jaren' ENTER Atlanta S 4 E Rj T ulst bij Jurry Gouden tijdritploeg van M exico voor het eerst sinds 25 jaar weer bijeen OQBG >8 of 310111 EUZEN B.V. pestem N. lus is onze {.00-17.00 uur. ing. natrassen - kar- - vloerbedekking B4 Op 15 oktober 1968 won Neder land tijdens de Olympische Spe len van Mexico goud op het onderdeel 100 km ploegentijdrit. Jan Krekels, Fedor den Hertog, René Pijnen en Joop Zoetemelk versloegen met een tijd van 2.07.49 uur de onklopbaar geachte Zweedse ploeg. Bijna achtentwintig jaar na dato is het gouden kwartet van weleer voor het eerst weer bij elkaar. Een reünie, druipend van melancholie. IJsje Lek Wildemannen feiart'n auto vlak acbterhen, zette het I 'kels tr? n°® Srotere prestaties aan. Kre- I ut n "™J "ad me het langst in onzekerheid ge- hè M°Ver ma'n s'art' was een Limburger, das» °eSt meer bewiizen dan de anderen. Drie n v°or de wedstrijd zei masseur Sjeng rCnnrnnn I "^doddeq, fiDOüDacm □on ön Podium Vier meisjes ■■nm 996 X 87 Omgekeerd zullen traditionele energiebronnen steeds zwaarde e jaan drukken op de woonlasten Jaardoor kan op den duur een waardedrukkend' effect gaa„ .ntstaan voor woningen zona? 'V-systeem. Datzelfde geldt ook voor huurwoningen, die dan ge makkelijker verhuurbaar zullen zijn met PV-energie dan wanne» llleen traditionele energie hP schikbaar is. Wiersma denkt dat ook het be drijfsleven op grotere schaal ge' bruik zou moeten maken van sonne-energie. Zijn bedrijf is 0? Ier meer bezig een PV-installatiè n combinatie met warmtepom len te bouwen bij het nieuw» iotterdamse gemeente-archief Polgens Wiersma is de doorbraak van zonne-energie hooguit een twestie van slechts enkele jaren Maar omdat ook projectontwik- reling een kwestie van jaren is is het nu al nodig voor gemeenten en ontwikkelaars om er bij hun planning rekening mee te hou den. Dat gebeurt nu nog te wei nig. Dat is volgens de directeur nade- ig, zowel maatschappelijk als (later) voor het kostenplaatje van de energiegebruiker. lurlijk De Stem. |te. to-the-point. iets gelijks in De Stem. ING* ZATERDAG 13 JULI 1996 'We waren als een geoliede machine1 I I i Door Theo Vaessen Ze zijn, op Jan Krekels na, nauwelijks dikker geworden. Steken allen in een uitste kende conditie. Fietsen nog regel matig voor hun ple zier. Ze zijn alle vier financieel onafhanke lijk. Krekels (48) is eige naar van een installatiebedrijf, Den Hertog (SO) bouwt in zijn rijwielzaak in Dilsen tan te en knapt fietsen op - „kruimels zijn ook brood"-, Pijnen (48) en Zoetemelk (49) bestie ren, respectievelijk in Bergen op Zoom en in bel Franse Meaux, een hotel. Ze zijn, bijna 28 jaar na dato, voor het eerst weer bij elkaar. Om na te praten over een ge beurtenis die hun leven veranderde. Op 15 ok tober 1968 wonnen ze in Mexico Stad Olym pisch goud in de ploegentijdrit over 100 km. Jlet een tijd die de wielerwereld verbaasde. .We waren als een geoliede machine," zegt Jan Het Oranje kwartet loopt gearmd naar de prijsuitreiking in Maxico Stad, van links naar rechts René Pijnen, Joop Zoetemelk, Jan Krekels en Fedor den Hertog. foto archief vnu 15 oktober 1968. Het is 35 graden in Mexico Stad. Op het moment dat de vier Nederlanders naar de start rijden, passeren ze een groepje opgewonden mensen. Den Hertog: „Ik stap af zie een man, met bloedend hoofd, op het trottoir liggen. Had met een revolver zelf- ooord gepleegd. Bondscoach Middelink riep: 'Kom, jong, hier heb je niets te zoeken. Ga je teen 'os rijden'. Hij was bang dat dit schok kende tafereel mij van streek zou maken." Pijlen: „We waren gemotiveerd, hoewel de Pettersons onklopbaar werden geacht." Krekels: „Die Zweedse broers waren al enkele keren wereldkampioen geworden. En dan had