U labo bank breidt sterk uit Veehouder mag vooruit reserveren Ministers willen snel raamwerk euro ECT wil met andere havens samenwerken Ruim 20 ontslagen bij Hollandia in Keizersveer ieuwe internationale Rabo-telg begint met 80 vestigingen in 30 landen in Duitsland behandeling BSE-smokkelbericht lorin in glas water' Windmolen Greenpeace geweigerd Van Melle gaat markt op met karamelsnoepje COMMENTAAl »p zijn Hollands STEM ECONOMIE A5 BUITENLAND KORT keemt EMU-horde ambtenaren af gevonden in Belfast iteling kerncentrale Suitenlandse ititomerken jroeien in Japan 5*» Ött* ECONOMIE KORT Nieuwe ronde sanering Coberco KNP BT eerste met Europese OR Nozema boekt winst Indonesische auto gepresenteerd 'Lonen ex-DDR 20% omlaag' DINSDAG 9 JULI 1996 lertje Drees een basispensioen dat werkenden uit de volgende géneral deze oudedagsvoorziening onbefai Drees al decennia geleden uitgelead i de naoorlogse geboortegolf aan 1 reinig verdieners om de dan 65-iarL itkering te helpen. ian9en "t probleem nagedacht en zijn moaeiü toekomst verschoven. Het kabinet k; aangepakt en tussen de direct betrn sreenstemming te bestaan. ^ren voor ouderen betalen, het zond wordt niet essentieel veranderd L king, een soort reservepot, die als h' ekomstige rechthebbenden zelf qevulri pelde tekorten worden gefinancierdi it In. 1 t terugbrengen van het financierinqste »an. Geld dat vroeger nodig was om de te voldoen, kan nu aangewend wor Daarenboven gaan de belastinoen r de genieters van AOW, enigszins om. t elk, of hij nu bejaard is of jong, meeen het inkomen dat nu nog vrijgesteld is tremie. en. Het gaat niet aan ouderen die over beschikken niet bij te laten dragen aan ieter gesitueerden die nu slechts AOW- n deel van hun inkomen zijn eveneens meer bij te dragen. Zoveel solidariteit i gevraagd worden, ar tien jaar uitziet weet niemand, hoe 'an zal zijn, echter wel. Tegen die tijd eerst door een grijze golf en het aantal gezien de beperkte gezinsgroottes van k gering zijn. Die jongeren moeten, hoe -ellicht dan ook voorstaat, een fors deel jen. an. Vandaar de vraag of het niet eerlijk lig zou zijn om naast de belastingmaat- iet toch een klein reservefonds op te sschatkist gaat het redelijk, met de indi- Nog wat meer sparen voor de toekomst Ouders horen immers ook aan hun kin- Jog een extra verzekering voor de toe- 11 DINSDAG 9 JULI 1996 Een veehou- 'e"jnd van het kalender- jft zitten met een nog derden afgezette hoe- ;fjd gier, mag de kosten jje transactie met zich «meebrengen, al vast als jening ten laste brengen winst. tetingkamer van de Hoge ,(rwerpt het oordeel van de staatssecretaris van Financiën, dat de varkenshouder die kosten pas mag opvoeren nadat zij zijn gemaakt. In het onderhavige geval, waarin de Hoge Raad gisteren arrest wees, draaide het om een var kenshouder die met zijn echtge note boert op 2,56 hectare cul tuurgrond. Het mestquotum van het echtpaar beliep over 1991 6765 kilo fosfaat. De feitelijke productie beliep 6650 kilo, waar van krachtens het besluit gebruik dierlijke meststoffen slechts 640 kilo mocht worden uitgereden op het eigen land. Op 31 december 1991 lag in de gierkelder nog dui zend kuub mest die nog niet was afgezet bij derden. De belastinginspecteur en uitein delijk ook de staatssecretaris wa ren van mening dat het treffen van een reservering voor de daar mee gemoeide kosten, begroot op (1991) 8125 gulden, niet door de beugel kon. De boer verkeerde immers in geen enkele dwangpositie om van de mest af te komen; de wet dwingt hem daartoe niet. De Ho ge Raad heeft aan die wetsinter pretatie geen boodschap. Wie in het kader van de productie als ondernemer kosten oproept die pas in een daarop volgend jaar tot uitgaven leiden, mag als 'goed koopman' daarvoor een voorzie ning treffen, meent de Hoge Raad. i-begroting voor 1997 vertoont een te- rocent minder dan het tekort op de be ar. De Duitse regering neemt daarmee e' horde voor deelname aan de Euro- i criteria van de toekomstige Europese egrotingstekort niet meer dan 3 procent