Op de kant Bahderie Optisch bedrog? met U vatt de HE JA, DAT KEN4 'Richard' en 'Daphne' Sterke verhalen Reintje en 't Jansenius Opstopping Wa d'en ze nou toch gedaon? ijpL in Goes is een ner op het gebied icatie. ERVICE ENGINEER (HTS) DE STEM ZEELAND C4 PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN De schipbreuk en de wensen en eisen van ze klantenkring is de, veelal nationaal, maar organisaties uit het en, rijks- en provinciale investeringen in nieuwe ling haar concurrentiepositie itie verder uit te bouwen, wij met een gewijzigde en naar een: e: Irderbegeleiding en inkoop. ingen verkoop, prepress, male informatie-overdracht productie-organisatie en jtale verwerkingstraject en irocessen. grafische pakketten als reeHand, Illustrator, enz., Dos, Windows (NT/95) en dbeheer, t aansturen van output, ale technieken, rafisch ontwerp, edia producten >eheersen. tergrond met ervaring net goede analytische en. l geven aan begrippen nemen aan een psychologisch e omgeving van het bedrijf te ei mogelijk is. ning met de zwaarte daire arbeidsvoorwaarden, innen het taakgebied. ze functies, dan a verschijnen uw brief directie, ropese dochtermaatschappij van 'dkantoor in Breda houdt men zich met engineering, projectbehandeling en ser- utersystemen. De afgelopen twintig jaar organisatie kent een business unit- siness unit bestaat uit meerdere afdelm- strumenten voor lucht- en waterveront- usief meetwagens. Voor onze vestiging sn: IS Analytical vraagt: een zelfstandige en actieve technicus met een professionele instelling en een commer ciële attitude opleiding op HBO-niveau, bijvoorbeeld Che mie, Chemische Technologie of Technische Natuurkunde aantoonbare resultaten in de service van hoogwaardige industriële producten gedegen kennis in woord en geschrift van Engelse taal goede communicatieve vaardigheden teamworker uccesvol, groeiend bedrijf met veel lega's dat staat voor kwaliteit. dat continu up-to-date gehouden wo pakket. initiatieven ontplooien, schrijf dan een r het volgende adres: EDA ZATERDAG 13 JULI 1996 j Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dag blad De Stem. Bijdragen deze week van Marjon Sarneel, Cees Maas, Jeanette Vergouwen, Peter van den Assem en Camile Schelstraete. ge redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkin gen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar: Postbus 145, 1530 AC Terneuzen. DE MAN aan de bar was er zeker van: 'Richard' is er helemaal ldaar voor. Nu hij Wimbledon op zak heeft, ligt de wereld aan zijn voeten. Hij had het altijd wel ge weten. 'Richard' is er een om re kening mee te houden. Maar liefst 28 'aces' had-ie geslagen in die partij tegen Agessie (het was Sempers). Zo, stukje boterkoek? Wisten de Engelse boulevardbla den veel. Die hadden zich per slot van rekening alleen maar op 'Daphne' gefocust. Leuke meid die 'Daphne'. Spon- Leuk stel samen. De wereld ligt aan hun voeten. Hij had het altijd wel geweten. En zo orakelde de man maar door alsof-ie wekelijks als gewaar deerde huisvriend bij 'Daphne' 'Richard' over de vloer kwam. De baccardi/cola fungeerde als katalysator voor zijn spraakwa terval. Met een tonic-stamper beukte hij driftig tegen de ijs blokjes aan. Na ongeveer 2,5 se conde was ik mijn interesse voor de man verloren, maar er was geen ontkomen aan. Hij boog zich op samenzweerderige toon naar mij toe. Wist ik eigenlijk wel dat 'Richard' ondanks zijn succes toch altijd zo'n 'gewone jongen' was gebleven? Kon je aan alles zien. En dan die toestand met z'n vader. Nee, gelukkig had-ie 'Daphne', kwam alles toch nog op z'n pootjes terecht. Klasse. Echt een klassespeler. Was het de baccardi/cola of was de man van zichzelf zo'n betwe terig type? Ik besloot wat opposi tie in de strijd te gooien. Is het niet zo dat 'Richard' oorspronke lijk eigenlijk niet eens geplaatst was voor Wimbledon? Ik