Bom onder vredesproces Bosnië Gra: Golf van optimisme bij einde aidscongres Exportverbod Brits rundvlees overeind 'Etnische zuivering' in Noord-Belfast Charles en Diana beloven discretie Resultaat modezak* Londen loopt uit voor Nelson buitenland commentaar Bosnische Serviërs dreigen te breken met Dayton-akkoord na uitspraak Tribunaal Politieke consequenties [nvestermgs DE STEM DE STEM Saddam zou weer militaire coup hebben verijdeld BUITENLAND KORT Naam Netanyahu betekent 'rotzak' Akkoord beperking wapenexporten EU dreigt VS met sancties Zestig doden bij Russische aanval ZATERDAG 13 JULI 1996 AfeSTEM Vancouver (anp) - Het elfde wereld aidscongres is optimis tisch afgesloten. „Wanneer we uiteindelijk de epidemie de baas zijn en historici terug kijken dan zullen zij vaststel len dat 1996 het keerpunt was in de strijd tegen aids," aldus M. O'Shaughnessy, voorzitter van de conferentie. De afgelopen week is duidelijk geworden dat er vooruitgang zit in de ontwikkeling van medicatie tegen aids. Combinatietherapie is het toverwoord, maar of de the rapie uiteindelijk definitief afre kent met hiv, het virus dat aids veroorzaakt, daarover verschil len de meningen. In Amerika is het onderzoekers gelukt om bij negen geïnfecteerde mensen door middel van de com binatietherapie het virus drie tot tien maanden uit hun lichaam te bannen. Of het virus daadwerke lijk verdwenen is, is nog niet be kend. Het kan zijn dat het virus zich heeft verstopt in het lichaam bijvoorbeeld in de hersenschors. De kans bestaat dat het virus weer terugkomt. Dit zal blijken als de negen proefpersonen stop pen, een jaar na het begin, met de combinatietherapie. De ontdekkers van het aidsvirus Gallo en Montagnier daarentegen staan zeer sceptisch tegenover al het optimisme rond de nieuwe therapie. Het tweetal betwijfelt of het virus ooit helemaal uitge moord kan worden, omdat het hersenschors niet of onvoldoende bereikt wordt door de nieuwe aidsremmers. Gallo en Montag nier hebben hogere verwachtin gen van de ontwikkeling van che- mokuren. Groot probleem bij de combina tietherapie is dat mensen zeer nauwkeurig hun pillen in moeten nemen. Het tijdstip waarop luis tert nauw. Wordt er slordig met de kuur omgesprongen dan is de kans groot dat het virus resisten tie opbouwt tegen de middelen. „Als dit gebeurt dan zijn we te rug op het punt waar we in 1987 waren," zegt prof. dr. J. Lange, directeur van het Nederlands Aidstherapie en Evaluatiecen trum (NATEC). Dit zal kunnen beteken dat drugsgebruikers, daklozen en andere mensen met een onregelmatig leven mogelijk niet voor de therapie in aanmer king kunnen komen omdat ze niet 'therapietrouw' zijn. Conferentievoorzitter O'Shaugh nessy en zijn drie vice-voorzitters hebben gemengde gevoelens over de medische ontwikkelingen. In Vancouver is duidelijk geworden dat derde wereldlanden niet zul len profiteren van de medische vooruitgang omdat de middelen veel te duur zijn. Een combinatietherapie kost on geveer 20.000 gulden per jaar. Negentig procent van de 21,8 miljoen mensen die geïnfecteerd zijn met hiv, woont in een ont wikkelingsland. O'Shaughnessy riep de wereld op solidair te zijn met mensen in de derde wereld. Een vaccin zal uitkomst moeten bieden voor de epidemie in die landen. Het vaccin is er niet en het zal nog een tijd duren eer het er is. Wetenschappers willen pro beren meer aandacht voor de ont wikkeling van het vaccin te krij gen. Vorig jaar zijn tenminste 1,3 miljoen mensen aan de gevolgen van aids overleden. Meer dan 3,1 miljoen mensen zullen in 1996 besmet raken met hiv. In een groot deel van de westerse wereld stabiliseert de epidemie zich. Ook in sommige delen van Afrika