voor Politie deelt meer bekeuringen uit Hardere maatregelen onveilige vliegtuigen Monument 'Betuwelijn is echt financieel knoeiwerk' Er is nog maar één orkest Tata Mirando 'De Hakkelaar' moet in ven BINNENLAND kok verwacht dat overheid geld overhoudt door geleidelijk aflossen schuld BINNENLAND KORT Bootverbinding Rotterdam en Dordrecht Danspionier Florrie Rodrigo overleden Taxichauffeur in Bruinisse neergeschoten Rederij Lovers mag treindienst starten Boete voor ontduiken inburgeringsplicht Gemeenten schatten zelf zorgbehoefte in Mandela populairder dan Kok Rechercheur lekte naar criminelen Kamer verdeeld over kritiek Voorhoeve ZATERDAG 13 JULI 1996 me toestellen uit Oost-Europa en Afrika vertonen nogal eens ge breken. In Nederland wordt de controle verzwaard als blijkt dat er onveilige toestellen op komst zijn. Het meldpunt wordt in het najaar geopend. De luchthaven Schiphol opende eerder al een eigen meld punt voor klachten over de vei ligheid. L onze Haagse redactie L Haag - Het kabinet wil Ldere maatregelen tegen nveilige vliegtuigen. Daartoe hordt de controle op Neder- Ljse vliegvelden uitgebreid L jjomt er een meldpunt waar Ersers met klachten terecht lage niveau moet blijven. Inter nationale afspraken zijn daar voor noodzakelijk. De bewinds vrouwe kondigde aan zich harder in te zullen zetten voor die af spraken die landen onder meer moet dwingen hun eigen toestel len goed te onderhouden. Met na zien dat een toestel grote gebre ken vertoond. Het meldpunt op het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet burgers die onveilige vliegtuigen signaleren stimuleren dat te mel den. „Ik denk bijvoorbeeld aan spotters, die veel kennis hebben van vliegtuigen", zei minister Jorritsma (VVD, Verkeer en Wa terstaat) gisteren tijdens de pre sentatie van een nota over de vei ligheid van de burgerluchtvaart. Jorritsma vindt dat de kans op ongevallen ondanks de groei van het luchtverkeer op het huidige onveilige vliegtuigen een groot probleem. Sommige landen zijn niet in staat om hun vliegtuigen goed te on derhouden, waardoor er tal van zogeheten 'vliegende doodskis ten' rondvliegen. Van buitenaf is lang niet altijd te Gelukkig zijn er in deze haastige wereld nog altijd men sen die zich met tijdrovende en op het eerste gezicht weinig nuttige zaken bezighouden. Zo heeft een Amerikaanse psychiater 22 jaar lang de re latie tussen beharing en intelligentie bij mannen onder zocht. Zijn conclusie: mannen met veel borsthaar zijn in telligenter dan mannen met een gladde borst. De psychiater heet dr. Alias. Ik weet niet of dat een pseudoniem is, maar ik ben wel gestreeld door zijn be vindingen. Behoudens op mijn hoofd groeit er overal haar. Op mijn tors zie ik door de begroeiing de huid niet meer. Ik moet dus wel heel intelligent zijn of erg dicht bij de apen staan. En ook uit die relativering blijkt dus dat het met mijn verstand wel snor zit. Jammer genoeg is niet onderzocht hoe het met de intel ligentie gesteld is van vrouwen met borsthaar. Het zou best eens kunnen dat ook zij slimmer zijn dan hun soortgenoten. En eenzamer lijkt mij, want waar mannen met borsthaar aantrekkingskracht op vrouwen lijken uit te oefenen, daar is bij vrouwen volgens mij het tegenovergestelde het geval. Misschien kan de heer Alias dat de komende 22 jaar eens onderzoeken. MERIJN vormen met name Dordrecht - Er komt een snelle bootverbinding tussen Rotterdam en Dordrecht. Deze Fast Ferry zal passagiers gaan vervoeren tus sen de Riedijkshaven in Dordrecht en de Erasmusbrug/Leuveha- ven in Rotterdam. De verbinding wordt uitgevoerd met gemotori seerde catamarans (meerrompschepen) die met een snelheid van 60 kilometer per uur 20 minuten doen over het traject. Tussen de Drechtsteden onderling komt een waterbussysteem, eveneens met