Verlaging pensioen in aantocht Z Onze Top 10 van deze week. D66 pleit voor uitkering naar keuze eïrelFd 'Meer alternatieve straffen toepassen' 'Typical Dutch' drugsbeleid moeilijk uit te leggen lasis wordt gemiddeld salaris in plaats van laatstverdiende loon (k Komkommer, 79 1.99 L99 L69 9.90 99 745 tv OlAIbi afwas, 3.58 1.99 2.19 BINNENLAND A3 Schade door orkaan Bertha mee Wiet op één kamer met een wildvreemde BINNENLAND KORT Verkoper Staatsloten btw-plichtig Manaus neemt VNR over Nederland wil Koenigscollectie terug 'Geldnet-dossier snel beschikbaar stellen' Briljante scholiere moet toch loten 'Betuwebesluit is in orde' f°P^ln de week* j^e Plus toiletpapier, f^uTI Pak8rollen WOOQ Qll1 winkels zijn open van 8 tot 8 uur. DINSDAG 9 JULI 19gg afstem 1111 DINSDAG 9 JULI 1996 Groot-Brittannië en Jer|a Afwisselend zon en wolken JI den en op de meeste plaat?J droog. Temperatuur iets „3 lopend tot ongeveer 20 grari»3 België en Luxemburg'jn f, westen geregeld zon; in oosten wolkenvelden en m! name in de Ardennen kans wat regen. Middagtemperatuu? gradefP6nd t0t °ngeveer Noord- en Midden-Frankrijk. Geregeld zon maar ook een kleine kans op enkele l0ka)« buien. Middagtemperatuur on lopend tot ongeveer 23 graden" Zuid-Frankrijk: Zon aH seld door wolkenvelden Een kleine kans op een enkele re gen- of onweersbui. De Mistri gaat liggen. Middagtempera! tuur oplopend tot ongeveer 24 graden; langs de kust vna de Middellandse Zee tot een graad Portugal: Zonnig. Middagtem peratuur bijna overal oplooend tot 30 graden of meer. Spanje: Vrij zonnig en droog Vooral in het zuiden een stevi ge oostenwind. Middagtempe ratuur langs de kusten uiteen lopend van 22 graden in het noorden tot 32 in het zuidoos ten; in het binnenland hier en daar maxima van 35 of meer Canarische Eilanden: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Een stevige noordelijke wind. Maxima aan de stranden ongeveer 28 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke pe rioden met zon. Droog. Mid- dagtemperatuur rond 30 gra den. Italië: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Geleide lijk minder wind. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het noorden ook kans op een bui. Vooral dins dag veel wind. Dinsdag van het noordwesten uit afkoeling; woensdag maxima rond 27 gra den. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en een enkele bui. Vooral in het noorden tamelijk veel wind. Woensdag iéts meer zon. Middagtemperatuur oplopend naar ongeveer 19 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en plaatselijk regen. Middagtem peratuur oplopend naar 20 gra den. In Wallis, Tessin en Enga- din droog, zonnige perioden en maxima rond 24 graden. In de bergen afnemende wind. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral dinsdag op veel plaatsen regen. Maxima oplopend naar 19 graden. In het zuiden over wegend droog, nu en dan zon en middagtemperatuur onge veer 21 graden. Haag (anp) - De D66- e in de Tweede Kamer er in de sociale ze- ,jd meer variatie moet Binnen het publieke I 2' zouden burgers moeten Len kiezen voor een mini- 'ji 0f een maximaal verze- Lgspakket. I rdat laatste moet dan wel een I' premie worden betaald. 5e manier wordt meer reke- gehouden met de toenemen- 'erscheidenheid in samenle- Lsvormen. |l idee is afkomstig van D66- Lrlid Schimmel. Zij denkt onder meer aan de mogelijkheid om te kiezen voor een hogere of lagere WW-premie, al naar ge lang de gezins- en levensomstan digheden van de werknemer. Desgevraagd zegt Schimmel dat ook haar PvdA-collega Adel- mund 'met dit soort gedachten zit te spelen'. Adelmund was giste ren echter niet bereikbaar voor een reactie. Schimmel vindt dat haar plan be trokken moet worden bij de dis cussie over de sociale zekerheid op lange termijn. Het kabinet heeft daarover