DE STEM Nelissen gokt weer mis £l Geluidsgeweld Pascal Richard profiteert van fout van te gretige Nederlander VANDAAG MORGEN 6Hij kan niet meer om ons heen' KORT Ab Geldermans: meester in het wegcijferen !jobs Breda Electronics "t precies et tijd is voor kijkje 10-30% Korting!" TOUR'96 177 km 186,5 TOUR'96 Nederlandse Tour-renners laken selectiebeleid Knetemann Richard te oud voor Raas TOUR'961 Boardman op achtervolging B1 iofdciigs^e winkel voor geluid, licht en communicatie i JULI 1996 ncties. Daar willen we nog t om kwaliteit en mensen, dt er gewerkt met zeer ng van alle medewerkers t iedereen de ruimte heeft oor verbetering. Binnen de |nsief overlegd over o.a. de een grote zelfstandigheid ta; takenpakket is vrij breed, vaktechnisch uitermate ons betreft snel beginnen. >m je bij ons zou willen or welke functie je schrijft iji Photo Film B.V. t.a.v. e bellen met de afdeling geïnteresseerd? meer informatie kunt u opnemen met de heer Lauwen, segmentmanager huis/financiële advisering, on (0165) 51 65 00. uw sollicitatie met c.v. binnen gen naar de directie van tank Mark en Dintel, js 21, AA Oud Gastel. Nu vakantie-opruiming op al onze JBE geluid-, licht-, communicatle-apparatuur I ,liüsstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 j Sport «een bond oprichten: de Anti 1 Bond (AVB). Hebben ze Soestdijk nog een beetje I Sand over, dan krijg ik het pre- I (pat Koninklijk en mag er, wat J rij betreft, ook nog een K voor. I j:s ik zo links en rechts de stem- „mg eens peil, wordt die KAVB linnen een jaar groter I i;n die bond met een N I ai,- tweede letter en dan I tinnen we aan de slag. hu te beginnen gaan we tetvoetbalseizoen inkor- I ten tot een week of zes: {ie weken voor de win- en drie in het voorjaar. Tijdens dat sei- entje iedere maandag j paginaatje met een i urdig wedstrijdverhaal ofvoor mijn part een in- ie,view met een in het verdwaalde ziel Iiets zinnigs te vertel- I :>s heeft. Geen gezever eer over transfers die I tel of niet doorgaan, ge- rnn aan het begin van I ie competitie één com- overzicht van wie I waar naartoe gegaan is n wie het nog weet, heeft pech gehad. Die stort eventuele belang stellenden maar een adreswijziging als er eindelijk een I hoop doorgehakt is. I hheb mijn buik meer dan vol over al dat geleuter rondom die sport te zich koning durft te noemen, jaar waarin ze na honderdzoveel jaar nog steeds niet geslaagd zijn de regels voor eens en voor al- I ijcl vast te leggen. Niet dat het v/atuitmaakt dat er iedere seizoen weerdrie of vier van de belangrijk stespelregels veranderd of aange past worden, want de meeste er- tin worden toch constant ver- cht zonder dat er op een fluit Terwijl ik nog maar amper beko rten ben van de verbazing over let sprookje van King Richard en prinses Daphne is de spannendste four de France van de jaren ne- gentig in volle gang en beginnen nver een week de Olympische Speler. Je zou dus mogen ver nachten dat er even wat minder afgeleuterd wordt over dat ge wetbal, zeker na de fenomenale prestatie van ons Oranje vlagge- schip in Albion, en de competitie schijnt gelukkig pas eind augustus te beginnen. I» plaats daarvan worden comple te kranten vervuild met allerlei on- an over ex-Ajacieden die met vijf verschillende clubs lopen te leu ren. Over een verwende Brazili aanse puber die niet kan wennen in het saaie Eindhoven. Over een Spartaan van middelbare leeftijd ie ir Breda nog een paar seizoe nen uit wil waaien, maar die geen M heeft om in Rotterdam een paar openstaande rekeningen op fatsoenlijke wijze te vereffenen. Hffffff, schei nou eens even uit «tal die onzin, heren, ik geloof het nou onderhand wel. Hf scheidsrechters maken het in tussen ook bont. Die dreigen te gaan staken als ze straks niet tweemaal zoveel gaan verdienen, kan mij mogen ze, maar dan wel °P die Cooper-test in Zeist ook fwee keer zo ver lopen. Dan gaan het