dacht het niet. Klasse. En had zijn car rière tot dusver niet in het teken gestaan van blessures en eerloze nederlagen in achtste finales. Ja, klasse. En dan had-ie misschien nu wel een paar goede partijen gespeeld (eerlijk is eerlijk), maar kan hij dat niveau ook vasthou den. Ik vroeg het me af. Alsof ik de man in het gezicht had geslagen. Zijn mond vertrok in een plooi, die het midden hield tussen onbegrip en weerzin pur sang. Typisch Nederlands, zo spoog hij me toe. Altijd dat nega tieve. Ons land ging er zo langza merhand van naar de sodemiete- rij. Dankzij types zoals ik, die er niets van begrepen en die alleen maar kankerden op al het goede wat ons land te bieden heeft. 'Ri chard' had al het goede toch maar mooi ingeruild voor Monaco, wil de ik nog tegenwerpen, maar de man was ontketend. Furieus ver liet hij het etablissement, maar bij de deur draaide hij zich nog eenmaal om, de wijsvinger op oorhoogte geheven. Richard Dec kers zou spoedig de beste tennis ser van de wereld zijn. Of ik dat maar in mijn oren wilde knopen. Hij had het in ieder geval altijd wel geweten... (PvdA) Je bent er rotsvast van overtuigd dat je een vliegende schotel hebt gezien, maar er is niemand die je gelooft. Op vakantie in Schotland stak Nessie zijn tong naar je uit. Je vrouw stond net even omge draaid en je fototoestel weiger de... Sterke verhalen, ze zijn soms niet van de lucht. Vorige week deden we een oproep om uw ster ke verhaal aan ons te vertellen. Want de redactie van Zeeland Rond gelooft ze allemaal. Kom op met uw verhaal, of dat van een ander, en bel: 0115-645769 (re dactie) of 0117-301392 (Ronald Verstraten). U kunt ze ook zenden naar Postbus 145, 4530 AC Ter- Donderdagavond stond hij nog op vier wieltjes, deze rode Renault 5. Dat was op het parkeerterrein van het jachthaventje aan de Otheense kreek, op zomermaanden dè ontmoetingsplaats van Terneuzense jongeren. Het was even na negenen en een jon gen en een meisje waren - geleund tegen de achterklep - even lief voor elkaar. Het Renaultje zag er toen al ernstig gehavend uit, met 'wonden' over de volle breedte van de bestuurderskant. Maar vrijdagmorgen - het was even na negenen - lag hij met de vier wieltjes hulpeloos in de lucht. Dat was op het talud van het jachthaventje aan de Otheense kreek, op centimeters van de wa terkant. Eén van de portieren stond open en op de punt hing een jas. Dit alles tussen negen en negen. Het geeft toch te denken. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Help, het is weer braderie in Goes! Winkeliers sjouwen alles wat ze normaliter niet verkocht kunnen krijgen naar buiten in de kraampjes, en uit opgehangen luidsprekers blèrt een man in eigen taal 'ze kwam binnen zonder klop pen' en herhaalt deze opzienbarende uit spraak ongeveer vijftig maal. Drommen volk komen op dit wonderlijke gebeuren af, zodat ik niet meer fatsoenlijk door de straten kan en vooral: het moet gezellig zijn. Gezellig! Het is een ramp. Het is de gezellig heid van een Walcherse verjaardagsvisite waar keer op keer de dominee langskomt. Maar waarom komt iedereen dan? Dat is makkelijk, om te kopen. Kopen lijkt in Neder land na geld tellen, voetbal en seks de voor naamste bezigheid te worden. Hebberig zijn we, de hebzucht loopt in drommen door de Goese straten. Alleen al de gedachte, dat we iets leuks op de kop kunnen slaan, lokt drom men toeristen en ander volk naar de be nauwdheid van de lawaaiige winkelstraatjes. Winkelen als ultieme hobby, met de braderie radio ('Hep u voordeel bij onze Vers Vijf') als luisterbehang. Alles voor de hep. En eten, dat kun je ook overal. De kramen met hamburgers, worsten, sateetjes en loempia's maken dit middenstandsfeest geurig en com pleet. Dan zijn er altijd wel wat extra attrac- tie's op de markt om de aandacht af te leiden van het feit dat het hier alleen om omzetten