catamarans. Beide verbindingen gaan in 1998 voor een proefpe riode van drie jaar van start. Amsterdam - Danspionier Florrie Rodrigo is, 102 jaar oud, don derdag in Amsterdam overleden. Dit heeft het Theater Instituut Nederland gisteren bekendgemaakt. Rodrigo was danseres, cho reografe en danslerares. Tot op hoge leeftijd gaf zij les en deed zij dagelijks dansoefeningen. Zij was betrokken bij de opleiding van professionele dansers. Rodrigo stond bekend als dwars en lag vaak overhoop met het gezag. Renesse - Een 25-jarige taxichauffeur uit Bruinisse is gisteroch tend ernstig gewond geraakt toen hij werd beschoten. De ver dachte, een barbezoeker, is volgens de politie nog voortvluchtig. De barbezoeker zou zich agressief opgesteld hebben tegenover de taxichauffeur. Dat leidde eerst tot een handgemeen, waarna de barbezoeker de benen nam. Toen de chauffeur de achtervolging 'had ingezet, werd hij beschoten. Het slachtoffer is zwaar gewond overgebracht naar het zieken huis. Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) geeft de Amsterdamse rederij Lovers toestemming voor het onderhouden van een treindienst tussen Amsterdam CS en IJmuiden. Dit heeft het ministerie van Verkeer gisteren bekendgemaakt. Lovers is daarmee de eerste concurrent van de Nederlandse Spoorwegen. De Spoorwegen verzorgden in het verleden zelf het veertig kilo meter lange traject tussen Amsterdam en IJmuiden. Het deel tus sen Haarlem en IJmuiden werd begin jaren tachtig afgesloten om dat het niet rendabel was. Lovers meent de route wel winstgevend te kunnen exploiteren. Den Haag - Nieuwkomers die zich onttrekken aan de plicht tot inburgering in de Nederlandse samenleving wacht een boete van maximaal 5000 gulden. Dit blijkt uit het Wetsvoorstel inburge ring nieuwkomers, waarover het kabinet gisteren overeenstem ming heeft bereikt. Doel van het wetsvoorstel is om nieuwkomers zo snel mogelijk in staat te stellen zelfstandig aan de samenleving deel te nemen door het volgen van een educatief programma van ten hoogste 500 uren. De inburgeringsplicht geldt in principe voor alle buitenlan ders van 18 jaar en ouder die permanent in Nederland zijn Den Haag - Gemeenten zijn vanaf 1 januari 1997 verantwoorde lijk voor het inschatten van de hoeveelheid langdurige zorg die mensen nodig hebben. Nu doen verpleeghuizen, verzorgingshui zen en thuiszorginstellingen dat nog zelf. Het kabinet stemt in met een voorstel van staatsecretaris Terpstra om er vanaf volgend jaar een onafhankelijke organisatie mee te belasten. De nieuwe regeling is nodig omdat de bejaardenoorden vanaf vol gend jaar worden overgeheveld naar de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten. Daarmee vallen alle zorgvoorzieningen voor ouderen onder dezelfde financieringswet. Terpstra wil dat zoveel mogelijk op dezelfde manier wordt beoordeeld welke zorg iemand nodig heeft. Apeldoorn - De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela is bij de Nederlanders nog populairder dan premier Kok. Dat blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Langendijk uit Apeldoorn. Duizend respondenten gaven tijdens het onderzoek hun oordeel over verschillende wereldleiders. Hoewel premier Kok het tegen Mandela moet afleggen, geven de meeste Nederlanders de minister-president een gunstig oordeel (77 procent). Het minst populair bij de Nederlandse bevolking is de nieuwe president van Frankrijk, Jacques Chirac. Van de res pondenten waardeert 73 procent zijn optreden niet. Rotterdam - De van corruptie verdachte Rotterdamse recher cheur R.L. heeft informatie over vijftien politie-onderzoeken aan criminelen verkocht. Dat stelt de Utrechtse advocaat mr. P.H. Doedens in een brief aan de Rotterdamse hoofdofficier van justi tie mr. L. de Wit. Doedens vertegenwoordigt een crimineel