Kolf Muntz zestiende in open Schotse titelstrijd Op medaille reken ik niet meer Jaklofsky ziet plaats bij top-acht Verstappen bereikt weer eens de finish KM TOT KM PRIJSVRAGEN 96 IN CIJFERS Lewis zoekt olympische vorm TOUR'96 KORT r Van Bon uwe kans in 2002 SPORT B3 dtekening... Uien van Langen voelt zich de schlemiel van de internationale atletiek puntenklassement, algemeen <rklt jongerenklassement^ 20 dagplqegenklassement algemeen ploegenklassemenu. Menberg weer °P de motor SPORTNIEUWS KORT Vier doden bij Franse autorally De Graafschap stapt naar rechter Groningen polst Hans Gillhaus Laiandros wint renderby Van der Marei derde in Roth Tortelli behaalt wereldtitel Snelle tien kilometer in Noordwijk MAANDAG 15 JULI 1996 02 jjSTEM deze winter het krachthonk in rw wegleiding van de Rabobank g. Hij is sterk zat, maar zijn spi«Z n we in de winter iets aan doen,al üj t argusogen de kandidatuur van de eenschap voor de Tourstart in het misters Vandenbrande en Marten? e bestaat uit een aantal provincie? ficieel kandidaat gesteld, motion stad Den Bosch en grote ani art' veertien dagen geleden, liet 2a~ voor het vertrek van de dertiende gen met meer dan grote belangstel MAANDAG 15 JULI 1996 Lus (anP) *an Woosnam heeft J de derde maal het open Schots jjainpioenschap op zijn naam ge iteven. Kolf Muntz miste door zijn jtronde van 81 slagen de directe Mcatie voor het Brits Open, één tide Majors. jri Schots Open maakte Muntz be id dat hij het kwalificatietoernooi -ï de Brits Open aan zich voorbij laat in Muntz: „Ik heb drie toernooien Ier elkaar gespeeld. Daarom neem ik 8ii week vrij. Als ik me direct had italificeerd, dan was het een ander geworden. Je moet prioriteiten „t® stellen. Je kan niet alles in één de gelegenheid zijn als aankomst en," zei de Brabander. „De Tours- De evaluatie is weliswaar nog niet de raad er wel voor te porren is." dag in het Village Départ in Le Puy 'at Rabo-renners een colaatje te drin-j van assistent-ploegleider Adri van ng zette op een aangereikt vodje. Nederlanders het uit van de pret. Al cht dat de Duitse sprinter volgend en Van Houwelingen lachten schaap- Het dochtertje van Adri is een grote ij een handtekening voor haar regelt ening heb gevraagd aan Berzin voor h, een naam extra op dat beroemde -g wel bij." jaar doen. Bovendien wil ik niet als een uitgebluste dweil op de eerste tee van het Dutch Open (eind juli) staan." De 27-jarige Brabander, die vorig week nog 32e werd op het Iers Open, maakte in de slotronde één birdie en tien bogeys. Hij zakte na een ronde van 81 slagen, negen boven par, met een totaal van 299 slagen van de derde naar de zestiende plaats. „Na vier dagen ben ik dik tevreden. Het is de beste prestatie die ik ooit op het Schots Open heb geleverd. Als ik naar de vierde ronde kijk, ben ik teleurge steld, maar ja wat wil je, de broek waai de bijna uit, zo'n harde wind stond er op de par-72 baan van Carnoustie. Boven dien waren de greens erg droog en lagen de pins erg moeilijk. Ian Woosnam, die het evenement ook in 1987 en 1990 won, vocht met Mats Hall berg een strijd uit om de eerste plaats. De Zweed verloor na een birdiëwp de dertiende en de veertiende hole alsnog vijf slagen op de laatste vier holes. Na een ronde van 75 kwam hij op een totaal van 294 slagen. Daarmee eindigde hij op de derde plaats. Woosnam ging eveneens rond in 75 sla gen. Met een totaalscore van 289 slagen eindigde de 38-jarige golfer uit Wales voor de derde keer dit jaar op de eerste plaats. Het was zijn dertigste zege in de Europese Tour. Eerder won hij dit sei zoen de Johnnie Walker Classic en de Heineken Classic. Met de hoofdprijs van een kleine tweehonderdduizend gulden heeft hij de afstand