gaat en om niets anders. Maar op de markt, zonder gein, is het echt ge zellig. Dat komt door de marktkooplui en hun gedoe. De professionele kraamhouders die weten hoe je kraamhoudt om te verkopen. Met humor bijvoorbeeld. En met betere pro ducten. Niet de winkelier van de schoenenzaak die in de winkelstraat zijn ouderwetse winkeldoch ters tracht te slijten door er een bordje 'min 10 procent' aan te plakken. Die staat daar maar, die weet niets van kraamhouden. Maar mis daarmee is niets. Zelf verpoos ik bijvoorbeeld graag in de stad tijdens de bra derie. Heerlijk slenteren langs de kramen, happend in een lekker broodje warme been ham, luisterend naar de welgemeende aan koopadviezen van mijn vrienden de kraam- winkeliers, genietend van de sfeer. Ik zak dan nogal eens ontspannen op een bankje neer en bekijk de langswandelende meute van hard werkende medemensen. Ze hebben nu eindelijk het geluk op een plaats te zijn waar ze leuke dingen kunnen kopen van hun centjes. Waar ze vriendelijk genood worden te happen in de loempia van een voormalige bootvluchteling. Waar ieder een glimt en tevredenheid uitstraalt, waar ie dereen binnenkomt zonder kloppen. Hoera, denk ik dan, het is weer braderie in Goes! (CM) 'THUISZORG en ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen werken op steeds meer fronten samen. Behalve in Hulst. Daar ligt weliswaar een P'achtig terras bij het Sociaal en Medisch Centrum, het gebouw waar behalve Thuiszorg ook de polikliniek van ziekenhuis Zeeuws- Waanderen is gevestigd. Maar het hek dat dit prachtige terras doormidden deelt is niet bepaald de aangewezen methode om duide- 'ijfc te maken dat er sprake is van een harmonieuze samenwerking tussen de instellingen. Of is het optisch bedrog? FOTO CAMILE SCHELSTRAETE DE MIDDELBARE schoolperio de is, behalve voor hen die er nu middenin zitten, de fijnste tijd van je leven. Pas als de verant woordelijkheden van het volle leven alle aandacht opeisen, wordt deze periode in alle toon aarden opgehemeld. Een oud leerling van de Jansenius scho lengemeenschap Hulst wilde met oud-klasgenoten eens oude koeien uit de sloot halen en met een toetsen of het nu werkelijk zo'n heerlijke onbezonnen tijd was geweest. Omdat hij een lijst wilde opvragen en niet meer be schikte over het goede telefoon nummer, belde hij de inlichtin gen en informeerde naar 't Janse nius. Het bleef even stil aan de andere kant van de lijn en daar na kwam de voor de oud-Janse nist verpletterende mededeling: „Onder de kop Middelbare scho len vind ik geen Jansenius... wel een Reynaertcollege met drie lo caties, de mavoschool het Rave lijn en scholengemeenschap lbo De Rietvliet." Na wat gepuzzel bleken de num mers van twee van de Reynaert- college-locaties overeen te ko men met de mavo en lbo-school. Toen de derde locatie deze van de Tivoliweg bleek te zijn,was het de oud-Jansenist duidelijk. De naam van Jansenius was uitge bannen voor Reintje de Vos. Een snode daad van het dier, die zijn streken dus nog steeds niet is verleerd maar die de student niet echt waardeerde. Waarvan akte. (JV) Ik rijd rustig over de tweebaans- weg; de laatste lessen op de mid delbare school zijn net afgelopen en de scholieren rijden in groep jes van drie en vier midden op de straat. In de tegenovergestelde richting zie ik een rij auto's stilstaan. De rijbaan wordt aan die kant ver sperd door een mevrouw in een elektrisch invalide-wagentje. Haar blonde haar licht op vanuit de verte, enorme oorbellen schit teren in haar oren, glimmende kettingen tooien haar felge kleurde trui en haar handen trekken de aandacht door de tal rijke kolossale ringen. Ze zit voorover gebogen in het karretje en houdt iets voor haar gezicht. Gelukkig woont hier een dokter om de hoek, ademnood moet je niet onderschatten en de 'inha ler' brengt niet altijd uitkomst. Als ik haar