en Azië, waar de ziekte hard om zich heen heeft geslagen, gaat het iets beter. In Nederland hebben sinds het uitbreken van de epidemie begin jaren tachtig, 3.991 mensen aids gekregen. Het gros van hen is al overleden. Naar schatting 8.000 mensen zijn geïnfecteerd maar nog niet ziek. Van onze redactie buitenland Belgrado - De Bosnische Serviërs dreigen te breken met het vredesproces in Bosnië, als de internationale gemeen schap 'geen einde maakt aan de willekeur van de pseudo- rechters' van het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Dat stelt minister van Buiten landse Zaken Aleksa Buha van de Bosnisch-Servische republiek Srpska m een verklaring naar aanleiding van het arrestatiebe- vel dat het tribunaal donderdag tegen de Bosnisch-Servische lei ders Karadzic en Mladic uitvaar digde. De Bosnisch-Servische premier Gojko Klickovic daagde het tri bunaal uit. „Als iemand een per soon in Srpska wil arresteren en dat ook denkt te kunnen, laat hij het proberen en hij zal hetzelfde antwoord krijgen als nog onlangs m Han Pijesak," laat Klickovic weten. In Han Pijesak is het hoofdkwar tier van generaal Mladic geves tigd. Amerikaanse soldaten van de internationale vredesmacht Ifor blokkeerden onlangs twee dagen lang de toegang tot het hoofdkwartier. Volgens de Servi- sche lezing stroomden honderden mensen uit de omgeving toe om te beletten dat Mladic zou worden aangehouden. Klickovic voorziet problemen bij de uiteindelijke toepassing van de vredesakkoor den van Dayton', als de interna tionale gemeenschap 'volhardt in het gebruik van dit soort druk middelen'. De Navo heeft zich gisteren te rughoudend uitgelaten over het arrestatiebevel van voor Karad zic en Mladic. Het militaire bondgenootschap liet weten dat de onder zijn leiding staande vre desmacht Ifor in Bosnië geen jacht gaat maken op het van oor logsmisdaden beschuldigde duo. Dit zou het vredesproces in het voormalige Joegoslavië op korte termijn bedreigen. Frankrijk stelde zich harder op dan de Navo. Het ministerie van ?fUm e Zaken 111 Parijs stelde dat snelle arrestatie van Karadzic en Mladic juist een voorwaarde is om het vredespro ces met in gevaar te brengen Premier Kok verwierp de sugges tie dat het arrestatiebevel in de praktijk niet meer dan een papie ren uitspraak zal blijken. De mi nister-president voegde er wel aan toe dat realisering van de ar restatie van de twee leiders vraagt om een 'inschatting van alle effecten die eraan zijn ver- bondenKok doelde daarbij op het dreigement van de Bosnische Serviërs dat zij zullen breken met het vredesproces. De Servische president Milosevic zei voorstander te zijn van de vol ledige uitsluiting van Karadzic uit het politieke leven in Bosnië- Minister Van Aartsen (Land bouw) reageerde gisteren ver heugd op de uitspraak. Het exportverbod werd in maart ingesteld nadat bekend was ge worden dat vleesproducten van koeien die besmet zijn met de gekkekoeienziekte (BSE) moge lijk een gevaar kunnen vormen voor de volksgezondheid. De ziekte komt vooral veel voor in het Verenigd Koninkrijk. De Britse regering noemde het ex portverbod illegaal, in het bij zonder voor wat betreft de export naar landen buiten de Europese Unie. Londen eiste van het hof de tijde lijke opschorting van het het ex portverbod in afwachting van een uitspraak over de juridische houdbaarheid van het verbod. Het Hof heeft dat verzoek om op schorting nu verworpen. Over de andere zaak zal het Hof naar ver wachting pas over een aantal maanden uitspraak doen. De Britse regering probeerde in haar reactie de draagwijdte van de Herzegovina. Hij deed deze uit spraak tijdens een onderhoud met Europees Commissaris Van den