Grafische sector krijgt klappen Diana iscretie Tetra Pak mikt op een nieuwe markt Horlogefabrikant in moeilijkheden Total buigt niet voor boycotdreiging in Birma Resultaat KBB door modezaken onderuit EnergieNed vecht vonnis schadeclaim stroomuitval aan Euromunt krijgt vorm nvesteringsbank verwijt bedrijfstak gebrek aan voortvarendheid COMMENTAAR equenties ECONOMIE ENLAND KORT ent 'rotzak' penexporten ies che aanval ECONOMIE KORT DNB verhoogt beleningsrente Langste non-stop vliegroute Spijkstaal Carrosserieën failliet Lloyd's of Londen weer op winst Amerikanen bezorgd over Euro-OR Chrysler behaalt prachtig resultaat Samenwerking Schelde en Heron Exergy RDAG 13 JULI 1996 ZATERDAG 13 JULI 1996 n worden opgepakt, heeft h» verordonneerd. Het was vér sche leiders mochten oparo„J gehouden en naar Den Ha» verantwoorden voor hun da as echter, door Servische t# uiver, niet mogelijk, ezette en diepergravende nm klachten tegen de beide heren het daarom een international» or het gerecht te brengen 9 Er is maar één instelling Waar e tot arrestatie van het duo zal snisch-Servische autoriteiten gezag. Het is de internationale tot nu toe de confrontatie met ebbers uit de weg gegaan En om het tweetal in de kraag te „sterdam (anp) - Total gaat "%et zijn activiteiten in L ondanks de dreiging een boycot. De Franse Maatschappij liet gisteren dat de dreigementen actiegroepen niets aan de l)nnen veranderen. j heeft in Nederland circa pompstations en beschikt u IC of een zelfs maar een pogino troepenleverende naties moe bunaal heeft in feite gezegd dat twee van genocide beschuldia huidige slachtoffers uit nietbii n kosten, is de wellicht moeilijk bare consequentie, el betekent ook dat de interna grond van het Dayton-akkoord in voormalig Joegoslavië zou n. opgepakt zijn, kan de wereld r> mitteren de zaak onafgemaakt chter een reactie uit. De Bosni- eld opnieuw naar de wapens ens nieuwe rust kan garande nmacht. Ifor kan dus voorlopig n de mens gebaseerde Joego- ewezen voor de internationale ■nis van de naam van de nieu- ontdekt. 'Kijk daar, die rotzak' an 'Neten Yahu'. Tot grote er- gyptische dag- en weekbladen peling. En dat terwijl de Neta- gegeven' betekent, nde week een kort bezoek aan op 29 mei heeft tot nu toe wei- ische landen. Het bezoek van enigde Staten heeft nog eens ische regering een harde lijn le Arabische media. landen hebben gisteren in We- een akkoord bereikt dat zegt n halt moet worden toeroepen, sen van het zogenoemde 'Ak- ber in Wassenaar werd geslo- usland, Hongarije, Slowakije banden leggen van de export ogie die voor militaire doelein- "rnwapens vallen buiten het t vergeldingsmaatregelen voor e Amerikaanse Cuba-politiek. lijst opgesteld met mogelijke opese handel met Cuba blijft eheten Helms-Burton-wet die 'ngen die handel drijven met landse Zaken zullen volgende rraten over tegenmaatregelen, s er echter altijd nog een goede de problemen. gisteren een luchtaanval uit- het zuiden van Tsjetsjenië en 's werd aangevallen als vergel- n, aldus het leger. Het was gis- jrijk Russisch offensief op dor- ie in handen zijn van de rebel- in 38 burgers het leven gekost, d geraakt. i in Tsjetsjenië is in de afvallige delingen op gang gekomen. De komen in het naburige Dage- organisatie UNHCR gisteren ils eerste te boek stelde dacht dat jn studie-object de dag met ge lengde gevoelens had beleefd. Diana is treurig over de verspil- Ie jaren in koninklijke familie. &an de ander kan zal ze blij Ajn at ze eindelijk bevrijd is van wat mijn gevangenis' heeft ge- oemd. Woordvoerders van Buckingham [jalace maakten geen geheim van hun opluchting. Het was konm- [ing Elizabeth zelf die haar over- ipelige zoon en eveneens over spelige schoondochter maande mei een punt te zetten achter hun luwelijkse gedonder. Vooral Diana's sensationele ontboeze mingen in een BBC-televisiein- serview werden teveel voor he paleisprotocol. Koningin Eliza beth