je ook nog de sterker geachte Italianen en de t "ost-Duitsers." j Zoetemelk: „We stonden alle vier op scherp, i ik was geselecteerd voor de Olympische i Spelen vond ik trouwens heel bijzonder. Ik j was een eenvoudige amateur. Harry Stevens Wim Schepers waren destij ds veel beter dan 1 'k. Maar aangezien ze nauwelijks slaagden bij profs, dacht ik: wat heb ik daar te zoeken? Ben daarom na de Spelen nog een jaar amateur gebleven. Pas na het winnen van de Tour de Avenir kreeg ik de eerste aanbieding om prof 'e worden." kien Hertog: „Wij waren in Mexico gewoon Collard uit Stein, wellicht om me te prikkelen: 'Jan, ik heb een briefje gevonden met de na men. Jij staat er niet op.' Ik heb op de eerstvol gende training nog eens in de handen gespuwd en in de bus geblazen. Daarna was mijn selec tie een feit)" Pijnen: „Middelink hield van discipline. Hij was een vakman. Had mensenkennis. Was zelf gemotiveerd en kon anderen motiveren. Nooit te amicaal, soms streng. Elke avond om negen uur moesten we op bed liggen. Achteraf moet ik bekennen dat ik altijd goed reed als hij coach was. Ook in Mexico." Zoetemelk: „Hij stond tussen de renners in. Hij was als een vader voor iedereen." De dag voor de Olympische wedstrijd had Middelink het kwartet in een restaurantje op een ijsje getrakteerd. Den Hertog: „We hebben ontspannen over allerlei dingen zitten te dis cussiëren en te filosoferen. Over de Bijbel bij voorbeeld. Dat daar alleen maar sprookjes in staan. En over nog meer dingen die niets met fietsen hadden te maken. Ome Joop wist echt wel waar hij mee bezig was." Zoetemelk: „Gek hè, van dat 'uitstapje' kan ik me niets meer herinneren." Den Hertog: „Joop was altijd rustig en bescheiden. Hij deed zijn werk en je kon altijd op hem steunen. Hij had toen nog weinig hoogtepunten meegemaakt." Na een uur wedstrijd hadden de vier jonge mannen nog nauwelijks een woord met elkaar gewisseld. Krekels: „Het was gewoon verstand op nul en zo hard mogelijk trappen. Met op het vlakke een verzet van 55-13 en op de hellingen 50-17. Op de lange driebaans autoweg lagen klims van vier, vijf kilometer. In feite te zwaar. Wie op kop reed, wilde het tempo zo lang mo gelijk hoog houden." Zoetemelk: „We waren aan elkaar gewaagd. We toonden allemaal veel karakter." Den Hertog: „We wilden voor elkaar niet on der doen. Hartslagmeters en verzuring? Had den we nooit van gehoord." De sprints van Krekels op de laatste stukjes van de hellingen waren een doorn in het oog van Den Hertog. „Hij was de beste klimmer. Ik zat te.sterven." Krekels, plagerig: „Waar jij normaal met ge mak naar boven kon snokken, moest ik je een beetje duwen, hè." Zoetemelk: „We hadden een heel goede ver standhouding. Gegroeid tijdens de vele trai ningen. We waren inmiddels ook gewend aan de hoogte." Den Hertog: „Een week voor4e ploegentijdrit had ik met de anderen een wedstrijd over 200 kilometer gereden. Ook als training. Ik reed constant voorop. In een kopgroep van tien man. Finishte als tiende. Toen verzorger Sjeng Collard me zag, schrok hij. 'Hoe zie jij er uit? Ga eens op de weegschaal staan'. Ik bleek 7V4 kilo te zijn afgevallen." Pijnen: „De eerste keer dat ik tijdens de ploe gentijdrit bergop op kop reed, moest Fedor voor het eerst even van het wiel af. Ik schat twintig kilometer voor het einde. 