Broek. Het tribunaal riep donderdag op tot een onderzoek tegen Milosevic, wegens zijn steun aan de Bosnisch-Servische leiders tijdens de Bosnische bur geroorlog. De president van het Joegoslavië- Tribunaal, rechter Cassese, ver zocht de Veiligheidsraad om actie tegen de Bosnisch-Servische lei ders. „Wij hebben ons werk als juridisch orgaan gedaan", aldus Cassese. „Nu hangt het af van de politieke wil van de internationa le gemeenschap. Ik kan alleen maar hopen dat het snel ge beurt." „Maar als de internationale ge meenschap niets doet om de aan geklaagden op te pakken, dan is dat een signaal aan staten, dicta tors of individuen dat zij straffe loos hun gang kunnen gaan en kunnen martelen en moorden," aldus Cassese. Caïro (ap) - De Iraakse leider Saddam Hussein heeft vol gens berichten wederom een coup van opstandige legeroffi cieren weten te verijdelen. Sinds het einde van de Golfoor log in 1991 zijn al verscheidene mislukte pogingen ondernomen om Saddams bewind omver te werpen. Iraakse dissidenten in Jordanië en andere Arabische zegslieden onthulden gisteren dat zeker 50 officieren, onder wie twee bevel hebbers, vorige maand zijn gear resteerd op de verdenking dat zij voorbereidingen troffen voor een coup tegen het regime van Sad dam. Volgens de dissidenten zijn alle verdachten soennieten, net als Saddam, en komen sommigen zelfs uit Saddams geboortestad Tikrit en golden zij in de ogen van het regime als zeer betrouw baar. De berichten over couppogingen tegen-Saddam lijken erop te wij zen dat het verre van rustig is in de Iraakse strijdkrachten. Onder de arrestanten zouden kopstuk ken zijn als Suhail al-Adami, commandant van een legerdivi sie, en Adnan Ali al-Ta'i, een bri gadecommandant. Brussel/Den Haag (rtr/anp) - Het Europees Hof van Justitie heeft de Britse eis voor een tijdelijke opschorting van het we reldwijde exportverbod van Brits rundvlees en rundvleespro ducten gisteren verworpen. uitspraak van het Hof te kleine ren. „Het is slechts een besluit om te wachten. Wij zullen onze juridi sche acties met kracht voortzet ten," aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Van Aartsen toonde zich in een reactie verheugd over de stelling- name van het Hof. Hij noemde het terecht dat de rechters de be scherming van de volksgezond heid zwaarder hebben laten we gen dan de nadelige gevolgen van het exportverbod voor de Britse veehouders. Overigens is de Britse regering in juni akkoord gegaan met een stappenplan van de Europese Commissie voor de geleidelijke opheffing van het verbod. Het akkoord daarover werd bereikt tijdens de Europese topconferen tie, eind juni in Florence. Daar door kwam een einde aan de Brit se blokkade van Europese beslui ten, die premier Major als vergel ding had ingesteld. Door Bob van Huët Belfast - 'Fenians out. UVF, Cunt', staat er op een deur in Oldpark in Noord-Belfast. Er achter een geblakerde huiska mer die voor de brand al was geplunderd. Dit is het huis van de Darraghs, een van de vier katholieke ge zinnen die deze week 'uit hun huis werden geïntimiteerd'. Het is een typisch Belfasts eufemis me voor 'bijna-lynchen'. Paddy Ashdown, de zozeer met Bosnië begane leider van de Britse libe ralen, noemde wat in Oldpark was gebeurd zonder omhaal 'et nische zuivering'. De graffiti op de deur spreekt boekdelen. 