►TEM De historie van Zeeland t pit.' icef IJNEN ECCO'! '1 De wederopstanding van Dick Tommei dag bezorgt steeds meer mensen grijze haren dbureau naar Zeeland in Amerika. (m/v) (m/v) 'Wij zijn een family town, waar normen en waarden nog worden hooggehouden' Family town Drooggelegd I glanders de oceaan oversta an onder zware omstandig- in de Amerikaanse staat II thigan een Nederlandse kolo- stichtten met plaatsen als and en Zeeland. De huidige foners gaan dat jubileum uit- id vieren, maar hoe Hol sof hoe Zeeuws zijn ze nog? indaag het eerste in een serie fan drie verhalen. Kom maar Het lijkt hier zo op het Keurig oude land. Duinen, strand, alleen de Duitsers mankeren Weekend ZATERDAG 13 JULI 1996 administratief medewerker, 'iploma boekhouden. Je aar ook met secretariële op Zoom. ke\ ie electromonteurs, met tificaten, voor diverse be er Informatie contact op elijkertljd werken aan Je en 22 Jaar? Kom dan iwerkers die niet bang zijn werk voor heftruckchauf- )t. Voor Informatie: ECCO vij regelmatig parttime ileem dan snel contact op ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 2 ^beholpen Nederlands dat er niettemin P luidt dat er in Zeeland in de horeca sterke drank geschonken wordt. club tijdens de dagelijkse bijeenkomst. In de eerste helft van de vorige eeuw emi greerden grote groepen Nederlanders naar Amerika. Dat had twee redenen. Na de Franse tijd heerste er veel armoede, en de oorlog met België in de jaren dertig verer gerde dat. Daar kwam dan nog bovenop dat er een cholera-epidemie woedde en er in 1846 een vee- en aardappelziekte vernieti gend toesloeg, zodat een hongersnood uit brak. Naast de armoede was er de geloofsvervol ging, die met name de Christelijk Afgeschei den Gemeenten trof. De Calvinisten moch ten hun godsdienst niet uitoefenen, hun voorgangers kregen gevangenisstraffen en geldboeten. De regering paste de zogenaam de Code Napoleon toe, waarbij samenkom sten van meer dan 19 personen werden ver boden. Geheime kerkdiensten in boeren schuren waren het gevolg, en een aantal do- minee's besloot met hun gemeenschap te emigreren. Zo ook dominee Cornelius van der Meulen, bijgenaamd de Apostel van Zeeland. „Gij zult mijn aangezicht hier nooit meer zien," idracht toevertrouwen alent dat zich thuisvoelt litzendbureau en rsoneel projecten mlijk 34 vestigingen in land en België, iel van de Indigo Services ntemationale dienst- die bestaat uit sterke, il opererende bedrijven, 'ces Group kent een aan- doorstroom programma olie, jonge managers. uCeesMaas er dan bouwen Groep met activitei- 'w- en utiliteitspro- organisatie vragen ïrwerven van bouw- werneden, woning- i particulieren, ouden en uit te brei- rbereiden van (Eu- g et zand is warm en vochtig. Het zonlicht zo intens dat mijn ooghoeken druppen. Windstil. De geur van rotte ivis is overweldigend. Dode a-dode ansjovis, de rivier opgezwom- (jii te paaien en vervolgens te sterven, tiiiwitte golven aan. Verder is het hier «tod me op de plek waar de Zeeuwse ko sten 150 jaar geleden aan land kwamen, ét kilometer verderop het binnenland in, plaatsje Zeeland stichtten, deze plaats besloten ze te landen. Waar je Macatawa, het vroegere Black Lake, Bindt in het reusachtige Lake Michigan, ischien is het waarom niet moeilijk. Want (lijkt hier zo op Zeeland, op het oude land. atoge duinen, als bij Dishoek. Omhoog- litndeplukken helmgras, een bleek strand, aide Duitse toeristen mankeren. Het kan iZteland zijn. Herkenbaar land. ito de duinen ligt bos tot in Canada. Ge- Bjd loofbos met heel af en toe een witte ijboom, het symbool van de Michigan. Ik tl me thuis als in een oude vertrouwde maar ik weet niet waarom. Zeeland aan ker met een oplei- en doorzettingsver in aan een leeftijd ningbouw, utiliteits- ling. ding op HTS-niveau ;e functie. Leeftijd tot cte en korte commu- Deide functies is het nwerken van essen- telijke sollicitaties: B.V. talwijk ndburo b.v. ECCO Roosendaal Dr. van Dregtstraat 1 4701 AR Roosendaal Telefoon (0165) 56 53 53 Telefax (0165) 5610 32 oude land geweest. „Logisch," schateren de anderen, „niemand wil hem daar hebben." „Maar ik heb daar wel familie," reageert Kroll. „Ja, in de dierentuin," de mannen brullen het nu uit. Ze bieden aan samen voor zijn ticket te beta len als ik hem mee wil nemen naar Neder land. „Maar we betalen alleen een enkele reis," roepen ze en Kroll reageert gemaakt boos. Die sfeer. Ze kennen nog wat woordjes Nederlands en ook nog wel wat Zeeuws, maar het is weinig. 