een notitie toege zegd die op Prinsjesdag ver schijnt. Dit stuk zal vooral gaan over de toekomst van de oude dagsvoorziening en over de ge volgen van de flexibilisering van de arbeidsmarkt voor de sociale zekerheid. Schimmel vreest dat een derde belangrijk onderwerp, de individualisering van de sa menleving, te weinig aan bod zal komen in de kabinetsnotitie. Schimmel doet haar voorstel voor uitkeringen naar keuze in haar schriftelijke reactie op een wets ontwerp om de financiering van de WAO te wijzigen. Het kabinet wil de WAO-premie per sector la ten variëren. Het hoopt dat be drijven dan beter hun best doen arbeidsongeschiktheid te voorko men. Bovendien krijgen werkge vers volgens het wetsvoorstel de kans gedurende vijf jaar zelf het arbeidsongeschiktheidsrisico te dragen. Desgewenst kunnen ze dat particulier verzekeren. Deze aanpak moet leiden tot concur rentie tussen verzekeringsmaat schappijen en bedrijfsvereniging, met als uitkomst een beter pre ventiebeleid. Over het WAO-voorstel is binnen de coalitie op hoofdlijnen al over eenstemming bereikt. Toch heb ben PvdA en D66 op onderdelen nog kritiek. Bovendien betwijfelt Schimmel sterk of de beoogde in voeringsdatum (1 januari 1997) wel haalbaar is. Ze denkt dat een langere voorbereidingstermijn nodig is. Of het kabinet blij is met deze zienswijze is de vraag, want het heeft het WAO-plan in een eerder stadium al een jaar uitge steld. De kritiek van D66 en PvdA op het wetsvoorstel richt zich vooral op het beoogde beleid om gedeel telijk arbeidsongeschikten weer aan de slag te helpen. Het kabinet gaat niet veel verder dan het bun delen en stroomlijnen van de be staande subsidieregelingen, maar beide regeringsfracties vinden dat onvoldoende. Ze wijzen op onderzoek waaruit blijkt dat be drijven maar weinig gebruik ma ken van deze subsidieregelingen. ta Haag (anp) - Het kabinet stuurt aan op een versobe- ii van de pensioenen. Het streeft ernaar werkgevers de .gelijkheid te geven voor hun personeel een aanvullend Lsioen te regelen dat (met inbegrip van de AOW) uit- jjjitop zeventig procent van het gemiddelde loon dat ie- -and tijdens zijn loopbaan heeft verdiend. LETTERRAADSEL Welk woord is in dit Uterraadsel verborgen? i gisteren: 8. agent; 12. lok; 13. adelaar; 15. sir; 17- as; Lr; 21. ei; 22. kelk; 24. leven; 26. ante; 28. ets, 32. regent; 35. pedant; 37. ne; 38. oordeel;, let; 42. nestel; 45. eik; 46. dal; 48. ree; 49. 53. inkt; 55. te; 56. spon; 58. neon; 60. re, line; 65. ban; 66. reaal; 67. rag; 68. roest. se; 3. ik; 4. fat; 5. teler; 6. al; 7. parel; 8. ara; 11. triest; 14. dol; 15. aan; 18. akte; 20. raid; vandaal; 27. naasten; 29. snoek; 31. deler, t; 35. pen; 36. nee; 40. venter; 41. lies; 49' 46. Donar; 47. lenig; 50. oele; 51. dop; 57. 7. pol; 59. oer; 62. fa; 64. la; 65. be. ie 'oi :u0ogos '6 bpnljuegjapuo '8 lee Buu -g lauiep jeeg z :duie|J8WalH ;aan de meeste pensioenrege- >n nog uit van zeventig pro van het laatstverdiende Deze 'eindloonregeling' jïigtop termijn onbetaalbaar te jrden. «de manier waarop het zoge- jjtn middelloonsysteem het ste geïntroduceerd kan wor- i, bestaat tussen de meest be- tikken bewindslieden nog ver ban mening. Minister Zalm Financiën kiest voor de rechtlijnige aanpak. De ndsman wil dat het l de huidige eindloonrege- straks niet langer aan een bedrijfstak oplegt. Het lemstad (anp) - De orkaan Mia heeft gisteren op Sint Wen betrekkelijk lichte scha lt aangericht. Ook op de twee andere Bovenwindse eilanden, en Sint Eustatius valt de emee. Dennis Richardson in Philipsburg bekend- akt. Tien mensen raakten gewond, de meesten door «Wiegende voorwerpen. Dt gezaghebber had, in tegen- tot vorig jaar, een uit- gaansverbod uitgevaardigd. De was nu ook veel beter tp de orkaan voorbereid dan vo- rigekeer. Een deel van de mensen dat