'Wachten, Fedor is los', hoorde ik Jan roepen, terwijl ik in volle inspanning aan het klimmen was." Den Hertog: „We reden op de limiet. Ik moest daar na nog een keer lossen. En tien kilometer voor de finish, in de afdaling, reed ik lek." Pijnen: „Daar was ik eigenlijk blij om. Door het wachten op Fedor dreigden we onze benen op te blazen. Middelink riep via de megafoon: 'Doorrijden, het gaat om seconden. Jullie kun nen brons halen'. We gaven alles. Degene die moest overnemen, kon het tempo echter niet meer verhogen. We waren gewoon in trance." Zoetemelk: „De overnames verliepen vlekke loos." Pijnen: „Maar bij de finish waren we volkomen leeg." Krekels: „Ik kwam buiten adem als eerste over de witte streep. René Pijnen zat achter me. On ze tijd van 2.07.49 uur was lang een Olympisch record." Pijnen: „Met een volkomen fitte Fedor hadden we zeker nog een minuut sneller gereden." Krekels: „Temeer daar Joop nooit verzaakte." Den Hertog finishte een halve minuut achter zijn drie ploegmakkers. „Het duurde lang voor ik een nieuw wiel had gestoken." Zoetemelk: „We waren tot het uiterste gegaan. Doe je dat niet, dan doe je het niet goed." Met z'n vieren wachtten ze daarna anderhalf uur in spanning op de tijden van de concurren ten. Den Hertog: „De beste ploegen waren pas rond het middaguur gestart. Zoetemelk: „De Zwe den, enkele maanden eerder wereldkampioen Hd Oranje-kwartet vertrok, even over tienen, p.s weede achter de Australische ploeg. René 'Pen was aangewezen als captain. Dat irri- eerde Den Hertog. „Ik dacht dat ik dat zou worden." gingen als wildemannen van start. Den de tempobeul, nam als eerste de kop. njdt ons kapot', riep Pijnen na de eerste ki- w. Maar Den Hertog was geprikkeld. ovendien had ik bij het opstaan last van h»v?fe' ^oe^e me geen honderd procent. Dat H F neoit eerder verteld." ii et overnemen van de koppositie ging té en- usiast," herinnert Krekels zich nog. „Van- 2oaJ Hst René iedereen tot de orde riep." h»u 'JX P^te me zo goed mogelijk aan empo aan," Pijnen: „Fedor reed over de 50 km ?eter Per uur' Ate Je moet overnemen, °01% dat nooit vol." "^a taen kilometer hadden we de raliërs al te pakken. We waren volop aan «t spurten." De huldiging in Mexico, met in het midden de 'gouden vier', v.l.n.r. Joop Zoetemelk, Fe dor den Hertog, Jan Krekels en René Pijnen. Links de Zweedse broers Petterson, v.l.n.r. Gosta, Sture, Erik en Thomas, die zilver wonnen en rechts de bronzen Italiaanse ploeg: v.l.n.rMauro Simonetti, Giovanni Bramucci, Perfranco Vianelli en Vittorio Marcelli. foto archief de stem "'.«f1' p a aa f] O O O D Q% in deze discipline geworden, als laatsten." Krekels: „Toen we binnen waren, waren de Zweden en Italianen nog aan het rijden. Het enige dat we hoorden, was dat we goed hadden gereden." Pijnen: „Herinneren jullie je nog of we in span ning zaten over de afloop?" Krekels: „Ik wel, al was ik helemaal afgepei gerd. Had de heupen uit mijn lijf gereden. Toch waren we niet van start gegaan met het idee dat we goud zouden winnen, hoewel Midde link ons serieus achter de veren had gezeten. We hebben op een dag zelfs 235 kilometer weg getrapt." Pijnen: „Hard trainen is nog altijd de beste do ping. Maar een gouden race, dat hadden we in onze stoutste dromen niet verwacht. Toen ik later hoorde dat we bijna twee minuten sneller waren dan de Zweden, dacht ik: 'En die Mid delink, godver, maar roepen dat het om secon den ging'. Ik zakte van vermoeidheid bijna door het podium." Den Hertog: „Ik enige dat ik me nog herinner is dat 'Haantje', de verzorger van de baan- ploeg, zei dat we misschien een medaille had den gewonnen." Niemand van het kwartet kan zich het moment suprème nog herinneren dat ze tot winnaar werden uitgeroepen. Den Hertog: „Gek hè, misschien kwam dat door de ongelooflijke ge waarwording." Zoetemelk herinnert zich wel dat ze samen gearmd naar het podium liepen voor de huldiging. Op het podium werden ze bevangen door een 'koud gevoel'. Krekels: „Ik was helemaal confuus." Pijnen: „Ik was noch ontroerd noch emotioneel. Het was net een droom." Zoetemelk had de verrassing nog niet ver werkt. „Ik had nooit gedacht dat we de Zwe den zouden kloppen. Ik dacht slechts: als we op het podium staan, hebben we goed gereden. Toen het Wilhelmus werd gespeeld, kreeg ik koude rillingen, ondanks de hitte." 