tot de nummer één op de Europese ranglijst, Colin Montgo- merie, flink verkleind. Andrew Coltart moest evenals in de Jo hnnie Walker Classic Woosnam voor la ten gaan. Eind januari verloor de 26-ja- rige' Schot nog op de derde hole van de play-off. Ditmaal was hij met totaalsco re van 293 slagen duidelijk de mindere van Woosnam, die vooral zijn geduld wist te bewaren. Woosnam: „Ik heb de slechte slagen ge accepteerd evenals de stormachtige wind. Die aanpak heeft gewerkt. Deze overwinning geeft mij vertrouwen voor het Brits Open. Als ik dit toernooi toch win, dan zou een lang gekoesterde wens in vervulling gaan," aldus Woosnam. Angus. Schots Open, 1,2 miljoen gulden. Eindstand: 1. Woosnam (GBr) 289 slagen, 2. Coltart (Sch) 293, 3. Hallberg (Swe) 294, 4. Westwood (GBr), Borrego (Spa) 294, 6. Mitchell (GBr), Mackenzie (GBr) 296, 8. Sherborne (GBr), Grappasonni (Ita) 297, 10. Gronberg (Swe), Estes (VSt), Rivero (Spa), Lyle (Sch) 298, 15. o.a. Muntz (Hol) 299. De amateurgolfer Niels Boysen heeft zaterdag het Amsterdams kampioenschap strokeplay gewonnen. Tweede werd Maarten Spaans, voor Barbara Schok- kenbroek. De 22-jarige winnaar had op de golfclub Amsterdam Old Course een eindtotaal van 142 (70/72), twee slagen boven de baan. Hij versloeg daarmee ruim Spaans (147 slagen) en Schokkenbroek (148 slagen). Le Puy en Velay voor de dertiende etap- 177 km. De zon staat hoog aan de he rn de dertig graden gestegen. De belang- ourches (3e categorie) na 82 km, Col de Saint-Anastaise (2e) na 163,5 km en de (Fra), 2. Hamburger (Den), 3. Ferriga- en bij een uitbraak met Museeuw, Tafi, igato, Poelnikov en Carmenzind. De ont ering rijdt gele truidrager Riis lek. Vijf van de Fourches rijden negentien ren- er hen Berzin, Olano, Ullrich en Viren- t de vluchters tot de orde. Cattai (Ita), 2. Bartoli (Ita) en Thibout Tsprong op het peloton, heeft het trio 0.38 op Hamburger, Bro- groep volgt op 0.45. n op kop: Rodrigues, Jonker, Tafi, Bar- isen, Boardman, Guerini, Chiappucci, en Abdoesjaparov. tgezellen verlaten en rijdt alleen op kop. lertien op 0.30. Eg van Saint-Anastaise voert Banesto het sue Leblanc en Richard Virenque vallen n het tempo niet volgen. De kopgroep is i, Sörensen en Rodrigues gaan gedrieën e Fransen is 1.36 op het peloton 1.46. ïrbesse voegen Virenque en Leblanc zich af aan en verrast zijn medevluchters. De oeg is een feit. Riis blijft leider. Besse voor de veertiende etappe naar grijkste obstakels onderweg zijn: Col de de Méjanesse (4e), Cöte des Aubazines .1 de Puy Pincon als finish (3e). De zon rschrijdt de dertig graden, el (Dui), 2. Moncassin (Fra), 3. Durand enners: Riis, Bölts en Ullrich (Telekom), i, Virenque, Brochard, Dufaux, Leblanc, ;er en Indurain hebben het nakijken, idrager Riis heeft 1.00 voorsprong op de :gmakkers van Indurain leiden de jacht. )t de orde geroepen. Richard demarreert hard en Roux. Tien kilometer duurt de aan de voet van de Cöte des Aubazines olgen even. en zich bij Madouas en Lanfranchi. Het Saligari, Fornaciari, Gualdi, Cattai, Bourguignon en Chiesa. gehaald op de Ventadour door Madouas, uignon. De laatste moet op 33 km van de lert. Abdoesjaparov reageert, laat Ham- ioor. Gualdi en Madouas proberen ver- negende ritzege in de Tour, de eerste jl992 won Ellen van Langen op de Olympische jpelen van Barcelona met een verbluffende eind- frintgoud op de 800 meter. Het gaat er steeds meer uitzien dat die prestatie ook Van Langens laat- itegrote internationale daad is geweest. Blessures inmerken haar loopbaan sinds 1992. Deze week zal ivermoedelijk afhaken voor de Spelen van Atlanta. rFrankvan Geloven 37. Reservegetal: 33. 40-41. Reservegetal: 18. - 35 - 39. Reservegetal: 34. 