zich toch op straat begaf, naakte zich schuldig aan plun- deritgen. slagregens die sinds uüdag vallen en grote veroorzaken hou- naar verwachting nog wel 'aan. Wha is de tweede orkaan van ditseizoen. Ze ontstond als tropi- sthe depressie voor de kust van Afrika en werd tijdens haar trek ttstwaarts steeds krachtiger. verplichte deel moet wat hem be treft beperkt blijven tot zeventig procent middelloon of zestig pro cent eindloon. Bedrijven kunnen dan zelf beslissen of ze daar nog iets extra's bovenop willen doen. Te ver Minister Melkert van Sociale Za ken vindt dit plan te ver gaan. De PvdA'er wil in principe pensioen afspraken tussen sociale partners blijven opleggen aan een be drijfstak. Maar als een bedrijfs takpensioenfonds geen middel loonpensioen in de aanbieding heeft, moet een bedrijf wel de mogelijkheid krijgen zo'n rege ling elders af te sluiten, vindt Melkert. De discussie over middelloon- en eindloonpensioenen hangt samen met die over het streven naar meer marktwerking op pensioen- gebied. Bedrijven zijn nu nog verplicht aangesloten bij het pen sioenfonds van hun bedrijfstak, al zijn er vrijstellingsmogelijkhe den. Het kabinet vindt dat er meer vrijheid moet komen voor bedrijven. Het wordt daarin van harte gesteund door de particu liere verzekeraars, die een aan trekkelijke markt in het verschiet zien liggen. De organisaties van pensioenfondsen voelen vanzelf sprekend echter weinig voor meer concurrentie. Discussie Hoe de discussie in het kabinet afloopt is nog niet te voorspellen. Volgens ingewijden is er geen sprake van een hevig politiek conflict. De standpunten van Melkert en Zalm lijken steeds meer naar el kaar toe te kruipen. Toen Zalm nog directeur van het Centraal Planbureau was, toonde hij zich voorstander van volledige vrij heid op pensioengebiéd, maar zijn huidige voorstel gaat veel minder ver. Het is de bedoeling dat het kabinet op Prinsjesdag met een notitie komt over de pen- sioenproblematiek. (ADVERTENTIE) per stuk A Zoete Griekse kersen, 500 gram ft Wiener- of zigeunerschnitzel, 100 gram ©c Nil fk Casinobrood, wit of bruin, heel 2&5' 01 Goudse lichtbelegen kaas 48+, I3se- A Remia vis- of vleessauzen, V diverse smaken, flesje 250 ml im- a Pale sherry, j§ medium dry, very dry of cream, fles 1 liter VI appel of citroen, 3 flacons 500 ml 5&1- Ek 01 Speculaas, v 3 soorten, pak Nü Dei Monte ananasschijven, fruitcocktail perziken, blik 820 gram Nü »De belangstelling tijdens de herdenkingsdienst voor Pim Jacobs was groot. Maarssen (anp) - Niet vaak zal een plechtige herdenkingsmis zo swingend hebben geklonken. Pianist Louis van Dijk klom gisterochtend achter het orgel van de parochiekerk Heilig Hart in Maarssen om zijn vriend en collega Pim Jacobs een muzikale afscheidsgroet te brengen. Louis van Dijk gaf het sobere afscheid van de jazzpianist, presentator en entertainer Willem Bernard Jacobs met zijn improvisa ties het speelse vleugje dat de beide musici gewoonlijk ook in hun spel stopten. In een zee van bloemen herdachten familie, vrienden en fans de entertainer, die vorige week op 61-jarige leeftijd aan kanker over leed. Presentator Willem Duys nam tijdens de mis als eerste het woord. Hij memoreerde in 'een muzikaal portret' het genie van Ja cobs. Dochter Leila nam kort het woord na mens de naaste familie. Ook tal van arties ten die met Jacobs hadden samengewerkt in televisieproducties of optredens, namen in Maarssen afscheid. Buiten wachtten tiental len fans en buurtgenoten op het inladen van de kist. 