's Avonds werden ze ontvangen op de Neder landse ambassade. Prins Bernhard voegde zich tussen de gouden ploeg. „Een heel eenvoudige man," weet Zoetemelk nog. Den Hertog had één prangende vraag voor de prins. „Hoog heid," zei ik, „ik heb een brief naar de konin gin geschreven met het verzoek of ik bij de ma rine kon komen. 'Ja', zei hij, 'dat kan ik me nog herinneren. Waarom wilde je bij de marine?' Ik wilde ooit vliegeniër worden, maar ik ben nu een laagvlieger geworden. Moest hij erg om la chen." Pijnen: „We stonden de hele avond in het mid delpunt van de belangstelling. Champagne, fo to's, speeches. We verkeerden in een roes." "Pijnen, Krekels en Zoetemelk namen in Mexi co ook nog deel aan de Olympische wegwed strijd. Den Hertog, aanvankelijk ook geselec teerd, had zijn plaats aan Zoetemelk afge staan. „Ik was in het appartementengebouw met mijn schouder tussen de liftdeuren geko men. Joop was niet geselecteerd en was daar knap beroerd van." Pijnen reed in de wegwed strijd 180 km voorop. „Tien kilometer voor de finish werd ik voorbijgesneld door een aantal renners. Ik werd vijfde en Jan twaalfde." Zoe temelk moest voortijdig afhaken. „Ik had het kader van mijn fiets gebroken. Kreeg van een neutrale materiaal wagen een Mexicaanse fiets, maar kon daar geen meter op rijden. Ben dus afgestapt." Na hun prestaties gingen ze op ontdekkings reis in Mexico Stad. Den Hertog: „We hebben eens met acht personen in een kevertje door de stad gereden. Wij vieren en vier meisjes." Pijnen: „We hadden vier weken als monniken geleefd. Jan en ik bezochten tijdens de voorbe reiding een keer de atletiekwedstrijden in het Olympisch stadion." Ze zagen die dag Bob Be- amon 8.90 meter ver springen, maar hadden geen benul van de historische waarde van die sprong. Na terugkeer in Nederland werden ze in de Rai in Amsterdam begroet door koningin Juliana - Pijnen: „Ik heb haar alles uitvoerig moeten uitleggen" - en de dagen erna gehuldigd in hun respectievelijke woonplaatsen Ermelo, Woens- drecht, Born en Rijpwetering. Pijnen werd vervolgens een succesvol zesdaag serenner. „Op het moment dat we allemaal op de Olympische piste trainden, wist ik dat dit mijn toekomst zou worden. Ik reed in mijn eentje rapper dan de Olympische baanachter- volgingsploeg. Op kop rijden, dat kon ik ver schrikkelijk goed." Hij won 72 zesdaagsen. „Maar die zeges zeggen de mensen weinig, De gouden medaille van Mexico spreekt veel meer tot de verbeelding. Zoetemelk won in 1980 de Tour de France, waarin hij ook nog zes keer tweede werd. In 1985 behaalde hij de wereldtitel op de weg. Krekels won in 1972 de Ronde van Andalusië en in hetzelfde jaar een Touretappe. De gouden medaille koestert hij als een moeder haar pas geboren baby. Als hij van huis gaat, neemt hij het kleinood altijd mee, bang dat het wordt ge stolen. Den Hertog won tweemaal de Milkrace, in 1972 de Tour de l'Avenir en in 1973 Olym- pia's Tour. „Maar goud winnen op de Olympische Spelen heeft meer impact," weet hij uit ervaring. „Ik krijg nog steeds brieven van mensen. Voor handtekeningen, het rijden van wedstrijden en het verrichten van openingen." wrf Terug in Nederland werd de huldiging nog eens dunnetjes overgedaan, v.l.n.r: Pijnen, Den Hertog, Zoetemelk en Krekels. foto archief de stem Het gouden wielerkwartet, 25 jaar na Mexico weer bijeen: van links naar rechts: René Pijnen, Jan Krekels, Joop Zoetemelk en Fedor den Hertog. foto harry heuts

de Stem | 1996 | | pagina 13