'Fenians' is een pro testants scheldwoord voor katholieken. UVF staat voor Ul ster Volunteer Force, tegenhan ger van de IRA en een van de twee grote loyalistische organi saties. En 'cunt' betekent op z'n zachtst gezegd 'klootzak'. Pro testantse extremisten in Old park willen er maar mee zeggen dat ze de Darraghs niet meer willen zien. Evenals drie andere katholieke families in de buurt zijn ze verdreven op sectaire gronden. De Darraghs dachten dat het vredesproces nieuwe kansen bood en waagden twee jaar gele den een nieuw bestaan in een overwegend protestantse buurt. Samen met Christine Corbett, een gescheiden moeder met drie jonge kinderen, hebben ze nu tijdelijk onderdak gevonden in het wijkcentrum van het mili tant katholieke Ardoyne. Een paar honderd meter van Old Street. Uitgebrande autowrak ken en gesmolten asfalt teken den gisteren Ardoyne. Het wa ren uitingen van katholieke woede over wat er donderdag in 'Drumcree' gebeurde, waar de politie na vijf dagen van protes tantse straatterreur tenslotte toch de weg vrijmaakte voor een omstreden protestantse Oranje mars, dwars door een katholieke wijk. Wat er precies rond Oldpark ge beurde is niet duidelijk. Protes tanten waren nog in alle staten Sein Fein-leider Gerry Adams temidden van oproerpolitie in Belfast. foto reuter over de blokkade van hun Oran jemars bij Drumcree. Een man die absoluut niet met zijn naam in de krant wil zegt dat in Old park de katholieken waren be gonnen met schelden, op protes tanten. De repliek was te voorzien in dit gespannen klimaat. Christine Corbett ervoer het zo: „Er ont stond een menigte voor ons huis. Mensen weten dat we katholiek zijn. Ze riepen dat ze ons zouden vermoorden. Eerst gooiden ze een steen door de ramen en daarna een kinderfiets. We had den de deur gebarricadeerd met een bank. De kinderen lagen op de grond te huilen. We waren heel bang, het was verschrikke lijk." Net als de andere families pro beerden ze alle verhuisbedrijven uit het telefoonboek te bellen. Maar niemand wilde komen om dat overal in Belfast vrachtwa gens werden gekaapt en vervol gens op brandende wegversper ringen gereden. „Ik weet wie het waren. Het wa ren mensen die ik kende. Hun kinderen speelden met de mijne op straat. Ze schopten mijn deur in en riepen allerlei beledigin gen, zegt Marie Darragh met an derhalf jaar oude Marie op de arm. Mensen uit de Ardoyne, onder wie Sinn Fein militanten, hielpen de doodsbange gezinnen tenslotte bij het ontruimen van hun woningen. Christine Cor- betts meubels staan inmiddels in een opslagplaats. Ze heeft geen idee of de gemeente haar aan een nieuw huis zal helpen. Gezichten van bekende katho lieke actievoerders tussen de verhuizers (Sinn Fein is de poli tieke vleugel van de IRA) doen sommigen in Oldstreet serieus geloven dat het allemaal een duivelse provocatie was. „Wij hebben niets tegen die mensen. Niemand heeft ze weggejaagd," zegt een man die zijn hond uit laat. Hij erkent dat het protestantse jongeren waren die de ruiten in gooiden en de deuren intrapten. Hij keurt dat niet goed, maar zegt in dezelfde ademtocht dat protestanten rond katholieke wijken net zo goed hebben gele den. Het zijn de argumenten die Ulster al honderden jaren teiste ren. Christine Corbett is vooral boos op de politie. „Die kon niet ver hinderen dat ze mijn huis aan vielen. Maar ze waren er wel om ons weg te begeleiden," zegt ze bitter. „Als ze de helft van het aantal agenten dat de Oranjemarsen begeleidt hadden ingezet om katholieken te beschermen, dan was dit allemaal niet gebeurd," zegt een woordvoerder van Sinn Fein, dezelfde organisatie die de recente bomaanslagen van de IRA op Londen en Manchester nog steeds niet heeft willen ver oordelen. Politieke strategen spraken gis teren over een nieuwe fase in het Noordierse conflict. De 'schande van Drumcree' en het verdrijven van katholieke gezinnen zou de standpunten hebben verhard. „Dit zal de IRA meer recruten bezorgen dan ze ooit konden dromen," zegt een ontmoedigd gemeenteraadslid van de gema tigde