DE STEM Snelle komst snelheidsbegrenzer' insert bv Vedior [et wachten op de 'echte' mosselen kost restaurants veel geld Nieuwe kraan OVET maakt veel minder lawaai Wandelen om de grijze brei soepel te houden Nieuwe rage: klimmen op de Hulster basiliek Het leerlingstelsel kampt met problemen Natuurspelen moeten wandelen in het groen doen toenemen imgg [relatiegeschenken promotie art. .o°> Shirts-sweaters .vM C1 !dp Zoom, Breda, Etten-Le rgen op zoom, Gorinche Breda, Etten-Leur, oost iSA: Breda. Timing: Breda I jrce Schatting voorzitter Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid: binnen 15 jaar Drank en drugs leiden tot verwondingen Man zwaargewond na schietpartij nu is ver weg dichtbij.... gerrit de jonge axel VERVAET TERNEUZEN I 1996 [SPORTKLEDING Zeeland ZATERDAG 13 JULI 1996 met al nog aantrekke- 'kerals u aan de slag ABU-uitzendbureau. Xu er zeker van, aken perfect l worden. telling placement, Vedior asb ■erknemers Het mosselsei- M onze verslaggever Ijlippine/Yerseke - j 1996 zal niet in de boeken ver- ■kijnen met het predikaat 'voortref- ijk', Althans, als het aan de res- ■tauranthouders in Philippine ligt. ■Het grote publiek laat het tot nu toe af- omdat de mosselen van de bodem jièt voorradig zijn. De omzetderving Jevident: veertig tot vijftig procent. Ik'echte' mosselen worden rond 24 juli Inwacht. Weken later dan aanvankelijk gepland. Er is wel een alternatief: de mosselen van de hangcultuur. Die schelpdieren groeien aan kettingen die in het water hangen. De diertjes komen dus niet op de bodem tot wasdom. Maar het publiek loopt niet massaal warm voor deze mossel, omdat het vindt dat die kunstmatig gekweekt is. „Het is toch een mooi visje, iets kleiner dan normaal, maar hij smaakt goed en er zit een mooie schelp omheen," zegt res tauranthouder Carlos Tieleman. „Vooral de Belgen laten het afweten. Ze vergeten waarschijnlijk dat de mosselen van de bodem ook gewoon gekweekt zijn." Volgens Tieleman is het uitblijven van de grote schare mosselliefhebbers 'een be hoorlijke klap'. „Ik denk ook niet dat we de schade voor dit jaar nog kunnen inha len, want straks is de vakantie voorbij. Misschien dat we straks nog iets kunnen goedmaken, als er massaal mosselen worden aangeboden en de prijs lager uit valt. Maar dat moeten we afwachten." Een landelijk ochtendblad publiceerde gisteren een bericht dat mosselhandel aren het seizoen uitstellen om de prijs te kunnen drukken. Ook Tieleman kent dat verhaal, maar hij voelt er weinig voor om de handelaren de zwarte piet toe te spelen. „Die hebben de laatste jaren serieuze verliezen geleden. Faillisementen moeten te allen tijde voorkomen worden. Ik heb daar wel be grip voor." Hans Koster van het mosselkantoor in Yerseke ontkent sowieso dat de aanvoer van de schelpdieren gefrustreerd wordt door de handelaren. „De prijs van de mosselen wordt vooral bepaald door de vraag 'wat is er'. Dan kan een kweker roepen dat er vol doende is, en dat staat de volgende dag in de krant. Maar een kweker kan alleen voor zichzelf spreken. We weten het doodgewoon nog niet. Ik verwacht overigens dat er vanaf vol gende week voldoende aanvoer zal ko men. En of de handelaren bewust de prijs hebben willen drukken, zullen we dan wel zien." ASB uw tijdelijke baan in de fcsb beeft als dé uit2end- eidszorg voortdurend -de banen in de kbaar. Onderstaand banen waarin u onmid- banen zijn per vesti- De adressen van de ves- den Gids. ekenverzorgende in jehele vakantieperiode is ionksveer, Land van .bergen, Zundert en i werk voor wijkverpleeg- genden in de wijk. heeft vervoer, neem dan snel I