vreesde langdurige schade oor de reputatie monarch! vanneer Diana meer van di :oort stunts zou plegen. Juckinghamologen smulden gis' eren al van toekomstige con- rontaties tussen Diana en de reS 'an de Windsors. Zonder haa coninklijke titel zal Diana voo lllen een beleefd knikje moete naken. daarmee over een marktaandeel van zo'n 4 procent. Actiegroepen gaan oproepen tot een Europese boycot van Total wegens de investeringen van de Franse oliemaatschappij in Bir ma. „Wij gaan ons vanaf nu rich ten op Total," aldus G. Hillenius van het Burma Centrum. „We hoeven niet eerst te gaan praten. We weten al dat het ze niets kan schelen." Europese actiegroepen zullen hun oproep over anderhalve week in Straatsburg lanceren, wanneer ook het Europees Parle ment zich over de situatie in het Zuidoost-Aziatische land buigt. De Birmese oppositieleidster Aung San Suu Kyi, die onder huisarrest staat, zal het Europees Parlement vanaf een videoband toespreken. Onder druk van ac tiegroepen besloten Heineken en Carlsberg eerder deze week zich terug te trekken uit Birma. Ondanks de verslechtering van de mensenrechtensituatie in Bir ma neemt Europa geen nieuwe strafmaatregelen tegen het mili taire regime. Zolang de VN-Vei- ligheidsraad niet oproept tot een handelsembargo, kondigt de Eu ropese Unie niet eenzijdig zulke sancties af, zo is uit bronnen in Brussel vernomen. Denemarken wil dat het embargo tegen Rangoon wordt aange scherpt. Kopenhagen heeft de kwestie op de agenda van de Eu ropese ministers van Buitenland se Zaken gezet. Zij komen maan dag in Brussel bijeen. De Denen zijn woedend, omdat het militai re regime weigert opheldering te geven over de omstandigheden rond de dood in gevangenschap van hun honorair consul. Pea Haag (anp) - De grafische industrie in Nederland j een totale omwenteling. Het aantal bedrijven zal tkomende jaren drastisch inkrimpen. Veel middelgrote j kleinere ondernemingen zullen plaats moeten maken tor grotere bedrijven of samenwerkingsverbanden. Irukkerijen die willen overleven, moeten omschakelen an een productgerichte naar een meer markt- en klant- trichte benadering. Dagbladuitgevers zouden bovendien Ètand doen van hun eigen drukwerkfabrieken. jji verwachting uit de Nationale jssteringsbank (NIB) in het pas "(schenen rapport 'Nederlandse afjsche industrie'. De bank is jttsch over de bedrijfstak, die ialgelopen jaren niet heeft uit blonken in voortvarendheid, je Nederlandse grafische in- heeft in het algemeen te reinig dan wel te traag géïnves- „,„in de heatset-offsetsector, nar rotatie-offsetpersen en vel- j-offsetpersen vooral folders, oeken en tijdschriften drukken, len zware klappen vallen. In Be sector zijn veel ondernemin- III actief, die met dezelfde pro- Jucten op te kleine schaal wer- de invoering van nieuwe die veel sneller kun- itn produceren, is er inmiddels van een flinke onderbe- Een optimaal gebruik au de kostbare kapitaalgoede- b noopt de drukkerijen tot schaalvergroting. Binnen vijf tot reven jaar zal het aantal bedrij- ren in deze branche dan ook zijn jehalveerd. „Samenvoeging van jachten is geen optie meer, maar absolute noodzaak voor de omstige bedrijfsstrategie," aldus het rapport. Onderdirecteur L. de Graaff van le NIB, tevens hoofd van de be- drij/skundige adviesgroep van de en onderzoeker en adviseur 1; Dorr van de NIB hekelen de van veel grafische on- leraemers, die de problemen in le branche wijten aan overcapa- eiteit. „Wie klaagt over overca- jaciteit, geeft de buren de schuld, fc het ziet als bezettingspro- i, ziet het als eigen pro- i. Die gaat zelf aan de slag," aldus De Graaff. Uitspraken over de werkgelegen- leidvande circa 50.000 grafici in Nederland, doet het NIB niet. De te verwachten overnames hoeven niet direct tot banenverlies te lei den. to de schaalvergroting zal het aantal persen fors afnemen. Aan le andere kant neemt het volume an drukwerk naar verwachting :oe en