katholieke partij SDLP. De Corbetts en de Darraghs zit ten ondertussen met het onmid dellijke probleem weer een dak boven het hoofd te vinden. Dit maal ongetwijfeld in een volle dig katholieke buurt. MLADIC EN KARADZIC moeten worden opgepakt, heeft Haagse Joegoslavië-Tribunaal verordonneerd. Het was vel wacht. De beide Bosnisch-Servische leiders mochten opgr( van het Dayton-akkoord al aangehouden en naar Den Hi verscheept worden om zich te verantwoorden voor hun den. Feitelijke voorgeleiding was echter, door Servische' genwerking en internationale huiver, niet mogelijk. Het Hof heeft nu, in een voortgezette en diepergravenden&i cedure, vastgesteld dat de aanklachten tegen de beide heJ meer dan serieus zijn en dat het daarom een internationals plicht is de twee hoofdlieden voor het gerecht te brengen. Of het zover komt, is de vraag. Er is maar één instelling waar van verwacht kan worden dat ze tot arrestatie van het duozai overgaan. Dat zijn niet de Bosnisch-Servische autoriteiten noch het Klein-Joegoslavisch gezag. Het is de international troepenmacht, Ifor. Maar die is tot nu toe de confrontatie mei de Bosnisch-Servische machthebbers uit de weg gegaan. En zo'n confrontatie zal nodig zijn om het tweetal in de k vatten. Arrestatie van Mladic en Karadzic of een zelfs maar een pogj daartoe, vraagt om geweld. De troepenleverende naties moei ten zich dat bewustzijn. Het Tribunaal heeft in feite gezegddatl het beschavingsplicht is deze twee van genocide besc' den te vervolgen. Dat dit onschuldige slachtoffers uit het conflict betrokken landen kan kosten, is de wellicht moeiS te accepteren, maar onontkoombare consequentie. Het internationale arrestatiebevel betekent ook dat de interna- tionale troepenmacht, die op grond van het Dayton-akkoord slechts voor zeer beperkte tijd in voormalig Joegoslavië zon zijn, daar voorlopig moet blijven. Zolang Mladic en Karadzic niet opgepakt zijn, kan de wereld het zich fatsoenshalve niet permitteren de zaak onafgema* in de steek te laten. Arrestatie van het tweetal lokt echter een reactie uit. De bosm-l sche Serviërs zullen ongetwijfeld opnieuw naar de wapens grijpen en de enige die vervolgens nieuwe rust kan garande ren is de internationale troepenmacht. Ifor kan dus voorlopig] niet weg. Het op de rechten van de mens gebaseerde Joego slavië-Tribunaal heeft de weg gewezen voor de internationals] Joegoslavië-politiek. De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela zwaait vanaf het balkon van het Zuid-Afrika Huis naar de duizenden Londenaren op Trafalgar Square. Gadegeslagen door de grote zuil van de Engelse zeeheld Nelson sprak naamgenoot Mandela de massa toe. Hij sloot gisteren zijn staatsbezoek aan Groot-Brittannië af. foto epa Caïro - Egypte heeft de ware betekenis van de naam van de nieu- we Israëlische premier Netanyahu ontdekt. 'Kijk daar, die rotzak' is de litaraire Arabische vertaling van 'Neten Yahu'. Tot grotee gernis van de Israëliërs maken de Egyptische dag- en weekbladen dankbaar gebruik van deze woordspeling. En dat terwijl de Neta nyahu in het Hebreeuws 'door God gegeven' betekent. De Israëlische premier brengt volgende week een kort bezoek a Egypte. Zijn optreden sinds zijn verkiezing op 2 9 mei heeft tot nu toe wei nig waardering geoogst in de Arabische landen. Het bezoek v Netanyahu deze week aan de Verenigde Staten heeft nog eens I aangetoond dat de nieuwe Israëlische regering een harde lijn volgt in het vredesproces, menen de Arabische media. Wenen - Onderhandelaars van 31 landen hebben gisteren in We nen na twee dagen onderhandelen een akkoord bereikt dat zeg! dat wapenexporten in de wereld een halt moet worden toeroepen. De