een verpleegtehuis is een ziekenverzorgende. t ziekenhuis in Ooster- dige met ervaring op de oor langere tijd aan de tel: 10162) 452824. .jaardenverzorgenden. arzorgingstehuizen in i werk voor zieken- mverzorgenden. Zowel achten. (0165) 545955. rgenden/A-verpleeg- tellingen in Zeeuws- ahoefte aan bejaarden-, verpleegkundigen. een instelling is een op let jaar beschikbaar voor oor 24 tot 40 uur per 0115)618600. rs/Z-verpleegkundi- igeninstellingen in Til- rlopend werk voor en Z-verpleegkundigen ndigen. Bent u een ndige die minimaal drie neem dan snel contact istel Hezemans, iet ziekenhuis is onmid- rpleegkundige op «n. In diverse bejaarden voor bejaarden- 'I, tel: (0416) 650500. erpleegkundige of HBO- ecente werkervaring in er aan de slag? Vedior id een herintreders- gkundigen te volgen, ember a.s. Wilt u meer estiging in uw omgeving Leonie van Loenhout, leidszorg, telefoon: door Harold de Puysseleijr VUssingen - Het standaard uitrusten van personenauto's jet een snelheidsbegrenzer is in Zeeland lang niet zo ver 4 als veel mensen mis- ïhien wel denken. Gezien de iele verkeersslachtoffers ten opzichte van de rest van het land, wordt zo'n vergaande maatregel in Zeeland naar verwachting veel sneller maatschappelijk geaccepteerd jan elders. Dat is de overtuiging van A. Lod- secretaris van het Regionaal gaan Verkeersveiligheid (RO- VZ) te Vlissingen. De snelheidsbegrenzer komt er in nd aan. Binnen nu en vijf tien jaar is het zover, voorspelt lodder. Hij spreekt dan van ap paratuur die in personenauto's is ouwd in combinatie met de- lictoren in de weg, die maken dat Ulo's bij de komgrens automa tisch vaart minderen en niet har te tanen rijden dan de toege stane maximumsnelheid van vijf- lig of dertig kilometer per uur. Lodder wijst erop dat de ver- tersveiligheid in Zeeland af te rekenen heeft met twee hoofd- iroblemen: snelheid en alcohol, iorig jaar vielen in het Zeeuwse verkeer 46 doden. Buitenlandse «nderzoeken hebben aangetoond iatbij een verlaging met één pro tent van de gemiddelde snelheid let aantal slachtoffers met vijf procent vermindert. Daarbij komt dat de intensiteit ran het verkeer de komende jaren alleen nog maar zal toenemen. .Direct na de oorlog reden er in iet hele land misschien 500.000 auto's. Nu spreken we op termijn ran zo'n zes tot zeven miljoen au to's," schetst Lodder de toekom stige ontwikkelingen. Die maken »s hem dat aan een funda mentele aanpak van problemen als te hard rijden en alcoholge bruik in combinatie met ver- tesdeelname niet valt te ontko men, De consument zal daarbij op de koop toe (moeten) nemen dat de prijs van een auto vijfhonderd jolden duurder uitvalt, omdat tee moet worden uitgerust met •en snelheidsbegrenzer. Tevens erkent Lodder dat het nu nog niet rover is dat de bevolking de han- ta op elkaar krijgt voor een der- Jelijke ingrijpende maatregel. fttneuzen - Overmatig drug- en drankgebruik jeidde gistermorgen vroeg ln de Goudsbloemstraat Terneuzen tot een inci dent waarbij een man en een vrouw gewond raak ten. Pe rnan werd naar het zie kenhuis De Honte afgevoerd, e verwondingen van de Wouw konden ter plaatse ooor een arts behandeld taden. Rond half negen 's ■"ergens kreeg de politie het «zoek met spoed naar de oudsbloemstraat te rijden, aar lagen op straat een ge- Wonde man (38) en een VjW (44).Onderzoek wees dat de man na drank- en "™ggebruik agressief was worden en met een mes as gaan zwaaien. De vrouw I!S eLin geragd hem dit J a'handig te maken, een u, barbij ze zichzelf ver- h5j Vervolgens hadden de woning waarin ze bevonden verlaten zon- d eV,enwel de (glazen) voor op/, openen. Beiden lie ven hierdoor verwondingen hole6 m?njs in het zieken- °p de intensive care-af- oeimg opgenomen. Behoedzaam werd gistermorgen de nieuwste aanwinst van overslagbedrijf OVET de binnenvaartsluis ingeloodst. Kraan 10, zoals hij officieel heet, ging daarna via het kanaal naar de Massagoedhaven, waar 10.000 ton antraciet op lossing wachtte. De nieuwe aanwinst is de eerste kraan bij het Terneuzens bedrijf die met elektronische technologie is uitgerust. De kraan, met een hefvermogen van 25 ton, heeft een mors- Piet de Schrijver (80) loopt zijn veertiende Vierdaagse van Nijmegen Van onze verslaggever Hulst - De Vierdaagse van Nijmegen lopen, da's op zich geen nieuws. Zelfs niet als je tachtig jaar bent. Maar voor Hulstenaar Piet de Schrijver krijgt het internationaal ver maarde wandelfestijn dit jaar een extra tintje. En dat is wel nieuws. Vanwege het tachtig jarig bestaan van de vierdaag se mag de evenzo oude senior maandag meelopen in de vlaggenparade, die vooraf gaat aan de editie van dit jaar: zijn veertiende op rij. Nee, het gaat hem niet om een re cordpoging, maar puur om het wandelen. Da's gezond en het houdt de geest jong. „Het is mij wel gebleken dat mensen op deze leeftijd dat nog best aankunnen, terwijl veel jon geren vroegtijdig verstek laten gaan. Ik denk dat ze denken: dat doe ik wel even, zonder te trai nen, maar zo is het niet. Je moet zorgen dat je voldoende kilome ters in de voeten hebt." Voldoende? Wat is voldoende? „Ieder jaar doen er zo'n zeven duizend militairen mee uit ver schillende landen. Zo liep ik eens mee met een groep Duitse mili tairen. Die hadden van tevoren 1200 ki lometer gelopen. Verplicht, an ders mochten ze niet mee doen. Da's een eind hoor, vlak dat niet uit, maar ze haalden wel allemaal de eindstreep. Wandelen moet je leren. Ik heb veel geleerd door ervarin gen uit te wisselen met die gerou tineerde lui." De Schrijver maakt zelf ook nog wekelijks zijn 'kilometertjes'. Twee maal per week loopt hij er twintig, weer of geen weer. „Vol gens de reglementen moet ik tij dens de vierdaagse dertig kilome ter per dag lopen om in aanmer king te komen voor een medaille. Mogen er ook veertig zijn, maar daar begin ik niet meer aan. Weet u, het is echt topsport. Sommigen gaan te ver. Naar mate een mens Hulst - Het lijkt in Hulst een nieuwe 'rage' te worden: de beklimming van de bouwsteigers van de basiliek, bij voor keur in nachtelijke uren. Vrijdagmorgen vroeg was het weer eens raak: omwonenden van de basiliek werden rond vijf uur in de morgen gewekt door een luid zingende man die op de hoogste stelling een zit- piaatsjë had gevonden. Die stelling bevindt zich wel zo'n 25 meter boven de begane grond. De inderhaast gewaarschuwde politie gaf hem de opdracht naar beneden te komen, maar de man weigerde daar gevolg aan te geven. Dan maar de brandweer naar de basiliek ge haald. Maar ook die bood geen oplossing: de ladder bleek te kort. Na enig gesoebat slaagde de politie er uiteindelijk toch in om de man naar beneden te praten. Daar greep de 'sterke arm' hem gelijk in de kraag, waarin zich overigens ook een flink stuk bleek te bevinden. De man werd vervolgens in het bureau opgesloten, Terug nuchter kreeg hij een proces verbaal wegens openbare dron kenschap, verstoring van de nachtrust en betreding van verboden terrein. Het commentaar van de politie op alweer een 'geveltoerist' in de basiliek: „Het wordt verve lend." opvangsysteem aan dek van de ponton en dichte grijpers. Er wordt voorts gewerkt met een geluidwerend scherm, waardoor deze kraan tien decibel (meer dan