zijn er kansen om de be- drijtsactiviteiten uit te breiden f de fabricage van nieuwe lelia, zoals cd-rom en cd-i. tor het oude hoofdbedrijf, het drukken, moet dan wel op orde zijn," vindt De Graaff. In de diepdruksector, waar op grote schaal bijvoorbeeld pu bliekstijdschriften en tv-gidsen worden gemaakt, is al het nodige gesaneerd. Inmiddels zijn er nog maar twee bedrijven over (Roto Smeets De Boer en Biechelaar Jansen), die binnen Europa de concurrentiestrijd zijn aange gaan. In vergelijking met een aantal andere spelers op deze markt zijn de Nederlanders klein. „De vraag is dan: kan ik door gaan in dit veld?", aldus De Graaff. In het rapport pleit de NIB voor verdere schaalvergro ting, dat wil zeggen, opgaan in een Europese onderneming of zelf Europese concurrenten over nemen. Opmerkelijk is de visie van de NIB op de ontwikkeling van de cold-offsetsector, de tak die krantachtig papier bedrukt. Veel van deze persen zijn hog eigen dom van dagbladuitgevers, maar ook hier komt een einde aan. Ge specialiseerde bedrijven zullen dit werk op zich nemen, zodat de uitgevers zich op hun kerntaken kunnen concentreren. „Dat ijzer is voor hen alleen maar een kos tenpost," aldus Dorr. Tot nu toe beschouwen dagblad uitgevers het drukken en distri bueren van de krant onlosmake lijk verbonden met het uitgeven ervan. Uitbesteden aan een derde partij zou de redacties bij voor beeld minder flexibel maken en zou ten koste gaan van de nieuwsvoorziening. Bij belang rijk nieuws moet de verslaggever „Stop de persen!" kunnen roe pen. De Graaff en Dorr kennen de ar gumenten, maar zijn niet onder de indruk. „Ook hier neemt de schaal toe en komen dagbladuit gevers voor de keuze te staan: of op de eigen pers duurder drukken of op andersmans pers goedko per," aldus Dorr. Hok denkt, dat binnen tien jaar de uitbesteding zal zijn voltooid. Teken aan de wand is bijvoor beeld de beslissing van PCM Uit gevers (onder meer Volkskrant, Trouw, NRC Handelsblad en het Algemeen Dagblad) om de bouw van een nieuwe drukkerij in Dui- vendrecht op te schorten. Amsterdam (anp) - De modewinkels blijven in de problemen alten, Het detailhandelsconcern KBB constateert een tegen- rallende omzetontwikkeling bij zijn modespeciaalzaken (M&S Mode en Amici). Ze lijden sinds het eerste halfjaar verlies. h de eerste helft van vorig jaar •raaiden ze nog met winst. Daar- en ondanks het herstel bij warenhuizen Bijenkorf en He- 'n liet eerste half- geen of nauwelijks winst deeft het bedrijf giste- n bekendgemaakt. "«definitieve halfjaarcijfers van boekjaar 1996/97 worden op augustus bekendgemaakt. In eerste zes maanden van het af- i boekjaar behaalde KBB positief resultaat van 12,7 2?' V°lgens een KBB- wordvoerder worden de oorza- „pi "Dat kan voor maatre en zorgen." Vooral M&S Mode »iJi 1 ,zijn verantwoordelijk Bffi k6 uk> zo vertelde hij. ciaaii, !Zit °°k n°g modespe- On a n Signature Jeans. beurstt0? 2wak gestemde borgde de negatieve bijstel- laarIt°trrS) domPer- De hande- u KBB maakte na het be- »ifm<f°r?en van ^et nieuws een 5Ti, ag6re ^vieskoers op Daar» \een min van ƒ5,40. weg tr>t e koers verder Detmluenvedies van/8,90. Subere boodschap van KBB van r?.iigeVPIgen voor de kersen ollega s Vendex en Macin- dsicnu X International, net dineVTiT ei§enaar van veel kle- "Szaken, het 1,40 liggen op 56,90, terwijl de beleggers detail reus Macintosh (Superconfex en Bentex) omlaagdrukten naar een verlies van zes dubbeltjes op 38,30. Vendex komt op tien september met de halfjaarcijfers. Volgens een zegsman van het concern komt zijn concern vóór tien sep tember niet met een tussentijds bericht. „Er is op dit moment geen reden om de voorspelling in ons jaarverslag aan te passen. We zijn veel minder afhankelijk van de kledingsector dan anderen. Ongeveer 15 tot 20 procent van het totaal komt uit die sector." Macintosh rapporteerde enkele dagen geleden over tegenvallers bij de