oduct bedragen. van Defensie heeft gisteren toege- nbtenaren liet afluisteren. Het afluiste- verkers van voormalig minister van De- »ts uit niet nader omschreven redenen Jet ministerie bevestigde het aftappen een korte verklaring na een artikel van Het dagblad berichtte dat het afluis- gaan of geld van wapenverkopen aan kiezingscampagne van voormalig pre- ■Ierland) is een katholieke taxichauf- politie kreeg de 31-jarige man een ko- Zijn lijk werd gisterochtend naast zijn met in meerderheid katholieke inwo- lilitante protestantse organisaties ont- :e dood van de chauffeur te maken te onden niet ver van Portadown, waar an de traditionele Oranjemars tegen- nen staan. skenen op ruim 20 miljoen gulden aan er meer het aanleggen van steenkool- loor te komen. Dat moet de regering in tmanteling van de gevaarlijke kerncen ten. Het geld komt uit het zogeheten i de Midden- en Oost-Europese landen. redactie economie >cht - De Rabobank gaat haar activiteiten in het bui- jjjdverdubbelen. Om dat te bereiken komt er een spe- buitenlandse poot onder Rabobank Nederland: Ra- International. Dat heeft de raad van bestuur van jaboconcern gisteren bekendgemaakt. rijl voor het grote publiek j's enige buitenlandse activi jl bestaat in het niet onver- jelijke optreden van de Ra- 'oeg in de Tour de de bank over de gren- iliang en ruimschoots aan- ]aiwe Rabo-telg Rabobank lational begint met 80 vesti- -Ji)iii30 landen bemand door S medewerkers en met een ïvesteerd vermogen (balans- El) van 100 miljard gulden. L de eeuwwisseling moeten fctotaal en werknemersaan- ijjjvertweevoudigd. Jhuéén op de drie Rabo-me- nerkers belast met buiten ste activiteiten de Nederland- aationaliteit, over vier jaar etdatéén op de vijf zijn. (ap) - De Indonesische president Soe- Hannover aangekomen voor een gron- g. Vanuit Jakarta was eerder gemeld nierstenen heeft. j® Haag/Brussel (anp) - De berichten uit Duitsland als zou lelijk met BSE-besmet Brits rundvlees illegaal via Ierland frankrijk de Europese gemeenschap binnenkomen, zijn gebaseerd op geruchten, die een eigen leven zijn gaan uitse harto rtkli- uit- dissi- gis- ezig- aats- done- lover htha- naar oord esten orden órfer, het espe- ische, Soe- irste- l-pro- n. De goede cula- n om sbaar 1966 vaak lering leger I. Pa- eigen Moslimpartij voor Verenigde Ontwikkeling uit het parlement gezet omdat hij Soeharto had be ledigd. Een rechtbank veroor deelde hem onlangs tot 34 maan den gevangenisstraf, maar hij is in beroep gegaan. In het leger is geen teken van on vrede te bespeuren. Het leger staat vierkant achter Soeharto sinds hij in 1966 aan de mac kwam. De meeste hoge officiere zijn door Soeharto zelf benoemd- Niettemin ontstond er enige on zekerheid in de Indonesische po litiek toen vorige week beken werd dat Soeharto naar Duw land zou gaan voor een memsc behandeling. Vorige maand st er een politieke storm op toen regering Megawati Sukarnopuu verwijderde, de dochter van e president Sukarno. Zij haa, leider van de oppositionele in nesia Democratische Partij m politieke vrijheid geëist. Pamungkas zei dat er door de zondheidsproblemen van harto hoop is op politieke hei mingen als de president n meer in staat is zijn functie ui oefenen en wordt vervangen een meer gematigde leiden- ziekte zet ons aan het den aldus Pamungkas. „Is het mogelijk dat een het zal overnemen?" lm onze verslaggever lisselsheim - Japanners aken steeds meer geïnte- rd in buitenlandse auto's. Merken als BMW, ides en Opel expor ten groeiende aantallen ulo's naar Japan. Opel bijvoorbeeld verwacht aar 40.000 auto's in Ja- te verkopen. Het merk itartteerin 1992 met zijn ac- Meiten en sindsdien zijn er 0 auto's verkocht. De jwwachting is dat in het jaar 80.000 Opeis in Japan verkocht worden, klissen heeft Opel besloten «Thailand een nieuwe auto- li te bouwen. In Tai- M en Indonesië had het «ark al fabrieken. De inves- teringen in Indonesië zijn op laag pitje gezet omdat Soeharto de eigen autoin- iistrie zwaar bevoordeelt. ®ie wordt gerund door een toon van de president. 