die de politie heeft ge holpen bij het ontmaskeren van de rechercheur van de regionale criminele inlichtingendienst (RCID). De rechercheur werd in fe bruari aangehouden toen hij in een shoarmazaak een geheim dos sier van de RCID wilde overhandigen aan de crimineel. Den Haag - De uitspraken van minister Voorhoeve (Defensie) donderdag over het optreden van overste Karremans voor het Joegoslavië-Tribunaal waren hard en opvallend, vinden de Twee de-Kamerfracties van D66 en PvdA. CDA, VVD en ook PvdA de len wel de kritiek van de minister. Voorhoeve haalde donderdag, op de dag dat de val van de enclave Srebrenica werd herdacht, fel uit naar de voormalig Dutchbat- commandant. De minister verklaarde verbijsterd te zijn dat Karremans voor het Joegoslavië Tribunaal toegaf niet herhaaldelijk bij de Bosnisch- Servische generaal Mladic te hebben geïnformeerd wat er met de vluchtelingen uit Srebrenica gebeurde. Den Haag (anp) - Het geld voor de financiering van de Betuwe lijn moet komen van aardgasbaten, de bijdrage van de Europe se Unie en private financiering. In het geval deze bijdragen niet voldoende zijn, vangt het rijk de tekorten op. Dit bleek vrijdag bij de Raad van State in Den Haag, op de derde dag van de be handeling van de bezwaren tegen de Betuwelijn. Tegenstanders van de lijn noemden de financiering van de lijn echter 'knoei- *De Haagse artikel 1-bank die voor het van de symboliek die de titel 'nationaal de Nederlandse grondwet gebeiteld. Dit gebouw van de Tweede Kamer staat, moet monument' uitstraalt, zo staat in de brief artikel verbiedt discriminatie op grond nationaal monument worden, vindt de an- die ze naar staatsecretaris Nuis van Cul- van geloof, ras, sekse of welke grond dan ti-racismewerkgroep 'Het hele jaar 21 tuur hebben geschreven. ook. maart'. De groep is vooral gecharmeerd In de bank staat de tekst van artikel 1 van foto anp spoorlijn benadrukten dat de kosten, het kabinet gaat uit van ruim 8 miljard guldeij, inmiddels al veel hoger zijn. Volgens hen gaat het project de Nederlandse belastingbetaler veel geld kosten. Ook het ant woord op de vraag of de spoorlijn wel rendabel zal zijn, is voor te genstanders duidelijk. Th. Rijks uit Beesd: „De Betuwe lijn is financieel knoeiwerk". Volgens hem zijn de kosten in de loop van de jaren steeds hoger ge worden en maakt de overheid zich er vanaf met berekeningen op de achterkant van sigaren- doosjes. „Er wordt steeds gezegd dat de prognoses voor de lijn goed zijn, maar met prognoses vul je geen treinen." Ook de vereniging Landelijk Overleg Betuweroute is van me ning dat de cijfers niet de reali teit weergeven. M. Witvliet van de vereniging: „De overheid gaat uit van een vliegende start van de Betuwelijn in 2005. Maar hieraan ligt de wereldvreemde gedachte ten grondslag dat tussen 1995 en 2005 het goederenvervoer abso lute voorrang krijgt boven het personenvervoer. Als dit niet ge beurt dan ontstaat er een achter stand die niet meer is in te ha len." De bezwaren tegen de financieel- economische onderbouwing van het project stonden hierbij cen traal. Landsadvocaat mr. E. Daalder probeerde een misver stand rond de private financie ring uit de weg te helpen. „Het is in dit verband beter om te spre ien van privatisering van de ex ploitatie. De toekomstige exploi tant betaalt een bedrag voor het recht om de Betuweroute te ex ploiteren." Volgens Daalder is er met een dergelijke concessie een bedrag van ongeveer 1,5 miljard gemoeid. Tegenstanders van de goederen- Van onze verslaggever Arnhem - Vanaf vandaag is er nog maar één orkest Tata Mirando. Tenminste als Heinrich en Tjaja Weiss zich aan de uitspraak van het Nederlandse Arbitrage In stituut houden. Doen ze dat niet, dan lopen ze het risico 5.000 gulden per overtre ding te moeten betalen. De