passeer, zie ik hoe ze juist haar aansteker wegbergt en een diepe haal doet aan haar fil tersigaret. De file zet zich lang-' zaam weer in beweging. (MS) K'aoi'r wel al van g'oren vaneigen, mijn zwaoger weun taor aontrent w da d'ister echt zo enen van de grenskanten, k'weet nie of ge da soort kent? Daor is alles alt wa groter, zwaarder en brejer as bij n'n gewone mens eeh. He luister'r wel naor, maor agg'r d'nelft van gelooft, draogde nog genoegt mee. Apg'oor oeveel petetten dattie van 'n roei steekt! Da d'ij gij in eel ouwen of nie. grote! Agg'r enen de man opeet smiddags, is da d'al 'n ele prestaosie! dan zijn jèrrebezen! Veel! Lekker en vaneigen ook ammel groot en eel groot. Hn lank dattij die èt! Ost tot tegen kestmis eettij die dan daogeluks op zijn brood! Dus toentij over da kot begost, dochten wij ammel: daor ijj'm weer! Zal wel weer uitpakken lik aot uitpakten de vorugen keer w de keren daorvoor en lik aot altijd al gewist èt: d'n elft overdreven. yP zijn minst dan nog, maor nou enk't zelf gezien en ik moen'm gelijk geven, fwas wel wa zoeken, want vanuit Ulst weette Steen ost niemer te vinnen. Hpien ouwen wegt is afgesnejen; k'most zowa d'over Absdaol om te beginnen, ma°r ik ouwden de kerktoren maor aon, dan moet't goedkommen docht'k bij mijn eigen an'c daor emaol zijn, zank wel zien ofk'r wijer ende aon weet te krijgen. Daor bij t'oud gemeentehuisken da wegsken in en jaowoor, daor aoid't staon. ™ndeverdju docht'k, wa d'en die gasten van Nekkerman nou maor gedaon? en t'lJzere gerdijn opgekocht en da d'en z'ier toen neergezet. - s mÜ da d'n kot g'oren! Ik moen toegeven da min zwaoger tees keer gelijk èt. ZATERDAG 13 JULI ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk) 10 u. ds. R. James. Middelburg (Doopsgezinde kerk) 10 u. ds. A. den Hamer. Vlissingen ('t Anker) 9 u. ds. J. En- gelgeer. ZONDAG 14 JULI HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (St. Baafskerk): 10.30 u. ds. J. de Vries. Axel: 10 u. ds. R. v. Elderen. Biervliet: 9.30 u. pastor Rouw. Breskens: 9.30 u. ds. Leentfaar-v.d. Brug. Cadzand: 9.30 u. ds. Houwaart. Groede: 10 u. ds. R. Waterval. Hoek: 9 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse: 10 u. ds. A. de Meij-Me- cima. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 10 u, comb, dienst in Honte nisse. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. ds. C. v. Duinen. Philippine: 10.30 u. ds. A. v.d. Maas. Schoondijke: 10 u. combi, dienst te Groede. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Hou waart. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. W. de Boer. (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. F. Blokland. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. J. v.d. Hoek. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. H. Reinders. (Verpleeghuis 'Ter Schorre'): 10.30 u. dienst. ('Camping Braakman', Adorhal, bij Jachtha ven): juli en aug. elke zondag 9.30 u. Oecum. dienst. Waterlandkerkje: 10 u. comb, dienst te Groede. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. R. van Elderen. Terneuzen: (Goede Herderkerk) 19 u. ds. F. Blokland te Oostende. (Op standingskerk) 09 u. ds. F. Blokland. Zaamslag: 10 en 15 u. dhr. A. Ver- couteren te Voorburg. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. ds. J. Burger. Hoek: 9.30 u. en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 9. 30 u en 15 u. ds. J. Geersing te Hengelo. Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leef- tink. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u: dhr. J. Wulffraat. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar.(In terkerkelijke dienst in S.O.W-kerk) Nieuwvliet: 10.30 u. ds. B. Hagen te Enschede. Retranchement: 10 u. ds. G. van de Wetering. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10 u. ds. P. van de Laar- se. Middelburg: 10 u. ds. T. Postma. NIEUW -APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. CHRISTEN GEMEENTE DE HOEKSTEEN Oostburg: (Gebouw De Hoekzak) 10 u. dhr. R. Peeman. WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopneming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zond. 10.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jaco bus. zond. 10.30 u: Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 9.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Trini- teitskerk). zond. 11 u. Verrezen Christus: zat. 19 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Sl '11?:, Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te berei ken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. L. Mathijssen, Hulst, tel. 0114-314440. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. F. Buijsse, tel. 0117-383572 (bgg. Zie kenhuis Oostburg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. C. Dochy, tel. 0115-491346. Gedwongen door het slechte weer besloot iemand uit Klooster zande zijn zolder maar eens op te ruimen. Hij kwam een paar bla den tegen met de tekst en muziek over het vergaan van de Titanic. „Is da' d'iets voor ulder?" wilde hij weten. „Vaneigen." De 'On dergang van de Titanic' heette de inleiding en de tekst begon: 'In den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 april 1912 is deze Engeland-Amerika stoomer gezonken.' Dan volgen gegevens over de enorme afmetingen, maar met die superschepen van tegenwoordig komen wij daar niet meer van onder de indruk natuurlijk. De ramp was destijds wel wereld nieuws en dat zou ze nog zijn trouwens. Er zijn dan ook tal van liederen op gemaakt. In aflevering 341 van 5 februari 1994 namen we er al een op. Dit is een andere. Het is nogal lang, mede omdat het lied 'Nader, mijn God, bij U' ook is opgenomen. We verdelen het over twee afleveringen. Tekst: G. van de Berg. Muziek: D.H. van Rijswijk. Het reuzenschip 'Titanic' gleed fier over d'Oceaan, Zoo zelfbewust van eigen kracht, alsof 't niet kon vergaan; Het was de grootste, mooiste boot, die immer was gebouwd En die men nu voor d'eerste maal de zee had toevertrouwd. Op echt Titanische manier tart men Gods majesteit, Vertrouwt op kunst en wetenschap en menschelijk beleid, Vergetend dat in 't leven vaak natuur de kunst beschaamt En in één ogenblik vernielt, wat Titan wordt genaamd. Het schip is weeld'rig ingericht, vol luxe en overdaad, Opdat den mensch, ook op reis, geen zingenot ontgaat; Men vindt er al, wat aan den smaak der wereld kan voldoen, Maar niet genoeg van wat in nood voor zinken kan behoên. Elk viert er Zondag op zijn wijs, en 's avonds van dien dag Is't groot diner, dat overgaat in bal en drinkgelag; de dansmuziek der scheepskapel klinkt door de danszaal heen En slechts een enk'le reiziger zoekt God in zijn gebeên. Maar eensklaps wordt de vreugd verstoor, het trotsche reuzen schip Stoof op een reuzenberg van ijs als op een harde klip; Het krijgt een schok, waarvan het kreunt, toch is de vrees niet groot: De waterdichte schotten toch biên veilig in nood. Doch als ook hier der menschen kunst blijkt enkel ijdelheid, Het schip meer helt en water maakt, de zee haar prooi verbeidt, Krimpt veler hart van angst en schrik en klinkt de wanhoops klacht Van hem, die 't leven slechts genoot, maar aan geen stervendacht. Naast blijk van waren heldenmoed treedt zelfzucht aan dendag; Men worstelt bij de reddingsboot, wie plaats er vinden mag. Is hier een vrouw, die, vol van moed, wil sterven met haar man, Ginds duwt een man een vrouw op zij, nu hij zich redden kan. Een kleinste deel der menschen slechts komt in de reddingsboot, Maar d'and'ren zinken met het schip in d'armen van den dood. Niets schenkt meer uitkomst; geld noch eer brengt nu nog red ding aan, Hoe rijk aan aardsch bezit men zij, men moet er mee vergaan. Pegam

de Stem | 1996 | | pagina 21