textieldivisie. Vielen de verkopen vorig jaar al tegen, ook in de eerste maanden van 1996 stonden de consumentenbeste dingen opnieuw onder druk, zo meldde de in Limburg gevestige onderneming. De kledingsector zit al jaren in de problemen. Veel consumenten houden hun hand op de knip bij de aankoop van kleren en geven liever geld uit aan bijvoorbeeld vakanties en andere vormen van ontspanning. In de eerste vier maanden van dit jaar nam de kle- dingverkoop wel toe, maar daal den de prijzen, verklaarde het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) in mei. Tetra Pak Moerdijk maakt jaarlijks 3 miljard kartonnen verpakkingen Door Paul Verlinden Moerdijk - 'Gematigd positief'. Zo rea geren volgens financieel directeur C. van Zundert van Tetra Pak Moerdijk de klanten op de nieuwe kunststof verpak kingen, die het bedijf momenteel aan het uittesten is in de markt. Nu produceert Tetra Pak voornamelijk kar tonnen verpakkingen voor frisdranken en melkproducten. Het Zweedse concern, dat veertig vestigingen over hele wereld heeft, produceert jaarlijks zo'n 80 miljard verpak kingen, waarvan er 3 miljard uit de Neder- lande fabriek in Moerdijk komen. In Moerdijk en in een Zweedse fabriek heeft Tetra Pak nu productielijnen voor kunststof verpakkingen opgestart. In feite gaat het om de productie van korrels (samengesteld uit polypropyleen en talk) die daarna op locatie bij de klanten via speciale machines worden gevormd tot verpakkingen. „Dat is efficiën ter. Als we hier al flessen gaan maken, zou den we bij het transport naar de klanten voornamelijk lucht vervoeren," legt Van Zundert uit. De nieuwe lijn in Moerdijk is productiege- reed. Maar de verpakkingen worden nog niet verkocht. Van Zundert: „Op dit mo ment produceren we wel korrels waarvan we producten maken, die we uittesten in de markt. Dan doen we met name in Engeland, omdat men daar pas sinds kort over aan het gaan is van traditionele glazen flessen op andersoortige verpakkingen." Prototype Volgens Van Zundert zijn de klanten gema tigd positief. „Ze vinden het een aantrekke lijke verpakking, waarmee men zich kan on derscheiden. Alleen denken ze dan aan an dere producten dan sappen en melk." De re den daarvoor is, dat het om een witte, on- doorzichte verpakking gaat. Zo doet een prototype dat Van Zundert laat zien - een witte fles met een handvat - inderdaad eer der denken aan een fles voor bakolie dan aan een verpakking voor melk. Tetra Pak mikt met de nieuwe verpakking dan ook niet alleen op fruitsappen en melk, maar vooral ook op levensmiddelen die de klanten nu nog door concurrenten laten ver pakken. „Kartonnen verpakkingen zijn niet geschikt voor koolzuurhoudende frisdran ken. Dat is deze fles wel. Maar je moet niet alleen aan flessen denken. Dit materiaal is ook zeer geschikt voor bijvoorbeeld boter- kuipjes." Het gote voordeel van de nieuwe verpakkin gen van Tetrapak ten opzichte van bijvoor beeld PET-flessen is, volgens Van Zundert, dat de productiekosten lager zijn, omdat de grondstoffen goedkoper zijn. Verder is het een milieuvriendelijk product. „Talk wordt gemaakt van kalk en dat is een natuurpro duct." Wanneer Tetra Pak overgaat op commercië le productie van de korreltjes, is nog niet duidelijk. „Dan moeten we eerst voldoende volume kunnen maken." Volgens Van Zun dert zal dat op zijn vroegst in 1997 zijn. „Maar het kan ook best 1998 worden." Marginaal De productie van de kunstof korrels blijft vooralsnog dan ook een marginale activiteit voor Tetra Pak Moerdijk. Zeker als het afge zet wordt tegen de grote hoeveelheid kar tonnen verpakkingen die er gemaakt wor- FOfÖWStEM/BEN STEFfEN den: jaarlijks 1,2 miljard verpakkingen voor melk en 1,8 miljard verpakkingen voor fris dranken/sappen. Wel is het totaal van 3 miljard minder dan enkele jaren geleden, toen in de Moerdijkse fabriek nog één miljard verpakkingen meer werden gemaakt. In 1992 besloot het moe derconcern