misschien nog eens mee roken dat er terecht voor buiten- je! gevlagd wordt. In plaats van jat zo'n buikige knakker er voor zoveelste keer niet in slaagt om op tijd op zijn lijn te komen en vol- komen amechtig zijn dundoekje 'farremoede maar weer omhoog tekt bij iedere voorzet. Voordat- le "og meer voor joker komt te s'aan in dat allang verloren sprint- kerder wil ik er minstens een wek of zes helemaal niets meer *r horen. Ik ga lekker duimen draaien voor die verrassen- Denen in de Tour, al vrees ik ®t die duivelse Bask vandaag of ™),9fn als een sluipmoordenaar al zi|n concurrenten in één klap *9 zal gaan vagen. Verder ga ik fen paar weken voor de buis m verlustigen aan de enige ™te koning der sporten, de atle- w. Aspirant-leden van de KAVB 'Jo intussen van harte welkom. Léon Krijnen Le Puy-en-Velay - De Tour etappe van gisteren was er eentje voor de kanslozen in het algemeen klassement. Negen renners, onder wie twee Nederlanders (Breuk ink en Nelissen, beiden van de Rabo-ploeg) en twee TVM'ers (Skibby en Roux), reden vanaf de vierde tot de laatste kilometer voorop. In de eindspurt van de mon sterontsnapping liet Danny Nelissen zijn tweede kans op een etappezege glippen door een verkeerde taxatie. De Limburger durfde niet te wachten en lanceerde op enkele honderden meters van de finish de rappe Pascal Richard. De voormalige wereldkampioen veldrijden pakte in Le Puy-en- Velay zijn derde zege van het sei zoen, De man die in het voorjaar Luik-Bastenaken-Luik won, toonde zich enorm opgelucht. In de Alpen immers kon de toen zie ke 32-jarige Zwitser zelfs Blijle- vens niet volgen op de kleinste klimmetjes. Dag gewonnen Leider Bjarne Riis overleefde zonder problemen de tweede tus- senetappe richting Pyreneeën. De dag ervoor werd hij even onder vuur genomen door Rominger en Olano; gisteren bleven de aange kondigde aanvallen helemaal uit. „Weer een dag gewonnen," con stateerde de man in de gele trui tevreden. De Nederlandse ploegen lieten hun gezicht gisteren nadrukke lijk van voren zien. Misschien wel iets te goed, want omdat ze als enige twee ploegens met twee renners vertegenwoordigd waren in de kopgroep, lieten de anderen in de finale het vuile werk steeds over aan de Rabo- en TVM-ren- ners. De kopgroep (Breukink, Nelis sen, Skibby, Roux, Vanzella, Ri chard, Garcia Casas, Gualdi en Mauri) ontstond op de eerste hel ling van de dag, die direct na de start in Valence beklommen 13" etappe ZATERDAG 13 JULI LE PUY- EN-VELAY SUPERBESSE Superbesse1*3 0 0 le puy-en-velay 14" etappe ZONDAG 14 JULI BESSE Z> AzCraix Morand 1401 m A .Méjanesse A Aubazines TULLE Puy Pingon Ventadour A3 A4 MMèsJi Erik Breukink leidt de dans, met in zijn wiel v.l.n.r. Dannyb Nelissen, Pascal Richard en Melchior Mauri. foto cor vos moest worden. „We hebben vijf tig kilometer hard moeten wer ken om echt weg te komen," zei Breukink. „Heel lang bleef ónze voorsprong op vijftig seconden steken." Steekspel Nadat de negen een veilige marge van meer dan tien minuten had den gecreëerd, volgde in de finale het ongestoorde steekspel om de dagzege. Rabo en TVM hadden identieke plannen. De ene renner (Breukink/Roux) moest proberen in de laatste kilometers alleen weg te komen; de ander (Nelis- sen/Skibby) zou wachten op de eindsprint. De vroege aanval van Roux werd als eerste gecounterd. Hierna was het de beurt aan Breukink. De Rabo-renner waag de vier pogingen. „De voorlaat ste, bergop, was de meest kansrij ke. Ik mis echter de explosiviteit van vroeger om echt weg te rijden bij de anderen." Nu konden zijn Door Ad demarrages steeds beantwoord worden door de TVM-renners. „Logisch, zei wilden ook win nen," aldus Breukink. De onvermijdelijke eindsprint draaide uit op de tweede spurtne derlaag van de weer aanvalslusti- ge Danny Nelissen. „Ik kan ge woon niet wachten," zag Nelissen zijn eigen fout in. Op vierhonderd meter van de finish zat