2egt een woordvoerster van I' ministerie van Landbouw na *aag bij de Nederlandse en bndbouwattachés in Ita- waar de berichten vandaan len. departement betitelt de a's oen storm in een glas «i hecht weinig waarde «t smokkelverhaal. Het ziet a reden voor extra maatrege- de handel in Brits rund- voorkomen. 'Duitse ambassadeur in Italië it weekeinde, dat de ma- aren daar het han- voor Brits rundvlees taiVolgens de diplomaat i. P vlees via-via ookinande- uropese landen terechtko- "nport van Brits rund- ^fboden uit vrees voor tót oeienziekte BSE. De ten over de vleessmokkel m Duitsland veel op- ng veroorzaakt. Havraag blijken dg berichten de smokkel van BSE-vlees StütiB 'se vertegenwoordi- <ta t me aan de Ifruisbasis in 'nicht Z'i j ^00rgegeven als een t j?us de woordvoerster (D„«! w gist«en. Noch 6 landbouwattaché. nnrh Ook dat moet duiden op een ver dergaande internationalisatie van de bankcoöperatie. In het najaar zal Rabobank Inter national een speciale vennoot schap worden, waarvan alle aan delen in handen zijn van de Hol ding Rabobank Nederland nv. Of de basis van de Rabo-organisatie, de leden-banken van de coöpera tie, nog een stem in het kapittel heeft over de oprichting van Ra bobank International, kon hoofd directielid drs H. Visser gisteren nog niet zeggen. „De juristen zoe ken nog uit of een en ander tot een wijziging van de statuten moet leiden. In dit laatste geval beslissen de leden." Rabobank International concen treert zich op klanten onder de grote internationale bedrijven, de corporate clients. Deze opereren voornamelijk in de voedsel- en landbouwmarkt en op het terrein van de gezond heidszorg. Daarnaast doet de nieuwe Rabo-tak ook aan invest ment banking en private banking. Daarbij wordt gedacht aan ver mogende particulieren, personen met een 'hoge netto-waarde'. Maar de klant van de Rabobank- op-de-hoek zal uiteraard ook via Rabobank International zijn camping in Zuid Frankrijk kun nen blijven betalen. Om de verdubbeling te financie ren stopt Rabobank Nederland 1,5 miljard gulden extra in haar buitenlandse dochter. Dit bedrag komt bovenop de jaarlijks te be halen winst die volledig in het ei gen bedrijf mag worden geïnves teerd. En de winst in 1995 be droeg 300 miljoen gulden. Er komen vestigingen bij in Ca nada, Japan, Oost-Europa, de landen van de vroegere Sovjet- Unie en 'verder overal waar onze klanten willen dat we zitten', al dus de nieuwe directeur van Ra bobank International A. Arnold. Ook zullen nog meer 'allianties' worden aangegaan met buiten landse banken. „We moeten voorkomen dat wan neer de euro straks in circulatie komt, we in dat euro-gebied slechts één van de kleinere spe lers zullen zijn." Windmolen in gedemonteerde toestand op weg naar de Hemwegcentrale in Amsterdam. Amsterdam (anp) - Het energieproduc tiebedrijf Una, eigenaar van de Hemweg centrale in Amsterdam, weigert de wind molen te accepteren die Greenpeace gis termorgen aanbood. De milieuorganisatie bezorgde de windmolen aan het eind van de ochtend in gedemonteer de toestand op vier grote wagens. Zij deed dat in de hoop, dat Una het apparaat aanvaardt in plaats van de schadevergoeding van 80.000 gulden, die Greenpeace het bedrijf schuldig is. De organisatie moet dat bedrag betalen als vergoeding voor het beschadigen van de schoorsteenpijp van de Hemwegcentrale bij een actie in april vorig jaar. Actievoerders schilderden toen de leus Stop C02 op de 185 meter hoge pijp. Het bedrijf liet de leus ver wijderen. Greenpeace en Una kwamen vorige week tot overeenstemming over de schikking. P.J. Witvliet, hoofd algemene zaken van Una liet gistermorgen weten teleurgesteld te zijn, dat Greenpeace de afspraken niet nakomt. „Het kan nooit zo zijn dat een tegenpartij je een betalingswijze opdringt," aldus Witvliet. Una houdt vast aan betaling van het geldbe drag. Greenpeace meent dat het bedrijf de windmo len moet accepteren om te tonen, dat het zich de Engelse minister Hogg schrif telijk gevraagd naar de Britse maatregelen