echter tot specialisatie en stand- daardisatie. Voor de melkverpakkingen veranderderde niets in Moerdijk, maar het nieuwe beleid had grote gevolgen voor de frisdrankver pakkingen. Die werden tot dan vervaardigd met behulp van drie druktechnieken: offset, flexo en diepdruk. Maar door het specialisa- tie-beleid, moest men in Moerdijk afscheid nemen van zowel flexo als diepdruk. Die productie liep met een kwart terug. Een re organisatie was het gevolg, waardoor in 1992/93 het aantal banen terugliep van 480 naar 380. Inschatting Sinds de reorganisatie is het aantal arbeids plaatsen ongeveer gelijk gebleven. Enige groei is pas te verwachten als de nieuwe productielijn voor de kunstof verpakkingen draait. „Dat zou 20 nieuwe banen op kun nen leveren," is de voorzichtige inschatting van Van Zundert. De winstgevendheid van Tetrapak blijft on dertussen goed. Op een omzet van 80 mil joen gulden werd in 1995 een winst voor be lastingen van 9 miljoen gulden geboekt. Winst is echter een betrekkelijk begrip voor Tetrapak Moerdijk, zegt Van Zundert. „We krijgen van het moederconcern een gega randeerd winstpercentage op onze kosten. Dus we kunnen eigenlijk geen verlies ma ken." Helvoirt (anp) - Horlogefabrikant Verco International in het Brabantse Helvoirt verkeert in ernstige financiële moeilijkhe den. Het bedrijf heeft uitstel van betaling. Bewindvoerder mr. J. Weehuizen onderzoekt momenteel of er mo gelijkheden zijn om het bedrijf in afgeslankte vorm voort te zetten. De 20 personeelsleden hebben al enkele maanden geen loon ont vangen. Verco neemt op de horlogemarkt een bijzondere plaats in. Het pro duceert voor bedrijven, instellin gen en particulieren horloges in talloze variëteiten. De meeste klokjes zijn bedoeld als relatiege schenk. Het merendeel van de omzet, in 1995 ongeveer zeven miljoen gulden, gaat naar het buitenland. De problemen zijn ontstaan door het onverwacht wegvallen van een grote order uit Spanje. Ge lijktijdig moest het bedrijf stevig in de buidel tasten in verband met een afvloeiingsregeling voor twee werknemers. „Daardoor is de liquiditeit ernstig op de tocht komen te staan," aldus Weehui zen. Omdat de werknemers geen loon meer ontvingen, vroegen ze vori ge week het faillissement aan. Voor het bedrijf was dat reden om uitstel van betaling te vragen. De Bossche rechtbank honoreer de dat laatste verzoek. Bij een faillissement zou de bedrijfsvere niging de betaling van de salaris sen overnemen. Nu moeten de werknemers zichzelf zien te red den. „Een reden te meer om snel een oplossing te vinden," aldus mr. Weehuizen. Volgens hem hebben zich al fir ma's gemeld die zijn geïnteres seerd in een overname. „In hoe verre die serieus zijn, moet ik nog bezien. Het bedrijf heeft nog een orderportefeuille. Misschien kan het zelf de draad weer oppakken. Op korte termijn moet daarover duidelijkheid komen." Van onze redactie economie Arnhem - EnergieNed legt zich niet neer bij de uitspraak van het Haagse Gerechtshof, dat energiebedrijven burgers en kleine bedrijven in bepaalde gevallen de schade moeten vergoeden die is ontstaan door stroomuitval. De koepel van energiedistributiebedrijven gaat in cassatie bij de Hoge Raad. Totdat die zich heeft uitgespro ken, moeten de distributiebe drijven zich richten naar de uitspraak van het hof. Energie Ned zal haar leden daarom ad viseren een tijdelijke vergoe dingsregeling te hanteren. Die komt erop neer dat alleen scha de wordt vergoed, als het ener giebedrijf zelf de veroorzaker is. Het is aan de getroffen con sument om dat aan te tonen. Deze kan wel desgewenst van zijn energiebedrijf nadere in lichtingen krijgen over de sto ring. Wat EnergieNed betreft wordt alleen schade vanaf driehonderd gulden vergoed. De Consumentenbond is het niet eens met de omkering van de bewijslast. De bond kwam eerder juist tot de conclusie dat de energiebe drijven moeten bewijzen, dat de stroom