2-1-2-2-1-3-3-1-1-1 Mddorp - Of ze er zelf nog in jooft? Tranen wellen op. De van Ellen van Langen ver- 41. Nee dus. Op een binnen- jaatsje van een riant party-cen- in Hoofddorp vertelt ze arverhaal van de afgelopen ja- b en maanden. Een geschiede- b vol bittere tegenvallers en deurstellingen. van Langen, Nederlands Bte atletiek-koningin sinds Blankers-Koen in 1948, «ft inmiddels het gevoel dat de ïle wereld tegen haar is. Alles al ze gezet op Atlanta, op een [dialing van het megasucces :ia Barcelona. Zelfs met brons ra ze daarbij genoegen nemen. Ilaar een nieuwe blessure, de serie grote sinds 1992, lijkt selbreker te zullen worden, tahet een klein scheurtje in de inkerbilspier. In 1993, voor de steldkampioenschappen in irt, haakte ze af door een tesfractuur (een haarscheur- jt)in het rechterscheenbeen. In 84 kwam ze nog naar Helsinki, de Europese titelstrijd, a een dag vertrok ze weer, ffl voetblessure was te pijnlijk, h vorig jaar, bij de WK in Go- rg, liep ze wel, maar voor- wam een nieuwe voetblessure er meer in zat dan een zesde lts. leen lijn' fe kan haast geen toeval meer éjn, zo'n waslijst aan blessures a tegenvallers. Insiders menen dat ze te veel van zichzelf vergt tijdens trainingen. De rust- ïleid-verhouding zou niet goed Kenners vonden het bij voor- 'eelddom om de afgelopen week, te dagen voor haar geplande «tree in Londen, nog een extra Uiring in te lassen. Maar Ellen langen wil daar niets van Men. •Ik word er ontzettend moede- oos van. Want het gevoel dat we «nen met haar trainer Frans %s) het niet goed doen, heb ik steeds niet. Bovendien zijn steeds andere blessures. Ie- ri die daar een lijn in kan 'Wekken, mag het me vertel- tt." ®ft zijn iedere keer andere bles- *es op andere plekken. Alles ook perfect in het voorsei- Okay, ik liep geen spette- 133, 3. Brochard (Fra) 111, 4. Le blanc (Fra) 108, 5. Rominger (ZwU is 107, 6. Miguel Indurain (Spa) 87, Zo. Nelissen 24, 34. Breukink 21. 1. Zabel (Dui) 236, 2. Moncassin (Fra) 189, 3. Baldato (Ita) 166,4. Ab- doesjaparov (Oez) 134, 5. Blijieven (Ned) 121, 6. Tsjmil (Mol) 82, 22. Ne- lissen 48, 25. Boogerd 40. 1. Ullrich, 2. Luttenberger 0.32, 3. Gines 7.25, 4. Piepoli 7.58, 5. Boo gerd 25.38, 6. Arrieta 29.57, 26. Blij levens 2.17.10. Dertiende etappe: 1. 12.29.17, 2. Telekom 1.19, 3. Mape 4. ZG Mobili 3.28, 5. Banesto 5.2». Carrera 6.17, 8. TVM 7.15,10. Rabo bank 8.38. n •Rpfin Veertiende etappe: 1. TVM, 2 00.02, 3. Polti 0.09, 4. GAN 0.24, Motorola 1.31. - 1. Mapei, 2. Telekom 0.51, 3- 3.56, 4. Rabobank 6.02, 5. Once 18.06, 6. TVM 21.27. rende tijden, maar won mijn ra ces wel en daar gaat het toch om. Bovendien liep toen nog niemand hard. Pas in Atlanta moet ieder een pieken." Op zondag 9 juni begon de ellen de. Tijdens de training verrekte ze haar linkerbilspier. „Vanaf dat moment ben ik weer spoken gaan zien. Twee dingen werden be langrijk. Hoe houd ik mijn lijf verder goed en hoe lossen we dat met die hamstring op. Het leek goed te gaan. Tot afgelopen woensdag. Halverwege de trai ning voelde ik hem weer. En nou blijkt er een scheurtje in te zitten. Erger kan haast niet." Geen medaille Wat moet ze nu? Van Langen: „Een medaille heb ik al uit mijn hoofd gezet. Zelfs de zesde plaats van Gothenburg is geen optie meer. Mijn doel kan nu alleen nog maar het halen van de finale zijn. Als ik tenminste nog vertrek." Dat laatste hangt af van twee tests die ze deze week doet. Van daag en woensdag. Daarna neemt ze in overleg met de bondsartsen en haar trainer Frans Thys een beslissing. Maar zaterdag had het er alle schijn van dat ze al af scheid heeft genomen van Atlan ta. Van Langen: „Ik moet met pijn stillende injecties trainen. De kans op een