om illegale uitvoer van verboden runderproducten tegen te gaan, zo maakte zijn woordvoerder gisteren in Brussel bekend. De Duitsers is verzocht om hun aanwijzingen over de illegale handel kenbaar te maken. Tevens heeft de commissaris de andere lidstaten gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Op 22 juli gaat er een missie van veterinair deskundigen naar Groot-Brittan- nië om de maatregelen tegen de gekkekoeienziekte te controle ren. Nederland importeert jaarlijks circa 140.000 ton rundvlees, voornamelijk uit andere Europe se landen. De eigen productie aan rundvlees is ongeveer drie keer zo hoog. Brussel (anp) - De Europese ministers van Financiën drin gen aan op de snelle totstand koming van een juridisch raamwerk voor de gemeen schappelijke munteenheid in de EU, de euro. Een dergelijk juridisch kader is van groot belang voor de continuïteit van financiële contracten na de invoering van de nieuwe munt in 1999. De Europese Commissie werkt inmiddels al aan een ontwerp voor een raamwerk, dat de offi ciële status van de euro moet be vestigen. Vooral de Belgische be windsman Maystadt en zijn Oos tenrijkse collega Klima drongen gisteren in Brussel tijdens een vergadering van de ministers van Financiën aan op de nodige vaart. De burger zal echter pas op zijn vroegst in 2002 de euro tegenko men. Obligatieleningen worden echter vanaf het begin van de Economische en Monetaire Unie (EMU), waarschijnlijk in januari 1999, met de nieuwe munt gecon fronteerd. De bijeenkomst van de ministers van Financiën is de eerste onder Iers voorzitterschap. De Ieren willen vooral werk maken van de EMU, werkgelegenheid, fiscale harmonisering en fraudebestrij ding. Alle ministers kunnen zich vinden in dit programma. De Ierse minister Ruairi Quinn (l) in gesprek met zijn Engelse ambtgenoot Kenneth Clarke De ministers hebben ook een groep ambtenaren de opdracht gegeven het financieringsvoorstel voor de Europese verkeersnet- werken te bestuderen. Voorzitter Santer van de Europese Commis sie wil 1,2 miljard ecu vrijmaken. De bewindslieden willen dat Brussel zuinig omspringt met de financiële middelen. „Er wordt gekeken naar een poli tieke oplossing die voor iedereen acceptabel is," zei minister Zalm gisteren in Brussel. De transeuro- tónto heeft echter teeerrtoa^nW1^ingen voor die C vkessmokkel. Voor het 'ifedaa^11 °tn Haag is de a£~ Ssaraanl?Heafgedaan' '"^commissaris Europese Fischler Rotterdam (anp) - Als tegen wicht tegen de steeds grotere allianties in de containervaart zou het het overwegen waard zijn om ook aan de landzijde de samenwerking te intensi veren. Dat zou kunnen bete kenen dat grote terminals voor containers in West-Euro pa tot het vormen van allian ties overgaan. Deze suggestie uitte ECT-direc- teur W. den Duik gisteren op de ECT/Sea-Land terminal op de Maasvlakte bij de presentatie van het Container Jaarboek 1996 van het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam. Den Duik wilde geen concrete in vulling geven aan zijn gedachte de containerterminals nauwer te laten samenwerken. Op de vraag of hij daarbij denkt aan samen werking met concurrenten in Antwerpen zei Den Duik: „Ik heb daar nog geen uitgesproken ge dachten over. Maar' het is denkbaar dat de ha vens met elkaar tot wat helderder vormen van samenwerking ko men." De rederijen die een grote rol spelen in de wereldwijde netwer ken voor het vervoeren van laad- kisten zijn de afgelopen jaren in toenemende mate met elkaar gaan samenwerken in allianties. Daardoor krijgen de terminals in onderhandelingen te maken met kolossale combinaties, die zich in een sterke positie bevinden ten opzichte van de verdeeld opere rende terminals in de grote ha vens van Noordwest-Europa. ECT is momenteel zelf in onder handeling met de alliantie van de rederijen Sea-Land en Maersk, Van onze verslaggever Keizersveer - Hollandia Machinefabrieken in Keizersveer heeft collectief ontslag aangevraagd voor ruim twintig van de hon derddertig werknemers. Op deze manier wil het bedrijf