uitspraak van het instituut kwam gisteren na jaren van strijd tussen de twee zigeuner orkesten Tata Mirando. Het één met het voorvoegsel Ko ninklijk Zigeunerorkest en het ander met als toevoeging Se nior. Beide orkesten claimen de enige echte opvolger te zijn van het orkest Tata Mirando zoals dat in de jaren na de Tweede Wereldoorlog door Joseph Weis is geleid. Nello jr. (40), lid van het Koninklijk Zigeunerorkest, was gisteren gelukkig met de uitspraak. „Vooral omdat de naam van mijn grootvader Jo seph nu eindelijk op de juiste manier in ere wordt gehouden. Eindelijk heeft hij rust." De problemen doken op rond het midden van de zeventiger jaren toen Adolf, toen en nu nog de leider van het Konink lijk Zigeunerorkest, zag dat ook zijn broer Meisel met een zigeunerorkest begon op te tre den. Toen werd het arbitrage instituut ingeschakeld. Dat werkte zich het afgelopen jaar door stapels getuigenverkla ringen en foto's heen. Die moesten een historische schets van het orkest laten zien en daarmee duidelijk maken wie de echte Tata Mirando was. Van onze verslaggever Nijmegen - Verkeersdeelnemers krijgen steeds vaker een be keuring. Dat blijkt uit een enquête naar gedrag in het verkeer van het onderzoeksbureau Traffic Test onder negenduizend verkeersdeelnemers. Eén op de zes ondervraagden dat zegt wel eens onder invloed te kreeg in 1995 een prent tegen één rijden neemt toe. In 1995 zei on- op de acht in voorgaande jaren. geveer één op de twaalf automo- De meeste bekeuringen gingen bilisten wel eens onder invloed naar automobilisten voor te hard van drie of meer glazen alcohol te rijden. De jaarlijkse enquête, die rijden. beter bekend staat als het Perio- Uit alcoholcontroles blijkt dat diek Regionaal Onderzoek Ver- het rijden onder invloed inder- keersveiligheid (PROV), wijst uit daad weer aan het stijgen is. dat de weggebruiker ondanks het Verder werd duidelijk dat be groeiend aantal bekeuringen niet stuurders in 1995 minder vaak denkt dat de pakkans na een hun gordel omdeden en dat auto overtreding is gestegen. mobilisten die eerder bekeurd De oorzaak van die opvatting is zijn voor rijden onder invloed of waarschijnlijk dat de politie te hard rijden, twee keer zo vaak steeds meer overtredingen onop- bij verkeersongelukken betrok- vallend op kenteken afhandelt. ken zijn als de overige bestuur- Het percentage automobilisten ders. astenrijk: Geleidelijk meer on. Zaterdag nog een kleine ans op een regen- of onweers- ui. Middagtemperatuur zater- ag rond 27, zondag ongeveer 9 graden. Door Rinze Brandsma Amsterdam - Hasjbaron Johan V., alias 'De Hakkelaar', en zijn rechter hand 'luitenant' Koos R., moeten ze ker de rest van dit jaar hun voorar rest doorbrengen in de strengste omstandigheden. Omdat zij beschouwd worden als keihar de super-criminelen - de grootste hasj- bende die ons land ooit gekend heeft - blijven zij opgesloten in de extra bevei ligde gevangenissen waar ze na hun ar restatie zijn opgesloten. V. zit onder be perkende condities in de 'tebi-superbajes' Nieuw-Vosseveld in Vught. Zij gelden als extreem vluchtgevaarlijk. Justitie vreest bovendien dat zij in minder strenge op sluiting getuigen in hun zaak zullen be dreigen en beïnvloeden. Borgsom Beide hasj-bendeleiders hebben gister middag tijdens hun rechtzaak geprobeerd zich vrij te kopen. V. (42) zei er, via zijn advocaat Moszkowicz, een borgsom van 1,8 miljoen gulden voor over te hebben uit de voorlopige hechtenis te kunnen ko men. 