grotere scheur is dan levensgroot, maar dat risico moet ik maar nemen. Het enige wat me kan overkomen, is dat het herstel langer duurt. Ik wil in ieder geval niet hebben dat ik mezelf later kan verwijten dat ik er niet alles aan heb gedaan. Die gemoedsrust wil ik nog hebben." Ellen van Langen: 'Ik word er ontzettend moedeloos van.' Jssen (anp) - Wilco Zeelenberg ®<e zondag een opmerkelijk t rentree- De Bleiswijkse wcoureur maakte een week ider een zware valpartij tij- 5 de Grand Prix van Duits in de Thunderbike-klasse. zijn rugblessure kwam r"™°erg zondag alweer in ac- j ,'i de races om het open Ne- - ®ds kampioenschap Super jan600' °P het TT-circuit in frberg kon overigens geen 'drol spelen, hij eindigde in I ®ste manche als zesde, in de ye a's zevende. Jeffry de in 5'nnaar van de WK-races ,,e "mnderbike-klasse in zo- Assen als op de Nürbur- g, zegevierde zondag in bei- ,J aaches. In de stand om het a behield Johnny Ver- j([ koppositie. De Braban- terd zondag derde en vier- a de 250 ce-klasse won Maurice gemakkelijk, naaste er Andre Romein ein- e op bijna 20 seconden. Her- 4e us Pen was de snelste in de rijder uit Kla- een was twee jaar afwe- Atlanta/Amsterdam (anp) - 'Do or die', spookte door het hoofd van Sharon Jaklofsky voor de laatste sprong die haar in Atlanta kon brengen. De dood of de gladiolen, zou een volbloed-Nederlander zeggen. Jaklofsky keerde zondag terug uit Zwitser land, waar ze zich vrijdag als 242e en laatste bij de Neder landse ploeg voor Atlanta voegde. Met een zere enkel, maar een opgelucht gemoed. Vrijdag vliegt ze naar de Sta tes, met goede hoop op een plaats in de finale. Een paar sprongen waren al mis lukt in Bellinzona, eentje geëin digd bij 6,46 meter. Maar ze moest 6,55 halen. „Ze sprong met het mes op de keel," aldus haar trainer Charles van Commenée. Jaklofsky: „De druk was im mens. Ik' begon een voetje terug met mijn aanloop, om geen risico te nemen. Het regende nog ook. Maar iedereen stond me aan te moedigen. De andere atletes wis ten wat ik moest halen en de om roeper had het publiek ingelicht. Ze gingen uit hun bol na mijn 6,64." Vier jaar geleden kon ze zich juist niet kwalificeren voor de Spelen. Toen nog in naam van Australië. „Ik wilde ze niet weer missen." Probleem is alleen haar enkelblessure, die door de vele sprongen van de laatste weken niet is genezen. De KNAU droeg Jaklofsky onlangs voor, hoewel ze de limietafstand alleen had bereikt met te veel rugwind. De atletiekunie vond dat de geboren Australische met Nederlands bloed op grond van haar presta ties vorig seizoen en de recente progressie op de Spelen thuis hoort. Ze was immers een tijd ge blesseerd. „Ik was niet echt boos over de afwijzing. Wel gefrus treerd. Ik denk niet dat ze al te veel begrijpen van atletiek." De komende week doet ze waar schijnlijk weinig aan training. „Ik heb daarna niet veel tijd meer, maar ik denk dat ik bij de top-acht kan komen." Van Commenée heeft meer be denkingen. „Ik moet nog bezien in hoeverre ze in staat is te pres teren met die enkel. Die heeft rust nodig. Door alle sprongen heeft ze nauwelijks kunnen trai nen." Van Commenée is nog al tijd boos op NOCNSF dat de koepel niet inging op de voor dracht van de KNAU. Een verge lijking met de andere twijfelge vallen doet volgens hem niet ter zake, omdat de anderen slechts sporadisch in de buurt kwamen van de limiet. Van Commenée behoort niet tot de trainers die door de KNAU zijn aangewezen in de begelei ding. Dat zijn Boverman, Van Wijk en Dost. Hij had trouwens ook niet gewild. „Ik weiger nog onder de paraplu van NOCNSF te werken. Daarvoor is te veel ge beurd. Maar goed, je sport voor jezelf, het is geen wedstrijdje te gen het