volgens Hollandia-adjunctdirecteur D. Markwat financiële ruimte creëren voor noodzakelijk geachte investeringen in nieuwe be drijfsgebouwen, het machinepark en de automatisering. „De staalconstructie in ons land staat al een aantal jaren onder druk. De staalprijs stijgt, terwijl de verkoop van staalproducten nog steeds daalt, zodat de winst- marches uiterst klein zijn gewor den," zo schetst Markwat een deel van de problemen waarmee het bedrijf kampt. „Verder speelt de concurrentie van bedrijven in landen met lage lonen een rol, terwijl in eigen land talrijke bedrijven, na een faillissement, met een schone lei een doorstart kunnen maken. Door al die ontwikkelingen lijdt het bedrijf in Keizersveer al drie jaar een verlies, dat in de miljoe nen loopt." Hoewel het volgens Markwat daarom voor de hand zou liggen het stalen profielen produce rende bedrijf in Keizersveer te sluiten, heeft Hollandia voor een wil inzetten voor het milieu. Nu wekt de cen trale energie op door het stoken van kolen, wat gepaard gaat met de uitstoot van C02 (koolstof dioxy de) De windmolen kost twee ton. Greenpeace heeft er een lening van 120.000 gulden voor afgesloten bij de Algemene Spaarbank Ne derland. Als Una de windmolen twintig jaar lang energie laat opwekken, zal dat het be drijf nog winst opleveren ook, aldus Green peace. De organisatie hield echter al rekening met een weigering. De windmolen mag weer wor den ingeleverd bij de leverancier als Una niet van gedachten verandert. pese netwerken (TEN's) vormen het zwaartepunt van het werkge legenheidsplan van commissie voorzitter Santer. In december op de Europese top van Dublin moeten knopen wor den doorgehakt. die beide tot de grootste rederijen ter wereld behoren. De gesprek ken over een nieuwe gezamenlij ke terminal op het ECT-terrein op de Maasvlakte bevinden zich in een afrondend stadium. Directeur Van der Merwe van Sea-Land verwacht volgende maand de afronding van de on derhandelingen over een nieuwe terminal met een capaciteit van een miljoen containers per jaar. andere politiek gekozen. „We willen alle poten van de staal- branche in huis proberen te hou den. Wat Keizersveer betreft be tekent dit, dat er minder mensen aan het werk blijven om te kun nen investeren in automatise ring." Een woordvoerder van de Indus triebond FNV zegt in een reactie 'niets op investeringen tegen te hebben'. „De consequenties van die investeringen zullen echter eerst nog beoordeeld moeten worden, terwijl eventuele gevol gen voor het personeel in een so ciaal plan zullen moeten worden afgedekt. Maar voor het zover is willen we eerst onder meer bekijken of er werknemers kunnen worden on dergebracht bij de Hollandia- vestiging in Krimpen aan de IJs- sel." Arnhem/Zutphen - Bij de Coberco-fabrieken in Arnhem, Nijkerk en Borne verdwijnen de komende anderhalf jaar 70 banen. In vijf tig gevallen betreft het uitzendkrachten en mensen in tijdelijke dienst wier contract niet wordt verlengd. Onbekend is nog hoe veel van de overige twintig werknemers gedwongen ontslag wacht. De inkrimping van de divisie Zuivel, die gisteren werd aangekondigd, maakt deel uit van een reeks ingrepen in het hele concern die het resultaat omhoog moeten brengen. Vorig jaar werd meegedeeld dat 600 banen moesten verdwijnen, maar moge lijk zouden het er meer worden. Inmiddels zijn circa 550 arbeids plaatsen verdwenen, ook door uitbesteding, of aangewezen om te worden geschrapt. Eind vorig jaar werkten bij Coberco 3668 men sen. Amsterdam - Niet de bank/verzekeraar ING, maar papierfabri kant KNP BT is de eerste Nederlandse onderneming die een Eu ropese ondernemingsraad heeft opgericht. Dat blijkt uit een re cent overzicht van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Krachtens Europese wetgeving moeten be drijven met vestigingen in meerdere landen van de Europese Unie een Europese ondernemingsraad oprichten. De wet treedt al op 22 september in werking. Desondanks bereidt nog maar een klein deel van de Nederlandse multinationals zich voor op de nieuwe wetgeving. Lopik - Etherexploitant Nozema heeft in 1995 een winst geboekt van 16,4 miljoen gulden. Dat is een sterke verbetering ten opzich te van 1994, toen er sprake was van een verlies van 4,6 miljoen. Het resultaat is sterk beïnvloed door de strategische deelname van Nozema in kabelexploitant Casema. Nozema heeft een belang van 22,56 procent in de grootste kabelexploitant van Nederland. Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening steeg van 0,5 naar 1,6 miljoen. De omzet van de Nederlandsche Omroep-Zender- maatschappij is de laatste jaren met 13,5 tot 82,3 miljoen gulden toegenomen. In de laatste vier jaar steeg de omzet met 40 procent. Dat is een gevolg van contracten met commerciële omroepen en een grotere activiteit op het terrein van telecommunicatie, het distribueren van onder meer computergegevens en het verhelpen van storingen. Nozema was in het verleden uitsluitend de ether exploitant van de publieke omroepen. Door de digitale etherdis tributie van radio- en televisiesignalen wordt een verdere toena me verwacht. Jakarta - Hutomo Mandala Putra Suharto, de zoon van president Suharto, heeft gisteren in Jakarta de eerste 'Indonesische auto' gepresenteerd. De 'Timor' wordt in Zuid-Korea gebouwd in sa menwerking met de autofabriek Kia Motors Corp. De eerste 'Ti- mor' komt in oktober op de markt, een maand later dan ge- pland.Het bedrijf van Suharto's zoon, PT Timor Putra Nasional, kreeg in februari een speciale status, waarbij drie jaar geen in voer- en luxebelasting hoeft te worden betaald. De auto's kunnen daardoor tot 60 procent goedkoper bij de dealers komen. De Ame rikaanse minister van handel Mickey Kantor tekende tijdens een bezoek aan Jakarta in juni bezwaar aan en noemde de speciale status concurrentievervalsing. Berlijn - Gezien de economische verhoudingen in het oosten van Duitsland moeten de lonen daar met zeker 20 procent omlaag. Dit heeft Lutz Hoffmann, directeur van het DIW-instituut voor eco nomisch onderzoek in Berlijn, gezegd in een vraaggesprek met de Duitse krant Die Welt. Hoffmann realiseert zich dat een dergelij ke verlaging politiek niet mogelijk is en pleit daarom voor de ko mende vijf tot zeven jaar voor een nulronde in nieuwe cao's. Als de werknemers dan ook nog afzien van vakantiegeld en kerstgra tificaties, liggen de lonen rond de eeuwwisseling op een niveau dat in verhouding tot de productiviteit te vergelijken is met dat in het westen van Duitsland.Sinds de hereniging van de twee Duits- landen worden de lonen in het oosten van Duitsland geleidelijk aan opgetrokken tot het salarispeil in het westen van het land. Op het ogenblik verdient een Oostduitse werknemer in een vergelijk bare baan ongeveer 85 procent van wat zijn Westduitse collega verdient. Van onze verslaggever Breda - Van Melle zet in het najaar een nieuw snoepje op de markt: Meller. Het snoepje - karamel gevuld met chocolade - wordt momenteel geïntroduceerd bij de handel. De Bredase suikerwerkfabrikant bevestigde dit gisteren, maar wilde nog niet op de details in gaan. Met Meller wil het Bredase bedrijf zijn assortiment verbreden. Van Melle is nu vooral afhankelijk van Mentos (dat goed is voor 50 procent van de omzet) en Fruit-tella. Bij de presentatie van het jaarverslag in maart kondigde Van Melle al aan een nieuw, sterk product naast Men tos en Fruit-tella neer te willen zetten. „We zijn nu erg afhankelijk van Mentos. Ik geef toe dat dat een probleem is," zei directievoorzitter I. van Melle toen. Van Melle maakt nu ook al meer snoepgoed dan Mentos en Fruit-tella. Maar de omzetten daarvan zijn veel lager. In de VS heeft het bedrijf momenteel succes met Airheads ('een platte plak kauwbaar product'). Dit wordt waarschijnlijk ook in Europa geïntro duceerd. AJ eerder probeerde Van Melle met de Dummy-snoepjes in Europa een 'derde poot' naast Mentos en Fruit-tella neer te zetten. Het verwachte succes bleef echter uit. Onlangs betrad het bedrijf ook de lolly-markt.

de Stem | 1996 | | pagina 5