hij ideaal geposteerd in het wiel van de snelste man van het groep, Pascal Richard. In plaats van te wach ten, ging Nelissen zelf de sprint aan en gaf zo de Zwitser de kans uit zijn wiel naar de zege te rij den. „De ploegleiders hadden gezegd dat je op 300 meter voor de finish de eindstreep niet kon zien lig gen. Dat leek mij de ideale plaats voor een aanval." De gehoopte aarzeling bij de concurrentie bleef echter uit. „Ik moest iets doen om Richard te verrassen," verdedigde Nelissen zichzelf. „Hij zag er de hele dag al enorm sterk uit en ik wist dat ik in een normale eindsprint geen enkele kans had tegen hem. Alleen ach teraf kun je zeggen dat het toch beter was geweest om te wach ten." Nelissen toonde zich desondanks tevreden over het verloop van de etappe. „Dit zijn onze dagen en we hebben deze etappe benut om aan te vallen. Ik vind dat we het spel vandaag goed gespeeld heb ben. Erik Breukink reed sterk in de finale, maar hij had de pech dat ook de jongens van TVM goed waren." Breukink was het niet helemaal Door Ad Pertijs Le Puy-en-Velay - De bood schap voor bondscoach Ger- rie Knetemann liet niets te wensen over. „Nu kan hij niet meer om ons heen," sprak Erik Breukink grijn zend, nadat hij samen met Rabo-ploeggenoot Danny Nelissen (en nog zeven an deren) bijna 140 kilometer in de aanval was geweest in de warme etappe tussen Va lence en Le Puy-en-Velay. Het harde werken in de Ardeche en Auvergne leverde het bewijs dat Breukink en Nelissen de juiste vorm hebben voor de Olympische wegwedstrijd, die 31 juli in Atlanta wordt gere den. Het irriteert bijna alle Neder landse Tour-renners dat Knete mann zijn vijfmans-formatie voor die wedstrijd pas na de tijdrit van volgende week zater dag (20 juli) bekendmaakt. Dat laatste heeft alles te maken met de vorm van Breukink. Wan neer de Rabo-renner daarin bij de eerste tien eindigt, neemt Knetemann hem mee naar At lanta. Geen wonder dus dat Breukink meende alle reden te hebben tot éen uitdagende op merking in de richting van de Amsterdammer. „Want ik wil graag naar Atlanta." „Knetemann had gewoon tij dens de rustdag in Gap de vijf renners voor Atlanta moeten aanwijzen," zei Danny Nelis sen. „Ik snap niet waarom Kne temann nu aarzelt. De commu nicatie met de ploegen is goed geweest. Hij had dus heel goed vooraf afspraken kunnen ma ken over selectiewedstrijden, die qua parcours vergelijkbaar zijn met Atlanta. Dan had ie dereen ruim van te voren gewe ten waar hij aan toe was." „Nu zijn de renners nerveus, omdat ze straks mogelijk bin nen tweeënëenhalve dag moeten omschakelen van de Tour naar de Olympische Spelen. Als hij mij meeneemt, heb ik alleen de maandag voor mezelf. Ik wil die ene dag gewoon lekker thuis kunnen zijn met mijn gezin en niet nog eens allerhande zaken regelen zoals kleding inpakken en geld halen bij de bank. Die dingen kunnen nu allemaal al gedaan worden. Cipollini kan zich heel wat rustiger voorbe reiden." Het is een publiek geheim dat de bondscoach inmiddels heeft gekozen voor sprinter Jeroen Blijlevens. Diens concurrent Max van Heeswijk viel immers door de mand in Rheinland Pfaltz. Blijlevens zelfs weet echter van niets. „Ik ga er ook niet meer op reageren ook. Wij moeten alles van de journalisten horen. Het is toch belachelijk dat Knetemann zelf niet te moeite neemt om ons op de hoogte te houden. Vanaf nu concentreer ik me op de Tour en zie ik wel wie hij volgende week aanwijst." Danny Nelissen: „Laat Knete mann eerlijk zijn tegenover de renners. Hij gokt kennelijk op een sprint. In dat geval verdient Jeroen het om te gaan. Het gaat er mij niet zozeer om wie hij aanwijst, als het maar de beste vijf zijn en hij de knoop snel doorhakt. Het probleem van Knetemann is denk ik dat hij vooraf al twee jongens, Van Bon en Hoffman, had aangewezen. Ik kan me voorstellen dat hij daar nu spijt van heeft, want hoe kun je nu in het