NOC. Het is alleen irri tant dat er allerlei mensen door onze voorbereiding fietsen die er geen kijk op hebben." Met dag kaarten zal hij proberen in het dorp te komen, om Jaklofsky zo goed mogelijk te coachen. Jaklofsky wil NOCNSF overi gens niet te veel afvallen. „Ze hebben me heel veel geholpen. Met een huis, een auto en trainingskampen. Ik ben dank baar. Durham (rtr/dpa) - Carl Le wis heeft zijn olympische vorm nog niet gevonden. Bij atletiekwedstrijden in Dur ham, zijn laatste test voor de Spelen die zaterdag beginnen, kwam hij bij het verspringen niet verder dan acht meter precies. „Het zal honderd procent beter moeten", zei de atleet. „Maar als de Spelen beginnen, sta ik er. Dat is het enige wat telt," Ook de trainer van de achtvoudig olympisch kampioen was ontevre den. „In de training gaat alles pri ma," sprak Tom Tellez. „Bij de wedstrijden lukt het niet. Hope lijk kunnen we nog voor de begin van de Spelen uitvinden waar het aan ligt." De 35-jarige Lewis, die zich op de 100 en 200 meter niet wist te kwalificeren, is de belang rijkste kandidaat voor het dragen van de Amerikaanse vlag bij de opening van de Spelen. Gwen Torrence kwam in Durham niet in actie. De olympisch kam pioene op de 200 meter en wereld kampioene op de 100 meter heeft last van een blessure aan de enkel. „Een voorzorgsmaatregel," zei Deanne Vochatzer, trainer van de Amerikaanse atletes. Torrence kijkt niet met veel ver trouwen uit naar de Spelen. „Ik moet me honderd procent voelen, anders wordt het heel moeilijk het tegen de andere meisjes op te ne men. Ik moet de prijs betalen voor de wedstrijden die ik in Europa gelopen heb." Zonder Torrence zette de Ameri kaanse ploeg op de 4x100 meter de beste tijd van het jaar neer, 42,34. Ook de estafetteploegen van de mannen gaven hun visite kaartje voor de Spelen af. Op de 4x100 meter (38,16) en de 4x400 meter (2.59,29) kwamen de Ame rikanen tot een beste seizoenpres tatie. Op de 800 meter liet de Ke- nyaan Hazekiel Sepeng de derde tijd van het seizoen noteren, 1.43,47. In Japan heeft Emma Ge orge het wereldrecord polsstok hoogspringen verbeterd. De 21- jarige Australische ging over een hoogte van 4,45 meter. Ze verbe terde het oude record, dat sinds 29 juni op haar naam stond, met drie centimeter. Polsstokhoogspringen staat bij de vrouwen niet op het olympische programma. Wereldrecordhouder kogelstoten Randy Barnes is in Atlanta wel aanwezig. Bij wedstrijden in Rüdlingen (Zwitserland) kwam hij tot de beste prestatie van het jaar. De Amerikaan kwam tot een afstand van 22,40 meter. In Stara Zagora zette de atlete Svetla Dimitrova de tweede pres tatie van het jaar op de 100 meter horden neer. De Bulgaarse liet een tijd noteren van 12,57 seconden. De beste seizoenprestatie werd gelopen door de Zweedse Ludmila Enkvist, 12,47. Silverstone (anp) - Jos Vers tappen heeft weer eens de fi nish gehaald. Voor de tweede keer dit seizoen. Bij de Grand Prix van Groot-Brittannië op het circuit van Silverstone, eindigde hij als tiende. Ver achter winnaar Jacques Ville- neuve, dat wel. Met zijn Footwork-Hart reed Verstappen één keer eerder de wedstrijd uit. Dat was in de der de Grand Prix van het jaar, in Argentinië. Daar werd de Lim burger zesde, goed voor een punt in de wereldtitelstrijd. Na zijn 'stunt' van zondag zei hij enigs zins op de goede weg te zijn. „Want wie wil winnen, zal toch eerst de streep moeten halen." Kritiek had Verstappen al voor de race en na de trainingen geuit. „Het is helemaal niets. De auto is het probleem van het jaar. Alle maal erg teleurstellend." Na de wedstrijd was hij hooguit iets milder. „Het is lekker weer eens een race te hebben uitgereden. Toch moet er nog veel