Als er wordt 'geschoten', dan bereiken de krulbollen hoge snelheden en het is dan ook maar goed dat het publiek wordt beschermd door een degelijk hekwerk. Een van de vrouwen veegt haar krulbol af met een zweethand je. Dat roept even vraagtekens op. Maar als ze dit even later nog eens herhaalt, is voor mij dui delijk dat er toch geen sprake De bol wordt in conditie gebracht. foto's camile schelstraete Oostburg - „Wij krijgen geen financiële steun van de VW meer en betalen nu alles uit onze clubkas. Zo lang we het rond kunnen krijgen, blijven we doorgaan en misschien kunnen we nog eens een sponsor vinden." Dat zei Karei Hubregtse van bolclub Raak tegen Staak za terdagmiddag tijdens de vijf tigste editie van het Neder lands kampioenschap krul bollen, die op de bolbaan van de Oostburgse club werd ge houden. „Die vijftigste keer is voor ons een mijlpaal en het is jammer dat de VW is afgehaakt." Hubregtse denkt dat het NK evenals de keizerbolling ge woon kan blijven voortbe staan. „We halen nog steeds veel oud papier op. Er wordt al gesproken over privatisering van ons clubgebouw, maar dat betekent voor ons zeer hoge kosten en je snapt wel dat we daar niet op zitten te wachten. De bolsport is al erg oud en moet volgens mij nog lang kunnen blijven be staan." is van een misverstand. Sprint Plotseling sprint een van de boilers richting bestuurstafel, waar Karei Hubregtse zijn 'dagboek' aan het bijwerken is. Ieder peloton heeft een num mer en als je afvalt wordt je ge nummerd blokje in een grote bak gedeponeerd. Ga je verder en behoor je tot de gelukkigen, dan komt je nummer in de bak voor de volgende ronde. Wethouder C. Bolijn, die thuis als campingexploitante haar handen vol heeft aan de toeris ten, kon even tijd vrijmaken. Ze geniet van de beleving bij de deelnemers en maakt hier en daar een praatje. Enkele uren later heeft men de derde ronde bereikt. De nieuwe kampioen moet gezocht worden in de pe lotons van Molenzicht, Raak tegen Staak, de Ware Vrienden en de Grensbollers. Het peloton van Andy de Schipper klopt Heidi Fenijn en haar kornuiten met 9-3. Albert de Paepe moet het hoofd buigen voor Lutgard de Backere, die aan een goed toernooi bezig is. William Gij- sel en zijn maten van Cambri- nus Eede sneuvelen ook in deze ronde. Frank van Weegen en zijn Grensbollers zijn te sterk voor hen en winnen met 9-3. De titelstrijd komt stilaan aan het hoogtepunt. Favorieten De favorieten gaan verder. Piet de Pooter, René van Hee en Sjaak Ras van RTS beginnen goed tegen het peloton van Lutgard de Backere van de Ware Vrienden en nemen zelfs een 4-8 voorsprong en staan ei genlijk al met één been in de fi nale. Nog één punt zijn de mannen van de thuisploeg van de finale af. De spanning wordt hen blijkbaar te veel. Lutgard de Backere gooit alles registers open en laat de bollen makkelijk rond de staak krul len. Het wordt zelfs nog 8-8, maar wonder boven wonder gaan de Ware Vrienden toch door. RTS is sportief en geeft de winnaars een hand. Tegelijkertijd spelen de man nen van Molenzicht het peloton van Frank van Weegen via 4-0 en 9-2 uit de finale. Frank van Weegen kijkt nog even over zijn bril naar het scorebord, de waarheid is keihard. Als de klok richting zeven uur tikt, wordt op baan 2 de finale gespeeld. De strijd om de derde plaats krijgt wat minder aan dacht, maar wordt wel door RTS met 9-1 gewonnen. 