'Omdat het eigenlijk om niets meer gaat dan een softdrugsdelict', aldus de advocaat. Ook R. (41) heeft er een aan zienlijke borgsom van zeker een miljoen voor over om voorlopig de gevangenis uit te kunnen. De rechtbank in Amsterdam wees hun verzoek af, vooral omdat de twee slecht aan het onderzoek en het proces meewer ken. Wel worden de zwaarste beperkin gen opgeheven. In een iets minder streng regiem kunnen de twee wat meer familie zijn bende wilden getuigen. Met de crimi nelen zijn door Justitie - omstreden - deals gemaakt, die zijn goedgekeurd door minister Sorgdrager. De belangrijkste kroongetuige is een uit het Midden-Oosten afkomstige diamant air, Abbas, die eerder op de lijst van ver dachten stond. De man geldt als commis sionair, tussenpersoon en 'super-make laar' tussen de Pakistaanse hasj-produ- centen en de bende van de Hakkelaar. Via hem wist de Nederlandse drugsbende met een vloot van smokkelschepen de Paki staanse drugs naar Europa en Canada te transporteren, bij elkaar zo'n 250.000 ki lo. Abbas regelde niet alleen de transpor ten, maar ook de betalingen. Hij kocht, in de deal met de Nederlandse justitie, zijn vrijheid op een bijzondere manier af. Allereerst betaalt hij een boete van 1,8 miljoen gulden. Verder heeft hij, in een serie verhoren op een geheim adres in Londen, justitie een volledig beeld ge geven van het drugs-netwerk en de inge wikkelde financiële transacties met de vele tientallen miljoenen winst uit de hasjhandel. Daarbij werd gebruik ge maakt van rekeningen bij onder meer de inmiddels failliete Nederlandse Femis Bank en bij de ABN-Amro in Amsterdam. In ruil daarvoor wordt Abbas door onze justitie verder niet vervolgd. Deals De rechtbank liet merken de totstandko ming van de ongebruikelijke en voor Ne derland ongekende deals met de kroonge tuigen (zelf criminelen van zwaar kali ber) zeer kritisch te willen onderzoeken. Want waarom zou de ene schurk wel op gepakt en voor de rechter gebracht wor den en mag de andere schurk vrijuit gaan? Zoals een van de advocaten, mr.G.Spong, het vroeg: „Abbas heeft zich voor een prikje vrijgekocht. Op basis van het beginsel van gelijke berechting mag justitie hetzelfde mijn cliënt niet weige ren. Waarom de grote jongens voor een appel en een ei laten lopen en de kleine jongens pakken?" Volgens de advocaten' hebben V. en R. minder gedaan dan Ab bas. Maar de officieren van justitie gaven geen krimp. Zijn getuigenis heeft 'een schat aan bewijsmiddelen, ook in een groot aantal andere zaken, opgeleverd', zeiden ze. Stotter Beide verdachten klaagden over de 'on menselijke' omstandigheden waaronder zij opgesloten zitten, in Vught en in Lei den. V, de Hakkelaar, met een iichte stot ter: „Steeds afgeluisterd, buiten de cel steeds in boeien, zelfs je advocaat spreek je achter glas: je hele leven wordt je ont nomen." R. sprak sarcastisch over hun gepantserde, zwaar bewaakte transpor ten tussen huis van bewaring en recht bank, steeds omgeven door rechercheurs in kogelvrij vest: „Een soort carnavalsop tocht met 120 per uur dwars door Am sterdam, zwaailichten aan. Levensge vaarlijk voor het verkeer. En wij met een geblindeerde skibril op. Als u er de vol gende keer nou een paar ski's en stokken bij doet, dan heb ik tenminste een com plete uitrusting." De volgende zitting is op 9 oktober, het feitelijke proces begint op 3 december en zal twee weken duren. -natie-antiek -hamer-charme -horen-honger -regen-tergen -spier-esprit aster-raster kater-krater dadel-ladder breda-arbeid keren-preken ACHTERKLAP De verdachte J. V., alias De Hakkelaar foto anp op bezoek krijgen - zij het nog steeds ach ter glas - en zitten zij iets minder geïso leerd in hun cel. De feitelijke behandeling van hun proces begint pas in december. Gisteren hield de Amsterdamse rechtbank in de zaak van de Hakkelaar de tweede pro-forma zit ting. Daarin draaide het opnieuw vooral om de kroongetuigen. Justitie heeft veel bewijsmateriaal tegen de hasj-baron en zijn rechterhand gehaald uit verklarin gen van twee criminelen die tegen V. en •>|ez6nj luap rsjqoaj Bjaq Z ls>|U!l

de Stem | 1996 | | pagina 3