de helft) stiller werkt dan de tot nu toe in gebruik zijnde apparatuur. „OVETzet hiermee een belangrijke stap op weg naar een stil bedrijf. En dat is een eis van de provinciale overheid,zei algemeen bedrijfsleider R. Verhoosel. foto camile schelstraete Renesse - Een 25-jarige man uit Bruinisse is ernstig gewond ge raakt als gevolg van een schiet partij, gistermorgen op de Hoge Zoom in Renesse. Gisteren was zijn toestand redelijk stabiel. Het slachtoffer had rond half vijf 's morgens bij een bar ruzie gekre gen met een barbezoeker. Het ak kefietje mondde uit in een vecht partij, waarbij de barbezoeker op de vlucht sloeg. Het slachtoffer ging er achteraan en werd vervol gens neergeschoten. Van de ver dachte ontbreekt ieder spoor. Door Cees Maas Goes - Het gaat slecht met het aloude leerlingstelsel (vier dagen werken, één dag naar school). In twee jaar tijd is de deelname van jongeren gedaald met maar liefst 20 procent, en ook het aantal leer-arbeidsplaatsen bij bedrijven is fors afgenomen. Maar de vraag naar dergelijke jongeren neemt toe. De Stichting Keuzebegeleiding Onderwijs-Arbeid, de SKOA, vindt het daarom tijd voor actie. „Laten we de krachten bundelen van ge meenten, scholen, Arbeidsvoorzieningen en de landelijke leerlingstel-, seis," zegt directeur Neve van het SKOA. Het SKOA wil een Zeeuws informatiepunt opzetten voor het leerlingstelsel, omdat de organisatie te versnipperd is. Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden dat een goede zaak en willen dat de Staten 15.000 gulden voor het project uit trekken. Maar waarom gaat het niet goed in het leerlingenstelsel? Di recteur Neve: „De werkgelegenheid daalt en dan zie je altijd eerst een terugloop in het leerlingstelsel. Door de veranderingen in de organisa tiestructuur wordt de afstand tot de leerling groter. En dan zijn er nog de fusies tussen het beroepsonderwijs en de volwasseneneducatie. De ze schaalvergroting heeft als gevolg dat de aandacht voor deze speci fieke groep is verminderd. "Het leerlingstelsel, waar in Zeeland hon derden jongeren aan meedoen, is al heel oud. Is het daarom ook niet minder populair bij jongeren, die tegenwoordig doorgaans minder graag technische vakken kiezen? „Nee, het is niet uit de tijd, het is nog heel hard nodig. Juist omdat de praktische beroepen toch al in verval zijn. Maar de behoefte aan zulke jongeren groeit bij het bedrijfsleven. En het is een misvatting te denken dat het alleen om de bouw, de me taal en andere technische vakken gaat. Het bestrijkt een heel groot vakgebied en is bedoeld voor een categorie jongeren die zulke scholing nodig blijft hebben." (ADVERTENTIES) inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en nel passen. teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729 met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa Oranj«Hra«t 5 - Ta Woon 0115 - S62710 Piet de Schrijver uit Hulst loopt twee keer per week twintig kilometer, weer of geen weer. foto camile schelstraete ouder wordt, moet hij meer in de benen hebben om flink mee te kunnen doen." Voor Piet de Schrijver is wande len een manier om de 'grijze brei' soepel te houden. „Wat sport be treft, daar blijf je geestelijk jong bij, je kunt er lichaam en geest mee in evenwicht houden. Ik heb altijd geestelijk inspannend werk gedaan, dag en nacht, maar ik heb nooit last gehad van stress. Moet je vandaag de dag eens kij ken." Wat er zo mooi is aan het lopen van de vierdaagse van Nijmegen? „De sfeer, het geeft een kick. Er is volop feest in de stad en er is mu ziek. Vooral de militaire korpsen spreken mij aan. Er