voorjaar al weten wie er in iuli in vorm zijn." Nelissen zelf betwijfelt het of de Olympische race in een massa sprint zal eindigen. „Met ploe gen van vijf renners krijg je ui teraard een heel andere wed strijd dan in een vlakke Tour etappe. Het is voor vier renners onmogelijk om de koers voor een sprinter te controleren. Daarnaast wordt die race van wege de hitte veel zwaarder dan - iedereen denkt. Ik verwacht daarom een aanvallende koers. Ik kan me tenminste niet voor stellen dat een renner als Lance Armstrong 200 kilometer gaat zitten afwachten." Indien de Olympische koers in een vroegtijdig stadium explo deert, dan geeft de bijna 26-ja- rige Limburger zich een goede kans op een podiumplaats. Vo rig jaar bij het WK voor ama teurs in Colombia bewees hij al goed uit te voeten te kunnen in eendaagse wedstrijden. „Het feit dat ik vorig jaar met mijn wereldtitel het startbewijs voor Atlanta heb verdiend, hoeft voor mij niet mee te spelen. Wel mijn vorm. Ik behoor tot de ren ners die een kans op een medail le maken." met zijn ploegmaat eens. „Want als je niet wint, kun je niet zeggen dat je het spel goed gespeeld hebt. Iets zullen we vandaag zelf fout hebben gedaan." Van onze verslaggever Le Puy-en-Velay - Pascal Ri chard staat bekend als een 'linke- bal'. De twee renners van de Ra bobank die gisteren met hem voorop zaten in de monsteront snapping van Valence naar Le Puy-en-Velay, wisten dat ze hele maal geen medewerking te ver wachten hadden van de Zwitser. Hij wilde de Nederlanders im mers laten zien dat de 32-jarige nog lang niet te oud is voor het vak. „Nadat ik Luik-Basten aken-Luik gewonnen had, wilde Jan Raas me hebben voor zijn Ra bo-ploeg," liet de Zwitser giste ren weten. Hij had wel oren naar een contract, maar op het laatste moment haakte Raas af. „Ik was plots te oud. Ze willen geen ren ners van boven de dertig jaar contracteren," meldde Richard, die zijn leedvermaak graag wilde laten blijken. Le Puy en Velay - Chris Board man neemt waarschijnlijk ook deel aan de achtervolging tijdens de Olympische Spelen. De Britse wielerbond heeft de Engelsman gevraagd zich beschikbaar te houden voor dat onderdeel. De renner is al geselecteerd voor de olympische tijdrit in Atlanta. Leon van Bon heeft gisteren de training hervat. De Rabo-ren ner verliet vorige week zaterdag tijdens de zevende etappe de Ronde van Frankrijk met een knieblessure. Volgens ploegleider Theo de Rooy komt zijn mogelij ke deelneming aan de Olympi sche Spelen niet in gevaar. Jan Ullrich heeft zijn contract met Telekom met twee jaar ver lengd. De jonge Duitser heeft zich in de 83e Ronde van Frank rijk als de ontdekking ontpopt. Jan Raas heeft het oog laten vallen op de 27-jarige Italiaan Gianluca Bortolami. Ook het Franse Festina heeft zich bij de winnaar van de wereldbeker van 1994 gemeld. „Ik denk dat hij voor Festina kiest," vreesde Raas gisteren. ZATERDAG 13 JULI 1996 Het jaar 1960 markeerde de over gaan naar een nieuwe Tour-tijd. Gerrit Voorting, die in de jaren '50 geen enkele keer had ontbroken, stelde zich na zijn tiende rondrit niet langer beschikbaar. Wim van Est wil de er nog wel bij zijn, maar zijn grote dagen wa ren voorbij, zoals blijkt uit zijn 39e plaats in de to taalstand en vooral uit zijn op gave in de Ronde DoorFrans0udejam van 1961. IJze- vvw #D ren Willem' ver- TOUtf telt wel te pas en te onpas dat het woord opgeven hem niet bekend was, maar de fei ten geven het anders aan. Dat jaar liet Wout Wagtmans zich na vier jaar nog eens bepraten, maar ook hij haalde de finish niet. Einde van een glanstijd, start van een nieuwe? De opvolgers waren er voor paraat. Piet Damen, Jaap Kersten en Martin van den Borgh hadden in het eind van de jaren '50 al ervaring op gedaan en bij hen voegden zich drie debutanten, van wie we stuk voor stuk plezier gingen beleven. Zij heet ten Jo de Roo, Coen Niesten en niet te