weg is nu vrij voor het toepassen van het zogenoemde 'Ak koord van Wassenaar', dat in december in Wassenaar werd geslo ten tussen de Westerse landen en Rusland, Hongarije, Slowakije en Polen. Het doel van dit akkoord is het aan banden leggen van de export van wapens en goederen en technologie die voor militaire doelein den kunnen worden gebruikt. Kernwapens vallen buiten I akkoord. Brussel - De Europese Unie bereidt vergeldingsmaatregelen voor tegen de Verenigde Staten wegens de Amerikaanse Cuba-politiek. De Europese Commissie heeft een lijst opgesteld met mogelijke tegenacties als Washington de Europese handel met Cuba dwarszitten. De VS hanteren de zogeheten Helms-Burton-wetdie sancties voorziet tegen ondernemingen die handel drijven met I; Cuba. De Europese ministers van Buitenlandse Zaken zullen week bij hun beraad in Brussel praten over tegenmaatregelen. Volgens hoge EU-functionarissen is er echter altijd nog een goede kans op een minzame oplossing van de problemen. Moskou - Russische troepen hebben gisteren een luchtaanval uit gevoerd op een rebellenbasis in het zuiden van Tsjetsjenië en daarbij 60 rebellen gedood. De basis werd aangevallen als vergel ding voor een aanval van de rebellen, aldus het leger. Het was gis teren de vierde dag van een omvangrijk Russisch offensief op dor pen in het zuiden van Tsjetsjenië die in handen zijn van de rebel len. Het offensief had donderdag al aan 38 burgers het leven Meer dan 60 burgers waren gewond geraakt. Vanwege de hernieuwde gevechten in Tsjetsjenië is in de afvallige republiek een nieuwe stroom vluchtelingen op gang gekomen. De meesten zoeken een veiliger heenkomen in het naburige Da stan, heeft de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR gisteren bekendgemaakt. sterdam (anp) - Total gaa' m nr met zijn activiteiten u; fea ondanks de dreigin? if %ri boycot. De Frans fcaatschappij liet gistere C dat de dreigementei |1 actiegroepen niets aan d Ennen veranderen. wft in Nederland circl f pompstations en beschill pen Haag (anp) - De gra wacht een totale omwenta je komende jaren drastisc| en Ideinere ondememingei goor grotere bedrijven I Drukkerijen die willen o\ van een productgerichte n gerichte benadering. Dagb afstand doen van hun eige: )ie verwachting uit de National investeringsbank (NIB) in het pa rerschenen rapport 'Nederlands afische industrie'. De bank i ■Kritisch over de bedrijfstak, di Jde afgelopen jaren niet heeft uit geblonken in voortvarendheid „De Nederlandse grafische ir dustrie heeft in het algemeen weinig dan wel te traag geïnvesj teerd." Vooral in de heatset-offsetsectol waar rotatie-offsetpersen en vel len-offsetpersen vooral folder? boeken en tijdschriften drukken zullen zware klappen vallen. l| deze sector zijn veel onderneming gen actief, die met dezelfde prof; ducten op te kleine schaal werf ken. Door de invoering van nieuv drukpersen, die veel sneller kuj nen produceren, is er inmiddel sprake van een flinke onderbe zetting. Een optimaal gebrui van de kostbare kapitaalgoede ren noopt de drukkerijen tc schaalvergroting. Binnen vijf t( zeven jaar zal het aantal bedri ven in deze branche dan ook zij gehalveerd. „Samenvoeging va krachten is geen optie meer, maa een absolute noodzaak voor d toekomstige bedrijfsstrategie, aldus het rapport. Onderdirecteur L. de Graaff vaj de NIB, tevens hoofd van de be drijfskundige adviesgroep van d bank, en onderzoeker en adviseu E. Dorr van de NIB hekelen d opstelling van veel grafische or dememers, die de problemen i| de branche wijten aan overcapa citejt. „Wie klaagt over overc; pariteit, geeft de buren de schuit Wie het ziet als bezettingspr< bleem, ziet het als eigen