'Een klaine beetje' en 'woekaattut' zijn favo riet. En de grote woordgrap dat in Nederland een neef ook een nicht kan zijn, dat vinden ze zeer om te lachen. Randall M. Dekker, een rustend miljonair die een three billion dollar bank bestuurde, weet nog een stoffige gouwe ouwe: 'de Zeeuwse taele is de mooiste taele van allemaele'. Zijn gezicht splijt in een glimlach. Het spijt hem dat de oude taal verdwijnt en eigenlijk alleen hun achternamen nog herin neren aan de kolonisten van over de oceaan. „Maar aan de andere kant zijn we Amerika nen. Veel families hier hebben zonen gegeven voor de Amerikaanse oorlogen, vergeet dat niet. We zijn in de eerste plaats Amerikaan." Hoe moet ik dit Zeeland nu typeren, leg ik de ze wonderlijke vergadering van rijken bij wijze van rondvraag voor. Het antwoord komt snel: 'Wij zijn een family town, een fa miliestad met goede sociale controle. Een stad waar normen en waarden nog worden hooggehouden. We zijn harde werkers, rijk en conservatief. We stemmen Republikeins. En we zijn religieus, al is het niet zo streng en kennen we geen zwarte-kousenkerk als in Nederland. Zeker negentig procent van de protestante bewoners gaat iedere zondag naar één van de tien kerken, dat varieert van Nederlands Hervormd tot Gereformeerd, Christelijk Gereformeerd, en evangelische kerken. En we houden ook van een grapje.' Burgemeester Lester Hoogland voert me in zijn Jeep Cherokee een halve middag lang door de stad en de onmiddellijke omgeving. Verscholen achter lover en glasgevels, ligt de echte rijkdom van Zeeland. We rijden langs de hoofdkantoren van enkele van de grootste bedrijven van de wereld. Bristol-Myers, de grootste fabrikant van instant-babyvoeding. Howard Miller, wereldwijd marktleider in de fabrikage van staande klokken. De grootste fabrikant van klerenhangers vindt je in Zee land, grote fabrieken voor kantoormeubilair, dat soort business. Honger heb ik. In Abbey's Allie, het enige res taurant in de hoofdstraat, koop ik een heerlij ke kalkoensandwich die kaakkramp geeft vanwege de omvang. „Hallo, je bent nieuw hier," stelt de sproetige serveerster vrolijk vast. Bier kun je niet kopen hier. Zeeland telt veel kerken, maar geen enkele kroeg. De hele stad ligt namelijk droog. Dat besluit stamt nog uit de tijd van de nationale drooglegging en heeft alles te maken met het conservatieve en God vrezende karakter van de stad. „Ach, we kopen het buiten Zeeland en drin ken het binnen Zeeland op," grapt een oude man achterin het restaurant. Zijn vrienden lachen. Dit is een zeer speciaal clubje, want zei hij bij zijn afscheid in Goes, en samen met de steenrijke Borsselse boer Jannis van de Luijster trommelde hij zijn mensen op. Van de Luijster verkocht zijn boerderij voor 60.000 gulden en betaalde hiervan de over tocht voor veel van zijn armlastige geloofs genoten. Een groep van 457 landverhuizers stak in het voorjaar van 1847 van wal. Twee sche pen onder leiding van Van de Luijster en Jan Steketee vertrokken vanuit Rotterdam en één schip, onder leiding van Van der Meulen en J. Kaboord, vertrok uit Antwerpen. Maar niet nadat twintig kinderen en een vrouw gestorven waren aan een mazelenepidemie aan boord. De tocht was zwaar en pas na 63 dagen kwa men ze in New York aan. Daar besloten ze zich te voegen bij de groep van dominee Van Raalte die zes maanden eerder in Michigan was begonnen met het stichten van.de plaats Holland. Van der Meulen besloot Zeeland te stichten in de wildernis nabij Holland en een zware en onzekere toekomst begon. Met man en )inend jaar is het 150 jaar geleden dat grote groepen ssen lie duvel er mee speelt, op de pier waar de teelsse boer Van de Luijster en de Axelse ster De Pree zich anderhalve eeuw geleden feheepten, staat nu een oude Zeeuw te vis- toplargemouth bass. Ui, Howard Kole is de naam. Getrouwd to het meisje Diekuuper, die daar staat te sen." I is, job know, de achterkleinzoon van een kst-Souburger die op 12-jarige leeftijd emi- Ne naar Zeeland. Het leven was hard, nar harder nog werkten overgrootvader en (afstammelingen. En het loonde. Opa Kole toat aan het eind van zijn leven boerderijen, stWarms en winkels. De familie kan er s goed van leven. Zeven maanden van het garrentenieren in Florida, de rest van de tijd vissend op de pier. Zijn vrouw heet De far, haar grootvader emigreerde uit Mid- (fcg, many many years ago, you know. ward kankert op de duizenden Spaanstali ge in de streek zijn komen wonen om in «welvarende fabrieken te werken. Er is een ?