zijn er ver schillende die de hele dag concer ten geven in de plaatsjes waar je doorheen loopt." En de publieke belangstelling? „Ja, dat is prach tig. Dan kom je door een plaats als Eist en dan staan er duizen den mensen langs de kant van de weg. Ja, die komen niet voor mij, hoor. Daar is niet veel aan. Die komen voor de sukkelaars. Ach, mensen willen toch ook wat leed vermaak hebben." (ADVERTENTIE) Tel. 0115-620 400 SPELENDERWIJS met natuur om gaan. Dat is de kern van drie Zeeuws- Vlaamse natuurspelen die gisteren in recreatiecentrum Braakman in Hoek aan Commissaris van de Koningin W. van Gelder werden overhandigd. Door Frank van Cooten DE spelen beslaan de natuurgebieden Het Zwin en de Kievittepolder, de Braakman en de bossen van Clinge. Het is de bedoeling dat aan de hand van de ze natuurspelen recreanten, scholleren en ook Zeeuws-Vlamingen worden gestimuleerd een na tuurwandeling te maken. Het spel is uitgevoerd compleet met een routebe schrijving en informatie over alle beziens- en we tenswaardigheden in het betreffende natuurgebied. Aan de andere kant van het spel is een soort 'ganze- bord' afgebeeld met een vragenlijst. Wie de wande ling heeft gedaan, kan via het spel de opgedane ken nis testen. Bij het spel zitten zogenaamde 'na- tuurflappo's (een variant op de bekende flippo's) met afbeeldingen van dieren die in het natuurge bied leven en honderd natuurpunten. De natuurspelen zijn een initiatief van het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen in samenwerking met onder andere Staatsbosbeheer, Stichting Zeeuws Landschap, IVN, de natuurverenigingen Steltkluut en 't Duumpje en de provincie Zeeland. Het Toeristisch Bureau wil hiermee meer aandacht schenken aan het binnenland van Zeeuws-Vlaande- ren en inspelen op de toenemende belangstelling voor natuur en landschap. Het Bureau wil met de natuurspelen ook meer in spelen op de natuurgerichte recreatie in Zeeuws- Vlaanderen. Van Gelder deelde gisteren deze me ning. „Het betrekken van de natuur bij de recreatie is een belangrijk onderdeel van het toeristisch pro duct. Door op deze manier op een speelse manier kennis te maken met de natuur onstaat er een enor me waardering hiervoor en ook het besef om deze natuur te ontzien." Boswachter H. van Hage van Staatsbosbeheer zei het gisteren vreemd te vinden dat de provincie in eerste instantie niet juichte om subsidie te geven. „Iets wat in nauwe samenwerking tot stand komt, een meerwaarde oplevert voor bezoekers en nauw verbonden is met de Zeeuwse natuur. Ik had ge dacht dat ze wel voor honderd procent had willen subsidiëren." Het Toeristisch Bureau had ingezet op veertig pro cent subsidie van de provincie, maar kreeg er uit eindelijk twintig. Van Gelder bleef het antwoord schuldig, maar di recteur T. Maenhout van het Toeristisch Bureau legde uit: „Als we de natuurspelen in juni hadden gepresenteerd, hadden we die veertig procent wel gekregen. Maar nu we in juli zitten dus niet." Van Hage greep de gelegenheid aan nogmaals te pleiten voor de komst van een Milieu Educatief Centrum (MEC) in Zeeuws-Vlaanderen. „Ik vraag mij trouwens af - zeker als je ziet dat wij als na tuurbeheerders en natuurbeschermers zo nauw met elkaar kunnen samenwerken - of er dan echt geen mogelijkheid is om met zeven gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen tot één MEC te komen. Met een eigen MEC in ons midden zouden dit soort samenwerkingsverbanden veel en veel vaker ont staan." De drie natuurspelen zijn te koop bij alle VW-kan- toren in Zeeuws-Vlaanderen en in de boekhandel.

de Stem | 1996 | | pagina 15