buiten hun schuld uitviel. Ook valt ze over het ei gen risico van driehonderd gul den. Overigens overweegt de Consumentenbond ook in cas satie te gaan. Amsterdam - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft voor het eerst sinds 1992 de rente op de speciale beleningen verhoogd. Het tarief ging omhoog van 2,6 naar 2,7 procent. Volgens een woordvoerder van DNB is het slechts een technische aanpassing. Het gat tussen de rente op de speciale beleningen en de geldmarkttarieven dreig de te groot te worden, zo verklaarde hij gisteren desgevraagd. De geldmarkt is momenteel goed voor een rente van 3 procent.De laatste verhoging van de rente op de speciale beleningen dateert van eind 1991. „Sinds september 1992 hebben we de belenings rente voordurend verlaagd. Nu is de rente fractioneel verhoogd," aldus de zegsman van DNB. Amsterdam - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United Airlines start met een lijndienst tussen Chicago en Hongkong. De reis is met een afstand van 12.530 kilometer de langste non-stop route uit de geschiedenis van de luchtvaart. Vanaf Hongkong duurt de vlucht 15 uur. Op de terugreis moeten de passagiers 15.55 uur in het vliegtuig, een Boeing 747-400, zitten. De extreem lange reis is mogelijk ge worden dankzij een nieuwe navigatietechniek, waarbij gebruik wordt gemaakt van satellieten. Op de route Chicago-Hongkong bedraagt de besparing één uur. Tot nu toe was de langste non stop vlucht die van United tussen San Francisco en de Australi sche stad Sidney, waarbij de passagiers 14.35 uur in het vliegtuig zitten. Weert - Bij Spijkstaal Carrosserieën in Weert is voor zestig werk nemers ontslag aangevraagd. Het bedrijf is failliet verklaard. Vol gens directeur M. Stroucken is de deconfiture veroorzaakt door dat door de concurrentie onder de kostprijs moest worden ge werkt. Spijkstaal maakt carrosserieën voor wisselcontainers, rij dende winkels en vrachtauto's. De onderneming heeft een schuld van vele miljoenen guldens. Londen - Er gloort weer licht aan de einder voor Lloyd's of Lon den. Bestuursvoorzitter David Rowland maakte gisteren bekend dat de Britse verzekeringsmarkt na vijf jaar zware verliezen over het tekenjaar 1993 een winst heeft behaald van 1,08 miljard pond 2,87 miljard). De vorige vijf tekenjaren (1988-1992) boekte Llo yd's in totaal 8 miljard pond 21,3 miljard) aan verliezen. Vol gens Rowland was 1993 een van de meest winstgevende jaren in Lloyd's 308-jarige geschiedenis. De assurantiebeurs maakt zijn resultaten altijd pas drie jaar na dato bekend, dit in verband met de afhandeling van claims die doorgaans enkele jaren in beslag neemt. Den Haag - Minister Melkert van Sociale Zaken nodigt de Ameri kaanse en Japanse Kamers van Koophandel uit voor een gesprek met de bedoeling de bezorgdheid bij Amerikaanse en Japanse multinationals over een wetsontwerp over de oprichting van Eu ropese ondernemingsraden weg te nemen. Dat heeft een woord voerder van het ministerie gisteren meegedeeld, nadat de Ameri kaanse Kamer van Koophandel in ons land (American Chamber of Commerce, Amcham) in een brief aan de Tweede Kamer had aangedrongen op een gesprek. Grote Amerikaanse en Japanse on dernemingen maken zich ernstig zorgen, omdat het wetsontwerp op een aantal punten verder gaat dan een Europese Richtlijn voorschrijft. Detroit - Chrysler, het op twee na grootste autoconcern van de Verenigde Staten, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een winst behaald van 1 miljard dollar. Dat is het beste tweede-kwar taalresultaat in het bestaan van de onderneming. In de overeen komstige periode vorig jaar verdiende het bedrijf slechts 135 mil joen dollar. De explosieve verbetering van het tweede-kwartaalresultaat is enigszins vertekend. In het tweede kwartaal vorig jaar werd het concern getroffen door högë introductiekosten voor nieuwe be drijfswagens en tegenvallende verkopen in Mexico. De