's Middags werd Jacobs in intieme kring begraven in zijn woonplaats Tienho ven. Bassist Ruud Jacobs zal tijdens het North Sea Jazzfestival in Den Haag namens zijn broer op 14 juli de Bird Award in ont vangst nemen. De prijs werd vlak voor zijn dood aan Pim Jacobs toegekend. VERVOLG VAN VOORPAGINA En dat wordt dan in elk geval niet Zwingelspaan in Fijnaart. Een goed pension, zegt de eigenaresse wat verwijtend, zit op deze tijd vol. Met veel vaste clientèle. Zeker als het zo klein is als het hare. „Ik heb maximaal twaalf kennels. Een per huishouden. Sommige honden zitten net zoals thuis al leen. Maar ik heb ook iemand uit Den Haag die ieder jaar met vier terriërs komt. Je moet het verge lijken met jezelf. Je wilt ook met je familie of vrienden op dezelfde kamer en niet met een wildvreem de. Je moet de vakantie voor je huisdier aanpakken zoals je dat voor jezelf doet." Dus ook tijdig reserveren. Honden worden sinds de verplichte ta toeage weliswaar minder snel plompverloren gedumpt, heeft de eigenaresse van het Fijnaartse pension de indruk, maar menig een plant de vakantie van zijn huisdier met de Franse slag. De afgelopen weken kreeg ze wel zes tig, zeventig telefoontjes van hon denbezitters. Niet dat ze allemaal zo nonchalant zijn. Soms speelt een onverwachte nare omstandig heid mee. Oppas breekt zijn been. Voorlopig kan zo'n onfortuinlijke zijn blaffende, miauwende, kake lende of piepende protégé nog kwijt bij Gastelsveer in Oud Gas tel. Met ruim honderd plaatsen al leen al voor honden. Waarvan dertig procent keurig op tijd, dat Ook het vijfsterrenhotel voor dieren in Willemstad is volgeboekt. wil zeggen minstens enkele maan den van tevoren, wordt bespro ken. „De rest staat er pas op het laatste moment bij stil: shit, de hond loopt nog rond! Het gebeurt dat ze zelfs zonder van tevoren te bellen hier opeens met het beest voor de deur staan. Ach, denken ze, er is nog wel plaats. Maar dat houdt natuurlijk een keer op. En dan is het paniek. Of ze komen met een hond die niet is geta toeëerd of ingeënt. Die komen er niét in. De mensen zijn zó onwe tend," verbaast eigenaar J. Boer zich na tien jaar dierenpension nog steeds. Bij Els Henny staan geen mensen onverwacht aan de deur. Haar clientele, zegt ze, be denkt van tevoren hoe het tijdens de vakantie met poes moet. „Ze willen een adres dat het wereldje van de kat thuis zo goed mogelijk benadert. En dan gaat het echt niet om raskatten. Daarvan heb ik er sinds de opening een paar FOTO DE STEM/DICK DE BOER maanden geleden pas twee gehad. Hier komen huis-, tuin- en keu kenkatten die op handen worden gedragen." Gunt u uw alledaagse Europese korthaar bij nader inzien een luxe vakantie in de landelijke omge ving van Willemstad dan bent u te laat. Een week of vier van tevoren boe ken voor een verwarmde suite met alles erop en eraan in het hoogsei zoen is hier het minimum. t* 1 «j V5 Terwijl in dit land de ene na de andere sociale voorzie ning vanwege geldgebrek op de helling gaat, blijven er, voor wie genoeg geld heeft, gaatjes te over over. Zo kan iemand die het zich kan veroorloven om alvast een grafmonument en grafrecht aan te schaffen, de ge maakte kosten aftrekken van de belasting. Ook de kosten van bijzetting kunnen worden afgetrokken. Dus iemand die na zijn dood nog eens op wil scheppen over zijn rijkdom bij leven en welzijn, krijgt daartoe een aardige tegemoetkoming in de kosten van het rijk. Als de vader van Steffi Graf daarvan verneemt, emi- greert-ie na vrijlating meteen naar Nederland. Welke verzekeringsmaatschappij zal er als eerste met de nieuwe Rust in vrede-polis komen? In de toekomst zullen dus ook de kerkhoven meer en meer het onderscheid tussen arm en rijk in beeld bren gen. Je krijgt er chique tombe-wijken waar het redelijk aangenaam mijmeren is en sociale gravenbouw, com pleet met verpaupering. Een begraafplaats voor de echte armen wordt geken merkt door een grote zerkloosheid. MERIJN Den Haag - De sigaren- en tijdschriftenhandelaar die ook Staatsloten verkoopt, moet over zijn marge 17,5 procent btw af dragen. De Belastingkamer van