vergeten Ab Geldermans. De eer ste was een Zeeuw, de andere twee kwamen heel opmerkelijk uit dezelf de plaats, Beverwijk. Van dit drietal was Jo de Roo de bril- jantste, maar dan vooral buiten het grote rondewerk. In elf profjaren fietste hij een imponerende erelijst van zeges in klassiekers bij elkaar: de Ronde van Lombardije, Parijs-Tours, Bordeaux-Parijs, de Ronde van Vlaanderen, Omloop Het Volk, som mige meer dan eens, en nog heel wat andere eendaagse wedstrijden. Vijf keer startte De Roo in de Ronde van Frankrijk. Hij won vrijwel elk jaar een etappe, maar tegenover alles wat hij zo goed kon, stond een ma tig talent om te klimmen. Daardoor was er voor hem nooit een hoge eindklassering weggelegd. Coen Niesten was wel een behoorlijk klim mer - en een aardig wegsprinter - maar in de Tour zat het hem alleen maar tegen. Valpartijen en M. materiaalpech j, maakten dat hij w nooit zijn talen- fjf ten echt kon mff ontplooien. Dit in tegenstelling %f tot Ab Gelder- mans, een van fOcAl de grootste renners die Ne derland in 60 jaar Tour heeft ge kend. Ook hij blonk uit in klassiekers, zoals Luik-Bastenaken-Luik, maar hij beschikte tevens over de gaven om in grote regelmaat een Ronde te vol brengen. Zowel bij het klimmen als bij tijdrijden stond hij zijn mannetje. Na een uitstekend debuut in 1960 werd Geldermans een jaar later al tot de favorieten gerekend. Er kwam niets van, want al op de derde dag werd hij na een valpartij overge bracht naar. het ziekenhuis. Maar 1962 ging veel beter. Na jaren te hebben vastgehouden aan landen teams, ging de Tour-directie door de knieën en kwamen er fabrieksploe- gen. Ab Geldermans reed voor Jac ques Anquetii. Wat persoonlijke uit slagen betreft, heeft hem dat geen goed gedaan, in financieel opzicht des te meer. Hij werd namelijk be noemd tot eerste helper, wat inhield dat hij eigen kansen kon vergeten. Dat Ab Geldermans dat jaar toch vijfde werd, op nog geen kwartier van Anquetii, kenmerkt zijn kwaltei- ten. Zoals hij ook de volgende drie jaar meehielp zijn kopman aan de eindzege te helpen. Knecht par ex- cellence, later voor Bahamontes en Altig, al cijferend zichzelf wegcijfe rend. Ab Geldermans, meesterknecht van Jacques Anquetii. Wie zijn werkplek pal naast de fi nish heeft lig gen, krijgt urenlang zo'n orkaan van geluiden over zich heen, dat als een bedrijfsarts er weet van had, hij de werkgever on middellijk met een proces zou dreigen. Het zijn vooral de televisie commentatoren die er last van hebben. Ze zitten in een wagen die aan de buitenkant heel degelijk oogt, maar van binnen gewoon een eindeloos lange steiger is met twee verdiepingen. Boven zit de radio en terwijl een Ne derlandse radioreporter best nog wel iets beschaafds in de microfoon kan gooien, begin nen die uit Italië en Spanje om een uur of twee al met zeve nen, achten tegelijk te gillen. Dan komt vlakbij buiten uit een speaker een stem van ijzer en staal die de spanning erin wil houden met een opgewon den van minuut tot minuut verslag over het peloton dat nog ver weg is. Door Celme Rutten Vlak ertegen over vind je het publiek op de tribu nes, dat het schouwspel dat meestal maar enkele seconden duurt, graag uit wil smeren over een groter tijdsbestek van opwinding. Het voorbijtrekken van de re clamekaravaan met alle mu ziek en claxons is gek makend. En dan zijn er de scherpe fluitjes van de politie die maar niet ophouden. Een televisiekijker hoort hier niets van, want al die geluiden worden weggefillterd. Alleen de commentatoren ra ken na een dag of twaalf, der tien helemaal murw. 'Dat is ie dere Tour hetzelfde. Het duurt een dag of twee, dan ben je er weer overheen. Het voelt als een soort dip. Je bent moe, lamlendig en je kunt niks heb ben.' Het is te zien. Iedereen die uit de wagen komt, ziet grijs. En die gillers van de radio willen maar niet schor worden.

de Stem | 1996 | | pagina 9