omzet steeg van 12,5 naar 15,8 miljard dollar. Het marktaandeel van de autoproducent steeg met 1,5 proeent tot 17,6 procent. Volgens topman Robert J. Eaton houdt de stijgend populariteit van Chrys ler verband met de aantrekkelijkheid van de modellen. Vlissingen - De Koninklijke Schelde Groep gaat met Heron Exer gy samenwerken. De twee ondernemingen hebben de gezamenlij ke vennootschap Schelde Heron opgericht voor de verkoop van de Heron gasturbine, bestemd voor de markt voor kleinschalige energieopwekking. De gasturbine, die is ontwikkeld met steun van de Nederlandse staat, wordt nu rijp geacht voor commerciële introductie. De twee ondernemingen spreken van 'een technologische doorbraak', dankzij het gunstige rendement, de goede milieu-eigenschappen en de grote flexibiliteit. De samenwerking moet ook versnelling van de industriële productie van de gasturbine mogelijk maken. Van onze verslaggever Utrecht - Komende maandag opent de inschrijving voor het ontwerp van de euro. De ontwerpwedstrijd gaat uit van van het Ministerie van Financiën en De Nederlandse Munt. Middels advertenties in een aantal dagbladen worden kunstenaars op geroepen een ontwerp te maken voor een muntenserie van acht exemplaren. Hoe de euro er uiteindelijk uit gaat zien, wordt in Brussel bepaald. Een internationale jury beoordeeld de drie beste ontwerpen uit veertien EG-landen. De invoerdatum van de euro is nog door de nodige politieke on zekerheid omgeven. De Europese centrale banken en ministeries van financiën wachten een defi nitief besluit evenwel niet af. Om aan de verwachte vraag te vol doen willen zij de nieuwe munt eenheid al voor de geplande in voerdatum in ruime mate voorra dig hebben. De eerste stap naar het in gebruik nemen van de nieuwe munt is het ontwerp. Een half jaar geleden startte daarom de ontwerpwedstrijd voor de eurobiljetten. Nu is de euromunt aan de beurt. Voorbarig vindt muntmeester Chris van Draanen van De Ne derlandse Munt de ontwerpwed strijd allerminst. „Wanneer het definitieve ontwerp gekozen is, is het al midden 1997. Dan volgt nog een ontwerpwedstrijd voor de nationale zijde van de munt en voor de productie moet je ook zo'n drie jaar uittrekken. Wordt de euro in 2002 in gebruik geno men, dan is dit tijdsschema dus beslist niet zo royaal." Bij hun ontwerp kunnen de kun stenaars kiezen uit een drietal thema's, te weten Europese bouwstijlen, Europese idealen of Europese persoonlijkheden. „Dat laatste is voor Nederland een las tig punt," stelt Van Draanen. „Wanneer je op de ene zijde de koningin hebt en op de andere Hammerskjold of Adenauer, dat werkt niet. Gezien de aard van V het materiaal is zo'n dubbele af beelding ook technisch lastig te realiseren." Ondanks deze handicap ver wacht Van Draanen Nederlandse inzendingen van hoge kwaliteit. „Nederland loopt met zijn geld- ontwerpen internationaal voor op. Dat zie je bij de bankbiljet ten, maar ook bij de nieuwe Ne derlandse munten. Dat zijn stijl volle, echte jaren negentig mun ten. Of dat Europees geaccep- teeerd wordt is nog maar de vraag. Wereldwijd wordt er veel conservatiever gedacht over geldontwerpen." Op de vraag waar een goed ont werp aan moet voldoen, heeft Van Draanen een duidelijke ant woord. „Als directeur van een productiebedrijf vind ik het van belang dat de kunstenaar al eens een munt ontworpen heeft. We zoeken dus kunstenaars die crea tief zijn, maar ook vertrouwd zijn met de technische kant van de zaak. Een ontwerpschets van twintig centimeter moet ook wer ken als die wordt teruggebracht tot een doorsnee van twee centi meter." Dit is de reden dat De Munt en het Ministerie van Financiën hebben afgezien van een volledig open inschrijving. Van Draanen: „Persoonlijk had ik graag gezien dat heel Nederland kon meedin gen, maar munten ontwerpen blijft toch heel specifiek vakwerk dat niet voor Jan en alleman is weggelegd."

de Stem | 1996 | | pagina 5