de Hoge Raad meent dat de Stichting SENS (Staatsloterij) en de distributeur niet samen mogen worden beschouwd als de organisator van de loterij die krachtens artikel elf van de wet op de omzetbelasting zijn vrij gesteld van btw omdat zij al kansspelbelasting moeten afdragen. Het Gerechtshof in Den Haag was eerder tot de tegenoverge stelde conclusie gekomen. Hilversum - De investeringsmaatschappij Manaus neemt Vero nica Nieuwsradio over. De curator van het failliete station en de Manaus Groep hebben laten weten dat er verregaande overeen stemming is bereikt. Het is de bedoeling dat het vernieuwde sta tion op 1 oktober terug in de lucht is. De voorlopige naam is AM 1395. Het station moet een combinatie van nieuws- en praatra dio gaan brengen. De formule bestaat uit vier blokjes nieuws per uur. Den Haag - De Nederlandse regering blijft er bij dat de befaam de Koenigscollectie vanuit Rusland ooit naar Nederland moet terugkeren. Het Russische parlement verklaarde vorige week alle in de oor log buitgemaakte kunst tot Russisch bezit, maar Nederland legt zich daar niet op voorhand bij neer.Het ministerie van Buiten landse Zaken onderhandelt al jaren over de terugkeer van de collectie naar Nederland. De Russen houden de boot af. De col lectie van de verzamelaar Koenigs bestaat uit 526 tekeningen van onder anderen Holbein, Dürer en Rembrandt. Arnhem - De Amsterdamse advocaat mr. A. Moszkowicz dient zo snel mogelijk alle voorhanden zijnde processen-verbaal over de Duivense Geldnet-zaak in bezit te krijgen. Dat heeft de Arn hemse rechtbank gisteren bepaald. De advocaat, die een 33-jari- ge Amsterdammer bijstaat, vroeg gisteren aan de rechtbank om het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verklaren omdat het Openbaar Ministerie 'categorisch had geweigerd' om hem stukken te verschaffen. Den Haag - De 17-jarige Meike Vernooy mag in augustus niet zonder te loten geneeskunde gaan studeren aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam (EUR). De universiteit heeft minister Rit- zen (Onderwijs) laten weten dat zij terugkomt op het besluit om de briljante scholiere uit Maassluis zondermeer een studieplaats te geven. De EUR zou volgens de bewindsman de wet overtreden door van loting af te zien. Vernooy moet nu dus wel gewoon loten. De kans dat ze geneeskunde kan gaan studeren, is slechts theore tisch gezien haar zeer ongunstige lotingsnummer. Den Haag - Het rijk kan zich absoluut niet vinden in de alle be zwaarschriften die zijn ingediend bij de Raad van State tegen de Betuweroute. „Er is een besluit genomen waarop niets substan tieels is aan te merken" Dat zei landsadvocaat Besselink giste ren tijdens de eerste zittingsdag van de Raad van State over de Planologische Kernbeslissing (PKB) Betuweroute. Tijdens deze zitting stonden formele bezwaren, gericht tegen de besluitvor mingsprocedure, centraal. Andere bezwaren behandelt de Raad van State op een van de volgende zittingsdagen. In totaal heeft de Raad twintig dagen gereserveerd voor de behandeling van de ruim 177 bezwaar schriften van burgers, actiegroepen en belangenorganisaties, ge meenten en de provincie Gelderland. VERVOLG VAN VOORPAGINA Daarnaast bepleit minister Sorgdrager (Justitie) het vaker ■*-/ albert heijn K Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 13 j l a.s.. Door Rinze Brandsma Rotterdam - „President Chirac is met zijn opstelling tegenover het Neder landse drugsbeleid belachelijk, gro tesk en niet te tolereren. Frankrijk moet zich niet zo dogmatisch opstellen bij de aanpak van drugs. Mijn land is wat dat betreft de slechtste leerling van de klas. Zelfs landen ten zuiden van ons, als Spanje en Portugal, zijn verder dan wij." De Franse Europarlemantariër (Radica len) P. Pradier weigert Rotterdam te zien als de bron van alle