'Superspannend' De finale is 'superspannend', maar de Ware Vrienden wor den na zes uur wedstrijd de nieuwe Nederlands kampioen. Lutgard de Backere, Marcel Gijsels en Robert Praet waren deze keer de sterksten, gevolgd door Rudi van Lent, Andy de Schipper en Fabian Blaakman van Molenzicht als tweede. Als derde eindigden Piet de Pooter, Rene van Hee en Sjaak Ras van Raak tegen Staak. MAANDAG 15 JULI 1996 den langs de gebruikelijke busroute. Er wordt alleen gestopt bij de gewone bus haltes. Reservering voor de Lijntaxi kan tot minimaal een uur voor de tijd die in de dienstregeling staat aangegeven. Het reserveringsnummer is dagelijks be reikbaar van 06.00 uur 's morgens tot 01.00 uur 's nachts. Het is - belangrijk voor woon-werkverkeer of schoolbe zoek - mogelijk voor langere tijd een vaste afspraak te maken. Van onze verslaggever Terneuzen - Automobilisten van vijftig jaar en ouder in de gemeente Terneuzen kunnen binnenkort uitvinden hoe ze het doen in het moderne verkeer. Indien gewenst kan men meedoen aan een speciale rijvaardigheidstest, die op 24 september wordt gehouden. Aan de test werken Veilig Verkeer Nederland, ANWB en BOVAG mee. Bij de test ko men alle aspecten van het au torijden aan de orde: rijvaar digheid, reactievermogen, ogen en theorie. Bij dit laatste deel wordt nagegaan of de kennis van de huidige ver keersregels nog op peil is. De rijvaardigheidstest doet men met de eigen auto, verge zeld van een ervaren rij-in- structeur. Na de rit wordt die met examinator, bestuurder en instructeur nog eens door genomen, waarbij ook - in dien nodig - wat tips worden gegeven. „Dat kan nodig zijn," zo staat in buurtkrant De Notenkra ker te lezen, „want in de loop der jaren kan een aantal slechte gewoonten in de rijst ijl van een automobilist zijn geslopen." Aan het meedoen van de test zijn geen consequenties ver bonden. Wie eventueel wat foutjes maakt, hoeft niet te vrezen voor zijn rijbewijs. Deelname kost 12,50. Informatie over het hoe en wat van de test kan men ver krijgen bij H. Klein Hesselink van de ANBO Terneuzen. Ook kan men eventueel op dins dag- of donderdagmiddag binnenstappen bij de stichting Welzijn voor Ouderen Terneu zen aan het Oostelijk Bol werk. Van onze verslaggever Terneuzen - Het aantal uitgesproken faillissementen in Zee land is in het eerste half jaar van 1996 gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Nu legden 60 (eenmans)bedrijven de boeken neer, vorig jaar waren dat er 47. Het huidig aantal faillissementen is wel lager dan in 1994 het geval was. Toen was het aantal 70. In heel Nederland werden dit eerste half jaar 2.780 faillissementen uitgesproken. De grootste stijging van het aantal was te vinden in de bedrijfstak ver voer, opslag en communicatie. De grootste daling deed zich voor bij fi nanciële instellingen. De meeste faillissementen deden zich voor in de bedrijfstak 'reparatie van consumentenartikelen'. Terneuzen - De in het afgelopen weekeinde gehouden provin ciale overnachtfondvlucht vanuit Dax is gewonnen door een duif van A. Vermaat en zoon te Sint Maartensdijk. De winnende vogel van deze zaterdagvlieger arriveerde zater dagmorgen om elf uur op het thuishok na een vlucht van ruim 950 kilometer overbrugd te hebben met een gemiddelde snel heid van 1076 meter per minuut. Tweede werd een duif van de combinatie Pijl/Berrevoets (1064mpm), uit Goes. Zondagvliegers: Combinatie Van der Pijl/Berrevoets, Goes, 1064mpm en 1036mpm: A. Me- rison, Wilhelminadorp, 1037mpm: G. Tas, Waterlandkerkje, 1027mpm: M. de Rijke, Middel burg, 1024mpm: P. Oele, Oudelan- de, 1017mpm: R. van Kerkhoven, Hulst, 1016mpm: P. Dek, Kruinin- gen, 1014mpm: L. de Schoolmees ter, IJzendijke, lOllmpm: C. Westdorp, Zieriteee, 1009mpm: A. Arens, Sas van Gent, 1003mpm: A. Schultz, Bruinisse, lOOOmpm: J. Temmerman, Schoondijke, (2x) 999 en 980mpm: J. van de Bosch, Hengstdijk, 999mpm: A. Lievens, Hoofdplaat, 985mpm: J. Poort vliet, Lewedorp, 976mpm: J. Lee- tens, St.-Jansteen, 973mpm: C. Joosse, Nieuwdorp, 959mpm: J. Huigh, Cadzand, 944mpm: A. Paauwe, kapelle, 943mpm: C. de Cock, Aardenburg, 872mpm: Zaterdagvliegers: A. Vermaat en zoon, St.-Maartensdijk, 1076mpm: P. Steketee, Yerseke, 1037mpm: P. van Hoeve, Zaamslag, 1032mpm: Jos. Schroevers, Arnemuiden, 1032mpm: F. Hillebrand, Krab- bemdijke, 1014mpm: G. Baan, Middelburg, 1012mpm: C. Bouter- se, Kortgene, lOOlmpm: J. Steke tee, Nieuwerkerk, 999mpm: F. Nieuwenhuizen, Borsele, 993mpm: F. de Witte, Westkapelle, 992mpm: Ineke Quist, St.-Philipsland, 987mpm: L. Lievense, Vlissingen, 970mpm: Meijer en zoon, St.-Phi lipsland, 961mpm: P. Potappel, Scherpenisee, 953mpm: C. van Leeuwen, Terneuzen, 950mpm: H. Kievit, Rilland, 887mpm: J. Capel- le, Oud-Vossemeer, 880mpm: C. Deurloo, Tholen, 853mpm: Schoondijke - De Zeeuws-Vlaamse sterrittencompetitie breekt dit jaar wat deelname betreft alle records. Iedere week kan er wel een nieuwe topprestatie record gemeld worden. Ook afgelopen week in Aarden burg, waar de plaatselijke trim- club het geheel organiseerde. Maar liefst 178 deelnemers kwa men in De Jonge Leeuw afstem pelen. De winst was voor de Wielertoe rist die de leiders, TC Axel, ruim twintig punten voorbleven. In de stand staat de Wielertoerist ove rigens nog ruim honderd punten achter op TC Axel. Komende week wordt afgestem peld in café Steaming Inn aan het Maldegemse stationsplein. Dit tussen 18.30 en 20.30 uur. De or ganisatie is dan in handen van WTC Sportief uit Maldegem. Uitslag sterrit TC Aardenburg: 1. Wielertoerist (Eede) 89.92, 2. TC Axel 65.86, 3. Freewheel '79 (Schoondijke) 56.62, 4. RTC Delta (Terneuzen) 52.84, 5. TC Westdorpe 47.50, 6. TC HAS (Sluiskil) 44.43, 7. TC Zwinhoeve (Retranchement) 39.60, 8. TC Pannenschuur (Nieuw- viiet) 37.27, 9. TC Breskens 36.95,10. TC Aardenburg 30.70. Stand na 10 sterritten: 1. TC Axel 767.38 pt, 2. Wielertoerist 663.43, 3. TC Westdorpe 600.00, 4. TC HAS 582.02, 5. RTC Delta 492.70, 6. Freewheel '79 431.49, 7. TC Breskens 408.00, 8. WTC Graauw 380.16, 9. TIO (Oostburg) 265.71, 10. TC Zwin hoeve 242.80. Van onze verslaggever Zuidzande - Een Belgische toer- fietser raakte zaterdag gewond toen hij in Zuidzande op de Au- sterlitzdijk tegen de auto van een 73-jarige Oostburger reed. De onfortuinlijke fietser wilde een groepje wielrijders inhalen, waarvan hij eerder ook deel uit maakte. Bij zijn inspanningen zag hij de uit tegenovergestelde richting komende auto over het hoofd. Hij raakte de auto frontaal en belandde op de motorkap. Een toevallig passerende Bel gische arts verleende eerste hulp en bracht de man vervolgens naar het ziekenhuis in Knokke. Wat hij precies mankeerde bleef on bekend, want toen de politie arri veerde was de man al op weg naar het ziekenhuis in België.

de Stem | 1996 | | pagina 5