verande ren. Vooral qua vermogen en wegligging." In zijn 'stal' is een reorganisatie op komst. Enigszins heeft Vers tappen de indruk dat al wordt toegewerkt naar het volgende seizoen. Op korte termijn wil hij in elk geval een nieuwe voorwiel ophanging. Komt die niet, dan zit er voor hem niet veel meer in dan op Silverstone. Een hogere klassering is hooguit mogelijk bij meer uitvallers. Aan het rijden van Verstappen ligt het niet, ook niet op Silver stone. Startend met zijn oude motor reed hij lang rond de tien de plaats. Na de eerste pitstop kwamen de gebruikelijke weg- liggingsproblemen, waardoor Verstappen nauwelijks nog in liep op de coureurs voor hem. Daarom was hij naderhand ook niet echt blij. „Maar veel beter kan het gewoon niet." Tegenover de voorzichtige vreugde van Verstappen stonden grote teleurstellingen van favo rieten. Hill, jagend op succes voor eigen publiek, finishte niet. Datzelfde gold, opnieuw, voor de rijders van Ferrari, Schumacher en Irvine. Dat was een herhaling van twee weken eerder, in Frankrijk. Voor het tweetal was de race na zes ronden al voorbij. Schumacher was de eerste die verdween, na drie ronden. Het was al de zesde keer dit seizoen dat hij de wedstrijd niet uitreed. De laatste kans van de tweevou dig wereldkampioen op titelpro- longatie is daarmee verkeken. Villeneuve, na zijn zege in de In- dycar vorig seizoen overgestapt, behaalde zijn tweede zege in de Formule I. De eerste was in april, op de Nürburgring in Duitsland. In de laatste twee races was hij als tweede geëindigd. In de strijd om de wereldtitel slonk de ach terstand van Villeneuve op Hill tot vijftien punten. Silverstone. Grote Prijs Groot-Brit tannië: 1. Villeneuve (Can) Williams 309,392 km in 1.33.00,874 (gem. snel heid 199,576 km/u), 2. Berger (Oos) Benetton 19,026, 3. Hakkinen (Fin) McLaren 50,830, 4. Barrichello (Bra) Jordan 1.06,716, 5. Coulthard (GBr) McLaren 1.22,507-, op 1 ronde: 6. Brundle (GBr) Jordan, 7. Salo (Fin) Tyrrell, 8. Frentzen (Dui) Sauber, 9. Herbert (GBr) Sauber, 10. Verstap pen (Ned) Footwork, op twee ronden: 11. Fisichella (Ita) Minardi. WK stand na 10 races: 1. Hill (GBr) Williams 63 punten, 2. Villeneuve 48, 3. Schumacher (Dui) Ferrari 26, 4. Alesi (Fra) Benetton 25, 5. Berger, Hakkinen, Coulthard 16. Silverstone (Eng). Renault Sport Spi- der-serie: 1. Plato (GBr) 15 ronden in 32.19,050 (142,5 km/u), 2. Lagorce (Fra) 4,580, 3. Westhood (GBr) 4,780, 16. Molenaar 41,600, 17. Michael Bleekemolen 48,100, 19. Van Riet 51,000, 26. Van Merksteijn 1,31,700. Stand: 1. Lagorce 134 punten, 2. Nils- son (Zwe) 121, 3. Wallinder (Zwe) 58, 6. Bleekemolen 32, 12. Molenaar 16. Colmar-Berg (Lux). Beneluxkam- pioenschap Formule Ford: 1. Sebasti- aan Bleekemolen (Ned) 15 ronden in 19.35,386 (128 km/u), 2. Van Kalm- thout (Ned) op 1,119, 3. Van Hoof (Bel) op 1,772, 6. Florie op 18,408. Stand kampioenschap: 1. Sebastiaan Bleekemolen 90 punten, 2. Van Kalm- thout 85, 3. Svensson (Bel) 58, 4. Vis ser 49, 4. Florie 46. Alencon - Bij een ernstig ongeluk tijdens een autorally in Alen- con in Frankrijk zijn zondag vier mensen om het leven gekomen en 23 gewond geraakt. Tijdens de race om de Inter-Nationscup verloor een coureur de controle over zijn stuur. Zijn auto vloog met hoge snelheid de bocht uit en raakte een aantal toeschou wers. Ook een auto die direct achter deze coureur reed vloog het pu bliek in. Drie helikopters brachten de gewonden naar een zieken huis in het nabijgelegen Essay. Acht van hen zouden in levensge vaar verkeren. Doetinchem - De Graafschap gaat het speelverbod, dat AA Gent aan spits Eric Viscaal heeft opgelegd, bij de Belische burgerrech ter aanvechten. „De aangetekende stukken