«te vraag naar werknemers, werkloosheid tornt niet of nauwelijks voor in deze streek, «(crimineel is het hier nog niet, maar het !ilt achteruit, we zijn niet meer onder ons," Howard. Hij loert naar zijn vissende "Waan, een Vietnamese Amerikaan die '•"orgen uit Chicago is gekomen om hier te ®®n. Hij vangt de ene na de andere baars en y bij elke vangst allright, allrightl M hem betreft weet ik het niet," bromt ®jvard Kole. En op het parkeerterrein van «and State Park, de naam van deze plek, 7® de auto's onafgesloten en soms met de Weleer nog op, geparkeerd. Hoezo, crimi- 'f oaar Zeeland. Comfortabel zoevend over de overkant Holland State Park, waar de Zeeuwen bijna 150 jaar geleden landden. macht en vele ossen werden de bossen in de ziekmakende moerassen gerooid en de grond ontgonnen. Velen stierven in die eerste de cennia en pas in 1866 werd de eerste kerk met stenen fundering gebouwd. Naar model van de kerk in Axel, want bij de pioniers hoorde ook de Axelse diaken en timmerman Jan de Pree die zich kennelijk de bouwtekeningenvan de Axelse kerk nog goed kon herinneren. De ingang van het stadje. Miss Michigan 1994 komt er ook vandaan. de St. Jamesstreet in mijn huurauto, is het eerste teken een witte watertoren waarop 'Zeeland Township' staat. Dan volgt het plaatsnaambordje van de stad. Zeeland heeft in 1994 niemand minder dan Miss Michigan geleverd, lees ik onder dat bord. Op dus, naar Zeeland. De autoradio brengt op alle stations uitslui tend gospel, en op de melodie van 'Jesus is my everything' zweef ik langs huizen als kaste len. De lucht is vol madeliefjes. Een zwarte Het graf van de stichter. Lees verder op de volgende pagina Zeeland, Michigan in 1880. Ik rij door keurige lanen met geschoren gras velden en ben in Amerika zoals ik me Ameri ka voorstelde: brede straten met grote houten vrijstaande woningen met veranda's ervoor. Per huis twee brievenbussen, eentje voor de post, eentje voor de press. Bij elk huis staan twee, vaak drie en ook soms vier auto's. Bak ken van wagens zijn erbij, veel BMW's ook, terreinwagens en luxe pick-ups, maar toch ook aardig wat japanners. Het ruikt hier naar geld. eekhoorn steekt zenuwachtig over. Mijn eerste indruk van de hoofdstraat van Zeeland: schoon en saai. Vooral schoon. En op een on-Amerikaanse manier ergens gezel lig, met die loofboompjes tussen de parkeer vakken en de winkels. De oudheidkundige vereniging, The Zeeland Historical Society, heeft aan de gevels van oude gebouwen bron zen plaatjes geschroefd, met een verhaaltje over de geschiedenis van het huis. Ik slenter langs de plaatsen waar ze ooit woonden: de De Pree's, de Dekkers, de Van Koeverings. Iedereen die je tegenkomt heeft wel wat met het oude land. Ik draag een schoudertas met het logo van de provincie Zeeland en dat geeft aanspraak. Ze vertellen je spontaan hun Eu ropese achternaam, en zo kom je op een wan deling door de hoofdstraat van Zeeland de Huizenga's en de Lokerse's tegen. Een me vrouw DeJong, de kippenboer Geerligs en het kassameisje dat DePree heet, ze spreekt het uit als 'duprie'. Ze willen alles weten, alles vertellen, er wordt gehunkerd naar het oude land. De eigenaar van de hardware store is een Fin met de naam Etelamaki. Hij vertelt bijna elke avond met zijn computer via Internet contact te zoeken met Finland maar het valt niet mee, want weinig Finnen kennen Engels, en hij heeft als emigrant van de derde generatie nooit Fins gesproken. Toch zoekt hij door, avond na avond. ze zijn miljonairs, al zie je dat er niet aan af. De mannen komen hier tweemaal daags bij een en bespreken dan de toestand van alles. 'Rentenierend Koffie Drinkin Vereniging' meldt het bordje boven hun stamtafel in on beholpen Nederlands. Het is leuk. De mannen houden elkaar een beetje voor de gek. Meneer Kroll, een man van over de zeventig met een zwarte bril, moet het ontgelden. Hij is nog nooit in het

de Stem | 1996 | | pagina 29