kwaad, ook al is het de stad bij uitstek waar Franse jongeren mas saal op af komen om goedkoop aan drugs te komen. Op een werkbezoek van een do zijn Europarlementariërs aan Rotterdam was Pradier de eerste om de Maasstad een grote veer op de hoed te steken: „Ik ben onder de indruk van de kwaliteit van de aanpak van drugsoverlast en van uw stra tegie. De motivatie van uw hulpverleners is hoog." Maar hoe lovend ook na een dag van voor lichting bij verschillende instellingen voor hulpverlening, Pradier begreep één essen tieel punt niet: „Gebruik van cannabis is bij jullie zo'n beetje toegestaan, terwijl de productie en handel daarin strikt verbo den zijn. Ik vind het onbegrijpelijk hoe dat kan werken. Minister Sorgdrager van justitie begon zelf te lachen toen zij een poging tot uitleg deed. „Ik denk dat dat 'typical dutch' is, het gebruik en de kleinhandel voor per soonlijk gebruik tolereren en de grotere handel vervolgen. Dat lijkt misschien wat onlogisch, maar het werkt." De Frans-Europese volksvertegenwoordi ger was al overtuigd. Terwijl Sorgdrager een Italiaanse Euro-collega klagend uit legde in haar drugsbeleid 'steeds aange vallen te worden door bijna alle regerin gen' kende Pradier de feiten: „Ik meen mijn complimenten. Harmonisatie van drugs-aanpak in Europa kan catastrofaal zijn. Nederland is op de goede weg met een moedige, intelligente politiek. In Frank rijk is dertig procent van de verslaafden besmet met aids, in Nederland is maar ze ven procent van hen hiv-positief." De Europese belangstelling voor het werk bezoek was niet erg groot. Er verschenen in Rotterdam vier Belgische, drie Duitse, een Italiaanse, een Zweedse en een Britse Europarlementariër. Een groot deel van hun werkbezoek was besloten: de gemeen te had geen zin om de Euro-politici, om zwermd door de media, te confronteren met rotte situaties in de achterstandswij ken. Gekozen werd voor een geregisseerd bezoek aan hulpverleningsinstellingen en voordrachten. Maar op de afsluitende discussie in de raadzaal wisten de aanwezige Nederland se bewindslieden lang niet alle vragen af doende te beantwoorden. Zo moest minis ter Borst (Volksgezondheid) toegeven dat de principes zoek zijn, als in Nederland geprobeerd wordt het gebruik van XTC op houseparties te voorkomen, maar dat de overheid meewerkt aan het ter plekke tes ten van XTC-pillen. Minister Sorgdrager van Justitie erkende dat zij geen duidelijk einddoel in haar drugsbeleid heeft: „Dat weten we nog niet. Wij zullen nog een jaar of twee, drie moeten wachten tot we weten welke resultaten onze aanpak heeft." En Amsterdam blijft, hoe dan ook, een in ternationaal fameus mekka voor jongeren, zei de Zweed Ahlmark: „Onze jongelui willen naar Amsterdam om er drugs te ha len. En als die coffeeshops van jullie geen probleem vormen, zoals ons steeds wordt uitgelegd, waarom sluiten jullie ze dan?" toepassen van alternatieve straf fen zodat er meer celruimte vrij komt voor zwaar gestraften. Zo wil zij een dreigend tekort in het gevangeniswezen van 3.300 plaatsen tot het jaar 2.000 voor komen. De belangrijkste oorzaak van de capaciteitsnood in het gevange niswezen is het feit dat het aan tal lange gevangenisstraffen fors toeneemt. Dat hangt samen met een verde re toename van het aantal zware misdrijven en het aantal opge spoorde delicten. Het tekort aan plaatsen dreigt op te lopen tot zo'n 3.300: 2.520 cellen in gevan genissen, 170 plaatsen in tbs-in richtingen, 400 in jeugdgevange nissen en nog eens 200 voor de strafrechtelijke opvang van ver slaafden. Het kabinet wil hoe dan ook het aantal heenzendingen terug dringen omdat dat 'voor ieder een demotiverend werkt'. Daar om wil Sorgdrager de mogelijk heid hebben om gevangenen de laatste fase van hun straf thuis uit te laten zitten.

de Stem | 1996 | | pagina 3