pre bleem. Die gaat zelf aan de slag aldus De Graaff. Uitspraken over de werkgelegen heid van de circa 50.000 grafici i' Nederland, doet het NIB niet. E te verwachten overnames hoevd met direct tot banenverlies te le den. Door de schaalvergroting zal hl aantal persen fors afnemen. Aa' de andere kant neemt het volurr aan drukwerk naar verwachtir, toe en zijn er kansen om de bl mjfsactiviteiten uit te breide door de fabricage van nieuul ®<jdia, zoals cd-rom en cd-!. «Maar het oude hoofdbedrijf, hi VERVOLG VAN VOORPAGINA De miljoenen van haar schoonfa milie moeten Diana financiële onafhankelijkheid garanderen. Naar verluidt mag de op grote voet levende prinses dit fortuin echter niet als onderpand gebrui ken om nog meer geld te lenen van banken. Uitgerekend is dat haar jaarlijkse uitgaven rond de 4,5 miljoen gulden liggen. Zowel Charles als Diana hebben een clausule aanvaard waarin ze discretie beloven over hun huwe lijk. Een zeer lucratief en onthul lend boek mag Diana dus niet schrijven. De toekomstige rol van de vrouw die zichzelf als 'Koningin van de Harten' beschouwt zal nader worden uitgewerkt. Aangenomen wordt dat Diana een soort 'good will ambassadrice' wordt voor Groot-Brittannië en diverse uni versele goede doelen. Voor haar buitenlandse reizen zal ze - net als nu- wel eerst toestemming moeten vragen aan de koningin. Vakanties vallen buiten dit pro tocol. Andrew Morton de man die de huwelijsproblemen van de Wales' als eerste te boek stelde dacht dat zijn studie-object de dag met ge mengde gevoelens had beleefd „Diana is treurig over de verspil de jaren in koninklijke familie. Aan de ander kan zal ze blij dat ze eindelijk bevrijd is van wat ze 'mijn gevangenis' heeft ge noemd." Woordvoerders van Buclringha® palace maakten geen geheim van hun opluchting. Het was konin- ging Elizabeth zelf die haar over spelige zoon en eveneens over spelige schoondochter maande snel een punt te zetten achter hun huwelijkse gedonder. Vooral Diana's sensationele ontboeze mingen in een BBC-televisiein- terview werden teveel voor het paleisprotocol. Koningin Eliza beth vreesde langdurige schade voor de reputatie monarchie wanneer Diana meer van dit soort stunts zou plegen. Buckinghamologen smulden gis teren al van toekomstige con frontaties tussen Diana en de rest van de Windsors. Zonder haar koninklijke titel zal Diana voor allen een beleefd knikje moeten maken. Amsterdam (anp) - De modi zitten. Het detailhandelscoit'^ vallende omzetontwikkeling® Mode en Amici). Ze lijden sir In de eerste helft van vorig jaa draaiden ze nog met winst. Daal door, en ondanks het herstel tja de warenhuizen Bijenkorf en Hl ma, laat KBB in het eerste hall jaar geen of nauwelijks winl zien. Dit heeft het bedrijf gist! ren bekendgemaakt. De definitieve halfjaarcijfers vl het boekjaar 1996/97 worden 29 augustus bekendgemaakt, a de eerste zes maanden van het a& gelopen boekjaar behaalde KEI oen positief resultaat van 12 miljoen. Volgens een KBH woordvoerder worden de oorzaa ken voor de achteruitgang nu b studeerd: „Dat kan voor maatr gelen zorgen." Vooral M&S Mot en Amici zijn verantwoordeli voor de deuk, zo vertelde h KBB bezit ook nog de modesp riaalketen Signature Jeans. Op de toch al zwak gestem heurs zorgde de negatieve bijste hng voor een domper. De hand «ar in KBB maakte na het b kgnd worden van het nieuws e Aieuwe, lagere advieskoers jj® 130, een min van 5,4 Daarna zakte de koers verd jveg tot een verlies van 8,90. De sombere boodschap van KI had ook gevolgen voor de koers van collega's Vendex en Maci tosh. Vendex International, n «s KBB eigenaar van veel kl dwgzaken, liet 1,40 liggen op

de Stem | 1996 | | pagina 4