zijn onderweg," ver klaarde voorzitter Hylke Enzerink afgelopen zaterdag bij de eer ste training van de Doetinchemse eredivisieclub. Viscaal, die nog een jaar bij AA Gent onder contract stond, speel de afgelopen seizoen op huurbasis bij De Graafschap en kwam een vijfjarige verbintenis overeen met de Doetinchemse clublei ding. Hij zegde zijn contract bij AA Gent op en aan de hand van zijn salaris werd een afkoopsom bepaald. „Die afkoopsom moest Gent wel accepteren, want dat is zo gere geld in het wetboek van strafrecht," reageerde Enzerink. „Daar hebben ze moeite mee en dus proberen ze een extra bedrag te rea liseren." Het door AA Gent opgelegde speelverbod verontrust Enzerink niet. De voorzitter van De Graafschap vertrouwt daarbij op de advocaten Dupont en Missot, die ook Jean-Marc Bosman in zijn succesvolle strijd tegen de afschaffing van het transfersysteem terzijde stonden. Enzerink: „Onze juristen hebben dit voorspeld. Ze weten dat het voor België geldt, maar niet buiten België. Het kan toch niet zo zijn dat de Belgische wet wereldwijd wordt gehanteerd In afwachting van de uitkomst van het conflict mag Viscaal bij De Graafschap trainen en meespelen in de oefenwedstrijden. Het speelverbod betreft alleen officiële wedstrijden. „Maar ik ga er van uit dat Eric bij het begin van de competitie hier voetbalt," al dus Enzerink. Den Bosch - Zowel FC Groningen als FC Den Bosch heeft be langstelling voor Hans Gillhaus. De 32-jarige aanvaller van Gamba Osaka keert donderdag terug naar Japan voor het ver volg van de voetbalcompetitie. Tijdens zijn verblijf in Nederland besprak Gillhaus vorige week zijn mogelijkheden voor de toe komst. „In de loop van december ben ik klaar in Japan. Dan is het daar leuk geweest, maar zoek ik iets anders," aldus Gillhaus, die vori ge week ook met spelersvakbondsman Peter Gerards overleg pleegde. Gillhaus zou zijn buitenlandse avonturen graag nog in de nieuwe Amerikaanse profvoetbalcompetitie vervolgen, maar het meest concreet lijkt de interesse van FC Groningen. De 22-jarige Bob Mulder uit Appingendam is twee weken op proef bij MW. De linksbenige aanvaller, die vorig seizoen nog deel uit maakte van de selectie van FC Groningen, maakt een goede kans om een contract te krijgen bij MW. Woensdag, na de oefenwedstrijd uit bij Overpelt, beslist MW-trainer Frans Kör- ver of de aanvaller de achtste nieuwe aankoop van de Maas trichtse club wordt. Wassenaar - De renderby van Duindigt is zondag gewonnen door Laiandros, bereden door Adrie de Vries. De hoofdprijs was goed voor 45.000 gulden. Laiandros finishte met vijf lengtes voorsprong op Regilio, met jockey Martin O'Callaghan. Terry Cane reed Sabejo naar de der de plaats. Roth - Jan van der Marei is zondag als derde geëindigd in de Iron Man-triatlon in het Duitse Roth. De Nederlander deed 8 uur, 12 minuten en 53 seconden over de 3800 meter zwemmen, 180 kilo meter fietsen en 42 kilometer lopen. Van der Marei finishte ruim een kwartier achter de Duitse winnaar Lothar Leder (7.57.02). Diens landgenoot Rainer Müller-Horner werd tweede in 8.08.41. Van der Marei was heel blij met zijn derde plaats. „Het is de meest aansprekende wedstrijd in Europa," aldus de triatleet uit Ter Aar. „Ik heb een heel degelijke wedstrijd afgewerkt. Tegen het randje, maar ik ben niet door het lint gegaan." In Roth toonde Van der Marei zijn kracht in het laatste onder deel. Na het zwemmen was hij vierde, na het fietsen zesde. In de marathon zette de Nederlander de tweede tijd neer, 2.52.30. Van der Marei bereidt zich nu voor op de open Nederlandse kam pioenschappen triatlon, op 17 augustus in Almere. Vervolgens maakt hij zijn debuut in de Iron Man op Hawaii. Bij de vrouwen behaalde Ute Muckel de lang verwachte Duitse zege. Zij finishte na 9 uur, 21 minuten en 30 seconden. Katinka Wiltenburg werd na 100 kilometer fietsen gediskwalificeerd. Wiltenburg was eerder dit seizoen winnares bij triatlons op Lan- zarote en in Japan. Nu werd Annet Wervers met de negende plaats de beste Nederlandse in Roth. Maribor - Vijf weken voor zijn achttiende verjaardag behaalde motocrosser Sebastien Tortelli de wereldtitel in de 125 cc-klasse. De Fransman won dit seizoen vijftien van de twintig manches. Twee wedstrijden telt het WK nog, die dienen nog slechts de sta tistieken. Tortelli won zondag tijdens de Grote Prijs van Slovenië beide manches, geheel naar gewoonte. Teammanager Jan de Groot kon geen getuige zijn van de triomf van zijn jonge pupil. De Nederlander verbleef in Brazilië, voor de Grand Prix in de 250 cc-klasse. In Maribor reden twee Nederlanders mee. Marco Stallmann be haalde twee punten voor het WK, dank zij de veertiende plaats in de tweede manche. In de eerste manche was hij als 22e geëindigd. Erik Eggens werd in de eerste manche negentiende en haalde la ter op de middag de finish niet. Maribor (Slv). GP Slovenië, 125 cc. Eerste manche: 1. Tortelli (Fra) Kawasaki, 2. Moore (VSt) Yamaha, 3. Malin (GBr) Yamaha, 4. Seguy (Fra) TM, 5. Traversini (Ita) Husqvarna, 6. Camerlengo (Ita) Yamaha, 19. Eggens (Ned) Honda, 22. Stallmann (Ned) Kawasaki. Tweede manche: 1. Tortelli, 2. Camerlengo, 3. Malin, 4. Dupasquier (Zwi) Kawasaki, 5. Belometti (Ita) Honda, 6. Vialle (Fra) Yamaha, 14. Stallmann. Stand WK na 20 manches: 1. Tortelli 355 punten (wereldkampioen), 2. Malin 272, 3. Vialle 239, 22. Tragter (Ned) Suzuki 23, 23. Van Drunen (Ned) Honda 29, 25. Eggens 24, 27. Stallmann 20, 31. Evertsen (Ned) Honda 10, 39. Mezenberg (Ned) Honda 3. Rijkevorsel. GP België, zijspannen. Eerste manche: 1. Willemsen/Willemsen (Ned) EML-Zabel, 2. Goovae- rts/Verbrugge (Bel) EML-KTM, 3. Fuhrer/Kaser (Zwi) JHR-Kawasaki, 4. Kops/Nijman (Ned) BSU-KTM, 5. Kuhn/Zimmerman (Zwi) VMC-Ya- maha, 6. M. Bens/Verstegen (Ned) VMC-Zabel, 8. Janssen/Janssen (Ned) BSU/KTM, 12. Schrijver/Van Mil (Ned) EML-KTM, 13. De Vries/Nieuwenhuizen (Ned) VMC-Zabel. Tweede manche: 1. Wenninger/Van de Wiel (Dui/Ned) EML-MTH, 2. Janssen, 3. Steegmans/Verhaegen (Bel/Ned) BSU-KTM, 4. Witt- mann/Jakk (Dui) VMC-Zabel, 5. Goovaerts, 6. Kaurit/Laksberg (Est) EML-KTM, 8. De Vries, 11. Schrijver, 14. Zuidhof/Den Dekker (Ned) BSU-KTM. Stand WK na 14 manches: 1. Gölz/Stettler (Dui) VMC-Zabel 187, 2. Fu- hrer 186, 3. Weinmann/Weinmann (Dui) BSU-MTH 138, 4. Janssen en Wenninger 137, 6. Lenherr/Schlapfer (Zwi) EML-MTH 105, 9. Kops 73, 10. Willemsen 72, 18. Bens 29, 22. Van Werven/Dijkstra (Ned) EML-Za bel 16, 26. De Vries 11, 29. Schrijver 9, 35. Zuidhof 2. Noordwijk - De Kenyaan Benson Lokorwa heeft in Noordwijk de snelste tien kilometer afgelegd die ooit in Nederland op de weg is gelopen. De 25-jarige atleet uit Nairobi won zondag de tweede Liptonice Run in 27.47. Dat was twee seconden sneller dan zijn landgenoot Simon Lopuyet op 2 april 1995 in de Brunssumse Pa relloop. Julius Ondieki, eveneens uit Kenya, eindigde in 28.19 als tweede en bleef ook nog onder het parcoursrecord van 28.19. Beste Ne derlander was Greg van Hest, die vierde werd in 29.07. Bij de vrouwen ging in 32.29 de winst eveneens naar een Ke- nyaanse. De pas 19-jarige Margaret Okayo won in 32.29. Wilma van Onna liep lang in tweede positie, maar moest na zes kilome ter met steken in de zij gas terugnemen. Toch bleef de nationaal kampioene op de tien kilometer (baan) en de halve marathon (op de weg) als derde nog net binnen de 33 minuten (32.58).

de Stem | 1996 | | pagina 11